AMERIKA'S RAKETPIONIER Vijftig jaar geleden droomde dr. Goddard al van ruimtevaart GODDARD- CENTRUM LANCEERT EIGEN RUIMTE-VAARTUIGEN perspectief Vliegveld klaar terwijl u wacht STUDIE VAN PLANETEN EN STERREN Restaurai stadshar in gevaa DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG APRIL 1967 25 IDEEËN WET VAN NEWTON V-2 RAKE! POSTUME HULDE I Naar de minister Elfhonderd pandei Al In 1924 legde dr. Goddard zijn studenten aan de Clark uni versiteit uit hoe een raket de maan zou kunnen bereiken. Deze foto is nu een van de historische documenten van het allereerste ruimte-onderzoek. 9 Dr. Goddard slaat in Nieuw- WÈfc s Mexico de lancering van een van zijn in 1940 gebouwde raketten gade. Een benzinebrander aan een stok wêJ'd gebruikt om in 1926 de eerste vloeibare brandstof-raket van dr, Goddard te ontsteken. r^e verovering van de ruimte is een nieuw dramatisch avon tuur van de mensheid. Robot verkenners worden de ruimte in gestuurd om andere hemellicha men te fotograferen. Tienduizen den specialisten bouwen toren hoge raketten, waarmee mensen eens naar de maan zullen reizen. Ruimtevaarders zweven ge wichtloos door de ruimte. Ande ren verbranden binnen enkele seconden in een ruimtevaartuig vol zuivere zuurstof. Dit is een nieuwe, grimmige wereld, die tien jaar geleden nog pure scien ce fiction was. Toch waren er 50 jaar geleden al mensen die van de ruimtevaart droomden. Een van hen was de Amerikaanse hoogleraar in de fysica, dr. Ro bert Goddard. Dr. Robert Goddard. nu beschouwd als de vader van de moderne ra- kettentechniek, begon zijn eenmans- ruimteproject kort na de eeuwwis seling. Twintig jaar later, op 16 maart 1926, had op een Amerikaan se boerderij een gebeurtenis plaats, die de sleutel zou worden voor het ruimte-onderzoek en de exploratie van de maan. Het gebeurde op een met sneeuw bedekt veld in Aubern, Massachu setts, vroeg in de morgen. De he mel was helder, het vroor en het was windstil. Vier mannen en een. vrouw kwamen daar volgens af spraak bij elkaar. Dr. Goddard, de leider van het groepje, droeg een vreemd uitziend apparaat, dat hij zorgvuldig begon op te stellen. Het was een stalen frame, waarin een lang, slank ding overeind werd ge houden, waarvan de scherpe punt recht naar de hemel wees. De drie overige mannen trokken zich tot op veilige afstand terug, terwijl de vrouw een filmcamera opstelde, die de gebeurtenis moest filmen. Toen bracht de leider voor zichtig een aan een lange stok be vestigde benzinebrander bij een van de uiteinden van het vreemde appa raat. Er schoot een steekvlam om hoog, er klonk gesis, er kolkten dik ke rookwolken op en brullend schoot het ding ongeveer 12 meter hoog de lucht in. Twee en een halve secon de later na een luchtreis van meer dan 70 meter met een snelheid van 100 kilometer per uur kwakte het ding in de sneeuw neer. De eerste raket met vloeibare brandstof was met succes gelan ceerd en daarmee was de eerste kleine stap gezet op de weg naar de ruimtevaart. Jn 1961, op de 35e verjaardag van de eerste geslaagde lance ring van een raket met vloeiba re brandstof, werd in Greenbelt, in de Amerikaanse staat Mary land het Goddard Ruimtecen trum geopend, een nieuwe in stelling van de NASA voor vreedzaam ruimte-onderzoek en genoemd naar Amerika's grote raketpionier. Het centrum en zijn zijtak het Goddard Instituut voor Ruimte-on derzoek in N. York spelen een be langrijke rol in Amerika's weten schappelijke en praktische verken ning van de ruimte. Het Goddard Ruimtevaartcentrum is verantwoor delijk voor de ontwikkeling van on bemande ruimtevaartuigen en expe rimenten met raketten voor funda menteel en toegepast onderzoek. Het voert allerlei projecten uit op het terrein van stralingen in de ruimte, astronomie, verschijnselen in de ho gere luchtlagen de dampkringen van andere planeten, geofysica en zonne- fysica. Op het gebied van toegepaste we tenschappen ontwikkelt het centrum weer- en verbindingssatellieten, zo als de Tiros, Syncom, Nimbus, Re lay en ATS (Applications Techno logy), satellieten. Vanwege de bui tengewoon brede spreiding van zijn projecten beschikt het enorme God- dard-centrum over allerlei techni sche voorzieninger en medewerkers. Het is een van de weinige centrums in de wereld, die een wetenschappe lijk programma voor ruimte-onder- zoek helemaal zelf kan uitvoeren. Het is niets ongewoons dat door de duizenden specialisten van God dard een bepaald project wordit ont worpen, dat er voor dat project een satelliet of ruimtesonde wordt ge bouwd, die vervolgens door eigen mensen op Kaap Kennedy wordt ge lanceerd, met eigen apparatuur en verbindingsstations in de ruimte ge volgd wordt en dat de resultaten door de eigen staf worden verwerkt en gepubliceerd. Goddard beschikt over twee we reldomspannende verbindingsnetten voor het volgen van satellieten en andere ruimtevaartuigen, namelijk het Space Tracking and Data Acqui sition Network (netwerk voor het volgen van ruimtevaartuigen en het verzamelen van gegevens) en het Manned Space Flight Network (net werk voor bemande ruimtevluchten) dat onder meer werd gebruikt bij de Mercury- en Gernini-ruimtevluchten. Bovendien heeft het Goddard-cen- trum het toezicht op de ontwikke ling en lancering van Deltaraketten, waarmee satellieten en ruimtesondes de ruimte in gaan. In het Instituut voor Ruimte-On derzoek van Goddard verrichten groepen wetenschappelijke specialis ten theoretische onderzoekingen op alle terreinen, die van belang zijn bij ruimteprojecten van de NASA. Er wordt bijvoorbeeld diepgaand stu die gemaakt van de structuur van de aarde, de maan en andere hemel lichamen; van de dampkringen van de aarde en van andere planeten, de oorsprong en de evolutie van het zonnestelsel en van de structuur en de evolutie van de sterren. Het instituut functioneert als een wetenschappelijke katalysator voor het ruimte-onderzoek en oefent aan de andere kant een enorme zuig kracht uit op jong talent van veel Amerikaanse universiteiten. Het in stituut heeft veel vooraanstaande we tenschapsmensen uit Amerika, maar ook uit Europa en Azië aangetrok ken als adviseurs. Dr. Goddard was al lang bezeten van het denkbeeld raketten de ruim te in te schieten. Achter het nogal ouderwetse uiterlijk van deze rus tig en zacht pratende man, huisde een briljante pioniersgeest, waarin voortdurend revolutionaire ideeën "o- ver ruimtevaart ontkiemden. In :feite was deze ruimtedroom van dr. Goddard al begonnen in zijn jongensjaren. Toen hij 16 was pro beerde hij al, zonder succes overi gens, een met gas gevulde alumi nium ruimteballon" op te laten. In dat jaar begon hij ook aantekenin gen bij te houden van al zijn ex perimenten. Zijn eerste dagboek be vat aantekeningen met ideeën over het gebruik van raketten voor het onderzoeken van de dampkring en de ruimte daarbuiten. Robert Hutchings Goddard werd op 5 oktober 1882 geboren in Wor cester, in de Amerikaanse staat Massachussetts. Zijn vader was be drijfsleider van een tamelijk grote fabriek. De kleine Robert was een ziekelijk jongetje, maar hij overleef de alle sombere medische voorspel lingen en in 1908 behaalde hij een graad aan de polytechnische hoge school in Worcester. Daarna stu deerde hij aan de Clark universiteit in Worcester, waar hij in 1911 zijn doctorsgraad kreeg. Van 1912 tot 1913 deed hij onderzoekingswerk aan de universiteit van Princeton en het daarop volgende jaar werd hij hoogle raar aan de natuurkundige faculteit van de Clark universiteit. Al in 1899, toen hij 17 jaar was, begon Robert Goddard proeven te nemen met raketten. Hij liet ze niet onmiddellijk de lucht in vliegen, maar zette ze vast in een zelfge bouwde proefbank om de stuwdruk van hun uitstromende gloeiende gas sen te'meten. Later, toen hij aan de polytechnische hogeschool studeerde, deed hij fundamentele proeven met vaste brandstofraketten. In '12 werk te hij een gedetailleerde wiskundige theorie over raketvoortstuwing en de bruikbaarheid van raketvoortstuwing voor het bereiken van grote hoogten uit. In 1687 had sir Isaac Newton zijn derde bewegingswet opgesteld, die zegt dat iedere actie een reactie op werkt, die gelijk van kracht is maar in tegengestelde richting werkt. Dr. Goddard demonstreerde in 1915 met een experiment dat een raket geen lucht nodig heeft om ,,zich te gen af te zetten", zoals veel leken denken. Zijn raket dreef zichzelf voort en werkte beter in een abso lute luchtledige ruimte dan in de at mosfeer. De voorwaartse beweging was de reactie overeenkomstig de Wet van Newton op de ach terwaartse beweging van de bran dende gassen in de verbrandingska mer. Goddard stelde vast dait de mens naar de ruimte kon vliegen als er maar een betrouwbare ra ket werd ontwikkeld. Raketten waren op zich in die tijd natuurlijk niets nieuws. Hun oor sprong is verloren gegaan in de tijd maar bekend is dat de Chinezen ze al omstreeks 1225 als oorlogswa pens gebruikten. Veel landen ge bruikten in latere tijden raketten voor zowel krijgszuchtige als vreed zame doeleinden. Een Russische on derwijzer, Konstantin E. Tsiolkovsky publiceerde al in 1903 de eerste ver handeling over ruimtevaart, waarbij hij pleitte voor het gebruik van ra ketten met vloeibare brandstof. In feite is dus Tsiolkovsky de grondleg ger van de ruimtevaart, maar zijn publikatie bleef lange tijd buiten Rusland totaal onbekend en ook de Russen zelf schonken er in het be gin weinig aandacht aan. In de Verenigde Staten legde dr. Goddard met zijn onderzoekingen de basis voor de moderne raketten- technologie. Het beroemde Smithso nian Instituut gaf financiële steun voor zijn eerste experimenten. In 1919 publiceerde Goddard zijn eer ste, nu klassiek geworden rapport: ,,Een methode voor het bereiken van buitengewoon grote hoogten". Dit rapport was een samenvatting van zijn wiskundige onderzoekingen, de resultaten van zijn experimen ten met vaste brandstofraketten en enkele van zijn ruimtevaartideeën, /andaag is het nog steeds ee|i van de standaardwerken in de literatuur over raketten én straalaandrijving en de bron van talrijke ontwikkelin gen in de ruimtevaart. bomw/II 5wj/hh WKrjrsim\ i Op 1 november 1923 beproefde dr, Goddard in de testbank een raket motor, die op vloeibare brandstof (vloeibare zuurstof en benzine) werk te). En op 16 maart 1926 ging deze raket op de hierboven omschreveD wijze de lucht in. Ongeveer tezelfdertijd was in Duits land een groepje wetenschapsmen sen en technici bezig na te denken over het gebruik van raketten voa reizen door de ruimte. Dr. Hermam Oberth, een jonge natuurkundige, gal de le stoot tot raket-experimenten. In 1923 publiceerde hij. een boek, ge titeld: „De raket in de interplane taire ruimte", waarin hij zijn theo rieën en wiskundige berekeningen over raketten had verwerkt, i Gesteund door een subsidie vatt'de Guggenheim-stichting, verhuisde dr. Goddard in 1929 met zijn experi menten naar de open vlakten van Nieuw-Mexico. Op zijn lanceerbasis bij Roswell ontwikkelde hij in de der tiger jaren grote raketten, die ge slaagde vluchten maakten en waarin veel technieken werden toegepast, die later zouden worden verwerkt in de beruchte Duitse V-2-raketten, ontwor pen door dr. Wernher von Braun, In feite was een heel groot dee! van de rakettentechniek in Duitsland voor en tijdens de 'tweede wereld oorlog gebaseerd op de onderzoekin gen en sommige patenten van dr. Goddard. Door voortdurend aangebrachte verbeteringen bereikten Goddards ra ketten tegen 1935 hoogten van 2,5 kilometer en snelheden van meer dan 1100 kilometer per uur, ongeveer de snelheid van het geluid. In.vak kringen werd Goddard erkend als waarschijnlijk 's werelds meest voor aanstaande raketspecialist. Dr. Goddard overleed in augustus 1945, voordat hij de werkelijke ver overingstocht van de raket met vloei bare brandstof naar de ruimte kon aanschouwen. Hij moest toen nog een groot aantal van de 200 paten ten ontvangen, die op zijn naam zijn geschreven. ,,In de tijd die ga°t ko men", zo schreven de bestuurders van het Amerikaanse genootschap voor rakettentechniek, ,,zal Z1jn naam worden geplaatst tussen die van Amerika's grootste technische pioniers". In 1960 werd de Langley-medailie van het Smithsonian Instituut die voor het eerst in 1909 aan de-JJ broeders Wilbur en Orville Wright was gegeven postuum toegekend aan dr. Robert Goddard. j^en nieuwigheidje in de luchtvaart is het „klaar - terwijl - u - wachf'-vliegveld. Het is een klein rond plat form waarop helikopters en verticaal opstijgende vliegtui gen kunnen starten en landen. Het vliegveldje kan binnen een uur worden aangelegd. Het geheim er van is een snel hard wordend materiaal, dat in vloeibare vorm gemakkelijk en snel over gewone aarde kan wor den gespoten. Als het is gestold kan het een vliegtuig van 10 ton dragen. Bij hun speurtocht naar een ma teriaal, dat in een paar minuten hard wordt, hebben Amerikaanse ingenieurs allerlei vloeibare kunst stoffen geprobeerd. Zii vonden ten slotte hun ideaal in een met fi berglas versterkt polyester-hars, waaraan temperatuurbestendige stoffen waren toegevoegd. Het materiaal werd niet alleen snel hard, maar het weerstond ook de hete gasstralen van straalmotoren en de neerwaartse luchtstromen van helikopterwieken en propel lers. Bij proeven is gebleken dat het nieuwe wondermaifceriaal bestand is tegen een lucht- of gasdruk van 120 kilo per vierkante deci meter en temperaturen tot 1750 graden Celsius. Er zijn nu expe rimenten aan de gang om de bruikbaarheid van het materiaal in de tropen en in de poolgebie den vast te stellen. Proeven hebben al laten zien dat het polyester-hars onder nor male weersomstandigheden in on geveer 15 minuten keihard wordt. Bij slecht weer en abnormale temperaturen duurt het ongeveer een uur. ggp» ■s -■■■■. «s- i 3sMaE3MB» (Van een onzer verslagge MIDDELBURG - De 750 ja; stad Middelburg vecht op he blik tegen Het verlies van ee aantal „monumentale" pan de binnenstad. Door gebr< geld kunnen vele kostbare huizen niet gerestaureerd v, „Indien niet tijdig en op schaal kan worden ingegref: een aantal van deze pand. herroepelijk verloren gaar luidt de noodkreet van burg. ter en wethouders van Midd in een dezer dagen verschen ta over de ruimtelijke ontwik en de bouwnijverheid in de se hoofdstad. Burgemeester en wethouders de nieuwe minister van cultu. creatie en maatschappelijk wei een onderhoud vragen. Zij zij Plan bij de minister krachtig t ten voor een ruimer subsidiebei het stuk van de restauratie historisch oogpunt belangrijke Vorig jaar augustus hebben meester en wethouders van burg een soortgelijk verzoek tot de toenmalige minister van mr. Vrolijk. Het is echter no. een gesprek met deze minister toen. Op de monumentenlijst van burg komen ongeveer 1100 p voor. Op een enkele uitzondert

de Stem | 1967 | | pagina 24