Hele redactie G3 krijgt ontslag 1STE ZWARE KLAP VOOR LABOUR COMMANDANTEN EN AALMOEZENIERS; DISTANTIËREN ZICH VAN MAANDBLAD' m GOLF VAN IDEETJES Wapens van morgen EXTRA SUBSIDIES VOOR TEX iakers Breda inkwerkers Lage straffen voor 4 SS ers Opvolger U 2 neergestort ■KT L gtrm- Dader van bankoverval gegrepen JAN HAAGH 8 :N rerker 9 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 APRIL 1967 Artikel over seksualiteit de bekende druppel ■nnii itNS VANS H(STER) Er zijn grenzen Teruggeslagen DENKEN Marine ook naar Drakensteyn LAAKBAAR ken .245^' Conservatieven winnen 183 zetels bij gemeenteraadsverkiezingen Tien mille in Vaals Minister wil wel helpen produktie Frans Beeren te laten voortduren Open Haard Convector Het: onderzoek door de universi teiten is evenwel door Ameri kaanse geleerden bekritiseerd en heeft ook protesten op ide univer siteiten tot gevolg gehad, vooral op de universiteit van Pennsylvania, waarin een reeks experimenten gebruik is gemaakt van menselijke vrijwilligers. De vorige maand hebben de universitaire autoritei ten een einde gemaakt aan het felle dispuut door bekend te ma ken, dat de CBW-contracten niet zullen worden vernieuwd.' ,TWENTE" ter discussie in Kamer Marktverkenning Jirabant bedrijfstak een nieuwe vorm van sa menwerking gevonden worden een gezamenlijke aanpak van de marktver- kenning in de E.E.G. en in derde lan den. een grotere samenwerking bii de research, het eventueel afstoten van verliesbrengende en het aanpakken van nieuwe produkten. 8-2573 aar verschillende be en wij voor spoedige ons machinepark, iding met aanvullende [■uime praktijkervaring [sen in onze Technische ft. |n maandag tot en met 30 tot 17.30 uur op onze ■MiiMinii Ivan elektrisch gereedschap Jige indiensttreding: ranse of Spaanse han- vergevorderd in de 23 jaar. baan in een snel j een deel der export mogen behandelen. _.ri vereist, terwijl het horrespondentie of ge- aanbeveling strekt. mondelinge sollicitatie. SK1L onijnenberg 60, Breda, Tel. Stden in de Nederlandse liangd temakers' Lakfabrieken, Jaczekstraat 65, Breda. ereedschap vraagt voo I. boekhouding fie is plaats voor eeri Pulo- en typediplom8, ^le Tde moderne wijz® jjn is I georiënteerd bedril praktijkervaring °P „enjnS jitie-afspraken wordt gen artikel over veranderende opvat tingen over de beleving van de sexuaiiteit, geschreven door Ben Bos, vaste medewerker van de Nieuwe Linie in G 3 is voor het bestuur van dit blad aanleiding geworden de re dactie van dit blad en bloc te ont slaan. Dit ontslag belooft een „af- faire" te worden. Een combinatie van sex. ruziënde katholieken en pers- I vrijheid moet onvermijdelijk tot een rel leiden. G 3 heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. Het blad, dat zich voornamelijk tot r.-k. militairen richt heeft van het begin af aan een grote openheid voorgestaan. Die openheid was prijzenswaardig en zij heeft aan- vankelijk ook goed gewerkt. Progres- I sieven hebben echter de neiging om I door te hollen. Bij G 3 ontwikkelde zich op den duur een dusdanige hard- lopersmentaliteit, dat het contact met de achterban verloren dreigde te I gaan. Het artikel over de sexuaiiteit, „de C druppel, die de emmer heeft doen 9 overlopen", bevat een aantal uitdruk- 3 kingen, die voor radio, t.v. (en de meeste kranten) nog taboe zijn maar verder door ieder zichzelf respecte rend hedendaags auteur frequent ge- bruikt worden. Daarover zullen de 3 moeilijkheden overigens wel niet ont staan zijn. Het conflict zal eerder zijn ■oorsprong vinden in de strekking van het artikel. Het bevat een weergave van onorthodoxe opvattingen over vrij sexueel verkeer vóór en in het huwelijk zonder dat daarover een -oordeel wordt uitgesproken. Daar door wekt het artikel de indruk, dat deze praktijken voor katholieken aanvaardbaar c.q. navolgenswaardig zijn. De sexuaiiteit is onder christenen zo lang met taboes omgeven geweest, dat er nog steeds een onverzadigbare honger bestaat naar voorlichting in de meest ruime zin. Het opmerkelijk aantal (door KFC ontraden) sex- films dat in Brabant wordt vertoond, is hiervan een ongezond voor beeld. Die herontdekking van de ■sexuaiiteit is op zichzelf een geluk kige zaak. De ontwikkeling gaat ech ter een verkeerde kant op, als de sex een eigen leven, gaat leiden en wordt losgemaakt van de liefdesgemeen schap. Ons bezwaar tegen schrifturen als G 3 en tegen figuren als de onlangs be noemde directeur van het NVSH is dat zij te veel nadruk leggen op de sexuaiiteit an sich en te weinig oog hebben voor de andere, even belang rijke complementen van een ideale liefdesgemeenschap Trouw bijvoor beeld, zelfdiscipline, wederzijds res pect en liefde, die offers kan bren gen. Wie zich als wij tot de progres sief denkende christenen rekent, ont komt. niet aan de erkenning van be paalde grenzen. Waar die grenzen precies liggen is voor velen op dit moment moeilijk uit te maken. Een duidelijke, al dan niet doelbewuste grensoverschrijding' laat zich echter waarnemen en dient dan ook als zo danig gesignaleerd te worden. „Mijn bezuinigingspolitiek zal bij de gewone man hard aankomen", ver klaarde premier Harold Wilson van Engeland bijna een jaar geleden toen hij de strijd tegen de devaluatie van het pond sterling aanbond. De „gewone man" heeft premier Wil son en zijn Labourpartij in de ver kiezingen voor het grootste stadspar- lement ter wereld Londen hard teruggeslagen. Labour leed donder dag een der grootste nederlagen in de geschiedenis van zijn bestaan. De ontevredenheid over de versobe- ringspolitiek van Labour is duidelijk de oorzaak van de verkiezingsneder laag. Wilson heeft de strijd tegen de inflatie en devaluatie van het pond sterling op dezelfde manier aange pakt als Zijlstra (en waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet deze politiek voortzetten) in ons land: krachtige afremming van bestedingen, stop op lonen en prijzen met het gevolg een Verbetering van de betalingsbalans, maar een vergroting van de werk loosheid (in Engeland meer dan 500.000). Ofschoon de methode-Wilson (ook die van Zijlstra) om orde op econo mische zaken te stellen succesvol blijkt, heeft de kiezer de impopulaire methode van de hand gewezen. Ook de aanwezigheid van een socialisti sche regering garandeert nog geen begrip en steun voor noodzakelijke maatregelen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De complete redactie van G 3, maandblad voor mi litairen, wordt ontslagen. Dit is dezer dagen door de hoofdlegeraalmoezenier, kolonel P. G. M. Schoonebeek en het bestuur van G 3 meegedeeld aan de hoofdredac teur van het blad, de heer Bert Thomas. In een onderhoud met de heer Tho mas heeft het bestuur te kennen ge geven, dat de redactie niet competent genoeg is gebleken haar progressieve ideeën goed verstaanbaar over te brengen voor de lezers in hoofd zaak r.-k. militairen. Het bestuur suggereerde, dat de mi litaire commandanten in Nederland gedreigd hebben G 3 niet meer te zul len toelaten tot de kazernes en kam pementen. Tevens is gewaagd van een neiging onder de Nederlandse leger aalmoezeniers, die zich meer en meer van G 3 zouden distanciëren. Er be stond sinds geruime tijd reeds span ning tussen het bestuur en de redac tie van dit blad voor de (r.-k.) mili tairen. Een onbehagen, dat steeds groter werd, omdat het bestuur vond dat de redactie in haar beleid geen of te weinig rekening hield met de militaire autoriteiten en bovendien haar standpunten te fel en te hard presenteerde. Een artikel in het jongste nummer van G 3 getiteld „Sexuaiiteit schuift op naar nieuwe grenzen" moet wor den beschouwd als de druppel, die de emmer voor het bestuur deed over lopen. Dit artikel biedt een inventarisatie van de huidige veranderingen in de sexuele moraal. TVe „Telegraaf" werpt zich graag op als zedenmeester. Maar zoals het zo dikwijls gaat: ook hier is weer van tóepassing de parabel van de splinter gezien in het oog van de ander en. niet de balk in het eigen oog Het bestuur acht dit artikel geens zins representatief voor de taak van G 3. Van de zijde van G 3 ziet men het thans tot uitbarsting gekomen con flict met het bestuur als een botsing tussen links en rechts denken. Eerder deze week heeft het officië le orgaan van het N.K.V. een com mentaar gewijd aan het gewraakte artikel. Daarin werd gesteld, dat G 3 op deze manier geschreven maar be ter kon verdwijnen. „Vooral het maartnummer was een zeer laakbare en treurige publikatie" was het commentaar van leger-aal- moezenier A. Strooband uit Breda op het ontslag van de redactie van het maandblad G 3. De redactie vindt hij in het geheel niet capabel een pru dente begeleiding te geven aan de Nederlandse jonge militair. Door de wijze waarop de normen in G 3 dis cutabel worden gesteld vormen deze geen enkele steun voor de militair. Hij heeft de indruk dat het blad door de militairen niet veel meer ge lezen wordt. De aalmoezenier ver klaarde het volkomen eens te zijn met de beslissing die nu genomen it en hij meent te mogen stellen, dat een groot aantal commandanten en officieren dezelfde mening is toege daan. Aalmoezenier G. R. Kloeg uit Mid delburg verklaard het artikel niet ge lezen te hebben. Hij is nooit erg G 3- achtig geweest. Hij meent dat door de manier waarop bepaalde proble men in G 3 behandeld worden de mensen er niet over durven te praten en G 3 dus weinig bijdraagt in de vorming van de katholieke miliatir. In het begin van de week was er een relletje rond Drakensteyn. Een fo tograaf van de Telegraaf schreeuw de moord en brand, omdat hij hard handig was aangepakt, toen hij een foto probeerde te maken van prinses Beatrix. Hij stond op de openbare weg en dus Zijn protest is gene geerd, ook door de meerderheid der Ned. journalistiek. Terecht. Iedereen begrijpt, dat een vrouw in verwach ting, prinses of geen prinses, er geen prijs op stelt gefotografeerd te wor den. Maar het is de man toch gelukt. Gis teren prijkte er in de Telegraaf, over vijf kolom, een telefoto. De prinses was door de gluurder 'ver rast toen ze even om het huis een wandelingetje wilde maken. Zou de BIELEFELD (AFP) Vier voorma lige SS-officieren zijn gisteren in Biele feld veroordeeld tot vijf tot negen jaar gevangenisstraf. Zij waren verant woordelijk voor de deportatie van 46000 joden uit het Poolse gebied Bialystok naar uitroeiinsgkampen. De 58-jarige Lothar Heimbach, des tijds commissaris van politie, werd tot negen jaar veroordeeld, Richard Dibus tot vijf jaar, de 58-jarige Wilhelm Al- tenloh tot 8 jaar en Heinz Errelis tot zes en een half jaar. Tegen de twee voornaamste beklaagden was levens lang geëist. Het proces heeft langer dan een jaar geduurd. WIM DE JAGER en Jan Hugens zullen deel uitmaken van de ploeg waarmede ploegleider Driessens gaat deelnemen aan de driedaagse van Palma. Kopman van de Romeo-Smith-ploeg waartoe de- Marine nu ook naar Drakensteyn berf1 Lelangu^gen0ten k'0horen> *s le of mondelinge 51 ;0llici'at"' afd. Persone< K/a, tel. 01600- e\&3 LAS VEGAS (NEW MEXICO) (AP) Een SR71 spionagevliegtuig, dat een snelheid van 3200 km/u kan ontwikke len, is donderdagavond bij Las Vegas in de woestijn neergestort en verbrand. Over het lot van de beide Inzittenden ia nog niets officieel bekend. Het was de tweede maal binnen twee jaar, dat een verkenningsvlieg tuig van dit type in het noord-oosten van New Mexico neerstort. Het gebied, waar het vliegtuig is neer gekomen, mag door niemand betreden worden. De militairen weren zelfs de staatspolitie. De SR71 ia de opvolger van de U2. (Van onze verslaggevers) LAGE VUURSCHE Ons programma wordt aantrekkelijker. Lang zaam maar zeker begint de golf van „charmante ideetjes" in beweging te komen. Bovendien heb ben we iets om te wed. den. In de eerste plaats is daar de gok op datum en uur van de geboorte. Zoals u elders in dit blad hebt kunnen lezen houdt de baker het op maan dag 24 april, drie minu ten over één. Een tweede weddenschap, betreft de mogelijkheid dat prinses Beatrix moeder van een tweeling zal worden. Ie mand heeft zulks horen fluisteren en pats! daar is het gerucht, op de voet gevolgd door de "wedden schappen. Prins Claus krijgt, zodra de baby geboren is, een kolossale beschuit met muizen. (Wij kunnen, ge nuanceerd denkefïd niet van „muisjes" spreken). De knapperige lekkernij heeft een middellijn van een halve meter. Prins Claus krijgt het cadeau van de gezamenlijke be schuit- koek- en banket fabrikanten. De autoritei, ten in ons land (burge meesters en zo) krijgen een beschuit van 30 cen timeter middellijn. Voor de Telegraaf wordt naar men hier schertsend zegt, een beschuit van roest vrij staal gebakken, die gebezigd kan worden als Plaat Voor De Kop. Een Utrechtse student had ook iets opgevangen over de kans dat onze dynastie met twee Oranjetelgen zou worden uitgebreid. Hij stuurde prinses Beatrix direct een blikje linzensoep, zo dat zij de kwestie van het eerstgeboorterecht naar bijbelse traditie kan regelen. Het wachten is nu nog op een geitevel. Want het moet geen half werk worden. Er is een heel relletje gaande over de paadjes en bermpjes waar jour nalisten bij hun vreed zame belegering van Drakensteyn mogen gaan en staan. Het schijnt dat de politie sommige stuk ken van de openbare weg tot prinselijk domein heeft verklaard. Zelfs de Federatie van Neder landse Journalisten is erin gemengd. Deze or ganisatie is allesbehalve gelukkig over een com muniqué dat de naar aanleiding „grensincidenten" journalisten over kwestie heeft uitgegeven. De federatie zegt waar dig: „Wij laten dat com muniqué geheel voor re kening van de RVD". De Ned. vereniging tot bescherming van voet gangers is ook bij de blij de gebeurtenis betrok ken. „Als alle schoolkin deren opeens vrijaf krij gen, dan bestaat de kans RVD van met de dat volwassenen en jeugdbrigadiers tijdelijk hun functie niet kunnen vervullen. Op dit feit moeten schoolhoofden en ouders zich wel terdege bezinnen", aldus de ver eniging. In d© hervormde kerk zal, als het advies van het moderamen van de gene rale synode wordt opge volgd,^ een bijzondere kerkdienst worden ge houden op of na de blyde dag. Het moderamen heeft de kerkeraden ge adviseerd deze dienst zo mogelijk in samenwer king met andere kerken te houden. Donderdagmiddag ont stond er op de oprijlaan van Drakensteyn een pit toreske verkeerschaos. Er was een antieke automo biel komen aanrijden en daar kwamen zoveel men sen naar kijken, dat de wachtdoende marechaus see letterlijk in de menig te onderging. De com mandant van de mare chaussee gaf bevel om dranghekken in de oprij laan te plaatsen, doch dat gebeurde zó grondig, dat de hele slotlaan over een breedte van 50 meter werd afgesloten, het par keerterrein van het te genover de slotpoort lig gende hotel incluis, op dat moment was de druk te trouwens allang voor bij. „Een kwestie van verkeerde interpretatie" zei de marechausseecom mandant. „Ik bedoelde al leen maar, dat er een paar hekken moesten worden neergezet om de wacht vrij spel te geven. Ik heb niet gevraagd om een totale afsluiting". Het probleem is intussen op gelost. De hekken zijn weg. Het korps rijdende artil lerie (beter bekend on der de legendarische naam „Gele Rijders") is het wachten nog lang niet beu. De artilleristen bemannen een saluutbat- terij, die onder andere in Den Haag, het blijde ge beuren met luide knallen luister moet bijzetten. De mannen lopen, totdat zij „aan de stukken" worden geroepen, een plezierig soort wachtdienst. Zij doen paraatheidsoefenin gen, organiseren sport wedstrijden en korten verder de tijd met het bezoeken van beziens waardigheden in Den Haag. Onlangs gingen zij zelfs dansen met ver pleegsters van het Zuid- wal-ziekenhuis. Gisteren kregen de artilleristen te horen dat zij wel met een week verlof naar huis konden gaan. Hun „dienst" zou door een vervangingsdetachement worden waargenomen. Maar de schutterij wilde er niets van horen. „Wij zijn paraat en wij blijven het", zeiden zij. „en wij tellen de offers niet". Dat is mooi gesproken. I> 1 ft - - - t r t f- A fXIXtlON' flY LANDSLff %.y >4 5 - kj De Engelse landelijke dag bladen meldden met grote kop pen de conservatieve overwin- ning bü de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad in Groot- Londen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De conservatieven hebben bij de deze week in Groot-Londen gehouden gemeenteraadsverkiezingen de Labour-partij een bijzondere zware nederlaag te slikken gegeven. Dit betekent voor het eerst in 33 jaar een conservatieve overwinning in dit grootste stadsparlement ter wereld. De nederlaag van Labour tekende zich ook af in nagenoeg heel Engeland. De overwinning betekent voor de conservatieven een grote stimulans in de oppositie tegen de regering Wilson, ook al heeft deze nog een mandaat van vier jaar. De jongste verdeling in Groot-Lon den was: Labour 64 zetels, de andere partijen 36. Nu hebben de conservatie ven er 82 en Labour maar 18. De to taaluitslagen voor Engeland zijn: La bour 174 zetels verlies, conservatieven 183 zetels winst, onafhankelijken 25 ze tels verlies, liberalen 2 zetels winst, andere partijen 14 zetels winst. In Groot-Londen is de situatie zij het in politiek omgekeerde zin weer zoals tijdens de regering Chur chill - Eden - MacMillan toen de gemeenteraad helemaal Labour was maar de regering conservatief. Uitgelaten conservatieven noemden de uitslag „een nagel aan de doodskist van Wilson" en minister Brown van buitenlandse zaken vond het een droe ve zaak voor de regering. De achteruit gang van Labour wordt toegeschreven aan een algemene ontevredenheid over de soberheidsipolitiek van de regering Wilson. (ZIE OOK COMMENTAAR) (Van een onzer verslaggevers) VAALS. Een beruchte onderwe reldfiguur is door de politie van Keu len gegrepen en geïdentificeerd als de hoofddader van de geruchtmakende bankoverval, die op 27 januari jl. ge pleegd werd op het kantoor van de Algemene Bank Nederland te Vaals. Bij deze overval werd een bedrag ont vreemd van bijna f 10.000. Het is de 34-jarige S. uit Aken, een geducht smokkelaar, die in juli van het vorig jaar nog ontsnapt is uit de gevangenis van Andorra. De man viel in de handen van de politie in Keu len, toen hij sieraden verkocht, die ge makkelijk herkend konden worden als de buit van een juwelendiefstal in België. Bij de arrestatie moest de poli tie gebruik maken van vuurwapens, omdat S. gewapend was. Door een schot in zijn enkel kon hij tenslotte on schadelijk gemaakt worden. In een garage in Duitsland trof de politie een zeer kostbare collectie sieraden, een uitgebreid wapenarsenaal en een grote voorraad munitie aan. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De minister van Economische Zaken is eventueel bereid de helpende hand te bieden by het verwezenlijken van een plan tot ge deeltelijke overneming en voortzetting van de produktie van de Tricotagefa- brieken v.h. Frans Beeren te Weert, doch niet in de vorm waarin het aan het ministerie werd voorgelegd, aldus blijkt uit een mededeling van dit mini sterie. Blijkens dit communiqué werd deze week bij het ministerie een plan tot gedeeltelijke overneming en onderbren ging in een afzonderlijke n.v. van de produktie van Frans Beeren en Zo nen ingediend door bemiddeling van het bureau der vereniging van tri cot- en kousenfabrikanten in Utrecht Het plan kwam erop neer dat drie Zuidnederlandse textielfabrieken geza menlijk de vervaardiging van een deel van het assortiment van Frans Bee ren in een nieuw te stichten bedrijf, zouden voortzetten. Hierdoor zou werk gelegenheid voor 125 mannen en 25 vrouwen kunnen worden gehandhaafd. Daarbij zouden door één der deelge noten afzonderlijk dan wellicht nog 50 a 75 vrouwen in Weert te werk kun nen worden gesteld. Dit zou inhou den dat ongeveer 1/3 deel van het hui dige Nederlandse personeel van de Frans Beerenbedrijven in Weert, door de nieuwe combinatie tewerkgesteld zou kunnen worden. Volgens het voorstel zou deze n.v. van overheidswege opgericht worden. Daarbij zouden de te verwachten ex ploitatietekorten van laatstgenoemde n.v. volledig voor rekening van de overheid komen. Om deze reden, aldus het ministe rie van Economische Zaken is gemeend dat de huidige vorm aan dit plan geen medewerking kon worden gege ven. De minister van Economisch Za ken is bereid met zijn ambtgenoot van Financiën de mogelijkheid na te gaan door middel van een kredietgarantie de helpende hand te bieden, wanneer het in eigendom verwerven van de benodigde grond en gebouwen voor de betrokken combinatie financierings moeilijkheden zou brengen. Ned. octrooi no. 107950 Wordt onder volledige garantie geleverd. Snelle inbouw van de prefab-elementen, ook in bestaande woningen. Advies over inbouwmogelijkheden: VEILINGKADE 10 - BREDA Telefoon 01600-32185 (na 6 uur 39694-42879). T[e V.S. zullen dit jaar 230 miljoen dollar uitgeven aan wapens voor chemische en bacteriologische oorlogvoering. Veel van het werk is hoogst ge heim, maar autoriteiten van het Pentagon zijn er thans van over tuigd, dat de Verenigde Staten zich hebben verzekerd van de mid delen om biologische en chemische munitie naar vijandelijk gebied te brengen. Onschadelijke bacteriën en gas sen zijn bij wijze van proef ver spreid door bestuurbare raketten, bommen, granaten, handgranaten en nevelverstuivers. Volgens de mi litaire deskundigen zijn de nevel verstuivers het doeltreffendst. Enorme sommen zijn ten behoe ve van het program voor chemi sche en biologische oorlogvoering besteed voor het produceren van een aantal geluidloze moorde naars. Het grootste gedeelte van het militaire wetenschappelijk onder zoek inzake gassen en chemische wapens wordt gedaan in het Edg- wood arsenaal in Maryland, waar giftige stoffen worden beproefd op muizen, andere dieren en tenslot te menselijke vrijwilligers. Het voornaamste proefterrein voor CBW bevindt zich te Dese- ret bij Dugway in Utah, een in richting van de gezamenlijke staf chefs, waar ongeveer 1300 mensen werken. Zo goed als alle werk, is ook wat daar wordt gedaan hoogst geheim. Er zijn chemische wapens ver strekt aan actieve eenheden in de gehele wereld. Hiertoe behoren de rakettenlanceerinstallatie M91, die een snel salvo van 45 chemische raketten kan afvuren naar doelen, die zich op 12.000 meter afstand bevinden en de Sergeant-raket, die chemische of biologische munitie- koppen naar een 160 km verwij derd doel kan voeren. Om het vermogen tot CBW-oor- logvoering verder te ontwikkelen, heeft het ministerie van landsver dediging een beroep gedaan op de colleges en universiteiten van de V.S. Over de omvang van het CBW-onderzoek der universiteiten is niets volledig bekend, maar officiële persoonlijkheden noemen de staatsuniversiteit van Ohio, de Johns Hopkins universiteit en de universiteit van Pennsylvania als de belangrijkste. De huidige politiek van de V.S. met betrekking tot het feitelijke gebruik van CBW in een oorlog is niet duidelijk, maar in een hand boek van het leger wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de V.S. geen partij zijn „bij enig thans van kracht zijnd verdrag, dat gebruik van giftige of niet-giftige gassen of rook- of brandmateriaal in een oor log of bacteriologische oorlogvoe ring verbiedt of beperkt." Officiële persoonlijkheden hebben evenwel kort geleden verklaard, dat de V.S. zich nog altijd houden aan de door president Roosevelt in 1943 geformuleerde gedragslijn: „Ik verklaar categorisch, dat wij onder geen enkele omstandigheid onze toevlucht tot het gebruik van zulke (CBW) wapens zullen nemen, ten zij de vijand ze eerst gebruikt" De regering Johnson op haar beurt heeft herhaaldelijk verklaard dat zij het gebruik van gassen, die de vij and buiten gevecht stellen of gericht zijn tegen te velde staande gewassen in Vietnam niet beschouwt als „chemische of bacteriologische oor logvoering." Nadat de V.S. in 1965 bekend had den gemaakt, dat in Vietnam wat zij „misselijk makend traangas" noemden wordt gebruikt, hebben de Amerikaanse autoriteiten op de kritiek, die hierop in de gehele we reld is gevolgd, geantwoord met erop te wijzen, dat de V.S. altijd tegenstanders zijn geweest van onmenselijke gassen, die door de algemene opinie van de beschaaf de mensheid buiten de wet zijn ge steld" maar dat het bedoelde gas daar niet onder viel. Qeneraal Rothschild, een van de Amerikaanse militaire autori teiten, die zich in het openbaar het krachtigst hebben uitgesproken voor C.B.W., heeft bovendien in 1964 in zijn boek „De wapens van morgen", geschreven, dat CBW-wa- pens de enige zijn, die het mogelijk maken, voor zij worden gebruikt te besluiten meer te streven naar bui ten gevecht stellen dan naar doden en verwoesten en dat het boven dien mogelijk is, de schade, die in dat opzicht wordt toegebracht, te beperken. Maar zulke argumenten worden fel betwist door de wetenschaps mensen, die CB W-oorlogvoering be kritiseren. Zij redeneren, dat chemische en biologische strijdmiddelen buiten gewoon ongelijk worden verspreid en dat derhalve, wil men er zeker van zijn, dat ieder persoon een do sis van het middel krijgt, die hem buiten gevecht stelt, sommigen een te grote dosis moeten krijgen. Zij merken eveneens op, dat da huidige medische kennis van de wijze, waarop epidemieën zich ver spreiden, beperkt is en dat het der halve onmogelijk is, precies te voorspellen, wat in geval van bac teriologische oorlogvoering zal ge beuren. Het Pentagon is zich dit probleem reeds lang bewust. Jn een recent door het ministerie van landsverdediging goedge keurd artikel in een militair me disch tijdschrift werd de waarschu wing gegeven, dat het in geval van een onverhoedse aanval mogeüik- was, dat de burger en niet dë mili taire bevolking het eerste mikpunt zou zijn. „Als een vijand het kustgebied New York-New Yersey zou aan vallen" aldus het artikel „zou hij er meer op uit zijn de miljoenen in dustriearbeiders arbeidsongeschikt te maken dan de paar duizend in 't doelgebied aanwezige militairen." Als dit een reëel gevaar is redene ren de critici moet het Pentagon nog beginnen het publiek te hel pen er het hoofd aan te bieden. Zegslieden schatten, dat in de V.S. ongeveer 20.000 gasmaskers zijn op geslagen om in geval van nood te worden gebruikt en de bevolking van de V.S. wordt geschat op 197 miljoen zielen. Toen aan een functionaris bij de dienst der volksgezondheid de vraag werd gesteld, hoe zijn dienst het hoofd zou kunnen bieden aan een eventueel onverhoedse bacte riologisch aanval op de V.S., glim lachte hij als een boer, die kiespijn, heeft, en zei: „Op het ogenblik kunnen wij zelfs de gewone ver koudheid niet aan." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verschillende Tweede Kamerfracties zullen woensdag, na de regeringsverklaring van dinsdag, uitvoerig aandacht besteden aan de werkgelegenheid met in het bijzonder de noodsituatie in verschillende sec toren van de textielindustrie. De Kamer stuurt zeer waarschijnlijk aan op het nemen van direkte maatregelen als noodhulp en op regelingen voor lagere termijn. Gedacht wordt in dit verband aan krediet-garanties als noodhulp en aan rentesubsidies op langere termijn. In de regeringsverklaring zal premier De Jong hierop wellicht al de nadruk leggen. Het kabinet De Jong laat de textiel sector in geen geval in de steek, zo als hier en daar reeds gesuggereerd werd. Zij kan namelijk niet voorbij gaan aan de onverwachte werkloos heid van duizenden werknemers en e- vinmin aan te terugslag van deze werk loosheid voor een geheel gebied als Twente en straks wellicht ook nog voor een deel van Noord-Brabant, ondanks de bezuinigingen, waarop premier De Jong dinsdag zal aandringen. Veel zal in de nabije toekomst af hangen van wat de textielsector zelf weet te ondernemen. De vorige minis ter van Economische Zaken drs. J.. Bakker, heeft eind december nog aan gedrongen op het doorlichten door de bedrijfstak zelf van de textielsector. Dan eerst kunnen regering en bedrijfs leven gezamenlijk maatregelen op lan gere termijn ontwikkelen. De Katoen-, rayon- en linnenindustrie heeft deze sector al doorgelicht met het proef schrift van dr. Knoester van deze in dustrie. Voor de wolindustrie (met name vooral voor het Noordbrabants gebied) werkt een commissie onder voorzitter schap van de Tilburgse hoogleraar, dat onder meer de industrie van strijk- garenweefsels (in Tilburg) een zeer moeilijke Periode doormaakt als ge volg van de zeer scherpe E.E.G.-concur- rentie. Het onderzoek strekt zich uit naar de eventueel noodzakelijke struc tuurverbetering in deze industrie. Met incidentele overheidshulp zijn de afzonderlijke textielbedrijven wel di rect gebaat, maar op langere termijn zijn ingrijpender maatregelen nodig: van de overheid zowel als van de be drijfstak zelf. Men verwijst hierbij naar de uitgebreide rapporten, die een commissie onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris Keyzer (binnen kort vermoedelijk weer staatssecreta ris) over de Nederlandse scheepsbouw uitgebracht heeft. De rapporten adviseerden tot een veel grotere samenwerking van alle bestaande scheepswerven, het verde len van deze scheepswerven in ver schillende typen, een gezamenlijke re search en tenslotte tot rentesubsicRes en kredietgaranties van de overheid. De textielsector is met de scheeps bouw niet vergelijkbaar. Desondanks p moet volgens de overheid ook in deze „.?®Dians,.is foot, dat verschillende kamerfracties deze Problematiek bii de discussies van volgende week aan de orde zullen stellen.

de Stem | 1967 | | pagina 9