uur „Weer bommen van V.S. op woonwijken" Een pakje voor elk FIGUREN IN DE CRISIS „PREMIES ANDERS VERDELEN" Nieuw ruimte experiment van Russen? NOORDVIETNAMESE BESCHULDIGING NA BOMBARDEMENT HAIPHONG: Verantwoordelijk Stichting akkoord over sociale verzekeringen: Bij tramhalte in Den Haag zoeken voor 10.000 man In Enschede tot 77 werk TEXTIEL TWENTE VRAAGT DRINGEND STEUN Portoricaan in Kennedy-zaak gearresteerd Scherpe kritiek op Paul de Groot MEISJE DOOR ZES JONGENS AANGERAND 8 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 APRIL 1967 kbaarste cadeau. jjgter ffiemolen scheift voor rtroüwen BESCHUIT MET MUISJES IClCfC?Ach,sche-i-tocHUitJ Joelden ze.Tóen we zeiden dat we "Vi Exbra Kiek in de Ft>rd hadden Gulf Guif .Super No-Nov Samen «w collega's noemen u objectief. Bij een geschil vraagt men üw mening. U steekt daar rustig een pijp bij op. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u COOpvaett rookt? Klimaat Surveyor-3 begint maan te krabben 9 3 cadeau. Iede^ als ze zo'n Beauty-s. ze ermee doet? Da u het weten wilt-®5 andere. «lie eea prima kopje k loteo aalt alleen 19.75. PASADENA, CALIFORNIE (AP) Dc Surveyor-3 heeft gisteren een onze- kere, buisvormige arm uitgestoken maar geen poging gedaan om het maandopper- vlak af te krabben. Het graven zou vannacht begonnen worden als de geleerden de operatie hervatten. De schaarvormige arm met een scïiep- je van 5 bij 12l/s centimeter begon zich uit te strekken tegen 11 uur gister ochtend. De camera van het ruimteschip die juist boven de arm gemonteerd is, maakte van elke beweging foto's en zond een serie beelden uit. De arm werd uitgestoken gelaten op 127 centimeter boven het maanopper vlak. De operatie werd kort voor 12 uur stopgezet toen het draaien van de aarde het volgstation in Goldstone bul ten het gezicht van de maan bracht. Een van de eerste bewegingen van de arm zou moeten zijn dat de schep om laag gaat zodat het blad op het maanop pervlak komt, waarmee dan de draag kracht van het oppervlak gemeten zal worden voor toekomstige bemande lan dingen. De geleerden hopen ook dat de sur veyor een greppel zal graven en voor het eerst de grond zal fotograferen onder het oppervlak. Een woordvoerder heeft meegedeeld, dat de foto's die naar de aarde gezon den werden „even scherp zijn als die van de Surveyor-1", die verleden jaar juni op de maan landde. (Van onze verslaggevers) LAGE VUURSCHE In het koninklijk paleis aan de Lange Voorhout te Den Haag is een perma nente expositie ingericht, waar men kan kijken naar de cadeautjes die allerlei mensen naar Dra- kensteyn hebben ge stuurd. De foto toont nog maar een klein deel van de expositie. Als de prin selijke baby alle trappel zakken, jumpertjes, jurk jes, broekjes, petjes, hand schoentjes, mofjes, over- gooiertjes en truitjes zou moeten dragen, dan zou hij gedurende een jaar elke vyf minuten ver kleed moeten worden. De cadeaus zullen daarom hun weg vinden naar in richtingen. Twee functionarissen van een verpleeghuis in Amersfoort dachten: Wij moeten onze geschenken niet op de grote hoop sta pelen, maar er iets bij zonders van maken. Uit naam van patiënten en verplegend personeel tuig den zij derhalve een ge schenkenboom op. Aan de takken van die boom bengelen tien pakjes. Te rekenen vanaf de geboor tedag mag prinses Beatrix elke dag een pakje uit de boom plukken. En wat komt er dan te voor schijn? Een rammelaar, een luierbroekje, zak doekjes, een bijtring en zovoort enzovoort. Sug- gestie van ons: Als u niet weet wat u nog naar Dra- kensteyn wilt sturen, denk dan eens aan een boekenbon. n Elke dag zijn er enkele honderden mensen die de RVD, het perscentrum, het ANP. het KNMI of de dagbladredacties opbellen met de vraag: Is de baby echt geboren? Wij zouden .veleens willen weten waar de bakermat van deze ge ruchten is. Drakenstèyn is het in geen geval. Het is er zo stil als ooit. De elf commissarissen van de koningin hebben een gezellig plannetje uit gebroed. Als de baby ge boren is, zullen zij (hand in hand) aan de ouders van het kind een wip en een schommel aanbieden, waarop de jonge Oranje telg later zal kunnen spe len. Wij stellen het ons al voor. Vader Claus tot kleine spruit: „Waarom ga je niet op de provin- ciewip spelen?" Zegt het kind: „Ik zoek het spring touw van de Hoge Raad", n Een Apeldoornse mes senfabriek betrekt alle kinderen die op dezelfde dag als de baby van prin ses Beatrix worden gebo ren, in een geschenken actie. De bewuste zuige lingen krijgen een verzil verd kinderbestek, be staande uit lepel, mes en vork. waarin de geboor tedatum gegraveerd is. Maar ive waren ovn 7u13 al in Zartdvoorb... 'H Ev-fcrakiekmUv/ wagen: Ironing Konstantijn. is sinds zijn troonbestijging idirie jaar gele den in sterke mate in de politieke strubbelingen in zijn land verwik keld geweest. Waarnemers in Athene hebben geconstateerd dat de atletisch gebouwde 26-jarige vorst en zijn vrouw, de vroegere prinses Anne-Marie van Denemar ken, de laatste tijd wanneer ze in het openbaar verschenen nog en thousiaster dan anders door de bevolking werden begroet, maai de aanvallen van zijn politieke vijanden zijn onverminderd fel gebleven. Zijn grootste tegenstan der, oud-premier George Papan dreoe, verklaarde kortgeleden dat Konstantijn meer weg had van een partijleider dan van een con stitutioneel monarch. „Wie regeert Griekenland nu eigenlijk de koning of het volk?" is Papan- dreoe's huidige leuze. Papandreoe werd in juli 1965 als regeringsleider afgezet na een conflict met de koning over zijn poging om het 'Griekse leger van rechtse elementen te zuiveren. Hij heeft dit vergeten noch vergeven. Toen Konstantijn op 5 maart 1964 zijn vader, koning Paul, op volgde, enkele weken nadat Pa pandreoe premier was geworden, zag alles er nog niet zo slecht uit. Maar de poging van de premier om het ministerie van defensie over te nemen en beweerde intri ges van een aantal politici, onder wie zijn zoon Andreas, en een groep linkse legerofficieren leid den tot een crisis. De koning, die zich gestelid zag tegenover een vijandig parlement, ging op zoek naar een nieuwe re gering' en slaagde er na drie mis lukte pogingen in een kabinet te vormen van afvalligen van Pa- pandreoe's centrumunie onder diens vroegere plaatsvervanger Stephanos Stephanopoelos. Sinds dien heeft de vorst nog verschei dene wankele coalities van elkaar bestrijdende partijen helpen vor men, waarvan er geen enkele op een duidelijke meerderheid in het parlement steunde. Er kwam uit eindelijk een zakenkabinet tot stand dat de verkiezingen van vol gende maand moest voorbereiden, maar ook dit kwam ten val waar op de koning enkele weken gele den de leider van de radicale unie, Panayotis Kanellopoulos, als inte rimpremier aanstelde onder fel protest van Papandreoe, die vond dat de koning hier eens te meer zijn politieke voorkeur liet gelden. Papandreoe's zoon Andreas (48) heeft een groot deel van zijn leven in de Verenigde Staten doorge bracht. Bij de inval van Mussoli ni's zwarthemden in zijn land in oktober 1940 vluchtte hij naar Amerika, waar hij aan de Harvard- universiteit de doctorsgraad in de economie behaalde. Tot 1962 do ceerde hij aan verscheidene Ame rikaanse universiteiten, waarna hij als adviseur voor de bank van Griekenland naar zijn land terug keerde. In 1964 werd hij als lid van de centrumunie-partij van zijn vader in het parlement geko zen. Zijn Amerikaanse staatsbur gerschap moest hij toen opgeven. Andreas Papandreoe nam in de politiek geen Wad voor de mond. Eerder dit jaar deed hij een beroep op het Griekse volk zich gereed te houden voor de strijd die het land moest bevrijden van de invloed van „het hof, buitenlandse am bassades en de economische oli garchie". Een van zijn leuzen is: „de regering behoort toe aan het volk, het leger aan de natie en Griekenland aan de Grieken". Andreas wordt ervan beschul digd de politieke leider te zijn ge weest van de geheime legergroep „Aspilda" (schild), die van plan was het bewind omver te werpen. De samenzwering kwain begin 1965 aan het licht en heeft sindsdien de gemoederen in beweging gehou den. Vorig jaar november kwam het in Athene tot een massaproces, waarin achtentwintig legerofficie ren van hoogverraad werden be schuldigd, Volgens de aanklacht waren zij o.a. van plan geweest na het grijpen van de macht Grie kenland uit de Noordatlantische Verdragsorganisatie terug te trek ken en in het neutrale kamp te brengen. Nadat gedurende vier maanden honderden getuigen wa ren gehoord vielen op 16 maart de vonnissen. Vijftien officieren wer den veroordeeld tot gevangenis straffen van vier tot achttien jaar, de andere dertien werden vrijge sproken. De justitie verzocht het parlement de onschenndbaarheid van Andreas Papandreoe en een andere afgevaardigde, Pavlos Var- dinoyannis, op te heffen zodat ook zij terecht zouden kunnen staan, maar een parlementaire commis sie wees het verzoek af. Sinds de ontbinding van het parlement enkele weken geleden zijn de twee echter min of meer „vogelvrij". De koningsgezinde professor Panayotis Kanellopoeios, de lei der van de Griekse radicale unie, heeft behalve als politicus ook naam gemaakt door zijn vele pu- blikaties over sociologie, literatuur en de Griekse politieke geschiede nis. Hij is evenals George Papan dreoe een voormalig verzetsstrij der, was vice-premier in de Griek se regering in ballingschap te Kaïro en leidde na de bevrijding van Griekenland en de communis tische opstand van 1944 gedurende 21 dagen een kabinet dat benoemd was door de regentaartsbisschop Damaskinos. Zijn laatste premier schap, waaraan de militair^ coup van vrijdag een einde maakte, duurde nog korter: 18 dagen. MANILLA (RTR) Pliilippijnse re chercheurs hebben gisteren op een pers conferentie in Manilla een 24-jarige Por toricaan, Luis Angel Castillo, ten tonele gevoerd, die volgens hen iets te maken kan hebben gehad met de moord op pre sident Kennedy. Hij had naar hun zeggen na toediening van een waarheidsserum meegedeeld, dat hij tot een groep vah circa vijftien personen behoorde, die was aangewezen om de president te vermoorden. Men had hem destijds een geweer in zijn handen gestopt en in een hoog ge bouw neergezet met de opdracht, dat hij moest schieten op een man die samen met een vrouw en een andere man in een open wagen in een stoet langs zou komen rijden. Castillo had verder ge zegd dat een 'ander zijn geweer uiteen had genomen, nadat ze hadden gehoord at iemand die Joe genoemd werd „de man al te pakken had genomen". Daar na was hij naar het vliegveld gereden en naar Chicago gevlogen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Paul de Groot, wiens rol in de Communistische Party Neder land de laatste tyd ernstig in opspraak is, heeft tijdens de oorlog niet het bevel uit Moskou opgevolgd, om het illegale werk in Nederland te organiseren, maar heeft integendeel dit werk belemmerd. Hij zou zelfs schuldig zijn aan de'ar restatie van zijn partijgenoot Lou Jan sen, die later werd vermoord. Tot deze conclusie komt het weekblad Vrij Nederland van deze week in een artikel, dat getiteld is „De levensloop 3var. een rencuneuse intrigant". De schrijver, Igor Cornelissen heeft geen goed woord over voor het oorlogs verleden van Paul de Groot. O.m. zou hij een schrille tegenstel ling tot het helfhaftige optreden van veel partijgenoten naar Rusland heb ben willen vluchten. Moskou verbood hem dit echter. (ADVERTENTIE) HANOI (AFP/AP) Het Noordvietnamese ministerie van buiten landse zaken heeft bekendgemaakt, dat bij de donderdag door de Amerikaanse luchtmacht uitgevoerde aanvallen op Haiphong meer dan honderd burgers zijn gedood of gewond. „Amerikaanse vliegtui gen hebben in golven verscheidene fabrieken en andere industriële installaties van de stad alsook woonwijken met bommen en projec tielen bestookt. Volgens de eerste gegevens zijn meer dan honderd burgers gedood of gewond en talrijke woningen verwoest, aldus de mededeling. De verklaring werd uitgezonden door het persbureau in Hanoi. Het aantal slachtoffers was vastgesteld aan de hand van voorlopige rapporten. Getrof fen werden vele dicht bevolkte wyken aan de rand van Haiphong alsmede verscheidene fabrieken en andere indu striële vestigingen in de stad zelf. Een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon verklaarde van zijn kant. dait de getroffen Noordvietna mese elektrische centrales 1,8 km of meer buiten het centrum van Haiphong lagen. ,,Het is duidelijk dat de V.S. een nieuwe hoogst gevaarlijke stap hebben gezet in de opvoering van de oorlog", aldus de verklaring uit Hanoi. „De regering van de democratische republiek Vietnam veroordeelt de bo vengenoemde nieuwe esoalatie krach tig en eist nadrukkelijk dat de Ameri kaanse regering zijn vernietigingsoorlog tegen de DRV en zijn agressieoorlog tegen Zuid-Vietnam onmiddellijk staakt en de nationale rechten van hét Viet namese volk, zoals vastgelegd in de akkoorden van Genève, streng naleeft" aldus de verklaring. „De Amerikaanse regering draagt de volle verantwoordelijkheid voor alle ge volgen van hun misdadige agressieve optreden in Vietnam". Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft tevens het Amerikaanse voorstel tot verbreding van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam met 16 kilo meter van de hand gewezen. ,,Het Amerikaanse voorstel", aldus een Noordvietnamese verklaring, „is een manoeuvre om 't geheel van de agres siepolitiek van de VS te verdoezelen en een grote bufferzone te scheppen teneinde Vietnam voor lange tijd te verdelen". In, Saigon is dit opgevat als een „vierkante afwijzing" van het Amerikaanse voorstel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgevers- en werk nemersvertegenwoordigers in de stich ting van de arbeid zyn het gisteren eens geworden over een andere verde ling van de op te brengen premies voor de sociale verzekeringen dan het (vori ge) kabinet voorstaat. Zij hebben mi nister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid verzocht, hen op 3 mei te ontvangen om de argumenten aan te horen. De andere verdeling der premies betekent voor de meeste loontrekken- den geen verlichting, wel echter voor degenen, wier inkomen boven de zoge naamde weistandsgrens ligt. De premies, die na 1 juli worden ge heven, zijn zoals reeds eerder ver meld zeer gecompliceerd en wat on overzichtelijk geworden. Uiteindelijk zouden zij er evenwel op neerkomen, dat de totale premielast voor de werk nemers met 0.75 procent zou worden verhoogd. De premie .voor deze W-A.O. zou volgens de aanvankelijke bereke ning 3,9 procent bedragen, maar volgens nadere calculaties zeker 4,2 pet. Werkgevers en werknemers zouden ieder de helft van deze premie voor hun rekening nemen. Om te voorkomen, dat de werknemers daardoor een te zware last zou worden opgelegd, zouden de werkgevers een groter deel van de zie kenfondspremie voor hun rekening moe ten nemen, wat dan weer mogelijk was, omdat de werkgevers elders premielas ten zien vervallen. De stichting van de arbeid wil nei kabinet van deze opzet af hebben, zij net om verschillende redenen. D€*werk gevers vinden, dat men hen niet moet belasten met de kasten van verzekermg wegens ziekte. De werknemers hebben erop gewezen, dat als de werkgevers een groter aandeel van de ziekenfonds verzekering gaan betalen, dit wel een compensatie zou betekenen voor dege nen, die verplicht verzekerd zijn, maar niet voor degenen, die boven de wei standsgrens zitten (de W.A.O. kent die weistandsgrens niet) DEN HAAG (ANP) Zes jongens van 15 en 16 jaar hebben een Haags meisje van zeventien jaar, dat by een tramhalte stond te wachten, aangerand. Zij mishandelden het meisje een kwar tier lang. Het meisje moest zich onder dokters behandeling stellen. De politie heeft het zestal opgespoord en ingesloten. De jongens zullen maandag bij de officier van justitie worden voorgeleid. De aanranding had plaats op de Paul Krugerlaan, rond tien uur 's avonds. Het meisje was op bezoek geweest bij een familielid en wilde per tram huis waarts keren. Zes jongens kwamen naar haar toe, maakten enkele opmerkingen en grepen haar beet. Na van de panische schrik een beetje te zijn bekomen, ver zette het meisje zich. Een van de aan vallers legde zijn hand op haar mond om haar het schreeuwen te beletten. Een kwartier lang duurde de marteling. Een omwonende had iets gemerkt en waarschuwde de politie. Vijf van de zes namen de benen. Een 16-jarige leer ling-monteur werd aangehouden. Het bleek, dat hij eigenlijk niet tot het groepje behoorde. Hij kende de vijf andere jongens amper. De Haagse ze denpolitie nam de kwestie hoog op en schakelde vier rechercheurs in. Behal ve de leerling-monteur werden gear resteerd: een scholier, twee bijrijders, een leerling-drukker en een schilder. Zij vormden een vriendenclubje. Te genover de politie hebben zij de aanran ding en mishandeling toegegeven. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Steun voor Twente en Oost-Gelderlan.d, gebied waar ruim vijftig gemeenten met een toenemende werkloosheid be dreigt worden, was het thema van de toespraken, die gisteren ge houden zijn door vertegenwoordigers van de overheid tijdens een openbare hearing door de vaste commissie van Ec. Zaken en Soc. Zaken in de Tweede Kamer te Enschede. Directe steun aan de textielindus trie, die met urgente moeilijkhe den kampt als een gevolg van vooral abnormale buitenlandse concurrentie, maar niet minder het beleid dat voor vervangende werkgelegenheid zorgt. Want, afgezien van de huidige moei lijkheden, zal de textielindustrie nog verder in personeelsbestand teruglo pen. Hoelang dit inkrimpingsproces zal duren, aldus de ETIO-directeur drs. H. A. Versteeg, en hoe ver dit gaat, weet niemand. Ook de textiel industrie zelf kan daar geen antwoord op geven- Ook bij een gunstige ontwikkeling in de textiel-dndustriie zal er .allen in En schede binnen tien jaar werkgelegen heid voor 10.000 mensen gevonden moeten worden. Zo stelde burgemees ter mr. A. J. Vleer. Dit getal kan voor de rest van het gebied verdub beld worden, maar de uitbreiding van de bestaande en de vestiging van nieu we bedrijven is tot dusver bij lange na niet voldoende geweest. Er is in Enschede een toenemend vertrek overschot, het laatste jaar respectievelijk 21, 153 en 257 per maand. Dit gaat, aldus mr. Vleer lijnrecht in tegen de in de tweede nota ruimte lijke ordening aangegeven ontwikke ling. De vaste kamercommissie van de ministeries van economische en sociale zaken gisteren op een open bare hearing in Enschede. Hier opent burgemeester A- J. Vleer de bijeenkomst- De burgemeester wees, evenals ve le sprekers na hem, op de noodzaak van stimuleringsmaatregelen, ten ein de in vijf a tien jaar op zeer grote schaal permanente werkgelegenheid te creëren. Zonder hulp van de centrale overheid is dit onmogelijk en boven dien tracht de regering nieuwe indus trieën naar Limburg, delen van Bra bant en het noorden te dirigeren. Het industriële klimaat in Twente is gunstig, maar elders krijgen deze nieu- nt van hun in- d. Drs- H. S. Versteeg, dlirecteur van het econo misch technologisch Instituut Overij- sel, pleitte er met klem voor, Twente als stimuleringsgebied aan te wijzen. Twente is evenzeer als Limburg in een noodsituatie gekomen, aldus de heer Versteeg, en het heeft evenveel recht op steun. Hang, iiiiaax ciuc vestigingen 25 MOSKOU (AFP) Uit goede bron in Moskou is vernomen, dat een Rus sisch ruimte-experiment voor de deur staat. Het zou zeer waarschynltfk zon dag of kort daarna worden uitge voerd. Er zouden twee ploegen ruimteva ar- 1 deris gelanceerd worden in ruimte vaartuigen van een geheel nieuw type- Hun opdracht zou zijn, de mogelijkhe den van onafhankelijke verplaatsing en arbeid in de ruimte grondiger na te gaan.

de Stem | 1967 | | pagina 9