Claus: angstige bedoening.... TOETREDING EEG Britten wagen het voor de tweede keer CALTEX CELIBAATSKWESTIE NU OP DE VOORGROND WILLEM- ALEXANDER, CLAUS, GEORGE. FERDINAND 1000 GULDEN GEWONNEN Meer dan beu TWIJFEL VIER MUSKETIERS JONGEN (22) KOOPT TV-STUDIO STAGNATIE OP RIJKSWEG 16 DAGBLAD VOOR ZEELAND Mededeling De IJsheiligen vroeg aan bod VERGEELD LEKKER Herstelwerkzaamheden Bankroof in Zweden buit 650.000 gulden TEGENSTAND MOEILIJK IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen!. I niet duur wei heerlijk zie onze VOOrdeelaanbiedhlg elders in dit blad 107e JAARGANG Ne. 25496 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 WOENSDAG 3 ME! 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93. per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG,~Nieuwstraat 41 telefoon 2893). ROME LAAT Paus werkt aan encycliek KWESTIE-PIL EVEN RUSTEN (Van onze speciale verslaggever, dr. Alfred van de Weijer (ofm cap) ROME. Vaticaanse kringen zijn van mening, dat op korte termijn geen uitspraak van de paus over de kwestie van de geboortenregeling mag worden verwacht. De paus wil zich niet onder druk laten zetten. Hier en daar hoort men zelfs verluiden, dat hij de zaak op de lange baan zou willen schuiven. Zijn eerste aandacht, dat is wel zeker, gaat nu uit naar een heel ander punt, van de binnenkerkelijke discussie, de kwestie van het verplichte priestercelibaat. Hij is bezig met het schrijven van een encycliek over deze zaak, waarin, naar men ons verzekert, het traditionele standpunt met kracht zal worden gehand haafd. Zowel over het celibaat als over de geboortenregeling wordt nu in Italië druk gediscussieerd. Het Italiaanse weekblad L'Espresso van 23 april jl. gaf in navolging van The National Catholic Reporter de volledige tekst van het meerderheids- en van het minderheidsrapport. Er boven stond in koeien van letters: „En God schiep de pil". In de linkerbovenhoek een zuinig kijkende Ottaviani. En over de hele rechterpagina een kleurenfoto van Paulus VI tijdens een zo op het eerste gezicht lang niet malse preek. Het samenvallen van koninginnedag en 1 mei moet een goed feest kun nen opleveren. Behalve dan in Am sterdam. Jonge socialistische heet hoofden en op relletjes beluste no zems hebben daar van het gecom bineerde feest een dag van ernstige ordeverstoringen gemaakt. Het wordt te gek in de hoofdstad. On der druk van een kleine minderheid wordt er eerst een parade afgelast, dan een dag, die vooral voor de kin deren een feestdag had kunnen zijn, zo grondig verpest, dat de politie- kapel uiteindelijk zelfs geen taptoe meer durft houden. De regering dient te beseffen, dat het overgrote deel van het Nederlandse volk de straatterreur in Amsterdam meer dan beu is En dan moet men niet bij ons aankomen met het recht van demonstratie, met het recht van de jeugd om frank en vrij voor haar mening uit te komen. Wij erkennen deze rechten volmondig. Maar juist omdat het recht van vrije menings uiting ons zo na aan het hart ligt protesteren wij tegen het frequent misbruik maken ervan door een minderheid. Het laten voortduren van de huidige situatie in Amsterdam kan zeer ern stige gevolgen hebben. Ongure ele menten zullen er een vrijbrief in zien voor straatterreur en het Am sterdamse politiekorps zal nog ver der gedemoraliseerd raken. Daarom dient de grootst mogelijke spoed betracht te worden met de kwestie-Van Hall. Als 't vertrouwen in het gezag ontbreekt kan er" van gezagshandhaving geen sprake zijn. Ik vraag een zegsman van het voor malige heilig officie, hoe zijn superieu ren op deze publikatie hebben gerea geerd. ,,Con molta calma" luidt het ant woord (heel rustig), ze hebben zich niet van hun stuk laten brengen. Zal de paus nu een (uitspraak doen? De monsignore kan het me echt niet zeggen. Als ik blijf aandringen, geeft hij uiteindelijk als zijn mening te kennen: „De paus zal de pil toestaan als geneesmiddel. Meer niet. Want wat moet er anders van de zui verheid der jeugd terecht komen? Wat zullen de tienermeisjes gaan doen als ze weten dat haar moeder de pil ge bruikt? Zelf ook de pil gaan nemen waarschijnlijk. En dan doen waar ze zin in hebben. „De Kerk", zo besluit hij zijn commentaar, ,,kan zich op dit punt niet bij de wereld aanpassen". NA EEN VAL uit het raam van de vierde verdieping van haar woning in de Beethovenstraat -in Amsterdam- Zuid, is een 33-jarige vrouw tijdens het transport naar een ziekenhuis overle den. Morgen, Hemelvaartsdag zal Dagblad De Stem niet verschij nen. Onze kantoren zullen de gehele dag gesloten zijn. DE DIRECTIE (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT In de meimaand komt dikwijls een periode met belangrijk te koud weer en gevreesde nachtvorsten voor. Deze periode staat bekend als de ijsheiligen, welke dit jaar zeer vroeg aan bod zijn. In de koude noord-westelijke lucht stroom passeren hagelbuien terwijl het 's nachts tijdens langdurige opklarin gen ook in Brabant tot zware nacht vorst komt. Voorlopig blijft ons land in deze koude luchtstroom die inmiddels tot de Rivièra en de Alpen is doorge drongen. Het warmst was het gisteren nog in Moskou met. een temperatuur van 22 graden. Bij IJsland trekt een volgende depressie in de richting van de Noordzee zodat ook de vooruitzich ten voor Hemelvaartsdag bepaald niet gunstig zijn te noemen. Of hij hiermee een juiste vertolking geeft van het standpunt dat de paus per soonlijk inneemt, kunnen we onmoge lijk zeggen. Hierover staat maar één ding vast: dat de paus nog altijd twij felt. En dat is ook wel te verklaren. Het is voor een paus psychologisch buiten gewoon moeilijk in te gaan tegen een uitspraak van zijn voorgangers, zeker wanneer die uitspraak door zijn omge ving als een „insegnamento", dat is als een bijna onfeilbare leeruitspraak wordt gekwalifiseerd. Bovendien past de hu welijksleer, waarop de meerderheid zich baseert, helemaal niet in het juridische kader, waarmeê men tot nog toe in Ro me heeft gewerkt. Met name de rota (rechtbank voor huwelijkszaken) weet helemaal niet wat zij moet beginnen met een huwelijk, dat wezenlijk bestaat in de onderlinge liefde van beide part ners. „Als er geen echte liefde is", zo luidt een veel gehoorde tegenwerping, „zou er ook geen huwelijk zijn". Maar dan kunnen wij achter heel wat huwe lijken een vraagteken zetten en komt heel de procedure van onze rechtbank op losse schroeven te staan". Kortom men kan met de nieuwe vi9ie niet uit de voeten. Ook niet op moreel gebied: een ethiek, die de onderlinge liefde als laatste en enige criterium heeft, is in de traditionele kaders niet erg goed te plaatsen. Hier ligt de kracht van het verzet, dat een kleine minderheid tegen het standpunt van de meerderheid der com missie heeft aangetekend. Haar rapport draagt behalve de handtekening van Ottaviani ook die van vier deskundigen nl. John Ford s.j. van de katholieke uni versiteit van Washington, Jan Visser cssr van het Alfonsianum te Rome, de Spanjaard Marcellina Zalba s.j. van de Gregoriana en de socioloog Stanley de Lestapis uit Vanves in Frankrijk. Niet zonder gevoel voor humor worden zij in Rome wel ,,de vier musketiers" ge noemd. Maar niemand kan zeggen hoe veel commissieleden zij achter zich heb ben. De eerste berichten, dat de verhou ding in de commissie vijftig tegen vier zou zijn, menen wij als onjuist te moe- ten-de-wet, priesters, die bekennen in heeft als vijfde het minderheidsrapport ondertekend. En het lijkt ons zo goed als zeker, dat hiermee het aantal der aan hangers nog niet is uitgeput. (VERVOLG OP PAGINA 7) (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Willem-Alexander, Claus, George, Ferdinand, prins der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, jonkheer van Amsberg. Dat zijn de namen en titels van de jonge Nederlandse prins. De prins zal aangesproken worden als „Alexander", omdat, zo "zei prins Claus ons, „mijn vrouw en ik déze naam het leukst vinden". De meer officiële naam van de kleine prins is Willem-Alexan der, Als men schepen, straten of gebouwen naar de prins wil noemen dient de naam Willem-Alexan- der gebruikt te worden. Prins Claus zei na afloop van de aangifteplechtigheid in Utrecht, dat hij en zijn vrouw zich langdurig over de namen van hun zoon beraden hebben. Prins Claus liet weten dat hij en zijn vrouw van het begin af erop zullen toezien dat er geen afkorting zal ontstaan, zoals Lex of Alex, want hun zoon zal er aan moeten wennen dat hij Alexander heet. Ook thuis zullen prinses Beatrix en prins Claus hun zoon eraan wennen dat zijn roepnaam Alexander is. Niet bekend werd waarom bij de namen die van de grootvader prins Bernhard ontbreekt. De „schouw" in het ziekenhuis speel de zich af tussen vijf over half tien en kwart voor tien gisterenmorgen. Bur gemeester De Ranitz, die verkouden was, heeft nog overleg gepleegd met prof. Plate, omdat de vrees bestond voor besmetting van. de baby. Prof. Plate gaf de burgemeester in overwe ging een gaasmasker te dragen, doch de burgemeester heeft daarvan geen gebruik gemaakt. Hij heeft zich op een veilige afstand van 'de baby gehou den, toen deze werd getoond aan de getuigen. Prins Alexander was bij het tonen in het ziekenhuis gekleed in dezelfde jurk waarin prinses Beatrix bij haar aangifte was gekleed. Volgens prins Claus is het een kledingstuk uit de vorige eeuw, dat vergeeld uit de kast tevoorschijn is gehaald. Met chemische middelen heeft men het weer wit kun nen maken. Bij het tonen van de baby waren prins Claus, prof. Beel, minister-pre sident De Jong, prof. Plate, dokter Drukker en dokter Neijhuis aanwezig. De baby werd binnengebracht op de armen van zuster van Beuzekom die het kind overreikte aan prins Claus die zijn kind vervolgens aan de getui gen toonde. De heer Van de Wiel van de rijksvoorlichtingsdienst die hier bij aanwezig was, zei na afloop dat hij zelden politieke gezichten heeft ge zien met zo'n gemoedelijke gelaats uitdrukking. Prof. Beel en de minis ter-president bogen zich over het prinsenkind en probeerden het een ge luidje te ontlokken. Het is tenslotte toch gelukt, hoewel het geluid zeer gering was. Prins Claus vond het maar een ang stige bedoening om zijn kind vast te houden. Hij dacht aanvankelijk dat hij bij het tonen van zijn kind zelf niet ingeschakeld behoefde te worden, maar men maakte hem duidelijk dat zulks een traditie is. Gebleken is ove rigens dat prins Claus op de avond van de geboorte zijn kind reeds in de armen heeft gehad. Hij zei na afloop van de aangifteplechtigheid dat hij dat met veel angst had gedaan. Wanneer prinses Beatrix en haar baby naar Drakensteyn zullen terug keren, is nog niet bekend. Zodra zij daar zijn gearriveerd zullen spoedig foto's worden gemaakt van moeder en kind op Drakensteyn. Oiver het kandeel drinken ver klaarde prins Claus dat hij het „lek ker had gevonden"; premier De Jong vond het „lekkerder dan hij dacht" en voor prof. Beel was het de tweede keer dat hij kandeel dronk, want hij was ook betrokken bij de aangifte- plechtigheid in 1947 van prinses Chris tina. OP DE FOTO Prins Claus met zijn zoon Willem-Alexander. MELBOURNE (ANP) De wel zeer onderaemende 22-jarige Nederlandse Im migrant Rolf Sclireuder, die reeds een modesalon, een boerderij met ongeveer 13 ha grond en verscheidene andere bedrijven bezit, heeft voor een groot bedrag de televisiestudio „D.Y.T. Productions" aangekocht. Hij trad daar twee jaar ge leden als boekhouder in dienst. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Herstelwerkzaamhe den aan rijksweg 16 nabij Dordrecht hebben gisteren het verkeer grote stag natie bezorgd. De gehele morgen tot 's middags ongeveer 2 uur moest het snel verkeer op de weg tussen Moerdijk en- Dordreclit rekening houden met ver tragingen van anderhalf a twee uur. De herstelwerkzaamheden aan deze weg zijn door Rijkswaterstaat gepland over een tijdvak tot 30 juni 1967. Het verkeer wordt daartoe over één rijbaan geleid. Van vrijdagavond tot maandag morgen worden evenwel beide rijbanen telkens weer vrijgegeven voor het week end-verkeer. Door het langere afgelo pen weekend kwam eerst gistermorgen het grote verkeer weer op gang. Bo vendien waren de werkzaamheden ge vorderd tot bij de invoegistrook Dor drecht. Beide omstandigheden veroor zaakten deze uitzonderlijke stagnatie. Men zal er goed aan doen voorlopig met oponthoud op deze route reke ning te houden; al zullen ze waar schijnlijk niet van dien aard zijn' als gisteren, zo deelde de rijkspolitie ons mee. (Van onze redactie buitenland) TUMBA Gangsters hebben de safe loketten van de Skandinaviska Banken te Tumba (Zweden) leeggeroofd. De buit bedroeg 650.000 gulden aan contanten en effecten. De roof moet tij dens het weekeinde hebben plaatsge vonden. Maandag bleven de banken in Zweden gesloten, zodat de roof pas gis teren ontdekt werd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN „Europe, here we emoe!" blokletterde gisteravond de Londense „Evening News" enthousiast boven zijn verslag over de historische Lagerhuisverklaring van premier Harold Wilson naar aanleiding van Groot-Brittanniës voornemen om voor de tweede maal een poging tot toetreding bij de EEG te doen. De stemming in het eivolle Lagerhuis was gespannen toen de regeringsleider deze beslissing bekendmaakte. Er brak echter onmiddellijk gejuich los op de banken van alle partijen, terwijl de tegenstanders nors voor zich uitkeken. Wilson legde zijn verklaring af op dramatische toon. Waarschijnlijk onder de invloed van zijn minister van buitenlandse zaken George Brown, die meent dat Groot-Brittannië een leidende roi kan spelen in de Euromarkt, riep de premier uit dat wat hij hier verklaarde de toekomst van het Verenigd Koninkrijk, van Europa en geheel de wereld gedurende tientallen jaren zou kunnen beïnvloeden. Groot-Brittannië wil niet enkel lid worden van de Euromarkt, maar ook van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en van Euratom. Deze aanvragen zullen volgende weck ingestuurd worden na een driedaags Europees debat in het Lagerhuis en de uitgave van twee witboeken, een over de landbouwaspecten en een ander over alles wat er bij een eventuele toetreding tot Euromarkt komt kijken. Denemarken heeft gisteravond laten weten, dat het Engeland wil volgen um tot de E.E.G. toe te treden De uiteenzetting van premier Wilson werd onmiddellijk warm verwelkomd dopr de conservatieve oppositieleider Edward Heath. In naam van de talrijke socialistische tegenstanders van toetre ding antwoordde Labourvolksvcrlegen- v/oordiger Shinweil evenwel, dat hij meedogenloos tegenstand zou bieden. Bij dit verzet kunnen zich de bijna even talrijke conservatieve vijanden van Eu ropa aansluiten, wat nochtans niet zal beletten dat het Lagerhuis premier Wil son van een grote meerderheid zal ver zekeren -bij de goedkeuring voor toe treding tot de E.E.G. In zijn verklaring van gisteren gal de Britse regeringsleider te kennen dat zijn land bereid is het verdrag van Ro me te aanvaarden, mits de nodige aan passingen, die moeten toegestaan wor den wanneer een nieuw lid zich bij de gemeenschap voegt, en op voorwaarde dat het voldoening krijgt betreffende bepaalde „moeilijke punten". De Britten hopen dat de toetredings onderhandelingen niet nodeloos inge wikkeld zullen gemaakt worden. „De bespreking van minder belangrijke kwesties kan uitgesteld worden tot Groot-Brittannië eenmaal lid van Euro markt geworden is", zegde Wilson, die zich daarbij kordaat uitsprak tegen wat "WILSON hij noemde „een kruideniersrnentaliteit". Deze uitlating veroorzaakte afkeurend gemompel van de zijde van anti-Euro- pese volksvertegenwoordigers. Wanneer zal het Verenigd Koninkrijk lid kunnen worden? De Britten menen dat de onderhandelingen moeilijk en langdurig kunnen zijn. Ze zullen ver moedelijk pas in de herfst van dit jaar in Brussel aanvangen. De toetreding zal dan zeker niet - aldus steeds Britse waarnemers - voor 1969 of begin 1970 een feit worden (VERVOLG PAGINA 7) In het hartje van Breda gaat een kerk ten onder. Hoe men daar ook over denkt, de sloop is een boeiend kijkspel. Pag. 7. Perschef Oepts van Willem II: Keuze van Bram Koopmans als tour-waarnemer is onjuist. Zie onze sportpagina. Waar komt de naam Alexander vandaan? U vindt het op pag. 9. Woningbouwbeleid vraagt rui me visie. Pagina 9. Kruisverenigingen nemen effi ciënt besluit. Pagina 5. (ADVERTENTIES) De heer H. J. Koot de Vrlesetraat 48 1 Den Haag

de Stem | 1967 | | pagina 1