Bommen op Zierikzee ?bij vergissing" Boeken —ware voor toerist de Nieuw engelsch offensief mislukt Relativiteitstheorie Einstein op de BEDRIJFSLEIDER VIJFTIG JAAR GELEDEN Tanker, die olie loosde achterhaald Starfighter 68 GROOT GELEERDE Cyitmtvdii.v. SCHONCK flinke kracht of halfwas DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 APRIL 1967 Vertrouwd Transvaal Paniek Schade vergoedin g Kromming Uitweg Hoela-hoep-dans LEIDEN Praten met inwoners Het echte in Spanje Notaris Hoving Wij verzorgen de aanschaf van uw auto zonder vooruitbetaling HESSING Co. Verstraten's NOTARIS Tc KRAM Deurwaarder M. L0EVE te Goes le CENTRALE VERWARMINGSTECHNICUS (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Bombardemen ten „per vergissing" waarop men in Vietnam een abonnement schijnt te hebben, zijn niet nieuw. Integendeel, want vijftig jaar ge leden ,in de nacht van 29 op 30 april in het jaar 1917, voltrok zich boven het rustig slapende Zierik zee een vergissing, die de dood van drie onschuldigen tot gevolg had. Het enige reeële verschil met Vietnam is hierin gelegen, dat de vliegers destijds zich maar een beetje op de sterren moesten oriënteren en de bommen letter lek met de hand wierpen, terwijl tegenwoordig technische hulp middelen het de oorlogsvliegers een stuk eenvoudiger maken. Maar er worden desondanks fou ten gemaakt. Fatale fouten De vergissing <Iie de piloot vijftig Jaar geleden maakte was begrijpelijk maar daarom niet minder tragisch. Hij had volgens officiële berichten Zeebrugge moeten bombarderen, vermoedelijk verdwaald in de donkere nacht (de maan was op het tijdstip van het bombardement van Zierikzee al ruim een uur onder) kwam de pi loot boven neutraal Nederland terecht. Hij zag beneden zich iets wat op een vissershaven leek, vloog er op af, liet enkele bommen vallen en verdween weer. In de stellige overtuiging dat hij zijn opdracht naar behoren had ver vuld. Het was half drie. De absolute nachtelijke stilte werd beroerd door het regelmatige brommen van een licht vliegtuigmotortje. Vrijwel iedereen in Zierikzee sliep en degenen die het vlieg tuig hoorden, schonken er nauwelijks aandacht aam. Zierikzee lag betrekke lijk dicht bij België, waar de eerste wereldoorlog in die dagen nog diepe wonden sloeg. Die nabijheid had de Zeeuwen vertrouwd gemaakt met de geluiden, die inherent waren aan oor log. En tot die geluiden behoorde ook dat zachte gebrom, daar hoog in de lucht. Langzaam kwam het geluid dichter bij. Het begon al weer weg te ster ven. maar ver voordat de stilte weer bezit nam van de ijle frisse nacht ge beurde het. De kleine bommen sloegen diepe gaten in het gave maar warrige stratenbeeld van het Zeeuwse vissers stadje. Fonteinen van geluid en licht schrikten de zuidwesthoek van Schou wen klaar wakker. Behalve die drie mensen: de heer en mevrouw Leijdekkers en hun pleeg kind kregen de tijd niet meer om wak ker te warden. Hun slaap veran derde door een voltreffer in hun wo ninkje in dood. In een ijzingwekkende dood. Hun lichamen werden door het explosieve geweld van de onverwachte bommen in stukken gereten. Maar hun dood was zacht. Ze hebben niet gewe ten wat er gebeurde. Deze geschiedenis kent een facet, dat de zaak alleen nog maar tragischer kan maken. De familie Leijdekkers was niet autochtoon Zeeuws, gareel maker Leijdekkers was met zijn vrouw en pleegkind uit Transvaal gevlucht voor de Engelsen omdat hij represail les vreesde voor zijn anti-Engelse hou ding tijdens de boerenoorlog. Hij vond met zijn gezin in het veilig geachte Zierikzee de dood door een Engelse bom.De ravage was verschrikkelijk. Talloze ruiten sneuvelden, vele huizen werden ernstig beschadigd, een pak huis vloog in brand. Maar afgezien van een van de kinderen van mr. Pol- vliet, dait lichte verwondingen opliep, kwam verder iedereen er zonder kleer scheuren vanaf. Zierikzee heeft hoe wreed het ook moge klinken nog geluk gehad. De enige voltreffer was die op het kleine huisje van de familie Leijdekkers. Wanneer die bom op een van de an dere huizen terecht was gekomen zou den de gevolgen vermoedelijk nog veel erpstiger geweest zijn. Want tel de het gezin Leijdekkers drie personen, de meeste gezinnen in de naaste om geving waren zeer kroostrijk. Nog afgezien van de materiële schade en de tragische dood van de familie Leijdekkers Waren de gevolgen ernstiger dan men zou denken. Er ont stond pandek onder de bevolking van Zierikzee. Er kwam een onrust, die maanden lang een groot deel van de ingezetenen uiit de slaap hield. Men was bang voor herhaling. De ouderen vooral hadden het moeilijk. Ze sliepen slecht, vlogen bij ieder geluid dat maar «ven leek op het inslaan van een bom, hoe ver weg ook, het bed uit. En de Belgische vluchtelingen die in die da gen Nederland overstroomden en voor een deel ook hun toevlucht in het rus tige Zeeuwse stadje hadden gezocht, stonden op de dag na de ramp gepakt en gezakt gereed om bij het zachtste vliegtuiggeronk verder ons neutrale land in te vluchten. Die angstpsychose duurde enkele maanden. De gevreesde herhaling bleel uit en langzaamaan keerde de rust terug. Maar het duurde tot het einde van de oorlogvoordat ook het laatste restje angst verdwenen was- Officieel is nooit door ooggetuigen de herkomst van het noodlotsvliegtuig vastgesteld. Maar de Engelse regering bracht al spoedig klaarheid door exen ses aan te bieden en alle aangerichte schade te vergoeden. Maar het verlies aan mepsenlevens was niet te vergoe den. BONN (Rtr./DPA) Bij Detmold in de Westduitse deelstaat Rijnland-West- falen is gisteren een Starfighter F-104 neergestort. De piloot heeft zich mot be hulp van zijn schietstoel kunnen redden Sinds de Starfighter F-104 in 1961 door de Westduitse luchtmacht in ge bruik werd genomen zijn er nu in totaal 68 toestellen van dit type neergestort. DE eerste voltallige zitting van Russells tribunaal zal niet vandaag in Stockholm geopend worden maar zondag of dins dag. - - ft**, H» a i 'M. fuss* tso. 97%- S7- Jaargan Mutiiag 30 Ipl ta&Üss *ï3l mtm it %8 m Ha* im mm «i v msmmmssm D« Eïtgémhm hebben «ar een front van 30 KM, èt 4ut?sdh© Gmca aangevafen, tassdhen Lens m 5 derm «m n KA» «en 1 man I <k> M-ff IW».S Wttè» I sefcs a» i iUi&V* de beer KtafemMje*. J ic» mmam m „vis* few** s&taafc&wfc Het wordt steeds moeilijker om met vakantie te gaan, omdat de af standen steeds korter worden en veel mensen dus al overal geweest zijn. Wie een aparte vakantie wil hebben moet aan het uitzoeken en zelfs dan zal hij zijn landgenoten niet ontlopen. Wie voor de afwisseling eens naar Zuid-Amerika wil kunnen we van harte „The South-American Hand book 1967" aanbevelen. Het wordt gepubliceerd door de Tra de and Travel Publications Ltd. in Leaden Street Londen, het is niet duur en het bevat in zijn ruim 850 bladzijden, compact gedrukt, een schat van gegevens. Wie zo nieuws gierig is als de Griekse politie-officier die Alfred Kossman eens ontmoette kan hier terecht. Hij vind er natuur lijk alles over in- en uitvoer, over landbouwprodukten en industriepro- dukten en wat de grootste maatschap pijen soms voor hun werknemers ginds doen. Hij vindt er natuurlijk ook armoede. Verschillende bescha vingen heeft Zuid-Amerika gehad en ook die kan men er in de monumen ten uit de pre-Colombiaanse tijd en de monumenten van het Spaanse vi- cekoningschap vinden. Historisch en kunsthistorisch is dit handboek voor de toerist zeer bevredigend. Maar het blijft een gids. Wie meer vertrouwd wil worden met Zuid-Amerika en Midden-Amerika want dat staat er ook in moet natuurlijk nog wel iets meer lezen. Voor Mexico kan men daar nog al tijd goed terecht bij „Zo is Mexico" van Joseph W.F. Stoppelman dat bij Broekman en de Meris te Amsterdam uitkwam en dat de historie, de cul- (Van een medewerker) rve Amerikaanse professor Ro- bert Dicke van de universi teit van Princeton heeft met nauwkeurige observaties van de zon en van de baan van de planeet Mereurius een van de stevigst lij kende pijlers onder de algemene relativiteitstheorie van Ëinstein aan het wankelen gebracht. De algemene relativiteitstheorie heeft tot dusver in hoofdzaak gesteund op waargenomen afwijkingen in de baan die Mereurius om de zon beschrijft. De grootte van deze af wijkingen klopte precies met de voorspellingen van de relativi teitstheorie. Professor Dicke en enkele medewerkers hebben nu echter aangetoond dat een gedeel te van de afwijkingen in de baan van Mereurius wordt veroorzaakt door een afplatting van de zon. In de moderne natuurwetenschap pen is het langzamerhand een gewo ne zaak geworden dat lang bestaande en vrijwel algemeen aanvaarde theo rieën vandaag of morgen weer wor den omvergeworpen. De algemene re lativiteitstheorie van Einstein is, in te genstelling tot een eerder gepubliceer de speciale relativiteitstheorie, nooit als experimenteel volledig bewezen be schouwd. Niettemin heeft de filosofie achter de algemene relativiteitstheorie het wetenschappelijk denken van de laatste 50 jaar diep beïnvloed. Voordat Einstein zijn theorieën ovér lichamen, ruimte en zwaartekracht op stelde, stond de wetenschap onder in vloed van de denkbeld over zwaar tekracht van Isaac Newton. Volgens Newton was elke massa omringd door 'n eigen zwaartekrachtveld. Hemellicha men trokken elkaar aan doordat hun zwaartekrachtvelden op elkaar in werkten. In de denkwereld van New ton leek zwaartekracht veel op de aan trekkingskracht tussen tegengestelde elektrische ladingen. Alleen een afsto tende kracht, zoals die in de elektriciteit ook bestaat, kwam nergens voor. men toelieten. Het is maar een klei ne afwijking, maar genoeg om ster renkundigen tot wanhoop te brengen. De algemene relativiteitstheorie bracht echter uitkomst. De vergelijkingen van Einstein voorspelden een afwijking in de baan van Mereurius van precies 43.03 boogseconden per eeuw en dat kwam fantastisch goed overeen met de waargenomen afwijking. De meeste mensen zouden zich hier na niet meer druk hebben gemaakt en zonder meer hebben aangenomen dat het bewijs voor de juistheid van de algemene relativiteitstheorie was gele verd. Maar wetenschappelijke onder zoekers, en' zéker astronomen, 'nemen niet zo gauw iets afs Vaststaand aan. Professor Dicke ging al jaren gele den op zoek naar experimentele be wijzen voor een soort combinatie van Einsteins theorie over de gekromde ruimte en het denkbeeld van Newton over de zwaartekrachtvelden. Dicke wild de relativistische principes van Einstein niet aantasten en zijn theorie maakte slechts kleine wijzigingen in de vergelijkingen van Einstein nood zakelijk. Het ging echter veel meer om de filosofische aspecten. Dicke voor zag, dat als zijn stellingen experimen tele steun kregen, het idee van kracht velden tussen lichamen in de ruimte weer vaste grond zou krijgen. Dicke berekende dat als maar een klein deel van de afwijking van 43 boogseconden per eeuw in de baan van Mereurius op een andere manier kon worden verklaard dan met de verge lijkingen van- Einstein, dit de belang rijkste steunpilaar van de algemene re lativiteitstheorie ernstig zou verzwak ken. Een afplatting van niet meer dan een twintigduizendste in de zonnebol zou al voldoende zijn om een deel van de afwijking te verklaren. Einstein echter beschouwde zwaar tekracht envoud als het resultaat van de meetkundige structuur van de combinatie ruimte en tijd. De aanwe zigheid van een massa veroorzaakte volgens Einstein 'n kromming in de ruimte-tyd en het gevolg daarvan was bet optreden van de zwaartekracht. Einstein, die zijn algemene relativi teitstheorie in 1916 bekend maakte, gaf zelf drie experimentele methoden nan om zijn theorie te beproeven. Ten eerste voorspelde hij da* het licht van een bron met een sterk zwaartekracht veld b.v. een witte dwergster, een ze kere verschuiving naar het rood zou vertonen. Ten tweede kwam Einstein op grond van zijn theorie tot de con clusie dat lichtstralen in een zwaarte krachtveld enigszins zouden worden af gebogen. En tenslotte stelde Einstein voor nauwkeurig de baan van de pla neet Mereurius te bestuderen, omdat deze volgens de algemene relativiteits theorie bepaalde afwijkingen zou moe ten vertonen. Sindsdien zijn alle drie voorspellingen van Einstein experimenteel waargeno men. De roodverschuiving en de af buiging van het licht ir zwaartekracht velden konden echter niet nauwkeurig genoeg worden geregistreerd om een stevig bewijs voor de juistheid van de relativiteitstheorie op te leveren. De waarnemingen van de voortdurend draaiende baan van Mereurius leken echter prachtig met de theorie te klop pen. Mereurius draait van alle planeten het dichtst om de zon. Zijn baan is sterk elliptisch en het perihelium, het punt dat het dichtst bij de zon ligt, beweegt zich langzaam rond de zon met een snelheid van 1,5 graad per eeuw. Mereurius voert als het ware een soort hoela-hoep-dans om de zon uit. Het vreemde is echter dat de baan van Mereurius ongeveer 43 boogseconden per eeuw sneller om de zon wentelt dan de berekeningen van de astrono- Professor Dicke ging met zijn colle ga's Henry Hill en professor Mark Gol- denberg in 1963 aan het werk om deze kleine afplatting in de zon te vinden. Het onderzoek was bijzonder moeilijk want de zon heeft geen vast opper vlak en vanaf de aarde gezien heeft de zonneschijf rafelige randen als ge volg van voortdurende uitbarstingen. Dicke eri zijn medewerkers bouwden een vernuftig instrument, waarin een vergroot beeld van de zon werd be dekt door een schijf met twee uitspa ringen aan de randen. In deze uitspa ringen was een stukje van de zonnerand te zien. Door nu de schijf met de uitsparingen rond te laten draaien en het licht van de zonnerand met ge voelige lichtmeters te registreren kon professor Dicke werkelijk een kleine afplatting van de zon bij de polen vast stellen. Als de uitsparingen op de schijt het afgeplatte deel van de zonneschijf passeerden werd door de instrumenten minder licht gemeten. Het experi ment werd vorig jaar tussen juni en september op elke zonnige dag her haald. Na een totale waarnemingstijd van zes uur stond het voor Dicke en zijn collega's onwrikbaar vast dat de zon was afgeplat en wel met ongeveer een twintigduizendste van haar diame ter, zoals door Dicke was voorspeld. Dicke heeft het resultaat van zijn1 werk onlangs op een conferentie van astrofysici in New York bekend ge maakt. Berekeningen hebben aange toond dat de waargenomen afplatting van de zon verantwoordelijk is voor een afwijking van 4 boogseconden per eeuw in het wentelen van de baan van Mereurius. Dat betekent dat 10 pro cent van de waargenomen afwijking van 43 boogseconden niet op rekening van de algemene relativiteitstheo rie kan worden geschreven. De uit komst van 43 boogseconden uit de vergelijkingen van Einstein wordt niet langer door de feiten bevestigd. Professor Dicke gelooft zelf voorlo pig niet dat zijn bevindingen de alge mene relativiteitstheorie direct om ver zullen stoten. ,,Als men op filoso fische gronden gelooft dat de alge mene relativiteitstheorie stevig ge grondvest is, geloof ik niet dat onze waarnemingen 'n overtuigend tegenar gument geven. Ik bedoel, dat men al tijd wel een ontsnappingsgat kan vinden totdat de waarnemingsfeiten werkelijk geen andere keus meer laten". Voorlopig is er voor de aanhangers van Einstein nog een uitweg. Zij kun nen aanvoeren dat er tot nu toe steeds fouten zijn gemaakt bij het waarne men van de verschuiving van het peri helium in de baan van Mereurius. Tenslotte is 43 boogseconden per eeuw verschrikkelijk weinig. Er kunnen nog andere krachten werkzaam zijn, waar mee tot? dusver geen rekening was gehouden. Toch zou het meer dan toe- (Van een medewerker) Albert Einstein Was een bp roemd Duits fysicus die los van bestaande opvattingen, maar steu nend op experimentele gegevens zijn theorieën opstelde. Tot zyn veertiende jaar woonde hij in München, waarna hy met zyn ou ders verhuisde naar Zwitserland. Einstein promoveerde in 1905 in Zurich. In hetzelfde jaar legde hy door zyn verhandeling „Zur Elek- tro-dynamiek bewegter Körper", de grondslag voor zijn „speciale relativiteitstheorie". Kort daar op werd hy privaatdocent te Bern en daarna in 1909, buitengewoon hoogleraar te Ziirich. Van 1911 tot 1912 was hy gewoon hoogleraar te Praag, van 1912 tot 1914 werde^om te Ziirich en in 1914 vertrok Ein stein als zodanig naar Berlyn. In 1933 werd hy uit zyn ambt ontzet vanwege zyn joodse af komst en zijn gedrag t.o.v. de na- tionaal-socialistische regering. Dat zelfde jaar ging hij scheep naai Amerika, waar li^ tot zün emeri taat (1945) professor was aan de Primcetonuniversiteit. In 1913 ont wierp hy de „algemene relativi teitstheorie". In 1922 kreeg Ein stein de Nobelprijs voor natuur kunde wegens zijn verdiensten op het gebied van de mathemati sche fysica, vooral voor zyn op stelling van de vergelijking Voor het foto-elektriscli effect. Ook in Nederland is hij geen oubeken de. In 1915 vond Einstein samen met De Haas het Einsteiii-ÏP* Haas-effect, hetwelk verband houdt met de hypothese van Am père betreffende de elementaire deeltjes van Weber. Van 1920 at is hij ook buitengewoon hoogle raar te Leiden geweest waar hij o.a. met Ehrenfest samenwerkte Einsteins publikaties o<p andere terreinen dan de natuurkunde moe ten met enige reserve aanvaard worden. vallig zijn als de gemaakte vergissing weer precies de 10 procent zou bedra gen waarom het nu gaat. (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE Na het bestuderen van de uitvergrote luchtfoto van de olie lozende tanker op de Westerschelde (zie onze editie van gisteren) heeft de rijks politie te water in Wemeldinge voor 90 pet. zekerheid over de identiteit van de boosdoener. Het bewuste schip, waar van in het huidige stadium van het on derzoek nog geen naam en herkomst kunnen worden vrijgegeven, zal aange houden en minitieus onderzocht wor den zodra het zich in de havens van Wemeldinge of Hansweert vertoont tuur, de sociale en de economische si tuatie grondig beschrijft. Stoppelman heeft tevens oog voor het volksleven, dat men ook in de illustraties weer spiegelt ziet. Het volksleven is voor veel toeris ten vaak belangrijk, soms zelfs het belangrijkst. Er zijn toeristen die nooit met inwoners spreken, maar er zijn er ook die niets liever doen. Wij zelf behoren tot de laatste toeristen soort en liet heeft ons op iedere va kantiereis genoegen bezorgd en on vergetelijke herinneringen. Ja, on vergetelijk, hoe vluchtig de kennis making in den vreemde uiteraard was. Een toerist, de ware toerist althans, is een apart wezen. Hij is uiteraard oppervlakkig, maar hij staat open voor het andere. Hij is niet thuis en dat maakt hem onbevangener en weerlozer. Wie deze bijzondere situ atie wil leren kennen moet Alfred Kossmanns reizboeken lezen. Hij wordt er nauwelijks wijzer omtrent de cultuur van het land zoals die in het verleden was, niets herinnert doorgaans aan de gegevens die men in het Zuidamerikaanse handboek voor 1967 kan vinden, maar het toe rist-zijn blijkt er haast een levens- opgave. Dat toerist-zijn is niet ieder een gegeven. „Niet minder dan acht schrijvers", vertelt daarover Alfred Kossmann in zijn laatste reisboek: „Clownsreis", hadden de opdracht aanvaard in Den Haag een kwartier te spreken over een vreemd land, dat zij kenden, nie mand minder dan Simon Vinkenoog zou het over Turkije hebben. Hij kwam in Den Haag, omringd door vrouwelijke volgelingen die allen ge kleed waren in het uniform van de originelen en zijn toespraak was ver rassend. Dat geschrijf en gepraat over reizen, zei hij geïrriteerd, leek hem overbodig sinds iedereen overal heen kon. Hij deed daar niet aan mee. Maar, zei hij, en er ging een schok van bewondering door de zaal, het le ven zelf is een reis. Wat een vondst. Tot nu toe hadden wij het leven, in onze machteloosheid altijd vergeleken met een droom of een schouwtoneel of een ziekte of een boom of een kersenbonbon, en nu kwam dit nieu we beeld. En daarmee was het nog niet afgelopen. Hij vertelde ons, dat reizen naar het buitenland beperkte betekenis hadden, dat we in ons zeif op reis moesten gaan om daar diep in ons de krachten te vinden die de we reld gelukkig konden maken. „Wanneer je je voorstelt dat in Spanje mantilla's en hoffelijkheid de boventoon voeren, bega je dezelfde fout van buitenlanders die denken dat we in Nederland allemaal op klompen lopen en in molens wonen. Ezeltjes en nieuwsgierigheid. Wan neer je die twee dingen in de plaats stelt van de mantilla's en de hoffe- lijkheid, dan kom je daarbij iets dich ter bij de sfeer van het Spaanse land", Ieder die niet slechts aan de Costa Brava heeft liggen bruinen, maar werkelijk toerist in Spanje was, weet hoe treffend deze opmerking is. Een hele stoet volgde ons op de overdekte markt in Caltayud, de stad met de prachtige Mudejartoren, om te kijken wat we kopen zouden. Aya Zikken verstaat de kunst om achter de juiste sfeer te komen, omdat ze minstens zo nieuwsgierig is als de Spanjaarden en van mensen houdt. De geest die men in „Clownsreis" aantreft-en, op andere wijze, in „Wees nieuwsgierig en leef langer", vindt men niet in het verhaal van de Sicili- aanse ontmoetingen, die Theo Steen- dach bij Kosmos te Amsterdam liet verschijnen. Steendach is meer dan een gewone gids, daarom kan men bjj hem ook voor de cultuur en de cul- tuurschatten terecht, maar hij is geenszins ongevoelig voor het volks- leven en geeft daar getuigenis van. Hij illustreerde zijn werk met be- kwame pentekeningen. Wie Sicilië wil gaan ontmoeten, zal goed doen zich in de ontmoetingen van Steen dach voor te bereiden. JOS PANHUIJSEN IN Rotterdam is het stoffelijk overschot gevonden van de 44-jarige Noor Julian Lencher, machinist' van het Noorse schip „Star Garanta". De Noor is ver moedelijk na het passagieren bij terug keer aan boord te water geraakt en ver dronken. De kinderen MARTENS delen hierdoor fhede, dat hun geliefde oudersop maan dag 1 mei a.s. hun GOUDEN HUWELIJKSFEEST hopen te herdenken. Die dag zal in de parochiekerk van de H. H. Philippus en Jacobus om 10 uur een plechtige H. Mis uit dank baarheid worden opgedragen. Gelegenheid tot gelukwensen van 35 uur in de zaal G- van Rumste (België). Koewacht, april 1967. Getrouwd Anita Mutsaerts en Wim de Ruyter 29 april 1967. Breda, Ko-ningin Emmalaan 18. Baarn, Wilhelminalaan 2a. Toekomstig adres: Legras- weg 9, Laren (N.-H.) Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St.-Elisabethzie- kenhuis te Sluiskil ge sterkt door de heilige Saoramenten der zieken, mijn geliefde man en önze onvergetelijke vader en opa de Heer SIMON VAN GILS echtgenoot van Mevrouw Francisea Vermunt in de leeftijd van 60 jaar. Sas van Gent: F. van Gils-Vermunt A. van Zeele-v. Gils T. van Zeele Trudie. Familie van Gils Familie Vermunt Sas van Gent, 28 april 1967. Westdam 80. De plechtige uitvaart dienst zal plaatsvinden op maandag 1 mei a.s. om 10 00 uur in de paro chiekerk van O.L.Vr. Hemelvaart te Sas van Gent, waarna de begrafe nis op het r.k. kerkhof al daar. Rozenkransgebed zondag avond 19 uur. Bijeenkomst Westdam 80 te Sas van Gent, 9.30 uur OPENBARE VERKOPING TERNEUZEN te TERNEUZEN zal op donderdag, 11 mei '67, des nam. 2 uur in het café de Vrieze aan de Markt te Terneuzen ten verzoeke van de heer J. van Goor te Hans- weert in het openbaar verkopen: HET WOONHUIS met erf en tuin aan de Axel- sestraat 37 te Terneuzen, groot 2.40 are. Aanvaarding direct. Beta ling koopsom binnen 30 da gen- Nadere inlichtingen en sleu tels verkrijgbaar ten kan tore van de notaris. VOOR UW ft|| "GIETART" BETONMOLEN PRIJZEN VANAFf. 380,- 'III WERNHOUT BIJ BREDA TEL. 01696 23 54 Elke „Stem"-lezer is het dubbel en dwars waard op de hoogte te worden gesteld van uw advertentie- nieuws I UIIBlittlllBill illlBlliaillllHillllUII!» Makelaarskantoor Vrykomend: BREDA. Taxandrialaan vooroorlogse woning met voor- en achtertuin, 4 sl. kamers, grote zolder 45500,— Oude Terheydenseweg woonhuis, nieuw betegel de badkamer en keuken, 2 toiletten, grote achter tuin 35.000, Robijnstraat gerieflijke woning en garage, grote kelder, achterbalkon over de ge hele breedte 55.000,— Julianalaan vooroorlogse hoekwoning, open haard, olie c.v. dub bele garage, Amerikaan se keuken 125.000, Nieuwbouw IJpelaar woningen met en zonder c.v. vanaf: 38.000, Voor belegging: Baronielaan 25.000, Nieuwe Haagdyk groot winkelpand met 2 afzonderlijke bovenwo ningen 100.000, Inlichtingen: JULIANALAAN 3 te BREDA Tel. 01600-36578 TE KOOP: Gemeente Hulst 5 in aanbouw zijnde WO NINGEN aan de Sportlaan Zakênpanden met garages en magazijnen. Mooi he renhuis met c.v. Gemeente St. Jansteen Goed onderhouden WO NING met garage. HEREN HUIS met flinke tuin. MOOIE WONING met ga rage en magazijn. Goed onderhouden WONING met tuin te Heikant. Gemeente Clinge Nieuw gebouwde WO NING aan de Kennedy- laan. Diverse woningen, zaken- panden en landbouwgroif- den aan interessante prijzen Inlichtingen: G. A. P. de Koek Makelaar-Taxateur o.g. Wllhelmlnastraat 21-23 St.-Jansteen - Tel. 01140-2846 ïieuw of gebruikt, af te lassen in 12 tot 60 maanden. Jeen behandelingskosten Mie auto's worden geleverd door erkend dealer met een ANWB-kêuringsrapport. Bel of schrijf (met vermel ding van het gewenste merk auto) vandaag nog aan KANTOOR Laurenburg 80, Weert (I.) telefoon 04950 4726 VEE- en VLEESHANDEL TEL. 863 AXEL vraagt in het bezit van rijbewbs BCDE. 4-persoons CARAVAN te huur. Standplaats Westkapelle a. Zee Te bevragen: Schoolstraat 6, Tel. 04168-256. WOONHUIS EN INBOEDEL TE RILLAND te KAPELLE is voornemens op dinsdag 9 mei 1967 t.v.v. de heer A le Bleu publiek te verkopen: a. des voormiddags 11 uur in het café „Den Halte" (m- bij het staton) te Rilland: HET WOONHUIS MET ERF aan de Stationsstraat A 72, groot 4 a 68 ca. Eng' t0eSt' b' en W' °P gebruik te aanvaarden na beti. Bezichtiging: zaterdag 29 april en 6 mei van 2 tot 3 «Ir en dinsdag 2 mei van 7 tot 8 uur. b £eij2!lamdddags om 13.00 uur aan de Stationsste INBOEDELGOEDEREN als kachels, spiegels, gordijnen, tafels, stoelen, bedden, leidikanten, vloerkleed, glas- en aardewerk, enig tuinge reedschap enz. enz. 6 Bezichtiging een half uur voor de verkoping. PUBLIEKE FAILLISSEMENTS-VERKOPING VAN WINKELWAREN en WINKELINVENTARIS zal op WOENSDAG '3 MEI A.S. om 2 uur n.m. in ZAA KRIJGER a. d. Beestenmarkt te GOES, publiek bij opb« en tegen contant geld verkopen de navolgende goedeic afkomstig uit een failliete winkelboedel te Goes, te i A. VOOR DE HUISVROUWEN: EEN PARTIJ WINKELWAREN w.o. blikken groenten en fruit; soepen; vruchtensap; vis vlees; saus; etc., flessen limonade; wijn; olijven; vruchten- sap; etc., potten jam; marmelade nescafé; gember; sambal etc., diverse soorten levensmiddelen; vele soorten kruiden; noten; etc., enz. enz. B. VOOR WINKELIERS: WINKELINVENTARIS w.o. „Houg" clectr. koelvitrine; notentoonbank m. bakken; check-out toonbankje; „Berkel" electr. vies machine; 2 „Berkel" snelwegers; „Clary" electr. kasss: „Addokassa-telmach.; electr. geluidsinstall. „Centrum" hoofd- en bijtoestellen; „Friteuse" electr. bakapparaat m thermostaat 2 mandjes en luchtkap; handkaassnijmacb; kaasmolentje; gr. kaasmes; vleeslcapstok; electr. plasticlas ser m. voetpedaal; etiketeermach.; electr. „Duyvis-aulo- maat; „Chicklet"-kauwgom-automaat; 4 d. ,,Faam"-auh- maat; ijskast 110 v. met transform, tot 220 v.; aanrecht O blank stalen gootsteen en dekplaat; kruidenkast; maga4l»- en winkelstellingen w.o. Bruynzeel montagerekken; zelf- bed. mandjes; flessenrekken; ventilator; 8 TL-balken pl® buizen; enz. enz. BEZICHTIGING: In zaal Krijger in de voorm. v. A u der verkoping van 10 - 12 uur en in de namid. van 1 - I uur. M. Loeve gerechtsdeurwaarder Vereniging „GEMEENSCHAPPELIJK ADMINISTRATE- KANTOOR" gevestigd te Amsterdam, districtsk* Breda, Markendaalseweg 72a (kantoor voor uitvoering ziekengeld en werkloosheidverzekering) vraagt met oog op invoering van de arbeidsongeschiktheidsverzekffitë CONTROLEURS MEDISCHE DIENST (per fiefc' Vereisten: leeftijd tussen 27 en plm. 40 jaar, tenminste®11' lo-diiploma, bereidheid tot vakstudie op het gebied v.j sociale verzekering, taktvol optreden (ervaring in dé <T* gang met publiek strekt tot aanbeveling). Standplaatsen: Breda-Roosendaal-Tilburg en Bergen Zoom. Salaris afhankelijk van, leeftijd en ervaring van ongêve# f 750.tot en met f 1100.per maand excl. 6 pet. vakantie; geld. Kandidaten moeten bereid zijn zich aan een medi en psychotechnisch onderzoek te onderwerpen. Schriftelijke sollicitaties onder bijvoeging van afschrift®11 van cijferlijsten en getuigschriften te richten aan de dij' teur, postbus 276, Breda. Op enveloppe linkerbovenho®-1- .persoonlijk". Landelijk georiënteerd c.v.-bedrijf vraagt: die na een in werkperiode in staat mo et zijn de leiding van een nieuw te stichten bijkantoor in West-Brabant op zich te kunnen nemen. Woning beschikbaar. Evtl. is eveneens ee auto ter beschikking. Geheimhouding ve zekerd. Brieven met uitv. gegevens te richten o der no. 59388 bureau van dit blad.

de Stem | 1967 | | pagina 4