JAMIN in, brand na aanvaring GEEN FINANCIËLE RUIMTE VOOR GROTE PLANNEN Russische miljoenen- order voor De Schelde Vlissingen Invoer uit Oostblok landen velt Twentse industrie Duits schip aan ramp ontsnapt Brits-Franse straaljager DE KEUKENHOF is een extra vakantiedag méér dan waard Directeur bontweverij GROII ROL LANG UITGEVALLEN Twee kinderen verbrand AMERSFOORTER ERFT ZEEMIJN UIT EERSTE WERELDOORLOG Admiraal Sharp verwacht Vietcong-offensief ANDAAG IN koffie cognate- bonbons van DAGBLAD VOOR ZEELAND W erkgelegenheid eist meer geld van overheid VISVERWERKINGS- KOELSCHEPEN Seriebouw Weer ontslag voor 185 mensen AANGEPAST TILBURG Kouder Van der Leek voortijdig van functie ontheven Graafapparaat op weg naar maan Manchester schrijft hoek over Krupp GROOT GAT SCHULDVRAAG (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Tot de dood van zijn vader heeft een inwoner van Amersfoort moeten wachten alvorens hjj zich heeft kunnen ont doen van een zeemijn uit de Eer ste Wereldoorlog. De mijn ver keerde nog in bijna ongeschonden staat. Het ding, dat tientallen Ja ren op zolder had gelegen was een bron van voortdurende zorg, angst en ergernis voor de Amers- foorter geweest. Zijn vader bjj wie h\f inwoonde wenste de mijn ech ter als herinnering aan deze tjjd bewaren. Nu de vader is overleden heeft zijn zoon het geval eindelijk van zolder gehaald en naar de politie gebracht. De mijnoprul- mingsdienst zal zich er nu verder over ontfermen. LONDEN (DPA, RTR). Frankrijk en Engeland hebben West-Duitsland verzocht mee te werken aan de verdere ontwikkeling van hun gevechtsvliegtuig met verstelbare vleugels, dat in 1974 in dienst moet worden gesteld. Dut is gasteren van gezaghebbende Britse zijde meegedeeld na een bespre king in Londen over het project tussen Engelands minister van defensie, Denis Healey en zijn Franse collega Pierre Messmer. West-Duitsland is ook ver zocht dit vliegtuig te kopen als het zover is. Bonn zou gunstig hebben ge reageerd op het verzoek. Engeland en Frankrijk zouden van mening zijn dat ook Nederland en andere Europese lan den het toestel, dat als de opvolger van de Startighter F 104 wordt beschouwd, wel. zullen kopen als West-Duitsland dlfc doei. WASHINGTON (AFP). De Ame rikaanse opperbevelhebber in het ge bied van de Stille Oceaan, admiraal U, Gw Sharp, heeft gisteren op een pers conferentie in Washington de mogelijk heid geopperd van een Vietcong-offen sief in de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam. Ten noorden van de gedemilitariseer de zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam zijn tenminste drie divisies Noordviet- namese soldaten samengetrokken, aldus de admiraal, die eraan toevoegde per soonlijk op een offensief van de tegen stander te hopen opdat de Ver. Staten dan. hun grote vuurkracht en mobiliteit kunnen gebruiken. HaflMaS» Stew De Rolling Stones hebben dui delijk laten merken dat zij op traden. De Haagse politie had er handenvol werk aan. Pag. II. In Bolivia zijn, niet vdor de eer ste keer, de rapen weer eens gaar. Blik naar buiten. Pagina 9. Amerikanen en Russen steken elkaar de loef af op de lucht vaarttentoonstelling te Le Bour- get. Pagina 15. Het nieuwe Schiphol gaat een Nederlandse sfeer ademen. Dat een oosterling hiervoor gaat zor gen is bepaald niet alledaags. Pagina 7. Wij branden een kaarsje voor de duizenden jonge mensen die deze week ploeteren voor hun eindexamen. Pagina 7. rtiêi duur wel heerlijk Toffees romig zijn. Toffees échte ér fijne Verkade jnt, zwart-wit, n! per 100 gram ikjes 62 cent. Mokka-crême Toffees n zakjes 68 cent. fees van 220 gram 38 cent al fijn! 107e JAARGANG No. 25483 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandie Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 18 AWi 1867 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Sijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (ADVERTENTIE) DIT JAAR WITTEVEEN DE JONG TEKORT VAN TWEE MILJARD (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/ROTTERDAM - De n.v. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen heeft opdracht gekregen voor de bouw van vier visverwerkingskoelsche- pen. De order is afkomstig van de Russische maatschappij V.O. Su- doimport te Moskou. De order vertegenwoordigt een waar* de van vele miljoenen guldens. De Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij n.v- evenals De Schelde behorende tot de Rijn-Scheldegroep, heeft een order ge kregen voor de levering van de vuil verbrandingsinstallatie voor de nieuwe Inrichting in het Botlekgebied. Belde projecten vertegenwoordigen een waar de van ruim 100 miljoen gulden. De grote order voor „De Schelde" be tekent een verdere uitbreiding op de serie van zes schepen, die reeds eerder door dezelfde opdrachtgever zijn be steld. De eerste vier werden geleverd in 1965, het vijfde schip werd onlangs overgedragen en het zesde schip zal om streeks juni \-an dit jaar de tocht naar de thuishaven Moermansk beginnen. Dit type vlsfabriekschip heeft een lengte van ruim 100 meter, de Scheldé- Sulzer dieselmotor zorgt voor een snel heid van 14 knopen. De schepen wor den gebruikt voor de zogenaamde ver re visserij. Zij hebben een bemanning van 100 man en opslagruimte voor brandstof en provisie voor een reis van 60 dagen. De vis wordt aan boord door middel van een speciale vriesinstallatie ingevroren en daarna opgeslagen in koel ruimten met een zodanige capaciteit, dat de visfabriek gedurende 40 dagen continu kan werken. De vriesinstallatie heeft een capaciteit voor de verwer king van 50 ton vis per dag. Met deze serie van tien schepen vaart „De Schelde" de koers, die werd aan bevolen door de commissie Nederland se Scheepsbouw 1965, aldus de directie. Deze commissie benadrukte de wense lijkheid van het dn serie bouwen van schepen volgens een standaardontwerp. Meer dan 4 miljoen Lentebloemen in 's werelds meest bewonderde Lentepark. Makkelijk te bereiken per auto, büs of trein (vele speciale stoptreinen in de week-ends). Dagelijks geopend vanaf 8.00 mir (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het tekort op de begroting van dit jaar is niet 1,1 miljard gulden, zoals oud-minister Vondeling van Financiën vorig jaar nog raamde, maar het dubbele: ruim 2 miljard. De begroting van 1968 geeft waar schijnlijk een tekort van bijna 1 miljard te zien. Het kabinet-De Jong heeft daardoor geen enkele speling meer om grote plannen op korte termijn aan te pakken. Temeer niet, omdat de werkgelegenheid van de regering meer geld gaat eisen, dan tot nu toe het geval geweest is. De nieuwe regering kan daarom alleen maar zuinig zijn met andere uitgaven: iets bezuinigen op defensie; proberen te schipperen met de mammoetwet, met hogere college gelden, met wellicht opnieuw fis cale maatregelen en een voorstel tot de zogenaamde huurbelasting. De enige concrete plannen (die echter geen geld kosten) zijn de wijziging van de grondwet, met daarbij verbetering van de kieswet, en de herziening van het ondernemingsrecht. Met deze pun ten uit de regeringsverklaring zal mi- nister-president De Jong vanmiddag de Tweede Kamer en geheel Nederland yoor een bijna yoldongen feit zetten. Nederland kan door de zorgelijke po sitie yan de rijksfinanciën bijna niet meer ontkomen aan nadere fiscale maatregelen. Weliswaar gaat de yerla- ging van de loon- en inkomstenbelasting op 1 juli door, en wordt de omzetbelas ting op deze datum yerhoogd, maar an dere maatregelen in de indirecte sfeer worden in de komende anderhalf jaar onherroepelijk genomen. Waarschijnlijk nieuwe accijnsverhogingen en een wet op de speculatiewinst. Temporisering van allerlei urgente werken wordt daarbij eveneens noodzakelijk geacht (Van onze verslaggevers) ENSCHEDE/TILBURG De sluiting van de bontweverü Ter Kuile-Cromhoff te Enschede heeft grote deining veroor zaakt. Men vraagt zich af hoe het mo gelijk is dat deze van oudsher finan, cieel krachtige onderneming (opgericht in 1878) in enkele jaren tijd ten gronde heeft kunnen gaan. De sluiting van de fabriek betekent ontslag voor 185 men, sen. Hiervan werken 15 tot 20 in de beambtensector. Ongeveer 70 personeels leden zyn boven 50 jaar. Drs. H. P. ter Kuile, de directeur van het bedrijf, heeft gistermiddag de ach- tergronden van de sluiting belicht. Drs. Ter Kuile benadrukte, dat Ter Kuile- Cromhoff uit de markt is geprijsd dooi de Oostbloklanden, waar hemden en vrijetijdskleding worden gefabriceerd tegen prijzen die in geen enkele ver houding tot de werkelijke kostprijs 6taan. „Tot einde 1964 hadden we geen enkel probleem", aldus de heer Ter Kui le, „We hebben ons artikelenpakket voortdurend aangepast en steeds meer nieuwe machines aangeschaft. De ont wikkelingslanden kunnen ons produkt niet tegen een redelijke prijs maken, maar de confectie-industrie in Neder land koopt niet meer van ons. Zij kan in het buitenland goedkoper terecht. De buitenlandse prijzen zijn zo laag, dat Zelfs de Nederlandse confectie-industrie hier niet tegenop kan. Zij koopt dus de buitenlandse produkten en brengt ze on der in het eigen artikelenpakket. Hoe lang dit kan duren is nog niet bekend". De heer Ter Kuile zei niets te zien in renteloze kredieten aan de textiel, industrie als men aan de andere kant de grenzen wijd openzet voor goedkope textiel, die tegen oneerlijke voor de Ne derlandse bedrijven, vernietigende prij zen worden aangeboden. Niet alleen in Twente, ook in Midden- Brabant is de situatie in de textiel en confectie weinig rooskleurig. Wanneer de regering niet snel maatregelen neemt zal een groot deel van de Tilburgse wol- - lenstoffenindustrie moeten verdwijnen, In de afgelopen zes jaar hebben al' vijf tien Tilburgse bedrijven hun poorten gesloten en vorige week ging een van de modernste Tilburgse bedrijven, de VéTéWé, tot liquidatie over. Ook het kabinet-De Jong wil alles op alles zetten, om de rijksuitgaven tot evenwichtiger proporties terug te bren gen, waarbij exportverhoging en bin nenlandse besparingen een grote rol moeten spelen. Beperkingen in de sec tors van defensie, onderwijs, verkeer en waterstaat, in de subsidiëringen en waarschijnlijk zelfs in de sociale sfeer worden in dit verband door het kabinet nodig geacht. Minister-president De Jong zal van middag niet alleen zijn als kort aan gekondigde, maar toch nog lang uitge vallen regeringsverklaring afleggen, maar ook de belangrijkste financiële stukken en de gegevens over de kabi netsformatie aanbieden. De kamerfrac ties krijgen morgen de gelegenheid over dit alles te discussiëren, terwijl de re gering donderdag zal antwoorden. De noodzaak over het al of niet bezuini gen, de werkgelegenheidspolitiek en de moeilijkheden tijdens de jongste kabi netsformaties vormen het middelpunt van deze debatten. Interessant in dit verband is de deelname voor het eerst van de zeven man sterke D-66-fractie, waarvan insiders nogal wat verwachten. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Matige tot krachtige noordweste lijke wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk kans op regen. Vrij koud. Vandaag: zon onder 19.41 uur. Maan onder 3.40 uur. Morgen: zon op 5.36 uur. Maan op 12.37 uur. (Van onze redactie binnenland) WESTERBORK Twee kinderen uit het Ambonese gezin Rumamori zijn gis termiddag bij een brand om het leven gekomen. De brand brak uit in een barak van bet woonoord „Schatten berg" bij Westerbork. De woning van het gezin, dat dertien personen telde, brandde geheel uit. De andere leden van het gezin bleven ge spaard. Omliggende woningen liepen aanzienlijke waterschade op. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Het bestuur van D.W.S. heeft trainer Jaap van der Leek, wiens contract enige weken geleden is opgezegd, ontheven van zijn functie „om redenen van praktische aard". Tot dat een opvolger is benoemd ligt de trai ning nu in handen van de heer Jacob, voormalig jeugdtrainer van D.W.S. KAPITEIN RUEB (Van onze redactie buitenland; CAPE KENNEDY Morsen tegen het middaguur zal het gisteren ge lanceerde onbemande ruimtevaartuig de Surveyor 3 een zachte landing moe ten maken in de „Oceaan der Stor men" op de maan. Het ruimtevaartuig is uitgerust met een graafapparaat waarmee men wil nagaan of het maanoppervlak het ge wicht van een bemande ruimtecabme kan dragen. Het apparaat kan behalve graven ook kleine stenen optillen en stuk maken. Een televisiecamera aan boord zal een en ander aan de aarde doorgeven. Volgens functionarissen van de NA SA zag het er enige uren na de lan cering naar uit dat de Surveyor s een buitengewone goede koers heeft. (Van onze correspondent; William Manchester, au- !wi -fl. geruchtmakende hoek „De Sïhri;™? een P;'es"Jenf, gaat een boek KI °.ver, het Krupp-concem. klaard dit in Londen var- (Van onze correspondent) IJMUIDEN Zwijgend en met norse gezichten zetten gistermiddag 28 zeelieden van de Liberiaanse olietanker „Diane" veilig voet aan wal in de Rotterdamse haven. Zij hadden uren tevoren de Liberiaanse tanker „Diane" verlaten, die twintig mijl ten westen van Hoek van Holland in dichte mist op mysterieuze wijze in aanvaring kwam met de Duitse kustvaarder „Anne- lis Christophersen". De olietanker, die juist een lading ruwe olie in Euro poort had afgeleverd, vloog in brand. Ook op het Duitse schip brak brand uit. Twee opvarenden van de Liberiaanse tanker (ruim «0.000 ton) worden nog vermist. Men neemt aan, dat zij zijn omgekomen. ramp is ontsnapt. Een lege tanker die nog niet ontgast is, levert volgens ve len een groot gevaar op. Een kleine vonk is voldoende om een enorme ex Plosie tgweeg te brengen. Het Duitse schip is met de voorsteven tegen de voorplecht van de Diane gebotst en vrij gauw weer van dit schip losgekomen. Het vuur heeft ook de kustvaarder ge teisterd. Het voordek vertoonde sporen van brand en ook de masten waren door het vuur geblakerd. Toen de kustvaar der gisteravond om acht uur de Waal haven in Rotterdam binnenvoer, was de vlag halfstok. Even dacht men dat ook aan boord van het Duitse schip slacht offers waren gevallen. Het bleek ech ter een teken van piëteit voor de twee omgekomen opvarenden van de Libe riaan. Een van de matrozen zei tegen de mensen aan wal „Alles richtig". Er was ook geen ambulance op de kade aanwezig, zodat moet worden aange nomen dat de verwondingen die een der opvarenden heeft opgelopen van lichte aard zijn. De Annelies Christophersen, thuisha ven Flensburg, was met 1260 ton lood erts op weg van Marokko naar Rotter dam. Het ziet er naar uit dat het schip in Nederland een vrij ingrijpende repa ratie moet ondergaan. De voorplecht is totaal ingedeukt. Op het voordek is door de brand schade aangericht. Op het sein van de ramp zijn acht zeesleepboten en bergingsvaartuigen uit gevaren. De bemanningen van deze schepen, waaronder de in Vlissingen gestationeerde „Scaldis", hebben deel genomen aan de blussingswerkzaamhe- den. De bemanning van de Diane werd aan boord genomen door de Steenkerk' De .Diane' heeft aan bakboordzijde een groot gat, zeker over een lengte van twintig meter en de huid is aan deze kant als gevolg van de explosie onge veer vijf meter naar buiten gedrukt. De kapitein van de Steenkerk, W. F. Rueb (53), vond de situatie waarin de tanker na de aanvaring verkeerde wei nig rooskleurig. „Het was duidelijk te zien dat het schip aan bakboordzijde de aanvaring had gekregen. Kort daarna moet er een explosie aan stuurboord zijde hebben plaatsgevonden. Nee. die tanker was er beslist een stuk slechter aan toe dan het Duitse bootje", meende kapitein Rueb. De schuldvraag rond de botsing tus sen de Liberiaanse tanker Diane cn de Duitse kustvaarder is nog een mysterie gebleven. Na aankomst in de Waalha ven weigerde de kapitein van het Duit se schip commentaar te geven. Duide lijk is wel dat de kustvaarder aan een Op de foto: Een luchtopname van de Liberiaanse tanker „Diane", die zwaar bescha digd ronddrijft op de Noordzee.

de Stem | 1967 | | pagina 1