Afsluiting van Oosterschelde is UCT0R onherroepelijk uitgangspunt Meer dan één bekken? Ooster sch eldedam met spuisluizen Lintjesregen in Zeeland OVERVAL IN AXEL sprek met IR. P. SANTEMA TIJDENS CONGRES IN ZIERIKZEE 55 55 Visserij op garnalen bedreigd Smullen in Goes Eerste gebakje was voor burgemeester Mevrouw Hofman van Waterschoot Op de eilanden Zeeuwsch-Vlaanderen Voor uitgave NVSH-boek f 500.- geëist al uw autobanden iOOGWATER 'Jovers en vesten Woillc Maandag V\eer nieuw» stad en streek 3 en 5 op pag Spaarbekkenplan 'Grevelingen Bezwaren Bekkens Sterk front Economisch belang Ziektebestrijding van kleinfruit Ringrijderij m Veere Etappe in België voor Den Hertog Grote belangstelling estafettes Sprint L.V.C. organiseert jubileumtoernooi IURG: Ringeling, tel. 2535. 1EN: Harmann, tel. 2060. [EN: Tan-Meyer, tel. 2025. sen: REN: Knoop, tel. 01184-2470, g 9to vm. Zon- en feestda- -12 vm. pleging: ST.-J AN STEEN en NlEUVf. f: zuster Colsen te St.-Jan- tel. 01140-2368 (b.g.g. 01140- PHILIPPINE en SLUISKIL: Bauwens te Hoek, tel. 01154- !.g. 008). TKE, HOOFDPLAAT en BIER. zuster Causmaeckers te IJzen- sl. 01176-367. RG, SLUIS, CADZAND ENS en SCHOONDIJKE: zus. rksen te Oostburg, tel. OU70. [BURG, EEDE en ST.-KRUIS: Emllienne te Sluis, tel. 01178- irtsen: •n N1EUW-NAMEN: dokter De Hulst, tel. 01140-3004. SEUWSCH-VLAANDEREN: W. Kapsenberg te Sluis, tel 25. ZAAMSLAG en SAS VAK dokter C. Cysouw te Sas van tel. 01158-588. 1VELAND en WALCHEREK lelijk)dokter Elzerman te tel. 01100-5259. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 APRIL 1967 (ADVERTENTIE) IVOLIWEG 63 HULST ELEFOON 01140 2461 Ij leveren ook particulier. an, zondag 30 april: Hanswesrt 19.28 uur, Terneuzen 6.27 en ir, Vlissingen 5.58 en 18.28 uur, iinge 7.47 en 20.16 uur. dag 1 mei: Hansweert: 8.08 en jr, Terneuzen 7.38 en 20.08 uur, 'en 7.07 en 19.40 uur, Wemel- U.47 en 21.13 uur. (ADVERTENTIE) entrum 20 uur Judith, 14 j. \CHT rmond 15 uur Schieting n Overloop 15 uur Schieting IJKE ht 14.30 uur Schieting LEBRUG Kind Schieting URG 14, 16.30 en 20 uur Nevada Smith, ,r René 20 uur Ledel-sociëteit UZEN 14.30 en 20 uur Operatie top; 14 j.; 17 uur The war lord, 141 UIS aen Dansen LBUKÖ 20 uur Brandt Parijs? 14 J. ituur Walcheren: Geopend uur. Kt 21 uur Taptoe ïlplein Zuid 14 uur Kinderspel» :ngen m mbra 20 uur Brandt Parijs? m d 20 uur Brandt Parijs? 14 J. en 11 uur Film voor eerste vi* ;en lagere school ttershof 9.30 en 11 uur Poppen er voor kleuterscholen keslotlaan 15 uur Optocht versie Letsen; 20 uur Lampionoptocm e Markt 16.30 uur Brandweerde itratie DORPE «ijj luijm 15 uur Schieting Raedhuvs 19.30 uur Dansen P liraanbeurs Dansen - uc6 coopgebouw 22 uur Irma la )ORPE e Block 15 uur Schieting M e Cock 15 u. Staande wip K"' uu[ Centraal 9 uur Volksspelen, 1 ïjebal daen Palingkaarting en dansen 'ACHT Thijs 15 uur Schieting Je Coninck 15 uur Schieting BURG IA j. 20 uur Nevada Smith, EUZEN 14 or 20 uur The war lord, ONDIJKE fels 20 uur Oranjebal STERZANDE e„hle«ng de Waal 15.30 uur Schieting pmiBRii ondergronds werk m ej - von Clnkmayr. b"oed«, i elkaar een welopB^ (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Er zullen in ieder geval spuisluizen in de Oosterschelde- dam komen. Dat is van het begin af aan de bedoeling geweest. Deze sluizen zullen grote hoeveelheden water kun nen verwerken. Dit heeft ir. P. Santema van de Delta dienst van rijkswaterstaat meegedeeld tijdens het Oosterscheldecongres dat in Zierikzee is gehouden. De heer Santema voegde hieraan toe. dat -alle afsluitdammen in de zeegaten met spuisluizen zullen worden uitge rust. Die van de Volkerakdam b.v. zul len een doorstromingopendng hebben van 500 m2. Het is nog niet bekend hoe groot de doorstroomopeningen voor de dammen door het Brouwershavense- gat en de Oosterschelde zullen zijn. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserijonder- zoek, meent dat de afsluiting van de Oosterschelde nadelige gevolgen zal hebben voor de visserij voor de Zeeuwse kust. Het is zijns inziens zelfs nog maar de vraag of de garnalenvisserij na de afsluiting nog wel rendabel zal zijn. Overigens heeft het gehalte van gechloreerde koolwaterstoffen in gar nalen volgens prof. Korringa een be denkelijke hoogte bereikt. Dit is een gevol-g van giftige bestrijdingsstöffen die in de landbouw worden gebruikt en die niet of moeilijk kunnen worden af gebroken. Het gebruik van deze giftige stoffen moet worden tegengegaan, zo werd gesteld. Een van de congresgan gers stelde zelfs de stoffen verboden te willen zien. Ten benoeve van de drinkwatervoor ziening is ten westen van de Grevelin- gendam een spaarbekkenplan gepro jecteerd dat 100 tot 150 miljoen m3 wa ter per jaar zal moeten leveren. Het project beslaat een oppervlakte van duizend ha. De industrie zal aan het toekomstige Zeeuwse meer 20 m3 water per seconde onttrekken. Aldus ir. Santema. (ADVERTENTIE) (Van onze verslaggeefster) GOES Met vlaggen versierde stra ten, beschuit met muisjes, muziek en misschien zelfs nog een vrije dag, daar hebben velen de dag na de geboorte van het prinsenkind van kunnen ge nieten. In Zierikzee kwamen gisteren 140 leden van de gymnastiekvereniging Rust-Roest in touw om huis aan huis de stadsbewoners op beschuit met muis jes te ,-tracteren. Een lampaonoptochten een beafcbal vormden de twee andere punten van het programma. In Yerseke kwamen de kleuiters en te- lagere schoolkinderen bijeen om een aubade te brengen. Zij werden toege sproken door burgemeester C. Pijl Ho- geweg. Na het uitreiken van de her inneringsmedailles en een tractatie be gaf het jeugdige gezelschap zich naar de Prinses Marijkestraat. Daar werd ter ere van de geboorte een heriune< ringsboom geplant. Burgemeester mr. F. Huber van Goes kreeg nog iets anders dan alleen maar een beschuit. Bakker Van Opdorp bak te gistermorgen speciale gebakjes ter gelegenheid van de geboorte. De eerste was voor de burgemeester. Evenals in vele andere plaatsen wa ren het ook hier de schoolkinderen die het hun vrije dag, f eestmutsen-en vlag getjes de stad een feestelijk aanzien gaven. In de Zeeuwse hoofdstad defileerden vele muziekkorpsen en sportverenigin gen langs het sitadhuis, waar het col lege even later recipieerde. In Wolphaartsdijk wachtte men wel iswaar niet met feesten tot koningin nedag. Men maakte gisteren al van de gelegenheid gebruik om straatfeesten op touw te zetten. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE. -Tijdens de mitraillade van vragen op het dertien man sterke forum tijdens het gisteren in Zierikzee gehouden Oosterscheldecongres bleef één vraag onbeantwoord. Die vraag luidde: „Zou het forum een puntenwaardering kunnen geven met betrekking tot voor- en tegenstanders van de afsluiting van de Oosterschelde?". De puntenwaardering bleef uit, maar liet was we duidelijk hoe de grote meerderheid van het forum en de congresgangers over dit centraal staande tema dachten. Afsluiten, en wel zo gauw mogelijk. Daarnaast was er een algemene er kenning van het feit dat de afsluiting vérgaande gevolgen zal hebben op het huidige regime van de Oosterschelde. Het idee van forumvoorzitter dr. ir. C. van Beukom om het bestuur van het Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen, dat het congres organiseerde, uit te nodigen tot nader wetenschappelijk beraad met betrekking tot deze gevol gen, werd door de voorzitter van het genootschap, mr. J. Moolenburgh, dui delijk afgezwakt toen deze zei dat „het bestuur nog zal bespreken of een ver volg op het congres wenselijk is". schelde onmogelijk wordt. Er is zijns inziens voldoende ruimte voor zeeha vens in het Westerscheldebekken en bij Reimerswaal. 11OJU vier uur werd onze kleine ge- - boren. Het is een meisje, Jolanda heet het. Ze is vijftig 'centimeter lang en weegt zeven pond. Drie ons fe lichter dus dan het kindje van prin- ses Beatrix". Mevrouw Hofman kreeg l op de dag dat onze kroonprinses moeder werd ook haar eersteling. Ze i is 26 jaar en woont aan het Vogel- j fort nummer 16 in Hengstdijk. Het I huis van de familie Hofman staat I I boven op een dijk vanwaar men een 1 I prachtig uitzicht heeft over het wa- 1 te-. „IK heb eigenlijk niet veel aan Bea trix gedacht. Ik had genoeg aan me zelf", zegt de gelukkige moeder. „Maar weet u aan wie ik wel heb gedacht? Aan Jan Jansen, 's Mid dags om twaalf uur vroeg ik aan mijn man, of Jan al gestart was voor de Ronde van Spanje. Hij is mijn grote favoriet moet u weten. Het I mooie is dat Jan Jansen nog gewon- nen heeft ook. Ik had graag een I zoontje willen hebben, net als de prinses, maar toen ik hoorde dat het I een meisje was, tvas ik net zo blij. i Op zo'n moment ben ie al gelukkig i ah je weet dat het kindje gezond is". „DE televisie heeft niet aangestaan terwijl ik hier in de kamer zat te tobben. Wel de radio. Het interes seerde me niet veel. Ik wenstedat het bij Beatrix ook zo vlug zou gaan Maar het was maar even dat ik dit dacht. Ik was erg zenuwachtig. Dat is bij iedere vrouw als het eerste kind moet komen. De zuster vroeg me de bloemen wat water te geven om me aan de gang te houdenmaar ik was kribbig en had er geen zin in. Toen hebben we een tijdje zitten I kaarten aan tafel". andere vrouwen, die in verwachting waren, haden we het er vaak over. Ik was toch wel benieuwd of mijn baby gelijk met die van Beatrix ge- AT c, boren zou worden**, ,tALS ie het zo eens vergelijkt dan heb ik het heel wat gemakkelijker ZUSTER Edeth van Hoecke uit Ter- •■n ten gehad dan prinses Beatrix met die operatie en dat lange wachten. Ik ga te wel een kaartje sturen. Dat vind ik leuk. Toen ik nog op spreekuur ging bij de dokter met nog een paar neuzendie nog even bij de familie Hofman blijft vindt het prachtig dat ze deze bevuiling heeft mogen mee maken, nu het kind op de geboorte dag van de erfprins is gekomen Het is van het begin af aan duidelijk geweest dat het congres in het teken zou staan van het al dan niet afsluiten van de Oosterschelde. Volgens de Del tawet, die de Staten-Generaal heeft aan vaard, zal de Oosterschelde in 1978 af gedamd moeten zijn. De laatste jaren zijn, juist van wetenschappelijke zijde, bezwaren tegen deze afdamming naar voren gebracht. Gisteren was het met name ir. P. Tideman, hoofdingenieur directeur van staatsbosbeheer in de di rectie Zuid-Holland en Zeeland, die deze bezwaren uiteenzette. Volgens hem kan men zeggen dat het lanlschap „op zijn grondvesten schudt onder de gevoL gen van het Deltaplan". Het Deltapla i is z.i. opgezet en bij wet vastgesteld in een tijd toen de inzichten op land- schapsecologisch gebied nog niet wa ren ontwikkeld. Een star gehandhaafde uitvoering van het Deltaplan zal vol gens ir. Tideman leiden tot verlies van natuurlijke rijkdom, zonder dat een ge lijkwaardige compensatie kan worden aangegeven. Hij achtte het instandhou den van de natuurlijke rijkdom van Zeeland noodzakelijk voor een gezon de maatschappelijke ontwikkeling. Bij de aanleg van de Oosterscheldedam zul len, aldus de heer Tideman, krachten vrij komen die opnieuw, maar dan on voorziene, complicaties zullen oproepen die niet of slechts met veel offers kun nen worden opgelost. Hij drong in het gehele verband van de Deltawerken aan op een genuanceerd beleid, dat steunt op een brede basis van onder zoek en dat ontwikkeld wordt door een open beraad. Van de vijf andere inleiders sprak al leen ir. J. Loeff, oud-hoofdredacteur van-de Waterkampioen, zich in het be lang van de recreatie uit voor het open houden van de Oosterschelde. „Als wij zien", aldus ir. Loeff, ,hoe in het Veerse Meer de kwaliteit van het jaar in lut tele jaren achteruit is gegaan dan slaat de schrik mij om het hart wanneer ik aan een afgesloten Oosterschelde denk Tegenover deze sprekers stelde zich een sterk front van voorstanders van afsluiting van de Oosterschelde op. Ir. P. Santema hoofdingenieur van de rijkswaterstaat in de afdeling water huishouding, aanpassingswerken en in richting Deltameren van de Deltadienst stelde zonder meer vast dat het een voudig onmogelijk is om essentiële on derdelen van het Deltaplan alsnog uit te snijden. By het vorderen van de Del tawerken zijn processen in werking ge steld die het noodzakeiyk maken dat de Oosterschelde zo snel mogeiyk wordt afgedamd. Verder uitstel is z.i. onver antwoord. Hy noemde de afsluiting een „onherroepelyk uitgangspunt". Hij zei: „Er is geen weg meer terug. Ik heb de opdracht om dit ambtshalve te stel len". Ir. Santema had in de eerste plaats het aspect van de veiligheid op het oog. Ir. M. Geuze, lid van de Eerste Kamer, accentueerde de stellinginame van ir. Santema toen hij wees op de werke lijk verontrustende waterhoogten, die de laatste jaren steeds regelmatiger voorkomen in het Deltagebied. Alleen een afdamming van de zeegaten biedt z.i. de beste veiligheid, zeker in een gebied als de Oosterschelde waar de kusten (oevervallen) zeer gevoelig zijn, Daarnaast werd gewezen op het eco nomisch belang van een afsluiting van de Oosterschelde. Ir. F. Mesu, oud-di recteur van de Cultuurtechnische Dienst zei dat een afsluiting zelfs noodzakelijk is met het oog op de grote behoefte aan zoet water is de toekomst. Ir. H. Corver, inspecteur algemene zaken en planologie van de Cultuur Technische Dienst, had eerder betoogd dat de Deltawerken met zijn zoetwater- mogelijkheden van essentieel belang zijn voor de ontwikkeling van de tuin bouw in Zuidwest Nederland. Hij zag een grote toekomst voor de tuinbouw in de Delta. Hij acht een toename van het tuinbouwareaal van 20.000 tot 100.000 ha mogelijk. Ter bestrijding van zout wa ter en voor normaal waterverbruik door de tuinbouw zou volgens ir. Corver t.z.t. 300 miljoen kubieke meter water van goede kwaliteit per jaar nodig zijn. Om het economische belang van hei Oosterscheldebekken te onderstrepen produceerde drs. M. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland, een nieuw econo mische balans van het Deltaplan. In 1960 kwam prof. Tinbergen nog tot een te kort van 1100 miljoen gulden. Drs. Ver burg heeft volgens de huidige gegevens een overschot van 230 miljoen bere- 5e? Vieruit concludeerde drs. Verburg dat zich de laatste zes jaar enorme ver anderingen in het Deltagebied hebben voltrokken. Vergelijkt men de balans- waarde van de afsluiting van de Oster- schelde met die van het open laten van de Oosterschelde blijkt er een verschil van 465 miljoen ten gunste van de af gesloten Oosterschelde te bestaan. De veligheidswaarde is bij de berekenin gen buiten beschouwing gelaten rnrJJ Verburg was van mening dat het ruimtegebrek langs de Noordzeekust tot een optimale exploitatie van het Delta plan noopt. De directeur van het E.T.Ï.I SS?1*?,? 2nd 7?nd het geen bezwaar 221 S? afsluiting van de Ooster-' schelde een zeehavenontwikkeling in het mondmgsgebied van de Ooster- Ir. Santema achtte de afsluiting van de Oosterschelde overigens niet strijdig met een grootscheepse zeehavenont wikkeling in het Oosterscheldebekken. In dit verband verdedigde hij de theo rie van een indeling van de Ooster schelde in verschillende bekkens. Men zou dan gescheiden wateren krijgen voor enerzijds de waterhuishouding en anderzijds de zeehaven- en scheepvaart- ontwikkeling. Bezwaren van verontrei niging van het water door zeehavens en schepen zouden hierdoor ondervan gen kunnen worden. Volgens ir. Santema moeten de zuide lijke Deltabekkens, ondanks de tame- lijk ongunstige omstandigheden die in dit gebied gelden, toch als uiterst waar. devolle elementen in de landelijke wa terhuishouding worden beschouwd. Spreker gaf toe dat er nroblemen zijn op het gebied van de kwaliteit van het Oosterscheldewater. De kwaliteit van het Rijnwater is hier beslissend Hij achtte het daarom van groot belang dat het overleg in de internationale com missie voor bescherming van de Rijn tegen verontreinigingen, ook metter daad tot een verbetering van de be staande toestand zal leiden. Ir. H. Wiggerts. hoofd van de directie plannen van de rijksplanologische dienst, sprak zich eveneens uit voor een afsluiting van de Oosterschelde. „Het Deltaplan kan niet zo maar ge wijzigd worden. De hoofdargumenten voor afsluiting van de Oosterschelde zijn nog even klemmend als in het be gin. Wel moeten we proberen in de uit voering van het Deltaplan nieuwe ideeën in te lassen". Wat het laatste be treft toonde ir. Wiggerts grote belang stelling voor het idee van ir. Santema om de Oosterschelde in meer bekkens in te delen. Ir. Loeff, oud-hoofdrédacteur van de Waterkampioen, heeft tijdens het con gres verklaard dat het Oosterschelde bekken een massarecreatiegebied kan worden. Verreweg het grootste deel van de Oosterschelde is zijns inziens onge. schikt voor de vaart met kleine boten. Bij een afsluiting van de Oosterschel de zal er volgens ir. Loeff een vervui ling van het water optreden, die de oeverrecreatie nadelig zal beïnvloeden en die de duiksport misschien zelfs on mogelijk zal maken. (Van onze correspondent) goes De waarschuwingsdienst voor de tuinbouw heeft de telers van kleinfruit gewezen op een aantal maat regelen, die genomen dienen te worden om ziekten en plagen by kleinfruit te bestrijden. De aardbeientelers worden gewezen op de noodzaak om te beginnen met de bestrijding van de grauwe schimmel of botrytis. Bij kruisbessen moet de Amerikaanse kruisbessenmeeldauw worden bestreden en ook wantsen kun nen bij deze fruitsoort grote schade aanrichten zodat een bestrijding ge wenst kan zijn. Het is daar nu de tijd voor. Bij bramen vraagt de rode vruchtziekte de aandacht en bij fram bozen kan het gewenst zijn het zgn. mangaangebrek te bestrijden- (Van onze verslaggeefster) VEERE De Ringrijdersvereniging- eombinatie Veere-Vrouwenpolder is van plan om op zaterdag 10 juni op het voormalige voetbalveld in Veere de kampioenschappen van Zeeland in de ere-klasse te organiseren. Dinsdag 2 mei zal het college van burgemeester en wethouders de raad voorstellen om de vereniging hiervoor een subsidie van 100 gulden te verle nen en tevens een beker ter waarde van 25 gulden beschikbaar te stellen. De raadsvergadering begint 's avonds om 8 uur. DE 17-jarige scholier J. A. Ouwe, Kerk uit. Amsterdam is bij een ontploffing in zijn ouderlijke woning ernstig aan han den en hoofd gewond. De explosie ont stond doordat de jongen bij het nemen van een chemische proef in zijn slaap kamer een vergissing maakte. (Van onze verslaggeefster) GOES. De gisteren toch al zo feestelijke dag kreeg voor velen nog een extra.ple- zierig kantje door de lintjes, regen. J. DRIJBER Mr. P. van Empel uit Middelburg werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. Van Empel, die bijna 10 jaar rechtbank-pre sident is, heeft zich niet alleen bijzon der verdienstelijk gemaakt op justitieel terrein. Dat bleek gisteren wel bij de uitreiking. Zeelands commissaris van de koningin mi*. J. van Aartsen, die de hoge onderscheiding uitreikte, begon er maar niet aan om alle functies van de heer Van Empel op te noemen- „Want dan ben ik voorlopig nog niet klaar" meende hij. De heer Van Emepl is van jonigsafaan in Zeeland werkzaam. Sinds hij in het begin van de veertiger jaren in Middelburg ambtenaar van het openbaar ministerie werd, bekleedt hij vele nevenfuncties, o.a. in de Stichting Zeeland en bij het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme. Bovendien behartigde hij vele jaren als CHU-raadslid de gemeentebelangen van Middelburg. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau bij bevordering is benoemd: B- A. Hesselink uit Middelburg vanwege zijn activiteiten zowel in het bedrijfs- als in het verenigingsleven. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden bij bevorde ring is benoemd kapitein ter zee G. van dei- Graaf uit Vlissingen. Dit in verband met zijn verdiensten als ma rine-man en dirpeteur van het Vlissings loodwezen. Ook kolonel J. J. C. Grena Uiterwijk in Middelburg is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nas san met de zwaarden. De kolonel kreeg zijn onder scheiding o.a. voor de wijze waarop hij de school voor het administratief kader leidt. Tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd mr. J. Drijber van Middelburg. Dit in verband met zijn voorzitterschap van een commissie die rapport uitbrengt over een doelmatiger opzet van de militaire geneeskundige dienst. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau zijn ds. J. Karelse uit D. VERMET Goes- Ds. Karelse is 41 jaar dominéé en is o.a. uitgezonden naar Sumatra. Verder is hij actief in het verenigings leven. Burgemeester A. A. van Eeten, van Duiveland. De heer Van Eeten is 35 jaar burgemeester en verder lid van Provinciale Staten en sinds een jaar Eerste Kamer-lid. A. de Muijnck, di recteur van de Auto-Mij. Zeeland uit Borssele, die al meer dan 40 jaar de stuwende kracht van dit bedrijf is. J- Kakebeeke uit Wolphaartsdijk, voorzit ter van tuinbouworganisaties, actief op het gebied van landbouw en fruitteelt. Burgemeester D. M. Vermet van 's- Heer Arendskerke. Mr. L. E de Brakke uit Middelburg, oud-archivaris- Onderscheiden met een eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranjë-Nassau zijn: C. Westveer uit Westkappele, adjudant van de rijkspo. litie. De adjudant kreeg zijn lintje na 38 trouwe dienstjaren en in verband met zijn activiteiten in het verenigings leven. J. Beulens wethouder van Hoe- dekenskerke. J. Meijers adjudant van politie in Middelburg. Hij begon 27 jaar geleden zijn loopbaan bij de Rotterdamse politie, kwam echter al vlug naar Middelburg. J. Stouthamer uit Ellewoutsdijk, raads lid. Mej. M. W. Wol, onderwijzeres in 's- Heer Arendskerke. Zij is 40 jaar m overheidsdienst. A. Zonneveld, kanton- nier uit 's-Heer Arendskerke, vanwege zijn vele dienstjaren als ambten aar bij rijkswaterstaat. Mej. M. Rottier, 40 jaar in dienst bij de P.T.T., waar ze nu hoofdemployé is. J. Overweel uit Mid delburg. A. B. Holster, dirigent uit Kruiningen De eremedaille in goud met de zwaar den verbonden aan de orde van Oranje- Nassau kreeg oppertelegrafïst J. J. Schrier uit Vlissingen in verband met zijn 30-jarige diensttijd. De heer L. van de Linde uit Kloetin- ge, hoofdopzichter bij de zaadhandel D. J. v. d. Have kreeg bij bevordering de eremedaille m goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Gisteren vierde de heer Van de Linde zijn 50- jarig ambtsjubileum. Met eremedailles in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau werden onderscheidenOpperwachtmeester N. van Velzen uit Wemeldinge. D- Zacha- riasse uit Goes, oud-beambte bij de Bank voor Zeeland die bijna 40 jaar bij de bank werkzaam was. J. M. Sturm hoofdepiployé in Goes. F. N. Baan, ver tegenwoordiger bij Reckitss in Middel burg. A- R. Roth uit Middelburg, voorheen chef-calculator bij Jagers Ijzerhandel. A. F. Walraven uit West-Souburg. A. Daalman lid van Con Affezzione Kwadendamme. Onderscheiding in zilver verbonden aan orde Oranje-Nassau: M. Mallekote uit 's Heer Arendskerke. bestuurslid van de fanfare in Heinkenszand. Ruim 40 jaar wijdde hij zich aan de muziek en bovendien was hij actief op kerkelijk terrein. A. de Witte uit Driewegen land bouwer. die 50 jaar in dienst is bij de firma de Dreu. De eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje-Nassau kreeg J. de Fouw uit Vlissingen oud-besteller bii de P T T. De adjunct-directeur van het postdis- trict Middelburg, de heer J. P. van Laar, heeft te Zaamslag de eremedaille in zilver uitgereikt aan de heer J. Pas man, kantoorhouder der P.T.T. De directeur van het postdistrict Mid delburg, de heer C S. Vis, heeft de ere medaille in zilver O.N., uitgereikt aan de heer P. de Voogd, knntoorhouder der P.T.T. te Oostkapelle. De adjunct-directeur van het post district Middelburg, de heer J. P. van Laar, heeft te Overslag de eremedaille in brons uitgereikt aan de heer A. H. van de Winckel, besteller der P.T.T. De directeur van het postdistrict Middelburg, de heer C. S. Vis, heeft te Vlissingen in aanwezigheid van de heer C. van Schutterhoef, adjunct-directeur van het postdistrict Middelburg, de heer P. Loof, directeur van het post kantoor Vlissingen familieleden, vrien den en oud-collega's, aan de heer J J de Fouw, gepensioneerd besteller der P.T.T., de eremedaille in brons uitge reikt. TERNEUZEN De hoogste onder- scheiding in Zeeuwsch-Vlaanderen was voor de heer J. van Dongen uit Aar denburg, die ridder werd in de orde van de Nederlandse Leeuw. Ridder hi de orde van Oranje-Nassau werd het oud-hoofd van de christelijke u.l o in Terneuzen. de heer J. de Vast. De heer De Vast, die zijn onderschei ding kreeg uit handen van burgemees ter J. C. Aschoff, heeft veel betekenis gehad voor het onderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen. In Terneuzen was hij 42 VERVOLG PAGINA 1 Iirtussén hadden ze een dikke, le ren handschoen hardhandig op haar ge zicht vastgebonden, zodat ze niets meer kon zeggen. ,,Ik dacht dat ik zou stik ken", zegt ze. De dieven hadden ook haar handen en voeten gebonden dal ze het huis uitgingen, maar het kordate vrouwtje heeft toch nog kans gezien zich los te maken en naar de buren te strompelen. Die waarschuw den onmiddellijk de politie. Om vijf uur gistermorgen begon deze al met het onderzoek. ..Natuurlijk wgren het bekenden", zegt de politie. En juffrouw de Bruyn: „Ze moeten geweten hebben dart ik geld in huis had. Van de A.O.W. en nog wat geld dat ik vatn mijn zuster heb ge- erfd". Het juiste bedrag wil zij, noch de politie noemen. Het moet een paar dui zend gulden zi]n. „Ik heb gelukkig nog geld op de bank in Axel", zegt ze. „En ze heb ben ook het busje met de gasdub- beltjes laten staan. Met dat aardgas tegenwoordig gaat het wel anders, maar die dubbeltjes had ik nog bewaard". Vanaf Axel is het huis van mej. de Bruyn het laatste van de Axelse Vaart- w«k. Hier sloegen twee inbrekers in de nacht van donderdag op vrydag hun slag. J. VAN DONGEN jaar (tot 1 november vorig jaar) ver bonden aan de christelijke u.l.o.-school. De Terneuzenaar Chr. Ollebeck ont ving de zilveren eremedaille in de orde van Oranje-Nassau. Hij is 40 jaar leider geweest van de hervormde zondags school en is voorzitter van de afdeling Terneuzen van de Nederlandse chris telijke bond van overheidspersoneel. De heer J. van Dijk ontving zijn zil veren medaille uit handen van gedepu teerde J. van Poelje. Sinds de opening van de Zeelandbrug is hij werkzaam als Terneuzens agent van de Provin ciale Stoombootdienst, in welk bedrijf •hij veertig jaar heeft gewerkt. Eveneens veertig jaar in dienstver band waren de heren M. Neve, W. Hel- menbach en M Riemens. Zij werken al gedurende veertig jaar bij de Ter- neuzense Scheepsbouwmaatschappy. De twee eersten kregen zilver, de laatste brons. Alle drie ontvingen bovendien de gouden draagmedaille met oorkonde van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Met een toepasselijk woord werd het hun overhandigd door dis trictsbestuurder F. Leemans van de me- taalbewerkersbond vën het N.V.V. T.S.M.-directeur J. Pannevis overhan digde de jubilarissen een geschenk on der couvert. AXEL De 85-jarige mej. M. de Rijk uit AxeJ ontving de zilveren me daille. Sinds 1925 is zij beheerster ge weest van het Wit-Gele Kruisgebouw en bovendien heeft zij van 1900 tot 1935 een r.-k. bewaarschool geleid. De heer C. Schieman kreeg de gouden medail le. Sedert 1924 js hij in dienst bij de Boerenleenbank te Axel, waar hij thans procuratiehouder is. Zilver was er voor de heer F. Mechielse, de man in Axel van het Rode Kruis, de grote stimula tor van het Jeugd-Rode Kruis en de pe lotonscommandant van de transportco lonne. ST.-JANSTEEN De heer F. Dob- belaer in Sint-Jansteen is de grote man van de Camere van Rhetcrica Sint-Jan ten Steene, het vroegere toneelgezel schap Sint-Jan De 67-jarige heer Dob- belaer, vader van 12 kinderen, is te vens raadslid in zijn woonplaats. Hij ontving de gouden medaille. De heer A. Wegewijs, opperwachtmeester van de rijkspolitie te Sint-Jansteen (waar hij al meer dan 20 jaar woont) kreeg de zilveren medaille OVERSLAG De heer A. van de Winckel te Overslag, besteller eerste klas bij de P.T.T., ontving de bronzen medaille. Hij is veertig jaar in dienst van de posterijen. KOEWACHT De heer J. de Smet in Koewacht is 45 jaar secretaris-pen ningmeester geweest van het roemruch te schuttersgilde Sint-Sebastiaan te Koe wacht. Het voltallige bestuur van de schuttersmaatschappij was aanwezig toen burgemeester G. Dierick hem de zilveren Oranje-Nassaumedaille kwam opspelden. ZAAMSLAG De heer J. Pasman uit Zaamslag ontving de zilveren me daille vanwege zijn 40 dienstjaren bij de P.T.T., waar hij hoofdemployé is. AARDENBURG Zoals iedereen wel had verwacht kreeg de man. die 35 jaar raadslid is geweest en 40 jaar penning meester van de landarbeidersbond Sint- Deus Dedit een onderscheiding. De al om bekende heer J. Rijckaert uit Aar denburg kreeg de gouden eremedaille. De heer J. de Rijcke ontving de zil veren medaille. Dit bestuurslid van de West-Zeeuwseh-Vlaamse vereniging tot bevordering van de pluimveehouderij is 40 jaar lid (thans voorzitter) geweest van de historische schuttersvereniging Sint-Sebastiaan. BIERVLIET Veertig jaar is zij on derwijzeres geweest aan de r.-k. lagere jongensschool te IJzendijke. Gister ont ving mej. E. Verdegem uit Biervliet hiervoor de gouden medaille. OOSTBURG In Oostburg ontvingen twee inwoners een koninklijke onder scheiding. Brons was er voor de heer J. de Keiser, hoofd-schrijver van de be lastingdienst in Oostburg en brons was er ook voor de heer P. Goossen. De laatste is beter bekend onder de naam „Piet Gas". Hij is dé man van het gas bedrijf. Beide heren vierden hun veer tigjarig ambtsjubileum. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Haagse gerechts hof heeft zich gisteren twee uur bezig gehouden met de vraag of het door de N.V.S.H. uitgegeven boek „Is pornogra fie schadelijk aanstotelyk is voor de eerbaarheid. De secretaris-penningmeester van de NVSH, een boekhandelaar uit Amster dam, was door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van 500, maar was tegen dit vonnis in beroep gegaan. De boekhandelaar verklaarde dat de NVSH het boek met de meest ernstige bedoeling heeft uitgegeven, maar president mr. Veldkamp meende dat het op een andere manier had ge kund. Prof. Hulsman hoogleraar straf recht te Rotterdam verklaarde als ge- tuige-deskundige dat er alleen sprake is van pornografie als de druk wordt opgedrongen of als men, zoals hij het formuleerde, zijns ondanks er mee wordt geconfronteerd. De procureur-ge neraal mr. van Voorst tot Voorst vond de beschrijvingen in het boek grof en walgelijk. Zijn eis luidde een geldboe te van 500 en een voorwaardelyke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdedi ger mr. De Brau concludeerde tot vrij spraak aan de hand van het princi piële standpunt dat het aanstotelijk voor de eerbaarheid, inhoudloos en uitgehold is. Het gerechtshof zal op vrijdag 12 mei uitspraak doen. OOSTENDE (ANP) De Nederlander Fedor den Hertog heeft in Oostende de tweede etappe van de Ronde van België voor amateurs gewonnen. Den Hertog legde de 146 kilometer tussen St.-Niklaas en Oostende af in 3 uur en 37 minuten. De Belg Vermeulen eindigde met een achterstand van dertien seconden aan de kop van het peloton als tweede. De uitslag luidt verder: 3. Petrov (Rusl.) zt.; 4. Jochmans (Belg) z.t.; 5. Scher- mans (Belg.) z.t.; 6. Van Katwijk (Ned.) z.t. (Van onze sportcorrespondent) BREDA Morgen worden op de ge meentelijke sintelbaan in Breda de grote nationale baanestafettes van de Bredase Atletiekvereniging „Sprint" gehouden. Deze wedstrijden zyn uitge groeid tot een jaariyks nationaal ge beuren, dat op atletiekgebied een be hoorlijk niveau heeft bereikt. Vooral dit jaar het zilveren be staansjaar van „Sprint" is er 'n uit zonderlijk grote deelname- Ruim acht honderd atletes en atleten zullen zon dag op de sintelbaan aanwezig zijn, om in allerlei samenstellingen deze spannendste vorm van atletiek te be oefenen. (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Vandaag en morgen or ganiseert de Bredase volleybalvereni ging LVC een volleybaltoernooi in het Gemeentelijk Sportcentrum ter gele genheid van het 10-jarig jubileum. Het programma bestaat uit twee gedeel ten, vanmiddag om 1 uur wordt een toernooi voor junioren, dames (eerste en tweede klas) en heren (tweede klasse) teams georganiseerd waar aan Ploegen deelnemen. Morgen begmt om 12 uur het toernooi voor de damesploegen (overgangsklas en eer ste klas) en de herenploegen (hoofd klas, overgamgsklas en eerste klas).

de Stem | 1967 | | pagina 3