Koningin kwam toch voor o opening EN GH Nieuw Schiphol 8 mei in gebruik BREDA BIER Westmoreland wil oorlog uitbreiden orateur ijk ijk Feest bij stralend weer PRINS IN PERS UITBUNDIG VERWELKOMD CTEUR SCHIPHOL Breda V.S.-VIJFLING GOED DE RUIMTE IN Pausschap staat oecumene het meest in de weg Executies in Griekenland? neemt hoge vlucht ook op het nieuwe BREDA BIER Uit verslag aan Congres blijkt PROF. VERDAM NAAR SENAAT 13» de ginnedag) ie-monteurs KEN N.V. ruuMS EIJLE URANUSHAD DEFECT WIEL PATRONEN ZOEK TEGENVALLERS OPKOMST CENTRUM Britse troepen bij vrede weg z.o.-Azië uit 8 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 APRÏL 1967 sterkstroom diploma nvangrijker wordende houden en uit te brei- zoeken, hun ervaring ïachines en apparatuur arde te groeien en hun ledrijfsleider onder te- jongeman met frisse alages op een moderne i - 27 Bergen op Zoom Telefoon (01640) 4767 TIENERS ollectie COMPLEET. t vorige jaar, bij ^1 of TWEEDELIG BAD- .SPRAY ter waarde van Bergen op Zoom ■ectie-archief Dondentie :dingen voor vergade- nda van telefoongesprek- loolopleiding. ictie Nederlandse taal. en typen. n bekwaamheid nader pasfoto binnen 14 da* in de directeur, rost- CAPE KENNEDY (Reuter-AP) Een enorme Titan 3C-raket heeft gisteren met grote precisie van Cape Kennedy vijf satellieten gelanceerd. Twee ervan zijn ingericht om kemontploffingen in de atmosfeer of in de ruimte te registre- De kunstmanen wegen 330 kg en wor den vela's genoemd. De andere drie sa tellieten zijn kleiner en bestemd voor wetenschappelijke proefnemingen. Het is de bedoeling dat de laatste trap van de raket, met de kunstmanen een baan om de aarde gaat beschrijven op een hoogte van 8500 tot 111.000 km. De eerste vela moet, nadat hij 23 uur na de lancering door de laatste trap wordt afgestoten, op eigen kracht in een cirkelvormige baan komen op 11.000 km afstand van de aarde. De tweede vela gaat hetzelfde doen ongeveer 70 uur na de lancering. Zij ko men ieder aan een kant van de aarde en zullen in staat zijn zelfs een kernont- plofQng op Mars, 400.000 km ver, te ont dekken. Veertien minuten na de lance ring is gemeld dat de laatste rakettrap met de satellieten volgens plan in een parkeerbaan is gekomen. ROME (KNP) Paus Paulus is tij dens de audiëntie van leden van het se cretariaat van de eenheid onder leiding van kardinaal Bea, nader ingegaan op de moeilijkheden die de toenadering van kerken en de zaak van de oecumene in het algemeen in de weg staan. De kardinaal had tevoren zijn onbe hagen uitgesproken over het föit dat het directorium, dat met zoveel moeite werd samengesteld, al maanden bij de congregatie voor de geloofsleer ligt cn maar steeds niet wordt vrijgegeven. De paus noemde het proselytisme en de canonieke voorschriften over het ge mengd huwelijk de voornaamste obsta kels voor de oecumene. De paus vroeg echter geduld en waar schuwde tegen overhaast te werk gaan door de grenzen van. de theologische werkelijkheid te verontachtzamen. De paus noemde als waarschijnlijk grootste moeilijkheid: het bestaan van de paus. Hij kondigde in zijn toespraak aan dat binnenkort het eerste en lang ver wachte deel van het oecumenisch direc torium zal verschijnen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Voor de portiers op Schiphol was het gis- teren een wanhopige dag. Nadat de luchthaven 's middags officieel geopend was, moesten zij opeens toezicht gaan hou. den op niet minder dan 1700 deuren. Zoveel in. en uitgangen telt het nieuwe, 400 miljoen gulden kostend visitekaartje van Nederland. De marechaussees daarentegen kregen het opeens veel makkelijker. Hun ^kersverse, met eikenhout betimmerde controlehokjes zijn uitgerust met de meest moderne hulpmid delen. Een druk op de knop is genoeg om een fotocopie van een paspoort te maken, assistentie in te roepen en allerlei hek ken te openen en te sluiten. 5? (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Het linkerwiel van de KLM-Electra „Uranus" die met 25 pas sagiers üit Oslo kwam, heeft gister middag voor de nodige verwarring ge zorgd tjjdens de opening van het nieu we Schiphol. Het wiel was blijven ste ken en kon aanvankelijk niet in de nor male landingstoestand worden gebracht. Op de feestelijke opening van Schip hol werd echter geen smet geworpen. Nadat het toestel een poosje boven de luchthaven had gecirceld slaagde gezagvoerder J. Ras uit Den Haag er tenslotte in het landingsstel naar huiten te brengen. De landing verliep zon der verdere moeilijkheden. DEN HAAG (ANP) Blijkens een mededeling van de Haagse politie zijn op het Malieveld in Den Haag vier patronen van de saluuitibatitierij ont vreemd. De patronen zijn van koper, hebben een hoogte van 35 cm en een diameter van 4,5 cm. De slaghoedjes zijn niet ingedrukt. Gezien het gevaar dat de patronen kunnen opleveren, verzoekt de politie ze terug' te bren gen. (ADVERTENTIE) BRUSSEL—ATHENE (AP) Het Brusselse blad „Le Soir" heeft gisteren bericht, dat de Griekse oud-generaal en minister, Katsotas, afgevaardigde in het parlement voor de Centrum Unie van Papandireou, door de militaire junta is gedood. Katsotas was minister in de re gering van Papandreou. Als oud-ver zetsstrijder en militant democraat had de generaal vele vrienden in het buiten land. Een Zuidslav'iscih persbureau meldde gistermorgen, dat de bekende verzets strijder Glezos, winnaar van de Dendn- vredesprijs van 1963, in de loop van de dag geëxecuteerd zou worden. De re gering sprak dit tegen. De radio van de strijdmachten berichtte later, dat jour nalisten de gelegenheid hebben gehad om Glezos, die in een hotel bij Athene gevangen zit, fe bi De Griekse oud nis is gisteren in Frankrijk a op het vliegveld Orly. Hij is d jan omen de militaire dictatuur uitgeweken. De Franse veiligheidspolitie voerde hem onmiddellijk weg. Journalisten mochten niet in zijn buurt komen. In de straten van Athene zijn gisteren pamfletten gevonden, waarin opgeroe pen werd tot vrijheid en democratie, Het zijn de eerste tekenen van verzet tegen het nieuwe regime. De politie haalde de pamfletten van de straat weg. Daarom: van De Drie Hoefijzers, participante in de N.V.Horeca Exploitatie Mij. Schiphol. Onnoemelijk verdriet berokkende de opening de piepjonge Schipholkeuken. Tot het laatst had men gewacht om de vaantjes, die het feestelijk koud buffet sierden, te voorzien van de naam van de jongste Oranjetelg. De geboorte in Utrecht liet echter langer op zich wachten dan de drukker lief was. Vandaar dat de honderden autoriteiten, die door de opening van hét nieuwe Schiphol naar de HaaiTem- mermeerpolder waren gekomen, het met vaantjes moesten doen, waarop „prinses Marijke" stond gedrukt. De ingebruikneming van het indruk wekkende luchthavencomplex aan de rijksweg Den HaagAmsterdam, had meer tegenvallers. Bijvoorbeeld besloot de televisie eergisteren alle camera's, die opgesteld moesten worden om het gebeuren binnen de huiskamers te brengen, in te zetten voor de feeste lijkheden rond de geboorte van de kroonprins. Evenmin was het giganti sche gebouw geheel op tijd klaar geko men. Het zag er na veel kunst en vliegwerk van de schoonmaakdienst keurig uit, maar pas op 8 mei zullen de eerste passagiers van het nieuwe Schiphol kunnnen opstijgen. Tegen half vier arriveerde koningin Juliana gistermiddag in de grote ver. trekhal op de eerste verdieping van het stationsgebouw. De koningin, wier komst nog onzeker was geworden door de geboorte van de jongste Oranjetelg, kwam opgeruimd binnen en nam met kennelijk genoegen een applaus in ont vangst, dat bedoeld was als een spon tane felicitatie. Daarna trok zij een handle over waardoor hoog in de hal de gordijnen opzij werden geschoven. Minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat wenste de koningin geluk, evenals voor hem professor dr. F. van Muizenwinkel, de president-commissa ris van Schiphol. De minister kreeg met zijn toespraak wel de lachers op zijn hand. „Kijk eens aan, daar zit het kabinet De Jong nog geen vier weken op de bok en Schiphol gaat al open", begon hij. Hij roemde Schiphol als centrum van verkeer maar ook als toeristische trekpleister. Hij memoreer de dat de Nederlanders vooraan hebben gelopen bij de vrachtvaarders van Eu ropa, maar ook steeds in de burger luchtvaart. Hij bracht in herinnering, dat nog maar tien jaar geleden het transatlan tisch passagiersverkeer gelijk verdeeld was tussen de scheepvaart en de lucht vaart. Nu hebben de vliegtuigen tachtig procent van al het transatlantische rei zigersverkeer tot zich getrokken. Hij verwachtte, dat het nieuwe Schiphol zeker een grote aantrekkingskracht zal uitoefenen op de buitenlandse lucht vaartmaatschappijen. Na de redevoeringen werd koningin Juliana rondgeleid door de beide di recteuren van de luchthaven, de heren Van Stapele en Mul. De twaalfhonderd gasten werden vervolgens onthaald op champagne. Alle gasten kregen bij hun vertrek een bronzen herdenkingsme- daille, ontworpen door de Amsterdam se beeldhouwer Dick Stins. Van deze penning kreeg de koningin een gouden exemplaar. H.M. de koningin, vergezeld van di recteur mr. J.C.H.A. van Stapels, op het tapis-roulant na de officiële ope ning van het nieuwe verkeerscentrum. WASHINGTON/HANOI (AP) Ge neraal William C. Westmoreland heeft het Amerikaanse congres meegedeeld dat de enige strategie om de commu nisten te verslaan bestaat uit „niet af latende militaire, politieke en psycho, logische druk op de hele structuur en op alle niveaus". Deze woorden wijzen erop dat hij een nog sterkere intensivering voorstaat, mogelijk met inbegrip van uitbreiding van de bombardementen op Noord- Vietnam en het zenden van meer Ame rikaanse troepen naar Zuid-Vietnam. Nog nooit heeft een militaire bevelheb ber een zo rechtstreeks en persoonlijk verslag aan het congres uitgebracht. Westmoreland gaf in zijn rede een beeld van een vijand die ondanks zwa re verliezen zijn troepensterkte heeft verdubbeld, die door geschoolde be roepsmatige strategen wordt geleid, die beschikt over goedgeoefende troepen en wiens primitieve aanvoersysteem verrassend doeltreffend blijkt. Westmoreland verweet de publici- teitsorganen te weinig aandacht te be steden aan moorden en wreedheden van de Vietcong tegen Zuidvietnamese bur gers, maar wel veel te melden over de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. In 1965, aldus de generaal, sneuvel den er 36.000 man bij de vijand en 12.000 man aan geallieerd zijde. Deze verhouding van 3 tegen 1 is aanme'rke- lijk gunstiger geworden en heeft in sommige weken 10 of zelfs 12 tegen 1 bereikt. Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben vrijdagmiddag zware aanvallen gedaan op wijken in Hanoi die niet ver van het centrum van de stad liggen. De aanvallen, die in golven werden uitge. voerd, hebben ongeveer een half uur geduurd. Een van de doelen lag slechts op ongeveer 3 km van het centrum van Hanoi. Amerikaanse militairen hebben bij toeval een met grote zorg ingericht on dergronds hospitaal van de Vietcong ontdekt, dat vier voetbalvelden lang was. „We waren er een week lang met bulldozers overheen gegaan om bouw land te krijgen. We hadden er geen idee van, dat dit hospitaal hier was, zo dicht bij Saigon en ons basiskamp", zei een officier. Een Amerikaanse functionaris, die de ontdekking heeft geïnspecteerd, beschreef deze als het meest doorwrochte, dat tot nu toe is gevonden. „Dit bewijst", zei hij, „dat wij de taaiheid van de Vietcong hebben onderschat. De Aziaat kan met gemak omstandigheden verdragen, die voor ons ondraaglijk zouden zijn". TEN ZUIDEN van de rijksweg Arnhem Utrecht heeft de bestuurder van een zweefvliegtuig een geslaagde noodlan ding gemaakt in een weiland. De vlie ger, de .46-jarige A. Dekkers uit Utrecht, liep geen letsel op. (Van onze verslaggevers en correspondenten) UTRECHT Molens, schepen, belangrijke gebouwen, pleinen, straten, steden. Alles en allen „spraken" gisteren op typisch Hollandse wijze en bij prachtig lenteweer de vreugde uit over de geboorte van de nieuwe prins van Oranje. Vergeten leken plotseling al die incidenten, die zich nog maar kort geleden rond het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus hebben voorgedaan. Prof. Oud commentarieerde: „Thans heeft een nieuwe genera tie zich in het Oranjehuis aangekondigd." De vreugde daarover vond men gisteren weerspiegeld in de pers en in officiële en niet-officiële verkla ringen, waarin nauwelijks negatieve - geluiden ten aanzien van het ko ningshuis te beluisteren vielen. Hieronder volgt een korte samen vatting van hoe mensen, steden en dorpen reageerden op de geboorte van de nieuwe Oranjetelg. Prof. Oud, uitnemend deskundi ge op het gebied van staatsrechte lijke aangelegenheden, zei gister morgen dat de vreugde over de ge boorte het best weergegeven zou worden wanneer men een oude tra ditie zou laten herleven en de pas geboren zoon van prinses Beatrix de titel „Erfprins van Oranje" zou geven. Volgens prof. Oud draagt de oudste zoon van de koning de titel „Prins van Oranje", terwijl diens zoon „erfprins van Oranje" wordt genoemd. Ofschoon de grondwet over dit alles niets zegt en prinses Beatrix geen regerend vorstin is, dacht prof. Oud toch, dat men het zoontje wellicht de titel „erfprins van Oranje" zou kunnen geven. Niet alleen beschuit met muisjes in Nederland, maar ook in Madrid. Dat was te danken aan de secretaris van het Nederlandse Unicef-comité, (waarvan prinses Beatrix ere-voor- zitster is), dat gisteren in Madrid vergaderde. Toen hij gisteren ver trok, rolde hij vijf rollen beschuit, drie pakjes oranje muisjes en een pakje boter in zijn bagage. Gister morgen trakteerde hij de deelne mers van 19 verschillende landen op de vergadering. De Amsterdamse provo's, die het koningshuis niet bepaald vriende lijk gezind zijn, zonden gisteren een telegram naar prinses Beatrix. Het luidde: „Ondanks extreme ver schillen delen ook wij mee in de vreugde rond uw eerstgeborene. Wij wensen u en uw familieleden proficiat. Wij hopen in de toekomst ook bij uw zoon begrip te voelen voor ons niet te verklaren bewegen. Provo, Amsterdam." De pers concentreerde haar aan dacht gisteren weer op de Lage Vuursche, waardoor het rond het ziekenhuis in Utrecht heel rustig werd. Er stonden twee, soms drie fotografen om leden van het ko ninklijk huis, die prinses Beatrix bezochten, te fotograferen. Een grappig voorval speelde zich af, toen prof. Plate gistermorgen in zijn auto het ziekenhuis verliet en gewoontegetrouw even vaart min derde om de fotografen de gelegen heid te geven een plaatje te ma ken. Maar in tegenstelling tot de afgelopen dagen reageerden de fo tografen nu niet meer. Het duurde even voordat prof. Plate de houding van de fotografen begreep. Toen gaf hij vriendelijk lachend gas. Het kleine incidentje van woensdag nacht was hij alweer vergeten. Vele officiële en belangrijke in stanties hebben gisteren uiting ge geven aan hun vreugde over de ge boorte. Van de Nederlandse Staats courant verscheen een buitengewo ne editie, die het volgende bericht bevatte: „Mijn dochter Beatrix heeft hedenavond het leven ge schonken aan een zoon. Ik kondig dat hierbij aan, mede namens de ouders van de jonggeborene, wier grote dankbaarheid en vreugde wij delen". Het bericht was getekent: „Juliana". De bisschoppen van ons land heb ben de. pastoors en rectoren van kerken gevraagd om zaterdagavond en zondag voorbeden in te lassen voor de kleine prins, „wiens ge boorte ons volk bijzonder heeft ver heugd", voor zijn ouders, groot ouders en het gehele koninklijk huis. Prins Claus deed gisteren zijn schoonvader, prins Bemhard, uitgelei-j de uit het academisch ziekenhuis, na-j dat de prins zijn dochter en zijn klein zoon had bezocht. DEN HAAG (ANP) De oud-minis ter van Binnenlandse Zaken prof. dr. P. J. Verdam is benoemd tot lid van de Eerste Kamer. H(j zal deze benoeming aanvaarden. Prof. mr. Verdam werd benoemd ver klaard in de vacature J. de Jong Czn te Hilversum, die met ingang van 10 april j.l. ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer, waar hij zitting had voor de A.B.-partij. Prof. mr Ver dam was minister van Binnenlandse Zaken m het kabinet-Cals, als opvol ger van de heer J. Smallenbroek en later bekleedde hij dezelfde functie in het kabmet-Zijlstra. bsff VOOR'HeV f*ST S£06Rj 1 b-iari UTRECHT De reacties van het overgrote deel van de Nederlandse dag bladen op de geboorte van de prinselijke baby geven blijk van vreugde en gevoe- huis. Va™ solidariteit met het konings- Vomvee?JÖd'Z'aari?? velen zo gemak kelijk tot ontwaarding overgaan van wat onder ons tot zekerheid was ge worden, hecht de overgrote meerder- afilr er ?ls. Xolk n°S aan de besten- aL iofj koningschap", schrijven tet Van Rotterdammer Kwar- vaneaJeIegr?at meent dat .'ala gevolg van de onvolwassen agitatie van het vo- stlrkir1Nederlandse volk zich bewust IS geworden van de zeer voor ek,enf V?? het HuiS Van 0«IUe ïwo, t 1 !uï! Pe Seboorte van een nieuwe telg betekent volgens het blad, voortgezet n°g lang kan WOTden niïS^a„,5derla"d.kan gerust zijn, met Amsterdam misschien" schrpft De Gelderlander. „D« continu ïteit van ons vorstenhuis is menselijker wijs gesproken verzekerd." En het blad zegt verder „De kleine wereld van Ne derland staat gewoon stil (voor dit nieuws) en dat is binnen het wereldru- moer en de internationale spanningen toch eigenlijk wel een bijzonderheid, die een compliment voor ons volk inhoudt." De Tijd tekent bij de geboorte aam dat de tegenstellingen in ons volk over de monarchie nu wel zullen afzwakken ,Met de geboorte van een zoon wordt althans de kans op dergelijke onrust geringer". „Het is", zo schrijft Het Vaderland, .steeds weer gebleken hoe zeer juist de monarchie voor ons volk een bindend element is. Onze vreugde is niet alleen een uiting van blijdschap over de ge boorte van een prins, maar ook van de voldoening, dat de monarchie met de Oranjes kan worden voortgezet." Het Vrije Volk stelt, dat de monarchie, die in Nederland - een ontwikkeling van de democratie niet heeft verhinderd, ,,'n stuk continuïteit betekent, waarop we zuinig moeten zijn." „Soms", zo schrijft het Nieuwsblad van het Noorden, .moeten wij, Nederlan ders, verrast zijn van onszelf. Jarenlang lijkt het onder invloed van het roerig ste deel van Amsterdam, dat het met de Oranjegezindheid van ons volk maar zo-zo is. En dan wordt een prinsje van Oranje geboren en de bordpanieren fa cade van stoer republikanisme zakt in elkaar: de vreugde is spontaan en zelfs uiterlijkheden als saluutschoten, pro clamaties en toeterende muzikanten relieken die naar het leek, thuishoor den in een voorgoed voorbij verleden krijgen weer betekenis. De conclusie van dit alles kan alleen maar zijn: Ne derland is koningsgezinder dan het zelf dacht en dat lijkt ons een gelukkig voor teken bij de geboorte van deze nieuwe prins." Het Parool hoopt, dat „het gezin van Drakensteyn de uiterst moeilijke op dracht die in het moderne constitutio nele koningschap besloten ligt, in de vormen van deze tijd zal weten te ver werkelijken. Wij hopen", voegt het blad er aan toe, „dat het Nederlandse volk het klimaat zal blijven scheppen waarin het mogelijk is." Ook in de ons omringende landen heeft het prinsje de voorpagina's van de kranten gehaald. Het grootste West- duitse blad, de Bildzeitung, had een kop ,die de halve voorpagina besloeg. „It 's a boy for Beatrix", luidde de kop van de Daily Mirror. Andere Londcnse bladen openden in dezelfde stijl: Jongen voor Beatrix: Prins geboren; Na 100 jaar heeft Nederland een prins Hetzelfde beeld gaven de meeste Parijse kranten. Alleen de communistische „Humanité' schreef het nieuws in 5 regeltjes op de achterpagina. Ook de Vlaamse kranten lieten zich niet onbetuigd. Het Volk schreef: „Men behoeft geen monarchist te zijn om nu met de Nederlanders mee te leven en te zeggen: uw vreugde is onze vreugde. ,.De Gazet van Antwerpen" meldt het nieuws over de volle breedte van de voorpagina. De Hoge Raad der Nederlanden, de gerechtshoven en de arrondisse mentsrechtbanken kwamen gisteren in plechtige zitting bijeen om het historische feit in de Oranjedynas tie te accentueren. Ook op de Am sterdamse effectenbeurs was het gisteren anders dan anders: het feestlawaai was niet van de lucht door de knallen van talloze Voetzoe kers. Toen de handel begon moest het „staakt het vuren" afgekondigd worden, omdat men zich anders niet verstaanbaar kon maken. De gehele beurs was feestelijk versierd en vele beursbezoekers hadden feest neuzen of -hoedjes op. Groot feest was er natuurlijk ook in Hitzacker, het geboortestadje van prins Claus. De moeder van prins Claus, mevrouw Gosta van Amsberg kreeg bloemen aangebo den en haar werd ook een aubade gebracht. Er kwamen nog talloze felicitaties binnen. Telegrammen waren er o.a. van koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland en van de voorzitter van de Europese commis sie van de E.E.G. Ook in Genève is de nieuwe Oranjeprins feestelijk begroet. Meer dan 100 diplomaten waren in het Paleis der Naties bijeen voor de jaarlijkse vergadering van de eco nomische commissie van de Vere nigde Naties. De Nederlandse dele gatie ging rond met champagne, waarop de diplomaten het stijve protocol even lieten voor wat het was en het glas hieven op de nieu we Nederlandse burger. Duizenden afdrukken zijn gemaakt van de foto's die prins Claus van de prinselijke baby heeft genomen. Prins Claus had daarmee net als zijn schoonvader in 1938 de primeur waarvoor de gehele we reldpers een intense belangstelling had. Vanaf het moment van de ge boorte werden de fotopersbureaus in Nederland overstelpt met tele foontjes voor de eerste foto's van de jonggeborene. De foto's zijn niet alleen bestemd voor de dag- en weekbladen. Uit de opnamen werd ook een selectie gemaakt voor andere doeleinden, voor de televisie, voor briefkaarten, raamaffiches en als voorbeelden voor munten en stempels. De brief kaarten, in oplage van vele tiendui zenden zullen reeds vandaag in de winkels verkocht worden. LONDEN (AP) De Britse regering stelt zich ten doel zijn troepen in Zuid- oost-Azie volledig terug te trekken zo dra de vrede in het gebied terugkeert, zo heeft de minister van defensie Denis Healey verklaard. Healey zei dit bii zijn terugkeer uit Maleisië en Singapo- re, waar hij met Britse commandanten en regeringsleiders over defensiefaezui- "if2?fIi.-f^ft,ges,proken- D® minister zei dat dit doel zeker niet binnen twee of drie jaar bereikt zal worden. In Singapore en Koeala Loempoer ver klaarde Healey al dat Engeland 10.000 man uit het Verre Oosten wil terug, jaar waarvan 20.000 het komende

de Stem | 1967 | | pagina 9