rUps en downs-i van een dynastie PEINZEND KNABBELEN OP BESCHUITJES UIT 1938 Lage Vuursche: pelgrimsoord Cor wil je eea stok kaas uit het vuistje 5 DAGBLAD DE STEM Saluutschoten Protest Klok barstte Verhalen Gewekt 5 Onder stoom 9 a Lou Bandy Tragedie o Zo verdrongen de Hagenaars elk' aar ln de hallen van de krantege bouwen in de dagen die vooraf gingen aan de geboorte van prinses Beatrix. ten maken 's avonds een uitstapje naar Amsterdam en „voor het eerst ir weken", melden de kranten, ,,ls hét Badhotel weer rustig, vol stem ming met bedaarde en bejaard» groepjes, die een partijtje leggen P.T.T.-technicus J. Schreyer heeft ondertussen ook niet stilgezeten. Naast zijn telexkasten heeft hij kaarsen geplaatst en doosjes luci fers met opdruk „rijkseigendom Mocht de elektriciteit in Baarn straks uitvallen, dan kan men wel iswaar niet telexen, maar men kan in elk geval de apparaten blij ven zien. Borrel voor Schreyer. Zeventien januari. De plannen krij gen definitieve, gedurfde vorm: in Amsterdam zullen de studenten rij- jool maken, de stadsbeiaardier Vin cent kruipt in de toren van de oude eet kruipt in de toren van de oude kerk. In twee bedehuizen zullen dankdiensten worden gehouden. Het Vondelpark wordt vrijgegeven voor zaldopen en koekhappen. Een kleine dissonant: het Christe lijk Nationaal Vakverbond schrijft de minister van Economische Za ken, dat het niet billijk is, dat de arbeidende klasse vari Nederland de in het vooruitzichtgestelde vrije dag op een later tijdstip weer z'*. moe ten inhaien. „Wij hadden iets anders verwacht bij zo'n heuglijke gebeurtenis", ver zuchten zij verbitterd. Nog een domper: de directie van de Staatsmijnen deelt mee, dat het tot haar spijt niet mogelijk is geble ken de mijnen op de dag van de ge boorte stil te leggen. De mijnwerkers krijgen nu een herinneringstegel. Ondertussen heeft de koningin weer een rijtoer gemaakt. Ditmaal in een open wagen. Het Vaderland pleit voor amnestie aan minderjari ge gedetineerden. Dan komt de 31e januari: heden morgen heeft jhr. Dedel, particulier secretaris van de prins, aan de wachtende journalisten medege deeld, dat des voórmiddags op 9.47 is geboren een prinses van Oranje. Enige minuten later kraken de eer ste van de 51 saluutschoten over het Malieveld. Een journalist meldt, dat Dedel zijn mededeling als altijd be heerst deed, maar dat er toch een trilling in zyn stem te bespeuren viel. De NCRV onderbreekt haar programma van Russische muziek, de VARA springt midden in de och tendwijding van de VPRO en draait het Wilhelmus. Over Den Haag daalt een motregen van strooibiljetten met „Vivat Oranje, de vlag in top, de oranjezon stijgt stralend op". Dan komt Clijn voor de radio: „Langs deze moderne weg heb ik reeds vaak uw aandacht moeten vra gen voor zaken van minder vrolijke aard. Deze keer is mijn hart vervuld van vreugde. In veel is ons volk verdeeld, doch nu is het eendrachtig in zijn hulde". Het gaat nu razend s.iel: prins Bernhard licht persoonlijk ex-keizer Wilhelm in, die op zijn landgoed in Doorn net een boom staat om te hakken. De eerste boot wordt naar de nieuwe prinses genoemd, ofschoon de naam nog niet bekend is. Paul Huf declameert voor beide zenders het volkslied, Hotel des Indes kon digt een groot Oranjesoiree aan met het orkest van John Lyon and his boys. In de dierentuin is een prinses- sebal, Metropool brengt een feeste lijke filmpotpourri en een zangspel met tekst van Wim Kan. Uitgaand Den Haag heeft verder de keus uit het fameuze damesorkest uit Ber lijn, de Amsterdam-Follies met Louis en Heintje Davids en een tap toe op het Binnenhof. Laurens slgarettenfabrieken delen mee, dat Oranje, de sublieme siga ret in het bekende oranje pakje voorgoed in prijs gedaald is. Voor taan betaalt men 25 cent voor 20 stuks. Geubels heeft een herinne ringsbeker voor 25 cent, een bord met doorsnee van 20 centimeter voor 55 cent, een paplepel voor een gul den. Verenigingen en schoolbesturen bij grote afname aanzienlijke kor ting. De straten van Nederland zijn vol dansende, kauwende, zingende men sen. Helaas vernietigen stormvlagen de gloednieuwe, niet verzekerde bal lon van Jean de Vogelaer, nog voor hij is opgestegen. De eigenaar wordt zelf vijftien meter meegesleurd en daarna in een Haags ziekenhuis op genomen. Jammer van de moeite, maar we gaan door. De wafelkra men zijn dampende goudmijnen, de café's zijn bierkolken, waarin het feestend volk schuimend verdwijnt. Ruim een week later publiceren de kranten de eerste foto's van het ko ningskind, om wie het allemaal be gonnen is. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling de opnamen pas dinsdag vrij te geven, maar een Engelse krant is zo onbescheiden geweest tot voortijdige publikatie over te gaan. Hofkringen achten het nu niet meer zinvol om de foto op te houden. In naar woning te Oegstgeest haalt mevrouw w. E. Schokking - Bent- hem - Sypkens opgelucht adem. Zij was het, die in de orgie van Oranje- berichten haar vlammend prcrost- liet horen. „Mij is het hart zwaar om onze prinses", schreef zij op 14 januari aan de redactie van De Nederlander". „Wjj tijdgenoten, die maar al te goed weten,hoezeer zij evenals haar vorstelijke moeder, wars is van pubiiciteit, vooral waar het haar particulier leven betreft, die haar bewonderd hebben om de kiese, van hoge innerlijke bescha ving getuigende wijze, waarop zij mededeling deed vn haar geheim in de afgelopen zomer, die haar be wonderen om haar moed, waarmee zij de schrik van prins Bernhards ongeluk droeg, om de wijze, waarop zij alle persfotografen ten spijt nog uitreed in een open auto, wij vrou wen lijden in deze dagen". Dan somt ze op, waarom ze lijdt- allerwegen versiert men de kranten met zinloze details. Paleis in de re gen paleis in de zon. De prinses, de handen afwerend voor het ge laat. Etalages met „koopt heden nog onze blyde gebeurteniskoekjes, over heerlijk van smaak". En ze ver zucht: „Is dit het bedachtzaam, wat aarzelend Nederlands volk, dat be roemd is om zijn ernst en godvruch tigheid? Waar blijft de kerkeraad om Gods genade af te smeken tot be houd van onze laatste Oranje-telg en het in goede gezondheid voortsprui ten van het toekomstige? WH kon. den de kiesche fijngevoeligheid van het prinselijk paar toch althans be. antwoorden met een van eerbied ge tuigende, zij het ook van blijde ver wachting vervulde, houding". WILHELMINA VAN PRUISEN WILLEM H ANNA PAULOWNA stamt felteiyk uit het huis Bourhon- Parma. De jonge koningin Emma had zich in korte tijd zeer bemind weten te ma ken in Nederland en door haar toedoen was het aanzien van de koninklijke familie weer snel gestegen. Oprecht was dan ook de vreugde toen vernomen werd dat de koningin in verwachting was en groter het enthousiasme toen op 31 augustus 1880 in het paleis Noord einde Wilhelmina, Helena, Pauline, Ma ria, en prinses der Nederlanden, werd geboren. Vier jaar later werd zij bij de dood van prins Alexander die ove rigens zijn stiefzusje nooit heeft ge zien wettelijk de „vermoedelijke erf gename van de troon", tien jaar later koningin der Nederlanden, voorlopig onder regentschap van haar moeder. Toen, in 1890, stierf Willem III; hij had alle mannelijke Oranjes overleefd. Slechts twee jonge vrouwen bleven over l wat voor vrouwen! Emma, de doortastende regentes, de beminnelijke koningin-moeder, de weldoenster die tot op hoge leeftijd een zeer bijzondere plaats in ons volksleven zou blijven in nemen, en Wilhelmina die voorbestemd was om gedurende vijftig lange jaren de lasten van het constitutioneel ko ningschap op een onnavolgbare wijze te dragen. Wilhelmina, de laatste en enige Oran je, huwde in 1901 hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Een blijde ge beurtenis bleef lang uit. Tot driemaal toe werd een zwangerschap onderbro ken. In 1902 kreeg de jonge koningin tyfus en er heerste andermaal grote bezorgdheid over de troonopvolging. Zeer regelmatig kwamen in de jaren tot 1909 prins Hendrik XXXIII van Reuss en de vorst en vorstin van Lippe- Detmold (oom en tante van prins Bern hard) in Nederland, volgens de Duitse pers van die dagen pretendenten naar een eventueel vacante Nederlandse troon. In december 1908 kon minister Heems kerk in de Tweede Kamer echter de mededeling doen dat de koningin in blij de verwachting was. Het was voor de socialistenleider Troelstra aanleiding om boos op te merken dat er ook le den waren die in de mededeling „geen reden zagen tot vreugde", waarop Troel stra werd onthaald op gejouw. Intussen had het kabinet zich ook beraden over de opvolging en bepaald werd dat bij de wettige nakomelingen van Wilhel mina en Hendrik de naam Oranje-Nas- sau vooraf zou gaan aan de naam van de vader. De geboorte van prinses Ju liana was het sein tot algeqaene vreugde. In Den Haag hoste een juichende me nigte door de stad, allerwegen werd ge vlagd en in Oudebildtzijl in Friesland werd de klok zó hard geluid dat hij barstte. Koningin Wilhelmina schonk de kerk later een nieuwe, naar Juliana genoemde klok. De verloving en het huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld in '36-'37 werden aan leiding tot spontane aanhankelijkheids- betogingen. De beide vrouwen van Oranje Wilhelmina en Juliana hadden algemeen de achting en gene genheid verworven en van een antd-mo- nar.chale stroming was geen sprake meer. De geboorte van prinses Beatrix bracht nieuwe geestdrift en de toekomst van het Huis van Oranje leek voor lan ge tijd verzekerd. Velen zullen zich die 31e januari 1938 herinneren. Om 10 uur in de morgen werd het nieuws bekendgemaakt. Scho len en fabrieken stroomden leeg en men ging feestend de straat op. 'De an dere dag was nationale feestdag, die er deze keer niet af zal kunnen. Maar de tijden zijn dan ook veranderd.... De meesten van ons kennen uit eigen ervaring het vervolg van dit familie verhaal, zoals zich dat voornamelijk heeft afgespeeld in het witte huis in Soestdijk. Beatrix kreeg drie zusjes. (Van één onzer redacteuren) De laatste weken van januari 1938 zijn tot berstens toe gevuld met collectieve oranje-jubel. De sjerpen staan op scherp, de koren heb ben het aantal repetities drastisch opgevoerd. Men meldt ons uit Schiedam, dat de heer A. Baan, hoofd eener school alhier, een lied heeft gemaakt ter gelegenheid van de a.s. prinsenike geboorte. Geïnspireerd door de gedachten van de Zwitserse dichteres M. Dutli-Rustihauser, is het getiteld „Vervulde bede". De heer J. D. van Ramshorst te 's-Graven- hage heeft het van muziek voorzien en het zijn kinderkoor „Ons Hol- landsch Lied" laten instuderen. De zang ls opgenomen op een gram mofoonplaat. die de prinses zal wor den aangeboden, als de bede vervuld is, waarvan het lied zingt. Het luidt ,,Ik zag ln den jonkheidjaren, verlangend naar omhoog, wanneer de sterren blonken, aan held'ren hemelboog. Mijn ziel bad tot den vader: „Gij, die mij ziet van ver, laat van den hemel dalen voor mij een enk'len ster". Veel dromen zijn vervlogen, de jaren vloden heen, maar zie mijn kinderbede heejt God mij verhoord. Nu lacht ml] in zijn wiegje, mijn kindje toe, zoo teer, een sterre van den hemel, een sterre van den Heer"_ Aan de andere zijde zal komen te staan: „Welkom kleine prins". Beide liederen zullen door de kinderen der hoogste klassen worden ingestudeerd, ook door die in West-Indië. oranje-verhalen door. „Prinses maak te hedenmiddag een wandeling door de tuin". „Prins Bernhard reed uit „Koningin maakte fietstochtje", voor dat laatste bericht wordlt de voor pagina opengehouden en vlak onder de bloedige Chinese oorlog meldt de paleiscorrespondent, „dat hare ma jesteit met een rustig vaartje tussen het hout verdween, dat het fietspad Men merkt net reeds: het is een blij, zanglustig volkje, dat zich in die gure, door storm en werkloosheid ge teisterde wintermaand opmaakt voor een feest, dat in alle kranten wordt omschreven als de „a.s. grote (res pectievelijk blijde) gebeurtenis". Elke dag bellen de verslaggevers, die zich in het badhotel in Baarn verschanst hebben, hun kersverse (Van een onzer redacteuren) J^EUWENLANG is de Lage Vuur sche een slechts bij een handje vol ruiters, wat toeristen, van wie het merendeel uit de enkele hon derden inwoners tellende buurt schap meer bij toeval ontdekten, en een bij wat conferentiegangers be kend plaatsje geweest, dat zich in bijna niets van enig ander landelijk gehuchtje onderscheidde. Het adem de en ademt nog een historische sfeer die door een paar kunstenaars en historici alleen maar is geproefd. Enkele prehistorische vondsten ge daan bij eeuwenoude grafheuvels, bracht de Lage Vuursche niet in het nieuws. Het leven kabbelde er in alle gemoedelijkheid voort. Nooit gebeurde er iets opzienbarends. De bemanning van de politiepost zag zijn taak be perkt tot het vangen van stropers en het voorkomen van zedenmisdrijven en wat minder strafbare amoureuze vrijmoedigheden, waartoe.de bosrijke omgeving gemakkelijk uitnodigt Wel iswaar bezit het tot de gemeente Baarn behorende gehucht sinds vele eeuwen een kasteeltje, dat zijn naam ontleent aan de familie Bosch van Drakensteyn. waarvan de laatste ver tegenwoordigers nog altijd in de Lage Vuursche wonen, maar er zijn meer plaatsen die zich in het nauwelijks rendabele bezit van een kasteel ver heugen. Ook de iets meer bekende ..kei", ook al een erfenis uit vroeger eeuwen is, niet bij machte gebleken om buurtschap alom bekendheid te geven- De schaarse passanten gingen met een nauwelijks geïnteresseerde blik aan de Germaanse offersteen voorbij- Op de ené vrachtwagenchauf feur na, verleden jaar kans zag het zes ton wegende gevaarte van zijn sokkel te rijden blik ontdekten de kiemen voor een nieuwe broodwinning: In zeer korte tijd verrezen in of bij de Lage Vuur sche een conferentie-oord, een hotel restaurant, verschillende campings, een café-restaurant 'n een bungalow park terwijl andere initiatieven stuk liepen op de beperkende bepalingen van het streekplan voor de Utrechtse heuvelrug. De enige en eeuwenoude herberg in de buurtschap paste zich snel aan de gewijzigde omstandigheden aan, zij het met behoud van het historische karak ter. Maar de eigenaars waren wel zo verstandig ijlings een tweede hotel te bouwen. Dit jaar zal de belangstelling voor het dorpje zijn hoogtepunt berei ken. Dat besefte men reeds toen be kend werd dat er in april een blijde gebeurtenis op Drakensteyn zou plaats vinden. Dat was verleden jaar novem ber toen de eerste Duitse journalist hotelruimte voor de hele maand april reserveerde, ver voordat de politie ook maar op die gedachte had kunnen komen. In de maand maart ontstond er een enorme run op de geringe hotelruimte, omdait iedereen verwachtte dat de blij de gebeurtenis in het kasteeltje zou plaatsvinden. J ournalistsen nestelden zich overal. In de tuin van hotel „De Kastanjehof" kwam een perstent te staan, radio en t.v., RVD en rijkspolitie betrokken gedeelten van het tegenover Drakensteyn gelegen hotel. Journalis ten voorzagen zich van informanten, riskeerden moeilijkheden met de poli tie, waren voorwerp van kritiek, en zwommen desondanks in de vrije slag dwars over de smalle nieuwskanalen heen. De eigenaar van „De Kastanjehof" moest zelfs belangrijke gasten de deur wijzen, en reserveringen voor omvang rijke parties ongedaan maken, omdat de te verwachten gebeurtenis op Dra kensteyn alle aandacht, alle plaats ruimte en alle energie opeiste. De Lage Vuursche, ongerust al het drukke gedoe gadeslaand, nieuwsgierig kijkend naar de keten van wegenwacht- posten. de speciale richtingaanwyzers Maar toen was het buurtschap ook reeds lang uit zijn isolement verlost- De koninklijke belangstelling voor het kasteel heeft het dorpje uit zijn win terslaap gewekt. Zodra Neerlands oud ste prinses haar intrek op het kasteel had genomen, kwamen de toeristen, tientallen, honderden en nu al duizen den. De landelijke rust werd vrij ruw verstoord. Eerst alleen gedurende een paar zomermaanden, nu -al bijna het hele Jaar door. Niet iedereen in de Lage Vuursche vond het leuk, maaT men heeft er zich bij neergelegd. De men sen met een wat meer vooruitziende "«xm wvmaoA uv omzoomde. Enige tijd later stak zij, nu echter met de fiets aan de hand, de drukke zijweg over, na eerst ter dege te hebben uitgekeken. Binnen het paleishek besteeg zij weder haar vehikel". De tientallen buitenlandse corres pondenten, die elke dag opnieuw de PTT-juffrouwen bestormen met hun ooggetuigen-reportages, zien het na drie weken wachten ook niet meer. In Engeland, Duitsland, Zweden, België en Frankrijk weet men nu ge noegzaam, dat de prinses in een wit- geverfd paleis woont en zelfs het aan tal ramen, inclusief de dakkapellen, is hun exact doorgegeven. Europea nen, die kunnen lezen, hebben even eens in grote eensgezindheid de stam boom van oranje doorgezaagd. Toch moeten die kranten vol en daarom wordt elke nacht een journa list bij het paleishek gestationeerd, die moet controleren of alle lichten uit zijn. Op een avond komt een corres pondent van de Daily Mail schuim bekkend het badhotel binnenstormen. In de linkergalerij brandt liohit. Het is vier uur 's nachts. De collega's spoeden zich uit de gehuurde spon den en beginnen door te bellen en te telexen. Later blijkt, dat een lakei vergeten heeft de ganglamp uit te draaien. Het vaderland meldt de vol gende dag met een zware kop „Prin ses Juliana heeft erg gelachen". met een wieg erop, beleefde dinsdag avond 25 april een enorme anti-climax. De kroonprinses en haar man vertrok ken per auto naar de kliniek van prof. Plate in Utrecht. De communicatiemeu- te volgde de prinselijke auto op de voet. De buurtschap, die in de loop van een paar weken een begrip in Nederland werd; waar tientallen journalisten de wanhoop vam het „nog geen nieuws" hadden getrotseerd, verviel weer tot zijn oorspronkelijke status: een stil plekje in het bos. De Lage Vuurschenaren zijn blij met hun herwonnen rust, maar sommigen betreuren toch het feit dat de levendi ge perskolomie uit de buurtschap is ver dwenen. Zij hadden maar zelden gasten die zó lang bleven en die zomagnetisch werkten op dagjestoeristen. Deze cate gorie buurtscbappers troost zich met de gedachte, dat zodra het kasteeltje weer bewoond is de lange drommen nieuwsgierigen die op de geboortedag werden verwacht, alsnog zullen ver schijnen. Die hopen dan een glimp op te vangen van een jonge moeder, wan delend in de tuin achter de kinderwa gen. (ADVERTENTIE) VOEDZAAM MAKfy M •4 W 3 M 8 N O H O BS H 9 9 n n4 In dj Nederlandse steden en dorpen liggen de oranje-verenigingen onder tussen onder stoom. Er komt een pro clamatie vanaf het stadhuisbordes, er zullen gecostumeerde herauten door de stad rijden, orkesten zullen marsen door de stad maken. Het zal het Haags comité voor volksfeesten wel aangenaam zijn, indien de leden van de zangverenigingen als groepen bij een-blij ven. Dit zal voor hen niet slechts de feestvreugde verhogen, doch zij zijn dan tevens in de gelegen heid op plaatsen, waar geen muziek is, of al lopende, vaderlandsche en andere liederen te zingen, welke on getwijfeld door het publiek, vooral daaptoe door de dirigent te zijn op gewekt, zullen worden meegezongen. De bakkers hebben ook geluk: zij krijgen vergunning op de dag van de geboorte twee uur eerder hun brood te bakken. Tevens wordt hun vergun ning verleend, bedoeld in artikel 37, eerste lid van de arbeidswet van 1919, om twee uur eerder deeg en ovens gereed te maken. Zo, hun feest kan in elk geval al niet meer bedorven worden. Op zes januari publiceert de „Christelijk Historische Nederlander" een exclusieve, zij het zeer onduide lijke foto van de wieg, die door de diaconessen van het Haagse zieken huis Bronovo gevlochten is. De da mes zijn uiteraard pas begonnen, na dat de ziekenhuisdireotie zwart op wit van het koninklijk secretariaat de verzekering had gekregen, dat het ge schenk H.K.H. niet onwelgevallig zal zijn. Vlechten is goed, maar er moet ook in gelegen worden. Wellicht is het voor de lezeressen nog nuttig om te weten, dat er ivoorkleurige tule in verwerkt is en saumonkleurige taf zijde. Zalm was waarschijnlijk te duur. De lakentjes zijn door de dia conessen met kantklos vervaardigd. Op 11 januari meldt hofarts dr. De Groot dat de a.s. blijde c.q. grote gebeurtenis nog wel 1 a 2 weken op zich kan laten wachten. Noch- thans is het detachement rijksveld wachters op Soestdijk wederom uitgebreid met 20 man. De zus ters Trijntje Boonstra en Romkje Vermeer zijn inmiddels uit Den Haag naar het paleis vertrokken om even tuele verrassingen moedig het hoofd te bieden. Weten de middenstanders overi gens, dat zij hun winkels mogen sluiten, mits de dag der geboorte niet op een zondag valt? Goed, dat is dan dat. Dan is het wellicht ook aardig om te weten, dat de vereni ging „De Princevlag" vrijwilligers heeft, die uw vlag komen uithangen, als u daartoe zelf niet in staat bent. Opgeven bij het secretariaat. Het vlaggenvendel zal op de blijde dag in het oefenlokaal getrakteerd wor den op beschuit met muisjes. Te vens is er dan een feestelijke zang middag in de dierentuin, waar Lou Bandy zijn eigen prinse (esse)-lied zal dirigeren (Met strijkorkest) Over beschuit gesproken: het co mité heeft uitgerekend, dat alleen reeds in de residentie 80.000 be schuiten aan de schooljeugd zullen worden uitgedeeld. Dan nog 350 kg oranje muisjes, in zakjes van vier ons, gebonden met een oranje strik en voorts 350 kg roomboter, verpakt in pakjes van een half pond. Waarschuwing voor de bakkers: mochten de beschuiten oudbakken worden dan moeten er nieuwe ge bakken worden en mag men de ou de verkopen. Voor Israëlitische kin deren is een eigen organisatie in het leven geroepen, die de distribu tie der beschuiten regelt. Veertien, vijftien, zestien januari. De koningin maakt nieuwe rijtoeren. De prinses maakt nieuwe wande lingen door het park. De prins pro beert zijn nieuwe wagen. Een Ford met nummer L 35100. De journalis- (Van een onzer redacteuren) VOOR het eerst sinds 1947, toen prinses Christina op Soestdijk werd geboren, is er weer een prinsen kind te wereld gekomen. In een con stitutionele monarchie is hoe men er dan ook over wil denken zo'n geboorte een gebeurtenis die niet onopgemerkt voorbijgaat, al was het alleen om de staatkundige con sequenties. Wie de geschiedenis van de Oranjefamilie bestudeert en daar bij teruggaat tot Willem 1, graaf van Nassau en prins van Oranje, die weet dat de familie verschillende malen in rechtstreekse lijn met uit sterven bedreigd is. De geboorten van Oranjekinderen werden niet altijd onverdeeld feeste lijk ontvangen; er zijn tijden geweest waarin men onverschillig stond tegen over familieuitbreiding maar ook zijn er tal van voorbeelden dat geboorten aanleidingen werden tot spontane fees telijkheden en betogingen van aanhan kelijkheid aan het Huis van Oranje, dat zo'n belangrijke rol in onze volks geschiedenis speelt. Toen in 1795 stadhouder Willem V en zijn gemalin, prinses Wilhelmina van Pruisen, met een vissersscheepje het land verlieten, op de vlucht voor de troepen van Pichegru toen leek het definitief afgelopen met de Oranjes in deze gewesten. Achttien jaar later echter haalde het volk der Nederlan ders, toen de laatste Fransen nog maar nauwelijks doodvermoeid van alle Na poleontische krijgstochten door Europa naar hun huis en haard waren terug gegaan, de zoon van de inmiddels over leden stadhouder enthousiast in. Het was erfprins Willem-Frederik, die als souverein vorst werd ingehuldigd en in 1815 koning Willem 1 werd. Deze Willem, evenals zijn vader gehuwd met een Wilhelmina van Pruisen, had vier kinderen Willem. Frederik, Pauline (die in 1806 al was gestorven, 6 jaar oud) en Marianne. Op de geboorte van een prinsenkind in Nederland moest gewacht worden tot in 1817 de zoon van kroonprins Willem en prinses Anna Paulowna, grootvorstin van Rusland, in Den Haag geboren werd. Willem II, en Anna Paulowna kregen in totaal vijf kinderen, van wie uiteraard de oudste als Willem III op de troon kwam. Deze Willem, de eerste In Nederland geboren souverein, was een bijzonder ambitieus man, begiftigd met het tem- era ment van zyn Russische moeder, i de omgang weinig harmonisch, kort aangebonden en vaak onbehouwen in zijn optreden. Zijn huwelijk met prinses Sophie van Württemberg bleek op de lange duur weinig gelukkig en alleen de Ijzeren plichtsbetrachting van deze hoogstaan de, belezen en kunstzinnige vrouw voor kwam een schandaal, dat onvermijde lijk zou zijn geweest bü een scheiding. Uit dit huwelijk kwamen drie zoons voort: Willem, Maurits en Alexander. Maurits werd slechts zeven jaar oud; Willem stierf op 39-jarige leeftijd in Parijs en Alexander, toen hij 33 jaar was in Den Haag. In de tweede helft van de vorige eeuw heeft zich een ware menselijke tragedie afgespeeld in het koninklijk gezin. We zeiden het reeds: Willem III was een moeilijk man, niet in staat om zijn echtgenote te begrijpen, zodat zij van elkaar vervreemden, en zonder enige hartelijkheid tegenover zijn zoons. Kroonprins Willem had vele van de toen geroemde eigenschappen van ko ningin Sophie; hij was een beminne lijk man, maar toonde zich niet al - te actief in de vele bezigheden die een koninklijke familie te vervullen heeft. In 1874 de kroonprins was toen 34 jaar kwam er. een ommekeer; hij werd tot over zijn oren verliefd. De uitverkorene was de nog jeugdige An na Mathilde, gravin van Limburg Sti- rüm. De prins vroeg zijn vader formeel zijn toestemming om met Anna in het huwelijk te treden, doch de koning wei gerde en hij bleef weigeren, zelfs toen het kabinet De Vries-Fransen van de Putte de indiening van een wetsontwerp overwoog. De koning gaf zijn fiat niet. De prins trok zich terug uit het land; verbitterd en vijandig gestemd jegens zijn vader. Ook zijn moeder was niet in staat om de koning over te ha len en de liefde van de prins werd uit zichtloos. Meestal verbleef de kroon prins in Parijs, waar hij zich doelloos bezighield met allerlei clubs en de paarderennen. Nog eenmaal probeerde Willem de toestemming van de vorst te krijgen. Hij benaderde de ministers, maar die konden niets doen omdat het kabinet demissionair was. Toen een kabinet werd samengesteld weigerde minister Fransen van der Putte zijn por tefeuille in ontvangst te nemen als- de vorst niet alsnog zijn toestemming voor het kroonprinselijk huwelijk zou ge ven. Opnieuw weigerde Willem III en alle mogelijkheden waren uitgeput. De prins keerde terug naar Parijs, van waar hij pas zou terugkeren om in Delft te worden begraven. Intussen was de koning weduwnaar geworden en hij speelde met de ge dachte om in het huwelijk te treden met de Franse actrice Eleonore d'Ambre. die hij vaak op haar buiten in Rijswijk ont moette. Een delegatie van verontruste burgers onder leiding van de heer Elout van Soeterwoude. wist de koning met resultaat van een dergelijk huwelijk af te houden. De toekomst van het Oranjehuis zag er niet rooskleurig uit' nu er nog slechts een rechtstreekse troonopvolger was: de ziekelijke ongehuwde prins Alexander, die aan geestelijke depressies leed. Na de dood van zijn moeder had hij zich als een kluizenaar teruggetrokken in het paleis aan de Haagse Kneuterdijk. Zelden meer vertoonde hij zich in het openbaar, tenzij om voor zijn gezond heid naar de Rivièra te reizen. Con tact met zijn vader was er niet meer en in eenzaamheid stierf deze laatste prins van Oranje in 1884. Reeds werd er ondanks het huwelijk van de 62-jarige koning met de 20-jarige prin ses Emma van Waldeck Pyrmont in Den Haag gesproken over het over gaan van de troon der Nederlanden naar een zijtak nl. het groothertogelijke huis van Saksen-Weimar. In de algemene discussies ln die da gen xvaren er ook geluiden die zeiden er geen bezwaar tegen te hebben wan neer de dynastie zich via een dochter in een ander stamhuis zou voortzetten, hetgeen vla koningin Juliana ook is ge beurd. Weer anderen waren er voor stander van dat het recht van opvol ging zou overgaan op de Walramse linie, het hertogelijke huls van Nassau, dat tot voor kort nog in Luxemburg re geerde. De huidige groothertog Jan

de Stem | 1967 | | pagina 5