Driejarige ruin op hol in tuin van Drakensteyn 1000 GALTEX JAMIN SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID CENTRAAL IN KAMERDEBA T Regeringsverklaring met gemengde gevoelens ontvangen Opschudding in Lage Vuursche GEBOORTEN- REGELING NIET OP AGENDA SYNODE BELGIE wijst correspondent TASS uit Rusland dringt weer aan op Rode top Engels dorp jaagt op moordenaar OPENBARE ORDE KRAPPE BEURS Regeringssteun voor Twente op stapel WEER TWEE MEISJES GEWURGD Marihuana- handelaar in Tilburg gearresteerd DAGBLAD VOOR ZEELAND Bittere medicijn Bewolkt OBER BLOEMPERKEN ANDAAG IN Den Toom keurt inhoud maart nummer G-3 af Vaticaan ontstemd over publikatie Geen wijziging Schade Einde Adenauer nabij Hardhandige arrestatie Fietsen Tragische dood in Tweede Kamer GULDEN GEWONNEN IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL [met 160.224 geldprijzen}. koffie cognac bonbons van 9 107e JAARGANG No. 25484 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 19 APRIL 1967 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden, worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893), VOOR '71 NIEUW KIESSTELSEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-De Jong wil nog vóór de verkiezingen van 1971 een wijziging van minstens de kieswet tot stand brengen. De staatscommissie, die wordt ingesteld voor de wijziging van de grondwet, krijgt daarvoor nadrukkelijk opdracht. Daarbij is in gesloten de verhouding kiezer-gekozene, het kiesstelsel en de ver houding regering-parlement. Dit blijkt uit de regeringsverklaring van minister-president De Jong. De verklaring is in verschillende kringen met gemengde gevoelens ont vangen. Men mag verwachten, dat het debat in de Tweede Kamer van daag zich vooral zal toespitsen op de financiële, sociaal-economische be leidslijnen, die premier De Jong gis teren bekend heeft gemaakt. De opmerkingen van het kabinet over de toekomstige werkgelegenlheids-poli- tiek zijn met name bij de PvdA niet best gevallen. Fractievoorzitter dra. Den Uyl acht deze opmerkingen zelfs onder de maat. Zeker is nu al dat verschillende fracties de recente moeilijkheden in on der meer de textielsector ter sprake brengen. Het heeft wel sterk de aan dacht getrokken dat dit kabinet de her ziening van het ondernemingsrecht be hoorlijk wil aanpakken en ook grote ernst maakt met de grondwetswijziging en met alles wat daarbij behoort. Het beleid rond de ontwikkelingshulp is nu al van harte verwelkomd, ook door de oppositie. Wie opgescheept zit met een (ver- dubbeld) begrotingstekort van 2,3 miljard gulden kan slechts matig ge ïnteresseerd zijn in stoutmoedige toe komstperspectieven. De dag van van daag is zo vol problemen, dat de tijd eenvoudig ontbreekt voor het op stellen van grootscheepse plannen voor de wereld van morgen. Van daar, dat de regeringsverklaring, waarmee het kabinet-De Jong zich gisteren in de Tweede Kamer heeft gepresenteerd, meer weg heeft van een dor accountantsrapport dan van een beleidsvisie, die de handen op elkaar kan brengen. Was prof. Witteveen in het kabinet- Marijnen de minister van Financiën „met een gat in zijn handen", dit maal dient hij zich aan als de grote heelmeester van 's lands financiën. Zijn medicijn smaakt bitter: bezuini gingen over de hele linie. Over de aard en omvang van die bezuinigin gen is de regeringsverklaring tame lijk vaag wat gaat er bijvoorbeeld met het onderwijs gebeuren? maar het is in ieder geval zeker, dat er een fikse lastenverzwaring op komst is. Als dat niet anders kan zullen we er in moeten berusten mits maar gezorgd wordt voor een rechtvaar dige verdeling van die lasten. Grote prioriteit zal het kabinet gaan geven aan de bestrijding van de werkloosheid. Dat klinkt goed maar wat kan er gedaan worden met een lege schatkist? Overigens moeten we ons er wel van bewust zijn, dat de zorg voor goede werkgelegenheid niet een zaak is van de rijksoverheid alleen. Ook de gemeenten en provin cies hebben hier een zeer verant woordelijke taak. Om die taak te kunnen waarmaken zal er veel meer onderling samengewerkt moeten worden. Overigens zijn er toch ook wel een paar lichtpuntjes in de regeringsver klaring te vinden: de kieswet wordt gewijzigd, evenals het ondernemings recht en de ambtelijke voorschriften zullen vereenvoudigd worden. Jam mer, dat alles nog zo vaag is. Vooral de wijze, waarop de democratisering van de onderneming gestalte zal krij gen zal de uiteindelijke „kleur" van dit kabinet bepalen. Samenvattend zijn wij van oordeel, dat I het kabinet-De Jong er verstandig aan doet zuinigjes-aan van start te gaan. Om straks weer ongestoord aan de toekomst van ons land verder te I kunnen bouwen moet er nu eerst i orde op zaken worden gesteld. Laten we echter oppassen: zuinigheid kan, gepaard met vlijt, huizen als kaste len bouwen maar ook de wijs- heid bedriegen. Dat zou het geval zijn, als door te vergaande besnoeiin- I gen de economische groei wordt af geremd en voorzieningen van werke- I lijk algemeen belang niet tot stand komen. Als het kabinet optreedt als goede I zaakwaarnemers mogen we tevreden zijn. Gezien de malaise, waarin de politieke partijen zelf verkeren, kun. I nen we niet meer verlangen. Ten- I minste niet op dit moment. Ons stre- I ven dient echter gericht te blijven op de beleidslijn, die paus Paulus in I „Progressio Populorum" heeft ont- I vouwd. Terwijl het kabinet-De Jong I werkt aan de gezonde financieel- I economische basis, die een dergelijke I vooruitstrevende politiek behoeft, I zullen de politieke partijen uit eigen I midden en waar mogelijk met elkaar de krachten moeten mobiliseren om straks te kunnen komen tot een en- thousiaste, krachtdadige aanpak van J de problemen van deze tijd. Ofschoon het kabinet-De Jong vier jaar lang een bijzonder zuinig beleid zal moeten voeren, zullen verschillende nieuwe initiatieven ontplooid worden. Het kabinet zal de bescherming van het individu en de eventuele aanpassingen van de nieuwe inzichten van de vrije meningsuiting in studie nemen. Het zoe ken naar een evenwichtiger verhouding van deze vrije meningsuiting op de openbare weg en de handhaving van de openbare orde acht het kabinet dringend noodzakelijk. De regering wil er zo sterk mogelijk naar streven de afstand burger-overheid te verkleinen. Daarom wil zij wetten en voorschriften vereenvoudigen, ook al om een doelmatiger bestuur te verkrij. gen. In een verbeterde democratie past eveneens een wijziging van het onder nemingsrecht. Het kabinet wil daarom de rechtspositie en de mate van mede zeggenschap van de werknemers ver beteren. Een wet op de jaarrekening van de ondernemingen is al in voorbe reiding, terwijl het kabinet eveneens een wet op het enquêterecht wil voor bereiden, daarbij ingesloten een grotere an de ondernemingsraden rechten voor werknemers, die betrokken raken bij een faillisement van de ondernemingen. De grootste aandacht in de regerings verklaring werd uiteraard besteed aan het financiële en sociaal-economische beleid. De financiële ruimte, die voor 1968 nauwelijks zes procent bedraagt, wordt tussen 1968 en 1971 niet groter, integendeel zelfs. Toch wil de regering de werkgelegenheid in het gehele land, maar in het bijzonder in de bedreigde gebieden Zuid-Limburg, Noord-Bra bant, Twente en het Noorden blijven stimuleren. Ook andere noodzakelijke taken eisen ook in de nieuwe parlemen taire periode veel geld. Iedere uitgave moet daarom gedekt kunnen worden door een bezuiniging elders. De regering wil met een zeer krappe beurs toch nog zoveel mogelijk kunnen doen. Bij de bezuinigingen behoren ook de inperking en het eventueel beëindigen van bepaalde rijkstaken. Maar de lagere overheidsorganen, met name vooral de gemeenten, moeten meer armslag krij gen. Daarom wil het kabinet-De Jong het belastinggebied voor de gemeenten vergroten. Deze studie is intussen al aangepakt. Aan de woningbouw wordt niet getornd. Ook in 1968 moeten er 125.000 woningen in produktie komen. Wel overweegt ook dit kabinet extra lasten voor degenen, die meer huur kunnen betalen, dan zij in goedkopere woningen uitgeven. (Vervolg op pag. 9) flünniiiiniiiiniii!! iiiiimiiimiiiniiiiMiiHa Weerbericht meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Toenemende bewolking met later op de dag kans op regen. Matige wind krimpend van noordwest naar zuidwest. Iets hogere tempe raturen. Vandaag: zon onder 19.43 uur. Maan onder 4.08 uur. Morgen: zon op 5.34 uur. Maan op 14,06 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Twente mag binnen veertien dagen regeringshulp verwach ten voor de bedreigde textiel-onderne mingen. Het wordt een financiële rege ling omdat de regering niet van plan is Twente tot stimuleringsgebied te ver klaren. Gestreefd wordt ook naar vervangen de indusltrie die volgens de kamercom missies van Economische en van Socia le Zaken voor Twente dringend nood zakelijk wordt. Minister De Block van Economische Zaken heeft gistermorgen opnieuw be sprekingen met de Tweede-Kamer commissies gevoerd. Deze commissies hebben nadere inlichtingen gevraagd over de onderneming Heek Co. De commissies betreuren het dat Neede zo zwaar getroffen is. Zij menen dat de maarregelen die. Heek Co daar ge nomen heeft met nodig geweest zijn, LAGE VUURSCHE (ANP) Davy, een driejarige ruin uit een Hilversumse manége heeft gistermorgen in Lage Vuursche voor de nodige opschudding en hilariteit gezorgd door met een ober op zijn rug in volle vaart de hekken van kasteel Drakensteyn binnen te galopperen. Hij zette koers naar de voordeur van het kasteeltje van Prinses Beatrix. De ober vond toen dat het paard als ongenode gast toch wel wat te ver ging, en sprong op de slot brug van zijn rug. Davy verdween in de kasteeltuin en er was een wilde jacht van acht marechaussees voor nodig om hem weer te pakken te krijgen. Het begon gisterenmorgen allemaal heel onschuldig. Davy werd in Hilver sum gehuurd door de 25-jarige Dinie Meewes, die al vanaf haar vijfde jaar paard rijdt. Ze kende Davy nog niet, maar de tocht naar Lage Vuursche leverde geen enkele moeilijkheid op. ,,Het ging fantastisch, we hebben zelfs nog gesprongen", vertelde de ietwat ademloze Dinie na de „happe ning". Dinie dronk in hotel de Lage Vuursche een kopje koffie. In de stal vap het hotel wilde ze Davy weer be stijgen voor de terugtocht, maar het wat nerveuze dier liet dat niet toe. André Gorel, een ober met ,,paar- denervaring' schoot te hulp. „Ik rijd hem wel even naar buiten", beloofde hij. En dat gebeurde inderdaad al •ging alles niet zoals hij bedoelde op het pleintje voor het hotel schrok Davy namelijk van de mensenmenigte en sloeg op hol. De ober deed wat hij kon om hem in zijn macht te houden, maar dat mislukte omdat het hoofdstel brak, vlak voor de poort van Draken steyn. De daar op wacht staande ma rechaussee kon weinig meer doen dan Davy verbaasd nastaren toen hij over de oprijlaan verdween. Van tegen houden was geen sprake. De marechaussee waarschuwde tele fonisch de paleisrecherche, maar het paard galoppeerde op dat moment de slotbrug al op. „Hij ging recht op de deur van het kasteel af en toen moest ik er wel afspringen", vertelde de heer Gorel later. Het paard zag toch af van een bezoek aan de prinses en verdween via de bloemperken. Nadat het was gevangen en nadat de marechaussee de naam van de ober had genoteerd, mocht de heer Gorel het weer mee nemen. De ober besloot wijselijk, niet nog maals eeri ritje te proberen en wandel de met het paard aan de teugel terug naar zijn hotel. In de stal van hotel Lage Vuursche staat Davy nu bij te komen van zijn avontuur Geloofsdwalingen tieren welig. Rome slaat een beetje beangst aan het wieden. Pagina 7. Aan onze kleine lezers wordt uitgelegd waarom de mensen langer leven dan menig dier. Pagina 7. Ook in Amerika zijn fusies een veel voorkomend verschijnsel. Pagina 15. De gedwongen abdicatie van Griffith. Pagina 13. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie keurt de wijze waarop de artikelen in het G-3-nummer van maart bver godsdienst, overheidsgezag en het monogame huwelijk af. Dit antwoordt de minister op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Jongeling (G.P.V.). Zoals bekend zijn de artikelen voor het bestuur van G-3 aanleiding ge- weest de gehele redactie van het blad te ontslaan, nadat de redactie al eer- der in ernstig conflict met het bestuur was geweest. De vraag of d« lectuur de goede geest m het leger bevordert en daarom met rijkssubsidie moet worden onder steund (zoals thans het geval is), be antwoordt de minister ontkennend. De minister meent echter deze steun niet te .moeten intrekken, nu is gebleken 2- r?f voorzitter van de stichting, die G-3 uitgeeft, op korte termijn maat regelen overweegt. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD De kwestie van de geboortenregeling zal niet aangesne den worden op de bisschoppelijke syno de. De synode wordt van 29 september tot 24 oktober in Vaticaanstad gehou den. Op de agenda van de synode komen de volgende punten voor: de geloofsleer, de herziening van het ker kelijk wetboek van de Latijnse kerk, de seminarieopleiding, het gemengde hu welijk en de liturgie. Dit heeft de se cretaris van de synode gisteren op een persconferentie bekendgemaakt. L'Osservaitore Romano heeft gisteren opnieuw de nadruk gelegd op de rooms- katholiieke regels tegen de contracon ceptie. Het Vaticaanse orgaan verklaarde dat de jongste pauselijke encycliek geen wijziging in de opvatting over de ge boortenregeling had gebracht. De ver klaring was een van die langste redac tionele artikelen die het blad gewijd heeft aan de zich toespitsende strijd vraag over de geboortenregeling. Zij verscheen nadat het Amerikaanse ka tholieke weekblad „National Catholic Reporter" het geheime rapport van de pauselijke commissie voor de geboorten regeling had gepubliceerd, dat er bij de paus zou hebben aangedrongen contra- concepltie toe te staan. In Vaticaanse kringen is men zeer verontwaardigd over de publikatie van het rapport, waaruit blijkt dat de over grote meerderheid van de 7leden tel lende commissie voor de geboortenrege ling zich uitsprak voor verandering van de kerkelijke leer inzake de voorbe hoedsmiddelen. Slechts vier man zou geen verandering willen omdat zij van mening zijn dat het gezag van de kerk daardoor schade zal ondervinden^ BONN (D.P.A.) J)e toestand van de 91-jarige oud-bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland geeft weer reden tot grote bezorgdheid. Dit is van avond door de artsen meegedeeld. Voor het eerst werd in het medisch bulletin melding gemaakt van aantasting van de longen van de patiënt. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL De Belgische regering heeft de correspondent van het Russi sche persbureau Tass in Brussel tot per sona non grata verklaard. Anatoli Ogo- rodmikov, die al enige jaren in Brussel werkzaam was. moet vandaag België verlaten. Hij is uitgewezen op beschuldiging van het verrichten van niet-journalistieke werkzaamheden en om redenen van staatsveiligheid. Zijn arrestatie, gistermorgen in Brus sel verricht, herinnerde sterk aan de ar restatie van de vertegenwoordiger van Aeroflot in Amsterdam. Toen Ogorod- mikov zijn zoontje naar school bracht, werd hij door zes man van de recherche in een auto gesleurd. Dat gebeurde vlak bij zijn woonhuis in Ukkel. De echtge note van de Russische correspondent werd door het lawaai waarmee de ar restatie gepaard ging, opgeschrikt en rende naar buiten om haar zoontje, dat verbouwereerd op de stoep achter was gebleven, te beschermen. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN Rusland heeft gisteren de oproep voor een communistische we reldconferentie herhaald. Dit werd ge daan bij monde van de Russische partij leider Leonid Brezjnev op het congres van de Oostduitse communistische partij in Oost-Berlijn. Brezjnev zei dat de conferentie moet worden gehouden „om het Amerikaanse fiasco in Vietnam te bespoedigen". Op de bijeenkomst in Karlsbad, aldus de Russische partijleider, zal gesproken worden over de kwestie van de Europe se veiligheid en Oost-Duitsland zal bij dit overleg betrokken worden als een land, dat evenveel belang heeft bij de ze veiligheid als de andere Europese landen. Brezjnev kon in de politiek van Bonn tegenover Oost-Duitsland niets anders zien als een tactische manoeuvre. Ieder een, die politiek niet naar de woorden van staatslieden maar naar hun daden beoordeelt, had dit kunnen afleiden uit de zogenaamde nieuwe koers van Bonn". (Van onze correspondent) TILBURG De Tilburgse recherche heeft dezer dagen de 38-jarige haven arbeider J. van S. uit België aangehou. den en ingesloten. Hij wordt verdacht van handel in verdovende middelen. De politie had er lucht van gekregen dat de man een afspraak had op het ge meentelijk sportpark met een Tilburgse aspirant-koper. Toen Van S. op het afgesproken tijd stip met een Belgische auto en met als passagier een jonge Tilburgse vrouw het parkeerterrein opreed werd hij, nog voor contact kon worden gemaakt met de koper, aangehouden. De Belg was dermate verrast dat hij geen verzet bood. De auto werd in beslag genomen en naderhand op het politiebureau tot in de finesses onderzocht. De wagen be vatte circa een kilo marihuana verpakt in stukjes krantepapier en in plastic zakjes. De man heeft de bedoeling ge had deze narcotica voor vijfduizend gul den aan de Tilburger aan te bieden, hetgeen volgens deskundigen een prijs was die circa honderd procent boven de werkelijke waarde lag. Over de her komst van deze marihuana is niets be kend. De Belgische politie voert hierin het onderzoek omdat in ieder geval vast staat dat het goedje uit België is mee gebracht. Tot dusverre zijn er geen aan wijzingen dat de Tilburgse vrouw mede in de handel betrokken zou zijn. Wel is bekend dat Van S. de voorgaande maan den meermalen bezoeken aflegde in Til burg en andere plaatsen. Door het tijdig ingrijpen van de politie werd de aspi rant-koper juist nog behoed voor een strafbare handeling. Van S. is inmiddels voorgeleid. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Het dorpje Beenham fci het Engelse graafschap Berkshire zal geen rust meer kennen tot de maniak gevonden is die er binnen zes maanden drie meisjes vermoord heeft. Beenham telt ongeveer 750 inwoners. Eén daar van kan de dader zijn. Maandagavond werden de lijken van twee gewurgde tienjarige schoolmeis jes aangetroffen in een niet meer ge bruikte grind'kuil buiten Beenham, op 3 km afstand van de plaats waar 171 dagen geleden het stoffelijk overschot lag van het zeventienjarige kindermeis je Yolande Waddington. Dit slachtoffer was eveneens gewurgd en bovendien ge stoken met een pennemes. Er wordt algemeen verondersteld dat de twee schoolmeisjes door dezelfde moordenaar om het leven gebracht wer den. Niet ver van de lijken vond de po litie fietsen waarop de meisjes een tochtje gemaakt hadden. Er lag ook een paar kinderschoenen. Het was net donker geworden toen de vader van een der meisjes maandag avond met twee buurlieden zijn doch tertje ging zoeken, dat niet naar buis teruggekeerd was. Hij vond zelf het lijkje in de kuil. Heel hetd orp werd gealarmeerd. Bij na iedere man van Beenham en twee naburige gehuchten nam met de politie deel aan de opsporing van het andere meisje. Bijna twee uur later, even voor 23 uur, vond men het lijk. De ontdekking* van de twee ver moorde kinderen heeft grote verslagen heid veroorzaakt in het dorp. Iedereen kende er de meisjes. Ze zaten in de zelfde klas van de dorpsschool. Gisteren bleven hun banken onbezet. De lijken van de meisjes lagen gisteravond nog steeds in de grindkuil, bedekt met een zeil. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het hoofd Voorlich tingsdienst van het Ministerie van Fi nanciën, de 51-jarige heer W. van Gogh is gistermiddag kort na de regerings verklaring vlak voor de ministerskamer in de Tweede Kamer overleden. De twee kamerleden-artsen de heren Lamberts en Tilanus die onmiddellijk te hulp geroepen werden konden slechts de dood constateren, vermoedelijk door een hartverlamming. (ADVERTENTIE) De heer L. Soons Witte de Withstraat 19 Eindhoven niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1