Moeders, tieners en twens in roze watten Symbool van een lijdensweg M.M.S.-schriftelijk is weer achter de rug Benoeming A. Duynstee staatssecretaris defensie-luchtmacht? Twee provo s veroordeeld tot 6 weken H HHP STENO-TYPISTE NVB „LUTETIA" 7 DE ZEVEN DOCHTERS VAN VADER JAHR Reclamegoden T elraam Steunkleuren Handwerksters Wet tegen vlees met hormonen Pijlen Voor aanranding Bossche meisjes tweeëneenhalf jaar I.G.B. tevreden Kosten 275 miljoen Recreatiegebied in Zuid-Holland van duizend ha In hoger beroep Mammoet DE STROMBOL1 WEER ACTIEF Vier groepen ycjf. Cjdirem GEDRAGEN KLEDING, SCHOEISEL, GEZINSKREDIET dl 24 HULP- I ARBEIDERS (spuwers) FOTOLASSERS/ BEDRADINGSMONTEURS „ORION" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 APRIL 1967 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De zeven kin deren van vader John Jahr zijn beslist geen winkeldochters: mol lige Petro, moddervette Brigitte, schreeuwlelijke Stern en de hoofse Constanze groeien onder zjjn slim, wakend zakenmansoog als kool. Apekool om precies te zijn. Ter wijl ze in omvang en welbehagen bij het Duitse volk toenemen, broeien «ijn commerciële leghorns Stellvertreters, Verlagsdirekto- ren, Vertriebsleiters en Wer- bungsbaasjes geduldig nieuwe eieren uit. De moeders heeft hij reeds in de papieren watten ge legd, de tieners zijn door hem aan de borst gedrukt, de twens heeft hij stroop om de mond gesmeerd, de minnaars van sex en sensatie kunnen wekelijks op hem reke nen, de miljonairs en vertrouwe lingen van het Wirtschaftswunder verschaft hij de wapens, waarmee ze hun toekomst het juiste beurs effect kunnen geven. Nu Is de beurt aan het jonge, stralen de gezin. Het vrouwtje met dadendrang, dat haar studie in de Egyptologie heeft opgegeven, toen het eerste kind kwam. De pa met pep, die zijn eigen wandmeu bel in elkaar timmert, maar ook niet te beroerd is om zijn dochter zo'n oer- gemakkelijke luier van absorberende celstof om te leggen. Snuivend is John Jahr dit onontgonnen terrein binnenge stormd, onvervaard heeft hij zjjn publi- clteitskanonnen in stelling gebracht. „Het gezin vormt een markt", con-- stateert hij met voldoening, „die sneller groeit dan welke andere ook. Het ge boortecijfer steeg in Duitsland van 799.000 in 1952 tot 1.065.000 in 1964. Ge middeld kost elk van die baby's dui zend marken per jaar. Dat maakt dus al een vetpotje van 12 miljard marken. Daarnaast staan de ouders, pakweg 14 miljoen stervelingen, die ook hun be hoeften en pretenties hebben. Dat va rieert van de positiejapon tot tabletten tegen migraine, van pil tot de po". Op 22 februari opende hij de aanval: boekwinkels en kiosken werden door zijn uitgeverij bevoorraad met 400.000 exemplaren van een gloednieuw tijd schrift „Es", dat binnen een week vol ledig was uitverkocht. Tevoren hadden zijn marktexperts belet gevraagd bij de reclamegoden. Zij immers moeten ,Es" hun loyale zegen geven, zij alleen kunnen de nieuwgeborene uit de uit geverscouveuse halen. John Jahr wil het Duitse gezin best als een gulle peet oom trakteren, maar de winst van zijn mammoetbedrijf moet niet uit de huis- houdpot komen, maar uit de brandkas ten der fabrikanten. Welnu, John Jahr rekent hun haar fijn voor: „Wij mikken met „Es" zorg- vuldig op een open plek in het bos van de Duitse periodieken. „Es" komt voor de dag met een redactieprogramma, dat tot nog toe in dé Bondsrepubliek niet te vinden was. De lezers zijn alle va ders en alle moeders. Er trouwen in Duitsland elk jaar één miljoen men sen. De kinderen, die elf miljoen baby's vragen om voeding, kleding, onderricht, verzorging. Zeven miljoen vrouwen zien zich geplaatst voor een van de moei lijkste vraagstukken van het mensdom: het opvoeden van een of meer kinde ren. Wij kunnen rustig zeggen, dat deze vrouwen zeven miljoen in getal om hulp schreeuwen. Es geeft hen die. Royaal. Van de pil tot -de bevalling, van de eerste kreet tot de eerste com munie". baby krijgt daarvan maar 120 potjes per jaar, tegen 320 voor een Engelse en 520 voor een Amerikaanse baby. Welke baby zou bij deze cijfers geen lust krij gen om te emigreren? Of zo lang te krijsen, totdat zijn ouders wel gedwon gen zijn om „Es" te gaan lezen?" Hij wil het schappelijk maken. John Jahr wenst'de reclamewereld niet de marken onder de gemanicuurde nagels weg te zuigen. Zij betalen voor een hele pagina zwart-wit in „Es" 8000 mark bruto. Met één steunkleur komt daar nog eens 2000 mark bij, met twee steun kleuren 3200 mark, met 3 steunkleuren 4000 mark. Wil de fabrikant zijn soep in dampende technicolor van het papier laten spatten, dan vraagt oom John een extraatje van 6.400 mark voor de rech terbladzij en 6000 mark voor de linker pagina. Over de hoofdjes van het on mondig kroost heen begint hij zo zijn langdurige flirtation met het kapitaal. En wederom laat de feilloze intuïtie vader Jahr niet in zijn uitgevershemd staan. De geschatte oplaag van 300.000 exemplaren wordt bij het ter perse gaan van Ret eerste nummer haastig verhoogd met 100.000 exemplaren. In het tweede nummer komen de fabrikanten met een bankpapieren handdruk van minimum 8000 mark hem met het succes geluk wensen: de industrieel, die zulke beel dige kinderpakjes maakt, zijn collega, die ze nog aardiger vervaardigt, de fa brikanten van ijzersterk schoeisel, van poppen, die spreken en plassen, niet krimpen en krassen. Een fabriek van ondergoed geeft acte de presence met twee steunkleuren. Daar gaan zijn elf duizend tweehonderd mark. De redactie, onder leiding van chef redacteur Helmut Grömmer heeft on dertussen ook niet stilgezeten pp de sta len bureaustoelen: er is een lijvig mode- deel schoolmode, kindermode er zijn onthullende interviews: Zijn de Duit'ée hotéls vijandig tegenover uw kind? Met dertien jaar heeft men al veel zorgen. Kan men straffeloos anti baby-spray' "gebruiken? Wanneer mag u van vader Jahr een zwangerschap onderbreken? Er zijn fo to's, tekeningen, raadseltjes, tips en adressen, wegwijzers en vragen van-le zers, die, gezien de lange voorberei dingstijd van „Es" waarschijnlijk al leen bij Grömmer en de zijnen gerezen zijn. En John, grijze John uit Hamburg aan de Elbe, ziet dat het goed is en glimlacht. Hij denkt in miljoenen en drukt ze zelf. Zijn oudste dochter, de zwaarlijvige, Stern, had in het vierde kwartaal van 1966 een wekelijkse op laag van 1.644.942 exemplaren. Het aan tal lezers werd geschat op 9.400.000, van wie 4.560.000 vrouwen waren. Sindsdien Is de oplaag verder gestegen met enige tienduizenden. De Duitser, die met zijn handel op dit paradepaard van Jahr wil meerijden, betaalt voor een advertentie van één pagina zwart-wit 27.680 mark, de Duit sers, die het gekochte paard in de bek willen kijken (en dat geldt ook voor de 4000 Nederlanders, die Stern weke lijks kopen), treffen een gevarieerde inhoud aan, die sex, spanning en sen satie trefzeker doseert. In Duitsland mogen sterk gepeperde bladen als Esquire, Playbou en Myfai niet ver kocht worden, maar Jahr en de zijnen zwemmen lenig door de mazen van de wet heen en zorgen toch, dat blootje om zijn loontje kan komen. Naast, Hohenzollernprins Louis Fer dinand junior, de geoliede vogels aan de Engelse zuidkust en de heldenver ering van gesneuvelde Duitsers in ker ken en kapellen, ziet het getrainde le zersoog een halfontklede Karin Fedder- sen, een verder ontklede Twiggy, enige badende nimfen aan Tito's roestbruine kusten en nog wat ander strooigoed uit de blote trommel. Nu John jahr zich toen oreeduit ach ter zijn telraam heeft opgesteld, stoot hij ook gelijk door: „Voor hun kinderen hebben de Es-lezers bijna 7 miljard mark nodig, yoor kleding niet veel min der dan 2,5 miljard. Daar komt bijna een half miljard bij voor reiniging en lichaamsverzorging. En dan nog eens een half miljard voor huisraad. En ran te bedenken, dat in Duitsland de eeuw van het kind nu pas goed is begonnen. Neem alleen de kant-en- klare babyvoeding in potjes. Een Duitse De formule, die chefredacteur Henri Nannen hanteert om zijn wekelijkse 208 pagina's te vullen, verschilt nauwelijks van die, waarmee uitgeversreuzen in andere landen hun lezers een droomwe reld van kant en folklore voor ogen to veren. Jacqueline Kennedy dwaalt er doorheen, Soraya, koningin Sirikit, Bri gitte Bardot en Sofia Loren figureren als standwerksters." Het is het bekende kruidige soepje, van het naakte been getrokken. De enige voorsprong, dié Stern het meest gelezen blad in de Bondsrepubliek heeft op/bladen als Panorama. Revu en de Spiegel, behaalt 't via zijn kleine annonces. Naast advertenties van meu- DEN HAAG (ANP) Begin volgende week zullen wettelijke regelingen van kracht worden, die beogen te voorko men dat vlees van met hormonen be handelde dieren in de consumptie komt. Het ministerie van sociale zaken en 1 volksgezondhedi deelt dit in een in sa menwerking met het ministerie van landbouw uitgegeven publikatie mee. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui- ainga, heeft in de voorschriften krach tens de vleeskeuringswet enkele aan- k'\vullingen aangebracht. Indien bij een onderzoek de aanwezigheid van hormo- nenresten blijkt, wordt het vlees van het -L betrokken dier afgekeurd en vernietigd. DEN HAAG (A.N.P.) In leidende Haagse politieke kringen wordt alge meen aangenomen, dat begin volgende week de benoeming te verwachten is van de heer A. E. M. Duynstee uit Maastricht tot staatssecretaris van de fensie-luchtmachtzaken. De heer Duynstee is 46 jaar oud. Hij maakte van 1956 tot 1967 deel uit van de KVP-fractie in de Tweede Kamer en Was als zodanig lid van de defensie commissie. Voorts was hij lid van de raadgevende vergadering van de raad van Europa, de assemblee van de West- Europese Unie en van het NATO-pai- lement. belfabrikanten en importeurs van hutsende uitnodigingen aan om zich voor een handvol marken standaard werken over het intieme leven van de homo sapiens aan te schaffen. De titels liegen er alvast niet om: Liefde zonder masker, Volle actie in kleur, 99 keer liefde, Geheimen Van de liefde en Seksuele praktijk (dit boek begint, waar de voorlichtingswerken eindigen) kan men via een postbu§ in Berlijn, Ham burg of Bremen zonder veel vijven en zessen bestellen. Uiteraard geldt dit aan bod alleen voor volwassenen. Kleine Pietje moet eerst netjes zijn „Es" uit lezen. Diezelfde boeken worden in een ander blad van Jahr, „Constanze" volledig af gekraakt in een onthullend artikel „Kan men liefde uit boeken leren?" Het blad met een gecontroleerde oplaag van 619.000 exemplaren (paginaprqs 15.360 mark) heeft meer bemodderde pijlen op zijn boog: Liefde op zijn Zweeds, Huwelijksmarkt in Duitsland, Tablet ten vermoorden uw dromen, Waaraan bemerkt een man, dat zijn vrouw hem ontrouw is? Daarnaast kookt de redac tie de gebruikelijke papieren pap van nuttige handwerken, functionele eet- hoeken, horoscopen, smakelijke recep ten en frisse zomerjurkjes. Nagenoeg hetzelfde doen ook Jahrs jongere dochters Petra en Brigitte, die zich richteji tot de moderne vrouw, wie dat ook moge zijn. Brigitte, met een heupomvang van 228 pagina's, heeft een lezersbereik van 3.82 miljoen (pagina- prijs 20.200 mark). Petra, die een vitale maat heeft van gemiddeld 140 pagina's richt zich tot 1,65 miljoen lezers (paginaprijs 13.600 mark). Beide dochters peperen hun fans in met onderwerpen als een „Ameri kaanse over de Duitse man; Schoon moeder dwingt ons; Dokter, waarom ben ik zo moe; De grote crisis; Mijn man is soldaat in Vietnam"; badmode, slaap kamermode en de Franse keuken. Jahr UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft twee Marokkaanse gastarbeiders wegens 't aanranden van twee meisjes uit Den Bosch elk ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Het zijn de 26-jarige A. I. en de 27-jarige M.K. Zij woonden in Culemborg. Tegen I. was een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek geëist. K. werd conform veroordeeld.- Het twee tal had in de nacht van 28 op 29 ja nuari van dit jaar twee meisjes, res pectievelijk 20 en 21 jaar oud meege nomen na een bezoek aan een dan cing in Den Bosch. De meisjes ken den de Marokkanen oppervlakkig. Na een paar uur te hebben rondge reden stopten de gastarbeiders op een stil plekje in het plaatsje Tuil en 't Waal en vergrepen zich daar aan de meisjes. BREDA (ANP) De resultaten over 1966 van de Internationale Gewapend- Beton-Bouw N.V. kunnen, zo blijkt uit 't verslag, bevredigend worden genoemd. Het exploitatieresultaat en diverse baten daalden tot f 3,95 (f 4,24) min. Na aftrek van belasting e.d. resteert een saldo-winst van f 512.016 (f 509.975) Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van achttien pet in een tussentijds bericht moest de di rectie dan ook mededeling doen van omzetcijfers van ui S^sdien ontving zij echter enige belangrijke opdrachten, waardoor de omvang van de orderportefeuille aan het einde van 1966 aanmerkelijk groter was dan eind 1965. De International combinatie tot uit voering van scheepvaartsluizen te Ter- ?n"zen heeft de binnenvaartsluis eind 1966 opgeleverd. De combinatie zieken- huisbouw fe Bergen op Zoom en Roo sendaal is met de bouw van beide zie kenhuizen gevorderd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In 1985 moet tussen Delft en Rotterdam een recreatiege bied van minstens duizend hectare zijn ingericht, waar zestig- tot hon derdduizend randstedelingen hun dag en weekendrecreatie zuilen kunnen vinden. De „Stichting wetenschappelijk onder zoek midden- Delfland" uit Zuid-Hol land heeft een interimstructuur-rapport uitgebracht over het gebied tussen Delft en Rotterdam, dat al jaren gele den tot bufferzone tegen de opdringen de bebouwing werd bestemd. De totstandkoming van het recreatie terrein wordt door de stichting het meest urgent geacht. Uitwerking van de plannen die zij op tafel bracht zal circa 275 miljoen gulden vergen. De filannen voor het gebied, midden-Delf- and-oost, omvatten onder meer stran den en plassen voor watersport, speel- en ligweiden, sportcentra, een eve nementenpark, manege, bossen en pa den voor wandelaars en fietsers. Uit de te graven plassen zal naar schatting twintig miljoen kubieke meter zand vrijkomen, dat een opbrengst van hon derd miljoen gulden kan garanderen. Over circa achthonderd hectare wil men hier komen tot de inrichting van nieuwe en economisch werkende be drijven. De meeste van de boerderijen die nu in het weidegebied liggen zullen moeten verdwijnen. Voor het aangrenzende gebied mid- den-Delfland-west is gedacht aan agia- rische bestemming. Ook daar zouden tn een aantrekkelijk landschap nieu we bedrijven verdere stedelijke bebou wing een halt kunnen toeroepen. In het gehele gebied is nog voor dertien honderd hectare bouwgrond gereser veerd. AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse gerechtshof heeft gisterochtend in hoger beroep de 23-jarige ideoloog en provo Roel van Duyn wegens het bij geschrift opruien tot enig strafbaar feit veroordeeld tot zes weken gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank had hem dezelfde straf opge legd. De procureur-generaal had in appèl acht weken geëist. Het betrof hier de „anonieme subversieve brief", die gepubliceerd was in Provo nummer 7, verschenen in februari 1966. De tweede bekende provo, de 23-jarige kunstschil der Rob Stolk werd terzake van ver spreiding en het in voorraad hebben van een opruiend geschrift veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf, een week meer dan waartoe de rechtbank nem had veroordeeld. De 31-jarige constructeur en provo gemeenteraadslid Ruud Schimmelpen- ninck werd vrijgesproken van het ver spreiden omdat het hof niet bewezen achtte dat hij wist dat er opruiing in het bewuste provonummer voorkwam. Het gerechtshof verwierp evenals de rechtbank had gedaan het verweer van de provo's, dat de bewuste brief niet serieus diende te worden genomen maar moest worden beschouwd als kolder, sa tire en ironie. De hele brief was gericht tegen de technocraten, de machthebbers, bij wie men, zo werd in de brief gesteld, het streven meende te hebben vastge steld om de binnenstad te willen ontvol ken. In de brief werd o.m. aangespoord tot het verstoren van vergaderingen van publieke werken, gemeenteraadsverga deringen, het liquideren van „overheids- misdadigers" en het opblazen van de in aanbouw zijnde IJtunnel. wil ook eindelijk ms van die eeuwige uiensoep af. John Jahi wil trouwens zo veel. Sinds 1 juli staat deze Hamburgse ex-sport journalist aan het hoofd van de uitge- versmammoet Gruner und Jahr GmbH Co, die sluimert in 29 panden in de Hanzestad. Daarnaast beschikt het con cern over de modernste drukkerijen van Duitsland. Een nieuw hoofdkwartier van staal en beton is in aanbouw. Jahr, die door zijn naaste medewer kers omschreven wordt als een keihar de zakenman met het gouden hart van een begrijpende vader („Het ene mo ment scheldt hij je de huid vol, het vol gende ogenblik kun je rustig bij hem uithuilen") verzorgde tijdens de Olym- .pische Spelen in Amsterdam (1928) foto reportages van alle sportgebeurtenissen en stichtte in 1934 zijn eerste blad „De jongedame". Hij wil nu, dat ook het Nederlandse volk profiteert van zijn 'zegeningen en daartoe reisde hij met zoon Michael naar Wassenaar, waar hij in het kasteel niet zonder moeite op één van de brekelijke eetzaalstoeltjes klom. Tevoren had een attente ober een exemplaar van Het Vaderland op de zitting gelegd, want Jahrs activiteit mag misschien veel voeten in de Duitse aarde hebben, van het goudbrokaat van kasteel Oud-Wassenaar dient hij toch af te blijven. Jahr onthulde allereerst, dat hij Ne derlands spreekt. Hij gaf ook een proe ve van zijn taalbeheersing. „Ik ben gek op jou", sprak hij stralend vanaf zijn stoeltje. Daarna keek hij de kring van uitgevers en wederverkopers rond en zweeg. Men wachtte geduldig op de vol gende Nederlandse zin. Toen zei hij: „Meer weet ik niet. Dat is het enige, wat ze me in 1928 geleerd hebben". Het zaaltje honoreerde hem met een harte lijk applaus. Het was weliswaar een magere oogst, maar men was al blij, dat Jahr gek op het zaaltje was. Vervolgens toonde hij zijn kinderen: Stern, Brigitte, Petra, Constanze, Es, Capital en de Duitse „Elsevier", die Zeit. Men vond het allerwegen een fijne familie. Men beloofde ernstig de doch ters ook in Nederland aan de man te brengen. STROMBOLI De vulkaan de Strom- boll op 'het gelijknamige Italiaanse eilandj e in de Tyrreensezee is weer actief. De lava loopt in zee. De laiva begon gisteren te vloeien uiilt de cen trale krater van de ongeveer duizend meter (hoge vulkaan en tevens uit een nieuwe barst bij zee. De 900 inwoners van het eiland wor den niet bedreigd. (Van een onzer redacteuren' DEN HAAG. Voor d* M.M.S. is het schriftelijk ge deelte van de eindexamens al weer achter de rug. D* meisjes kregen als finale het Nederlands opstel waaraan twee en een half uur mocht worden gewerkt. De titels gaven een ruime keuze en dat was een compensatie voor de lastige vertaling Duits, waarop de examen commissie de jongedames des ochtends had onthaald. Voor het gymnasium en do H.B.S.'ers wordt het schrif telijk examen volgende week maandagmorgen weer voort gezet. De titels voor het opstel M.M.S. luidden: „Zorg voor het gehandicapte kind", „Er is soms moed nodig om „neen" te zeggen", „De rol van de vrouw in het politieke en maatschap pelijk leven van onze tijd", „Fantasie een kostbaar bezit", „Een land dat bijzonder indruk op mij gemaakt heeft", „De ontdekking van een zoek", „Studie- en beroepenvoorlichting", „Een nachtmerrie die mij overdag vervolgde", „Michel van der Plas' vers ,Nu ben je soms nog alleen' én tenslotte de zeer uitvoerige titel die betrekking had op de rol van de mo derne communicatiemiddelen. Duits was de dominerende kleur op de schriftelijke examens van het mid delbaar onderwijs. De gymnasiasten en H.B.S.'ers kregen een Duitse ver taling voorgelegd, waarin de M.M.S.' ers hen al waren voorgegaan. De ver taling die als titel „Kathe Kollwitz als Frau und Künstlerin" droeg, was be paald geen roos zonder doornen. Kandidaten kunnen bijvoorbeeld moeite gehad hebben met een plaats bepaling als „des Wörther Platzes", met woorden als ,,nachdenklich" en „daseinsbereichen". Voor de goede leerlingen zal de opgave een aardig werkstuk geweest zijn; wie niet zo sterk in zijn Duitse schoenen staat, zal vermoedelijk een paar moeilijke uren hebben doorgemaakt. De opgave boekhouden deel 1 vooi HBS-A had als derde opgave een ac tuele testcase; na het journaliseren van transacties met obligaties moest antwoord gegeven worden op vragen als wat de voornaamste redenen tot de emissie van converteerbare obliga tieleningen kan zijn, wat men onder zelffinanciering verstaat en op welke manier zelffinanciering kan plaats vin den. De eerste, uitvoerige opgave, be trof het journaliseren van gegevens uit dagboeken met uitsluitend gebruik maken van eerder genoemde groot boekberekeningen. Daarna moest nog in guldens het efficiencyverschil op het direct grondstoffenverbruik bere kend worden. De tweede opgave had betrekking op diverse berekeningen bij het exploiteren van een complex van zestig woningen. H.B.S.-B hield zich op hetzelfde tijd stip, bezig met de opgaven voor schei kunde. Deze opgaven onderscheidden zich door de veelheid van onderwer pen, die dit jaar aan de orde komen: atoombouw, chemische bindingstypen, zuurtegraad, ionenvergelijkingen, orga nische synthesen, evenwichten en tot slot een titratievraagstuk. Zoals gebruikelijk is het werk ver deeld in vier groepen a„ b., c. en d. A. bevat enkele typen vragen, zoals die wel meer aan de orde gekomen zijn en waarop de leerlingen getraind zijn. B. bevat ook vragen van een bekend allure, waarbij veel accurates se geboden is. C. bevat vragen voor de toekomstige „syntheticus". Nieuw is de vraag over kunststoffen. Vele leraren zullen hun pupillen wel aangespoord hebben kunststoffen te bestuderen. D. is het „rekenwerk", bijzonder ge schikt voor leerlingen die op hoge pun ten mikken. De leerlingen zullen de be schikbare tijd hard nodig gehad heb ben. De gymnaslumkaiididaten hielden zich gistermorgen bezig met het on- Ze kregen ter samenvatting een frag- derdeel tekstbehandeling Nederlands, ment voorgeschoteld uit „Wereld In woorden" van prof. Dresden, waarin de moeilijkheden bij de bestudering van de roman ter sprake komen. Na een vlotte behandeling van het ontstaan en de geschiedenis van het genre komt Dresden tot de conclusie dat de historische benadering ontoe reikend is en dat slechts de vraag naar de structuur de roman als kunstwerk recht doet wedervaren. Het fragmens bevatte een interessante en actuele problematiek. Het was een pittig stuk proza, overzichtelijk opgebouwd en goed gesteld, dat kansen bood tot goed werk. Niet zozeer de gedaohtengang als wel de lengte van het fragment zal de kandidaten hoofdbrekens gekost hebben. Het was allerminst eenvoudig bet betoog in ten hoogste anderhalve foliobladzijde samen te vatten. In het voormalig concentratie kamp Dachau zal op 7 mei een ge denkteken worden onthuld voor de Joodse slachtoffers van het Nazi regime in dat kamp. De weg die naar omlaag voert symboliseert de weg die de slachtoffers gingen. Boven op het gedenkteken staat een Joodse zeven- armige kandelaar. Links op de ach tergrond een van de wachttorens. OPROEPING In het faillissement van de Heer A. J. van den Kieboom ten tijde van de uitspraak van het faillissement!; wo nende te Bavel, Bredaseweg 23a, zal een vergadering van schuldeisers worden gehou den op donderdag, 25 mei 1967 des voormiddags te 11 uur in het Paleis van Jus titie, Kloosterlaan nir. 46 te Breda, zulks teneinde een crediteur, die verzuimd had zijn vordering tijdig in te dienen alsnog in de gelegen heid te stellen zijn vorde ring te laten verifiëren. Mr. W. A. M. J. Meijer Curator Baronielaan 133 Breda. l&n.v: voor uw (S& ir' "GIETART" BETONMOLEN prijzen vanaf f. 380,- III - III wernhout bij breda tel. 01696 23 54 mensen in nood met t enz. GOEDEREN KUNNEN ONGEFRANKEERD per Van Gend en Loop GEZONDEN WORDEN aan de Kath. nat. stichting MENSEN IN NOOD voor bijzondere noden en vluchte lingenzorg, JACOB CATSSTR. 21, DEN BOSCH. GIFTEN IN GELD GAARNE OP GIRO NR. 1111122 t.n.v MENSEN IN NOOD. DEN BOSCH vraa^, termijn: APPARATEN- EN KETELFABRIEK JEN HAAG N.V. - GOES haar afdeling Secretariaat op korte met behoorlijke kennis van handels-correspon dentie Nederlands en moderne talen. Tenminste Ulo-opleiding achten wij noodzake lijk en een redelijke kantoorervaring wordt op prijs gesteld. Teamgeest en accuratesse zijn verder belang rijke voorwaarden voor deze afwisselende functie. Sollicitaties te zenden aan: APPATATEN. en KETELFABRIEK DEN HAAG N.V afd. Personeelszaken, Postbus 69, Goes. Direct contant geld. Voor huisinrichting, kleding, vakantie, auto, enz. Al meer dan 300.000 gezinnen gingen u voor. Zonder borg aan ambtenaren en andere vaste werknemers. Snel en discreet. Wette lijke voorwaarden. Kwijtschelding bij overlijden. Vraag inlichtingen bij N.V. NATIONALE VOLKSBANK Rotterdam, Maudtsweg 45. teL 135743 Tevens in Amsterdam en Den Haag gezinscrediet 1b2s DB BANKIER VAN UW GEZIN J Wij vragen voor karweiwerk in België tegen 4 mei: verder voor inlichtingen en aanmelding: te Breda: j op maandagavond vanaf 8 uur in café j „DE ROSKAM" Mastbosstraat 119, Breda, j Electro technisch installatie en reparatie- i bedrijf j Achterom 36, Breda, Tel. 01600 - 41616 j Algemene metaalbouwonderneming i Frankrijklei 80, Antwerpen, tel. 317110

de Stem | 1967 | | pagina 7