POLITIE FUNGEERT DOORLOPEND ALS KOP VAN JUT" KALE, GERAFELDE, ONMODIEUZE, KREUKELIGE REGENJAS! LEVE NIEUW menko lëilenka EEN GROTE TEKENWEDSTRIJD OVER DE WERELDMISSIEDAG b Kareltje is zoek 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 APRft 1967 11 Ned, politiebond in eigen orgaan 55 BEPERKINGEN BELACHELIJK Geldcirculatie nam met f 563 min toe Brand in Parijs 400 daklozen 't Spijt ons Svetlana Stalin verbleef m Zwitsers klooster LENTE Hef ongeluk Het poesje (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) „Als de situatie zo blijft als ze nu is, zal het tekort aan politiepersoneel in Amsterdam wel nooit ingelopen worden. Een betrek king, waarin men enerzijds vergaande plichten opgelegd krijgt, maar waarbij men anderzijds voortdurend in onzekerheid moet verkeren of het optreden ter nakoming van die plichten wel gedekt is of wordt, zal maar op weinigen aantrekkingskracht uitoefenen". Dit stelt de bij het N.V.V. aange sloten Nederlandse Politiebond in zijn orgaan ,,De Politie". De bond concludeert dat de politie vrijwel doorlopend als de kop van Jut heeft gefungeerd en van alle kanten klappen te incasseren heeft gekregen ,,Als herrieschoppers met harde hand uit elkaar werden gedreven heette het dat niet de herrieschoppers maar de politie de openbare orde verstoorde; trad de politie met grotere tolerantie op, dan werd gezegd dat zij haar taak niet aankon". De bond meent, dat hier door verwarring en beleidsonzekerheid in de hand zijn gewerkt. Degenen die verantwoordelijk zijn voor de handha ving van de openbare orde kunnen hun taak alleen maar verrichten als ze niet stelselmatig worden stukgeschre ven of voor radio en t.v. worden af gekraakt, zo voegt hij hieraan toe. Het blad stelt dat de politie haai taak alleen dan op een zo min mo gelijke aanstootgevende manier kan vol- brengen, als. haar daartoe de nodige middelen worden gegeven, zoals de be voegdheid om deelnemers aan verbo den demonstraties of andere massale ongeoorloofde activiteiten enige tijd in een politiebureau in bewaring te ne men. Zonodig, aldus het blad, kan men daarbij beperkingen opleggen ten aan zien van kwesties als fouilleren, de ma ximum tijdsduur van de bewaring en de bewegingsvrijheid tijdens de be waring. Zolang er met betrekking tot öezc voor het praktische werk van de po litie onontbeerlijke bevoegdheid geen klaarheid komt, zo zegt de bond, zolang zal het eind van het hoofdstuk der or dehandhaving nog in geen jaren ge schreven kunnen worden. Het justitieel (verbaliserende) optreden biedt volgens de bond beslist niet voldoende moge lijkheden, omdat he ertoe leidt dat allerlei op zichzelf onbenullige dingen geverbaliseerd moeten worden (zoals over gras lopen), hetgeen de politie als ordehandhavend instituut belachelijk maakt. Strafrecht en strafvordering zijn gericht op de ontsporing van het individu, maar niet op verstoring van ae openbare orde door massale groe pen. De bond stelt dat bij een collec tiviteit die uit de band springt andere normen en middelen nodig zijn dan alleen het verbaliserend optreden en dat daarom vaststelling van nadere be voegdheden geboden is. AMSTERDAM (ANP) Het bedrag aan bankbiljetten in omloop, dat per ul timo 1965 f 7682,3 mil. groot was, be liep per ultimo 1966 f 8245,4 min. Het jaarverslag van de Nederlandsche Bank geeft een samenstelling van de biljettenci'rculatie, waaruit het volgende blijkt: per ultimo 1966 waren in omloop 49.844.326 bankbiljetten van 100 gulden 47.669.215 van 25 gulden, 66.084.082 van 10 gulden, 1.394.529 van 1000 gulden, 2.377 150 van 5 gulden, 48.684 van 20 gulden en 20.586 van 50 gulden. Aan muntbiljetten circuleerden pex ultimo 1966 voor f 70.712.000. Hiervan waren f 65.729.000 biljetten van 2.5 gul den en nog altijd 4.983.000 biljetten van 1 gulden. De circulatie van zilveren munten bedroeg per ultimo 1966 in to taal f 275.362,000. De uitgifte van munt biljetten en zilveren munten wordt ver zorgd door de Ned. Bank. PARIJS (AP) Ongeveer 400 men sen zijn dakloos na een brand in een arbeiderswijk in Saint-Denis bij Parijs. Ongeveer 100 huisjes brandden geheel uit. Sommige daklozen werden onderge bracht in een openbaar gebouw, ande ren kregen onderdak van vrienden. Ei werd geen melding gemaakt van ge wonden. maar 'n grotere advertentie voor Navy Club zou u teveel geld gaan kosten Gewoon een pakje uitstekende sigaretten maken is nog te doen. Het wordt wat moeilijker om 25 uitmuntende Amerika nen in 'n passend pakje te steken voor slechts 1,25. Maar we hebben 't voor elkaar gekregen. Zonder spaarzaam met de kwaliteit te hoeven zijn. Dat moeten we daardoor nu wel met reclame voor Navy Club. Jammer. In 'n grotere adver tentie zou 't allemaal beter zijn uitgeko men. Maar er kan alleen maar 'n kleintje af. Omdat u 't tenslotte toch wel moet we ten, nietwaar? Dat Navy Club er is. 25 per pakje van 1,25. Vijf lekkere Amerikanen méér voor 'n heel kwartje minder. U rookt er goed van. En daar gaat het uiteindelijk om. Al hadden we ook nog graag verteld hoe we daarvoor verscheidene fijne tabak ken met elkaar hebben vermengd. Toch lastig om zo met ruimte te moeten ■Woekeren. FREIBTJRG (KNP) Svetlana Sta lin heeft tijdens haar verblijf in Zwit serland in maart j.l. enige tijd gewoond in het retraitehuis „Burgbühl" in St.- Anton en in het klooster van Maria Boodschap te Freiburg. Dit is van overheidszijde bevestigd. Svetlana vond daar een toevluchtsoord nadat journalisten hadden ontdekt dat zij in een hotel te Batenberg verbleef „Zij was een rustige vrouw en zij leek gelukkig", aldus moeder overste. ,,Zij was op zoek naar God". In het klooster te Freiburg wonen zes zusters. Svetlana bewoonde dezelf de kaal gemeubileerde cel als de zus ters. Zij bracht haar dagen door mei lezen, wandelen in de tuin en medite ren. „Onze gast heeft zelfs een keei gebeden in onze kapel", aldus moeder overste. (ADVERTENTIE) wie Weg met die slappe kraag, die omgekrulde revers, die gekreukelde rug en mouwen en die slonzige, karakterloze schouders. Dat kan toch niet meer? Komaan, denk eens aan een nieuwe regenjas. Zó duur zijn ze niet. En dan zien we er de eerste twee jaar weer correct-elegant uit. En kies meteen de nieuwste snit, nieuwste kleur en de meest ideale super-zorgeloze stof: Menko-Terlenka! tissu n stof '.-Mi A? -1- W. 'X, Ergens in een ver land waar altijd de zon schijnt woont Se- rah. Serah is een klein meisje dat op een boerderij woont. Niet zo'n boerderij als wij in Neder land kennen, want je ziet er haast geen gras. Altijd schijnt de zon en het gras wil daarom niet groeien. Ook zie je er geen ma chines of paarden. Voor de wa gens loopt altijd een os. En die os is de speciale vriend van Serah. Zij moet voor de os zorgen. Dat is een heel werk. Want er is geen w&ter in de buurt en geen waterleiding en zelfs geen vijver of sloot. Het water voor de os moet Serah gaan halen in een dorp, dat een heel eind weg ligt. Dan spant zij de os voor de wagen en rijdt weg. Als zij in het dorp komt rijdt zij langs de school. Daar kan zij niet naar toe om te leren want zij moet thuis helpen. Je kunt je voor stellen hoe vervelend het voor Serah is dat zij helemaal niets kan leren. Maar dat is het ergste nog niet. Want Serah heeft ook altijd honger. Haar vader en haar moeder en haar grote broer kunnen op hun boerderij niet genoeg verdienen om aan eten te ko men. De grond is ook zo droog... Er zijn geen fabrieken waar haar vader of haar broer zouden kunnen werken en geld verdienen. Daarom heeft Se- raJi vaak honger. Gelukkig kunnen jullie Serak hel pen. En jullie kunnen nog meer kinderen helpen. Want weet je dat er op deze wereld een heleboel kin deren zijn die het heel erg moeilijk hebben. Kinderen die ziek zijn en die niet beter kunnen worden gemaakt omdat er geen geld is om onderwij zers te betalen, In Afrika, Azië en Zuid-Amerika werken een heleboel missionarissen. Die proberen om de grote mensen en de kinderen te hel pen. Maar je begrijpt dat daar een heleboel geld voor nodig is. Heb je er wel eens aan gedacht wat jullie en de grote mensen hieraan kunnen doen? J j zou kunnen bidden. En je zou ook geld kunnen geven. Niet zomaar een gulden of een r;jksdaalder, die je moeder je hier voor geeft, maar geld dat je zelf bij elkaar gespaard hebt. Door een tijdje niet of wat minder te snoepen bij voorbeeld of door wat kleine karwei tjes op te knappen voor je vader en moeder, ooms en tantes. Als je geld geeft aan de missie moet dat een klein offertje zijn. En weet je wan neer je dat offertje kunt afdragen? Op wereldmissiedag voor de kinde ren. Wereldkindermissiedag wordt dit jaar op woensdag 3 mei gehouden. IJet is de dag, dat alle kinderen op de hele wereld aan elkaar denken. Want eigenlijk zijn alle kinderen, of v ze *nu in China, Rusland, Amerika, Zuid-Afrika of Nederland waren, vriendjes van elkaar. En vriendjes moeten elkaar immers helpen. Ik geloof, dat jullie hier best een mooie tekening over zouden kunnen maken. Weet je wat? We maken er een wedstrijd van. Eerst lees je heel aandachtig wat hierboven geschreven staat. Daarna ga je heel diep naden ken over wat je graag voor de kindertjes in de missielanden zou willen doen om ze te helpen net zo gelukkig te worden als jij. En dan maak je daar een prachtige tekening van. Alle kinderen tot en met veertien jaar mogen eraan meedoen. De tekeningen moeten wel maan dagmorgen 1 mei binnen zijn. Dat betekent dat je je tekening in ieder geval zaterdag op moet sturen naar De Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. Op de envelop moet je met duidelijke letters zetten WEDSTRIJD. En vergeet je ook niet achter op de tekening je naam, adres en leef tijd te vermelden. Voor de mooiste tekeningen loven we tien prachtige prijzen uit. Drie grote hoofdprijzen en zeven kleine prysjes. Dat is geloof ik, wel de moeite waard om mee te doen. Maar natuurlijk moeten jullie ais Je zo ijverig bezig bent om voor de Kleine Stem te tekenen of te schil deren de Wereldmissiedag zelf niet vergeten. Je moet niet alleen door te tekenen, maar ook door iets te doen laten zien hoe je de, kinderen in de missielanden wilt helpen. Veel suc ces. Groetjes. JOSé Hoe zou je dit meisje en al die andere kinderen in de missielanden gelukkig willen maken. ■mil Ik was bij de bloemen De bijen gingen zoemen t We zijn nu bij de bomen de lente gaat nu komen ja, nu echt de lente Kijk, daar zijn de tenten Ik rol door het gras Moeder is bij de was We zijn maar fijn aan het spelen Maar nu zullen we eerst eens een boterham delen. Rudo Vissers, 7 jaar Oosteind, N.-Br. Marja Mous (7 j. Er was eens een jongetje, Leo ge naamd. Op een keer reed hij naar sqhool. Hij reed pardoes tegen een vrachtwagen. Leo moest naar het zie kenhuis. Toen zijn vader bij hem in het ziekenhuis kwam, was het eerste wat hij vroeg of hij een nieuwe fiets kreeg. Vader antwoordde: We zullen maar af wachten als je beter bent. Hij heeft zeven weken met zijn arm in een katrol omhoog moeten liggen in het ziekenhuis. Toen mocht Leo weei naar huis en daar-heeft hij nog drie weken met zijn arm in de gips gezeten Nu mag Leo weer naar school, maai fietsen mag hij nog niet. Want dat trili nog te veel aan zijn arm. Of Leo een nieuwe fiets gekregen heeft dat weet ik niet hoor. Zelf verzonnen floor Riet Hendrickx Bollenstraat 5 Etten (N.Br.) „KareltjeKareltje", riep moe der. Maar hij was nergens te vinden. „Waar kan hij toch ergens zitten?" dacht ze bij zichzelf. Kareltje heette met zijn achternaam Meesters. Moeder liep naar de buren. „Zeg me vrouw Jansen, hebt u soms Kareltje gezien?" „Ik heb hem niet gezien", zei mevrouw Jansen, „want ik ben net thuis van boodschappen doen. Ik ben hem ook niet tegengekomen". „Maar dan snap ik er niets meer van." „U kunt het misschien aan de overkant vragen", zei mevr. Jansen, „'daar hebben ze hem misschien gezien". „Dat zal ik dan maar doen". Maar bij Pietersen was hij ook niet. Toen de moeder van Kareltje van Pietersen van daan kwam, kwam vader er juist aan gereden. „Hé, dat doe jij hier op straat?" vroeg vader verbaasd. „Ik ben Kareltje aan het zoeken, maar ik kan hem nergens vinden".' Samen zochten ze nog een tijdje ver der, toen vader opeens zei: „Zeg, zal ik de politie waarschuwen?" ;,Dat lijkt mij ook het beste. Zeg ze maar eerst dat ze hie£ komen. Dan kunnen we samen zoeken". Zo gezegd zo gedaan. Vader klopte op de deur bij de inspecteur. „Binnen", riep een zware «ten». '^oeienda&, me neer Meesters. Dat is lang geleden dat ik u gezien heb". „Och meneer stuurt u gauw een paar van uw mannen om rond te zoeken, want Kareltje is zoek". Na een tijdje praten gingen de inspec teur en nog een andere agent mee. „U kunt wel met ons meerijden, dan rij den we eerst naar jullie". Ze waren er al gauw en toen ze thuis waren zouden ze eerst hét huis even doorzoeken. Je kon nooit weten. „Laten we boven beginnen", zei va der. Dat deden ze dan maar. Maar bo ven was niets te vinden. Toen ze het hele huis doorzocht hadden vroeg de inspecteur: „Zijn we nu overal ge weest?" „Oh, nee op zolder nog niet", zei moe der, „maar dat zal wel niet veel nut hebben." „Nou, dat weet ik nog niet", zei vader, „we zullen toch maar eens zien". Dat deden ze dan. maar. Nu gingen ze de trap op. Toen ze op zolder kwamen stonden allen verbaasd. Wat za^n ze daar? „Kareltje, Kareltje", riep moe der. Kareltje keek door de spleetjes van zijn ogen. „Zeg, waarom heb je dit gedaan?" vroeg .vader. „Ik ik was op zolder aan het spelen en toen ben ik waarschijnlijk in slaap gevallen". „Kom maar eens gauw mee naar be neden zei moeder. „Gaan jullie ook mee? Dan drinken we nog een lekker bakje koffie". „Het spijt ons dat wij jullie lastig hebben gevallen", zei vader. „Wij kunnen hier niet blijven, want wij moeten direct weer terug", zei ae inspecteur. „Zeg Kareltje, haal eens gauw twee sigaren, want dat hebben ze toch wel verdiend", zei moeder. Toen de agenten weg waren gingen ze gauw eten. Kareltje ging daarna naar bed. Na een tijd sliep hij eindelijk in. Annie Rubbens, Goudbloemsediik II Hoeven (N.-Br.) Er was eens een poesje Dat heetje Loesje Het zat aan de havermout Moeder kwam er aan Ze bleef van schrik staan Ze wou het poesje pakken Maar het liet zich zakken Toen zette moeder ze aan het kattebroo En dit was moeder grootste nood Want ze had niets dan roggebrood Zelf verzonnen door Lianne de Weert, 9 jaar Duinstraat 11 Hoogerheide (Noord-Brabant) Marga de Weg (7 j.), Provinciale weg 114c, Oosteind, tekende de schoonmaak.

de Stem | 1967 | | pagina 11