CADEAU „Stagnatie in politieke 111 j 1'lU'lèMI rrmWH eenwording van Europa Snepvangers wint thuis 3000 meter minister luns door aken met karlspreis geëerd Voor uw buitenlandse^ Shell touring pakket1967 Vooruit Dominant Versmelten Grenzen Reizen DRAGERS VAN DE KARLSPREIS Voorkeur Heropening Bergse sintelbaan 7 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 MEI 1967 wasautomaat of koelkast waar ook in Nederland gekocht. ccïcleCIU^ Vraagt inlichtingen bij uw handelaar. Frenko N.V., Herengracht 391, Fraay Korper N.V., Singel 422-424, Amsterdam. Meer dan 300 schutters in actie in Zundert Wilhelmina sterker dan Hilversum MARKTEN (ADVERTENTIE) (Van een onzer redacteuren) Qp 4 mei a.s. ontvangt de Ne- derlandse minister mr. J. Luns in Aken de Karlspreis, die de oude Keizerstad elk jaar verleent aan iemand die zich bij zonder verdienstelijk heeft ge maakt voor de Europese eenwor ding. Voorgangers in de rij van dragers van de Karlspreis waren o.a. Robert Schuman, prof. Brug- mansf sir Winston Churchill, dr. Konrad Adenauer, prof. Walter Hallstein en Eward Heath. Naar aanleiding van de toekenning van de prijs aan de Nederlandse mi nister, die meer dan 15 jaar Bui tenlandse Zaken behartigde, had den wij een vraaggesprek met mr. J. Luns. Vanaf het eerste ogenblik heeft tl een rol gespeeld bü de Europese ontwikkeling. Gelooft u dat er nog veel over is van de bezieling, waar mee over Europa werd gesproken ten tijde van bijvoorbeeld de stich ting van de Raad van Europa in 1957? Ik moet u toegeven dat er op het politieke vlak teleurstellingen ge boekt zijn. In de eerste enthousiaste jaren dacht men dat de politieke een wording van Europa zich zou vol trekken in een sneller tempo dan ze in feite gaat. Dat is ook wel te be grijpen, omdat toen in alle landen van Europa en zeker in de zes die reeds verenigd waren in de K-S-G., later in de E.E.G. en de Euratom eenzelfde inzicht bestond inzake de noodzaak, om via de economische integratie naar een politieke inte gratie te gaan. Eigenlijk is daar sinds 1958 een zekere stagnatie in geko men. Economisch zijn de gemeenschappen een groot succes gebleken. Ze hebben aan de verwachtingen beantwoord. Politiek kan men inderdaad, zoals ik zojuist heb gezegd, spreken van een zekere stilstand, die naar mijn vaste overtuiging slechts tijdelijk zal zijn. Tenslotte is er ook nog een teleur stelling omdat de E.E-G. die aanvan kelijk door zes landen is gesloten, nog steeds een groep van zes is en niet volgens de geest en de letter van het verdrag is uitgebreid tpt meerdere landen. Met name Enge land, ondanks het feit dat het Ver enigd Koninkrijk eerlijke pogingen daartoe in het werk heeft gesteld, die een keer zijn mislukt en die nu voor de tweede keer weer worden xoort- Rzet. Xenkt u dat er na de reis van Wil son en op grond van de verkie zingsuitslag in Frankrijk kansen be staan op een nieuwe ontwikkeling? Ik zou me liever niet in specula ties willen begeven. Ik zou alleen willen zeggen, dat al de zes landen Frankrijk inbegrepen ervan overtuigd zijn dat het de Engelse regering volkomen ernst is met het bijtreden van de Verdragen van Ro me zonder achtergedachten en mét de aanvaarding van al de economi sche te zijner tijd ook politieke im plicaties. Dat is al een pas vooruit. Naar ge lang de procedure, die door Enge land wordt gevolgd wordt het gemak kelijker dan wel moeilijker om we derom een „neen" te doen horen door een of meerdere in feite neem ik aan door één van de landen- Maar hoe de toekomst er de volgende maanden zal uitzien hangt voor een groot deel van de beslissing af die de Britse regering omtrent eind april begin mei zal nemen. Daarbij zou ik willen opmerken, dat Nederland en dat is ook bij het bezoek van mi- nister-president Wilson en minister Brown tot uitdrukking gekomen er een voorstander van is om het elan niet te verliezen. Nederland hoopt dat Engeland nu niet enige maan den lang, zoals het heet, de kat uit de boom zal kijken, doch vrij snel een positieve stap zal doen. Als Engeland toetreedt komt er wel nog een dominant bij. Houdt dat niet tevens het gevaar in dat kleine landen als Nederland nog meer in het gedrang komen? Vanuit de Benelux bekeken geloof ik diat het toch een harmonische ge meenschap zou zijn. De driehoek Frankrijk Engeland Duitsland is, geloof ik, voor ons zeker niet minder goed of ongunstiger dan de band Parijs Bonn. Als Engeland lid wordt is het te verwachten dat een aantal andere landen aanvragen tot lidmaatschap zal doen. Dan krijgt Nederland niet alleen een meer cen trale plaats maar is er ook een be tere verdeling tussen minder grote, grotere of middelgrote en kleine lan den mogelijk. De toetreding van Engeland ziet u in ieder geval wel als een kern punt voor het welslagen van de ge meenschap? Inderdaad. Dat zal ook de econo - mische kracht van de E.E.G. zeer ten goede komen. Het zal daarenbo ven politiek van grote betekenis zijn. Het zal, naar gehoopt wordt, Enge land stimuleren tot een vernieuwde economische Boei. Nu geeft Enge land een zekere stagnatie in zijn ont wikkeling te zien. Een bloeiend En geland is ook in het belang van de landen van Europa- Bovendien zou de grote inbreng, die Engeland op tech nologisch gebied in de E.E.G. en de Euratom zou kunnen geven, van groot nut zijn voor onze landen- Hebben de Benelux-landen een taak alg een sterk tegenwicht wanneer Engeland toetreedt tot de E.E.G.? De filosofie van de E.E.G. en de Euratom is dat juist de nationale belangen langzamerhand versmelten en verzorgd en behartigd worden door supra-nationale organen, zoals de Europese Commissie, de K.S.G.-com- missie, de Euratom-commissie. Ideaal zou het natuurlijk zijn wanneer men nationale belangen rustig helemaal aan zulke organen zou kunnen over laten, maar zover zijn we nog niet. Wanneer echter de economische unie in enkele jaren voltooid zal zijn, is m^n weer veel verder in die richting- Juist voor kleinere landen heeft de integratie en de supranationaliteit voordelen, die grote landen niet zo zeer voelen. Door hun gewicht, kun nen die meer invloed uitoefenen op de wijze waarop de economische en po litieke ontwikkelingen en belangen worden verdedigd. De Bebelux-verhoudingen zijn uit stekend, ook met deze regering. Er wordt veel meer overleg gepleegd dan men veelal aanneemt. De laatste tijd hebben we speciale bijeenkom sten gehad van de Benelux-landen. Daar tussendoor hebben we elkaar veel gezien en er wordt ook veel getelefoneerd tussendoor. Er is ze ker een coördinatie en een parallel lisme in onze politiek. In de grensgebieden stelt het veel mensen teleur dat de aanwezigheid van grenzen zich nog alttfd sterk manifesteert. Ik had die vraag verwacht We spreken wel van een „land zonder grenzen", maar Men moet inderdaad toege ven dat de controle aan de grenzen om allerlei redenen, niet alleen van nationale aard, maar ook voor wat betreft zekere terugstortingen vanuit de E.E.G.-fondsen, nodig is, dat die nog steeds bestaat en dikwijls zo langzaam schijnt te verlopen. Zolang er echter nog zekere for maliteiten nodig zijn, bovendien in aanmerking genomen, de enor me toeneming van het personen- en goederenverkeer tussen de landen, dat die grensplaatsen heel wat meer te verwerken krijgen dan vroeger. Dat geeft de indruk dat de con trole nog even streng is. Het is ook onze hoop, dat dit geleidelijk, zeker als de economische unie voltooid is, kan wegvallen. Ik bedoel niet alleen de controle aan de grens, excellentie, maar ook het feit dat verschillende grote verkeersverbindingen praktisch ein digen in een niemandsland. Dat is inderdaad het geval. De laatste jaren is er een aantal verbe teringen ingetreden. Ze zijn echter nog niet drastisch genoeg, ook omdat de wegverbeteringen dikwijls en daarbij steekt ons land nog vrij gun stig af in andere landen is het meer geprononceerd geen gelijke tred houden met de enorme toene ming van het verkeer. Ik herinner me nog levendig dat als ik een jaar of zes geleden naar Brussel ging, ik praktisch altijd met een auto ging. Ik doe het nu niet meer. Het is te vermoeiend. Er is te veel verkeer. Men heeft teveel oponthoud ik denk aan Rotterdam, ik denk aan de gren zen en de wegen in België zodat ik nu praktisch altijd een trein neem. Dat is ook weer een gevolg van het toegenomen verkeer. Op het eind van de oorlog waren er in Nederland hon- derduizend auto's, nu geleoof ik an derhalf miljoen. Een auto is van een luxe-artikel een gewoon gebruiksar tikel geworden. Er zijn wel afspraken, doch dik wijls moeten die een beetje getem poriseerd worden, niet alleen van wege de toestand van de schatkist in Nederland maar ook in België. Ik geloof dat Nederland wat de wegen betreft er beter voor staat dan Bel gië. Ik ben een beetje bang dat in de komende jaren een grote uitbreiding van dit soort zaken niet in het be reik van de financiële mogelijkheden zal zijn. U doet er goed aan het nog eens te signaleren. U ^yeet, onder het motto ,,Frappez toujours" kan men het altijd even naar voren brengen. Hoe intensiever de uitwisseling tus- tussen de landen wordt, hoe meer de grenzen vervagen. Inderdaad. Hoe beter men elkaar leert kennen en hoe sneller men op eikaars grondgebied kan zijn. Trou wens, vergeleken met een halve eeuw geleden is het ongelooflijk hoe er gereisd wordt, hoe veel men elkaar ontmoet. Maar vergeleken met anderhalve eeuw geleden is het ongelooflijk hoe sommige door een grens gescheiden gebieden uit elkaar zijn gegroeid. Ha, misschien wel jau heeft gelijk. Dat is heel sterk waar te nemen in Nederlands- en Belgisch-Limburg en in streken ter weerszijden van de Nederlands-Duitse en Nederlands-Bel gische grens, die eens één geheel vormden. De mensen spreken er de- Richard Coudeniiove Calergi - 1950, Italië Hendrik Brugmans - 1951, Nederland Alcide de Gasperi - 1952, Italië Jean Monnet - 1953, Frankrijk Konrad Adenauer - 1954, Duitse Bondsrepubliek Winston Churchill - 1955/56, Groot- Brittannië Paul Henri Spaak - 1957, België Robert Schuman - 1958, Frankrijk George Marshall - 1959, Amerika Joseph Bech - 1960, Luxemburg Walter Hallstein - 1961, Duitse Bonds republiek Edward Heath - 1963, Groot-Brittan- nië Anonio Segni - 1904 Italië Jens Otto Krag - 1966, Denemarken Joseph. Luns - 1967 Nederland zelfde taal, maar hebben het gevoel dat ze vreemden voor elkaar z$jn. Dat zijn van die psychologische za ken die men in de gaten moet hou den. Daarom vind ik het zo jammer dat in sommige landen ik heb het nu niet over België en ook zeker niet over Nederland de laatste ja ren het nationalisme zo toeneemt- Ik denk niet in de laatste plaats aan Frankrijk. Ook in Duitsland zijn ver schijnselen die in die richting wijzen. In Nederland niet? Neen. Er zijn weinig landen die zo internationaal denken als Nederland, die zo oprecht sympathie hebben voor het buitenland. Dat is iets heel spe ciaals- Ik geloof dat het heel zeld zaam is. We zijn altijd een zeevarend land geweest, hebben altijd contacten gehad met het buitenland. We hebbeif altijd onder de indruk gestaan van onze geografische kleinheid. Nergens heeft men het zo veel over zichzelf als in ons kleine landje- Ik gebruik zelf de uitdrukking niet, want we zijn relatief gezien natuurlijk geen klein land. Een heel andere vraag, excellen tie. Niet zo lang geleden bent u als Kamerlid herkozen met 86.004 'voor keurstemmen. U was goed voor twee K.V.P.-zetels. Zou u het prettig vin den om in de Kamer de zaken eens een tijdlang van de andere kant van de tafel te bekijken? Ik heb de indruk dat die voorkeur stemmen zijn gegeven aan de minis ter van Buitenlandse Zaken, dat het eigenlijk niet de wens is van de kie zers om de huidige minister als Ka merlid te zien terugkeren. Wat er aan geschreven boodschappen in de vorm van brieven bij was, onder schrijft dat ook. Natuurlijk, ik ben als beroepsdiplo maat in Nederland gekomen. Ik ben in 1952 minister geworden. Langza merhand ben ik in de bestuurlijke sector min of meer grootgebracht. De Kamer ken ik wel, het is de derde keer dat ik Kamerlid ben. Je mag het drie maanden combineren. Over de toekomst is het op dit moment heel moeilijk een verstandig woord te zeggen. Ik houd het daarom maar bij deze losse opmerkingen. (ADVERTENTIE) (Van onze sportcorrespondent) BERGEN OP ZOOM De vernieuw de sintelbaan van het sportpark Rozen- oord te Bergen op Zoom is na de ope ning door burgemeester drs. L. J. W. v. d. Laar, in gebruik genomen met een internationaal atletiekprogramma, geor ganiseerd door de thuisclub Spado. De baan ligt schitterend gelegen, jammer dat het kille weer prestatie van formaat in de weg stond. Het hoogtepunt van de middag was de 3000 meter heren, die tot grote vreugde van der uim tweedui zend Bergenaren door favoriet Henk Snepvangers werd gewonnen. Scharn, Bladt en Smit maakten een spannende 800 meter. J. van Merode van Thor Roosendaal kwam tot een opmerkelijkep restatie bij het speerwerpen met 62,94, juist achter de Nederlandse kampioen Van Heek. Corrie Bakker van Sagitta was in dit prille seizoen op dreef met een sprong van 6,12. De tweekamp sprint dames werd ge wonnen door C. Bakker, die de 80 me ter aflegde in 10,- en de 100 meter in 12,1 totaaltijd 22,1 sec. De tweede plaats was voor W. v. d. Berg van de Keien met totaal 22,3 en M. Sterk van Atmo- des werd derde met 22,5 sec. De Bergse atlete T. Meskers kwam met totaal"23,7 uit de bus. De tweekamp heren met de nummers 80 en 100 meter was voor A. de Jong van Diomedon uit Steenbergen, met een totaaltijd van 20,- sec. S. Haverhoek werd tweede met 20,2 en G, Kamp, Haarlem, derde met 20,2. Ook Van Zundert van Thor Roosen daal deed het goed met 20,5 sec. De hoofdserie van de 400 meter da mes was voor Tilly v. d. Made-v. d. Zwaard, die met de tijd van 57,8 als eerste over de finish ging. B. Kok even eens van Sagitta, werd tweede met 59,4 en de Belgische Peijskens derde. Andere series 400 meter: 1 E. Ernest, Thor, 60.-, 2 A. Staalman. AV '40, 60,6 en 3 J. Hermes, Thor, met 61,3 sec. Serie C was voor J. v. d. Pluim, Sprint, 64,-, 2 M. Vermeulen, Thor, 64,2. Het discuswerpen was voor J. de Bruijn, Sliedrecht, 45,40 meter, 2 J. v. d. Giessen 44,67 en 3 C. van Stralen, Uni- tas, 31,94 meter. Verspringen dames werd gewonnen door de Nederlandse kampioene C. Bak ker met 6,12. Tweede werd M. Sterk van Atmodes 5,75 en 3 J. Stoutjesdijk van Zeeland Sport met een sprong van 5,54. De 3000 meter heren, werd op de eind- streep beslist, maar Henk Snepvangers werd met nog geen „neuslengte" voor Op de Oort eerste. UITSLAGEN Uitslag: 1 Henk Snepvangers, Spado, met 8.31,4 sec., 2 A. op de Oordt z.t., 3 G. de Bode, Metro, 8.31,7 sec., 4 W. van Gerwen, De Spartaan, 8 min. 32,8 sec., 5 J. Delnoye, Kimbria. Speerwerpen heren: 1 J. van Heek, Holland, 63,28; 2 J. van Merode, Thor, 62,94; 3 F. de Gaus, Pac, 59,60; 4 P. Spijker 57,52. 800 meter junioren B: 1 W. van Zun dert, Volt, 2,10; 2 Creteur, Oudenaarde, 2.11,4; 3 Verschoore. Oudenaarde, 2.13,3; 4 A. Koevoets, Thor, 2.14,4. 1500 meter junioren A: 1 R. Baele, Oudenaarde, 4.17,1; 2 P. van Hedde- gem, 4.18,2; 3 T. Govaerts, Lierse, 4.20. 1500 meter junioren C: 1 De Groote, België, 4.33,9; 2 L. van Someren, Me tro, 4.43,7; 3 H. v. da Boom, Olympia, 4.48,2. Verspringen heren: 1 H. Pappers, Kfinbria, 7,34; 2 A. de Jong, Diomedon, 7,03; 3 J. van Broekhoven, Spado, 6,77; 4 J. Drent, Pac, 6,69. Polsstokhoogspringen heren: 1 S. Wij- sen, Kimbria, 3,70 meter; 2 A. Bosman, V en L, 3,70 meter; 3 M. de Kort, Taxandria, 3,40 meter. Hinkstapspringen heren: 1 J. Kant, V en L, 13,94; 2 K. de Kort, Taxandria, 13,60; 3 J. van Broekhoven, Spado, 13,41. 100 meter B-junioren: 1 M. Flipse, AV '40. 11,9; 2 W. Kokke, Thor, 12,2; 3 C. van Dijk, Spado, 13,3. 400 meter junioren A: le serie: 1 T. Visser, Zeeland Sport, 52,7; 2 K. van Oosten 55,4; 3 C. Dolman, Spado, 56,7. 2e serie: 1 H. van Norde, PH, 52,6; 2 F. v. d. Berg, Spado, 53,5; 3 R. Visser, TÏior, 55,-. 800 meter heren: le serie: 1 A. Rijken, PH, 1.58.3; 2 F. Polfliet, AV '40, 1.59,4; 3 L. Teerlink, Metro, 2.02,1. 2e serie: 1 W. Scharn, De Keien, 1.54; 2 W. Bladt, V en L., 1.55,6; 3 H. Smit, Metro, 1.56,5; 4 R. Kila, Metro, 1.57,2. 400 meter heren: le serie: 1 L. Bo- vln, Oudenaarde, 51,3; 2 J. Quirijnen, Olse, 51,4; 3 P. Noordraven, PSV, 52,-. 2e serie: 1 M. van Turnhout, Sprint, 51,6; 2 v. d. Dries, Zeeland Sport, 52,3; 3 H. van Diessen, Sprint, 52,7. Uitlag Zweedse estafette: 1 Olse, Bel gië, 2.04,4; 2 Sprint, 2.04,5; 3 Spado 2.06,3; 4 Oudenaarde 2.07,4. De Bergse jeugdatleet Rogie van Es kreeg uit handen van wethouder drs. P. van Heijst de „atleet-plaquette" voor de beste juniorenprestatie over 1966. DE OAKLAND Clippers hebben te Oakland met 21 gewonnen van de Toronto Faclons. Met de rust was de stand 20. De wedstrijd in het Oakland Coliseum werd gadegesla gen door 7.727 betalende bezoekers. (Van onze sportcorrespondent) ZUNDERT Aan de eerste bonds wedstrijd 1967 van de Nederlandse kruisboogbond, die ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de schutterij ..Eendracht Maakt Macht'* te Zun dert wer= gehouden, hebben meer dan 300 schutters van 22 kruis boogvereni- gingen deelgenomen.De wedstrijd gold tevens als ziftingswedstrijd voor de Nederland België ontmoeting, die op zondag 9 juli te Zundert zal plaatsvinden. Van de 142 schutters be haalden er 36 meer dan 93 punten. De verschillende uitslagen zijn als volgt: ere-afdeling: 1 EMM, Zun dert 554 pnt.2. „De Alpenjagers". Roosendaal 554 pnt.; 3. „Nooit Ge dacht", Achtmaal 551 pnt.; afd. A. 1. „Gezellige Vrienden", Zundert 551 pnt.; 2. „St.-Joris", Ulvenhout 543 pnt.; 3. „Nooit Gedacht", Zevenberg- schenhoek 542 pnt.; afdeling B.: 1. „De Zwartnuikkers", Breda 542 pnt.; 2. „Ons Genoegen", Zundert, 540 pnt.; 3. ,,St.-Hubertus", Rijsbergen 535 pnt.; afdeling C.: 1. „De Toekomst", Acht maal 503 pnt.; 2. „Geen Moed Verlo ren", Oudemolen 503 pnt.; 3. „Sagi- tarius", Breda 498 p. Persoonlijke prijzen: ere-afdeling 1. A. Kempenaars, Roosendaal 97 pnt.; 2. A. Goosens, Zevenbergen 96 pnt.; 3. M. Goosen, Rijsbergen 96 pnt.; 4. P. Mertens, Achtmaal 95 pnt.5. W. Was senaar, Zundert 95 pnt., afdeling A.: 1. A. Mutsters, Zundert 98 pnt.; 2. A. Stes, Zundert 96 pnt.; 3. mevr. Ros- sendaal. Halsteren 94 pnt.; 4. J. Voe ten, Ulvenhout 94 pnt.; 5. H. Reiniers, Zevenbergen, 94 pnt.; afdeling B.: 1. W. van Gerwen, Breda 96 pnt.; 2. J. Kuijpers, Zevenbergen 93 pnt.: 3. A. Corsmit, Zeventoergschenhoek 92 prat.; 4. A. Snepvangers, Zundert 92 pnt.; 5. P. Veerman, Westwoud 91 pnt.; af deling C: 1. mej. J. Jacobs, Chaam 94 pnt.; 2. P. Hoosemans, Dorst 91 pnt.; 3. T. Jongenelen, Roosendaal 91 pnt.; 4. A. Mertens, Achtmaal 89 pnt.; 5. J. Mathijssen, Roosendaal 89 pnt jeugdklasse: 1. J. Mutsters, Zundert 97 pnt.; 2. L. Goossens, Zundert 92 pnt.3. P. van de Elsakker, Halste ren 92 pnt.; 4. E. Rijnders, Oudemo len 91 pnt.; 5. J. de Bie, Zundert 89 pnt.; 6. van Lieshout, Zundert 89 pnt; 6. C. Braat, Zundert 88 prat.; 8. F. Margelsdorf. Breda 86 pnt.; 9. J. Hanegraaf. Terheijden 86 pnt.; 10. M. Koevoet, Zevenbergen 88 punten. Haico Scharn won gisteren met groot machtsvertoon de 800 meter tijdens de atletiekwedstrijden, die het Bergen op Zoomse SPADO in sportpark Rozonoord organiseerde. Hier gaat hij zegevierend door de finish. Hij maakte een tijd yan 1 minuut 54 seconden. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Wilhelmina en Hil versum speelden voor 800 toeschouwers een weinig interessant duel. De Bos- schenaren waren technisch beter en beheersten vooral het middenveld. Zij namen echter pas na 35 minuten door Frans Burg een voorsprong 10. Zeven minuten voor rust honoreerde Harmse het betere werk door met een prachtig schot doelman Duits opnieuw te dwin gen de bal uit de touwen te halen 2—0. Ook na rust behield Wilhelmina, voor. al door goed werk van Boor en v.d. Heuvel een overzicht en al na tien mi nuten kwam er een 30 stand op het scorebord doordat J. Burg een pass van v.d. Heuvel benutte. Eerst nadat Harm, se de stand op 4—0 had gebracht kon Jansen een verdiend tegenpunt voor Hilversum scoren: 41. ZWIJNDRECHT. 1 mei Andijvie 67—75, spinazie 28—40, postelein 104— 109. rabarber 49—60, sla A I 15—28, C I 7—13, komkommers 90 pl. 54, 75 pl 50— 52, 60 pl. 40—42, 50 pl. 33—35, 40 pl. 30. 35 pl, 30, krom 50—53, selderie 14 17, peterselie 8—12, radijs rood 34—46 witpunt 36—38, aardbeien 1.37—141 p doosje. (ADVERTENTIE) GRAT1 AMublioft. .een unieke overzichtskaartvaR f n voordelig vakantie-artikel- VERGROTE SNIJCAPACITEIT DAGELIJKS 50 BRANDERS

de Stem | 1967 | | pagina 7