ham, champagne Jacques Coeur- route begint bij „Kasteel der vissers" Bossen, rivieren. De meeste vakantiegangers denken ais ze het over Frankrijk hebben aan het zonnige zuiden met zijn azuren k is ook een ander Frankrijk Zwerftocht langs wijnstokken DE SOLOGNE, MEKKA VOOR KAMPEERENTHOUSIASTEN DAGBLAD DE STEM 1 Als u toevallig op een maandagmorgen van Chaumont uit naar het nabij gelegen Colombey les Deux Eglises rijdt in het Noordfranse departement Haute-Marne heeft u een goede kans om enkele kilometers vóór de woonplaats van president De Gaulle geconfronteerd- te worden met een respectabele strijd macht, die zeer nauwgezet alle verkeer naar Colombey controleert. In het plaatsje zelf aan de voet van het „Föret de Colombey" ziet u overal zwaargewapende soldaten rondlopen, die kennelijk in iedere eerzame toerist een potentiële moordenaar zien. Heeft u 'n beetje speurzin én een beetje geluk, dan kunt u de Franse president in levende lijve aanschouwen. Eerst ontdekt u twee motorrijders, die - met volle lichten - de wegen schoonvegen: dan volgen drie Citroëns, vervolgens de (kogelvrije) presidentiële auto en dan nog eens drie Citroëns. In al die wagens zitten grimmige mannen van de Sécurité - beter be kend als gorilla's - met automatische pistolen dreigend op hun knieën. De hele wekelijkse optocht is in enkele seconden voorbij. De president al dan niet vergezeld door madame De Gaulle - is de meest onbekommerde man van het gehele gezelschap. Ziet hij mensen langs de zwaarbewaakte route naar het vliegveld van St. Dizier - vanwaar hij de reis naar de hoofdstad op hoger niveau voortzet dan zal hij nim mer nalaten hun vriendelijk toe te wuiven. Ofschoon dit" wekelijks „festijn" niet is opgenomen in de rijk gedocu menteerde folders van de Franse VVV's - de Sécurité schuwt elke overmatige belangstelling voor president Charles De Gaulle - is een tripje naar Colombey les Deux Eglises de moeite waard als u toevallig in de buurt bent. En waarom zoudt u niet toevallig in de buurt zijn? Het Ardennengebied, dat jaarlijks duizenden Nederlandse toeristen trekt, beperkt zich niet meer alléén tot België. Ook Noord-Frankrijk heeft uit gestrekte bossen; een land, dat door- t sneden wordt door visrijke rivieren en schilderachtige wegen; een land ook, waar u in gastvrije restaurants kunt genieten van de heerlijke gerechten der Franse Ardennen; ham, forel en (ui teraard) de nodige kaassoorten uit de streek. Rijdt u wat verder door naar het zuiden, dan komt u in de verruk- J kelijke Champagnestreek, die zijn naam te danken heeft aan de mousse rende wijn, die bij ieder gerecht kan worden gedronken en die evengoed als aperitief kan worden genoten als bij wijze van „slaapmutsje". NAAR PARIJS Be Ardennen en Champagne (in het uiterste zuiden waarvan u Colombey vindt) worden jaarlijks door duizenden Nederlandse toeristen doorkruist als ze zich naar Parijs spoeden of naar hun vakantieoorden in Zuid-Frankrijk en J; Spanje. Slechts weinigen nemen de moeite om één of meer dagen in de Franse Ardennen en in Champagne te blijven. Dagjesmensen, die wél in fc overvolle autobussen naar België, Lu- xemburg en West-Duitsland hobbelen, komen blijkbaar nooit op het idee om hun blik eens te richten op het mooie K .Noordfranse land. Toch liggen de l. -Franse Ardennen en Champagne maar goed driehonderd kilometer van Bra bant verwijderd. Geldt ook hier het „onbekend maakt bemind?" Charleville met Mézières een soort tweelingstad vormend in het hart van de Franse Ardennen is een bezoek meer dan waard, vooral op markt dagen als 't zeventiende-eeuwse' Her togplein met ..zijn typische uniforme ge vels en zijn foonumentaal stadhuis een fleurige aanblik biedt. Het nabijgele gen Mothermé ingesloten door een meander van de romantische Maas met zijn schilderachtige omgeving noodt eveneens tot een bezoek. U kunt er het standbeeld van de vier Heemskinderen bewonderen: „kinde ren*,, die u iets verder ziet gesym boliseerd in de merkwaardig gevorm de grillige rotsen. De Belgen mogen er dan van overtuigd zijn dat 't ros Beyaard zijn ronde deed door de stad van Dendermonde; waag 't in Frank rijk niet om de Karolinger legende dei 4 Heemskinderen te situeren in het land van de noorderburen. U zou er de his torische nationale trots der Fransen mee kwetsen. SAGEN Het land der Franse Ardennen is door drenkt met sagen en legenden. Iedere rots heeft een eigen historie. In de Ardennen ligt ook Sedan; wellicht de meest geteisterde stad van Frankrijk. Drie achtereenvolgende oorlogen heb ben Sedan tot een naargeestige en trieste plaats gemaakt. De sombere sfeer kunt u het best proeven in het uit de vijftiende eeuw daterende kas teel; een burcht van oerkracht, waarin de spreekwoordelijke charme van de Fransen blijkbaar nooit toegang heeft gehad. MONUMENTEN De Ardennen bieden de toerist alles wat hij maar zoekt vooral rust Ook de landstreek Champagne mag niet verwaarloosd worden. De grootste stad Reims bezit tal van histo rische monumenten. De Notre Dame gebouwd in de dertiende eeuw is een van de allerfraaiste gotische ka thedralen in geheel Europa. Hij be zit ongetwijfeld de rijkste historie van alle Franse godshuizen. Hier immers werden in het verleden de Franse koningen gekroond. Reims is ook het centrum van de Franse champagnecul tuur; een cultuur waarin de Romeinen in de eerste eeuwen van het christen dom al een geduchte concurrentie za gen voor de Italiaanse wijnbouw. Vergeet u vooral niet om in Reims of in een van de plaatsen in de om geving een bezoek te brengen aan een wijnhuis. Het is beslist een er varing om getuige te zijn van het lan ge en ingewikkelde proces van de champagnebereiding; om te dwalen door de vaak kilometers lange kelders, waar de champagne jarenlang met al le mogelijke zorgen wordt omgeven en om tot slot met uw gastheer-rond leider te genieten van het heerlijke produkt dat in royale mate wordt ge serveerd. De provincie van Frankrijk die vroe ger Aunis, Angoulois en Saintonge om vatte en die vandaag de dag overeen komt met Charente en Charente-Mari- time, verdient meer bekendheid. A11- goulême, dat meestal als pleisterplaats fungeert op de weg Parys - Bordeaux, ligt op een heuvel en beheerst het ge hele Char entedal. Vanaf zijn muren kan men een van de mooiste panora ma's bewonderen die in Frankrijk te vinden zijn. De grootste trots van Angoulême is de kathedraal Saint Pierre, die een van de meest opvallende voorbeelden van Romaanse bouwkunst vormt. Vanaf Angoulême loopt de weg bij gedeelten langs de oever van de Charente, zon der evenwel alle kronkelingen van de rivier te volgen. Bij Chateaunneur steekt hij de rivier over en volgt dan de rechteroever tot aan Jarnac. Van Jarnac tot Cognac, één grote vlakte, één grote wijngaard, de wijngaard van de Grande Champagne, welks gedistil leerde wijnen de fijnste cognac geven. Er bestaat een aardrijkskundige ver deling van de wijngaarden van Cha rente. Aan de kust „gewone wijnstok ken", meer landinwaarts de „goede wijn stokken" die in de dubbele ring om Cognac liggen. Het is een stijgen de lijn wat fijnheid en zuiverheid be treft, tot aan de befaamde soorten van Borderie, van de „Petite" en de „Crande Champagne", die de trots van Charente uitmaken. Daarna komt men in Cognac. Een zeer charmant, mooi gebouwde stad Naast smalle, oude straatjes brede avenues om grote parken. Het vroege re kasteel der Valois, waar Frans 1 het levenslicht zag, wordt tegenwoor dig gebruikt als grote opslagplaats van een belangrijke distilleerderij. Na Cognac bijna 20 kilometer lane de rechter Charente-oever, het land schap van Saintonge: vredig, harmo nieus en lieflijk. Hierna bereikt men de voorsteden van Saintes; een vrolijke, levendige stad met een rijk verleden. Saintes was een grote stad in de Gallisch - Romein se tijd en heeft belangrijke sporen uit die tijd bewaard, o.a. het enorme elipsvormige amfitheater in het oosten van de stad, dat een doorsnee van 12f> meter heeft. Van Saintes tot Rochefort is het landschap veel minder charmant; al Leen wat bosjes onderbreken de een tonigheid. Men gaat hier over van de streek der „goede wijnstokken" naar die der „gewone wijnstokken". De ge distilleerde wijnen uit deze streek bren gen een genuanceerde cognac voort met een min of meer uitgesproken eigen smaak. In Tonnay - Charente gaat de weg over de rivier en een prachtige han gende brug van 240 meter lengte naar Rochefort - sur - Mer. Men nadert de zeekust en de aan komst in La Rochelle is verrassend, met de St.-Nicolaastoren en de Ket tingtoren als „schildwachten" aan de haven. Door de poort van de „Grosse Horloge" komt men de oude stad bin nen, met straten met arcaden. Op het kalme water dobberen de witte jachten en de vissersboten. Een schitterend slot van een gevarieerde cies r keide Charenteprovln- Btf Pierrefitte-sur-Sauldre, in de So logne is vorig jaar juni een kampeer- centrum geopend. De Sologne, 500.000 ha groot, was vroeger een doodarme provincie van het departement Loir-et- Cher. Er zat hoofdzakelijk veel klein wild. Er kwamen jagers uit parijs per auto of trein. Over de rails is de af. stand Parijs -Orléans een uur en dan nog eens een half uur naar Pierre- Fitte. Het einige, dat op de droge zandgronden groeide, hoofdzakelijk graan, was niet veel bijzonders. Maar plotseling bleek, dat asperges het op die zandgronden uitstekend deden. De boeren gingen over van graan op asperges en wensten alle konijnen naar de andere wereld. Of het natuurlijk of kunstmatig was wie zal het zeggen? maar ineens brak de gevreesde konijnenziekte uit. De knaagdieren stierven als ratten, de jachttijd moest wórden ingekrompen de jagers bleven weg en de kleine cafeetjes en restau rantjes, die het van de jagers moesten hebben, klaagden steen en been- De boeren kraaiden victorie en dankten, de hemel voor ieder konijnkadaver, dat zij op hun velden vonden- Industrie is er niet veel in de Sologne. Een paar kleine metaalfabriekjes in de buurt van Blois, en verder veel hout. Maar dat zet geen zoden aan de dijk. Het is ze ker geen industrie, die groot genoeg is om dö landarbeiders op te vangen en aan werk te helpen. Want in de So logne is het al net als overal in Frank rijk: de dorpen lopen leeg, de jeugd trekt eruit en alleen de oudjes blijven achter. Om de jongeren te houden, is de Sologne gaan denken aan het toeris me, waarvoor de streek ideaal is. Er is een snelweg Parijs - Orléans jam mer, dat het een driebaans is en over een jaar komt er nog een veel snellere verbinding, met een trein op luchtkussens, die 200 kilometer per uur haalt. Bovendien ligt Pderrefitte vlak bij alle grote kastelen van de Loire. Het nieuwe kampeerterrein is 22 ha groot, waarvan 7 ha meren voor water sport en vissers. Men zegt dat in die wateren karpers zwemmen met baar den, maar dat kan visserslatijn zijn. Pierrefitte-sur-Sauldre, het „hoofd kwartier" van kampeerders In de Sologne, ligt vlakbij alle grote en be faamde kastelen van de Loire. Zoals dit imposante bouwwerk (met natuur lijk uitgebreide tuinen) in Chenonceau. Wie naar Pierrefitte komt, is hartelijk welkom: 1,90 frank per dag en per persoon, onverschillig of men met een tent of met een caravan komt. De kantine is bijzonder groot, uitgerust met bars, restaurants en een gevuld levensmiddelenmagazijn. Het terrein is zo ruim, dat de ene tent niet pal naast de andere staat. Er is ruimte genoeg Er is een sfcrijkkamer voor de vrouwen lijk!samtaire uitrusting is voortreffel Men weet het dus: de Sologne, een hall miljoen hectare groot, met uitge- strekte bossen zonder rokende schoon- stenen, zonder gesnor van auto's zon der gedaver van treinen, vijvers vol vis, op tafel overdadig veel groente fruit en sneeuwwitte kaas van de CbS wicht^pre2Sn Sologne lig,t op u De automobilisten, altyd op zoek naar nieuwe wegen, zullen plezier beleven van de route Jacques Coeur, een toeristisch circuit dat begint op de Nationale Weg num mer 7, in la Bussière en naar Gien, Bonrges en de kas telen van Cher voert. Het is de gelukkige aanvulling van de weg langs de Loire, die Gien verbindt, enerzijds met Briare-le-Canal, anderzijds met Sully, St. Benoit en Germiny. Aan het begin al biedt de weg Jacques Coeur de bezoeker een verrassing: „het kasteel der Vissers", in La Bussière dat de tegenhanger is van het Jachtmuseum in Gien. Het kasteel van La Bussière is de enige plaats waar men verzamelingen heeft aangelegd van alles wat betrekking heeft op de „visserij in zoet water", vanaf het begin tot nu toe. Het zou dagen in beslag nemen om alle schatten uit Europa en het Verre Oosten uit en te na te bewonderen. Gien is de stad van het aardewerk en het gracieuze kasteel het eerste van de kastelen aan de Lone waar de jachtliefhebbers onschatbare herinnerin gen zullen vinden, waaronder een en semble, uniek in de wereld, van hon derd doeken van de schilder Despor- tes. Na Gien volgt Aubigny, een stad die gesticht werd in het Gallo-Romein- se tijdperk. Karei VII en Jeanne d'Arc hadden hier hun huis en het kasteel der Stuarts herinnert aan de tijd, waarin de '„ongelukkige koning van Frankrijk" bijstand moest vragen aan de Schotten om te strijden tegen de Engelsen. Na Aubigny en La Verrerie kondigt Bourges zich aan met zijn hoge torens en zijn somptueuze kathedralen. Bour ges, voornaamste wijkplaats van het koninkrijk Frankrijk, bewaart prachti ge overblijfselen uit dit grote verleden, onder andere het Hótel Jacques Coeur één van de zeldzame meesterwerken van burgerlijke architectuur uit de middel eeuwen die bewaard zijn gebleven. Er zijn weinig steden waar men zo goed kan flaneren. Iedere kronkelige straat bereidt de bezoeker een verrassing: een groep huizen, met driehoekige gevels, die zich voorover schijnen te buigen om u voorbij te zien gaan, of een prachtig aangelegde tuin, of het binnenplein van een oud herenhuis. Het Hóte, Lallemand, in zijn jeugd één der parels van de re naissance, verdient een lang bezoek. Er hangt om deze plaats nog menig myste rie, dat de archeologen nog niet tot klaarheid hebben weten te brengen. De Jacques Coeurweg loopt daarna slingerend door Meillant, Noirlac, Saint- Hoog. boven Reims, de hoofdstad van Champagne, rijzen de prachtige torens van de Notre Dame, een van de voornaamste bouwwerken van de gotiek. Am and, Culan, Ainay-le-Vieil. Als een goede gids, verdeelt hij geleidelijk wat er te zien is (diepe ravijnen, waarin het levende water zingt, rotsachtige pijlers waarop machtige burchten rusten; soms wordt het hoge bosgordijn geopend en verschijnt zoals bijvoorbeeld in La Verrerie in het gezichtsveld 'n kas teel aan de kant van het stille water van een vijver. De middeleeuwse ro buustheid wordt opgefleurd door een glimlach 'yan de renaissance. Land waar men hi gastvrye restau rants kan genieten van de gerechten die de Franse Ardennen bieden.

de Stem | 1967 | | pagina 17