Boeiende expositie Maurits van Saene Sassenaar door deurwaarder op straat gezet LUCT0R Middelburgse gasthuis heeft vleugel in gebruik genomen N.V. opgericht om afzet te regelen Tanker vlak voor boulevard te Vlissingen tot stilstand R. R. M. Kieboom Nekkramp in Ossendrecht? Rode Kruis Zeeland opmerkelijke ledenwinst WATER ndaag \Aorgen Maandag Omzet Ramp tijdig afgewend BIJ BOEKHANDEL VAN GEYT TE HULST voor al uw autobanden Aroma Nieuwe belastingen in raad van Rilland-Bath Kredieten Tarieven Medelijden Felle kritiek van Zeeuwse KVP op Statenkring Sluis Sasse meelfabriek ontwikkelt nieuw maalsysteem Had ik maar een stuk grond Soldaat in ziekenhuis Zaamslag werkt mee aan regionaal woonwagenkamp DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 APRIL 1967 TENTIE) 16 april. 1 en 19.07 uur. Ter- 18.31 uur. Vlissingen: Weraeldinge: 7.13 en Dril. 3 en 20.04 uur. Ter 19.30 uur. Vlissingen. Wemeldinge: 8.00 en !1 uur 077 in operatie 8 j. heren geopend van 9-18 mm 10-12.30 en 14-18 uur se kunstenaarsgroep Fu- 4 uur Ledenverg. Ned. •zieken d was het wilde westen, ,1.15 uur Beat, beat, beat, w 20 uur The Sharks Kiss the girls and make [k mr. Fu Man Chu, 14 j. 20 uur Elvis in het Luna- 19.30 uur Bal 15 uur Schieting en 21 uur 077 in opera, 18 j. CERKJE .30 uur Zanguitvoering 9.30 uur Dansen Beat Buddies !G Schieting r Duivenverkoping i 20 uur Zo was het wilde 3 en 19.30 uur Beat, beat, Vakdieren geopend van 9-18 5 uur Wraaktocht der Apa- 19 en 21 uur 077 in operatie ry, 18 j. lui- Bloed en zwarte sporen, »n 21 uur 077 in operatie ry, 18 j. t-NUs 15 uur Schieting bouw 14.30 uur Zorro knust a.l.: 17.15 en 20 uur De hel- elemark. 14 j. 3 en 20 uur Kiss the girls and die, 14 j. 16.30 en 20 uur Ik, mr. Fu 14 j. urn 20 uur Elvis in het Luna- EEN (gsgebouw 19.30 uur Bal E traal 15 uur Schieting MEN gsgebouw 19.30 uur Bal T andia 19.30 uur Bal regh 15 uur OpeningsschietiM >rt 15 uur OpeningsschietiM Gr ert 15 uur Schieting NDKERKJE w voning 15 uur Schieting AAT ïdschap Dansen ^RDE Driessche 15 uur Schieting PELLE tart 15 uur Schieting MOLENAARS MALEN SAMEN URG uur Zo was het wilde westen, n Museum 14-18 uurWos'' kunstenaarsgroep Fug" - lezaal Rijksarchief 9.30—12..3 '.30 uur De Godshuizen V» UrgWalcheren geopend van 916 20 uur 077 in operatie Blood; 8 j. pgebouw 20 uur De helden va" 2o' uur Kiss the girls and mak Schepper 19.30 uur Avond keer (Van onze verslaggeefster) GOES Noodlijdende Zeeuwse tarwemolenaars gaan met een zonmig gezicht de toekomst tegemoet. Ze hebben dat helemaal aan zichzelf te danken, omdat ze, volgens Zeelands rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, de heer A. Korstanje, een typisch staaltje van economische samenwerking tussen zelfstandigen hebben geleverd. Twintig tarwemolens, op een paar na allemaal Zeeuwen hebben zich verenigd in een N.V. Doel daarvan is om hetgeen ze aan meel produceren via de n.v. te distribueren in dichtbevolkte delen van Nederland. Op deze manier vangen de molenaars drie vliegen in een klap. In de eerste plaats kunnen ze zelf verzekerd zijn van een goed inkomen. Momenteel zijn ale bedrijven onder bezet omdat er in Zeeland voor het Zeeuwse meel te weinig afzetkansen zijn. In de tweede plaats blijven de molens in stand. En tenslotte betekent een draaiende molen een aardige attrac tie voor de toerist. der zijn er vier molens, die in een mi serabele toestand verkeren. Er blijkt dus dat nog niet alle Zeeuwse mole naars zich bij de n.v. hebben gemeld, hetgeen zij altijd nog kunnen doen. De molenaars houden hun zelfstandigheid. Ook de n.v. van samenwerkende bak kers staan positief tegenover de mole naars n.v. (Van een onzer verslaggevers? MIDDELBURG Nog net op tijd kon het Griekse tankschip Velos gis termorgen in alle vroegte behoed wor den voor een ramp, die zeer nare consequenties had kunnen hebben. De tanker (14.218 brutoton), die op weg was van Antwerpen naar de zee kreeg gistermorgen omstreeks zeven uur met motors chade te kampen, waardoor de beide motoren uitvielen. Het schip dreigde als gevolg hiervan vast te lopen tussen de Leuvenaar en het Roeiershoofd bij de Vlissingse bou levard. Door het uitgooien van twee ankers kon een ramp worden voorkomen. De sleepboten Temi III en Scaldis en een bergingsboot van Van den Acker kon den de Velos, die eigendom is van de Eagle transport Ltd." in Monro via, om 7.40 uur uit zijn benarde po sitie vlak voor de boulevard wegtrek ken. De tanker is naar de Vlissingse rede gesleept, waar de motorschade thans verder onderzocht wordt. (ADVERTENTIE) TIVOLIWEG 63 HULST TELEFOON 01140 - 2461 SVij leveren ook particulier IIIIIIHIIIIBI1IIHIIII IIIIWIIMI1I1II OOSTBURG Er zijn directies van tentoonstellingszalen en kunsthandela ren, die een uitgesproken voorkeur aan de dag leggen voor bepaalde stromin gen of richtingen in de plastische kupst. De bezoeker weet van te voren welk soort werk hij er verwachten kan en kan zich binnen het bepaalde genre een positief of negatief oordeel vormen. Er zijn ook kunstzalen die openstaan voor alle stromingen en richtingen, die een podium willen vormen voor de eigentijdse kunst in al zijn schakerin gen mits het werk natuurlijk artistiek verantwoord is. Deze laatste zijn de meest interessante omdat zij in groter mate dan eerstgenoemde de afwisse ling en verrassing bieden, die de mens ook in zalen van kunst zo bitter nodig heeft om niet in eenzijdigheid te ver vallen. Als tentoonstellingzaal behoort Boek handel Van Geyt tot de laatste cate gorie. Bracht de expositie van vorige maand ons in kennis met het felle werk van de Amsterdammer Sjalom Lixenberg. deze maand is het de Vlaamse schilder Maurits van Saene (47) leraar aan het hoger Instituut Sint Lukas te Brussel, wiens ingetogen verstilde en serene werk de aandacht vraagt. Analyserend-meditatief zou men de visie van deze kunstenaar op de wereld en de dingen kunnen noemen. Al da delijk blijkt dit uit een aantal zeege zichten in olieverf. Hier geen sprake van de woeste zeeën, die Permeke op het doek bracht, de lof zingend van het grootse element, nee, hier kijkt een mens met de aandacht van een oude Chinees naar de zee, neemt waar boe het licht boven water en strand van minuut tot minuut verandert en geeft die lichtverschuivingen in .ontelbare variaties, weer- Stille zeeën in avond- of morgenlicht hebben kennelijk zijn voorkeur; de storm, het dynamische element ontbreekt. Zo ontstaat onder Van Saene's penseel marines, die me ditatieobjecten zijn van uiterste kleur- verfijning, beelden van lichtverschui vingen- en overgangen, die een onein dige rust en sereniteit uitstralen. Men moet ze stuk voor stuk beschouwen en erin opgaan; ziet men er meerdere naast elkaar, dan dreigt onvermijdelijk een zekere monotonie. Gelukkig daar om dat Van Saene naast deze marines ook een aantal werken in andere technieken en met andere motieven toont waauit echter dezelfde verfijning drang naar onthechting en abstrahering spreekt, die zich tot de uiterste grens waagt zonder tot dor heid en steriliteit te worden. Daar is een prachtige tekening van een kind in zwart-wit, enkele naakten, waarschijn lijk in monotype of in mengtechniek uitgevoerd, een paar Spaanse land schappen in zeer persoonlijke trant en de tekening van een naakt, waarin de geest van Modigliani en Hippoliet Deaeye op bijzondere wijze nawerkt. De tentoonstelling blijft te bezichtigen tot 25 april a.s. WILLEM ENZINCK De molenaars hebben zich door de eeuwen heen kunnen bedruipen. De Zeeuwse molenaars zagen dan ook met lede ogen aan dat hun omzet steeds kleiner werd. In tegenstelling tot mole naars in andere provincies zijn er voor de Zeeuwse weinig mogelijkheden over te schakelen op het produceren van veevoeder. Ook wat dit betreft zijn er in Zeeland weinig afzetmogelijkhe den. Met de wetenschap dat de Zeeuw se tarwe gezien de grondsoort en het klimaat in de provincie de beste is van Nederland, zijn de molenaars tot het besluit gekomen over de Zeeuwse grens heen te stappen. „We mikken op de randstad Holland", zo vertelde gisteren de direkteur van de n.v., de heer J. Bosscha uit Vlaardingen. „Er is daar duidelijk een zucht naar beter brood. Als de n.v. eenmaal goed draait, zal de tarwebloem in Zeeland worden gemalen in Vlaardingen worden gemengd, ver pakt en vandaar over de klanten wor den verspreid. We streven er dus niet alleen naar om de molenaars een goed inkomen te bezorgen, maar ook om een goed volkorenbrood op de markt te brengen". Hij deelde mee dat de mole naars al een eind in de goede richting zijn met het ontwikkelen van een lek ker soort brood. Bovendien hebben proeven op Duitse scholen uitgewezen dat het tandbederf bij het eten van volkorenbrood minder is dan bij de con sumptie van ander brood. De heer Bosscha legde uit dat, wan neer de tarwekorrel door fabriekswal- sen wordt gemalen, het aroma verloren gaat, hetgeen bij het malen met de molenstenen niet het geval is. Volgens de heer Korstanje is er van verschillende kanten heel sympathiek gereageerd op het intiatief van de van de molenaars. In de eerste plaats na tuurlijk de vereniging De Hollandse molen. „De actie van de Zeeuwse mole naars is de vereniging uit het hart ge grepen" en noemt het „een stap in de goede richting voor het behoud van molens'. Volgens de gegevens van de heer Korstanje zijn er in Zeeland op. het ogenblik nog 30 van de ongeveer 75 molens in bedrijf. Een 35-tal staat stil en is in handen van particulieren. Ver- j ttm \yas aweer van de wand. atregel®n ;er van de waim. trto_ ot zeer ingrijpend® rscbr0K- i' Hij vloog immei'S 0 t« Hij vloog immers v» lol te begon in het wildeken! IK Ikere bos. „Kom op, schu loning!" riep hij uit En d rijn krijgshaftige schi de hu ■ems Pond achter zijn „AGNES, waar zijn wij getrouwd?", roept oud-gemeentesecretaris van Westdorpe, R. R. M. Kieboom naar naar zijn vrouw', die in de keuken met koffie bezig is. „Ik moet tegen woordig bij zulke dingen nogal lang nadenken"i zegt hij met een lachje, maar zijn vrouw vindt dat het nogal meevalt. „We zijn in Westdorpe ge trouwd op 17 april 1917. Maandag wordt het een groot feest hier". „HIER", dat is het bejaardencentrum „Het Verlaat" te Westdorpe, waar de heer en mevrouw Kieboom-Janssens een hoekflat hebben.'„Een flat met een brede blik", zegt hij, „over het veld heen kunnen we Terneuzen en Zelzate zien liggen. En het wordt daar ook niet verder bebouwd. Er is anders heel wat veranderd in die 83 jaar dat ik in Westdorpe woon". „MIJN vader was hier al gemeente secretaris en mijn grootvader heeft het geslacht Kieboom van Middel burg naar Westdorpe gebracht. Ja, grootvader was hier ook al gemeen tesecretaris. Zelf ben ik het vanaf mijn drieëntwintigste geweest. Ei genlijk al vanaf mijn eenentwintig ste. Maar voor de wet moet je dan nog twee jaar wachten. Officieel was toen de heer Tubbé van Sas van Gent tevens hier secretaris". „HET was eigenlijk om een tragische reden dat ik al zo jong secretaris werd. Mijn vader stierf toen ik 21 was. En hij liet zes kinderen achter. Ik was toen (en ik ben dat vele ja ren gebleven) de enige ambtenaar op mijn eigen secretarie. Je moest van alles doenIk was tevens ont vanger en ambtenaar van de bur gerlijke stand en secretaris van het armbestuur. Mijn vrouw en ik heb ben heel wat avondjes op het ge meentehuis zitten werken. Zij hielp volop mee, maar betaald? Nee, ze kreeg er natuurlijk geen geld voor". MEVROUW Kieboom komt van Den- dermonde. „Ik vond het hier ver schrikkelijk stil", zegt ze. „Thuis was ik een drukke bakkerszaak ge wend in een stad en Westdorpe van die tijd was nog heel wat stiller dan (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG Medici, verpleegsters en ander ziekenhuisper soneel van het Middelburgs Gasthuis zijn gistermiddag officieel over gestapt van „de barak' naar een nieuwe vleugel van het ziekenhuis. Deze verhuizing van een soort medisch, historisch etablissement, zoals een van de spreker dat uitdrukte, naar de hypermoderne nieuwbouw, werd gister middag gevierd met een bijeenkomst in de schouwburg Vele sprekers maakten van de gelegenheid gebruik hun blijdschap over de uitbreiding van het zieken huis uit te spreken. Tevens namen verschillenden een duik in de geschiedenis van het ruim honderd jaar oude ziekenhuis. De symbolische opening werd ver richt door Zeelands' commissaris van de koningin mr. J. van Aartsen. (Van onze correspondent) rilland bath De gemeente raad heeft zich volledig akkoord ver klaard met een voorstel van b. en w. waarin twee nieuwe belastingverorde ningen waren opgenomen: een verorde ning wegenbelasting ten behoeve van aanleg, onderhoud en verlichting v.d. openbare wegen en voor afvoer van water en vuil. en een verordening rioolafvoerrecht. De percentages van de reeds be staande wegen- en rioolbelasting wer den door deze wijziging verhoogd van 8 en 5 procent tot 10 en 7 procent. De opbrengst van de wegenbelasting wordt geraamd op f 31.990 en van het rioolafvoerrecht op f 13.500. Minder spontaan kwam de goedkeu ring van een krediet voor het aanbren gen van een boekenwand op het zijbal kon van het dorpshuis t.b.v. de open bare leesbibliotheek van de Platte landsvrouwen. De kosten waren ge raamd op f 2.200. Ondanks de bezwaren van de heer J. Walravens (P.v.d.A) oordeelde de bur gemeester het toch nodig dit culturele werk ten behoeve van de hele ge meenschap te steunen. Met de heer Walravans stemden tegen de heren J. v. d. Boomgaard (C.H.U.) en J. Hoe- bema (S.G.P.) Met vier voorstemmers kwam het voorstel over de streep. De raad ging akkoord met een kre diet van f 41.380 voor verbetering, ver breding en riolering van de Vinke- nissetraat. Wel wilde men dit werk, evenals de herbestrating in het bouw plan Molenwijk (f. 23.920) graag open baar aanbesteed. Het werk zal in combinatie aanbesteed worden. Voor f 14.245 zal een combinatie maaima chine, tractor, hef installatie en maaibalk worden aangeschaft. Voor herstel van de vloer in de r.k. lagere school werd f 124,47 beschikbaar gesteld. Voor f 2.000 zal er gerepareerd moe ten worden aan het verzakte talud van de brandvijver. De burgemeester deelde mee, dat bij de geboorte van de baby van prinses Beatrix de schoolkinderen een gedach tenislepeltje zullen krijgen. Er zullen er 525 worden aangeschaft a raison. van f 0,98 per stuk. nu. Ik moest hier echt wel wennen. En de mensen vonden me in het be gin ook erg onbeleefd. Ik was in de stad gewend om alleen maar de mensen te groeten die ik kende, maar zoiets kun je op een dorp na tuurlijk niet doen". ,IK ben nu al vanaf 1949 gepensio neerd", aldus de heer Kieboom. „42 jaar ben ik gemeentesecretaris ge weest. Baantjes in het maatschappe lijk leven heb 'k verder nooit gehad. Ik had er geen tijd voor en er waren er genoeg die er de capaciteiten voor hadden. Maandag gaan we dan feest vieren. Het hele huis doet na tuurlijk mee. Het zal wel druk wor den". Aan het woord kwam eerst de voor zitter van het bestuur der Godshuizen de heer B. A. Hesselink. Hij memo reerde de bouw van het ziekenhuis, dat in 1866, een eeuw geleden dus klaar kwam. De bouwkosten bedroegen 80-000. hetgeen voor een ziekenhuis van 60 tot 80 bedden onvoorstelbaar laag voor. komt, aldus de heer Hesselink. Later voegde hij hieraan toe, dat de totale kosten van de bouw en inrichting van het nieuwe paviljoen voor neurologi- e,_,.,.el? psychiatrische patënten, wachthal voor bezoekers, een mortua rium en een ketelhuis ongeveer 5.000-000.— bedragen. Hij m-eende dat het duidelijk zal zijn, dat deze in vestering een verdere verhoging van de op zichzelf reeds hoge verpleegtaneven nodig zal maken. „Het is een vraagstuk, dat landelijk heel veel aandacht trekt", aldus de spreker over de tarieven. „De zieken huiskosten dreigen een te groot per centage van de sociale kosten te gaan uitmaken Hij stelde echter vooral dat de vaststelling van tarieven met een aantal waarborgen is omgeven. Enigszins bezorgd moest hij toch ook echter vaststellen, dat de ziekenhuista- r? ^an 6 ^aar zÜn verdub- hu ™„.nkosten zijn"' 20 deelde "m. vergelijking met 1953 met het vijfvoudige gestegen". De loonkos- ddd In de ziekenhuizen gemid- aeid 2/3 van alle kosten. lnDon ri=eLïie®SeUnk glns wat diePer ÏLSLbÜ?.nmS van het verplegend personeel. Hij vond de verplegenden weliswaar een goede beloning toeko- f?a.ar ket moest hem toch van het nart, dat hij een toeslag voor onregel matige diensten een maatregel vond, §een goed woord voor over had. Dat over deze maatregel met de ziekenhuizen geen overleg is gepleegd, vond hij een betreurenswaardige zaak. i)e extra verhoging m de tarieven voor deze bijslag bedraagt volgens de be rekening van de heer Hesselink niet minder dan 2.40 per verpleegde- X?.r"er. wees hij op de vrij grote ver schillen in de tarieven van verschillen de ziekenhuizen. Als een van de oor zaken noemde hij de sterk gestegen bouwkosten van een nieuw ziekenhuis, fiAnUfti n °P een uitgave van 100.00.-- per bed. Hij meende, dat ook de lang geleden gebouwde zieken- j1 e uiteraard veel minder com- tort bieden, hun nu nog lage tarieven f™,- doen stiJgen. zodra met vernieuwingen wordt begonnen. De heer Hesselink rekende verder voor. dat er in ons land 4.8 bedden per 1.000 inwoners zijn. Het cijfer is, aldus de spreker, in vergelijking met die van andere West- euiro-pese landen laag. „Voor Middel burg zal dit een ziekenhuis met onge veer 120 bedden betekenen. In feite hebben we na onze uitbreiding 210 bed den. Toch is dit niet hoog, omdat de laatste jaren meer dan 45 pet. van het aantal patiënten afkomstig is uit ge meenten buiten Middelburg. Op de huidige plaats van het ziekenhuis zal plaats zijn voor een gebouw met 500 bedden", aldus de heer Hesselink. Hij voegde hieraan toe, dat met de nieuw bouw tevens de keuze is gedaan dat het ziekenhuis voor geruime tijd op zijn oude plaats zal blijven. De heer Hesselink tenslotte prees zich met het bestuur gelukkig, dat de laatste 10 jaar een sluitende exploitatie van het ziekenhuis kon worden bereikt. Ook mr- van Aartsen waagde zich aan een historische beschouwing over het Gasthuis. Wat betreft de verpleeg- tarieven, waarover de heer Hesselink sprak, merkte hij op: „Ik zou bijna zeggen, heb een beetje medelijden met de consument". Hij voegde er echter aan toe, dat van een streekziekenhuis toch ook mag worden verwacht, dal het goed is geoutilleerd. Hoe goed de outillage is, konden de genodigden met eigen ogen bekijken, nadat zij nog vele sprekers hadden aangehoord. Felicitaties werden uit gesproken namens de gemeente de Inspectie van de Volksgezondheid, de ziekenhuizen, de specialisten, het Zie kenfonds Walcheren, de kerkeraden, de bouwers en de installateurs. Behal ve de vreugde over de uitbreiding van het Gasthuis werd ook de wens uitge sproken, dat er op korte termijn een nieuw medisch centrum mag verrijzen Behalve de nieuwbouw konden be langstellenden ook een kleine tentoon stelling bekijken in een van de leslo kalen van het Zusterhuis. Met mede werking van dr. P. Scherft, rijksarchi varis in Zeeland, is materiaal bijeen gebracht over de geschiedenis van het Gasthuis sinds 1308. (Van een onzer verslaggevers) GOES Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de Zeeuwse K.V.P. is felle kritiek geuit op het communiqué van de Staten kring Sluis van de K.V.P. waarin de K.V.P.-top in Zeeland het verwijt ge maakt werd te passief te zijn. De kri tiek werd sterk in de persoonlijke sfeer getrokken. De meerderheid van -het kringbestuur was van oordeel, dat de leden van de K.V.P. in Zee land met de op handen zijnde be stuursverkiezingen wel zullen uitma ken hoe de K.V.P.-top in de afgelopen vier jaar heeft gewerkt. De meerderheid van het kringbe stuur deed een ernstig beroep op de heer P. Molthoff, burgemeester van Hulst en Vogelwaarde, terug te ko men op zijn besluit om als voorzitter van de Zeeuwse K.V.P. af te treden. De voorzitter ging hierop echter niet in. Hij zei in verband met zijn druk ke werkzaamheden als burgemeester niet langer tijd voor de K.V.P. te kun nen vrijmaken. DR. HOEFNAGELS, staatssecretaris van Financiën in het kabinet-Cals, wordt wellicht lid van de op te richten Raad van Bestuur van de Bank voor Handel en Scheepvaart te Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Zeventien tech nici uit de gehele wereld waren op bezoek in Sas van Gent, waar ze ont vangen werden bij de n.v. Meelfabriek Walzenmolen. Daar is men op 't ogen blik bezig- met het ontwikkelen van een geheel nieuw maalsysteem. Daar aan wordt gewerkt door de Engelse Simon Engineerling Group, waarvan ook de bezoekende technici deel uitmaken. Het systeem wordt in Sas van Gent als eerste fabriek op het Europese vasteland toegepast. Het is erop ge richt, een veel betere scheiding tot stand te brengen tussen de kern en de buitenste delen van de tarwekorrel dan tot nu toe mogelijk was. Boven dien is hier gebruik gemaakt van een speciaal toestel, de zogenaamde Le Coq, die o.a. de kans op minder goede schei ding van verschillende produkten tot het uiterste beperkt. De Simon Group is een groot Engels concern, dat zich behalve met het bou wen van meelfabrieken ook beweegt op terreinen als de constructie van co kesovens en tandwielkasten. De tech nische vertegenwoordigers van de Si mon Group waren afkomstig uit o a. Canada, Griekenland, het Midden-Oos ten, India. Ierland. Engeland, Zweden, België en Frankrijk. 59 (Vah een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het ging er allemaal wel heel kalm en menselijk aan toe, maar intussen betekende het toch wel een stukje dramatiek, toen Sas senaar Roman Hemelsoet gistermiddag op sommatie van de deurwaarder, met zijn gezin op straat werd gezet. Zijn eenzame huis op Driekwart staat de verbetering van de verkeerssituatie (de onduidelijke scherpe hoek in de weg van Sas naar Philippine) in de weg en moet verdwijnen. Roman Hemelsoet verliet zijn huis driemaal de netto jaarwinst had ge niet vrijwillig, ook al had hij al de sleutels aanvaard van een woning in de Beneluxstraat, die de gemeente Sas van Gent, waaronder Driekwart behoort, hem had aangeboden. Het woonhuis was zijn probleem niet, maar wel de bedrijfsruimte. „Waar moet ik mijn garagebedrijf vestigen?" zegt hij, „om over het café, dat mijn vader moet sluiten, maar te zwijgen. Had ik maar een stuk grond, dan bouwde ik zelf wel een bedrijfsruim te". Op 24 februari van dit jaar werd Roman Hemelsoet bij vonnis van de president van de arrondissements rechtbank veroordeeld tot ontruiming. Hij kreeg echter van rijkswaterstaat die de woning zal laten slopen, geen cent vergoeding. Hij is namelijk slechts de bewoner van het huis, waarvan zijn vader, Johan Hemelsoet de huurder is. Hem heeft men een schadeloosstelling aangeboden. „Maar ik heb nog geen cent gezien", zei hij gistermiddag verontwaardigd. Hij heeft nog niet voor akkoord getekend. Ze hebben me ook nog niets laten te kenen", zegt hij. De heer A. van Damme, de fun gerend deurwaarder uit Terneuzen, die namens deurwaarder M. de Graaf uit Hulst de sommatie deed, zegt: „Tja, zoiets is altijd een vervelende zaak. Ik heb Hemelsoet vanmorgen nog gebeld en gevraagd of hij er als nog vrijwillig uit wilde gaan. Maar hij zei nee." Intussen zijn Roman en zijn familie zelf al bezig met het inladen van het meubilair op een grote vrachtwagen. Twee mannen van de rijkspolitie kij ken goedmoedig toe. Een paar late caféklanten krijgen nog een paar gratis pilsjes. „Er valt toch niks meer te verdienen", zegt Hemelsoet. Met het huisraad weet men wel weg, maar in de garage staan zes auto's. Roman zelf rijdt de grote gele crosswagen, waarmee hij zondag nog de Belgische rodeo in Zelzate won, naar buiten. Hij is van plan, zijn auto's maar op het Sasse Keizer Ka- relplein neer te zetten. „Het is daar toch zeker vrij parkeren", zegt hij. Zijn vrouw komt aandragen met een grote doos eieren: „Waar moeten we met de hoenders naar toe?" vraagt ze. Ganzen, eenden en kippen. Het advies van een der weinige omstan ders: „Misschien kun je ze bij een boer kwijtraken". Gisterenavond stonden de auto's nog bij het huis in Driekwart en za ten de hoenders nog in het hok. De familie Hemelsoet had zich intussen in de Sasse Beneluxstraat gevestigd. Óndanks het protest-telegram aan de koningin, dat hij deze week verzond, was het vonnis normaal uitgevoerd. „Maar hoe moet ik toch aan bedrijfs ruimte komen?" peinst Hemelsoet na. „Als ik de normale uitkering van (Van onze correspondent) OSSENDRECHT Een negentienjarige dienstplichtig soldaat uit Hardegarijp (Fr.) is in het „Algemeen Burgergast huis"'in Bergen op Zoom opgenomen. Vermoedelijk heeft hij nekkramp. De sol daat is gevestigd op de legerplaats Ossen drecht. Volgens de behandelende artsen is zijn toestand goed. Het militaire perso neel heeft de gebruikelijke voorzorgs maatregelen in acht genomen, maar men is dit weekeinde normaal met verlof ge gaan. kregen, was dat geen probleem ge weest. Maar ik zal morgen toch aan de kost moeten komen." OP DE FOTO Roman Hemelsoet rijdt zelf zijn grote gele crosswagen uit de gara ge in Driekwart, welke bedrijfs ruimte hij gistermiddag, evenals zijn woonhuis, op last van de deur waarder moest ontruimen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Nederlandsche Roode Kruis heeft in één jaar tyd in Zeeland een ledenwinst geboekt van bijna 5900. Verreweg het grootst zijn de stijgingen in Middelburg en West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar zich vorig jaar resp. 1260 en 925 nieuwe leden aanmeld den. Alleen op Noord-Beveland was sprake van een geringe daling: van 1071 naar 1040 leden. De groei heelt tot resultaat, dat de kring Zeeland van het Roode Kruis begin dit jaar 31.368 leden telde. Het kringbestuur noemt de stijging in zijn verslag over het eerste kwar taal 1967 „werkelijk verbluffend". Ove rigens wordt het niet onmogelijk ge acht, dat op het ogenblik het ledental met beduidend meer dan de genoemde 5900 is gestegen. De bloedtransfusiedienst heeft hei vorig jaar iets drukker gehad dan in 1965. Er waren vorig jaar 4005 trans fusies, tegenover 3829 in 1965. Het aan tal donors steeg var. 3639 tot 4031. De in de afdelingen Kapelle-Biezelin- ge, Schore, Tholen en Zuid-Beveland- Oost gehouden plasmawinningsacties leverden een totaal van 1385 flessen bloed op, 85 meer dan het voorgaande jaar. Van 29 mei tot 3 juni wordt een boottocht georganiseerd. Plaats van vertrek is Wemeldinge, waar op 3 juni ook de ontscheping van alle patiënten een scheepsarts (dokter Stumphius), zal plaatsvinden. Naast een staf van een geestelijk verzorger (ds. van Beek)- en vijf verpleegsters zullen 24 help sters en 6 helpers de boottocht mee maken. De viering van het honderdjarige be staan van het Roode Kruis zal in kring- verband worden gevierd met een de monstratie van alle Zeeuwse colonnes in Middelburg, op 23 september a.s. Het kringbestuur heeft de afdelingsbe sturen geadviseerd zich plaatselijk te onthouden van feestelijkheden en „vooral aandacht te besteden aan chronisch zieken en invaliden". Verder bestaat het plan om op 4 november in Goes een buitengewone kringvergade ring te houden. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De gemeente Zaam slag zal haar medewerking verlenen aan een regionaal woonwagenkamp in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vanuit de raad werd de vraag gesteld of geen moeilijk heden zullen ontstaan nu Axel een re gionaal woonwagenkamp binnen de gemeentegrenzen niet wenst. De voorzitter, burgemeester De Pree zei dat deze kwestie nu niet aan de orde was. „De details", zo zei hij, „zullen ia- ter worden bekeken." Ook neemt Zaamslag deel aan de ge meenschappelijke regeling inzake de afvalwaterleiding in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Een voorstel tot het be- ste?i®n van een krediet van 1 5000 voor uitbreiding van de muziek tent. werd door de raad goedgekeurd

de Stem | 1967 | | pagina 3