9 VIETNAMESE OORLOG VERHEVIGD Kernstop-controle Bertrand Russells tribunaal begint vandaag in Zweden VS.: mijnen in Haiphong Amsterdam, 1 mei TOMADO TOMADO straat 6-8 NEUZEN Contact Wenen-Boedapest INTOCHT DER CASANOVA'S Grieks bewind verdeelt grond onder boeren DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 MEI 1967 9 ïdaag de en ruitje e Jantje- )tste ruit iet duur. voningen ïg buiten woon bij tschappij zijn, de Ö50) 78133 Ongevallen belangrijkste doodsoorzaak kinderen Kinderen Traditioneel Helderder VOORSTELLEN NIEUWS Zwermen meikevers gelandop Orly Heren- en Jongenskleding ADEN STAAKT NA BUSRAMP DE GEZELLIGE SCHOTELWARMER f9,90 Demonstraties tfINYLhKi 8 9 itis enz. in de prijs van NJAS NAAR KEUZE uur en 1—6 uur GENèVE (AFP) In de sterk geïndustrialiseerde landen vormen hart- en vaatziekten, kanker en ongelukken de voornaamste doods oorzaken: in zeventig procent van alle gevallen. Daarentegen sterven in de ontwikkelingslanden verre weg de meeste mensen door para sitaire en infectieziekten. Dit blijkt uit statistieken die door de inter nationale gezondheidsorganisatie, een der gespecialiseerde organen van de V.N., zijn gepubliceerd. In de welvarendste landen zijn hartziekten de voornaamste doods oorzaak, gemiddeld in 32,5 procent der gevallen. Kanker neemt de tweede plaats in en deze ziekte blijft zich uitbreiden. Vervolgens komen in volgorde beroerten, on gelukken en, tezamen genomen, griep en longontsteking. In Frank rijk en de Bondsrepubliek nemen leverziekten een voorname plaats in als doodsoorzaak. Het onderzoek heeft ook cijfers opgeleverd betreffende de onge vallen van jonge kinderen. Bijna een derde van de sterfgevallen in de leeftijdsgroep van een tot vier jaar was het gevolg van ongeval- en, in meerderheid verkeerson gevallen. Tussen de 5 en 14 jaar steeg hel verhoudingscijfer tot 43 procent. Ook tussen de 15 en 44 aar waren de ongevallen met 27 procent nog de voornaamste doods oorzaak. Tussen de 45 en 64 jaar namen kanker en hartkwalen, elk met 30 procent van alle sterfgevallen, de taak van de ongevallen over. Bo rn de 65 jaar namen hartkwalen oo procent voor hun rekening, ge volgd door beroertes en kanker, elk met 16 procent. De zelfmoorden namen toe. Zij kwamen als doodsoorzaak op de zesde plaats in Denemarken, Fin land en Zweden en op de zevende in Australië, Oostenrijk en West- Dnitsland. In België Canada, de V.S., Nieuw-Zeeland en Noorwe gen kwamen zij pas op de tiende plaats. In het rapport wordt erop ge wezen, dat de overwinningen, be haald op traditionele gesels van de mensheid zoals de tuberculose, grotendeels te niet zijn gedaan door de geweldige toeneming van het aantal ongevallen. In .de ontwikkelingslanden ble ken infectieuze en parasitaire ziekten nog altijd de voornaamste doodsoorzaken. XJit een onderzoek in 17 landen van Afrika, Midden- en Zuid-Amerika en Azië (met uitzondering van India) bleken gastro-enteritis influenza en long ontsteking de meeste sterfgeval len veroorzaakt te hebben. In de Ver. Arabische Republiek (VAR) was 39 procent van alle sterfgevallen te wijten aan gastro- enteritis. In Costa Rica was dit percentage 15,5, In Guatemala 14,5, in Nicaragua 12, op Mauritius 10,9, ln Mexico 10,8 en in Colombia 10,5. Influenza en longontsteking maakten 16,3 procent van alle slachtoffers in Chili, 15,5 procent in Guatemaa, 14,5 procent op de Philippijnen en 13,1 procent in Mexico. Het rapport merkt evenwel op „Dit sombere beeld is echter hel derder dan tien jaar geleden en de verbetering van de gezond heidsdiensten weerspiegelt zich in vermindering van de sterfgeval len tengevolge van vele ziekten, die te voorkomen zijn, zoals malaria" Hieraan wordt toegevoegd, dat de grootste vooruitgang zich heeft getoond onder de jonge vrouwen in de ontwikkelingslanden, voor wie het moederschap thans niet zoveel gevaar meer meebrengt, Er is een sterke vermindering ge rapporteerd in het aantal sterfge vallen bij verlossingen en door complicaties tijdens zwangerschap of bevalling. SAIGON/HONGKONG/WA- WASHINGTON (Rtr/AFP/AP) In luchtgevechten zijn zondag volgens Amerikaanse piloten vier Noordvietnamese Mig-straalja gers neergeschoten. Volgens Noord-Vietnam ging een Ameri kaans vliegtuig verloren. Bij zwa re strijd om een heuvel bij de ge demilitariseerde zone, waarbij 1.500 Amerikaanse mariniers zijn ingezet, zijn 49 mariniers gedood en 156 gewond, vertelde een Ame rikaanse woordvoerder. Er zijn 186 Noordvietnamezen, die zieh in holen en bunkers hadden ver schanst, gesneuveld, zei hij.. Maandagavond was de heuvel nog in handen van de Noordvietna mezen. De Verenigde Staten overwegen mij nen te deponeren in Haiphong, de be langrijkste haven van Noord-Vietnam en de infiltratiewegen in Laos af të snijden. Dit werd door regeringsamb tenaren in Washington verklaard. Beide stappen zouden een uitbreiding van de Vietnamese oorlog betekenen en vor men een weerspiegeling van de nieu we „harde lijn" van de regering-John son. Het leggen van mijnén in de haven van Haiphong zou conflicten met de Sovjet-Unie- mét zich mee kunnen brengen, wanneer schepen Van dit land daardoor schade zouden oplopen. Hoe mén zich het afsnijden van de infil tratieroutes voorstelt, is niet duidelijk gemaakt. Radio-Peking heeft maandagavond gezegd dat Chinese vliegtuigen twee Amerikaanse supersone Phantom- straaljagers boven de zuidwest-Chine- se provincie hebben neergeschoten. Sinds 24 april zijn er vijf Amerikaanse vliegtuigen boven China neergehaald. De radio zei dat de twee toestellen be last waren met een „provocatie-missie". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk heeft in een rede verklaard, dat de helft van de regeringen in de wered op een of andere manier betrokken is geweest bij een vredespoging in Vietnam. Bo vendien hebben de Verenigde Staten tenminste 28 voorstellen voor een vreedzame regeling gedaan die alle door Noord-Vietnam van de hand zijn gewezen. Hij sprak voor de Ameri kaanse kamer van koophandel. Hüj deelde zijn gehoor mee dat pre sident Johnson evenveel tijd besteedt aan het zoeken naar vrede dan aan de militaire zijde van de strijd in Zuid- Vietnam. Er worden contacten onder houden over de kwestie met alle lan den ter wereld, waaronder enkele waarmee geen diplomatieke betrek kingen worden onderhouden. AMSTERDAM (ANP) Na afloop van de 1-mei-optocht in Amsterdam gis termiddag waaraan 3.000 a 4.000 mensen deelnamen en die, mede dank zjj 'n door de leiding goed georganiseerde eigen or dedienst zonder noemenswaardige inci denten verliep, (zie foto beneden), is het tegen vijf uur tot felle ongeregeld heden op de Dam gekomen. Een deel van de demonstranten, ken nelijk op een rel belust, trok naar de Dam en ging er herrie schoppen. Men plantte een rode vlag op het nationaal momument (zie foto hiernaast). De mobiele eenheid van de politie veegde daarna de omgeving van het nationale monument schoon, waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok. Er vielen hierbij harde klappen en er werden 28 arrestaties gemaakt, maakt. (ADVERTENTIE) HIJ gaf een opsomming van een aan tal stappen van de Amerikanen of an deren om te komen tot een schaal verkleining van de strijd. Hieronder vielen ingrijpen van de Verenigde Na ties, het bijeenroepen van diverse in ternationale conferenties, rechtstreekse besprekingen tussen de Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam en andere vooi- stellen. Het van de hand wijzen van alle 28 Amerikaanse voorstellen noem de hij een aanwijzing, waaruit men kan afleiden welk land oprecht naar vrede streeft en welk land alleen interesse heeft in het veroveren van een ander land. De Amerikaanse minister van defen se he Robert McNamara heeft een ver bod ingesteld op het onthouden van ongunstig nieuws door nieuwsmedia diie de Amerikaanse militairen bedie nen. Hij noemde met name de radio en televisie ten behoeve van de strijd krachten en de officiële krant voor de strijdkrachten Stars and Stripes. Dit blad is in maart betrokken geweest bij een censuurkwestie. PARIJS (RTR) Op het vliegveld van Orly zjjn op de eerste mei zwer men meikevers „geland" die grote pa niek veroorzaakten onder de stewar dessen. De insecten, in de vroege och tend aangetrokken door de felle lich ten, probeerden door de ramen van de gebouwen naar binnen te dringen. Duizenden dode diertjes bedekten het terrein. Alle vliegtuigen naar Ame rika werden gedesinfecteerd om te voorkomen dat de Europese meikever de kans krijgt in dalt land binnen te dringen. Men kent er alleen dte minder vraatzuchtige Japanse soort. (ADVERTENTIE) BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES ETTEN - OUDENBOSCH - ROOSENDAAL KAAP KENNEDY De tweede Amerikaanse aardsatelliet die de na leving van het beperkte kernstopver- drag moet controleren, is gisteren met succes in zjjn juiste baan gema noeuvreerd. De twee satellieten zijn samen met drie andere kunstmanen, die een ander doei hebben, vrijdag van Kaap Kennedy gelanceerd met 'n Tl- tan-3 draagraket (zie foto). Zaterdag is de eerste satelliet al in zijn juiste baan gebracht. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft verklaard dat met een kleine motor aan boord de kunstmaan in een cirkelvormige baan om de aarde is gebracht op een hoogte van 110.000 km. De twee Vela-satellie ten hebben nu de aarde precies tussen zich in. De drie andere satellieten die be doeld zijn om straling te meten en ge gevens te verzamelen over het gedrag van metalen bij wrijving in de ruimte blijven in hun oorspronkelijke ellipti sche baan. De twee Vela's zijn verbeterde ver sies van zes eerdere kunstmanen tei opsporing van bovengrondse kernproe ven op de aarde en in de ruimte, di6 verboden zijn volgens 't beperkte kern- stopverdrag van Moskou. Op 8 mei worden de twee aardsatellieten opera tioneel. ADEN (REUTER) In Aden is het openbare leven tot stilstand gekomen door een algemene staking, die is uit geroepen door nationalistische organi saties en het Adense verbond van vak verenigingen ten teken van rouw over dé dood" van zes1 Arabische^ kind^rèn eri de chauffeur van een bus, die zon dag op een landmijïrc 'r£ed. Veertlbh kinderen werden gewond. Van de gebouwen van de Zuidarabi- sche federale regering hangen de vlaggen halfstok. Er is ook een offi ciële rouw van drie dagen afgekon digd. De scholen zijn eveneens drie dagen gesloten. Terwijl het nieuws van de busramp zich onder, de bevolking verspreidde, werden een Arabische regeringsfunc tionaris en een onbekende Jemeniet door schoten om het leven gebracht. Het is niet bekend, wie de mijn heeft gelegd, maar het Adense ver bond van vakverenigingen en een van de nationalistische organisaties, het door Egypte gesteunde front voor de bevrijding van het bezette Zuid-Jemen, Flosy, geven de Engelsen de schuld. (ADVERTENTIES) Tip voor handiger huishouden JjC De voordelen Alles kan nu tegelijk worden opgediend en het blijft heerlijk warm. En de moderne To rnado schotelwarmer staat zó deco ratief. Een paar details: handige dovers, warmte-isolerende hand grepen en voetjes. Compleet met testjes en Verkade waxine-lichtjes in leuke geschenkdoos f 9,90 (één lichtje), f 12,90 (twee lichtjes). Thee komfoor f 6,90. Wilt u méér tips? Vraag tiw winkelier om de ultzoekfotder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuls, afdeling K., Dordrecht. Wandaag gaat Oostenrijks bonds kanselier Klaus met zijn mi nister van buitenlandse zaken Ton- cic voor een officieel bezoek naar Boedapest. Dit is een belangrijk ge beuren, want een Oostenrijkse kan selier is sinds 1938 niet in Honga rije op bezoek geweest. Bovendien zal Klaus de eerste westelijke staatsman zijn die kennis maakt met de nieuwe Hongaarse minister president Fock, van wie men ver wacht dat hij zal streven naar een verbetering der betrekkingen tus sen beide landen. Klaus heeft plotseling besloten naar Hongarije te gaan. Eerst was hij van plan Roemenië en Bulga rije te bezoeken, om pas daarna naar Boedapest te reizen. Maar toen hij van de Hongaarse gezant te Wenen, de heer Simo, had ver nomen dat in Hongarije een nieuwe regering zou gevormd worden werd het reisplan veranderd. Bovendien vreesde KlaHs dat Moskou zijn reis misschien verkeerd zou kunnen uitleggen. In dit verband is het goed zich te herinneren dat juist gedurende het bezoek van Klaus aan Moskou, maart jongstleden, radio-Boedapest Oostenrijk ervan beschuldigde dat het met het vre desverdrag in strijd handelde door aan te dringen op raketten. Hier spelen ook nog andere za ken mede. Met name de oude grie ven van Hongarije tegen Oosten rijks wensen inzake toetreding tot de EEG. Die grieven vinden hun oorzaak in het feit dat Kadar ver plichtingen jegens Moskou had, maar ook speelt de vrees van Hon garije voor schade voor zijn export naar Oostenrijk een rol. Bovendien is men in Hongarije niet helemaal gelukkig met de terugkeer van Ot to van Habsburg naar Oostenrijk, omdat men heel goed weet dat in Hongarije nog veel mensen wel met Oostenrijk, maar niet met Rusland willen samenwerken. Natuurlijk zou Klaus het wan trouwen van de Hongaarse communisten graag willen wegne men. Hij zou ook economische re laties met Boedapest willen aan knopen. In het verleden werd dit ook verschillende malen gepro beerd, maar sinds het uittreden van de Oostenrijkse socialisten uit de regering zijn deze pogingen ge staakt. Reeds in juli 1964 was Fock (toen vice-minister-president en chef der staatsindustrie) in Wenen op bezoek geweest. Hij confereer de toen met vice-president Pitter- man over industriële samenwer king en zelfs over de vorming van een „staalclub" van de Donaulan- den. Maar praktische resultaten ontstonden niet uit deze gesprek ken. In Hongarije hoopte men dat een socialistische overwinning bij de verkiezingen in Oostenrijk tot een betere samenwerking met Honga rije zou leiden. Maar dit bleek een misvatting. Het kostte Boedapest enige tijd zich hiermee të verzoe ken. Nog steeds ligt er een bijzonder onprettig aandoende lange grertó tussen beide landen. Wel hebben de Hongaren allengs de landmijnen verwijderd, maar de hele grens staat nog vol wachttorens, prikkel draak en versperringen. Men kan nog geen kleine grenspasjes krij gen en wie een peperduur visum bezit moet vaak honderden kilo meters omreizen om familieleden te kunnen bezoeken wier huizen hij vlak voor zich kan zien liggen. Fock heeft weliswaar vorig jaar oktober beloofd dat Jiij iets doen zou voor een beter wederzijds con tact en voor een intensiever goe derenverkeer. Daarom kan men misschien ook aan deze grens een verbetering verwachten, zoals die reeds bestaat aan de grens tussen Joegoslavië met Hongarije, waar tenminste de grensbewoners elkaar vrij kunnen bezoeken. J—Jet is niet redelijk om een inter nationale samenwerking tussen Oostenrijk en Hongarije te verr wachten. Beide staten wensen wel iswaar vreedzame coëxistentie en behoren tot de „club van negen" (westelijke neutrale en oostelijke staten), maar in de laatste maan den kon men duidelijk waarnemen dat Hongarije een eigen weg wil bewandelen. Het spreekt zonder twijfel op inspiratie van Moskou, van een „Tussen-Europa", dat alle landen moet omvatten tussen de Westduitse Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie. Natuurlijk moeten in die club de communisten de toon aangeven Voorlopig zou Moskou al te vreden zijn met een eenheid in het dal van de Donou, maar dan te za- men met Tsjechoslowakije en Joe goslavië. Maar noch een „Tussen- Europa" noch een club van Donau- staten biedt voor Oostenrijk epig uitzicht STOCKHOLM (AP) Het interna tionale tribunaal inzake oorlogsmisda den, dat wordt gehouden op initiatief van Bertrand Russell, begint vandaag in Stockholm met ztfn eerste openbare zitting, dat wil zeggen dat er twee honderd journalisten zullen worden toe gelaten. De zitting gaat door ondanks het feit diat premier Tage Erlander van Zweden het tribunaal heeft verzocht zijn vergadering elders te houden. De parlementscommissie voor buitenland se zaken heeft zich bij de opvattingen van Erlander aangesloten en heeft in een verklaring gezegd het te betreu ren dat de organisatoren doorgaan on danks de uitgesproken koele sfeer in Zweden ten opzichte van het tribunaal. Ook werd echter gezegd dat de Zweed se wet een verbod onmogelijk maakt. De opening van het tribunaal zal ge schieden door de voorzitter Jean Paul Sartre. Hij zal een uiteenzetting ge ven van het programma, de procedure die bij het samenstellen is gevolgd en de regels waaronder het zal werken. Er zijn reeds kleine demonstraties tegen het tribunaal geweest en twee particuliere organisaties hebben mm of meer openlijk gedreigd met grote demonstraties tegen het tribunaal. Het zijn de democratische unie en het co mité voor een vrij Azië. Er zullen Noordvietnamese, maar geen Zuidvietnamese getuigen worden gehoord in de zittingen. Tot de leden van het tribunaal die de volle tien da gen aanwezig zullen zijn, behoren vol gens de organisatoren: Sartre. Simon* de Beauvoir, de historicus Isaac Deut- scher, de Duitse schrijver Günther An ders, de Italiaanse politicus Ellio Bas- sym, de Schotse mijnwerkersleidei Lawrence Daly, de Joegoslavische po liticus en historicus Vladimir Dedijer, de Amerikaanse journalist Dave Del- linger en de Franse hoogleraar Lau rent Schwartz. Deutscher is nog niet aangekomen. Russell zelf zal niet komen- MILANO MARITTIMA (Reuter) De Casanova's van Europa zyn in het aan de Adriatische Zee gelegen Milano Marittima bijeengekomen om zich te beraden over de problemen, en de voordelen, die het hebben van dezelfde naam als de beroemde achttiendeeeuwse verleider uit Venetië, Giacomo Casanova, meebrengen. Ongeveer vijftig naamgenoten zijn al uit Spanje, Italië, Zwitserland en Tsjecho slowakije gearriveerd voor de conferentie van vier dagen, die de 491 jarige jurist uit Milano Marittima, Boesio Casanova, heeft georganiseerd. Het is niet waar schijnlijk, dat zich hieronder, nakomelingen van Giacomo Casanova bevinden. Want hoewel zijn uit tien delen bestaande memoires nauwkeurig het wel en wee van ontelbare liefdesaffaires verhalen, getrouwd is hij nooit en yan buiten echtelijke kinderen is niets bekend. (ADVERTENTIES) ATHENE i RTRi) Het nieuw mili tair bewind van Griekenland heeft gis teren opdracht gegeven alle land in gemeenschappelijk bezit te verdelen onder de boeren die geen grond be zitten en alle arbeiders een extra be loning te geven tor gelegenheid van het Grieks-orthodoxe paasfeest. Waarnemers zien in de orders, ver strekt door de minister van binnen landse zaken, kolonel Stiliakos Bata- kos, een poging tot verwerving van populariteit voor het bewind. De paasbonus- van een halve maand selaris moet onmiddellijk worden uit betaald, ongeacht de financiële positie van de werkgever. De uitgever van het Atheense avondblad „Athenaiki", Ioannis Papageorgioe, heeft hiertegen geprotesteerd en wordt gedreigd met berechting voor een krijgsraad. Andere recente verordeningen zijn de verhoging van de pensioenen der landbouwers met 70 procent, die nog dit jaar moeten worden doorgevoerd en een verbod op prijsverhoging door de winkeliers.- Drie slagers, die hierte gen gezondigd hebben door de prijs van het traditionele paaslam te verho gen. moeten voor de krijgsraad ko- men. Walter Reuther. voorzitter van de Amerikaanse vakbond van arbeiders m de automobielindustrie, heeft minis ter van buitenlandse zaken Dean Rusk verzocht, dat Amerikaanse hulp -aan Griekenland wordt gestaakt, „zolang er geen politieke vrijheid en een repre sentatieve regering zijn". Het vakver- H»ndw met CC anderhalf miljoen le den het grootste van de VS De Scyjekampagne tegen het nieu- m»s „„le. se. regJme nam gisteren toe met protesten van een aantal binnen- v groepen en berichten over wlld- verbreide buitenlandse protesten lair» pvatting sedert de mili taire machtsovername in Athene is dat reactionaire machten de macht tri handen hebben en dat de ware patriot ten m de gevangenis zitten.

de Stem | 1967 | | pagina 9