beat band Bredase heeft de ..Test" doorstaan smanH WIM (21): JE WORDT DE MET DAG LUIER BEKROMPEN IKZELF DAT MAAR VOOR DUIZENDEN loNGER BLUFT I NAAR TOEKOMST VOORLOPIG NOG DICHT «r* if MM 4.» DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 APRIL 1967 bediende (lTin MARIANNE Faithfull is verliefd op Mick Jagger. Dat heeft de blonde zangeres, nauwelijks bekomen van haar eerste mislukte huwelijk, de pers verteld. Of de Rolling Stones- leider haar liefde beantwoordt is nog niet bekend. fJuflik r~ -> PAUL Acket heeft er genoeg van vermaarde beatgroepen naar Neder land te halen: „De tieners zijn hier zo verwend dat ze toch NEE zeggen tegen buitenlandse artiesten". (We hebben wel horen fluisteren dat hij de Beach Boys op 20 mei in Nederland wil laten optreden. Hoe zit het nou, Paul?) j vMMIMii DE VLAAMSE SCHRIJVER Louis-Paul Boon benijdt de huidige jeugd, omdat die rustig en openlijk twijfels mag uitspreken in zaken des geloofs en dan serieus antwoord krijgt van mensendie het beter weten of dit alleen maar denken. In zijn jonge jaren was Louis-Paul een opstandig jongetje, dat op kostschool bij elke openlijk uitgesproken twijfel van zijn meester zoals hij zelf zegt ten klap in zijn gezicht kreeg. Nu eindelijk heeft hij erkenning gekregen in de vorm van de Nederlandse Constantijn Huygenspnjs, die hem werd verleend voor zijn hele oeuvre. Maar nog wordt hl} niet overal serieus genomen. Van zichzelf zegt hij: Ik ben nu eenmaal een bejaarde provo. En die hebben het moeilijker dan behaarde provo's A# ïS$ ER KOMEN BINNENKORT talrijke prominente tie'nersterren naar Nederland. In de Haagse Houtrusthallen treden op 15 april de Rolling Stones op. In het voorprogramma kunnen de Stonés-fans luisteren naar de Utrechtse groep „Full House", de zanger Armand en de groepen „The Counts", „The Tykes" en „The Rangers". Er is nog slechts één maar aan dit optreden verbonden. De Stones- leden Keith Richard en Mick Jagger zijn momenteel in conflict met dè Britse justitie, omdat bij huiszoeking verdovende middelen wérden gevonden. Wan neer deze twee Stones geen gevangenisstraf krijgen opgelegd komen ze mèt de andere Stones naar Den Haag. Op 6 en 7 mei komt de Engelse zanger David Garrick, die populair geworden is door „Dear Mrs. Applebee" en „I've found a love" met zijn eigen begeleidings groep naar Nederland. De plaatsen van optreden zijn nog niet alle bekend. CNR te Scheveningen brengt „dè nieuwe elpee van The Outsiders" in de handel. Het zijn echter nummers die CNR gekocht heeft van Muziek Express. Zoals bekend is het al ruim anderhalf jaar geleden dat The Outsiders onder het Mu ziek Express-label zongen (ze zijn nu bij IRAMAC). Kinder achtig van CNR om op deze manier te proberen een grote verkoop te verzekeren. Het is maar goed dat de tieners eerst een plaat beluisteren... £)e Missie-Verkeersmiddelen-Actie (MIVA) heeft een prijsvraag uitge schreven voor jongeren tussen de 17 en 30 jaar. De winnaar of winnares gaat met de journalist/schrijver Wim Hornman twee maanden op reis door Kenya, Tanzania, Uganda en Kongo. In dit laatste land gaat de heer Horn man namens de MIVA een bestelwagen brengen naar de Nederlandse mis sionaris R. Starink, die sinds 1946 in het bergland van Kivu werkzaam is. De reis vindt plaats van 15 juni tot 15 augustus. De deelname staat open voor jongeren van elke levensovertuiging. De laatste dag van inzending is 30april a.s. De opgave is in maximaal 30 woorden aan te geven waarom het voor de Nederlandse missionarisssen zo belangrijk is om over goede ver voermiddelen te beschikken. Op de briefkaart dient links f 1.— aan" post zegels te worden bijgeplakt. Inzendingen kunnen gericht worden aan: MIVA postbus 631,'Breda. Via dit adres zijn ook nadere inlichtingen te krijgen. Ongeveer tien maanden gele den zijn ze begonnen. Bas Adriaan- sen, Peter de Jong, Loubert van der Swart en Hans de Rooy. Vier Bredase jongens, die vonden dat er bij de tientallen beatorkesten die er al bestonden best nog een bij kon. Nu, na een periode van hard werken schijnt de eerste stap te zullen worden gezet op de ladder, die voert naar landelij ke roem. Eind mei, begin juni zal de eerste grammofoonplaat van „Test" op de markt komen. Eigenlijk begrijpen de vier Breda- naars het snelle succes niet hele maal. „We zijn altijd intensief bezig geweest datgene wat we brengen zo goed mogelijk te. brengen," zeggen ze. „Bovendien gaan we van de stel ling uit, dat ons repertoire het voor naamste is. Als je er van overtuigd bent, dat je het niveau van Beatles of Rolling Stones toch niet kunt halen, ts het beter ervoor te zorgen dat de afwerking van de nummers en de keuze daarvan goed is. Zo goed dat het publiek dat als een grote ver dienste gaat beschouwen." Daar komt bij dat de Test-leden de mening zijn toegedaan, dat je iets nieuws moet brengen als je publiek daarom vraagt. De bandleden, die overigens geen beatmuziek ten geho re brengen, maar die zich gespecia liseerd hebben in country and wes tern, rhythm and blues en folksongs hebben dat onder andere gezocht in de zg. wire-less act. Dank zij een klein instrumentje kan de zanger van de groep zich vrij tussen het pu bliek begeven. Hij heeft geen last van lange diraden aan microfoons. Een ander technisch snufje, dat „Test" als enige in Nederland ge bruikt is de zg. break-light-fashion. Toen de psychodelic sound zijn in trede deed en er van diverse kan ten bedenkingen tegen deze wijze van muziekbegeleiding rezen, ontwikkel de „Test" een ander systeem, dat niet schadelijk was en waar het publiek veel waardering voor had. Bij de break-light-fashion is de wer king van het licht namelijk veel meer functioneel dan ophitsend en kick-veroorzakend- Ook in de toekomst zal „Test" Goor blijven gaan met het introduce ren van allerlei nieuwigheden. Zo heeft de groep momenteel al de be schikking over een licht-orgel, eeit muziek-instrument, dat bij bespeling automatisch de verschillende licht kleuren die de schijnwerpers voort brengen. de zaal instuurt. Boven dien zal men binnenkort de zg. kaf fer-piano gaan gebruiken. Dit is een soort holle kalebas, waarin houten staafjes van verschillende lengte zijn aangebracht, die velschillende klan ken voortbrengen. Dit instrument zal bespeeld worden door Kees de Jong, een negentienjarige jongen uit Goes, die onlangs werd aange trokken om de opengevallen plaats van Hans de Rooy, die in dienst moest, in te nemen. Originaliteit is voor „Test" dus naast het zo perfect mogelijk bren gen van eigen nummers en bestaan de songs een eerste vereiste. „Op vallen tussen de veelheid van andere orkesten" is het motto. Daarom ook wordt als symbool een zwart handje gebruikt, dat doet denken aan het teken van een of andere gangster bende uit de onderwereld van Chica go, Naast dit teken voert de groep altijd een totempaal mee. ..Alles moet lekker gek zijn, maar het mag geen afbreuk doen aan de muziek" zeggen de Test-leden. Het lijkt erop doet stelregel het bijzonder goed H. v. R. IK sta in Nederland bekend als de vieze-boekenschrijver. Onzin, want ik ben zoveel meer. Ik heb nog wel materiaal genoeg voor Ik Jan 3 tot Ik Jan 387. (Jan Cremer) „LIEVER de pil dan de poen. Van het westen uit gezien is geboorten- beperking de goedkoopste en minst gevaarlijke vorm van „ontwikkelings hulp". We plannen liever zwarte ge zinnetjes dan blanke economie." Johan van Os in de jongerenkrant M 67. vind ik al die ouderen die ge neraliserend geringschattend spreken over ons jongeren; die geen goed woord over hebben voor opvallende kleding en haardracht, afwijzende houding gekke uitdrukkingen, beat-ex- tase. Sorry volwassenen. Die iingen horen nu eenmaal bij ons. Evenals protesten tegen bur gerlijkheid, honger, atoombom, leger, oorlog, Vietnam. heb nog nooit met stenen of een rookbommetje voor de Ameri kaanse, Russische of Chinese ambassade gestaan. Maar ik heb wel eens gedacht en uitsproken „Johnson moordenaar" of „Die rot-Chinezen". Een soort pas sief protest dus. Ik geloof dat ook passief protest waarde kan hebben. de ouderen de waarde van pro test niet meer inzien getuigt van de steeds groter wordende kloof tussen oud en jong. Hoe zal de wereld zijn als er niet meer geprotesteerd wordt? Wij jongeren zijn al zo verschrik kelijk tolerant. Dingen waar de jeugd van de vorige generatie niet eens over durfde denken zijn nu dagelijks onderwerp van gesprek of gaan gewoon aan ons voorbij, omdat wij er aan gewend zijn. hoe zal de wereld worden als de tolerantie zich uit gaat breiden tot alles? Als tolerantie onverschilligheid wordt. Dan wordt de wereld zoiets als de hal van Amsterdamse Centraal Station, waar nozems alleen maar rondhangen, zichzelf en reizigers vervelen, in het open baar verregaande vrijerijen be drijven. ze zullen misschien niet weten waar ze anders terecht kun nen. En misschien zullen er om standigheden zijn, die als ex- cuus kunnen dienen. Amster dam biedt de opgroeiende jeugd nu eenmaal weinig moge- lijkheden tot vertier. Dat neemt echter niet weg, dat die groep ongewassen, stinkende jongens en meisjes nauwelijks meer een protestverschijnsel tegen een kankergezwel in onze maat schappij genoemd kan worden. en misselijk makend zijn de enige woorden die je in zo'n ge val nog kunt bezigen. En het is nog triester dat er steeds meer van deze zich zich voor niets interesserende jongeren bijko men zolang er te weinig aandacht besteed wordt aan wat de jeugd werkelijk nodig heeft. Ik vind dat wy jongeren de oorlog in Vietnam maar eens even moe ten vergeten om hiertegen te protesteren. Sijtje DE GEMEENTE Utrecht vindt het hard nodig, dat op de open bare scholen seksuele voorlich ting gegeven gaat worden. Sa men met de ouders wordt nu gezocht naar een algemeen gel dende moraal. Geen gemakke lijke opgave. Dat is onderwijs wethouder H. v. d. Klist zich bewust. Naar zijn mening is de overheid gewettigd voorlichting te geven omdat veel ouders er tegenop zien dat te doen, maar er niet voor terugdeinzen ze de deur te wijzen als er iets mis gaat. Moge dit de andere ge meentebesturen aan het denken zetten Wim Aarts (21) uit Sprundel staat sinds 1 januari 1967 als werkloos ingeschreven te Etten. Hij voelt er niets voor zich in een ander vak te gaan bekwamen. Op de ambachts school behaalde hij het diploma timmerman. Daarna heeft hij zich min of meer gespecialiseerd in de woninginrichting. „Ik vind het fijn werk. Het is zo afwisselend", ver telt hij ons bij hem thuis in de voorkamer aan de St.-Janstraat te Sprundel. Hoe zijn ontslag in zijn werk is ge gaan? „Het kwam voor mij als een donderslag bij heldere hemel. Ik was er graag en met mijn baas kon ik goed opschieten. Ik was er als enige in dienst en toen de werkloos heid zich aandiende, was er voor mij geen vuiltje aan de lucht, dacht ik. Mijn voorganger echter, die bij een an dere zaak vertegenwoordiger was geworden daar voel ik ook nog wel iets voor kreeg zijn ontslag en kwam weer bij zijn oude baas aan kloppen. Het gevolg was dat ik op straat kwam te staan. Ik vond het erg jammer, maar er was niets aan te doen." Nadat een paar sollicitaties op niets waren uitgelopen wist Wim Aarts dat hij opgenomen was in het toen nog altijd groeiende legertje werkelozen en dat het moeilijk zou zijn weer aan de gang te komen. Niet minder dan vijftien sollicitatiebrieven heeft hij al geschreven. In de meeste ge vallen was het zijn jeugdige leeftijd die nieuwe werkgelegenheid in de weg stond. Wim heeft er ook geen hoop op, weer spoedig aan de slag te kunnen gaan. Ook als timmerman niet, daarvoor is er in de bouw te weinig te doen. „De eerste twee weken ging het nog wel. Maar het duurt te lang. Je wordt met de dag luier. Je staat 's morgens heel •la.at opf zo'n uur of negen en jè weet' óp het laatst niet meer wat je beginnen moet. Om de tijd door te komen heb ik zowat 'de hele familie, waar ik anders zel den kom, al een paar keer opgezocht. Soms sleutel ik wat aan mijn scoo ter. Op het ogenblik maak ik een barretje voor in de huiskamer". In de Sint-Janstra at is weinig ver keer. Voor Wim is het in Sprundel nog stiller geworden. In de propere straat duikt af en toe slechts een auto op of een fietsende vrouw met een boodschappentas aan het stuur. Over ongeveer een uur zal hij de mensen van het werk thuis zien ko men. „Ik heb gelukkig weinig zorgen. Fi nancieel ben ik er wel zo'n twee tientjes op achteruit gegaan, maar ik sta alles aan mijn ouders af en mijn tractement is daardoor hetzelf de gebleven. Ik hoef niet in paniek te raken. Als je getrouwd was, zou het wel anders liggen". Dezelfde werkelijkheidszin heeft hem ertoe aangezet een gedeelte van de zee van vrije tijd te besteden aan zijn studie voor het diploma verte genwoordiger. „Zonder degelijke op leiding kom je tegenwoordig hele maal nergens meer". Met het werkloosheidsprobleem werden In het rayon Etten een van de gebieden, die het meest van de werkloosheid te lijden hebben honderd jongens en zeventien meisjes geconfronteerd. Het arbeidsbureau stelt pogingen in het werk om nun de gelegenheid te geven een anaer vak te leren. Dit is echter lang niet altijd even gemakkelijk. Voor duizenden jongeren in Neder land onder wie al zo'n vierduïzena bouwvakkers onder de negentien jaar, blijft de deur naar een toe komst voorlopig dicht. Voor de één heeft dit schokkender consequenties dan voor de ander. Ieder geval staat op zichzelf. Een ding is wel zeker: de meesten willen vooruit en zich zo snel mogelijk een positie verwerven die uitzicht geeft op een gelukkige toekomst. Wim weet nauwelijks waarom er plotseling zo veel bedrijven hebben moeten sluiten en wat er in onze economie allemaal gaande is. Het interesseert hem ook niet zo veel. Voor hem is er werk of geen werk. Meer niet. J. W. EDRIJF TE ST. termijn jonge energi<*8 20 jaar, vrij van nu1- die ■p-5472^* citaties onder nr. >lad. een prachtig onderd scheerwol

de Stem | 1967 | | pagina 23