Continu raadseltjes oplossen Telefoniste wilde ..bekeren" LIMBURG kan in 1990volledige universiteit hebben koelkasten ESCORTE EERSTE VROUWELIJKE PROMOVENDUS AAN EINDHOVENSE TECHNISCHE HOGESCHOOL De ooievaar mag komen DRIE JAAR GEëlST NA MOORD Bisschoppen uit de Elzas achter stakende kompels Agent wegens mishandeling veroordeeld Vast loon voor horeca-sector S.W.O.L. BRENGT TWEEDE RAPPORT UIT 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 APRIL 1967 wyers Communistische top wil Europese vredesconferentie SOUTENEUR TE VEEL da's goede lichaamsbeweging Altijd in functie Nieuw voorstel bestuur Dierenmishandeling Aanklacht tegen Tony Boltini Sterke groei in EEG-handel lekkerrrr koud 5000 studenten Ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN „Mij trekt voor al het afwisselende. Het is eigen lijk continu raadseltjes oplossen. En dan blijkt het onvoorspelbare ach teraf volkomen logisch. Je kunt je ideëen toetsen aan het experi ment.. Ik voel me eigenlijk niet zo verschrikkelijk technisch. Scheikun de doen is soms hetzelfde als wer ken met een kookboek. Daar staat ook in hoe je de dingen bij elkaar moet gooien". Wilhelmina Hermana Maria Vis- scher zegt het vriendelijk, maar ge reserveerd. Twee tegenstrijdige hou dingen die zich verenigen in één per soon. Het is bijna dezelfde tegenstrij digheid, als men vermoedt bij de combinatie: doctor in de technische wetenschappen en vrouw-zijn. Gis teren heeft zij in het auditorium van de T.H. te Eindhoven haar proef schrift ,,An Electrochemical and Optical Investigation of the Anodic Oxygen Film on Platinum" verde digd. De promotors waren prof. ir. J. G. Hoogland en prof. dr. J.O.M. Bockris. Mej. Visscher is de eerste vrouwelijke promovendus aan de T, H. te Eindhoven. Dit laatste feit vindt zij zelf vrij onbelangrijk. Zij doet immers precies hetzelfde wat na haar de komende maanden nog en kele tientallen mannen zullen doen: promoveren. Ook in het gesprek blijft haar gereserveerdheid, die zij overi gens charimant camoufleert, een bij na niet te overbruggen barrière. De mannen van de T.H.E. hadden het reeds gezegd. Later voegen zij er aan toe: „Ze is bang dat haar' woor den verdraaid worden. Misschien heeft ze slechte ervaringen met de pers. Ze heeft ons laatst een*anekdote ver teld over het bezoek van 'n kardinaal aan New York, aan wie bij aankomst door de pers gevraagd werd Wat vindt u van het nachtleven in New York9" De kardinaal probeerde zich schert send van deze vraag af te maken met de wedervraag: ,,Is er nachtle ven in New York?" De volgende dag stond met grote koppen op de voorpagina's van de kranten: Eerste vraag kardinaal: ,,Is er nachtleven in New York? Contrast Mej. drs. Visscher is Amsterdam se van origine. Zij werd in 1931 ge boren. In de hoofdstad volgde zij ook haar opleiding: lagere schooi, gymnasium beta, gemeente univer siteit wis- en natuurkunde. Na haar doctoraal scheikunde kwam zij naar de T.H. te Eindhoven. Waarom dé ze T.H. ,,Het trok mij, een nieuwe school, nieuwe inrichting, nieuwe mogelijk heden Ik ben in 1959 hier begonnen. Thans ben ik werkzaam als weten schappelijk hoofdmedewerkster". In haar zakelijke kamer met een ruim uitzicht op de Eindhovense bin nenstad vertelt ze over haar liefde voor de chemie: een gewone sympa thieke jonge vrouw, donker haar, hel der blauwe ogen, een hiermee goed combinerende jurk, die gegarneerd Wordt met een donkere ketting, in haar geheel contrasterend met de zakelijke inrichting er de witte schei kunde formules op het zwarte school bord aan de muur. Men kan zich haar bijna niet voorstellen als levend on derdeel van het geweldige technische bedrijf dat een T.H. is. Toch maakt zij er een belangrijk deel van uit. Haar tijd besteed ze hoofdzakelijk aan researchwerk in de elektroche mie, samen met vier wetenschap pelijke medewerkers. Daarnaast heeft ze ook relaties tot het onderwijs. ,,Ik geef af en toe wat colleges en neem examens af". Tevens houdt ze zich bezig met de individuele begelei ding van studenten. Haar proefschrift is het resultaat van zeer uitgebreid researchwerk. ,,Ik ben er langzamerhand tot ge komen om het in een proefschrift te verwerken. Met prof. Hoogland heb ik eraan gewerkt. Via hem heb ik ook een beurs gekregen voor Ame rika. Van september 1961 tot septem ber '62 heb ik gestudeerd aan de universiteit van Pennsylvania om de elektrochemie te leren kennenbij prol Bockris. Er werd daar research verricht. Op dit laboratorium werk ten alleen studenten die al gepromo veerd waren of zelf met research be zig waren. In Amerika ligt de situa tie wat dat betreft heel anders dan hier. Daar gaat het gros van de studenten door tot hejfc kandidaats examen. Daarna gaan ze bij een in dustrie werken. Slechts een kleine selecte groep gaat verder tot de pro motie. Nooit af Ik heb ln Amerika ook gekeken of bepaalde apparaturen of methodieken geschikt zijn voor hier. Ik heb wel be paalde dingen mee terug gebracht. Maar als ik daarover moet vertel len komen er zoveel vaktechnische kreten Ze lacht even, uit ervaring wetend dat buitenstaanders met die termen toch geen weg weten. Haar toekomstplannen? Ze gaat in ieder geval verder met research werk. ,,Een onderwerp ls nooit hele maal af" zegt ze, ,,Het onderwerp voor mijn proefschrift was meer be doeld om meer inzicht te krijgen ln het gedrag van platina, waar veel mee gewerkt wordt. Maar ik heb toch ook nog andere onderzoekjes lopen". Of ik belangstelling heb voor werken voor de industrieën? Dat hangt natuurlijk veel van de laboratoria af. Er zijn enorme verschillen op dat gebied. Het is trouwens wel gunstig dat de TH soms door fabrikanten be naderd wordt omdat ze zelf geen tijd en mogelijkheden hebben om research te verrichten." Over de vraag of ze als „techni sche vrouw" tussen al die „tech nische mannen" volledig geaccep teerd wordt moet ze even nadenken. „Tot nu toe heb ik geen moeilijkhe den ondervonden" bekent ze. En dan vlug lachend: ,,Af en toe is vrouw zijn wel gemakkelijk Niet al haar tijd - wordt aan de chemie besteed. Haar vrije tijd gaat op aan dingen die ze graag doet: uitgaan, eten bij vrien den, schouwburgbezoek, lezen, tennis, bridgen en deelnemen aan het ver enigingsleven. Zij is b.v. lid van de vereniging voor vrouwen met een academische opleiding. Zij is be stuurslid van de afdeling Eindhoven Haar hobby's zorgen ervoor dat dé techniek, hoe belangrijk ook voor haar in haar leven niet de enige plaats in gaat nemen. Een evenwicht tussen techniek en a-techniek. Ze lacht vragend: „De muzen a-technisch? Dat zou ik niet graag willen beweren als ik composi ties van Badings hoor Even later loopt ze door de gewel dige ruimte van de CT-hal: een iel lichtblauw figuurtje in een overweldi gend grote ruimte, een speels kleur- vlakje in een monument van techniek; dr. W. H. M. Visscher. (ADVERTENTIE) Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. KARLOVY VARY (AP)- De com munistische leiders, van Oost en West- Europa hebben gisteren hun conferen tie in Karlovy Vary (Karslbad) voort gezet- Noch de Russische partijleider Brezjnev noch de andere partijleiders hebben enige openlijke aandacht ge schonken aan de westelijke „top" die bij de begrafenis van ex-kanselier Audenauer in Bonn bijeen is. Maar zij hebben zich wel gericht te gen vele van de ideeën waarvan Adenauer, dë man die West-Duitsland in 't westelijk bondgenootschap bracht een vurig aanhanger was. Brezjenev's grote rede van maandag, waarin hij ontmanteling vam de Euro pese milittaire allianties en neutraliteit der NAVO-landen voorstelde is giste ren gevolgd door toespraken van de partij leiders van Polen, Hongarije en Bugarije, resp. Gomoelka, Kadar en Zhivkov. Brezjnev heeft aangegeven dat de slotresolutie waarschijnlijk ontmante ling van de militaire installaties van de NAVO en het Pakt van Warschau zou voorstellen en verder om bij een- roeping van een Europese conferentie over vrede en veiligheid zal verzoeken Premier Gomoelka van Polen heeft gepleit voor een multilaterale afwij zing van het gebruik van wapens door alle Europese landen, met inbegrip van West-Duitsland. 55 ROTTERDAM (ANP) Bondig en vaak bijna begrijpend heeft de rechtbank dinsdagmiddag het drama behandeld dat zich zes maanden geleden op een zolder kamertje in het centrum van de Maasstad afspeelde en dat het le ven kostte van de 25-jarige kel ner J. J. M. Dingen en de drie jaar jongere telefoniste Maaike van K. in de gevangenis bracht. In de vroege morgenuren van die ok. toberdag vuurde Maaike een met zes scherpe patronen geladen revolver leeg op het lichaam van de kelner, de man met wie zy een jaar lang op het zol derkamertje had gewoond en die er in die tijd in slaagde haar volkomen scheef te laten groeien Begrip voor het misdrijf dat Maaike van K„ in een uitbarsting van felle haat jegens haar vroegere vriend pleegde, bij de rechtbank, natuurlijk ook bij de raadsvrouwe, mevrouw mr. C. H. Ver- stege, maar eveneens bij de officier van justitie, mr. J. van Leeuwen. „Een vre selijk moeilijke zaak. Aan de 'ene kant is dit een zwaar misdrijf met een ma ximum straf van jaren en jaren, aan de andere kant kan gezien de omstandig heden gepleit worden voor een zeer lichfe straf." Mr. Van Leeuwen koos een van de mogelijkheden daartussen. We gens doodslag, die hij primair ten laste had gelegd en zonder meer bewezen achtte, eiste mr. Van Leeuwen drie ja ren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (zes maanden) Zowel de rechtbankpresident mr, A. R. Jolles als de officier en de raads vrouwe vermeden in de nog geen uur durende zitting bewust een al te grote openheid van de omstandigheden en de gebeurtenissen. In 1965 leerde de jonge vrouw, toen nog telefoniste, Dingen kennen.' Een man die al dikwijls het misdadige pad had bewandeld en van wie de politie toen nog grote moeilijkheden ver wachtte. Ook met Maaike had de kel ner weinig fraais voor. Na enige maan den samenhokken op het zolderkamer tje aan de Mathenesserdijk, ging de kelner duidelijk het patroon volgen van de souteneur, zoals 'de raadsvrouw het uitdrukte. Ondanks het feit dat het con tact van de telefoniste met haar vriend na verloop van tijd grote spanningen opriep, rijpte bij de jonge vrouw het plan om deze man door haar invloed ten gunste te laten veranderen. De offi cier zei het zo: „In haar jeugdige oner varenheid heeft zij geprobeerd Dingen te verbeteren. Hoewel het resultaat van haar pogingen steeds tegenviel hield zij vol tot het bitter eind". (ADVERTENTIE) PARIJS (KNP) Drie bisschoppen uit de Elzas hebben 'n openlijk beroep gedaan op het Franse volk iets te doen voor de 13-000 stakende mijnwerkers in hun bisdommen, waardoor ook nog eens 60.000 vrouwen en kinderen ge troffen worden. Sinds 1 april zijn 13 duizend mijn werkers in Elzas-Lotharingen in staking Zij eisen grotere zekerheid in hun be roepsarbeid, te meer daar de produk tie-methoden en voorzieningen in vele Franse mijnen verouderd en achterlijk zijn- Br dreigt ook mijnsluiting. In het blad: „De kerk van Metz" schrijven de bisschoppen: „Onze maatschappij lijkt wel een fa briek geworden, die alleen maar armen voortbrengt. Duizenden raken ontwor teld, raken los van hun gezinnen en vrienden. Als we niet oppassen maken we van deze wereld in feite een fa briek van revolutionairen". Ondanks de sterke greep die de kel ner op Maaike van K. had, probeerde de vrouw later tot tweemaal toe zich aan de macht van de man te onttrekken. Tot tweemaal toe slaagde Dingen er in de vrouw op te sporen en haar te rug te brengen naar het zolderkamertje. Maaike van K. bleef weigeren op de door Dingen voorgestelde manier haar brood te verdienen. De toestand van dreigementen, mishandelingen door de kelner en het alsmaar weigeren van Maaike duurde maanden, totdat de vrouw op de 20e oktober in een grote crisis raakte. Geestelijk en lichamelijk ziek greep ze naar de geladen revolver, die Dingen altijd op de tafel in het zol derkamertje had liggen, toen de kelner opnieuw met de dreigementen begon. Maaike schoot de revolver op hem leeg, rende het huis uit en gaf zich even later bij de politie aan. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. (ADVERTENTIE) MAASTRICHT (ANP) De reéht- bank te Maastricht heeft de 26-jarige Joseph F., hoofdagent van politie te Gsleen, conform de eis veroordeeld tot 75,boete omdat hij een 18-iarige schilder uit Elsloo had mishandeld. De hoofdagent had op zondagavond 27 no vember van het vorig jaar in de dans zaal van zijn vader te Elsloo bij de tapkast geholpen. Toen enkele jongelui bier morsten cn hij daarover een op merking maakte, gaf de scholier hem een brutaal antwoord. Daarop had de hoofdagent hem twee klappen in het gezicht gegeven. De president van de rechtbank, mr. H. Disch,,had veertien dagen geleden tijdens de rechtszitting gezegd dat een hoofdagent in zijn vrije uren niet behoorde te kelneren. De offi cier van justitie, mr. W. Moors, had daaraan toegevoegd: „De verdachte was wel niet in functie, maar ik vraag mij af of een politieman niet altijd in dienst is." AMSTERDAM (ANP) Tijdens het tweedaags congres van de Nederlandse bond van hotel-, café- en restaurantper - soneel, dat gisteren in Amsterdam geopend, zal opnieuw het voorstel ter tafel komen over de afschaffing van het bedieningsgeld in de horeca-sector en dit te vervangen door een vast salaris. Het bondsbestuur, dat zich reeds in 1958 uitsprak voor een vastloon, deelt ondanks de afwijzing van de leden destijds nog steeds hetzelfde standpunt, In zijn openingswoord lichtte de bonds voorzitter, de heer J. A. Wagener, toe dat gezien de ontwikkelingen in de be drijven het huidige beloningssysteem sociaal niet meer verantwoord is. Wan neer men er niet toe zou overgaan het loonsysteem algemeen in te voeren, dan zou dit volgens de voorzitter op den duur slechts nadelige gevolgen hebben voor het personeel. Hij constateerde, dat de invoering van een vast loon hier en daar reeds plaatsgevonden had. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De Stichting Wetenschappelijk Onderwijs Limburg (S.W.O.L.) heeft dinsdag een tweede rapport uitgebracht, dat de omvang van de in Limburg begeerde universiteit beschrijft. Het rapport werd samen ge steld door het bureau voor het samenstellen van bouwprogramma's. De grot© lijnen waarmee de uitbouw van de achtste medische faculteit tot volledige universiteit twee maanden geleden in het eerste SWOL-rapport werd aange geven, zijn nu uitgewerkt. Uitgaande van de huidige studiekeu ze van de Limburgse studenten wordt in het rapport gesteld, dat na de stichting van de medische faculteit rond 1970, twee jaar later de tweede stap in de richting van 'n volledige uni versiteit moet worden gezet. Deze twee de fase omvat de stichting en uitbouw van de afdeling wetenschappen met een economische en een sociologische faculteit. Een van deze faculteiten zou eventueel vervangen kunnen worden door een juridische faculteit. Wellicht zal er ook een theologische faculteit tot stand kunnen komen. De derde fa se, die omstreeks 1980 valt, behelst de uitbreiding van de universiteit met een a- of b-faculteit. De vierde fase (1990) omvat een volledige uitbouw van de gehele universiteit overeen komstig het aanbod van Limburgse studenten. DEN HAAG (ANP) Naar aanlei ding van een klacht van het Jack Lon don verbond bij de officier van justitie in Den Haag onderzoekt de politie of er sprake van is dat bij het transport van olifanten van het circus Boltini de dieren zijn mishandeld. """Bij de verhuizing van het circus van Den Haag naar Rotterdam deden zich moeilijkheden voor bij het overbrengen van de olifanten. Ze moesten op het Malieveld worden overgeladen van een kapotgetrokken wagen naar een veeauto Hierbij toonden enkele olifanten zich onwillig. Enkele keren baande een oli fant. zich een weg tussen geparkeerde auto's. De dompteur van de olifanten, Bouby Althoff, heeft toen besloten de olifanten, die steeds zenuwachtiger wer den, met geweld in de veeauto te krij gen. Daartoe maakte hij gebruik van kettingen aan de poten van de olifan ten en sloeg hij een van de dieren een pikhaak in de kop. DEN HAAG (ANP) De onderlinge handei tussen de zes EEG-landen is in 1966 opgelopen tot 23 miljard dollar, dat is 12 pet meer dan het jaar ervoor. Vooral Frankrijk en Italië waren grote kopers op de EEG-markt, en Duitsland was een groot leverancier. Duitsland h^d in 1966 dan ook weer na een tekort in 1965 een positief saldo op zijn handelsbalans in het EEG- verkeer van 380 miljoen dollar. Daar tegenover noteerde Frankrijk een nega tief saldo van 245 miljoen dollar. Ne derlands negatief saldo van 1965 426 miljoen dollar nam in 1966 verder toe tot 582 miljoen dollar. :i'. N f:< p r 71720 D Met de hulp van een helikopter van de Luchtmacht is op het dak van de kerk in Waddinxveen een ooievaars nest geplaatst. Het is dus, en zeker niet in de laatste plaats in Waddinx veen, wachten op de komst van de vogel LONDEN (AP) In het eerste kwar taal van 1967 heeft Japan alle records op het gebied van de scheepsbouw ge broken. Op het ogenblik is bij Japanse wer ven 3,8 miljoen ton in aanbouw, ln portefeuille zijn orders voor tezamen 11,2 miljoen ton. Zweden heeft met 2,45 miljoen ton de grootste orderportefeuille, en staat daarmee op de tweede plaats. Frank rijk is derde. Na Groot-Brittannië ko men achtereenvolgens de Duitse Bonds republiek, Denemarken. Noorwegen, Italië, Spanje, Zuidslavië, Nederland en de V.S. Op grond van cijfers van het C.B.SJ. (Centraal Bureau voor de Statistiek) wordt in het rapport berekend dat bij de stichting van de medische faculteit rond 1970 zich circa 150 eerstejaars studenten zullen laten inschrijven, het geen overeenkomt met het totale aantal eerstejaars medische studenten in Lim burg. Daarbij wordt rekening gehou den mot het aanbod van studenten uit de rest van Nederland en het buiten land. De volgende jaren tot omstreeks 1990 wordt rekening gehouden met een aanbod van 200 eerste jaars me dische studenten. Naarmate het aantal faculteiten groeit, zal ook het aanbod toenemen. Verwacht wordt dat er zich in 1990 810 nieuwe studenten zullen aan melden en dat de universiteit dan 5000 studenten telt. Niettemin wordt er in het rapport rekening gehouden met een stijging van het aanbod. Bij de terrein reservering gaat men uit van een totaal van 7000 studenten. „Het aantal jongeren in de provin cie Limburg, dat deelneemt aan het wetenschappelijk onderwijs in Neder land, bedroeg in het studiejaar 1961- 1962: 2436 en in het studiejaar 1963- 1964: 3015", aldus het rapport. „Een verdeling van de Limburgse studenten per universiteit of hoge school naar een gebied van herkomst (Zuid-Limburg), Noord- en Midden limburg) geeft aan dat een groot ge deelte van de Limburgse studenten af komstig is uit Zuid-Limburg (gemid deld 75 procent)" aldus het rapport. „Voor de instellingen te Nijmegen, Eindhoven en Tilburg is echter het aan tal studenten uit Noord-Limburg hoger dan voor de andere instellingen in Ne derland. Het rapport voorspelt dat er ïn 1970 1,015 Limburgse eerstejaars studenten zullen zijn, in 1980 1185 en in 1990 1270 en in het jaar 2000 1.560. Rekening houdend met de studenten die uit het buitenland en de rest van Nederland de Limburgse universiteit zullen bezoeken, voorspelt het rapport dat na de totstandkoming van de vier de fase, hot' to'ale aantal eerstejaars studenten dat zich aan de universiteit in Limburg zal hebben laten inschrij ven, overeenkomt met 60 procent van de uit Limburg afkomstige studenten. ï>aarvoor zijn nodig ruimten voor pre-klinisch onderwijs aan tenminste eerste twee studiejaren en ruimten voor wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de docenten en stafleden. Deze zullen tevens een laboratorium omvatten. De tweede fase voorziet In de uitbouw van de research laboratoria en de stichting van het academisch ziekenhuis. In eerste instantie zal kun nen worden volstaan met een aanzet met een capaciteit van tenminste 200 bedden, alsmede een polikliniek. In de derde fase zullen de laboratoria voor stafleden en studenten sterk moeten worden uitgebreid en de capaciteit van het academisch ziekenhuis zal moeten uitgroeien tot 800 bedden. De omvang van de kliniek zal moe ten worden verdubbeld. In de vierae fase, als de medische faculteit 1200 studenten telt, zullen de primaire on derwijsruimten en de laboratoria nog maals moeten worden vergroot. Het academisch ziekenhuis zal dan duizend bedden moeten tellen. Van het verplegend personeel zal 60 procent op het terrein van het acade misch ziekenhuis worden gehuisvest en 40 procent in Maastricht. Hoewel de ontwikkeling van de andere faculteiten nog niet tot in details is uitgewerkt, wordt in 't rapport becij ferd dat in totaal 200 ha grond nodig zal zijn. Zoals bekend is reeds een der gelijk terrein ter hoogte van Maas tricht gereserveerd. (ADVERTENTIE) Een verzekeringsvorm, waarnaar u al lang hebt uitgekeken, omdat deze de stijging van uw persoonlijke welvaart „begeleidt". De Escorte-polis geeft u nl. de gelegenheid elk even kalender jaar het verzekerde bedrag met .10% te verhogen. En... zónder nieuwe me dische keuring. Wat u nü gaat doen' Uw verzekerings-adviseur bellen. Hij kan u over de Escorte illes vertellen! DE NEDER LA NDEN VAN 1870

de Stem | 1967 | | pagina 7