II Oud-minister drs. P. Bogaers in vraaggesprek: Man vermoordt moeder van vijftien kinderen Vlieger komt om na dramatische reddingspoging Christelijke politiek moet geïnspireerd zijn door de Bergrede Witte benzine schaarser TOESTAND ADENAUER ERNSTIG DUIZENDEN WINKELIERS WILLEN VAN BEDRIJF AE JAMIN Gezinsdrama schokt Alphen Pim Doesburg vervangt van Leeuwen EEG-industrie tegen verdrag kernwapens 'bt DAGBLAD VOOR ZEELAND PARACHUTE GING NIET OPEN: Droog weer GEMEENTE INRICHTING KINDEREN Universiteit en kleuterschool toch duurder? Ooievaar landt bij volle maan Smakeloze grap Vol gas Parachute Crisis Griekenland sleept zich voort volle maantjes Slechte slapers opgelet: koopt een ZEVENSLAPER bed I 107a JAARGANG Ne. 254B1 Uitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraaf 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Vow God, Koningin en Vaderland bUl ZAT6RBA6 15 APRU. 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgietersfraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2393). NEDERLAND ZIEK VAN MATERIALISME In dit huisje aan de Goedentijd 33 te Alphen werd Johanna V.-van den Bliek doodgeslagen. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN N.B. Gillend kwam mevrouw Kia van Pelt-V. (30) gistermorgen tegen half negen de kruidenierswinkel van Severijns aan de Goedentijd te Alphen binnen: „Onze pa heeft ons moeder dood gemaakt. Haal vlug de dokter Mevrouw Van Pelt, die zelf bloedde aan haar hoofd, durfde niet terug naar haar huisje aan de overkant van de straat. Daar lag inderdaad haar 55-jari- ge moeder mevrouw Johanna V-van den Bliek, die sedert vier weken bij haar inwoonde, dood op de grond. Enkele minuten daarvoor was haar vader, Petrus V. (60), met een kwade bui haar huis binnengekomen. Dreigend vroeg hij haar moeder wanneer ze weer van plan was terug te komen naar zijn woning Schellenstraat IA. Na een korte woordenwisseling ging de van nature driftige man zijn vrouw moeder van 15 kinderen, die bij hem weggegaan was te lijf met. een ijzeren hengsel van een schuurdeur. Dochter Ria, die haar moeder wilde bescher men met een stoel, kreeg een paar klap pen, maar wist naar buiten te komen. De moeder werd de schedel ingeslagen. De gewaarschuwde huisarts, J. Lamber- ti, kon slechts de dood constateren. (Van onze sportredactie) BREDA Niet Tomny van Leeuwen zal het doel van het Nederlands elftal morgen in de Hel van eurne tegen de Rode Duivels verdedigen, maar zijn eeuwige concurrent Pim Doesburg van Sparta. Andere veranderingen in het elftal van bondscoach Kessler na de zeer teleurstellende wedstrijd tegen Oost- Duitsland (Nederland verloor met 4—3) zijn de vervanging van aanvoerder Schrijvers door Hans Eykenbroek, even als Doesburg van Sparta, d PSV'er Pijs door de Feijenoorder Rinus Israël. Ook de rechtsback Suurbier werd ver vangen. Hij heeft een blessure opgelopen aan zijn knie, en zal hoogstwaarschijn lijk een meniscusoperatie moeten on dergaan. Frits Flinkevleugel zal zijn plaats innemen. Gisteravond zijn de spelers, nadat zij eerder op de dag nog stevig geoefend hadden o.l.v. de 'heer Speekenbrink, secretaris van NAC, na gedineerd te hebben in hotel Mast- L bosch, de stad ingegaan. Naar de Bre- da se bowling. De opstelling van het Nederlands elftal ziet er als volgit uit: Doel: Pim Doesburg (Sparta). Achter: Frits Flin- F kevleugel (DWS), Rinus Israël (Feijen- i! oord), Hans Eykenbroek (Sparta), en Peter Kemper (PSV). Midden: Henk Groot (Ajax) en Bennie Muller (Ajax). Voor: Sjaak Swart (Ajax), Jan Mulder 1 (AnderlechtU Klaas Nuninga (Ajax) en Piet Keizer (Ajax). (Van een onzer redacteuren) Hoewel er voorlopig nog voldoende goedkope, witte benzine zal zijn, zal deze op den duur schaarser worden. Dit komt, omdat Libië, waar deze benzine yoornamelijk vandaan komt, zijn con cessies aan de oliemaatschappijen sterk gewijzigd heeft. De Koninklijke Shell is, ondanks de concurrentie met de witte pompen, toch optimistisch over de afzet van benzine, 'zo blijkt uit het jaarverslag over 1966 van deze maatschappij. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De afgelopen week heeft ook Brabant aangename tem peraturen gehad tussen 14 en 16 graden. Hogedrukgebieden blijven de hoofdrol spelen, zodat wij ook tijdens het weekeinde geen neer- Slag verwachten. Doordat de wind iets meer van oost naar noordelij ke richting draait werd vrijdag avond in het noorden van het land koudere Noordzeelucht aangevoerd. Hierdoor mogen wij zondag iets lagere temperaturen verwachten met enkele wolkenvelden maar ook zonnige periodes. De eerste helft van deze maand heeft in De Bilt nog een tekort yan ruim 20 uren zonneschijn te zien gegeven. Na zijn daad ging Petrus V. zich mel den bij de post van de rijkspolitie. Hij trof daar echter niemand aan. De dienstdoende wachtmeester was op pa trouille. Vervolgens liep hij, met bloed aan zijn kleren, naar het gemeentehuis en riep tegen de eerste de beste amb tenaar: „Het is nu afgelopen. Ik heb mijn vrouw doodgeslagen." Op het ge meentehuis was men verbouwereerd Petrus V., die al sinds een jaar of acht in dienst was bij de gemeente Alphen en Riel, zo aan te treffen. Als werkman was hij- belast met het onderhoud van waterlopen en plantsoenen en stond be kend als een hard werker. Burgemeester mr. D. Osse werd ge waarschuwd, evenals de rijkspolitie, waarna de man werd ingerekend. Op doktersadvies werd verdachte overgebracht naar de psychiatrische in richting Huize Voorburg te Vught. Bekend was, dat de man een moeilijk leven leidde. Hij was wantrouwig tegen over zijn vrouw, die hij meermalen be dreigde. Deze was dan ook al eens eer der van huis gegaan en woonde nu sinds een maand op honderd meter afstand van haar eigen woning, bij een van haar dochters. Aan het drama is een huwe lijksleven met veel ellende voorafge gaan. Gistermorgen was verdachte nog nor maal naar zijn werk gegaan, maar na een half uur zei hij tegen zijn collega, met wie hij aan de arbeid was, dat hij even naar huis ging, omdat hij zijn brood vergeten was. Na zijn arrestatie vroeg hij de politie om eten. Gistermiddag heeft de gemeente ge zorgd. dat de negen kinderen (varië rend in de leeftijden van 13 tot 27 jaar), die nog in het ouderlijk huis woonden, ondergebracht werden bij gehuwde broers en zusters en bij kennissen. Het onderzoek naar het misdrijf werd geleid door de substituut officier van justitie, mr. A. J. Kalthoff uit Oos terhout van het arrondissement Breda die zijn Tilburgse collega, majoor Vrij hoef, verving. De patoloog-anatoom dr, Zeldenrust uit Den Haag heeft gister middag om drie uur in de sectiekamer van het hoofdbureau van de gemeente politie te Tilburg sectie verricht op het stoffelijk overschot van mevrouw Jo hanna V.-van den Bliek. Zijn gemeenteraden in staat een cultuurbeleid te voeren? Pag. 15. In deze krant de eerste afleve ring van een artikelenreeks over de noodzaak en/of moge lijkheid van politieke vernieu wing onder de titel „Waar heen?". Pagina 11. De tragische scheiding tussen Rome en de orthodoxie is niet alleen een kwestie van geloof. Pagina 17. De AVRO-Televizier-combinatie gokt op een ledental van een miljoen. Pagina 21. Onze „20-Wij"-redactie heeft een muurkranf voor de jeugdi ge en zich jeugdig voelende lezers vervaardigd. Pagina 23. Belastingverlaging kan de con junctuur weer uit het slop doen schieten. Pagina 27. Man en vrouw moeten het eens zijn een zinnetje dat, als het wordt uitgesproken door de directeur van het bureau voor Huwelijk en Gezin, bijzondere betekenis krijgt. '„Peilingen". Pagina 13. Middelburg heeft veel ups en downs gekend in de 750 jaren van zijn bestaan. Pagina 10. Een blik vooruit in de blik naar buiten: Wapens van mor gen. Pagina 9. SAIGON (AFP) Het Amerikaanse opperbevel in Vietnam heeft besloten de troepensterkte in het noordelijk deel van Zuid-Vietnam te vergroten. De ver sterking zal bestaan uit een infanterie brigade van 4000 man. In het eerste militaire district dat de vijf noordelijke provincies van Zuid- Vietnam omvat zijn thans 75.000 Ame rikaanse mariniers en twee divisies Zuidvietnamese troepen gelegerd. BONN (DPA-AP) De jongste zoon van de voormalige Westduitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteravond gezegd dat de toestand van zijn vader ,zeer ernstig" is. Wel was dr. Adenauer in de loop van de dag gerui me tijd bij bewustzijn geweest en had met zjjn kinderen gesproken. De familie Adenauer heeft een ver klaring uitgegeven waarin dank wordt gezegd voor de vele wensen voor oeter- schap tot uitdrukking gebracht door boodschappers en in telegrammen uit de hele wereld. De ziekte van Adenauer brengt grote koppen in alle Westduitse bladen. Grote aantallen journalisten en foto grafen blijven in de buurt van het huis van Adenauer. Velen hebben er de nacht doorgebracht en «liepen in hun auto s. (Van een onzer redacleuren) LAREN. De christelijke politiek moet een ander, con creet gezicht krijgen. Er moet een concentratie komen van mensen, die in liun politiek handelen gedreven worden door de Bergrede, door Evangelische radicaliteit. Die groepering dient dan aan te sturen op samenwerking met degenen, die eenzelfde beleid voorstaan, ook als dit niet geïnspireerd wordt door een christelijke visie op mens en samenleving. Dit is, kort samengevat, de visie van Drs. Bogaers op het bran dende probleem van de vernieuwing van het politieke partijwezen in Nederland. De oud-minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening heeft zijn standpunt terzake nader ontwikkeld in een ar tikel (zie pag. 11), waarmee DAGBLAD DE STEM vandaag een serie beschouwingen opent over het partijwezen in ons land. Uit dit artikel blijkt, dat de grote bouwmeester uiit het kabinet-C als niet meer gelooft in de KVP van van daag. Drs. Bogaers houdt echter vast aan de noodzaak van een christelijke geïnspireerde politiek. Die is, zo stelt hij, meer dan ooit te voren nodig „De wereld, ook Nederland, is ziek van ma terialisme. Wij hebben politieke leiders inodig, die dat durven zeggen en die daaruit de consequenties durven trek ken". De partijvoorzitter dr. Berghuis heeft zich in gelijke zin uitgelaten. Drs. Bogaers (hij heeft na de val van het kabinet-Cals geweigerd zitting te nemen in het kabinet-Zijlstra en het kabinet-De Jong) ziet voor deze tijd twee hoofdproblemen: hoe houden wij Nederland bewoonbaar en wat kunnen v/ij doen voor de arme landen? Om de geweldige opgave" die hier ligt finan cieel aan te kunnen bepleit hij een verlaging van de consumpties, en een verhoging van de besparingen en een nadere beoordeling van de overheids uitgaven op hun doelmatigheid. De politieke groepering, die dat be leid moet waarmaken, ziet drs. Bogaers ontstaan uit progressieve aanhangers viain KVP, AR en CHU en gelijkdenken- de socialisten en humanisten. Ter be vordering van de politieke duidelijk heid bepleit hij Deze groep moet vóór de verkiezin gen duidelijk partij kiezen. Zij moet de verkiezingen ingaan mei een gezamenlijk program. Zij moet reeds vóór de verkiezingen afspraken miaken over de kandidaat- premier en de overige aan te zoeken bewindslieden. Drs. Bogaers bepleit geen opheffing van de huidige confessionele partijen. Hij is voorstander van de actie binnen uit, die thans door groepjes vooruitstre vende KVP'ers, Anti's en CHU-gezdn- den wordt ondernomen. Deze actie ziet hij als een „startpunt" om de confessio nele partijen te brengen tot een radi cale, christelijke politiek. Daarnaast acht hij het echter evenzeer nodig, dat de structuur van deze partij en wordt herzien, de bestuurssamenstel ling nader wordt bekeken en ook de mogelijkheden van fusie of federatieve samenwerking aan de orde worden ge steld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel er officieel nog niets over is medegedeeld houdt men in Den Haag rekening met de mo gelijkheid van een verhoging der col- lege-gelden met ingang van het studie jaar 19671968. Een verdubbeling daar van van ZOO naar 400 gulden lijkt niet onwaarschijnlijk, nu het kabinet dringend behoefte heeft aan meer mid delen om de schrikbarend stijgende kosten van het wetenschappelijk onder wijs te kunnen opvangen. Een verho ging van het kleuterschoolgeld van 1' 1 naar f 2.50 per maand ligt eveneens in de lijn der verwachtingen. Beide verhogingen zijn al eens voor gesteld in 1965 door de toenmalige minister van Onderwijs en Weten schappen mr. Th. Bot. Door de sterke tegenkanting tegen deze voorstellen in het parlement en daarbuiten zijn die plannen toen niet doorgezet. De nieuwe minister van Onderwijs en Wetenschappen, prof. dr. Veringa, staat voor de moeilijke beslissing -* hij voorstellen van deze strekking berde moet brengen. Hij weet dat ieder voorstel tot verhoging van col legegeld op fel verzet van de roerige studentenwereld zal stuiten. (Van onze correspondent) DEN HAAG Achthonderd Bra bantse en 320 Zeeuwse middenstanders hebben te kennen gegeven, dat zij hun bedrijf willen opheffen. Over heel Ne derland gerekend zijn er 8000 midden standers die dit willen. Zij hebben dit schriftelijk gedaan bij de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het midden- en kleinbedrijf', nadat op 15 februari de gelegenheid was open gesteld bij deze stichting bedrijfsbeëin digingshulp aan te vragen. Het blijkt, dat het vooral de kruide niers zijn, die hun zaak willen sluiten. Ongeveer 1200 van de tot nu toe 4000 ingezonden formulieren (dertig procent dus) zijn afkomstig van levensmidde lendetaillisten. In de andere branches zijn de percentages lager. De schoenen winkeliers en -reparateurs maken 9 pro cent uit van deze 4000, de aardappelen en groentehandelaren 7 proc. de kap pers 6 proc., de textielwinkeliers 7 proc., de rijwielhandelaars en -repara teurs 5 proc., de sigarenwinkeliers 4 procent. (Van onze verslaggever) LAGE VUURSCHE Een voor zichtige conclusie uit een voorzich tige mededeling van de (...inder daad) RVD, doet verwachten, dat de prinselijke baby tussen 21 en 25 april geboren wordt. Pidns Claus heeft namelijk tot en met 20 april allerlei afspraken, maar daarna blijft zijn agenda opeens vier dagen blanco. Een bevoegde baker, door ons ge raadpleegd in de wandelgangen van een kraamkamer, gaf hierop het volgende commentaar: „De ba by wordt hoogstwaarschijnlijk op maandag 24 april, 's middags om drie minuten over één geboren. Het is dan precies volle maan en bovendien maansverduistering. De maanstand is van grote invloed op het moment van een geboorte. Dat leert de ervaring. Ik durf er een beschuit met muisjes onder te ver wedden dat het' nu wéér opgaat!" Commentaar van de RVD: „Ba kerpraat!" (ZIE OOK PAGINA 9) LEUSDEN (ANP) Op de begraaf plaats „Rusthof" in Leusden -op een steenworp afstand van de grens met Amersfoort heeft men een witte deur gevonden, waarop met een zwarte vilt stift was geschreven „grafschenner had niet veel tijd, maar ik kom terug. Groe ten aan Van Osta". Op de begraafplaats, waar 1800 ge sneuvelden uit de oorlog liggen, hebben ook vele Russen een laatste rustplaats gevonden. De politie heeft de zaak in onderzoek. BRUSSEL (AP) De EEG-indu- strieën hebben zieli gisteren krachtig uitgesproken tégen het ontwerp voor een verdrag voor de niet-verspreiding van atoomwapens. In een communiqué waarschuwen de industrieën ervoor dat sommige clau sules van het voorgestelde verdrag een rem zetten op de technologische voor uitgang in landen die niet-militaire nucleaire industrieën hebben. Betreffende de economische integra tie van Europa zeggen de industrieën niet te willen dat de clausules van het verdrag de eigen inspectietaak van Euratom belemmeren. Een deel van de totaal vernielde schietstoel van kapitein Weyland. (Van onze luchtvaartmedewerker) DEN HAAG Voor liet eerst in de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart is een vlieger verongelukt omdat zijn parachute zich niet geheel ontvouwde. Dit gebeurde gisteren toen een tweepersoons Starfighter van de vliegbasis Twenthe in moeilijkheden geraakte. Ook in een ander opzicht was het ongeluk uniek. Het toestel is namelijk na een mislanding, waarbij het landingsgestel werd gekraakt, door kordaat ingrijpen van de bemanning op nieuw opgestegen, waarna het in koel overleg naar een dunbevolkte streek (IJsselmeer) is gestuurd, waar de beide vliegers het zouden verlaten. De omgekomen vlieger in de kapitein J. Weyland (34) die vlieginstructie gaf aan de luitenant-vlieger J. Jultten die pas van een ander squadron was geko men om zich te bekwamen op de super- sone Starfighter. De Strafighiter zou een oefenlanding maken op die basis Leeu warden, waar op dat moment, meer Starfighters rondvlogen. Het vliegfcu.ij kwam wat vroeg aan de grond, maar dat hoefde niemand te verontrusten omdat dit wel meer gebeurt. Het kwam echter zo hard neer dat het linker hoofdwiel afbrak. Hierdoor raakte de brandstoftank die op die linkervleugel tip zat, de grond en scheurde. De brand stof liep er uit maar er ontstond geen brand. Nadat het linkerwiel was afge broken, kwam heit neuswiel zo hard op de baan neer dat het terugveerde in de neus. Dit alles speelde zich af in onder delen van seconden bij een snelheid van ruim 350 kilometer per uur. In structeur Weyland greep onmiddellijk in. Hij gaf vol gas en stelde de na ver brand er in werking. Een dergelijke handeling heeft bij een Star fighter on middellijk resultaat. Opgelucht za,g het grondpersoneel dat de instructeur er in slaagde het vliegtuig, na de onzachte aanraking met de startbaan, weer in de lucht te krijgen. Andere Starfightervliegers kwamen rood de tweezitter vliegen om de bui tenkant van het toestel te inspecteren. Vast kwam 'te staan dat het nog in perfecte vliegcooditie verkeerde, maar dat het niet meer zou kunnen landen. Hierop werd besloten het toestel te ver laten. Kapitein Weyland zette hiertoe koers naar het IJsselmeergebied. Reddings diensten werden intussen gewaar schuwd. Kort voor elf uur was het mo ment gekomen waarop de beide vlie gers hun schietstoelen in werking stel den. Terwijl de reddingshelikopters al in de buurt waren verlieten kapitein Wey land en luitenant Jutten het vliegtuig, dit aan zijn lot overlatend. Luitenant Jutten kwam. veilig terecht op een stuk bouwland. Maar kapitein Weyland, die kort tevoren door onmiddellijk en koel bloedig ingrijpen een haast onafwend bare ramp wist fe voorkomen, veron gelukte. Toen de reddingshelikopter aankwam op de plek waar hij was neer gekomen, bleek dait zijn parachute niet goed had gefuotioneerd. Kapitein Weyland was gehuwd en had twee kinderen. Hij woonde in En schede. ATHENE (Reuter) Het Griekse parlement is vrijdag ontbonden, zeven maanden yoordat de gebruikelijke ter mijn van vier jaar afloopt. Op 28 mei worden algemene verkiezingen gehou den, de nieuwe kamer zal op 12 juli bijeenkomen. De laatste jaren zijn er in Grieken land enige regeringscrises geweest. Pre mier Kanellopoelos, leider van de con servatieve partij nationale radicale unie, is paar elf dagen geleden premier geworden. Daarbij beschikte hij over 101 parlementszetels van de 300, de op positiepartijen dreigen de parlements- zittingen te boycotten. Bij ontvangst van zijn mandaat zei hij echter dat de koning hem had gemachtigd de kamer te ontbinden. iADVERTENTIES) ZEMEN ZONDER ZORGEN fy| K O N C U Z O N Z UI 5 UI "f#- 1S>' m 7J N O 3 O PT z N ZEMEN ZONDER ZORQEN van niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1