sard ARD HOW Koningin en prins door de lucht naar Zilveren Schor edevaarten zijn niet uit de tijd" ïsteden RECTOR P. WITBROEK CssR: F Even uitblazen mevrouw LEKKERE HAPJES BIJ DE T.V. DENNIS n terneuzen Vormingswerk voor militairen verhuist naar Amersfoort Expositie Programma ■I KROMMENIE VINYL Communistische top een dag eerder naar huis Axel versloeg met moeite Ossenisse Sas van Gent viert derde Oranjefeest 4/, Levenslang voor oorlogsmisdaad West-Brabant naar Roermond op 7 mei Ouderen Duwboten-order voor Yerolme epe droefheid in het Goes, gesterkt door n, mijn geliefde man schoonvader en opa GT REMIJN van nijii-de Jonge e dierbare overledene nge mijn a leren mijn leren ss 7 st zal plaatsvinden op uur in de parochiekerk nkenszand, waarna de ■khof aldaar, lag 27 april om half St. Joanna ziekenhuis gaarne aan I 'n kans om rstrekken wij bij sn en een kans ons te besteden. ben daar bank- leerd. Aan U de ing te kiezen. U en, vloerbedek- bij elkaar wenst kijken, onze zaak. DAGBLAD DE VAW ötWXöfiltÖAG 27 APRIL 1967 1 itionaal bekende rrn Vt XTT comfort v.a. f 3^5. vagen BARKAS dvermogen B 1000 1150 kg v.a. f 5795" op zaterdag 29 «P*1 iur, end verder alle DEN HAAG (KNP) De Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront heeft het voormalig retraitehuis De Vlasak kers te Amersfoort aangekocht ten De- hoeve van het r.-k. vormingswerk on der militairen. Voor het eigenlijke vor mingswerk zullen drie nieuwe pavil joens worden aangebouwd. Het be staande gebouw zal voorzien in hotel accommodatie voor 120 militairen. De bestaande staf Waalheuvel zal zijn werkzaamheden in de nieuwe omge ving voortzetten. De paters redempto risten zijn bereid onder leiding van de bestaande staf, hun diensten aan dit werk te verlenen. Verplaatsing van het bestaande vormingscentrum is nodig geworden door opzegging van de huur van Westerhelling, dat samen met Waalheuvel aan jaarlijks 12.000 militai ren voor het volgen van een vormings cursus gastvrijheid bood. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN Koningin Juliana en prins Bernhard zullen vól gende week zaterdag, wanneer het weer het toelaat, per helikopter naar Arnemuiden komen om daar aanwezig te zijn bij de officiële in gebruikneming van Het Zilveren Schor, het ontmoetingscentrum voor de jeugd dat op initiatief van het koninklijk paar tot stand gekomne is. Het piramide-achtige gebouwencom- plex aan het Veerse Meer is een schep ping van architect Onno Greiner h.b.o. te Amsterdam. Hij is ook de man van het cultureel centrum dat de koningin vorige week in Hoogeveen heeft ge opend. Zelf zegt hij van zijn opdracht: „Het ontwerpen van een gebouw op ontmoetingsweek hebben meegemaakt, later nog eens als individuele deelne mer terugkomen. De bouwkosten van Het Zilveren Schor hebben ongeveer f 1,3 miljoen bedragen. Het beginkapitaal werd ge schonken door 't koninklijk paar. Daar na is het nationale geschenk dat ko- de grens van land en water, een ge- ningin Juliana en prins Bernhard bij i.J j i 1j1- biiiiTaliilr lb 1QfW nPnnPTI bouw dat gelegenheid moet bieden tot „ontmoeting" tussen jongeren, dat is voor een architect zo'n speciale en boeiende opgave dat die maar één maal in zijn leven kan voorkomen". De heer J. Cozijnsen, directeur van Het Zilveren Schor, heeft al enkele maanden praktijk achter de rug. Hij zegt er van: „Het is een vreemd be drijf in een machtig gebouw met archi tectonisch en methodisch veel open heid". Een van de eerste deelnemers hun zilveren huwelijk in 1962 hebben gekregen verzilverd ten behoeve van de bouw van de zilveren jeugdcentra. De stichting, die de beide jeugdcen tra exploiteert, ontvangt een rijkssub sidie. De stichting werkt momenteel nog met verlies. Over enkele jaren hoopt zij echter tot een sluitende ex ploitatie te kunnen komen. De drie piramiden, waarin de slaap vertrekken zijn ondergebracht, bieden plaats aan 80 jongeren. Op een aan- aan een ontmoetingsweek in Het Zil- grenzend terrein is kampeergelegenheid iraran C/">V\riT booff tfOTfi cfr) Wi+ 0P. x: rpji veren Schor heeft gezegd: „Dit ge bouw daagt je uit. Het inspireert je". Het Zilveren Schor is een centrum voor jonge mensen uit het gehele Ne derlandse Koninkrijk. De ervaring met het andere zilveren jeugdcentrum (de Hunneschans bij Apeldoorn) is dat ve le jongeren, die in groepsverband een Plissé is prille rokken- mode.Sportieve swing- rok met schuin ruit- dessin. Plissé in brede plooien. Polyester- flannel. Ton-sur-ton effect in grijs, beige, camel en groen. 17.90 voor nog eens zestig jonge mensen. Tij dens de Kerstdagen van 1966 is het centrum aan het Veerse Meer officieus in gebruik genomen. Tot en met de tweede week van september zullen zich doorlopend groepen jongeren in Het Zilveren Schor bevinden. De directeur spreekt van een redelijke bezetting. Te maximum capaciteit is echter nog geenszins bereikt. In de komende maanden zullen o.a. groepen van het zeehospituin Zonneveld te Oostkapelle, de padvindersbeweging in Middelburg, de b.l.o.-scholen in Zeeland, de ka toenspinnerij in Tilburg en de Mater Amabilisschool in Rijen hun intrek in het jeugdcentrum nemen. '07 iiaiiiiHiiiiniiiiniiiiHiiiiiniiiniiiiwiiiiaiiiiiBiiiiiuiiiiBiiii Vrouw van Marte Röling «lllllfllllllflllllll Tot onze schrik constateerden wtf on langs, dat aan kunst en aanverwante zaken in deze vrouwenrubriek m«ar weinig aandacht wordt geschonken. En waarom eigenlijk niet? Kunst, ook al is het soms maai decoratieve wandversiering, vormt m ons leven en zeker ook in dat van de huisvrouw een niet weg te denken element. Daarom hierbij een foto van een door de gemeente Breda aange kocht modern kunstwerk, dat op het ogenblik in De Beyerd te Breda te be zichtigen is. Het is een litho door een vrouw en van een vrouw. Marte Roling, jonge Amsterdamse kunstena res en dochter van prof. Roling, maakte dit pop-artachtige portret met Jugend- stilmotiven. Zij maakt veel vrouwen figuren, meest „hippe" meisjes, die zo weggelopen zouden kunnen zijn uit een modetijdschrift. Marte Roling weet ei echter meer van te maken dan een modeplaatje alleen. Daarvoor is zij kunstenares. Haar vrouwen en meis jes hebben behalve een eigentijds ui terlijk door kleding etc-, iets van de mystiek, die alle vrouwen geschilderd door belangrijke kunstenaars hebben. Iets van een Egyptische sfynx, een Mona Lisa. Koffie en hartige hapjes gaan uit stekend samen. Een goede gelegen held om dat te ervaren is tijdens het televisiekijken. Een pittige ét.v.-jap bij flink sterke en heel warme koffie smaakt heerlijk. U moe4 het maar eens proheren. Hier volgen enkele voor beelden van televisiehapjes: BESMEER een plak roggebrood met boter or margarine. Hierop een plak je kaas leggen, dat weer bedden met een plak roggebrood, hiervan de bo venkant met boter besmeren, een plak je kaas er op, plak roggebrood, de bovenkant weer met boter besmeren en de beboterde kant op de kaas leggen. Hierna moet u de lagen goed aan drukken en het geheel met een scherp mes in reepjes snijden. U kende dit hartigheidje misschien al van uw oe- zoek aan een receptie? Zo niet, dan moet het echt eens proberen. Het is nog gezond ook. EEN andere delicatesse voor bij de t.v. is toast met camenbertkaas en drie plakjes radijs. Of toast met kei- ryboter (boter met kerry vermengen; moet het echt eens proberen .Het ls plakje tomaat, half plakje ei e xna- pertjes. U KUNT nog meer doen met rog gebrood. Neem er rondjes van en ais u van zoet houdt, doe e rdan kwark met suiker en gehakte hazelnoten op. Eerst wel een mengseltje maken van deze ingrediënten! Heeft u liever iets pittigs dan moet u peper, zout en een klein gesnipperde ui door de kwark roeren en deze op de rondjes rogge brood smeren Bij gelegenheid van de ingebruik name op 6 meiis een tentoonstelling ingericht van werkstukken, die op de doelstelling van Het Zilveren Schor zijn afgestemd. Een en ander onder motto's als: verdiep je eens in een ander levenspatroon; in de ont moeting herkent men in de ander zichzelf; stel je eens in op de golf lengte van een ander; je kunt hier jezelf zijn; ontmoeting, een vorstelijk geschenk met rijke wasdom; leer ta len, ook de niet bestaande. Het Zilveren Schor is nog niet vol tooid. Binnenkort zal begonnen wor den niet de bouw van een vierde slaap- paviljoen. Verder staat er nog een zogenaamd expressiegebouw op teke ning. Tenslotte zullen een jachthaven tje en sportvelden worden aangelegd. Dt veiDlijfskosten per persoon per dag in het Zilveren Schor bedragen f 7,50. Degenen, die twee weken blij ven, betalen f 97 50. In grote trekken wordt voor elke week een programma opgesteld. Maar iedere dag en ieder moment kan het programma veran deren. Excursiemogelijkheden vanuit Het Zilveren Schor: Deltawerken. Rot terdam, Middelburg, Vlissingen, Veere, trips door Vlaanderen en over dé Zeeuwse eilanden. Tenslotte nog even de directeur van Het Zilveren Schor: „Het woord „ont moeting" is de centrale gedachte van het werk hier. Hier is de mogelijkheid de ontmoeting te laten beginnen. In de praktijk komt het vaak hierop neer dat jongemensen bereid zijn naar elkaar te luisteren. Het is een kwestie van geven en nemen. Het is samen leven". (ADVERTENTIE) 'ETS NIEUWS OR DE VLOER V KARLOVY VARY (AP) Commu nistische leiders van Oost- en West- Europa hebben hun driedaagse top conferentie in Karlovy Vary besloten met het ondertekenen van een verkla ring, waarin de bestaande grenzen in Europa als definitief worden aange merkt. Verder wordt het westen er in opge wekt de N-A.T.O. op te geven ten gun ge van een veiligheidssysteem dat heel Europa omvat. Het tekenen van de verklaring vond een dag eerder plaats dan oorspronkelijk de bedoeling is. Er is geen officiële verklaring voor de inkorting van de conferentie gegeven maar Tsjechische zegslieden hebben verklaard dat dit in verband staat met de dood van kosmonaut Wladmi- mir Komarov. De tekst van de ver- later worden vrijgegeven. Gostduitse staatshoofd Walter Ulbricht heeft op de Europese com munistische conferentie in Karlovy Va ry meegedeeld, van de Hongaarse en Bulgaarse afgevaardigden te hebben vernomen dat hun Landen bereid zijn zeer binnenkort met Oost-Duitsland een verdrag van vriendschap en wederzijd se bijstand te sluiten, in navolging van Polen en Tsjecho-Slowakije. (Van onze correspondent) HULST In het klein patronaat kwamen de judoteams van Axel en Os senisse in het strijdperk. Na een ener verende strijd kon Axel zich revanche ren voor de twee nederlagen tegen het wilskrachtige zestal van Ossenisse. De uitslagen: H. Sijs- F. Lambert 50, P. de Maat- S. Stallaert 100, H. Warrens - P. den Hamer 0—7, D. v. d. Brink - A. van Swieten 00, G. Hermans - G. Markus- se 010, R. van Poorten - J. Mangnus 0—0. Het B-team van Hulst verloor kans loos tegen Kloosterzande: De uitslag werd 725. De resultaten waren: De Wilde - Goosens 70, Boon man - Jonkheym 010, Wojtal - Schil- lemans 05, Mattens - Buysse 00, Inghels - Verschuren 010, Leeraert - De Frel 00. Na deze wedstrijden was er een de monstratie body-building, uitgevoerd door E. v. d. Branden, W. Koemans, E. Vereecken en E Bosschaert. Dit gezel schap stond onder supervisie van W. v. d. Branden uit Kapellebrug. Een jiu-jitsuteam uit Hulst liet tot slot enkele zeer spectaculaire staaltjes zien. Er was voor deze avond zeer veel belangstelling. Van onze correspondent) SAS VAN GENT Sas van Gent heeft voor 1 mei a.s., de viering van koninginnedag het feestprogramma ge reed. Het is het derde programma, dat het Oranjecomité Sas van Gent in 1967 heeft opgesteld. Het eerste pro gramma, dat afgewerkt werd was het programma op de huwelijksdag van prinses Margriet met mr. Fieter van Vollenhoven. Het tweede programma dat het Oranjecomité verzorgde en dat nog in de ijskast ligt te wachten op de uitvoering of er zojuist is uitge haald in verband met de geboorte van een nieuw Oranjetelg is dus het pro gramma van de geboortedag van een prinsenkind. En nu heeft het Oranjecomité het der de programma laten verspreiden. Het programma van koninginnedag: 10.30 uur: rondgang voor schoolkinderen en verenigingen met de harmonie „De Ver enigde Vrienden", waarin opgenomen een ballonwedstrijd voor de schoolkin deren. Route: opstelling Kerkhoflaan, Singelstraat, Paul Kruger Dreef, Gla- cisstraat, Bolwerk, Zelandiastraat, Bui tenweg, Nassaustraat, Bolwerk, Water molenstraat, Kloosterlaan, Westkade. Dam Stevenstraat, Kanaalstraat, Kei zer Karelplein, waar de balonnen wor den opgelaten, Westkade, Ooststraat. Markt, Weststraat en Park. 11.30 uur: Aubade o.l.v. de heer G. Pollet, waar na toespraak door de Edelachtbare heei burgemeester R. A. J. den Boer in het park; 14.00 uur: Poppenkast voor alle kleuters in het Patronaatsgebouw met medewerking van Ali Ben Lux: 13.15 uur: Auto-Oriëntatierit georganiseerd door de onlangs opgerichte buurtvereni ging Sint-Albert uit Sas vam Gent. Start plaats Papegeulstraat; 14.30 uur: Ge kostumeerde kinderoptocht met bege leiding van de Verenigde Vrienden route: opstellen Frederik Hendrik plantsoen, Amaliastraat, Vier Ambach tenstraat, Westdam, Poelstraat, Sta tionsstraat, Wilhelminalaan, Klooster laan, Kerkhoflaan, Vredestraat Dijk- straat, Bolwerk, Flankstraat, Klooster straat, Brandspuitstraat, Noordstraat Weststraat, Westdam, Tulpstraat, Park Aan alle deelnemers wordt hie'r een oranje-appel uitgereikt. 19.00 20 30 uur: optreden vanaf de muziekkiosk van de Stimmumgskapel die Lustige Burschen met om half acht een Inter mezzo door Het Lowland Trio bekend door hun topper „Trouw niet voor ie veertig bent". 20.30 uur Prijsuitreiking van de oriëntatierit in hotel De 'a Bourse: 20.30 24.00 uur: Groot bal georganiseerd door de Marollen met medewerking van group SAS in zaal «esed*. praten in de centrale hal van Het Zilveren Schor EEN Italiaanse kunstmaan is in een baan om de equator gebracht- De lan cering geschiedde vanaf een platform in de Indische oceaan op 400 km ten oosten van Nairobi met behulp van een Amerikaanse viertraps Scout-raket- De kunstmaan San Marco B weegt 110 kilo en moet een half jaar lang ge gevens verzamelen over de dichtheid van de atmosfeer op grote hoogten en over zonnestraling. (ADVERTENTIE) maktels zuiver scheerwol Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam WEIDEN (Reuter) De 70-jarige ge. pensioneerde Hugo Rochel is door een rechtbank in Weiden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op een joodsegevangene In het nazi-concentratiekamp Flossenburg. Rochel bevond zich indertijd ook in Flossenburg, maar als gewone misdadi ger Hij kreeg evenwel zekere voor rechten en werd aangesteld als op zichter bij werkzaamheden in een groe ve. Rochel is beschuldigd van vier moorden op mede-gevangenen, maar de rechter, Adolf Schuster, vond dat Ro- chels schuld in de andere gevallen niet voldoende is bewezen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL „Vroeger ging er ook een maagdenkoor mee: Meisjes van 15 tot 16 jaar. Maar daar zijn we van afgestapt. De organisatie brengt veel te veel moeilijkheden met zich mee. Har monieën en vaandelgroepen zijn ook uit d'n boze. We zijn gaan versoberen. Geen manifestatie meer, die deze tijd niet aan spreekt. Heel bewust leggen we de nadruk op de gebedsbedevaart, waaraan men meedoet om te bid den". Een moderne bedevaart wordt het zondag 7 mei, wanneer enige honderden Westbrabanders naar Roermond gaan. Organisator rector P. Witbroek van de paters redemptoristen in Roosendaal zegt: „Het mag geen optocht zijn, die een bezienswaardigheid is. Mijn opzet is eigenlijk om de be devaart. zodanig te maken dat de jongeren van nu kunnen zeggen: „Dat ligt mij wel, dat spreekt mij wel aan." West-Brabant tot en met Gilze de rest hoort bij Tilburg, gaat dit jaar voor de 79e keer naar Roermond. Naar het houten beeld van O.L. Vrouw in 't Zand. Al meer dan zes eeuwen is deze Lim burgse stad een bedevaartsoord. Volgens een legende zou een herder het beeld in een put gevonden hebben. De put is er nog te zien in een klein kapelletje. De processiegang is van voor naar ach ter belegd met honderden tegels uit dankbaarheid", souvenirs en kruisen van vier Roermondse bisschoppen. „De intentie van de bedevaart naar Limburg is de geest van het geloof te mogen blijven bewaren. En de hulp der chris tenen". aldus rector Witbroek Hij vindt de bedevaarten mot uit de tijd. Duikend in de geschiedenis zegt hij- „Het oord in Roermond is in handen van de Redemptoristen. De Westbra banders hadden natuurlijk vroeger wel andere bedevaartsplaatsen, waar ze naar toe gingen. De redemptoristen in Roo sendaal waren In 1833 zo chauvinistisch om de mensen naar hun eigen oord te trekken." In vroeger jaren was de bedevaart een uitbundig feest. Muziek, dans en zang, kwamen meer aan bod dan het gebed. Café- en eonsumptie-tenthouders verdienden handenvol geld aan de bede vaartgangers. „Inderdaad", zegt rector Witbroek. de bedevaart werd gezien als een uit gaansdag. Maar vergeet niet, dat was in een tijd dat de mensen niet zoveel de gelegenheid hadden om uit te gaan. Zo'n bedevaart grepen ze met beide handen aan, om er eens fijn een dag op uit te trekken. Maar ze gingen pertinent niet mee uitsluitend om de lol. De ont spanning ging gepaard met een geloofs uiting. Dat is gegroeid. Net zoals die lelijke souvenirstalletjes, die je in elke bedevaartplaats aantreft. Als je in Lourdes komt, met die hotels en toeristenwinkels. Dan zeg je ook. „Is dat nou Lourdes". Moeten we nou din gen die in de loop der jaren samen ge bonden zijn, moeten we die nou af schaffen Of kunnen we het zinvolle nog eens extra benadrukken Ik dacht dat laatste". „ln vergelijking met zo'n tien jaai terug, zijn het vooral oudere mensen die nog aan de bedevaart meedoen. We gaan nu met zo'n 500 deelnemers. Bijna allemaal tussen de 50 en 60 jaar. Maar toch is er nog een groep van zo'n 90 jongelui. En dan zie Je het weer: ze ko men uit afgelegen dorpen. Het is frap pant. Daar is namelijk de ontspannings gelegenheid niet zo groot. Van onze kant komt er bij deze eendaagse bede vaart geen ontspanning bij. Dat was in de eerste dertig jaar van deze eeuw wel iets anders. Men ging toen twee dagen. En toen kon je gerust stellen, dat er een belangrijk plezlerelement aanwezig was. Nu niet. Ze stappen in de bus, krijgen onderweg een korte stop om een broodje te eten en daarna gaan we meteen naar de kapel. 's-Mid- dags om half zes vertrekken we weer naar huis." „Roermond is de grootste Maria-be- devaartplaats van Nederland. Jaarlijks komen er zo'n 60 70.000 pelgrims. De Westbrabantse groep is altijd ongeveer 500 personen groot geweest. Er is een flinke kern, die elk jaar meegaat en een groep, die wel een jaartje overslaat. Het valt me altijd weer op, dat de men sen, die meegaan, ook de jongeren, al tijd eens even neerknielen en eens even wat bidden. Tot 30 april zijn er deel nemerskaarten verkrijgbaar. Iedereen wordt in zijn woonplaats opgehaald en weer thuisgebracht." „Geen tijd voor tranen", werd afge rold naast bijwerk dat gemaakt scheen de oude kreet: „Terug naar de Na tuur" nieuw leven in te blazen. Tot half acht zwierven we, te paard en wel langs de ongerepte dreven en grazige weiden rond het een of ander Joego- slaviseh gehucht. We bleven in de lan delijke sfeer toen men daarna het t.v.- clubblad voor agrariërs opendeed. Er wordt weieens beweerd dat zij die in deze sector van het produktie- proces een boterhammetje moeten ver dienen, het vaak moeilijk hebben met de realisatie daarvan. Misschien zal het hun allemaal wat gemakkelijker afgaan als zij achter hun trekkers en mestkarren, ook de muziek van een symfonieorkest kregen, zoals dat, als we het Landbouw Journaal mogen ge loven, bij hun buitenlandse collega's het geval is. Enkele der advertenties die na het nieuws uit het apparaat tuimelden zetten de lijn voort, die om 7 uur be gonnen was: in het arcadische Califor- nië groeiden de sinaasappelen en er gens anders plantte een als Colum bia an verklede heer koffiebonen. Nadat Van Mierlo bijna de helft van zijn politiek uitzendinkje gesproken had over (uitgerekend) ex-minister Bies heuvel begon de film met Bourvil van wie overigens algemeen bekend is dat hij, alvorens zijn leven te wijden aan de zevende kunst, werkzaam als boe renknecht. N. R. (Van onze correspondent) HEUSDEN De Verolme Verenigde Scheepswerven hebben van de n.v. Aan- nemingsmfl. Bos en Kalis te Papen- drecht de opdracht ontvangen voor de bouw van vier duwboten en zes duw bakken. Jij bent gekozen tot scliatbetvaarder ran onze club ts.i hebben nu tien gulden nodig.

de Stem | 1967 | | pagina 5