Gevolgen voor het fruit nog niet te overzien: BLOESEM LIJDT SCHADE DOOR Pax Christi-routier (17) op de preekstoel Nog steeds kans op veel fruit In Terneuzen van de weg Hercules-top bij fabriek in Middelburg (NACHTVORST Debat over sporthal van Middelburg Korter werken bij Philips bedrijven Geding tegen 14 onwillige huiseigenaren Breskens betaalt een luifel lELBURG in van Ludieke •um donderdag 3SINGEN slel tot subsidie ioor „Paraat" [OOGWATER Vandaag Morgen ieer nieuws uil tad en streek pag. 3 en 5 Oproep tot deelname vredesmars Knoppen Terugslag Resoluties A. M. de Feijter De moord te Alphen K na psychiatrisch ondersoekweer te Breda gedetineerd Geen f 50.000,- maar 20.000,- subsidie Voorstel te Vlissingen Vandalen braken in te Clinge Vlissingen leent half miljoen Na worsteling bij poging tot inbraak gegrepen Pagblad pc SRtcm Holle kreten Juiste plaats 3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 APRIL 1967 3 l h onze correspondent) ankelijk op dinsdag geplande in het Middelburgse Ludieke verschoven naar donderdag p deze teach-in, die van 20.00 0 uur zal duren, wil het Lu- ■um nagaan of er voldoende ling voor het stichten van een lacentrum bestaat bij het pu le tent op het Hof van Tange lurg zal Simon Vinkenoog een ïouden over de Ludieke Be- oorts zullen aanwezig zijn der Zwan van „Tien over Amsterdamse provo Hans Ger Brouwer van de Luuks- uit Maastricht, de Middel, eldhouwer Nico van de Boe- apelaan Van de Hemel uit g. Waarschijnlijk zal ook, als zaamheden dit toelaten, het amerlid voor de AR, de heer 1 Bennekom uit Middelburg .zijn. De discussie staat onder in Kees van Rijswijk. Tijdens in is er ook een beatbal, waar- lat Bums voor de beat zullen het voorstel van b. en w. iddag a-s. door de Vlissingse worden goedgekeurd, ontvan- rganisatoren van de leger- en httentoonstelling, „Paraat", 3 gemeld van 11 tot en met a.s. op het Stadhuisplein zal gehouden, een gemeentelijke van 1800 gulden- Dit bedrag len besteed aan de plaatsing ;gemasten en afzethekken en ;e andere werkzaamheden ten van enkele in het kader van de celling te houden evenementen. itsing Op die splitsing Kou» weg-Badhuisstraat botsten •sonenauto's op elkaar. De per- 0 van A.A. v. H. uit Ritthsm e geen voorrang aan het ver- 1 rechts, met name aan de per. to van J.T. uit Vlissingen. Er ich geen persoonlijke ongeluk- r. Beide auto's werden ver- apelle ■wedstrijd Te Westkapelle Ferde de visclub een wedstrijd waarvoor veel belangstelling aal werden 113 vissen gevan- arvan 49 boven de maat en 83 maat. ijzen werden gewonnen door: de Nooijer met 5 vissen 578 A. van Sighem met 8 visies en 3 A. Cijvat met 6 vissen en. 4 P. Lievense met 17 vis- punten. 5 J. de Witte met a 50 punten, 6 J. Lous met 3 42 punten. n, woensdag 26 april: reert 4.01 en 16.23 uur. uzen 3.21 en 15.44 uur. igen 2.49 en 15.11 uur. ldinge 4.44 en 17.13 uur. 20 uur Wie is er bang voor Vir- ifoolf?, 18 j. BURG ttu Museum 14-18 uur Expositie kunstenaarsgroep Fugare chief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur shuizen van Middelburg ïur Walcheren geopend van 9-i# i uur Brandt Parijs?, 14 J. 19.30 uur Lieve, lieve John, w 'ZEN 20 uur Ik, een vrouw, 18 J. 10 ^ur Hoe steel ik een miljoen, eft. CHT Schepper 14 uur Scliieting vooï den. 20 uur Wie is er bang v0(>ï a Woolf?, 18 j. 0 uur Brandt Parijs? 1Jaar s Museum 14—18 uur &XP0S" kunstenaarsgroep Fuizre- rchief 9.30—12.30 en 13.30-^' Ddshuizen van Middelburg uur Walcheren: Geopend uur. LIPSLAND s entehuis 19.30 uur Raadsverg. 19 uur Raadsvergaded; ist enige X-03 en i gejaagd. „K>ue arreste<^ p weg ooi u zyn- MIDDELBURG. De Ameri kaanse hoofddirectie van de Her cules Inc. heeft onder leiding van president-directeur H. A. Thouron een bezoek aan Middelburg ge bracht. Eerst werd het gezelschap door burgemeester mr. J. Dryber in het stadhuis ontvangen- Daarna bezocht de hoofddirectie van het chemisch concern de in aanbouw zijnde DMI-fabriek op het Middelburgse industrieterrein Met bijna onvoorstelbare snelheid schiet deze fabriek uit de grond- Waar nog maar korte tijd geleden de koeien in de weilanden graas den, moet nog voor het einde van dit jaar een fabriek draaien, die tientallen miljoenen guldens ge kost heeft. Deze fabriek zal de eerste vestigmg van Hercules in Europa zijn, waar DMT. de grond stof voor de vervaardiging van polyester vezels en films, vervaar digd zal worden. 0 Op de foto: het gezelschap bij de in aanbouw zijnde che mische fabriek. Vierde van rechts is president-directeur H- A. Thouron van Hercules In corporated. Links naast hem burgemeester mr. J. Dryber. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Jan Hendriks, 17 jaar oud en eindexamencandidaat gymnasium heeft het afgelopen weekeinde tussen zijn examens door ook nog tijdens alle missen op de preekstoel gestaan in de pa rochiekerk van de H. Pastoor van Ars in Tilburg om de gelovigen op te roepen tot deelname aan de vredesmars van Rotterdam naar Den Haag op de tweede en derde pinksterdag. In de Tillburgse parochie van de H. Petims eti Paulus deed kapelaan J. „IK heb het in Enkhuizen nog mee gemaakt, de Diakenhuismannetjes. Ze hadden een pak aan van het huis met op de rechtermouw drie streep jes. Dat betekende dat ze uit het (gemeentelijke) Armenhuis kwamen of thuis hoorden in het kerkelijke Diaconiehuis. Achter de „vader" van het tehuis aan liepen ze dan ver plicht naar de kerk. Toen ik als man van 32 directeur werd in 's-Graven- zande, heb ik dat „vader" direct aj- geschajt. Moet u zich voorstellen: een man van 86 zei „vader" tegen me". DE 54-jarige heer A. M. de Feijter is intussen geen directeur meer van een Diaconiehuis" in Hoogwoud, 's- Gravenzande of Enkhuizen tin de laatste gemeente heeft hij 16 jaar gewerkt), maar van het Terneuzense Scheldeoord, een bejaardentehuis (zoals dat tegenwoordig heet) van de hervormde gemeente. „En u vindt hier ook geen slaapzalen meer oj zo'n sombere eetzaal met één lange tafel, waarop „de oudjes" hun eten kregen in een tinnen schotel". „OOK dat heb ik nog meegemaakt. Die tinnen schotels staan nu in Enk huizen te pronk in de keuken, op een hoge kast. Nee, de mensen heb ben nu overal'hun eigen kamer, hun eigen toilet en een kookgelegenheid. Toch zijn die veranderingen alle maal pas na 1950 gekomen. En ik heb al die stappen van armenhuis naar pensiontehuis meegemaakt. Sa men met mijn vrouw. Ook hier heb ben we weer samen het beheer. En samen hebben we hetzelfde doel, de mensen moeten zeggen: wat woon ik hier graag". van de Brand' hetzelfde. De initiatief nemers, tochtgenoten van de Pax Chris- tivoettocht naar Den Bosch, beogen de strekking van de. encycliek van paus Paulus in de Nederlandse mentali teit-stevig te laten doordringen. In hun geladen betoog, dat in diepe stilte werd beluisterd riep de Pax Christideelnemer op tot een reveille onder de gelovigen. De christenen al lereerst moeten solidair zijn met de wereld in nood en bij de keuze waar voor president Kennedy de wereld stel de, de keuze tussen een wereld of geen wereld, moeten juist zij niet, achterop maar voorop lopen in een consequen te bezinning en aanpak- De tocht die 's avonds de Tweede Pinksterdag In Rotterdam bij het mo nument van de gebombardeerde stad wordt begonnen en die tijdens de nacht wordt voortgezet wil een demonstra tie zijn van solidariteit met de arme en bedreigde volken en een teken van bereidheid om de soberheid na te stre ven terwille van deze volkeren. Daar om ook zullen de deelnemers tijdens deze nachtelijke tocht voor zover dit kan alleen leven op water en brood. Er zullen geen spandoeken meege dragen worden. De initiatiefnemers wil len geen demonstratie tegen anderen, maar richten allereerst een appèl op zichzelf en zo aan het geweten van Nederland. (Van onze speciale verslaggever) GOES/BREDA De nachtvorst heeft schade aan de bloesems aangericht Vele fruitbomen hebben hierdoor zwarte bloemen gexregen. Vooral laag bij de grond bloeiend fruit heeft onder de vorst geleden. De Nederlandse fruittelersorganisatie kan echter nog niet zeggen hoé groot de schade aan bomen, struiken en planten is. Voor het berekenen van de schade heeft men zeker een week nodig. Bovendien zal men moeten afwachten wat de vorst de komende nachten gaat doen. Voor de afgelopen nacht was opnieuw vorst voorspeld en ook de komende nacht zal het waarschijnlijk vriezen. De telers kunnen pas enkele dagen na het zwart worden van de bloemen zeggen of de „verdachte" bloem vrucht zet of niet. Pas na het zetten van de vrucht krygt men een idee van de to tale schade. De meningen over de om vang van het verlies lopen in Zeeland nogal uiteen. De ene fruitteler zit door de nachtvorst in de put; de ander blijft voorlopig optimistisch. In het klelnfruitgebied van West-Bra bant, Zundert en omstreken, is de scha de nog niet groot. De meeste aard beiensoorten staan nog niet in bloei. Bij slechtè een enkel, weinig voorkomend vroeg ras, zijn bloemen bevroren. De teler lijdt pas verlies als de bloem knoppen zijn uitgekomen. Het ziet er naar uit dat de verwach te grote hoeveelheid kleinfruit door vorstschade niot veel kleiner wordt. In Brabant althans niet. Voor Zeeland hoopt men ook op een meevallertje. De kansen op nacht vorst zijn daar klei ner dan in het binnenland, omdat de zee een gunstige invloed heeft. Zowel in Utrecht, Brabant als Zuid- Limburg werden enkele graden vorst gemeten. De temperatuur is de laagste die in de afgelopen 38 jaar na half april in ons land is waargenomen. Op het vliegveld Woensdrecht registreerde men zelfs, dicht bij de grond, 7 graden vorst. In landbouwkringen had men overi gens een dergelijke terugslag verwacht. Men liet zich door het zachte voorjaar en de daaruit voortvloeiende hoge ver wachting van de oogsten niet beetne men. Enkele weken geleden zei men al: „Dit mooie weer kan niet aanhouden. Zo is de natuur niet. Let maar op. De natuur herstelt zich zelf'. De profeten gaan misschien gelijk krijgen. Maar voorlopig kan men nog rekenen op bijvoorbeeld een grote aan voer van fruit. De kans om dit jaar veel en wellicht goedkoop fruit te eten zit er nog altijd in. DE heer en mevrouw De Feijter ko men allebei uit Zaamslag. Daar zijn zij geboren en getogen. In de oorlog zijn ze weggetrokken. Hij zegt: „Met de crisis achter ons en de oorlog ,,IK was graag in Enkhuizen ,WE zijn hier in elk geval tien jaar achter bij „Holland". We missen nog te veel zulke zaken als open bejaar- deniverk, dienstencentra voor be jaarden buiten de tehuizen, moge lijkheden voor bejaardengymnastiek en handenarbeid. „Scheldeoord" werd al in 1935 gebouwd. Wat de be tooning betreft is het wel aangepast maar nu hopen mijn vrouw en ik. samen met het bestuur, spoedig he lemaal up to date te zijn". voor ons, zochten we werk en veilig heid in de Wieringermeerpolder. Ik was landbouwer. Direct na de oor log zijn we samen in het bejaarden- werk gestapt. En dat werk beschou wen we als onze levenstaak. Samen met de andere directies van tehui zen hebben we er aan gewerkt, het leven van bejaarde mensen mens waardig te maken. En er is veel be reikt, maar laten we vooral niet het idee hebben, dat we er al zijn". maar ioe moeten langzamerhand gaan denken aan onze eigen oude dag en het is toch altijd onze bedoeling ge weest, weer terug te gaan naar ons eigen gewest, naar Zeeuwsch-Vlaan- deren. Er is hier wel veel veranderd, maar 'toe voelden ons toch al direct weer thuis. Alleen het dialect spreek ik blijkbaar niet goed meer. Sommi gen denken dat ik uit West-Fries land kom. En dat klopt dan nog ook. Tenminste. Op het Binnenhof zal aan de Ka mervoorzitter of zijn waarnemer en aan de verschillende partijen een aan tal resoluties worden overhandigd, die pas tijdens de tocht via de gesprek ken onderweg definitief geformuleerd worden. Door Delft heen, de stad van Wil lem de Zwijger die Nederland naar de vrijheid voerde, zal tijdens de nacht een stille tocht gehouden worden. Aan de verschillende gemeentelijke autori teiten is voor een en ander reeds schriftelijk toestemming gevraagd In Den Bosch hebben enkele jonge ren 't jverk van 't Pax Christiesecre- ta.riaat op zich genomen. Aan het ad res Nieuwstraat 35 kan men zich per briefkaart voor deelname melden met bijfrankering van een rijksdaalder en met de nodige persoonlijke gegevens De tocht, die door de samenzang die ook de Pax Christi-voettochten typeert iets van de sfeer zal hebben van de Amerikaanse negermarsen, belooft een boerende manifestatie te worden (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA. De 60-jarige P. V. uit Al- plien, die op 14 april ji. z(jn vrouw Johanna V. (55). met een üzeren hengsel van de schuurdeur doodsloeg en daarna op doktersadvies werd overgebracht naar de psychiatrische inrichting Huize Voorburg te Vught, is gisteren voor de officier van justitie te Breda geleid. van Huize Voorburg aciht- V rnP'Lgfenutermen aoiwezig om Y;-" houden en hem aan taïï vervolging te onttrek- J"®!*'«'-commissaris bij de Bre- een bèvS'tnf v, h®e£t na een verh°oi- lonir hmft v ®?1?* afgegeven. Voor- te 1 Y'..In Huis van Bewaring ®tuieerd in afwachting Van een psychiatrisch rapport. AD VERTEN TIE MIDDELBURG. Behalve het lang durige debat over de parade waar over meer op pagina 5 kwam ook de verbetering van de sporthal ter spra ke in de raadsvergadering te Middel burg. „De reeks gaat zo langzamer hand lijken op een feuilleton. Maar het is geen prettige lectuur om te lezen", merkte het C.H.-raadslid drs. H. Hiet- kamp op bij de behandeling van het voorstel om het gemeentelijk aandeel in de verbeteringskosten van de sport hal te verhogen. Het raadslid begreep dat dit al het vijfde voorstel in de reeks is. Hij is weliswaar overtuigd van het nut van de sporthal, maar hij meende, dat er toch maar een einde aan het debat hierover moest komen. De heer Hietkamp verbaasde zich er over dat de Nederlands? Sportfederatie niet f 50.000 maar slechts f 20.000 sub sidie heeft toegezed voor dit project. „Wat is de reden?", wilde hij weten, „Heeft de N.S.F. geen oog voor experi. menten? Heeft de N.S.F. indertijd een subsidie van f 50.000 toegezegd, of was het een optimistische raming van het college?". Burgemeester mr. J. Drijber ant woordde, dat het verbeteringsproject voor de sporthal indertijd in de raad is gekomen op basis van de te ver wachten subsidies. Uit wat de heer Drij ber meedeelde bleek dat de Middel burgse raad nog blij mag zijn met de t 20.000 subsidie. „De N.S.F. speelde met de gedachte ons helemaal geen subsidie te geven", aldus de burge meester. Hieraan heeft de gemeente meegewerkt en de gemeente wil nu niet ln de kou gezét worden. Alles is gedaan om meer te krijgen, maar dat lukte niet", aldus de burgemeester. Op vragen van de heer H. Gillissen ont- woordae hij, dat, zodra de nodige gel den er voor zijn, men zich zal beraden over een uitbreiding van de kleedac commodatie. Het voorstel om f 13.360 extra uit te trekken voor de verbetering van de sporthal werd, met de twee SCCP- stemmen tegen, aangenomen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN/TERNEUZEN Waarschijnlijk per 1 juli gaan de Philipsbedrijven in Nederland over tot een werktijdverkorting van vyf kwartier per week. Deze verkorting van de werktijd geldt overigens alleen voor hen die een vijCenveertigurige werkweek heb ben. Naar men ons desgevraagd meedeelt heeft deze maatregel geen directe eco nomische achtergrond, maar is een consequentie van een bepaling uit de twee jaar geleden vastgestelde c.a.o In de Philips-c.a o. die een looptijd heeft van drie jaar, werd voor het der de jaar de mogelijkheid van werktijd verkorting vastgelegd- Op het ogenblik zijn in de Philipsbedrijven besprekingen gaande over de wijze waarop men deze verkorting wil realiseren. Via de ondernemingsraden kan het personeel zijn voorkeur uitspreken- Verschillende suggesties zijn inmiddels binnen gekomen. Een algemene ten dens kan echter nog niet. worden aan gewezen. Sommigen willen de werk dag vroeger beëindigen, anderen vra gen werktijden die meer overeenkomen met die van de ambtenaren- Een voorlopige telling bij Philips Ter- neuzen heeft uitgewezen, dat ruim ze ventig procent er prijs op stelt, de werkdag vroeger te beëindigen (een kwartier per dag)- Zij vragen zelfs, de werkdag een kwartier eerder te la ten beginnen om 's avonds vroeger naar huis te kunnen gaan- De c.a.o.-bepaling houdt overigens de nodige ruimte open voor andere oplos singen dan werktijdverkorting. Niet al leen zou men de vakantietij d kunnen verlengen, men zou ook de oplossing van salarisverhoging bij gelijk blijven de werktijd kunnen nemen- ,,Het is mogelijk", aldus een woordvoerder van Philips, „dat men twee jaar geleden, bij de vaststelling van de c.a.o-, ge dacht heeft, het in een loonsverhoging te moeten zoeken, hetgeen gezien de economische situatie thans niet ter sprake komt". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het college van b. en w- van Vlissingen wil van de ar- rondissementsrechtbariik te Middelburg een bindende uitspraak, nu veertien Vlissingse huiseigenaren weigeren zich neer te leggen bij de voorwaarden, die de gemeente heeft gesteld bij onteige ning van de vijftien huizen, die zij bezitten. De gemeente heeft de wonin gen nodig voor de uitvoering van een ootedigeningsplan, dat eind vorig jaar werd vastgesteld. De huizen waarom het gaat, staan aan de Spuistraat, Noordstraat en Kol venier straat. Dit voorstel van het college is een van de punten, die tijdens de raads vergadering van vrijdagmiddag a.s. ter sprake zullen worden gebracht. (Van onze correspondent) CLINGE Vandalen hebben zich door het uitkappen van een ruit, toe gang verschaft tot het koffiehuis dat bij de Clingse speeltuin behoort'. De inbre kers hebben dozen snoep meegenomen en een gedeélte van het snoep in het koffiehuis over de grond verspreid. Bij het inbreken heeft een van de daders zich verwond en de verbandtrommel, die in het huis. stond, meegenomen. De waarde van de gestolen goederen kon nog niet met zekerheid worden vastge steld. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten heeft Vlis singen een lening van f 520.000.- aan geboden. Vrijdagmiddag a-s- zal dit aanbod, ingepast in een voorstel van b. en w., door de gemeenteraad wor den behandeld. De belangrijkste voor waarden, die aan de afsluiting van de ze lening zijn verbonden: een looptijd van 25 -jaar. rente 6,25 procent en af lossing in 15 zo veel mogelijke gelijke jaarlijkse termijnen, te beginnen op 2 mei 1978. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandagmiddag om kwart over een is de heer A. A. J. D. op de Rijksweg oostelijk gelegen van het kanaal, door onbekende oorzaak met zijn auto eerst in de sloot terechtgeko men en vervolgens in een stuk bouw land. Hij werd daarbij vrij ernstig ge wond. De heer D. reed van Sluiskil naar Terneuzen. Ter hoogte van het Zuider dok maakt de weg enkele dubbele boch ten. Hij verloor de macht over het stuur, kwam in een tiental meters verderop liggende sloot terecht en vervolgens op het lager gelegen stuk bouwland. Het slachtoffer bleek een zware hersen schudding te hebben opgelopen en moest naar het Julianaziekenhuis worden over gebracht. De vernielde auto (zie foto) moest worden weggesleept. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. De 22-jarige J. D. B. uit Middelburg heeft geprobeerd in te breken in een boerderij gelegen aan de Holsteynseweg. De bewoner van de boerderij die in de keuken gestommel hoorde, ging in de keuken kijken en trof daar B, aan, van wie hij een klap in het gezicht kreeg. Hierna ontstond een worstelpartij, waarbij de jongen kans zag te ontsnappen. De bewoner vaJ* k°erderij heeft onmiddellijk de politie gewaarschüwd, waarna de jon- u0? VjUg weil^ aangehouden. Hij heeft bekend, dat hij geld wilde ontvreemden. B. is ingesloten. f)P 14 april j.l. heeft Dagblad De Stem een interview gepubliceerd met mr. N. van Zeist, de nieuw be noemde directeur van de N.V.S.H., de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. Deze benoe ming had nogal de aandacht getrok ken, omdat in het benoemingsbe- richl was meegedeeld, dat mr. Van Zeist katholiek is. De N.V.S.H. staat jarenlang op gespannen voet met de r.-k. gemeenschap. De benoeming van een katholiek tot directeur deed dus iedereen verrast opkijken. Dagblad De Stem heeft in bedoeld vraaggesprek mr. Van Zeist alle ge legenheid gegeven zijn zienswijze te ontvouwen en toe te lichten. Daar uit bleek, dat de visie van mr. Van Zeist op een aantal punten lijnrecht ingaat tegen de leer van de r.-k. kerk. Mr. Van Zeist noemde zich dan ook ..katholiek volgens mijn eigen inzichten' De verwarring op het gebied van de seksualiteit is met name in r.-k. kringen bijzonder groot. Dit was voor ons aanleiding het interview met mr. Van Zeist van een redactio neel naschrift te voorzien. Dat luid de o.m.: „Wie de leer van de r.-k. kerk niet aanvaardt moet zich niet als katholiek aandienen. Dit werkt verwarring in de hand en zou de indruk kunnen wekken, dat de N.V.S.H. met al haar denkbeelden acceptabel is voor katholieken. Naar onze mening is 'dit niet het geval". Dit redactionele naschrift heeft de toorn opgewekt van het Bossche Brabants Dagblad. Zaterdag j.l., acht dagen na onze publikatie kwam het Brabants Dagblad met een com mentaar, waarin onze zienswijze werd gekwalificeerd als „beneden alle peil" en wel omdat wij een soort ,.mandements"-uitspraak gedaan zouden hebben ten aanzien van de N.V.S.H. maar vooral ook omdat wij een geloofsgenoot in zijn katholici teit hebben aangetast. Wie acht dagen de tijd neemt om be zwaren te formuleren tegen de ziens wijze van een ander moet zijn kri tiek behoorlijk gefundeerd naar vo ren kunnen brengen. Dit nu is bij het Brabants Dagblad niet het geval. Wij hebben de katholiciteit van mr. Van Zeist niet in twijfel getrokken. Dat heeft hij heel duidelijk zelf gedaan. En wat öe N.V.S.H. be treft, wij zijn inderdaad van mening, dat in dat milieu meningen worden verkondigd, bijvoorbeeld ten aan zien van abortus, die katholieken niet kunnen onderschrijven. Het Brabants Dagblad kan een andere mening zijn toegedaan. Dat is zijn goed recht. Over die mening zouden wij graag verder discussiëren. Maar een progressiviteit, die zich met hol le kreten probeert te bewijzen is voor ons geen gesprekspartner. Liet is hoogst opmerkelijk, dat de drie grote vakbonden, NKV, NVV en CNV, zich steeds distantiëren van demonstraties, die gehouden wor den in gebieden waar arbeidsonrust heerst tengevolge van toenemende werkloosheid. Het meest recente voorbeeld: Enschede. Bij de veel gehoorde tegenwerping van de vakbonden als zou het meest al links geïnspireerde betogingen be treffen (in Enschede zijn inderdaad een aantal demonstranten uit Am sterdam en Zaandam „aangevoerd") zou men de vraag kunnen stellen, waarom de vakbonden niet zelf het initiatief nemien tot een demonstra tie waarbij de werknemers him ver ontrusting kunnen luchten. Wij hebben op deze plaats al eer der betwijfeld of de vakbonden wel hun juiste plaats weten in deze tijd van toenemende werkloosheid. Met name in Brabant, waar de werkgele genheidssituatie reden geeft tot gro te bezorgdheid, zijn de vakbonden opmerkelijk stil. Zijn zij bang voor de werkgevers 1 Of zijn zij zo bu reaucratisch geworden, dat er geen tijd meer is als strijdorganisatie de belangen van de werknemers te be hartigen (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De gemeente Breskens, aldus besloot de raad in zyn vergade ring, zal in de winkelgalerij een nieuw- we luifel met toebehoren aanbrengen aan een van de nieuwe winkels. Hoewel de voorschriften 'n bepaalde eenvormig heid voorschrijven, had de gem. goed keuring verleend voor de bouw van dit pand, ondanks een fout in de tekening. Nu de fout ontdekt is, zal de gemeente die herstellen. De raad willigde ook het verzoek van het college van b. en w. in het inge nieurs- en architectenbureau Van Has selt en De Koning opdracht te geven tot het bestekklaar maken van de uitbrei ding van bestaande zuiveringsinstallatie. Liever dan een uitbreiding binnen de bebouwing, zag de heer Maes een aparte installatie voor het industrieterrein. Wethouder P. Zegers zette uiteen, dat dit technisch en financieel op te grote bezwaren zou stuiten. De gemeente stelt üch voor ruim f 87.000 garant voor de aankoop van een 11 jaar oud vissers vaartuig door de fa. A. A. Fenijn en Zo nen te Breskens. Het schip kost f 130.000. Juist omdat het vaartuig niet nieuw is Vr,?«grMe hetr Y' kuteijn een zo groot mogelijke zekerheid omtrent de kwali teit van het vaartuig. De scheepvaart inspectie zal over de hoedanigheid van het schip nog worden geadviseerd.

de Stem | 1967 | | pagina 3