Belastingen te IJsendijke omhoog Per jaar 80 mille voor nulfase-ondersoek LUCTOR KI0 Afsl on Ooste: met Miss Bril Zeeland Feestelijk afscheid van gemeenteontvanger Clinge Chr. Oratoriumvereniging uit Goes bracht uitvoering op niveau P.M. Vein de Wcille IR. P. SA 55 Visserij oj garnalen bedreigd SMIDJE VERHOLEN N.V SLAVENBURG'S BANK Experimentele Frans-Duitse kunstmaan DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 APRIL 1967 Dagblad De Stem VLISSINGEN Zilveren jubilaris bij politie LUCHTVERONTREINIGING WALCHEREN Te laag tempo deed af aan spanning OLIE Nieuwe school in Vlissingen MEDISCHE DIENST voor al uw autobanden HOOGWATER japonnen, pullovers en vesten Gentsestraat Vandaag cSfyTo uur Brandt Parijs? 14 j. Maandag Moraen Spaarbekken en de Knap Mutator (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De raad van IJzen- d(Jke heeft besloten diverse belastin gen te verhogen. Burgemeester J. Fick zei in z(jn toelichting node met deze maatregel te hebben moeten ko men. Om het verzorgingspeil van de gemeente te kunnen handhaven is de ze verhoging zeker noodzakelijk. Een bedrag van f 250.000 is nodig voor noodzakelijke uitgaven, o.a. verbete ring van straten, aanleggen van een sportlokaal en een kantine op het sportveldencomplex. Wanneer wij de inwoners iets willen bieden in de gemeente, en de gemeen te leefbaar houden, kunnen wij aan een verhoging van de belastingen niet ontkomen, aldus de voorzitter. De straatbelasting zal verhoogd wor den van 10 tot 20 procent voor ge bouwde eigendommen en van 5 tot 7 procent voor ongebouwde eigendom men. De reinigingsrechten gaan tot f 16, f 20, en f 24. De opcenten op de personele belasting zullen stijgen van 125 tot 200 procent en de rioolbelasting wordt verhoogd van 20 tot 27,50, van 27,50 tot 37,50, van 35 tot 47,50, van 40 tot 42,50 en van 50 tot 65. Voor 1967 betekent dit een hogere opbrengst van f 25.650, en voor 1968 een bedrag van f 34.398. Bij de puntsgewijze behandeling van de begroting vestigde de heer Salomé nog de aandacht op een toegezegde verhoogde gemeentesubsidie voor het Groene Kruis. De burgemeester zal dit nader bekijken. Het bedrag per leerling werd vastgesteld op f 75. Aan de drumband wordt een extra-subsidie van f 150 verstrekt. In het verleden gaf de muziekvereniging als tegenpres tatie enkele concerten. Aangezien de vereniging geen werkende leden meer heeft, worden deze concerten niet meet gegeven. Voor de drumoand wil men eenzelfde gedragslijn gaan volgen. Twee keer per jaar zal de drumband moeten meewerken aan bepaalde volksfeesten, zulks ter beoordeling van b en w. Men had reeds gedacht aan een visserijfeest en het St. Nicolaas- feest. T.a.v. de verleende subsidie voor het jeugdwerk bepleitte de heei Van de Wynckel een overkoepelend orgaan voor de verenigingen in te stellen. Wanneer men lid is van dit orgaan zou men tevens lid kunnen zijn van alle sportverenigingen. Wanneer men echter mee wil doen aan bepaal de competities, dan zal men hiervoor extra dienen te betalen. Een betalend lidmaatschap vond de heer Van de Wynckel een argument om geen lid van meerdere verenigingen te worden. Wethouder Van Rijen verduidelijkte nog, dat er reeds een jeugdraad be staat die de subsidies, door de ge meente verstrekt, over de verschillen de verenigingen verdeelt. B. en w. zullen zich over een en ander nog be raden, aldus de burgemeester. De fi nanciële zijde mag echter geen hinder paal zijn lid van bepaalde verenigingen te worden. De heer Van Hijfte vond de prijs voor het te bouwen sportlo kaal en de kantine voor resp. f 35.000 en f 55.000 aan de hoge kant. Boven dien vroeg hij zich af of de kantine wel nut zou hebben. De burgemeester verduidelijkte dat er een kantine moet komen die niet veel onderhoud vergt. Ook moet er een opberging komen voor het spelmateriaal. Een kantine is zeker gewenst en zal een bepaalde opbrengst geven, daar deze verpacht zal worden. De begroting werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Ovezande Koninginnefeest De plaatselijke Oranjevereniging heeft voor het feest op 1 mei het volgende programma sa mengesteld: 10 uur: klokkengelui, ge volgd door aubade van de schooljeugd ballonnenfeest en toespraak van de burgemeester; 10,30 tot 12.30: sport en spel voor de schooljeugd op het ge meentelijk sportterrein; 13-45: opstel len voor de grote optocht op het par- keerplein naast de r.-k. kerk. Iedereen kan meedoen. Om 14.00 keuring door een jury van 12 personen; 14.30: op tocht door het dorp met medewerking van de drumband ..De Valkenjagers" uit Ossendrecht; 15.30: ontbinden van de optocht op het schoolplein. De kin deren, zullen evenals 's morgens wor den getrakteerd. Om 15.30 kruiwagen- spel voor leden van het gemeentebe stuur en personeel van de gemeente op het Kerkplein. 16.00 behendigheids rit voor bromfietsen op het parkeer- plein; 17.00 prijsuitreiking door de bur gemeester; 19.45 op schoolplein op stellen voor lampionoptocht. 20.30 tap toe op Kerkplein; 21-00 tot 23.00 disco bal voor 12 tot 17-jarigen in de Nijver heidsschool. 's-Gravenpolder Jubileum secretaris Na afwerking van de agenda van de raadsvergade ring is in besloten kring aadacht ge wijd aan het 20-jarige jubileum van de heer J. Walrave als gemeentesecreta ris van 's-Gravenpolder. Dit jubileum vond plaats op 1 april 1.1. Burgemees ter jhr. mr, L. P. Quarles van Ufford schetste de jubilaris als een serieuze werker, die de belangen der gemeente uitstekende behartigt en als goede ad viseur van het gemeentebestuur. Als dank voor hetgeen in de afgelopen ja ren door hem voor de gemeente is verricht, werd hem namens de gemeen te een polshorloge aangeboden. Op de dag van het jubileum waren mevrouw Walrave bloemen bezorgd. De heer Walrave sprak hierna een dankwoord en haalde enkele herinneringen op uit de afgelopen periode. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377. Hulst. Voor Walcherer en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES. Eerste redacteur voor Zetland: Exploitatie. F DE LIGT inspectie Zeeland. tel. 6252, Goes L. K. M. DE JONG privé 7300. Goes. tel. 2377, Hulst. Redacteur voor de Kanaalzone: 3. HÜSKEN, Breitnerstraat 81, Terneuzen, Tel. 01150-3296. Redacteur voor Oost-Zeeuwschi- Vlaanderen: J. ROBESIN, Kijkuit 18-20, Axel. tel. 01140-2005. Redacteur voor West-Zceuwsch-Vlaanderen: N. OPDAM, v. Ostadestraat 41. Oost burg, tel 01170-2991. Redactrice voor Zuia-Bevetand en Walcheren: Mej. S. MAASKANT. Westwal 91, Goes, tel. 01100-6489. Rayonbeheer"'ir voor Zuid-Beveland en Walcheren: K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2ti mm gewon" advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regelt of minder f 1,- elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,75 en f 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze correspondent! Donderdag was de dag waarop de adjudant van de recherche van de ge meentepolitie Vlissingen 25 jaar gele den zijn politieloopbaan begon bij genoemd korps. Dit feit werd op bij zondere wijze lierdacht. Om half drie werd de jubilaris Wijgergangs met echtgenote en kinderen door de com missaris Van Marlon binnengeleid in de raadzaal van het gemeentehuis van de voormalige gemeente Oost en West Souburg, waarin zich een groot aantal genodigden bevond. We merkten o.a. op de burgemeester van Vlissin gen, de officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket Middel burg, de waarnemend korpschef van gemeentepolitie te Goes, de adjudant van de recherche van gemeentepolitie Middelburg, het hoofd van de dis trictsrecherche in Zeeland van de rijkspolitie en de algemeen voorzitter van de r.-k. politiebond van de aid alsmede de secretaris van de afd Goes en omstreken van genoemde bond, waarvan de jubilaris voorzitter is. Commissaris Van Marion opende de rij van sprekers. Deze prees zich gelukkig zo'n medewerker te hebben die niet alleen een buitengewoon poli tieman bleek te zijn, maar ook de menselijke kant van de zaak nooit vergat te bezien. Ook de officier vau justitie en de collega's hoofden van de recherche brachten dank aan de jubt- laris voor zijn wijze van werken en samenwerken. De algemeen voorzitter van St. Michaël dankte in een korte kernachtige toespraak de jubilaris voor zijn werk in het belang van St. Michaëi. De secretaris van de afde ling bracht dank voor het werk van de jubilaris in de afdeling. Vele spre kers boden daarbij geschenken aan. De heer Wijgergangs sprak aan het slot woorden van dank. Daarna volg de een receptie die door velen werd bezocht. Mars afgelast De mars door het tam boerkorps van het wachtschip en de landings-divisie vain de Kon. Marine in Vlissingen 'gaat maandag 1 mei niet door. Deze mars zou van kwart over tien tot half twaalf worden gehouden. Een ander programmapunt kon niet mee- worden georganiseerd. Breskens Auto in de sloot Op de provinciale weg Groede-Breskens is een personen auto, bestuurd door J.B. uit Papen- drecht, door onbekende oorzaak van de v/eg geraakt en in de sloot terechtge komen. Dokter v. d. Maas uit Bres kens verleende de eerste hulp. Hij liet het slachtoffer naar Oostburg over brengen. De auto werd zwaar bescha digd. Cadzarid Raadsvergadering De gemeente raad was juist in openbare zitting bij een toen het bericht van de geboorte van een prins binnenkwam. Onmiddel lijk werd een gelukstelegram verzon den. Op voorstel van-de heer J. Jansen werd besloten alsnog een subsidie toe te kennen voor de verfilming van het toneelspel Joanitje. Alleen de frac tie van de PvdA stemde tegen. De vereniging- voor instrumentale muziek te Middelburg kreeg f 75.- voor een onlangs te Oostburg gegeven concert, en het' bureau voor alcoholisme kreeg f 40,-. Mej. J. Gosseye werd benoemd als onderwijzeres aan de openbare la gere school. Zij was reeds in tijdelijke functie. De riolering van de Molenwijk werd voor f 28.500 gegund aan de firma Van den Hemel te Biervliet, behou dens goedkeuring van het college van G.S. Voorzieningen zullen worden ge troffen aan het parkeerterrein aan de voormalige haven en dat zal f 9000 gaan krten. Koewacht Bejaardenschieting De eerste schieting voor bejaarden (65 jaar en ouder) bracht 24 schutters uit Het Zeeuwsch-Vlaamse land naar Koe wacht. De uitslag was als volgt: Hoogvogel Em. Herrewegh, Heikant, le zijvogel Cam. de Block, Heikant, 2e zijvogel L. Verdurmen, Koewacht, hoogste aan tal kleine vogels (4 stuks)E. van Damme, Koewacht. De extra-prijzen gingen naar E. van Darnme, Koe wacht, L. Kint, Kloosterzande, H.A. de Schepper, Koewacht-en A. Mattheeuws, Axel. Het is de bedoeling om elke vierde dinsdag van de maand deze schieting te organiseren. Vraag onze concurrerende rentetarieven HULST; Houtmarkt 6 - tel. 01140—3456 TERNEUZEN: Kersstraat 13 - tel. 01150—3553 EINDHOVEN. Omlijst door e aantrekkelijk programma, met als gast vrouw de presentatrice van „Fan Club" mej. Judith Bos, vond in Grand Hotel Cocagne te Eindhoven de verkiezing plaats van „Miss Bril 1967" van de drie zuidelijke provincies. Uit een totaal van 19 kandidaten werd uit de drieprovincies elk een Miss Brill gekozen. Voor Zeeland werd dit mej. Reina Paauwe uit Kortgene, met als tweede mej. Arianne Reynhoudt uit 's-Graven polder- De kleurige sjerp met het opschrift: Miss Bril Zeeland 1967" werd mej. Paauwe omhangen door de heer C. P. Hafkamp van de Stichting Oog en Bril. Van alle 19 kandidaten verwierven twee zeeuwse meisjes het hoogst aantal punten, n.l. 101 en 98, daarmede de beide gekozen „missen" van Limburg en Brabant overtreffend. De demifanale van deze verkiezing zal binnenkort op een nader te bepalen plaats en datum doorgang vinden. De uitslag: Noord-Brabant: 1 mej. van Aerle, Eindhoven, 2 mej. Camina- da, Eindhoven. Limburg: 1 mej. Louw mans, Tegelen, 2 mej. v. d. Elzen, Maas tricht. Zeeland: 1 mej. Reine Paauwe, Kortgene, 2 mej. Arianne Reynhoudt, 's-Gravenpolder (zie foto). BONN (AFP) Frankrijk en West- Duitsland gaan samen een experimen tele verbindjingskunstmaan bouwen. Het besluit hiertoe is gisteren in Bonn genomen door de ministers voor weten schappelijk onderzoek van beide landen, Maurice Schumann en Gerhard Stelten berg. Het is de bedoeling dat te zijner tijd twee exemplaren van deze satelliet worden gelanceerd met behulp van de Europa-raket, waaraan de Europese or ganisatie ELDO op het ogenblik werkt. Men hoopt dat de eerste kunstmaan eind 1970 de lucht in kan gaan. Men zal uitgaan van het Franse „Saros"-project, in februari jl. al door de regering in Parijs aangekondigd. De Duitsers zullen hun „01ympia"-project laten varen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Tijdens de openbare raadsvergadering in Clinge werd op hartelijke wijze afscheid genomen van gemeenteontvanger F. Blommaert. Nu hij zijn pensioen heeft bereikt, zal de heer Blommaert op 1 mei de ambte lijke dienst verlaten. Hem werd eervol ontslag verleend als gemeenteontvan ger, eerste ambtenaar ter secretarie en ambtenaar van de burgerlijke stand. Op 19 december 1919 trad hij bij de gemeente in dienst als volontair. Hij werd aangesteld in vaste dienst op 1 december 1920 door de vader van de huidige burgemeester D. F. Vercaute- ren. In 1948 kreeg hij -zijn benoeming als commies-ontvanger ter secretarie. Zeven jaar geleden ontving hij vóór zijn vele verdiensten de gouden me daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Behalve zijn werk zaamheden op het gemeentehuis had de heer Blommaert nog vele functies in het verenigingsleven. In 1931 werd hij secretaris van de fanfare Weldoen door Vermaak. Van deze vereniging werd hij voorzitter in 1939 en dat is hij nu nog. Na de oorlog werd in Clinge een feestcomité opgericht. Men vroeg de heer Blommaert voorzitter te wor den en ook dat accepteerde hij. Jaren achtereen was hij voorzitter van de raad van toezicht van de plaatselijke Boerenleenbank. Later werd hij hier van voorzitter. Ook de sport vergat hij niet. De heer Blommaert is medeop richter van de voetbalvereniging Clinge. Temidden van collega's, vrienden en familie werd hij zowel door de burge meester als andere sprekers betiteld als een eenvoudig, hardwerkend man voor de gemeenschap. Als ge-schenk van het gemeentebestuur ontving hi een schrijfmachine. Door het personeel werd hem een geschenk onder couvert aangeboden. ACHT BOUWVAKKERS zijn vanmid dag gewond geraakt waarvan vijf ern stig, toen het Volkswagenbusje waar mee zij van hun werk uit Lelystad kwamen op de kruising Houtribweg- Zeewold-erringweg in Oostelijk-Flevo- land in een vrij diepe sloot terecht kwam. Het oratorium „Paulus" van Felix Mendelssohn-Bartlioldy, dat door de Christeiyke Oratoriumvereniging: „Willem 't Hooft" uit Goes in de grote kerk aldaar werd uitgevoerd, zou men eigenlijk nog tot een jeugdwerk van deze componist mogen rekenen. Men delssohn is reeds vroeg gestorven (op 38 jarige leeftijd) en in de periode ge legen tussen 1834-1836 werd bovenge noemd werk geschreven, toen deze jonge meester ongeveer 26 jaar oud was. Het oratorium „Paulus" vindt men nog steeds op het repertoire en het was een goede gedachte van „Wil lem 't Hooft" om dit werk in studie te nemen. Mendelssohn stelde zelf de tekst van dit oratorium samen, dat aan de bijbel ontleend is. Voordat het eigenlijke ver haal echter begint volgt er (instrumen taal) een ouverture. Dirigent Adriaan Kousemaker had zich verzekerd van de solisten Berna Kousemaker en Ank Tamminga-But- fer, sopraan, Bert van 't Hof, tenor en Rom Kalma, bas, terwijl het instru mentale gedeelte werd verzorgd dooi het West-Nederlands Symphonieorkest, dat langzamerhand een vertrouwde fi guur in Zeeland pleegt te worden. Voorafgaande aan dit concert werd er woensdagmiddag een generale re petitie gehouden. Goese scholieren konden een gedeelte van dit orato rium beluisteren. Het openingskoor „Herr, der du bist der Gott" opende perspectieven voor de verdere avond- Er werd met élan gezongen, maar helaas werden in de loop van de verdere avonid de koor werken, door een te traag tempo en door te weinig tempoverschillen, die toch duidelijk in de partituur staan aangegeven, tot somtijds langdradige en daardoor spanningsvolle momenten missende delen gedegradeerd. Het is jammer dat de* tenoren en bassen nog steeds in een te kleine be zetting ten opzichte van de dames moeten zingen, waarbij de tenoren zich vaak moeten forceren, met. kans op detoneren. Sopraan Berna Kousemaker voldeed wederom tenvolle en (wij hebben dit reeds meerdere malen in deze kolom men verteld) haa,r stem leent zich uit stekend voor de oratoria. Mevrouw T ammmga-Butf er toonde ook haar kwaliteiten in een sopraan-aria, die qua schrijfwijze toch eigenlijk aan een alt voorgeschreven moest zijn. De he ren solisten sloten zich bij de dames solisten goed aan. Het orkest begeleidde deels op secu re wijze, waarbij de koperblazers wel eens moeite hadden met de juiste in tonatie bij de inzetten. Tussen het eer ste en het tweede gedeelte van dit oratorium werd meedegedeeld dat er een prins was geboren, iets wat de aanwezigen in de kerk reeds hadden bemerkt door het klokgelui dat om streeks kwart voor negen in de verte le horen was. Spontaan werd door koor en orkest, met de toehoorders in de zaal het Wilhelmus gezongen. Resumerende: Een uitvoering die solistisch gezien zeker niveau had, waaraan het koor en orkest ook een belangrijke bijdrage leverden maar die door te langzame tempi aan vaart miste en waarbij men daardoor als toe hoorder moeite had gespannen te blij ven luisteren. A. L. VLISSINGEN Het onderzoek naar de nulfase b(j luchtverontreiniging op Walcheren zal binnenkort van start gaan. Dinsdag a.s. zullen de eerste me tingen worden verricht. Voor dit on derzoek dat eerst in 1969 volledig op gang zal komen, is jaarlijks een be drag van naar schatting 80 tot 90 mil le noodzakelijk. Dat deel van het onderzoek, dat nog dit- jaar zal worden afgewerkt, vergt een uitgave van ruim 50.000 gulden. Dit deelde burgemeester mr. B. Kolff gistermiddag mee tijdens de raadsver gadering te Vlissingen. Hij zei verder dat het Provinciaal bestuur heeft toegezegd 50 procent van de dit jaar te maken kosten voor zijn rekening te zullen nemen. De andere helft zal door de Walcherse gemeenten die gezamenlijk het onderzoek hebben doen instellen, op tafel moeten wor den gebracht. Dat betekent óp een to taal van 100.000 inwoners een kwartje per inwoner. Vlissingen zelf betaalt het leeuweaandeel, ongeveer 10 mille. Op langere termijn wordt de instelling van een gemeenschappelijke rege ling tussen de aan het onderzoek deel nemende gemeenten op de provincie overwogen. Dergelijke regelingen be staan al in Noord-Holland: in de Zaan streek en bij de Hoogovens te IJmui- den. Het voorstel van de heer H. A. Red- dingius (Boerenpartij) om naast de nulfase ook een z.g. drempelwaarde („luchtverontreiniging tot hier toe en niet verder") in te stellen achtte bur gemeester Kolff niet terzake dienende: „Zoiets heeft alleen waarde in gebie den waar luchtvervuilende industrie al enige tijd bestaat", zei hij. Ook de stelling van de heer E. de Priester (P.v.d.A) dat de industrie in de kosten van het onderzoek zou moe ten meebetalen, verwierp hij. „Het on derzoeksinstituut moet onafhankelijk blijven", meende hij. Met het compro mis, dat de heer de Priester vervol gens ter tafel bracht de industrie laten betalen als blijkt dat deze lucht verontreiniging veroorzaakt kon hij zich wat gemakkelijker, maar bepaald niet zonder het nodige voorbehoud, verenigen. Van lucht- naar waterverontreiniging was gisteren, met de door de Middel burgse fotograaf T. Slagboom gesig naleerde oliek>zing door een binnen vaartschip op de Wester schelde als ac tueel gegeven, een kleine stap. De heer P. Bikker (C.H.U.) vond het een 'vreemde zaak, dat er tégen dergelijke activiteiten niet doeltreffend kan wor den opgetreden. Hij herinnerde aan het commentaar van "de Middelburgse officiér van justitie, zoals dat m onze editie van gisteren was weergegeven. Sedert een aantal jaren is op een belangrijk deel van de Scheldemond de algemene politieverordening van Vlissingen van kracht. Destijds, deelde de heer Kolff mede, werd de verorde ning uitgebreid in de hoop, dat het Rijk hierop aanvullende maatregelen zou treffen voor de rest van de Wes- terschelde. „Maar die zijn tot nu toe helaas uitgebleven," zei hij. Dat er tegen binnenschippers, die hun olie op de Schelde lozen, veel moeilijker kan worden opgetreden dan tegen kapiteins van zeeschepen, verklaarde hij uit het feit dat de loodsen hun instructies in dit opzicht wel aan zeekapiteins kun nen doorgeven maar niet aan de op varenden van binnenvaartschepen. Hij deelde overigens de bezorgdheid, die o.m. door de heer De Priester werd uitgesproken: „Als een schip even buiten het territor, waarin de Vlissing- se A.P.V. van kracht is olie loost, kun nen we daar inderdaad niets tegen doen. Maar wel is dan de kans groot dat Vlissingen met de nare gevolgen ervan blijft zitten". (Van onze verslaggeefster) VLISSINGEN In het Vlissingse uitbreidingsplan Paauwenburg zal in augustus de 7-klassige lagere school aan de Alexander Gogelweg worden geopend. Deze school zal dienst doen als opvangschool Het katholiek onderwijs krijgt 'de be schikking over 2 lokalen, het protes tants-christelijk onderwijs eveneens over 2 en het openbaar lager onder wijs over 3 lokalen. De aan het katholiek schoolbestuur toegewezen lokalen zullen bestemd worden voor de eerste en tweede klas. Leerlingen van de derde tot en met de zesde klas blijven in hun oude school. Tot hoofd van de nieuwe katholieke school is benoemd de heer A. M. van den Dries, momenteel onderwijzer op de St.-Petrusschool. MIDDELBURG: dokter Boerwinkel, tel.' 2460. VLISSINGEN: zaterdag dokter Kant, tel. 3987; zondag dokter De Greef, tel. 2121. GOES: dokter Griep, tel. 6405. BORSSELE en NIEUWDORP: dokter Kiviet, tel. 01105-203. HOEDEKENSKERKE en KWADEN' DAMME: dokter Wöstmann, tel. 01195- 450. DRIEWEGEN, 'S-HEERENHOEK, OVE ZANDE en LEWEDORP: dokter Geldof, tel. 01195-275. 'S-HEER ARENDSKERKE, WOL- PHAARTSDIJK, HEINKENSZAND: dokter v. Maanen, tel. 01106-234. I mei: dokter Zonnevylle, tel. 01106-202. KRUININGEN, HANSWEERT, KRAB- BENDIJKE en RILLAND-BATH: dok ter Noome, tel. 01134-444. CAD^AND, RETRANCHEMENT. SLUIS en ZUIDZANDE: dokter Beek te Zuidzanide. AXEL: dokter Boor. HULST: dokter Eystnk. TERNEUZEN: dokter P. Nijsten, Wil lem de Zwijgerstraat 17, tel. 2324. AARDENBURG - OOSTBURG: dokter Rijk te Aardenburg, tel. 01177-466. BIERVLIET. HOOFDPLAAT en IJZEN- DIJKE: dokter Lockefeer te IJzendij ke, tel. 01176-366. SCHOONDIJKE, BRESKENS en GROE- DE: dokter Ossenaarde te Brekens, tel. 01172-566. KLOOSTERZANDE: dokter Terburg, tel. 377. Apothekers: GOES: Geirnaard, tel. 5255. MIDDELBURG: Ringeling, tel. 2538. TERNEUZEN: Harmann. tel. 2060. VLISSINGEN: Tan-Meyer, tel. 2025, Tandartsen: WALCHEREN: Knoop, tel. 01184-2470 Zaterdag 910 vm. Zon- en feestda.' gen 1112 vm. Wijkverpleging: CLINGE. ST.-JANSTEEN en NIElffl. NAMEEN: zuster Colsen te St.-Jan. steenT tel. 01140-2368 (b.g.g. 01146 3223) HOEK,' PHILIPPINE en SLUISKIL; zuster Bauwens te Hoek, tel. OI154J 274 (b.g.g. 008). IJZENDIJKE. HOOFDPLAAT en VLIET: zuster Causmaeckers te IJzen. I dijke, tel. 01176-367. OOSTBURG. SLUIS, CADZANll BRESKENS en SCHOONDIJKE: aal ter Derksen te Oostburg, tel. 01176 2367. AARDENBURG, EEDE en ST.-KRU]S| zuster Emilienne te Sluis, tel. OII71.I 367. Dierenartsen: HULST en NIEUW-NAMEN: dokter ftl Nijs te Hulst, tel. 01140-3004. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN: dokter W. Kapsenberg te Sluis, (r 01178-225. AXEL. ZAAMSLAG en SAS VM GENT: dokter C. Cysouw te Sas vaal Gent, tel. 01158-588. ZUID-BEVELAND en WALCHERe; (gedeeltelijk): dokter Elzerman t Goes, tel. 01100-5259. (ADVERTENTIE) TIVOLIWEG 63 HULST TELEFOON 01140 2461 Wij leveren ook particulier. Morgen, zondag 30 april: HanswecI 7.02 en 19.28 uur, Terneuzen 6.27 J 18.57 uur, Vlissingen 5.58 en 18.28 ut Wemeldinge 7.47 en 2Q.16 uur. Maandag 1 mei: Hansweert: 8.0! c| 20.37 uur, Terneuzen 7.38 en 20.08 uil Vlissingen 7.07 en 19.40 uur, V" dinge 8.47 en 21.13 uur. (ADVERTENTIE) HULST Het Centrum 20 uur Judith, 141 j KOEWACHT W. Vermond 15 uur Schieting A. van Overloop 15 uur Schietinf I IJZENDIJKE Hofzicht 14.30 uur Schieting KAPELLEBRUG C. de Kind Schieting OOSTBURG Ledel 14, 16.30 en 20 uur Nevada M 14- jaar Miniatuur Walcheren geopend van 9-18 TERNEUZEN 2° Ledel"soc'f!' Luxor 14.30 en 20 uur Operati secret, 14 j.; 17 uur The war lord, Ui GOES Grand 19 uur Brandt Parijs? 14 1. AXEL Het Centrum 30 uür Judith, 14 1. MIDDELBURG S.chouwhurg 20 uur Middelburgs Dilet tanten Toneel met „Verdwijningen en «^wnTTiï verschijningen" tytuis Zeeuws Museum 10-12.30 en 14-18 uur ariaaen Dansen Expositie Haagse kunstenaarsgroep Electro 19 en 21.15 uur Drie aangezich. MIDDELBURG ten van de verschrikking, 18 j. City 20 uur Brandt Parijs? 14 j. KAPELLE Miniatuur Walcheren: Geopend De Zwaan 14 u. Bloesemwandeltochten 918 uur. KOEWACHT Markt 21 uur Taptoe A. de Bock 15 uur Schieting Schoolplein Zuid 14 uur Kinder! ST. PHILIPSLAND VLISSINGEN De Druiventros 15 uur Start fotorit Alhambra 20 uur Brandt Parijs? m.a.c. St. Philipsland GOES OOSTBURG Grand 20 uur Brandt Parijs? 141 Ledel 20 uur Nevada Smith, 14 j. 9, 10 en 11 uur Film voor eerste TERNEUZEN klassen lagere school Luxor 20 uur Operatie topsecret, 14 j. Schuttershof 9.30 en 11 uur Pop; OSSENISSE L. Hermans 15 uur Openingsschieting HEINKENSZAND Taverne 8.30 en 9.30 uur Filmvoorstel lingen lagere-schooljeugd Postkantoor 10.30 en 19.30 uur Optocht WËSTDÖRPE met versierde wagens m. Pluijm 15 uur Schieting HULST Oudt Raedhuvs 19.30 uur Dansei De Graanbeurs 15 en 19.30 uur Dansen HULST VLISSINGEN Alhambra 20 uur Brandt Parijs? 14 j ST. KRUIS Paridacn Palingkaarting en dansen theater voor kleuterscholen Valckeslotlaan 15 uur Optocht vers- de fietsen; 20 uur Lampionoptocct Grote Markt 16.30 uur Brandwe^ monstratie De Graanbeurs Dansen - Bioscoopgebouw 22 uur Iruia IaW| ZUIDDORPE A. de Block 15 uur Schietiug M. de Cock 15 u. Staande wip Café Centraal 9 uur Volksspelen; Oranjebal ST. KRUIS Paridaen Palingkaarting en dsn"' KOEWACHT V. J. Thijs 15 uur Schieting, C. de Coninck 15 uur Schietmg (Van een onzer verslagj ZIERIKZEE Er zullen geval spuisluizen in de Oost dam komen. Dat is van het aan de bedoeling geweest. Dc zullen grote hoeveelheden w nen verwerken. Dit heeft ir. P. Santema van dienst van rijkswaterstaat n tijdens het Oosterscheldecongff Zierikzee is gehouden. De heer Santema voegde hil dat -alle afsluitdammen in del met spuisluizen zullen word rust. Die van de Volkerakdair len een doors tromingopenin^ van 500 m2. Het is nog nie hoe groot de doorstroomopenir de dammen door het Brouwer; gat en de Oosterschelde zulk Prof. dr. P. Korringa, direc het rijksinstituut voor visse zoek, meent dat de afsluiting Oosterschelde nadelige gevo hebben voor de visserij voor de kust. Het is zijns inziens z maar de vraag of de garnah na de afsluiting nog wel ren< zijn. Overigens heeft het geh gechloreerde koolwaterstoffen malen volgens prof. Korringa denkelijke hoogte bereikt. D; gevolg van giftige bestrijdin die in de landbouw warden gel die niet of moeilijk kunnen wc gebroken. Het gebruik van dez stoffen moet worden tegen ge werd gesteld. Een van de con (ADVERTENTIE) Luxor 20 uur The war lord, 14 Ko de Waal 15.30 uur Schietmg MIDDELBURG City 14.30 uur Tumult op Tahiti, a.l.; 20 uur Brandt Parijs? 14 j. Electro 15.30 en 19.30 uur Vrijom te doden, 14 j. Miniatuur Walcheren geopend van 9-18 smith 14 uur Ledel 20 uur Nevada bmitn. VLISSINGEN TERNEUZEN Alhambra 15 uur Moord om goud, 14 j. e.riIAAVmTVI, 20 uur Brandt Parijs? 14 j. SCHOONDIJKE GOES Wijffels 20 uur Oranjebal Grand 15 en 19 uur Brandt Parijs? 14 j. Kit00fT1?JZ^r?PE WESTDORPE St. Sebastiaan Schietiug (2 wippen) HULST De Graanbeurs 19.30 uur Instuif A. Verhulst 15 uur Openingsschieting Bioscoopgebouw 14.30 uur Sjors en Sjimmy op het Pirateneiland; 17.15 en 20 uur Irma la Douce, 18 j. Batavieren 15 uur Schieting LAMSWAARDE Het Patronaat 18 uur Lente-bal STOPPELDIJK J. Vernimmen 15 uur Schieting ST. JANSTEEN Het Kuipke 15 uur Schieting AXEL 1129: „Voorlopig zijn we veilig, meineer de Graaf", zei de ernstig zieke smidje Verholen. „Maar we kun nen toch zo niet de hele stad blijven doorhollen. Dat loopt een beetje teveel in de gaiten". „Niet zenuw achtig worden, patiënt", grinnikte de Graaf en hij stuurde de afdeling ziekentransport een slonzig slopje binnen. „Zie je daar achterin die deur?" ver volgde hij. „Daar bevt—' - *'->Ueri en opsiaz- plaatsen van Clrakrr ge beroep van vc had baron van Ci diger beroep. Toen was hij commandant van d'e Ko ninklijke Stallen in de ra-ng van eerstaanwezend rit meeeter te paard. Een zeer betrouwbare figuur dus. Ik denk, dat we bij hem wel een huifkarretje of zo iets kunnen loskrijgenDe aankomst van de vermeende rode-kruisploeg bracht echter enige ver warring teweeg bij de arbeidzame heer Clnkmayr, die in een armelijk kantoortje met wat mismoedig ehrijfwerk bezig was. „Nou nog besmettelijke zieken ■k gromde hij. „Die vervoer ik n-i-etIs er nog geen 'e genoeg in deze afschuwelijke wereld?" drift verkeerde alras in eerlijke Graaf van Lmborg S-trom herkenae, van zijn witte omhulling had o:j;> vtf ons helpen aan een huifkarretje, d f Graaf. „Voor ondergronds we™ ie |-~ antwoordde Baron von Clnkmayr- -~ lijke heren brachten elkaar een weiopi lijke groet „OM vier uur werd onze kleü boren. Het is een meisjej\ heet het. Ze is vijftig 'cent lang en weegt zeven pond. D\ lichter dus dan het kindje va: ses Beatrix". Mevrouw Hofmar, op de dag dgt onze kroonj moeder werd ook haar eersteli is 26 jaar en woont aan het fort nummer 16 in Hengstdij huis van de familie Hofman boven op een dijk vanwaar mi prachtig uitzicht heeft over hl te-. „IK heb eigenlijk niet veel aa\, trix gedacht. Ik had genoeg ai zelf', zegt de gelukkige „Maar weet u aan wie ik w- gedacht? Aan Jan Jansen, dags om twaalf uur vroeg i mijn man, of Jan al gestart w> de Ronde van Spanje. Hij i, grote favoriet moet u wete\ I mooie is dat Jan Jansen nog nen heeft ook. Ik had graai t zoontje willen hebbennet prinses, maar toen ik hoorde dl een meisje was, was ik net z| Op zo'n moment ben je al ge\ I ah je weet dat het kindje is". „DE televisie heeft niet aanyil E terwijl ik hier in de kamer j tobben. Wel de radio. Het in seerde me niet veel. Ik wenst i het bij Beatrix ook zo vlug zou Maar het was maar even dat dacht. Ik was erg zenuwachti is bij iedere vrouw als het I kind moet komen. De zuster me de bloemen wat water te om me aan de gang te houden, j ik was kribbig en had er geen s Toen hebben we een tijdje kaarten aan tafel". ?e het 20 eens vergelijk1 heb ik het heel wat gemakkt gehad dan prinses Beatrix mi operatie en dat lange wachten, ze wel een kaartje sturen. Dat ik leuk. Toen ik nog op sprei ging bij de dokter met nog een

de Stem | 1967 | | pagina 2