Taxi's zonder chauffeur Ezel verdient het Amsterdam onrustig SPAANSE DEMONSTRATIE Proeven met muziek op Westduitse kantoren MONUMENT VOOR EEN ZWOEGER Teleurstellend toneel Vlissingsch Schouwspel Sikorski niet omgekomen door Britse sabotage Lofwaardig spel O.K. in Harten tweeharten drie Burgwal olger irunt rode kool 9 islever >4 (half om) ascarbonade 69 se biefstuk .78 underlappeni .59 s aardbeien .59 naten 69 iterbloemkool 89 loepgroente ij de SPAR Wervelstormen in Ver. Staten: zestien doden Domheid voor lief nemen Museum Beeldbuis doden bij in Peru )EVEREN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 MEI 1967 5 Nieuw bestuur Medezeggenschap voor arbeiders in Britse staalindustrie Wandeltochten voor Rode Kruis te Oostburg Ruime zege van Luctor op Dreischor 2-6 K. Y.P.-T erneuzeii Minder fouten en betere sfeer (ANP) Het bestuur jke Nederlandse Voet- de heer H. A. Burg- tot secretaris-penning- er Burgwal, voordien was sinds het over- •er Lo Brunt op 14 no- »eds plaatsvervangend hgmeester. Ie Fouw is aangesteld de afdeling financiën, nader te benoemen worden belast met het in de buitenlandse be- ie public relations. zijn gedood toen zflch lorally te Supe, 170 kim fan Lima gelegen, een weg raaklte en op het t kwamen twee auto's, Rafael Pina en Moncho 1 elkaar in batsiinig. Beide I op het publiek in. De Isn ongedeerd, doclh vier werden op slag gedood, personen gewand. Heel van de Stichting Ind geeft met leedwe llen van de voorzitter arbeid ten behoeve ons allen een dank- ihting Streek leeland LONDEN (AF) De raad van be stuur van de binnenkort te nationali seren Britse aalindustrie heeft giste ren voorstellen bekendgemaakt die ten doel hebben de arbeiders medezeggen schap in de exploitatie van hun bedrij ven te geven. De 14 grootste staalbedrijven van Groot-Brittannië zullen op 28 juli wor den overgenomen door de National Steel Corporation. Dit staatsbedrijf heeft thans de vakbeweging verzocht kandi daten te stellen voor functies in de ra den van bestuur van genationaliseerde ondernemingen. In elke raad van be stuur kunnen maximaal drie werkne mers worden benoemd. Ook kantoor personeel en bedrijfsleiders komen voor een driejarig lidmaatschap van de raden van bestuur in aanmerking. De werknemers krijgen evenwel geen zetel in de raad van bestuur van hun eigen bedrijf. Nadat hun termijnen van drie jaar verstreken zijn zullen zij weer in hun oude bedrijf moeten terugkeren. 2 MEI |?ram llechts ■en heerlijk stuk poor slechts TE MAALTIJD "JIG GELD KG 3 MEI jlaag: gram n zaterdag s gram gram gram idaag I gram iterdag a 100 gram Sinds gisteren heeft Parijs een nieuw soort taxi's, die men zonder chauffeur kan huren. De huurder moet een identiteitskaart als pand achterlaten en er wordt van zjjn rij bewijs een fotocopie gemaakt. (Van een onzer verslaggevers; OOSTBURG In verband met het tien en twee op de vijftien kilometer Kruis, afdeling West-Zeeuwsch-Vlaande- ren, werden in Oostburg wandeltochten georganiseerd over vijf, tien, vijftien en vijfentwintig kilometer. Veertien groe pen met in totaal 393 personen namen aan dit wandelfestijn deel. Vijf groepen liepen op de vijf kilometer, zeven op de tien en twee op dev ijftien kilometer. De 25 kilometer werd individueel ge lopen. Op de vijf kilometer werd eerste wandelsportvereniging Emma uit Axel; op de tien kilometer eveneens Emma uit Axel. De vijftien kilometer werd gewon nen door de openbare lagere school uit Öostburg. De organisatie berustte bij C. de Kunder, A. de Dreu, J. Langendijk, H. B'oerjan en H. de Lozanne. Het aantal deelnemers was aanmerkelijk groter dan men had verwacht. In Kapellë en Tholen werd ook een wandeltocht ge organiseerd. Diverse 'groepen, dié naar Oostburg waren gekomen, wilden eerst daarheen trekken. De heer M. Hoste, secretaris van de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Rode Kruis, reikte de prijzen uit. Door de burgemeester van Oost burg was een beker beschikbaar ge steld. Ook was er een beker van de wethouder van sportzaken. Er waren voorts een gouden en twee zilveren me dailles, geschonken door de gemeente Oostburg. Aan iedere groep werd een herinneringstegel van het Rode Kruis en aan iedere deelnemer een herinne ringsmedaille uitgereikt. VLISSINGEN Het was jammer dat dat de opvoering door het Vlissingsch Schouwspel van het blijspel in drie be dreven „Mary, Mary" op naam van Jean Kerr tijdens het voorbije week eind een gevoel van onvoldaanheid ach terliet. Zijn de verwachtingen te hoog gespannen als we naar een uitvoering gaan kijken van deze groep spelers, om dat ze ons ini de voorbije al zo dikwijls verrast hebben en geboeid door eminen te uitvoeringen? Het was natuurlijk jammer dat op heide avonden maar een zeer matige belangstelling was en dat deze geringe belangstelling weinig be vorderlijk is voor geïnspireerd spel. De speler heeft een klankbord nodig en dat klankbord is een zaal met mensen die na een eerste inleiding er in is en volop meeleeft en reageert. En dat was er niet. En als dan alle vondsten en spitsvon digheden telkens doodlopen in een half BISMARCK (RTR) Bij wervel stormen in de Amerikaanse staten Da kota en Minnesota zijn zondagavond zestien mensen omgekomen en meei dan 150 gewond. In Noord-Dakota, waar 1.20 meter sneeuw viel, is de noodtoestand afgekondigd, in Zuid Minnesota werden 12 mensen door zes wervelstormen gedood. De schade be draagt miljoenen dollars. Het ergst is Waseca in Minnesota ge troffen, die wervelwind sloeg daar zo plotseling toe dat de waarschuwings sirene pas begon te loeien toen alles al voorbij was. Twintig huizen werden vernield, vijftig beschadigd. Een juist dodencijfer is nog niet te geven. (Van onze sportcorrespondent) MIDDELBURG In de eerste klas van de KNVB afdeling Zeeland bleef Luctor een van de kanshebbers, door een 26 overwinning op Dreischor. Ook Renesse behield zijn kans door Dom burg met 21 te verslaan. In de tweede klas A bleef Steen 2 in de strjjd om de hoogste plaats in de eindstand na de 30 zege op Aardenburg 2. Alle overige wedstrijden hadden weinig of geen belang meer en de uit slagen ervan hebben nog louter statis tische betekenis. In de reserve eerste klas werden nog twee wedstrijden gespeeld en de uitslag van één ervan, namelijk die van Top 2 - De Valk 2 was van veel belang. Door r 10 te winnen kwam het elftal uit Oss gelijk met NAC 3 en in een extra- wedstrijd zal dus de beslissing over het kampioenschap moeten vallen. De uit slag van Roosendaal 2 - Vlissingen (44) had geen invloed meer op de rangschikking. Uitslagen KNVB afdeling Zeeland: le klas: Dreischor 1 - Luctor 1 26, Dom burg 1 - Renesse 1 1—2; res. Ie klas; Hontenisse 2 - Middelburg 4 3—1, Oost burg 2 - Vlissingen 4 2—0, 2e klas A: Biervliet 2 - Sluiskil 2 21, Steen 2 - Aardenburg 2 30, Schoondijke 2 - Philippine 1 43, 2e klas B: Hansw. Boys 2 - DFS 45, Zierikzee 3 - Luctor 2 01, Lewed. Boys 2 - Renesse 2 04, lege zaal die weinig en traag reageert dan moet dat zijn stempel drukken op de voorstelling. Maar hiermee is niet alles verklaard. Dit soort society-stuk- ken leeft bij de gratie var. de spitsvon digheid. Er gebeurt weinig, de intrige van het stuk is volkomen doorzichtig en de spelers moeten zich in een geforceerd tempo over het toneel bewegen omdat er toch iets moet gebeuren. En dan maar praten, praten, praten. Het werd tenslotte een blijspel maar de eerste twee bedrijven was daar weinig van te metrken, ondanks de opkomst van de filmheld en vrouwenveroveraar Dick Winston, een rol waaraan Gerard Rodts zijn beste krachten wijdde. Maar het was allemaal te glad. En dat is dodelijk gevaar voor de spelers, En zeker voor het Vlissingsch Schouw spel dat over zeer goede en gerou tineerde krachten beschikt. Bewondering hebben we voor het gemak en de vlot heid waarmee deze mensen hun teksten brachten en zich over het toneel bewo gen. Maar was het alleimaal niet net even te vlot en te gemakkelijk en was dat nu juist net de oorzaak dat het niet kon boeien? Dit hinderde het minst Jacques Corbeel die als Oscar Nelson, de belastingdeskundig advocaat, zich inderdaad op de vlakte moest houden. Piet de Leeuw speelde een rol die hem op het lijf geschreven was en zal daar om niet omtkomen zijn aan het gevaar dat een zo geroutineerde speler daar mee loopt. Emmy Jansen heeft het minst te lijden gehad van dit gevaar. Dit was mede te danken aan de rolfiguur die zij moest uitbeelden n.l. de grillige figuur van de gescheiden vrouw die weer terugkeert. Maar dit heeft zij dan op een voortreffelijke wijze gedaan. Alle lof. Jannie Jongman moest de rol ver vullen van de nieuwe echtgenote, die helemaal niet uit de verf kwam. Veel lof voor de wijze waarop H.V.S. het decor verzorgd had. J.R AMSTERDAM (ANP) De taptoe, die gisteravond om tien uur op de Dam in Amsterdam door de politiekapel zou worden gehouden, is in verband met de ongeregeldheden afgelast. De stemming in Amsterdam was te gen half elf gisteravond erg gespan nen. In de binnenstad waren veel' men sen op de been. Het vuurwerk in Am sterdam-West aan de Sloterplas, waar bij enkele tienduizenden mensen aan wezig waren, is zonder ordeverstoringen verlopen. In de binnenstad daarente gen waar nog ter afsluiting van de 1- meiviering een fakkeloptocht zou wor den gehouden, was de spanning volgens de politie zeer geladen. TERNEUZEN De Terneniense KVP heeft een zo goed »ls nieuw be. stuur gekozen, waarbM de heer W. We- terings de heer C. van Vught uit Hoek ale voorzitter is opgevolgd. De heer Van Vught is thans vice-voorzltter. Secretaris is de heer W. van Alphen, penningmeester de heer Kool. De overige bestuursleden: mevrouw Dop pegieter en de heren P. Everaert '2e secr.lG. Altena, lr. G. Dikötrer, M. Es- kes, H, de Meijer, L. Muilaert en Th. Wiggers. Aan dit twaalftal zullen nog twee leden worden toegevoegd, aan te wijzen door de Jong-KVP. Ais voorzitter van de statenkrlng Hulst heeft de Terneuzense KVP de heer W. Weterings voorgedragen. De voordracht van de afdeling Terneuzen voor de overige bestuursleden van de statenkring luidt: ir. G. Diköttet, mevr. Doppegieter, W. van Alphen, allen uit Terneuzen, J. Rammelo. Hulst, W. Col- sen, Sas van Gent, J. IJsebaart, Axel, H. Stolte, Hulst, W. Vercauteren Jr., Nieuw-Namen, B. de Keyser, Clinge, W. Lockêfeer, Hulst, P. Blommaert, Sint- lansteen, mevr. Reuser, Sint-Jansteen, J. Rademakers, Kloosterzande. De heer W. van Alphen uit Terneuzen werd voorgedragen als lid van het kringbestuur. Als voorzitter van ae kring Middelburg (Zeeland! van de KVP stelt Terneuzen de heer W. Wete rings kandidaat, alsmede de heren H. Stolte uit Hulst en J. Roose uit Goes. Ais vrije leden van het kringbestuur werden voorgedragen de heren G. Alte na, Terneuzen. Eynwachter, Aarden burg, P. Kool, Terneuzen en J. Martens, IJzendijke. (Van een onzer redacteuren) LONDEN De meest sensationele beschuldiging in het nieuwe toneelstuk van Rolf Hochhuth (befaamd geworden door ztfn controversiële toneelstuk „De plaatsbekleder"), als zou Churchill de hand hebben gehad in een vliegtuigon geluk waarbij de bekende Poolse gene raal Sikorski om het leven kwam, is in Londenop overtuigende wijze weerlegd. Hochhuth suggereert in het toneelstuk dat Churchill Sikorski liquideerde om Stalin gunstig te stemmen bij de onder handelingen in Teheran. Hochhuth ging in het stuk zover door te beweren, dat het vliegtuig, waarin Sikorski en ook zijn dochter zaten, verongelukte ten ge volge van Britse sabotage. De piloot van het vliegtuig, de enige overlevende van de ramp, heeft in de „Sunday Times" verklaard, dat het on geluk te wijten was aan een gewone storing en dat het helemaal niets te ma ken had met sabotage. 4 De ezel heeft altijd maar met een bescheiden plaatsje genoegen moeten nemen. Zijn domheid was onvergeef lijk. Hij heeft de eeuwen door echter niet stil gezeten en het lijkt erop, dat hy zich aan het rehabiliteren is. Dat blijkt uit de belangstelling voor het dier die op het ogenblik sterk stijgt. Bij kleinere kinderen wint het ezeltje het van de pony, die te wild en te temperamentvol is. In het Zwitserse plaatsje Sitten heeft de muilezel, fa milie van grauwtje, zelfs een veel bredere schare van bewonderaars. Daar is voor hem een monumentaal standbeeld opgericht. Hoewel jeeps, tractoren en andere voertuigen het lastdier in de bergen daar allang vervangen hebben, kon men het lastdier, dat de mensen in het Zwitsers kanton Wallis generaties lang grote diensten heeft bewezen, niet vergeten. In tal van dorpjes die in de valleien verspreid liggen, is de bevolking nog geheel nomade. In de lente dalen de bergboeren af, om in de valleien te werken in de wijnbouw. Naarmate de sneeuw voor de zonne stralen bezwijkt, laten zij hun vee steeds hoger grazen. Gedurende de maanden mei en juni vertrouwen zij hun kud de toe aan de goede zorgen van de her ders die boven de boomgrens, juist onder de top, hun werk doen- Al deze opeenvolgende verhuizingen. - van het dorp naar de bergtop en om gekeerd, voltrokken zich tot voor enke le jaren nog steeds op de rug van de muilezel. In 1964 begonnen in Sitten, de hoofd plaats van het kanton Wallis, de leden van de vereniging ,,Pro Mulet" actie te voeren om iets te doen aan de na gedachtenis van de muilezel- Vlak na de Tweede Wereldoorlog wanen er nog een 250tai van deze grauwtjes in dienst, maar heden ten dage niet meer dan een tiental- Het resultaat' van de actie van ,,Pro Mulet" is een bronzen levensgroot muildier, op welks rug een boerin gezeten is, terwijl een kind er naast loopt, vervaardigd door de bekende dierenbeeldhouwer Marcel San do? Bovendien heeft de actieve Sitten- leenschap kans gezien om in laitselijk museum een unieke col- J voorwerpen, die op de muilezel zijn voorbije taak betrekking heb ben, bijeen te brengen. Dit alleê ter GOES Een parabel noemt Paul Ro- denko het stuk dat hü geschreven heeft met als titel: „Harten twee, harten drie" of „De man die zichzelf bedroog". Het was in ieder geval een toneelstuk waar je met veel genoegen en zonder verdere problemen naar kon kijken en luisteren. Het gegeven was dan mis schien niet zo origineel maar prettig uitgewerkt, vol met leuke vondsten en spitsvondigheden. Een reeds enkele jaren getrouwd stel, dat onderhand wel wat op elkaar is uit gekeken. De man, een advocaat die he lemaal opgaat in zijn werk en die stom verbaasd is over het absurde idee dat een man verliefd zou kunnen zijn op zijn vrouw; daar ben je toch mee ge trouwd. De vrouw, 29 jaar (dat erge lange negen en twintigste jaar, zegt de schrijver) bereid om met al haar vrou welijke charmes een spelletje te spelen om de aandacht te veroveren die zij no dig heeft. En dan is er natuurlijk een andere man die wel meespeelt in het stuk, maar die we .niet te zien krijgen. Na een auto-ongeluk simuleert de vrouw verheugenverlies, maar dan van een zeer bijzondere soort: zij kent al leen haar man niet meer. Een bevriende psychiater raadt haar aan dit spelletje vol te houden en tegelijkertijd advi seert hij de man die gelooft In het ge heugenverlies van zijn vrouw, zich voor te doen als haar mmnaar. Dit leidt tot de grappigste maar ook voor beide ont hullende gesprekken. Men begrijpt het happy end: de man ontdekt weer zijn vrouw, wordt opnieuw verliefd op haar en zij op hem, enz. enz. De schrijver had het zijn spelers en vooral de regisseuse, mevr. Franzen- Ciock Hellema niet gemakelijk ge maakt- Want door heel het spel heen loopt een toneel-inspiciënt, vertolkt door de heer Berrevoets, die met al lerlei meubels moest sjouwen, tot een ziekenhuisbed toe (paitïën incluis) en die met zijn droge opmerkingen het pu bliek zeer vemaakte. Verder een regie assistente, mevr. Lok ten Berge, die op het voorplah gesprekken voert met een sexuoloog over huwelijksverhoudingen en ook nog enkele bijrollen moet vertol ken. Een moeilijke opgave die zij rede lijk volbracht. Een pluim voor de regis seuse dïe uit de veelheid van fragmen ten toch nog tot een voldoende een heid van spel kwam. De grootste lof komt toe aan de heer Schmidt, die met onmiskenbaar talent zijn rol als echtge noot tot leven bracht en die in de per soon van mevr. van Arenthals-Haas- donk een zeer goede tegenspeelster vond. Vooral door hun spel was ook deze opvoering van O- K. weer van het niveau dat w« van deze groep gewend zijn. J. R. «te M»nu'Am«r!ifstnde,nten d« '*}- sinds Jaren gehouden. Op de foto de meevoerden, bezig met het verbran ste anti-Amerikaanse demonstratie studenten, die ook Vietcong-vlaggen den van een Amerikaanse vlag. Zo eert men de ezel in het Zwitst nagedachtenis en tot meerdere eer en glorie van de muilezel, wiens familie eeuwenlang miskend is. maar nu aan herwaardering toe is. Sitten is er het voorbeeld van. De ezel maakt geschiedenis. Niets bijzonders zult u zeggen: l'histoire se repète. Reedis in het begin onzer jaar telling hielp hij de H. Familie op hun vlucht naar Egypte. Weinige jaren la ter streelden zijn hoeven de mantels der eerste christenen, die de straten van Jeruzalem bekleedden toen grauw tje werd uitverkoren om Jezus Chris tus in triomf door de Palestijnse hoofd stad te dragen. Het was een der hoogte punten uit zijn carrière, maiar ook in het rijk der ezels is roem blijkbaar vergankelijk- Trede na trede daalde hij op de maatschappelijke ladder. Zijn luiheid en onverstand takelden hem zover af, dat zijn eens zo gewaardeer de figuur het symbool van de domheid zelf werd. Met de grootste blunders der mensheid werd zijn naam in verband gebracht. Zelfs de eer van de familie werd aangetast. Tal van ezelinnen enga geerden zich met paardehengsten en het nieuwe kruisingsprodiikt, de muil ezel, begon zijn carrière. Het zou juist deze „afgedwaalde" muilezel zijn, die de familie der ezels weer enig aanzien zou geven- Op Nederlandse grondslag verkreeg deze tak zelfs een officiële status. Bij de drooglegging van de moe rassen in het Westfranse Poitou was de Nederlandse inbreng namelijk twee ledig: vaderlandse experts herschiepen de moerassen tot vruchtbaar land, terwijl de door hen meegebrachte Vlaamse en Friese paarden kruisin gen met de Poitou-ezelinnen tot stand brachten- Door systematische toevoer van Bretons-, Percheron- en Boulonnads se plaatsje Sitten. bloed, In het midden der vorige eeuw, werden deze kruisingen zoda nig verbeterd, dat de Poitou-muilezel het weldra tot een eigen stamboek briacht- In de paardewereld een ge weldige prestatie wanneer men be denkt, dat kruisingen van dien aard voor de meeste stamboeken taboe zijn- Ook op Sicilië bewezen ze, vanwege hun zekere gang langs bergachtige, min of meer onbegaanbare wegen, goedie diensten aan de armelijke boe- renbevoling- Ook de Spanjaard prijst de muilezel vanwege zijn „paiarde"- knaeht en zijn ezelachtige taaiheid en sobrtrheid, die hem uitermate geschikt maken voor het werk lin bergachtige streken onder de Spaanse zon- In Nederland treedt de ezel de laatste jaren ook op de voorgrond. Pipo de Clown lanceerde hem zelfs in de t.v- wereld. En met succes: via de beeld buis is hij een valste gast in' de Ne derlandse huiskamers geworden. Zelfs schijnt hij zich de laatste jaren als so ciaal-werker van formaat ontpopt te hebben. Eenzamen en mensen die het ontbreekt aan liefde vinden in hem een zachtaardige weinig eisende toever laat. Zo is h\j voor honderden dierenvrien den een nieuwe aanwinst geworden. De „veelzydigheid" van de ezel doet de fokkerij bloeien, vandaar de belang stelling die de ezelinnen genieten. Mo gelijk brengen zü het zelfs nog tot een „Miss-ezel''-verkiezing. Wie weet? HAMBURG Er staat hét kantoor personeel een nieuwe werksfeer te wachten sedert de eerste bandrecor ders voor kantoormuziek op de markt kwamen en in enige vooruitstreven de bedrijven reeds met succes beproefd werden. Er moet echter aan worden toegevoegd: kantoren, waarin op mu ziek geschreven wordt, blijven tot nu toe uitzonderingen. Ook in hallen van postkantoren, wachtkamers, liften en openbare gebouwen is muziek op de achtergrond nog niet gebruikelijk. Al leen In warenhuizen en mode-boutl- ques worden de klanten tegenwoordig soms met muziek ontvangen. De meeste afdelingschefs echter zijn totnu' toe sceptisch en menen, dat de employé's door muziek eerder af geleid dan tot werken aangezet wor den. Daaraan verandert ook het feit weinig, dat zich ondertussen een reeks van Duitse arbeidspsychologen met de vraag bezighoudt, in hoeverre muziek in het algemeen en welke muziek in het bijzonder geschikt is om verveling op kantoor te verdrijven en spannin gen, die ontstaan, op te vangen. Zo is bijvoorbeeld de Munchense psycholoog, professor dr. Schmidtke, ervan over tuigd, dat muziek tijdens het werk zo wel ontspant als ook tot grotere prev taties aanzet. Vooral routinewerk ver loopt volgens zijn mening met muziek begeleiding veel beter.' Hoewel zulke resultaten in de prak tijk nog weinig tot hun recht komen, verschijnen er steeds meer apparaten op de markt, die op de toekomst voo uitlopen. Zo bestaat er sinds kort een toestel, dat niet groter is dan een schrijfmachine, op ieder stopcontact kan worden aangesloten en door mid del van een geluidsband gedurende 24 uur psychologisch geteste melodieën ten gehore brengt. Want niet alle me lodieën zijn geschikt, de arbeidskracht van 't personeel te verhogen. Ritmisch- melodische wijsjes, zoals filmmuziek, voldoen hef beste. Zij worden ma, een poosje alleen nog in het ondei- bewustzijn waargenomen. Opzwepende marsen en ritmen, populaire liedjes en folklore verleiden de employé's er toe, mee te zingen of te swingen, wal de arbeidsprestatie weer nadelig be- invloedt. Ook muziek, die tot dromen verleidt of aan reizen naar verre lan den herinnert, leidt de gedachten af Overigens richt de belangstelling van fabrikantèn van achtergrond-muziekin stallatie s zich hoofdzakelijk op bedrij ven met overwegend vrouwelijk per soneel, want de vrouw op kantoor is zoals de Duitse socioloog dr. Hel mut Sopp bevestigd het meest in muziek geinteresseerd. De eerste prak- tische resultaten werden reeds in een boekingskantoor van een luchtvaartmij. in Frankfurt-Main bereikt, waar bij muziek de hoeveelheid fouten met 16 procent verminderde. Ook op de cre diteurenafdeling van een grote onder neming deed men met achtergrondmu ziek goede ervaringen op. Hier vei- minderde het aantal typefouten met 38 procent. Tevens liep de onnauwkeurig heid met 36 procent terug. Na de felicitatiespeech van de minis ter-president kregen we een blik op de feestgebeurtenissén rond Soestdijk. De plaatjes verschilden weinig van die welke al jaren getoond worden: veel drumbands, klederdrachten en duizen den mensen, variërend in leeftijd van acht tot tachtig plus, wuivend naar de jarige vorstin en soms naar bekenden muis. Geregeld aan werden, zoals te doen gebruikelijk, de paleistrappen be klommen en weer moeilijk afgedaald door voorzitters van het een of ander, die cadeautjes hadden aangeboden, loen het vrolijke eenrichtingsverkeer na anderhalf uur voorbij was, maakte de koninklijke familie een excursie angs de jongelui, die al arbeidende ln de openlucht-ambachtsschool 1 mei vierden. Tiidens de avonduren kwam de Ko- mische Mikaido om de feestvreugde te continueren. We hadden het snel ge- ïiv.n' ?r het glas bewoog zich een schooltje Japans verklede jongens en meisjes, dat zich hevig uitsloofde om de geluiden op een bandrecorder bii te benen. De roep: „Cathy, come home", op het andere net werd met de minuut sterker. Tegen kwart voor negen heb ben we het er maar op gewaagd. Zelfs de bijrollen m dit door Britse vaklui gemaakte spel over de tragische onder- bet meisje Cathy, werden ge speeld alsof de acteurs voor een ca- filmde St°nden d'e een documentaire En dat is slechts een van de minst ff.Vi iedenen waarom we nooit spijt zullen krijgen van onze Mikado desertie naar dit authentiek aandoende wSti. a0ve^ gevolgen van weerzin wekkende huisvestingstoestanden. N.R.

de Stem | 1967 | | pagina 5