modelwoning straat 6-8 RNEUZEN IE ens gratis! Examen-geheimen goed bewaard bij Staatsdrukkerij Vrouw (56) leidt centrale voor treinmodellen >]=4 <ERS BREDA r en 1-6 uur colberts en „Catalogus, anders weet ik op 't laatst niet meer wat ik heb" Voor brandstichting 18 maanden geëist Poolse tieners bij Stones Korl geding Blauw-Wit Pittsburgh Phantoms „MIJN KLANTEN ZIJN MIJN VRIENDEN" Vrij verkeer werknemers in E.E.G. Cleanosol- demonstratie in Frankrijk rkt niet optimistisch GEOPEND: IA KORTING DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 APRIL 196/ of MANTELPAKJE nz. ontvangt u OF HERENREGEN. 9, Hulst, tel. 2198 linge, tel. 2141 W.K. tafeltennis Geplaatste landen in finale-poule M.C. Breda waagt recordpoging DAG EN NACHT HET LICHT AAN Dochter Sirenes Misdrukken Roeiduo uit elkaar De Graaff brak met Van Nes Tulpenrally Britten hebben er zin in de MUIZEN Directeur schouwburg Heerlen neemt ontslag BOUWPLAN IJPELAAR DRAKESTEINSTRAAT 7, BREDA woensdagmiddag 2-5 's zaterdags 10-12 U.-J 2-5 fl; of na telefonische afspraak. stijl cn standing VAN COOTHPLEIN 12 - TEL. 01600-39400 STOCKHOLM (ANP) Vrijwel alle geplaatste landen bij de wereldkampi len- schappen tafeltennis in Stockholm heb ben zich via de voortoernooien gekwali ficeerd voor de finale-poule. Van de acht geplaatste landen viel alleen het Roe meense herenteam af, dat verrassend van west-Duitsland verloor. Japan bij af wezigheid van Communistisch China de grote favoriet in de strijd om de Swaythling cup (heren) en Corbillon cup i*1 oer eik te de finalegroepen zonder één game af te staan. (Van onze motorsportmedewerker) BREDA Wim Keers, Piet en Kees van der Goorbergh drie leden van de motorsportclub „Breda" zullen woens dag 36 april op het circuit van Zandvoort een poging wagen om met een 350 cc Honda een 13-uurs-record te vestigen. Onder toezicht van de K.N.M.V. zul len zij om 7 uur starten. Om hei uur wisselen de coureurs. Zij vertrekken op een schema van gemiddeld 115 kilome ter per uur. Tot op heden is nog nie mand erin geslaagd het halve etmaal vol te maken. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de „geheimafdeling" van de Staatsdrukkerij aan de Haagse Christoffel Plantijnstraat liggen voor duizenden Nederlandse scholieren honderd duizenden examenformulieren op verzending te wachten. Formulieren die met een sneltreinvaart uit de machines glijden en die in lange stapels enveloppen zijn gesorteerd en bestemd voor examens van alle middelbare scholen, midden standers, nijverheidsinstituten en opleidingen voor middelbare akten. Van februari tot augustus transpireren machines en maximaal twintig man personeel onder „de druk van het examen". Dit jaar hebben zo'n tachtig ver schillende examencommissies de Staats drukkerij belast met de produktie van veelvouden van een kleine zevenhon derd opgaven die op verschillende for mulieren het licht zien. Opgaven, die variëren van enkele regels tot acht kraakheldere bedrukte velletjes. Voor alleen al bijna dertigduizend scholieren uit het voortgezet hoger- en middel baar onderwijs. De voorzichtigheid die ieder ja'ar bij het drukken en verzenden van dit werk in acht wordt genomen, de nauwkeurig heid en de veiligheid, is zo mogelijk nog groter dan in een bankbedrijf. Hoeve- len zouden niet nu al graag iets van de opgaven weten! De heer R. Westering (57). sinds 1946 bedrijfsleider van de Staatsdrukkerij (omzet veertig miljoen per jaar, zeven honderdvijftig personeelsleden) .is ver antwoordelijk voor de goede gang van zaken. nog iets blijkt te zijn misgelopen: gebrek aan logica in de opgaven, fouten, ver keerde opgaven. Wordt een envelop een dag te vroeg geopend en de inhoud be kend het is gebeurd dan zit er niets anders op dan nieuwe opgaven te maken en te drukken. Omzichtigheid? Examens voor blin den die sinds vorig jaar door de Staats drukkerij ook in braille worden gepro duceerd, moeten eerst worden „ver taald". De mensen die dat doen, krijgen de opgaven niet thuisgestuurd. Ze zijn een dagje te gast bij de drukkerij. Van de honderdduizenden formulie ren die onder de supervisie van de heer Westerink gemaakt en verstuurd moe ten worden is een groot gedeelte al klaar. Hij zal blij zijn als hij in sep tember kan zeggen weer geslaagd te zijn. Het begint al wanneer de examen commissies de ontwerpen met de op gaven gaan insturen. De heer Westerink gaat dan personeel vrijmaken. „Er moeten het hele jaar door wel ergens examens voor gedrukt worden", zegt hij, „maar juist in deze tijd spant het erom". De ploeg die de examens zet, drukt, bindt, sorteert en verzendt, wordt zo klein mogelijk gehouden. Zoveel moge lijk zijn het alt^d dezelfde mensen die ermee bezig zijn. Een vader wiens doch ter examen moet doen, komt niet in die ploeg, zo min als de drukker wiens vriend ervoor staat. „De verleiding moet zo klein mogelijk blijven", zegt de heer Westerink. Nauwlettend wordt hierop al van te voren toegezien. Niet dat er de hele dag controleurs argwa nend rondrennen. Het personeel staat onder ede en het werk wordt gedaan op basis van wederzijds vertrouwen. Al het examenwerk wordt gemaakt in de aparte „geheimenafdeling" van de drukkerij. Daar is dag en nacht het licht aan en er kan niemand binnen buiten de normale werktijden. Dé toe gangsdeur tot de afdeling heeft twee sloten. De sleutels zijn in het bezit van twee mensen. Moet er 's nachts een man uit noodzaak naar binnen dan verbreekt hij zegels en zal daarvoor verantwoor ding moeten afleggen. Wie de moed heeft om te proberen een ruit in te drukken is in de kortst mogelijke keren in de kraag gegrepen. In de omgeving van de Christoffel Plantijnstraat schrikt dan iedereen wakker van de claxons en de sirenes. Bovendien is er een voortdurende bewaking. Veiligheid staat ook op het eerste plan bij het drukken zelf. De zetter krijgt zijn werk op en levert alles weer in zodra hij klaar is. De drukker krijgt zijn aantal te bedrukken velletjes nauw keurig in aantal afgeteld. Zijn de op gaven klaar, dan worden ze weer pre cies nageteld. Hij krijgt geen kans om op een eigen papiertje een extra druk te maken. Misdrukken en beschadigde formulieren blijven bewaard tot na de examens. De verificatieafdeling zorgt voor de juiste aantallen. Vervolgens wordt bij de afdeling verzending, waar iedere dag stapels examenformulieren terechtkomen, weer geteld en gesor teerd. Alle verschillende formulieren worden strikt gescheiden gehouden en gaan precies op aantal in de verzegelde enveloppen. Een paar dagen voor het examen worden ze bezorgd of aange tekend besteld bij de scholen. Nog minder vergeten wordt de cor rectie. Eén fout kan rampzalige gevol gen hebben, of het moet een miniem taaifoutje zijn. De uitgekiende opgaven worden allereerst door de examencom missies gecontroleerd. Dan komen de correctoren van de drukkerij in actie en het drukken kan beginnen. Dan wor den de opgaven weer aan de commis sies voorgelegd. „Dan is voor ons de kous af", zegt de heer Westerink. De rest is voor ver antwoording van de schoolbesturen en de commissies. Vlak voor het examen mogen de enveloppen worden geopend Het komt zeer zelden yoor dat dan (Van onze sportredactie) DELFT Het Delftse rgeiduo Hadri- aan van Nes en Janie de Graaff, dat vorig jaar in Bied wereldkampioen werd in de gestuurde twee is tengevol ge van een intern verschil van mening uit elkaar gegaan. Tijdens de roeiwedstrijden in IBled ontstond enige rivaliteit onder de Laga leden, omdat de twee van Van Nes en de Graaff wel een medaille had ver diend en de Laga - twee niet. Dit is voor De Graaff aanleiding geweest om voor het lidmaatschap van Laga te bedanken. Hadriaan van Nes heeft inmiddels een andere partner gevon den in de vijfdejaars student H. J. Suselbeek, waarmee hij al weer druk aan het trainen is. DEN HAAG (ANP) Voor de 19e internationale Tulpenrally, die van maandag 34 tot en met vrijdag 39 april met Noordwijk als begin- en eindpunt wordt gehouden, hebben 131 equipes ingeschreven, die afkomstig zijn uit II landen. Vorig jaar meldden zich voor de rit van de RAC-west 134 teams aan, waarvan er 116 van start gingen. Op merkelijk Is de toeneming van de Brit se belangstelling. De Engelse auto mobielclub vaardigt 45 combinaties af negen meer dan in 1966 waar door dit jaar niet Nederland, doch Groot Brittannië het sterkst vertegen woordigd is. Voorts meldden zich aan 37 Nederlandse equipes, 13 Westdultsé 8 Deense, 5 Franse, 5 Zweedse, 3 Fin se, 3 Belgische, alsmede één Zwitserse één Monegaske en één Poolse. In het Nederlandse evenement tellend voor het Europese rally-kampioenschap moeten vooral de kansen van de Por sche hoog worden aangeslagen De if" Vic Elford, die de" zegf in de Rallye Monte Carlo juist miste en de fransman Henriaud rijden in de cate gorie grand tourisme, de veelbelovende Zweden Waldegard en Andersson in de groep van de tourwagens. °e britse BMC-fabriek vaardigde de f/rY®rnaeve en de Finnen Aaltonen en Makinen af. Diens landgenoot Simo Lampinen rijdt één van vier Daf's 44 v=naT Bose"blatt-Frits Honhoff, David Lennep-Joost Klein en de Frans man Claude Laurent completeren het keYrt" Vrfn I6 Nederlandse Fabriek. Be- rYYul,J?»» ™ers z«n voorts: Pat Carlsson-Moss in een Saab v4 Ben Pon Volkswagen 1500. De Wik? £2 if" Volkswagen 1600 TL. alsmede Ton Gatsomdes met een Austin Cooper ,s. Phantoms"^0 £oetbalc{ub Pittsburgh r-nantoms, na Sparta, het mikrmnt van verenfein?601^6 Nederlandse semi-prof- zlJh te weten Blauw Wit Club glfYeenl3", dezi Amsterdamse teëen zlfo kofl Beding aanspannen iannari'"jet-speler Liotart, die 21 vrlïvOZi ^et laatst is gezien en ver- geii on(aPv? verdween. Dezer da- daèbiari rtï een bestuurslid in een 1* "jam van Liotart als spe- Pittsburgh Phantoms. Wh voor, ®e,?< kVrt ®eding zal Blauw ceharili by de kantonrechter een k ST'-ï 8seis indienen voor ai- T inlïüt V"!?", e" tramingen, waarop Liotart verstek heeft laten gaan. De Poolse politie heeft deze week van de wapenstok en traangas gebruik moeten maken om duizen den wild geworden tieners uiteen te slaan die trachtten het paleis voor cultuur te Warschau, waar de Brit se beatgroep The Rolling Stones optrad, te bestormen. Ook in de zaai. waar rond 3000 jongens en meisjes schreeuwden, sprongen en floten, was het een hels lawaai. Op de foto een aantal Poolse tieners in extase tijdens de voorstelling-.. Met schade en schande wordt men (Van een onzer verslaggevers BADHOEVEDORP. „Als ze vragen naar de di rectie, zeg ik altijd: spreekt u maar. Ja, gut, hoe moet ik het anders duidelijk ma. ken. Het is een éénvrouws- zaakDe directie, dat ben ik". Ze is klein en fors. Achter haar bril kijkt mevr. Th. A. Glasius'De Roode de bezoeker onderzoekend aan. Zoals ze daar zit in de ruime, rijk met zilveren voorwerpen gesierde woon kamer aan de Sloterweg 233 te Badhoevedorp lijkt deze vrouiv geenszins op een zakenvrouw. Toch han. delt ze en gros in minia tuur spoorwegmodellen en ze is onzakelijk zakelijk („mooie uitdrukking voor mij", gniffelt ze). Duizen den modelbouwers uit bin nen. en buitenland, die met oneindig veel geduld een locomotief uit lang vervlogen tijden, 'n spoor, wegwagon of een seinpaal in elkaar willen knutselen, mag zij tol haar klanten re. kenen. Het Nederlandse leger van spoor weg modelbouwei's groeit met de dag. Onder hen zijn duizenden voor wie de winkel een taboe betekent. Geen miniatuur modellen kant en klaar uit de fabriek, maar zelf bou wen, van de remmen tot het pomp je voor de stoomketel. Mevr. Gla slus weet er wel weg mee. Op de bovenverdieping vindt men grote rekken vol minuscuul materiaal, boutjes van een millimeter, moeren zo groot als een speldeknop, tand wielen, veiligheidskleppen, kortom het gehele materieel van de spoor wegen ls vertegenwoordigd. j De Centrale voor Spoorwegmodel- I len ls de vraagbaak voor de begin manende en gevorderde modelbouwer. Is ec iets nieuws onder de zon, me vr. Glasius is er mee op de hoogte. Ze beschouwt naar zaak als een erfenis van haar dertien jaar gele den overleden man. Verwoed knut selaar als hij was bouwde hij spoor- wegmodellen. Hij werkte bij de Rijks luchtvaart Dienst. Vertelt mevr. Glasius: „Hij had een Douwplaat met drie wagentrein- stellen. Het was in de oorlog en hoe genaamd niets was er te krijgen. Hiij moest alles zelf maken. Met het fa briceren van gekleurde, gedrukte zijwanden van rijtuigen is het begon nen. Heel klein en onnozel. Mijn man verkocht wel eens aan kennissen en langzamerhand is het uitgegroeid tot deze Centrale. Toen mijn man was overleden bleef ik met zijn emplace ment en gemaakte rijtuigen zitten. Mijn vrienden waren van mening dat ik alles catalogiseren moest. De spoorwegmodelbouw groeide en groeide. Mevr. Glasius verzuimde met de ontwikkeling bij te houden. Pakken vol materiaal uit Engeland Mevr. Th. A. Glasius-de Roode en Duitsland werden in de slaapka mers opgesteld. Langzamerhand ver anderde de bovenverdieping van het huis aan de Sloterweg in een zelfbe dieningszaak. Mevr. Glasius: „Ik geef jaarlijks een catalogus uit. Anders weet ik op het laatst niet meer wat ik heb. Ik praat met de mensen, vraag hoe ze met de modellen willen gaan werken en adviseer ze over allerlei techni sche problemen. Wanneer ik een du re trein kan verkopen maar een an der (goedkoper) merk zit beter in elkaar, dan zeg ik, neem de goedko pe. Kijk mijnheer, het is hier geen winkel. U ziet hier nergens een toon bank staan, waar ik met veel gerin kel de kassa bedien. Ik ga persoon lijk met de mensen naar boven om ze te adviseren. Ze vertelt over kennissen, die haar aanraadden naar Amsterdam te gaan om daar een zaak te beginnen. „Maar dat wil ik niet. Ik vind dat ik het hier best naar mijn zin heb. De mensen weten me toch wel te vinden, of niet somsï En als ik In een grote winkel sta, gaat het per soonlijk contact verloren". Mevrouw Glaslus houdt het bij hel kleine, in drie slaapkamers gepers te miniatuur-bedrijfje. Ze vindt dat ze op 56-jarige leeftijd niet met iets nieuws moet gaan beginnen. Haar vaste klantenkring bezorgt haar veel werk, want wanneer om zes uur het slot op de voordeur gedaan wordt, ls het bureau haar werkterrein. Vlot en accuraat werpt ze zich op de stapel post, aanvragen uit Duits land, Amerika, Zuid-Afrika, West- Indië. Canada, Frankrijk. België, Portugal, Argentinië, Saoedi-Arabië. ..Talen? ik was op school bijzon der goed in talen. Mijn vader zei me dat ik in de handel moest gaan. Met je talen kan je veel meer bereiken dan met je handen. De man heeft gelijk gekregen". Ze staat plotseling op van de zlt- bank,t die een groot deel van het de coratieve bloemetjesbehang verbergt en loopt naar een kast. Ze overhan digt een artikel over een 82-jarlge Fries. Liuwe Sevenster uit Leeuwar den bouwt o.a. spoorwegmodellen. Ze heeft de tanige bejaarde een brief geschreven dat ze het zo fijn vond dat „u nog iets van uw leven maakt Het kost niet veel moeite haar aan net. praten te houden. Ze vertelt amusant over de jongens die zon dags hun treintjes lieten rijden met dieren: witte muizen wel te ver staan. „Ik heb gegierd toen ik hoor de hoe die jongens de muizen in de miniatuurtreintjes stopten en ze lie ten ronddraaien op het emplace ment. Moet je voorstellen, al die m^Ze oP^es voor de raampjes. Met schade en schande wordt 'men wijs In de modellenbouwhobby. Ver lenen jaar kwamen jongens vertel len dat de spoorbaan door de muizen was opgegeten. De rails waren door de jongens met stijfsel op het hout geplakt en het is te begrijpen, dat die muizen het emplacement aan stukjes reten. Het geval stond in de schuur, moet je nagaan". Voor mevr. Glasius bestaat er geen prototype van een modelbou wer. Of er nu een bankdirecteur of bankwerker by haar komt, ze advi seert iedereen, charmant, vriende lijk, maar onzakelijk zakelijk. „Ik beschouw de klanten niet als klan ten, maar als vrienden die om raad vragen. Het is misschien wel fout, dat geef ik toe, hoewel het tot nn toe altijd in goede hanen is geble ven". De Centrale voor Spoorweg- modellen is nog nooit ontspoord. wijs in de modellenbouwhobby AMSTERDAM (ANP) Tegen de 35-jarige colporteur A. M. W. B. heeft de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank wegens opzettelijke brandstichting in het souterrain van hotel „Centre" in de hoofdstad ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest plus terbeschikking stelling van de regering geëist. In de nacht van 11 op 12 november was de man met een prostitue in het hotel. Ontevreden over haar diensten ontstak hij in woede. Volgens zijn ver klaring moest hij van de vrouw weg gaan. B. ging naar de keuken waar hij een flesje vlekkenbenzine op een matje uitgoot en in brand stak en daarna ook in de kelder brandstichtte. Buiten had hij vervolgens nog een zeiltje van een karretje van een melkboer aange stoken en was daarna naar een tele fooncel gehold van waaruit hij twee keer de eigenaresse van het hotel had opgebeld. B. keerde naar het hote le- rug waar de inmiddels gearriv* e brandweer het brandje snel had ge blust. Twee weken later ontmoette verdach te de prostituee en was opnieuw met haar meegegaan. De gewaarschuwde politie arresteerde hem toen. Volgens de psychiater is de al enkele malen veroordeelde colporteur verminderd toerekenbaar. De officier van justitie zei dat de gevolgen ernstig hadden kunnen zijn. Die nacht verbleven er in het hotel achttien personen. De officier vond B. 'n moeilijk en gevaarlijk man. De rechtbank doet op 28 april uit spraak. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Per 1 juli 1968 zal het verkeer van werknemers binnen de E.E.G. volledig vrjj zijn. De Europese commissie heeft daar toe bij de ministerraad voorstellen in gediend, waarvan de belangrijkste on derdelen zijn: Werknemers uit een van de zes lan den moeten bij het solliciteren naar een baan gelijke Kansen krijgen als na tionale werknemers. Dat geldt ook voor gebieden of, beroepen, waarin een overschot aan arbeidskrachten heerst. Tot nu toe genoten in een dergelijk ge val de nationale werknemers voorrang. Voor gezinshereniging zal niet langer de voorwaarde gelden dat een werk nemer uit een andere lidstaat over een normale woning moet beschikken. De werknemers die onderdaan zijn van een van de lidstaten zullen onder worpen worden aan hetzelfde fiscale stelsel en gieneten dezelfde sociale voordelen als de nationale werknemers, wanneer toekenning daarvan afhangt van het verrichten van arbeid in loon dienst (sociale werknemersverzekering of van de toestand van de familie (kinderbijslagen) PARIJS Op het strand van Per- res Guirec in Bretagne is donderdag morgen een persdemonstratie gegeven onder leiding van de Nederlandse inge nieur de Vries met zijn bekende che mische preparaat Cleanosol. Aanwezig waren onder meer verslaggevers van vijftien Franse kranten, vele persfoto grafen en vertegenwoordigers van de Engelse, Franse en Nederlandse televi sie. De demonstratie met Cleanosol is voortreffelijk geslaagd. Dank zij de ac tieve medewerking van de Franse brandweer die alles in het werk heeft gesteld om water onder druk beschik baar te stellen. Aan dit water worden kleine hoeveelheden Cleanosol toege voegd. Na de behandeling wordt het bevuilde strand bijna melkwit, de olie wordt opgelost en spoelt weg. Achter blijft een residu dat zeer gemakkelijk kan worden verwijderd en dat geen en kel schadelijk bestanddeel bevat. De Fransen toonden zich na afloop bijzonder geestdriftig. Tevoren waren door de heer de Vries en zijn twee assi stenten monsters afgestaan voo<r het staatslaboratorium in Parijs. De Nederlandse ploeg heeft een, vat Cleanosol (40 1) achtergelaten. Verdaihld met water is dit voldoende om 10.000 vogels van olie te reinigen. MENCEL FRANCISCO dos Santos, be ter bekend als Garrincha, gaat Brazi lië verlaten. De rechtsbuiten van de Corinthians en het nationale elftal zal met ingang van 1 juni overgaan naar de Mexicaanse club Oro. HEERLEN (AN'P) De directeur van de stadsschouwburg in Heerlen, de heer I. Helms, heeft aan het stich tingsbestuur met ingang van 1 septem ber ontslag gevraagd. De heer Helms, die reeds 20 jaar in het theaterbedrijf werkzaam is, zal dan een functie aan vaarden in het westen van het land. De héér Helms is twee jaar als direc teur aan de Heerlense schouwburg ver bonden geweest. Het enige pluspunt dat uit de le derwereld valt te melden is de goe de verkoop in de schoenwinkels. Voor al de vorige zaterdag was het in de meeste zaken druk. In de schoenin dustrie is de gang van zaken min der opgewekt en het aantal orders dat binnenkomt is voor vele ondernemin gen niet groot genoeg om de bestaan de produktie te handhaven. De verwachting van velen is dat het gebruik van schoenen door de slechtere economische toestand eerder zal afnemen. Verkoopproblemen zullen dit jaar waarschijnlijk meer op de voorgrond treden. Produktieproblemen welke in het verleden zich wel eens hebben voorgedaan, zijn nu niet te duchten. Ook op de ledermarkt bleven de za ken stroef lopen. De lederkopers to nen weinig interesse in de aanbiedin gen en beperken hun aankopen tot dat wat ze dringend nodig hebben. De concurrentie is dermate groot dat de prijzen zich nauwelijks kunnen hand haven. Vele schoenfabrikanten werken op minimumvoorraden en wanneer dan aanvullig noodzakelijk is wordt direc te levering verlangd. Door de meestal beperkte omvang der orders kunnen de fabrikanten hieraan nog wel vol doen. De exportmarkten van leder en schoenen melden een vrij bevredigen de gang van zaken doch ook hier on dervindt men de concurrentie uit an dere exporterende landen. Bijgevolg moeten de prijzen noga1 eens worden herzien om tot zaken te komen. Op de inlandse huidenmarkt is de prijstendens iets flauwer. Van kopers zijde is er weinig interesse, waardoor de verkopers soms nog tot verdere prijscorrectie bereid zijn. Ook halzen delen in deze malaise. Flanken kon den zich beter handhaven. De aanvoer van gave huiden zal in de komende weken, nu het worm seizoen aanbreekt, iets afnemen. Wel is de inbreng van wormhuiden al sinds enkele jaren aan merkelijk minder geworden dank zij de betere bestrijding van deze parasiet.

de Stem | 1967 | | pagina 7