Bliksem-raad Axel in 10 minuten klaar SCOOP Veertig jaar Coöperatieve Zuivel te Kloosterzande Aanvaring in Kanaal door Zuid-Beveland IN MEMORIAM P. A. EGGERMONT Even uitblazen mevrouw ZUIVELGERECHTEN IN KOOKBOEK -papier voor uw Terugblik Krantenoorlog dreigt in Brabant BINGHAM Prijs industriegrond hemen Twee koninklijke onderscheidingen Loods Van Leeuwen ridder O.N. Jubilarissen bij De Schelde Zwaar transport van Hercules PERMANENT WAVE UIT EEN BATTERIJTJE Rubber rijlaarzen K.W.J.-Zeeland wil daden zien Kampioenscompetitie in twee poules ^-pen Tour 1967 f J. C. A. Neve afwezig DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 APRIL 1967 bewerking. Het laatste optische slijp- ïdelingen van de grwe t zullen in Europa wora pa. rd door de werk Dit uiterst nauwkeurige de tenslotte bepalend W» „fc-scooP iteit van de Europese tel» tot lüli. Het zal dan ook tw laar duren- Eerst moet d<m ge. geslepen oppervlak -u^ete^ It tot op duizendste md^ keurig. Daarna dat met een laagje ®lu,mmoet v""' weer volmaakt glad rnoe gemaakt. grote spiegel zal vn in teite dienst doenHet hcj, t gevoelige reflecto:r wordt e sterren, dat er op teiescooP kaatst en boven in de kleü,ere vangen door een vee cdt spiegel. Deze J? ueneden. lgens weer naar be wajr gat in de grote sP|®fLrosc°I*° r zich camera s, Zs\,fb.ratt^ andere registratie-inst grote den. Het gaat fr,°" r om d« eltelescopen niet zozeg vergr» den van hemellichamen Uch maar om zoveel mog ,e er zamelen. zod'aJ_i-eis tnet rijderde stewnstelseM st zwakke licht kunne udeerd. 0 De Coöperatieve Zuivelfabriek Kloosterzande, zoals die er tegen woordig uitziet. (Van onze correspondent) WEMELDINGE. Maandagavond vond op het Kanaal door Zuid-Beveland ter hoogte van de spoorbrug te Vlake een vrij ernstige aanvaring plaats tus sen een leeg motorschip en een geladen sleepschip. De 1375 ton metende Neder landse Seam-18, geladen met steenko len, van Orsoy (Duitsland) op weg naar Sluiskil werd gesleept door de motorsleepboot Res - Nova. Juist toen men de spoorbrug Vlake gepasseerd was, naderde als tegenligger het 741 ton metende lege Belgische motorschip Tijl, dat van Antwerpen op weg was naar Kerkdriel. Ondanks een uitwijkma- oeuvre liepen de beide vaartuigen met de voorstevens op elkaar in. Op^ de Seam-18 ontstond schade aan de boven, boeing bolders; de ravage die aange richt werd op de Tijl was ontzettend. Het hele voorschip werd ingedeukt en scheurde op enkele plaatsen open. Ver volgens is het met de bakboordzijde langs de Seam-18 geschoven, waarbij het aan het achterschip eveneens boven de waterlijn openscheurde. Door de stoot van de aanvaring helde het vaar tuig nu naar stuurboord over en daar botste de Tijl uiteindelijk tegen de be schoeiing van het Kanaal, waardoor aan het stuurboord voorschip nogmaals schade ontstond. Bij de botsing liep de inboedel eveneens schade op. Als bij zonderheid zij vermeld, dat een 7 maan den oude baby de dans ontsprong, door dat hij juist elders door moeder ge holpen werd, toen de aanvaring ge beurde en een zware linnenkast op zijn bedje viel. De Seam-18 kon de reis naar Sluiskil voortzetten; de Tijl wordt op de scheepswerf T.S.M. te Hansweert gerepareerd. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE. Twee jubila rissen by de Coöperatieve Zuivelver- eniging Kloosterzande ontvingen uit handen van burgemeester C. van Hoo. tegem en koninklijke onderscheiding. De eremedaille in zilver in de orde van Oranje-Nassau werd opgespeld bij de heren A. Verschueren, die 40 jaar commissaris is, en de heer A. Pouwels, 40 jaar personeelslid, waarvan 25 jaar chauffeur-besteller. Vervolgens werden de jubilea gevierd van de heren Th. de Koek, 40 jaar lid melkleverancier A. de Nijs, 40«jaar lid melkleverancier, waarvan 37 jaar com missaris, J. van Wesemael, 25 jaar be stuurslid, waarvan 10 jaar voorzitter, en E. Verdurmen, die 30 jaar commis saris is. Bij al deze jubilea stond evenwel centraal het grote jubileum van de co- operatie zelf, die 40 jaar geleden werd- opgericht. Burgemeester Van Hootegem merkte op dat de fabriek in betrekke lijk korte tijd snel is uitgegroeid. „Het gemeentebestuur", zo zei hij, „heeft met genoegen zijn medewerking aan de fa briek verleend. Er zijn wel eens don kere wolken geweest, toen er sprake was van fuseren. Gelukkig gingen die voorbij. Wij zijn de coöperatie dankbaar voor alle werkzaamheden. Ik hoop, dat er na de ruilverkaveling nog een fikse uitbreiding zal komen. Tevens wil ik hier de dank uiten van onze koningin persoonlijk, haar commissaris in Zee land, en de minister van Landbouw". Voorzitter J. van Wesemael zei, dat de jongeren niet beseffen hoeveel moed er in 1927 voor nodig was een coöpe ratieve fabriek te stichten. „Dat die fa briek er kwam is in hoge mate te dan. ken aan de toenmalige rijksveeteeltcon- sulent in Zeeland, de heer Zwagerman en baron Collot d'Escury". Hij was van mening, dat de coöperatie in de afge lopen jaren zeer veel voor de Zeéuwsch- Vlaamse melkveehouders heeft bete kend en bereikt. In februari 1958 kwam de melkstandaardisatie tot stand. Dit hield in, dat de consumptiemelk via de fabriek in consumptie werd gebracht. (Dit was voor de leden van de fabriek een vooruitgang, maar voor enkelen betekende dit een mindere opbrengst van melk, Vanaf 1958 is de aanvoer verdubbeld, mede door het leveren van de rand gebieden Clinge, St. Jansteen, Heikant en Koewacht. Het was niet eenvoudig deze hoeveelheden od te vangen. Na enkele jaren werd in 1962 de bouw van een nieuwe fabriek aanbesteed. Nu kon men de machines en tanks plaatsen die nodig waren voor een goede verwer- king. Bovendien werden koelcellen aange bracht voor het bewaren van boter- en melkprodukten. De verbouwing nam twee jaar in beslag. Nu is het zo ver dat de melk vlot kan worden ontvan gen en verwerkt. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. In een bliksemtempo gin gen zestien voorstellen tydens de Axel- se raadsvergadering onder de voorzit tershamer door. Na tien minuten stond het gezelschap weer buiten. Aan de regionale Zeeuwsch-Vlaamse woningbouwvereniging te Kloosterzan de zullen enkele percelen bouwgrond worden verkocht, gelegen in plan West, voor de bouw van 88 woningen. Het voorstel tot vaststelling van de exploi tatievergoeding van de bijzondere la gere scholen over 1965 met verrekening van de ontvangen voorschotten en vaststelling van de vergoeding vakon derwijs over 1965 werd door de raad geaccepteerd. Ook de voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen aan de bijzondere lagere scholen voor 1967 zul len worden toegekend. Voor de derde maal zal een verordening op de heffing van leges ter secretarie worden gewij zigd. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten kan de gemeente Axel een vaste geldlening aanbieden van f 300.000,—. Dit bedrag is bestemd voor de aanvullende financiering voor de bouw van een nieuwe lagere school. De raad ging hiermee akkoord. Door de overdracht van het gemeentelijk gas bedrijf aan de Zegam heeft het gasbe drijf als tak van dienst zijn betekenis verloren. De raad kon zich ermee ver enigen, dat de functie van dit bedrijf als zodanig wordt opgeheven. De gemeente zal voorts een kasgeld lening afsluiten van f 600.000,De uitgifteprijzen voor de gronden in het industrieterrein Kleine Noordpolder worden herzien. Deze calculatie is noodzakelijk door de stijging van de kosten, met name de renteverliezen en de nadelige exploitatieverschillen. De gemeenteraad besloot tenslotte een kas geldlening van f 450.000,— te garande ren ten behoeve van de stichting Al gemeen Bejaardencentrum in Axel. Bij de rondvraag vroeg de heer -Maas (KVP) was er gaat gebeuren met de twee in verval geraakte panden in de .Molenstraat. De voorzitter verzekerde dat/binnenkort maatregelen zullen wor den getroffen om aan deze gebouwen, die een gevaar zijn voor de voorbijgan gers, het nodige te doen. DEN HAAG (ANP) Bij k.b. is be noemd-tot ridder in de orde van Oran je-Nassau W. van Leeuwen, loods der lste klasse (zeedienst") bij de dienst van het loodswezen, de betonning, bebake- ning en verlichting, wonende te Vlis- singen. (Van onze verslaggeefster) VLISSINGEN. Bij de Koninklijke Maatschappij De Scheldë in Vlissingen vieren de volgende personeelsleden volgende maand het 4Ó-jarig jubileum: J. D. Broeke (modelmakerij), J. Theune (reparatie scheepsbouw a/b) en J. Baak (zware plaatwerkerij). Het 25-jarig ju bileum vieren: L. J. Geldof (bureau bedr. dir. stoomketelinst.), J. Nijholt (harderij), L. van den Dries (plaatwer kerij), W. J. de Wolf (organisatie en methoden), W. M. Janssens (tekenka mers scheepsbouw) én F. Bimmel (af bouw accommodatie). GOES. Donderdagmorgen in alle vroegte zal van de Apparaten- en Ke- telfabriek in Goes een groot gevaarte worden getransporteerd naar Hercules n.v. in Middelburg. Het is een van de drie oxidijzers waarvoor Hercules de A.K.F. een half jaar geleden een mil- joenenopdracht gaf. Het apparaat, dat gebruikt zal worden voor de vervaar diging van D.M.T., zal vanmiddag in de fabriek op speciale wagens van de Bredase firma Stoof worden geladen. Het apparaat is 14 meter lang en weegt „aangekleed" 82 ton. Voor het transport zal het echter worden „uit gekleed" en weegt dan nog 41 ton. Het tweede transport zal over 14 dagen plaatsvinden en het derde over een maand. Het transport moet in verband met veiligheidsvoorschriften door de po litie 's morgens om vier uur gebeuren. De rijkspolitie zal tiidens het vervoer een oogje in het zeil houden. Wij raken gewend aan kookboekjes die luchthartige of knusse lectuur bieden. Je leest ze als ontspanning en denkt: zo iets gezelligs zal ik ook eens maken. „Ook eens" ligt in een ver verschiet. Dat •oort boeken geeft LEZENS-AARDIGE recepten. Het Nederlands Zuivelbureau is het aan zijn eer en goede naam verplicht iets anders te geven. Het heeft een bundel van 700 recepten van uiteenlo pende aard (uiteraard alle samenge steld met een of ander zuivelprodukt, laten samenstellen door mevrouw N. M. Eèkhof-Stork, en het fleurige hoek de briljant gevonden titel Etenswaardighe- den meegeven. Gerechten uit de Nederlandse keuken maar ook heel wat van over de gren zen (aangepast aan onze smaak), ge makkelijk snel klaar te maken hapjes en uitgebreide schotels komen ter tafel. De indeling van het boek is, naar wij menen, geheel nieuw en zeer geslaagd. Elk hoofdstuk begint met een korte inleiding, gevolgd door praktische ad viezen in verband met ovengebruik, serveren, garneren en vele tips die de gerechten beter doen slagen. Dan vol gen de pagina's die het boek zo hand zaam makenin een brede marge naast de recepten staan de benodigde ingre diënten onder elkaar opgesomd bet geen bijzonder overzichtelijk is en de voorbereidingen vlot laten lopen. De recepten zelf zijn duidelijk, er is géén roman van gemaakt. Wetenswaardigheden op het terrein van de voeding krijgen we tussen de regels door toegediend. Het onvoldoende 1 ontbijt van de schooljeugd wordt aan de kaak gesteld, het sprookje dat niet ont bijten goed is voor de lijn, wordt uit de wereld geholpen. Meeneemlimches blij ken zo aangekleed te kunnen worden dat het geen plicht maar een plezier is 'ze te verorberen. Mocht iemand door het woord „zui- i vel" niet verder dan pap, botersaus en 5 gebakken kaasplakken denken, dan moet zij (hij) dit boek vlug inzien: Kaas en Wijn is ook een hoofdstuk, melk- punch ook een zuivelgerecht en het aantal taarten dat met boter gebakken wordt, niet te tellen. Na de instant koffie en de instant pudding is nu ook in Japan een soort „instant permanent wave" te verkrij gen. De krulspelden, die hierbij nodig zjjn, worden gevoed door can batterij. Wanneer het haar om de krulspelden gewikkeld is, wordt de stroom ingescha keld. Na zeven of acht minuten zijn dek rulspelden op temperatuur. Na nog twee 5 drie minuten blijft het haar in de krulspelden op temperatuur. Na nog bruikt heeft men geen permanentvloei «toffen, die gemakkelijk vlekken kun nen veroorzaken, meer nodig. Ook de lange lange tijd, die men bij een conven tionele behandeling onder de droogkap moet doorbrengen wordt overbodig. Hei geheel weegt niet meer dan 900 gram en is kleiner dan de meeste damestasjes De prijs is ongeveer 31 gulden. Wij zouden het boek ook graag willen prijzen als bezienswaardig. Dertig kleu renfoto's van een volle pagina, doen je het water in de mond lopen en de tallo ze getekende illustraties zijn met royale hand tussen de bladzijden gestrooid als krenten in een feestbrood. (Uitgave van het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk Z.H. Prijs 3,90) I Het is wellicht nuttig te weten voor onze paardrijdende lezeressen, dat de'ze maand een nieuw type rubber rijlaars op de markt wordt gebracht. De nieuwe laars, die er uitziet als een normale le ren rijlaars en er ook alle eigenschap pen van bezit, zal ongeveer dertig gul den gaan kosten. Door toevoeging van speciale reuk stoffen slaagde men erin de rubbergeur te elimineren. De laars sluit goed om de benen en is toch soepel. Bij leren laarzen ontstaan vaak blijvende plooi en bij de wreef. De rubber rijlaars komt steeds weer in zijn originele vorm te rug zonder beschadigingen van het op- pervlag. Manegehouders en ruiters heb ben de" laarzen gedurende vijf maanden gedragen om ze op hun kwaliteit te be proeven. De uitslag was bijzonder gun. stig. De naam van de nieuwe laars: „Mustang". BREDA Het lijkt ons een on mogelijke taak om het werk en de verdiensten voor onderwijs en wetenschap van inspecteur Eggermont, die vandaag door ,zijn' leerkrach ten ten grave gedragen wordt in het korte be stek van een krantenartikel, zelfs maar bij benadering, naar behoren te releveren. Zijn belangstelling en activiteit was zo veelzijdig en bewoog zich op zoveel terreinen, dat hij ongetwijfeld nog op diverse plaatsen zal worden herdacht. Wanneer wij dan in vogelvlucht zijn afkomst, zijn loopbaan, zijn veelzijdige arbeid, zijn hele persoon, van zijn jeugd tot het einde van zijn leven overzien, dringt zich onwillekeurig een vergelij king op met een andere Zeeuwsch-Vla ming, die bijna een eeuw vóór hem in dezelfde geïsoleerde uithoek van Neder land leefde en werkte en zich daar vormde tot een man van naam. Een naam die nu nog voortleeft in zijn le venswerk, het Nieuw Woordenboek der Nederlandse taal, kortweg genoemd: Van Dale. Van Dale werd geboren in Sluis en was daar werkzaam als onder wijzer en hoofdonderwijzer. „Hij ver wierf zich als autodidact door zijn on verdroten werkzaamheid ofschoon zwak van gezondheid veelzijdige ken nis, arbeidde onverpoosd eerst aan ar tikelen over oudheidkunde en geschie denis, inzonderheid van Zeeuwsch- Vlaanderen en beoefende de taalkunde. Zijn verdienstelijke taalboekjes Zins ontleding en Nederlandse Spraakkunst (1868), maar vooral zijn Nieuw Woor denboek der Nederlandse Taal (1872) schonken hem een grote naam in de schoolwereld. Hij was lid van verschil lende geleerde genootschappen." Aldus Oosthoeks' encyclopedie over Van Dale. Denk deze naam weg en lees „P. A. Eggermont", dan is verder elk woord volkomen op zijn plaats. Ook de heer Eggermont begon als onderwijzer in zijn geboortestreek, Zeeuwsch-Vlaande- ren, was daar hoofd van een school, ver wierf zich een veelzijdige kennis stu deerde taalkunde, bekroond met de mid delbare akte B, was mede-oprichter van de oudheidkundige kring in Hulst en publiceerde vele artikelen over Zeeuwsch-Vlaanderen in het jaarboek dezer vereniging, stelde vele uit de volksmond vernomen sagen op schrift en werkte mee aan het woordenboek van de Zeeuwsche dialecten. Zijn ge zondheid was ook niet sterk. Hij schreef evenals Van Dale dit met zijn boekjes op het oog had, volgens eigentijds pa troon over vernieuwing, talloze artike len. Terugdenkend aan Van Dale, vermoe den wij, dat deze man in de negentien de eeuw eenvoudig niet de kans had een universiteit te bezoeken. Van de heer Eggermont weten wij met zekerheid, dat hij de behoefte aan een universi- taire opleiding voelde. De kortzichtig heid en, bekrompenheid van één zijner superieuren versperden echter de weg. noodzakelijke colleges kon volgen. Maar arbeid zodanig te regelen, dat hij de Hij kreeg geen toestemming zijn school- vredelievend als hij was, uitermate be scheiden, vrij van enige geldingsdrang en steeds bereid tot harmonische samen werking, toonde hij geen enkele ran cune. Maar de bescheiden man werd ont dekt. De jonge taalleraar aan de hoofd akte in Hulst, Jos Gielen later profes sor J. Gielen bemerkte het verborgen genie in de 20-jarige onderwijzer. Hij stimuleerde de jongeman, die met zijn hulp een briljante studie voor M.O.-B Nederlands voltooide. De liefde tot zijn land was voor de heer Eggermont ech ter te sterk om naar andere oorden te gaan, waar hij zijn vleugels kon uit slaan. Pas veel later liet hij zich met moeite overhalen Zeeuwsch-Vlaanderen te ver laten en in Ginneken het hoofdschap van een lagere school te aanvaarden en er een u.l.o. te stichten. „Onverdroten" ging ondertussen al het andere werk verder. Nimmer was hij gehaast of op» gewonden, hij sprak weinig, maar luis terde des te scherper en verzorgde al zijn werk tot in de perfectie. Dat de leraar Gielen, als hoofdinspec teur Gielen de heer Eggermont niet ver geten waSj spreekt vanzelf. Terecht en door al zijn collega's verwacht, werd de heer Eggermont in 1946 tot het in spectoraat geroepen. Dat zijn verschijning als inspecteur in het Roosendaalse met enige reserve be groet werd is licht te verklaren. Als bij uitstek deskundige, nuchtere en scherpe opmerker, die voor zichzelf geen half heid, laksheid of sleur in zijn werk duldde, wekte hij de niet ongerechtvaar digde vrees, dat hij niet „gemakkelijk" zou zijn. Maar zijn voorzichtigheid, zijn mild oordeel, begrip en belangstelling voor de persoonlijke omstandigheden van de leerkrachten, deed hem snel het ver trouwen van ieder winnen. Hij werd de raadsman van velen en de bewaker van ieders belangen. Zijn afscheid van Roosendaal in 1958 loog er niet om. Hij kwam naar Breda. Weer wat schrik en vrees voor het „al ziend" oog. Maar ook hier weer even snel groeiend vertrouwen. Het grote respect voor zijn deskundigheid was al gemeen. Hij eiste veel en was inderdaad niet zo gemakkelijk. Maar hij was nooit onredelijk en wist plichtsbetrachting, werken onder moeilijke omstandighe den royaal te waardéren. Zijn gehele werk toonde steeds ergens de neerslag van zijn wetenschappelijke insteling. Uit zijn hoofdaktelessen vloei de een boek: „Zo groeit en bloeit de taal" voort, een werkje dat zelfs door een professor aan de universiteitsstu denten werd aanbevolen. Veel belang rijker voor het onderwijs zelf was zijn bijdrage in het „Beknopt leerboek der bijzondere didactiek voor kweekscho len. Wij streven in deze schets niet naar volledigheid. Maar om de persoon te kennen moesten wij zijn werk noemen. Hoe anders zouden wij deze sterk in troverte en vooral ook integere per soonlijkheid kunnen benaderen? Nimmer sprak hij over zichzelf of maakte hij gewag van zijn prestaties. Hoe eervol zijn benoeming of aanwij zing in commissies ook was, hoeveel deskundigheid hem blijkbaar door an deren werd toegekend, geen zweem van trots of ijdelheid viel er te bespeuren in deze nobele man. Hij kon afstand nemen van eigen werk en zag de betrekkelijkheid van het le ven. Al liet hij naar zijn gevoelens ra den, hij had een zeer gevoelig hart en viel nimmer iemand lastig met zijn eigen problemen of moeilijkheden. Fij ne, spitse maar milde humor kruidde zijn gesprek. Tijdens zijn langdurige, smartelijke ziekte liet hij zich één enke le keer een woord over zijn toestand ontvallen. Onmiddellijk excuseerde hij zich met de woorden: „Zo word je als je ziek bent, dan begin je over jezelf te praten." De rust van een welverdiend pensioen was hem niet toegemeten. De velen, die hem gekend hebben, zullen hem niet vergeten. Ongewild heeft hij zich in de menselijke ontmoe ting op een voetstuk geplaatst, waar hij In zijn leven niet wilde staan. De gelovige man, zich bewust van zijn kleinheid tegenover zijn Schepper, moge het Eeuwige Licht reeds tegemoet zijn getreden. A. J. san FUTTE VLISSINGEN De Beweging voor Katholieke Werkènde. Jeugd hield in Vlissingen haar eerste Zeeuwse dis- trictsraad. Nadat de KWJ-Zeeland ge ruime tijd met een voorlopig bestuur had gewerkt, werd nu een officieel be stuur gekozen. Voorts werden aan de afdelingsbestuurders verschillende voor stellen voorgelegd en bet jaarprogram ma bekendgemaakt. Tot districts voorzitster werd geko zen mej. Jopie Knuit. In haar eerste toespraak als voorzitster ging zij in op het ontstaan van het district Zeeland. Hioewel dé katholieke jongeren aan vankelijk nogal sceptisch tegenover de ingrijpende structurele wijzigingen in de beweging stonden, hebben toch en kelen hun schouders onder het werk gezet, zodat sinds maart 1966 in Zee land een steeds groeiende en dynami sche beweging kon ontstaan. Er zal bijzondere aandacht worden geschonken aan ontwikkelingshulp. „Het district Zeeland heeft de actie Wereldwijd steeds grote rteun gegeven", zo zei Jo pie Knuit. „Het is dan ook onze vurig? wens dat er uit ons district jongeren zullen worden uitgezonden naar de ont wikkelingsprojecten". Ook di'strictsaal- moezemier L. P. A. Verver uit Hulst bood zijn gelukwensen aan. „De KWJ wil daden zien", was zijn menting. „Zij zal zich ook naar buiten moeten rich ten en alle actieve jongeren in haar werk moeten betrekken." Hij was van mening dat alleen door samenwerking de problemen zoals de slechte behuizing kunnen worden opgelost. Verder werden ter vergadering uit iedere kring drie personen in het dis- trictsbestuur gekozen zodat het aantal leden tot het maximum van twaalf werd opgevoerd. De begroting en het contributievoorstel werden goedgekeurd waarbij nog werd opgemerkt dat de KW3 helaas zonder subsidie van de pro vincie moet werken. Penningmeester Josee Vanhijfte hoopte, dat hierin spoe dig verandering zou komen. (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT Gisteravond hebben de amateur-kampioenen van de eerste klassen besloten om evenals vorig jaar in twee poules de kampioens competitie te spelen. De twee poule winnaars zullen daarna op 11 en lo juni nog twee „finale-wedstrijden te gen elkaar spelen. De winnaar hiervan is landskampioen. Middelburg, kampioen van de eerste klas E, is ingedeeld met Minor en Rhe- den. In de andere poule staan Smeek. AFC en UVS of Unitas. De competitie i Hemelvaartsdag als IvlidéLel— burg*in Rheden speelt. De'rest van het programma piet er als volgt uit: 7 mei Middelburg-Minor en 15 mei Minor- Rheden. Het -^van dgetan. Gaarne stem ik in met hen. die nu eindelijk eens willen dat ,,Den Pel" flink op zijn nummer wordt gezet Hij dsnkt geloof ik wel hier in de wielerwe- reld de lakens uit te kunnen delen maar gelukkig laat de KNWU niet met zich spotten. Toen vorig jaar Jan Jansen zo'n zware straf kreeg na de „affaire Beek" mocht hij niet uitkomen in de nationale ploeg voor Duitsland. Hopelijk neemt de KNWU weer diezelfde straf wanneer televizier niet mee naar de tour gaat. Bovendien hebben dan die renners die nu wel goed genoeg zijn voor de tour ook het recht de eer voor Nederland te mogen verdedigen in Limburg, wan neer daar de wereldkampioenschappen worden gehouden. Want die renners die nu niet uitkomen voor Nederland heb ben we dan ook niet nodig. Men kan nu wel zeggen dat daar de renners zelf niets aan kunnen doen maar ik wil wel eens zien wie er machtiger is veertien wielrenners of één ploegleider. R1 pi< van het DONGEN A. HOONEN De N.C.R.V. bracht om half tien een harde documentaire van B.B.C.-origine. Door middel van authentiek materiaal werd het verhaal verteld van de plaats waar tijdens W.O. II door té velen te veel geleden werd: Het Ghetto van Warschau. Met de aanleg van dit asyl voor mensen was op bevel van de Ber- lijnse rattenkoning in de herfst van 1940 begonnen. Teutoons grondig vaagde 3 1/2 jaar later de Duitse misdaadmachi ne meter voor meter de ommuurde ruimte, inclusief inhoud, weg van deze aarde. Wat overbleef was een desolate puinhoopwoestijn, waar alle leven ge doofd was. De afschuwelijke beelden, die bijna esn uur lang aan onze ogen voorbij holden, vormden een apocalyp tisch visioen: Volwassenen in lichamen waar ze te oud voor waren, eindeloze rijen kindergezichtjes met daarin tot de dood toe vermoeide ogen, levend en verhongerend tussen ziekten en onge dierte en altijd weer temidden van het steeds massaler sterven het opduiken van de duivels grijnzende S.S.-tronies. Ongetwijfeld zullen velen zich na deze uitzending afgevraagd hebben: „Waar om dat alles na zoveel jaren weer op gehaald? Is het niet beter om maar te vergeten, althans dat te proberen?" Wij geloven van niet. Het is onze plicht ten opzichte van al het vergoten bloed dat nooit meer zal opdrogen, steeds op nieuw, elke generatie te confronteren met de beestachtige wijze waarop eens het principieel menselijk recht op leven met de laars vertrapt werd. N. R. (Van onze correspondent) TILBURG In Brabant dreigt een klantenoorlog. Het Brabants Dagblad, dat deel uitmaakt van een concern van dames-, week- en dagbladen, is name lijk voornemens Tilburg te veroveren op het daar verschijnende Nieuwsblad van het Zuiden. Deze voor Nederlandse krantenver houdingen opmerkelijk agressieve ex pansiedrang is het gevolg van een wei gering van het Nieuwsblad van het Zui den om zich aan het Brabants Dagblad te verkopen. De Tilburgse krant (43.000 abonnees) heeft de handschoen opgeno men. „Wij zullen op alle terreinen met het Brabants Dagblad gaan vechten", vertelde ons de directeur-hoofdredac teur van het Nieuwsblad van het Zui den, de heer J. Oltheten. Het Brabants Dagblad wordt finan cieel gevoed door een brede stroom van inkomsten, afkomstig van damesbladen, als o.m. Libelle en Beatrijs, weekbla den als de Katholieke Illustratie en Pa norama en dagbladen als De Tijd. Deze groepering heeft zich reeds in Oost- Brabant een monopoliepositie weten te veroveren. Vroeger onafhankelijke dag bladen in Eindhoven en Helmond heb ben zich nu te richten naar de aanwij zingen van de concernleiding. Na Oost- Brabant probeert men nu van Den Bosch uit ook Midden-Brabant te be heersen. Het Brabants Dagblad gaat een redactiestaf van zeven man in Tilburg vestigen. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het r.-k. ziekenhuis te Hulst, na een kortstondige ziekte, gesterkt door het H. Sacrament der zie ken, mijn geliefde en zorgzame vrouw en onze onvergetelijke moeder, behuwdmoeder, groot moeder, zuster, tante en nicht, mevrouw JULIA MARIA SOPHIA WEEZEPOEL echtgenote van de heer Ediiaril Francies van Sikkelerus in de leeftijd van 63 jaar. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overledene in uw gebeden aan. Lamswaarde E. van Sikkelerus P. van Sikkelerus Graauw: J. van Sikkelerus A. van Sikkelerus-Magnus Lamswaarde: J. van Sikkelerus M. van Sikkelerus-de Kort en kinderen Enschede: M. Janssen-van Sikkelerus L. Janssen Kloosterzande: H. van Sikkelerus L. van Sikkelerus-Dobbelaar en kind De familie Sikkelerus De familie Weezepoel Lamswaarde 24 april 1967 Roverbergstraat 13 De plechtige uitvaartdienst, waarbij ued. beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op donder dag 27 april a.s. te 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Cornelius, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. m Bijeenkomst aan de parochiekerk om 10.15 uur. Rozenkransgebed woensdagavond om 7 uur in bovengenoemde kerk. De overledene is opgebaard in het r.-k. zieken huis te Hulst. Zij, die bij vergetelheid geen uitnodiging hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. DANKBETUIGING Voor de vele gelukwensen en geschenken, die wij bij onze verloving mochten ont vangen, betuigen wij gaarne onze hartelijke dank. Els Schclfaut Piet Rem ij n Goes, Kloetingseweg 16. Naaldwijk, Meloensrtaat 10. TANDARTS St.-Jansteen vanaf vrijdag 29 april t/m 15 mei. DANKBETUIGING Daar het ons niet mogelijk is om eenieder persoonlijk te danken voor de grote belangstelling en de vele bloemen en geschenken die wij mochten ontvangen bij ons 50-jarig huwelijksfeest, betuigen wij langs deze weg onze welge meende en hartelijke dank. B. de Grave.Voet dochter, kleinkinderen en achterkleinkind Hulst, Korte Nieuwstraat IS. doeltreffende zonneschermen in een voordelige prijsklasse de eenvoudige en solide constructie garandeert een lange levensduur decoratief in uitvoering en vormgeving dealers door geheel nederland schiedam amsterdam rucphen nieuwe haven 69 de ruyterkade 96 industriestraat 10 tel. 010-260800 tel. 020-232341 tel. 01654-441 Bij vonnis van de Arrondis sementsrechtbank te Breda d-d- 21 april 1967 is in staat van faillissement verklaard Franciscus Dudok, chauf feur—instructeur, wonende te Breda, Menno van Coe- hoornstraat 14a, met benoe ming van Mr. H- F. van den Haak tot Re.chter-Commis- san's en Mr. W. G. A. Kou semaker, Catharinastraat 13c te Breda tot curator. Curator, Elke „Stem"-lezer is het dubbel en dwars waard op de hoogte te word«n gesteld van uw advertentie- nieuws 1

de Stem | 1967 | | pagina 5