Gesprek van de dag: VS-astronauten niet welkom bij begrafenis Komarov Papandreou beschuldigd van hoogverraad Orders van Zuid-Afrika belangrijk voor werk gelegenheid Nieuwe „Index gids voor bisschoppen RUSSEN EREN OMGEKOMEN RUIMTEVAARDER hamolweer vandaag* GEEN BEZOEK Ontslag in Veenendaal Atelier Sturka5 in Heusden 2 weken dicht OLIE BEDREIG 7 OPNIEUW BRITSE KUST DAGBLAD VOOR ZEELAND VERKLARING Zonnig Winst Hoogovens eerste kwartaal f 20,8 miljoen ROOSENDAALSE SCHOLIER SPEELT „BOSBRAND JE" WERKGEVERS: In studie jjjjlaflfrtafr He Stem j Picasso" brengt bijna twee miljoen op KALM PARADE niet duur wel heerlijk Zie OlIZe VOOrdeelaanMedillg eiders in dit blad toTa JAARGANG N». 95491 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerland!» Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Bredq Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 II Ma* DONDERDAG 97 APRIL 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). WANNEER KOMT DE BABY? 9» Wachtende journalisten en te- levisiemenson voor het academisch ziekenhuis te Utrecht. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Andreas Papandreou is woensdag in staat van beschuldiging gesteld wegens hoogverraad. De 48-ja- rige linkse politicus, die evenals z(jn vader George Papandreou een felle te genstander is van de koning, wordt ervan beschuldigd een rol te hebben gespeeld in de geheime legerorganisa- tie „Aspida" (schild). Reeds eerder heeft men geprobeerd Papandreou jr. voor de krijgsraad te brengen, maar dit was onmogelijk we gens zijn parlementaire onschendbaar heid. Nu twee weken geleden het par lement werd ontbonden, deed de gele genheid zich wel voor. Papandreou schijnt min of meer het hoofd te zijn van Aspida. De organisatie zou erop uit zijn geweest om de regering omver te werpen en van Griekenland een neu trale mogendheid te maken. Papan dreou moet binnen 48 uur voor de rech ter van instructie Socratides verschij nen. Koning Constantijn is gisteren voor het eerst na de staatsgreep in het open baar verschenen. Hij heeft in Athene een zitting van het nieuwe kabinet voor gezeten. Volgens de persdienst van de regering koestert de koning de vurige hoop, dat het land zo spoedig mogelijk zal terug keren tot een parlementaire regering. Hij was er zeker van, aldus de verklaring, dat met de hulp van de ministers en van het volk „spoedig een duurzame rechtsorde en een ware ge zonde democratie zouden worden ge vestigd" Volgens waarnemers is dit het sterkste bewijs tot nu toe, dat de koning zich bij de staatsgreep heeft neerge legd Het paleis in het centrum van de stad, waar de vergadering plaats vond, werd ongewoon zwaar bewaakt. De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog en overwegend zonnig weer. Meest zwakke wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren, met in de vroege och tend kans op nachtvorst. Vandaag: zon onder 19.57 uur. Maan onder 6.38 uur. Morgen: zon op 5.23 uur. Maan op 0.03 uur. (ADVERTENTIES) gezond bruin met: hamol ultra Aan deze galerü (linksboven) van het academisch ziekenhuis te Utrecht bevindt zich de kamer van prinses Beatrix. De verloskamer is één etage lager, achter de gevel (op de foto niet zichtbaar). AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. IJmuiden heeft op de in Amsterdiam gehouden jaarvergadering meegedeeld dat de netto-winst in het le kwartaal van 1967 f 20.8 min- heeft bedragen te genover f 17 min. in. dezelfde periode van 1966. Het bestuur heeft op grond van de cijfers die het ter beschikking heeft niet de indruk dat de toestand in de staalsector zich nog verder zal verslechteren. Eerder had Hoogovens de behaalde netto-winst geschat op f 20 min-, zodat het uiteindelijke cij fer nog iets hoger is uitgekomen. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Een spel met 5v®r°orzaakte woensdag een Pi? p bosbrand in Visdonk nabij De Roosendaal:* brandweer kon de vuurzee in- dammen, zodat slechts een halve onSi™ t°nge demlen in vlammen 2? 2?'ces"verbaal werd opge- G H ,!»S r de 17-jarige scholier te. H. uit Roosehdaal. In het bij- •?j een even oude vriend La ee5? onderzoeken hoe er Srn J" ,e Ult Z0U Zien- AngSt niet meer tma toen de vlammen niet meer te doven waren. Op de biizihidtVi6? naar de dichtst- hii nniltie £on en waarschuwde hij politie en brandweer. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Het gesprek van de dag: Wanneert komt de baby van prinses Beatrix? Algemeen wordt verwacht dat, Nederland vandaag een nieuwe prins of prinses zal kunnen begroeten. Een woordvoerder van de R.V.D. zei gisteravond: „De toestand van prinses Beatrix is onveranderd gunstig". De prinses lag een deel van de dag op bed, maakte een wan. delingetje en heeft vanmiddag de krant gelezen. Prins Claus en zijn secretaris mr. Van Schelle keerden gister' middag even na half vijf terug naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht, waar prinses Beatrix sinds dinsdagavond verblijft. Hij had tevoren een bezoek gebracht aan kasteel Drakensteyn. Het medische team, dat prof. Plate tijdens de bevalling zal bijstaan was gisteravond nog niet opgeroepen Daaruit leidde men gisteravond af, dat de geboorte naar alle waarschijn lijkheid niet in de nacht zou plaats vinden. De verwachting is dat wanneer het kind niet in de loop van deze ochtend geboren wordt, prof. Plate later op de dag lang® kunstmatige weg de bevalling zal versnellen. „Primses Beatrix heeft een rustige nacht gehad en uitstekend geslapen." Dat was hetcommentaar gistermorgen utt het. Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben nog steeds £een bezoek gebracht aan huh dochter in de kliniek van prof. Plate. Volgens de EVD was daar ook geen reden toe want de gezondheidstoe- stand van de prinses was nog steeds uitstekend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Raad van Neder landse Werkgeversverbonden heeft in een verklaring de betekenis van de eventuele Zuidafrikaanse orders voor het Nederlandse bedrijfsleven onder streept. Aan de omvangrijke bestellingen zijn voor ons gehele land belangrijke werk- op langere termijn, aldus de raad. Juist gelegenheidsaspecten verbonden, ook in de economische situatie, waarin ons land verkeert, dienen de economische en sociale consequenties bijzondëre aan dacht te krijgen, menen de Nederlandse werkgevers. Zij erkennen overigens dat over deze zaak verschil van mening kan bestaan. De levering van Nederlandse duik boten aan Zuid-Afrika is weer actueel geworden, omdat het kabinet-De Jong deze zaak opnieuw in studie heeft ge nomen. Het kabinet-Cals heeft destijds geweigerd om toe te zeggen, dat er na het bouwen van de duikboten een uit voervergunning verleend zou worden. Zuid-Afrika heeft daarna contact op genomen met Frankrijk, maar schijnt toch de voorkeur te geven aan Neder landse boten. Als Nederland de order ac cepteert, zou Zuid-Afrika nog meer or ders willen plaatsen. Hiet zou in totaal gaan om een bedrag van twee miljard gulden. De verschillen van opvattingen, waar op de Werkgevers doelden betreffen de vraag, of levering van duikboten in strijd is met de resolutie van de V.N., waarin het leveren van wapens aan Zuid-Afrika verboden wordt. VIJFTIEN personen zijn om het leven gekomen toen een tweemotorig toestel van de Colombiaanse luchtvaartmaat schappij neerstortte na het opstijgen van het vliegveld van Sogamoso op 150 km ten oosten van Bogota. Alle slacht offers zijn Colombianen. (Van onze correspondenten) HEUSDEN-VEENENDAAL Het con- fectie-atelier van „Sturka" üi Heusden, waar ongeveer tachtig personen werk zaam zijn, houdt wegens gebrek aan vol doende orders deze en volgende week zijn poorten gesloten. Deze week zullen de tachtig personeelsleden een uitkering ontvangen krachtens de wachtgeld- en werkloosheidswet. Volgende week zullen de daarin val lende feestdagen worden aangevuld met verplichte snipperdagen. Op 8 mei gaat het atelier weer draaien. Een woord voerder van het bedrijf deelde desge vraagd mee, dat van een noodtoestand niet kan worden gesprokén. In de naas te toekomst verwacht men zelfs tot uit breiding van personeel over te gaan. De directie van de Hollandia wol- en kousenfabrieken te Veenendaal heeft gisteren 61 personeelsleden ontslagen. Hiertoe behoort het hele produktieper- soneel, 31 man, dat uit de Betuwe af komstig is. World Life Fund beschermt het zeldzame dier tegen zijn ergste vijand: de (beschaafde en onbe schaafde) mens. Pagina 7. Wie, wat en hoe inzake vrijaf na de geboorte van de prinselijke baby. Pagina 9. Russische televisie oriënteert zich kennelijk meer op hef Wes ten. Pagina 11. Landbouwlonen moeten nog steeds opgetrokken worden. Pagina 15. Maarten in zijn paardestal: tus sen geweld van treinen en straaljagers, aan de rand van de vuilnisbelt: ze krijgen me er niet uit. Pagina 17. LONDEN (Reuter) Op een veiling van j? h?by s Londen zijn gisteren recordbedragen neergeteld voor werken van Picasso en Cezanne. Het schilderii ..Moeder en kind" uit de blauwe perio de van Picasso werd voor 1.900.000 gul den gekocht. Een aquarel van de Franse meeste:* Cezanne een stilleven ging bij de zelfde veiling voor 1.450.000 gulden van de hand eveneens een recordbedrag voor een aquarel. DE ministers, van Justitie en van Bin nenlandse Zaken hebben een „contact commissie voor de politieverbindingen ingesteld. Overweging was de noodzaak van doelmatige verbindingen ten be hoeve van het korps rijkspolitie en Van de gemeentelijke politiekorpsen. IN Paramaribo is een hevige brand ont staan waarbij zeven winkelhuizen en een aantal woningen in vlammen zijn opgegaan. Er zijn geen slachtoffers. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON Wenend en gesteund dóór twee andere vrou wen liep de weduwe van de omgekomen Russische ruimtevaarder, Valentina Komarov achter het platform waarop de urn met de as van haar omgekomen echtgenoot naar de laatste rustplaats werd gereden, de muur van het Kremlin. In aanwezigheid van duizenden Moscovieten en de hoogste Rus sische leiders werd de urn met as in de muur van rode baksteen ingemetseld. Daar rusten alle nationale helden van de Sovjet-Unie. Amerika had twee astronauten, Gor don Cooper en Frank Borman naar de begrafenis willen afvaardigen. Amerika zag van dit plan af, nadat door de Rus sische ambassade in Washington meege deeld werd dat de begrafenis beschouwd werd als een binnenlandse aangelegen heid. Soeslov, lid van het politbureau hield een lijkrede vanaf de tombe van Lenin. Na hem sprak Mastislva Keldysj, voor zitter van de academie van wetenschap pen in Rusland. Keldysj herhaalde dat de veertigja rige kolonel Komarov het programma van de proefvlucht van de Sojoez-1 vol ledig had voltooid. De grijze geleerde zei verder dat Komarov „op uitstekende wijze het moeilijkste deel had door staan" van de daling naar de aarde en op het punt stond te landen toen de tragedie zich voordeed. Keldysj zei dat het niet vrijkomen van de koorden van de parachute het onmogelijk maakte de snelheid van het ruimtevaartuig af te remmen, waarop het te pletter sloeg. Er is nooit een be schrijving gegeven van het nieuwe ruimtevaartuig en evenmin van de ta ken die Komarov had uit te voeren. Ook in de redevoeringen werd hier geen ver der licht op geworpen. Het blad van het leger Kresnaja Zvezda onthulde gisteren, dat de laat ste woorden die van Komarov zijn op gevangen, waren: „Ik ben kalm, alles is in orde". Joeri Gagarin, de eerste man die in de ruimte is geweest, sprak een slot woord. Hij noemde Komarov „een van de pioniers van het veroveren van de ruimte". De moedige en ijverige vlie ger Komarov „had heel zijn hart gege ven aan de dienst van ons grote socia listische vaderland", zei Gagarin. Daarop werd het volkslied gespeeld en een portret van Komarov onder het bord geplaatst. Mevrouw Komarov knielde bij de plaats neer en streelde het portret. De plechtigheid werd be sloten met een militaire parade op het Rode Plein. Een groot aantal politieke leiders en kosmonauten begeleidde de urn naar de nis in de muur achter de tombe van Lenin. Onder hen was ook Valentina Teresjkova, de eerste vrouw in de ruim te. By de foto: Valentina, de weduwe van Vladimir Komarov, kust het portret van haar man, nadat de urn met de as in de Kremlin-muur is geplaatst. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Uit het wrak van de ka pot gebombardeerde Torrey Canyon stroomt opnieuw olie naar de kust van Cornwall. De dreiging van de olie voor de kust wordt steeds ernstiger omdat, grote hoeveelheden, diie tot nu toe werden vastgehouden tussen de klippen van Lands End, door de wind op drift zijn geraakt en naar d© zuidwestkust van Engeland drijven. De kaap Lizard loopt groot gevaar bevuild te worden. De Britse autoriteiten achten de hoe veelheid olie die nog uit de tanker stroomt niet belangrijk genoeg om het wrak van het schip weer te bombar deren. VATICAANSTAD (AP) Het Vati- caan zal spoedig beginnen met het uit geven van een nieuwe publicatie om de bisschoppen te helpen beslissen wel ke boeken voor rooms-katholieken on der hun jurisdictie verboden moeten worden. Het kwartaalblad, ..Nuntius" zal ge publiceerd worden voor de congrega tie van de doctrine des geloofs als vervanger voor de oude index van de kerk. De index werd 8 februari 1965 afge schaft. Later werden plannen bekend gemaakt voor een orgaan ter vervan ging en werd er de nadruk op gelegd dat katholieken nog steeds verplicht zijn geschriften te vermijden die ge vaarlijk voor het geloof of de zeden zijn. Behalve in uitzonderlijke gevallen zal de beslissing over wat wel en wat niet gelezen moet worden overgelaten wor den aan de nationale conferenties van bisschoppen. De nieuwe publicatie zal dienen als platform voor bespreking van gods dienstige en wereldlijke cultuur en als gids voor de bischoppen.

de Stem | 1967 | | pagina 1