„LEUVEN HOORT AAN ONS," Romantiek in de make-up meent KVHV- voorzitter Paul Goossen OP 64 VELDEN IN DIERENTUIN ELKAAR GEVONDEN De Vlaamse studenten blijven ageren m m m MM m R NO-NOX T ;A kick. ;H00L voor OMISCH en EF ng van 19 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 APRIL 1967 krediet EBEDRIJF n Rotterdam ,.NOT AFRAID" VERVEN DYNAMISCH ANTI-CLERICAAL W. J. MUHRING - AFREAGEREN B IBr IHf JP 1 #w 11 VROUWELIJK ZWAK VOOR GELEERDE WOORDEN Vruchtwater Parelmoer en goud Oosters Voor meneer Kapsels t'dzr en vitaminen bestaat°mhelzen ze elkaarDe >epsonderwijs, aans'u!^"f p een driejarige op* sreid voor functiesvan administratieve aard. ■■■if alaan 102 elefonische afspraak m®1 ionlag Jr., Telefoon (010) 19 Binnen vijf tot tien dagen 1 40 jaar zijn wijl gez en en andere vaste we» iterst discreet. jyije g bij overlijden. Wettelij chtingen bij raONALE VOLKSBANK am, Mauritsweg45.td^3 in Amsterdam tn Den H»ag NKIER VAN VW GEZIN m gezondheidsredenen ,2 met spuitcabine 5.000.— 4448-14/4 aan het buref Op niet mis te verstane wijze wordt hier de rancune tegen de Waal se medestudenten gedemonstreerd. Het haantje is het symbool voor rFansen en in België voor de Franstali- gen. (Van onze Belgische correspondent) LEUVEN Een gewone woens dagmiddag. Op de Oude Markt de rust van een provinciestad. Langs de randen kroegjes en enkele oude gebouwen. In een hoek een span doek: ultimatum. In een zijstraatje een winkeltje met vergeelde voor- tichtingsboekjes uit de veertiger jaren, rijk voorzien van Imprima tur en Nihil Obstat. Daartegenover een huisje als een pijpenla, volge- tast met sandwichborden, muur kranten en spandoeken. Een heel arsenaal met voorlichtingsmateriaal van de Leuvense studenten voor de Leuvense academische overheid, die •r niet van te voren maar achteraf haar nihil Obstat en Imprimatur aan onthoudt. Met bijvoorbeeld als re cent gevolg, dat de hoofdredacteur van het studentenblad „Ons Leven" getroffen werd door de sancties van de academische overheid en niet meer in Leuven mag studeren. Dan opeens Is het er: de rust van de Oude Markt wordt verstoord door de Vlaamse studenten, die uit alle hoeken en gaten komen aanslenteren. Jonge knapen in het nette pak en met een vroeg intellectueel uiterlijk. Ook baardige man-worders, gekleed als artiesten. Daartussendoor de bloemen van Leuven-Nederlands, de studentin nen. En tenslotte gehelmde politie mannen. De betoging kan beginnen. Sandwich-borden en spandoeken worden uitgereikt. De radio-wagen verzamelt de menigte voor de hallen. Men zit op de straatstenen en luistert. Paul Goossens, de voorzitter van het Katholiek Vlaams Hoogstuden ten-verbond, spreekt. Zijn uitvallen naar de academische overheid zijn fel en gekruid met bijtende spot. Hij weet met welke kreten hij de beto gers op temperatuur kan brengen. Het is de derde woensdag van de noveen Operatie Ultimatum". Van daag heeft Paul Goossens iets te ver tellen dat aanslaat: als op 26 april de Franstalige academische overheid haar expansieplannen niet aan de raad van beheer heeft bekend ge maakt, zullen wij onze actie ver scherpen. Uit de toejuichingen die hem ten deel vallen klinkt het woord „staking" het duidelijkst op. De betogers zijn op temperatuui. Een studente pakt de microfoon. Ze heeft een heldere stem met een van nature geëmotioneerde vibratie erin. Uitstekend geschikt om „We shall overcome" voor te zingen. „We are not afraid". Klinkt het over de Oude Markt. De politiemannen vertrekken geen spier van hun gezicht. Vorige week was dat nog anders. Toen zon gen de studenten „We are not af raid"' omdat een nogal heetgebaker de agent z'n revolver trok. De man die met de studenten een discussie was aangegaan (en daarbij noga) provocerend debatteerde) verloor 111 het gewoel z'n oet. Verloor is te pas sief. Het hoofddeksel werd hem af geslagen. De agent greep de eerste de beste student in zijn omgeving bij het jasje. Gestapo, Sieg Heil, riepen de anderen. De Vlaamse Leuvenaars hebben sinds kort ook een nieuw lied: „Stu dent, gij moet ageren, ons Leuven ls in Nood". Dat wordt gezongen voor dat men in springprocessie drie stappen vooruit, twee stappen ach teruit over de markt trekt en O Regelmatig lopen de Vlaamse studenten te hoop hun Vlaamse rechten. te komen voor daarbij scanderend „overheveling" eist. Overheveling van de Franstali ge afdeling naar Waver. Ze zingen: ,.Wij willen grote werven en 't moet In Waver zijn. Zoniet, blijven wij verven en er zal gedaver zijn". Voorlopig verven de Vlaamse stu denten nog". Vorige week werd ik opgeleid", zegt me Paul Goossens na afloop van een roerige woensdag middag". Ik was 's-nachts aan het schilderen. Leuven Vlaams en Ulti matum. Er komt een auto aan, waar in twee mannen zonder pet zitten. Een springt eruit. Het blijkt een po litieman te zijn. Ik ervan door. Een jachtpartij door de stad, maar ze hebben me te pakken gekregen. De volgende dag moést ik bij mgr. Maer- tens komen (de studenten-modera tor). Leuven Nederlands is niet ge diend met deze activiteiten, zei hij. Als het nog eens gebeuren zou dan werden er sancties getroffen een re kening van het reinigen der gebou wen zouden ze naar m'n huis stu ren. Mijn ouders kregen een briefje. Zo in de stijl van: U hebt waarschijn lijk uit de krant vernomen, dat uw zoon is opgeleid vanwege het be kladden van de universitaire gebou wen. En wilt u zo goed zijn 1200 francs op rekening van de universi teit te storten. In de faculteitshallen hing de vol gende dag een bericht van het bureau van de academische raad: „De laatste tijd worden universitaire gebouwen op ontoelaatbare wijze beklad en be schadigd. Mocht het in de toekomst weer gebeuren, dan zal niet geaar zeld worden passende maatregelen te nemen". Gniffelend vertelt Paul Goossens, dat het bureau van het KVHV er een briefje naast hing van de volgende inhoud: „De laatste tijd wordt de vrije meningsuiting op on toelaatbare wijze belemmerd. Mocht het in de toekomst weer gebeuren, dan zal niet geaarzeld worden pas sende maatregelen te nemen". Dergelijke gebeurtenissen zijn ui teraard speldeprikken in de strijd die de Vlaamse studenten in Leuven voeren. Het Katholiek Vlaams Hoog studenten Verbond: Goossens: „Wat een naam. Er zit alles in om de stu dent van nu af te schrikken" heeft een heel wat zwaarwichtiger actieprogramma dan het ophangen van sarcastische briefjes. Paul Goos sens 24 geloof ik, tweede jaars eco nomie" de huidige leider van het studentenverzet, zou er al lang de brui aan hebben gegeven als hij al leen maar voorzitter mocht spelen over mensen die niets beters wisten te bedenken dan dat. Goossens: „Het gaat ons om nog belangrijker zaken dan de overheveling. Zeker, die over heveling is nu nog een primaire els. In 1980 zal de Leuvense universiteit in zijn huidige vorm 40.000 studen ten tellen. Dat betekent voor een stad als Leuven overbevolking. Het betekent voor de universiteit, dat er van een wetenschappelijke uitbouw niets terecht kan komen. Dat ls een eerste argument voor de overheve ling. Het tweede is een taalpolitiek argument. Bij het vorderen van de wetenschap zal een universiteit over steeds meer technisch personeel moeten beschikken. Dat betekent dus ook veel meer Franstalig technisch personeel. Die Franstaligen komen dan hier wonen, maar ze horen hier niet Ze willen er ook niet thuis ho ren. Ze vormen een hautaine klasse, die altijd minachting tegenover de Vlamingen heeft. Ze vragen facili teiten op administratief gebied en daarmee begint dan de verfransing van Leuven. Dan wordt de lijn Brus- sel-Waver via Leuven doorgetrokken. En dat betekent Brussels overwicht in Leuven. Bovendien zijn de Frans taligen, die in Nederlandstalig ge bied wonen uiterst conservatief. Daar is geen dialoog mee mpgelijk". Conservatieven kan Goossens en kan het KVHV niet gebruiken. En toch is het zo, dat hij vast moet stel len, dat er binnen de Vlaamse stu dentenkringen in Leuven nog met enorme discussies afgerekend zal moeten worden. „De Vlaamse stu denten in Leuven zijn niet links Er is onder hen echter wel een grote potentiële dynamiek. We hebben sinds mei een enorme stap afgelegd, maar ons actieprogramma een de mocratische universiteit, waarin de studenten zelf medezeggenschap hebben, een pluralistische universi teit - niet alleen katholiek is nog lang niet algemeen aanvaard. We zijn uitgekreten voor communisten, anti-katholieken, anarchisten. Maar het KVHV is niet in een bepaald kastje in te delen. We hebben in de eigen organisatie nog af te rekenen met de confrontatie traditioneel- progressief. Als student van nu moe ten wij gevormd worden in een we reld die steeds veranderd. Allerlei begrippen, zoals de functie van de staat, de kerk, het gezag, waarover vroeger een eenheid van opvatting bestond, lokken nu controversen uit. Temidden van die discussies moeten wij gevormd worden. Op welke basis? Waar ligt de waarheid? Wij aanvaar den niet meer, dat ons een waarheid van bovenaf wordt opgelegd. In de wereld van de student van nu staat mets meer vast. De maatschappelijke ordening niet, ook de functie van de universiteit niet. De student moet op elk gebied vragen stellen. Hij heeft geen enkele machtspositie te verdedigen. Wel een belang: dat van het wetenschapsbeleid. „Wij zetten een vraagteken bij alles wat in en wat van de maatschappij is. Over heveling en autonomie zijn daar slechts aspecten van". Toen ik enkele woensdagmidda gen na elkaar op de Oude Markt had gestaan en de studenten aan me had voorbij zien trekken, vroeg ik me af: wat beweegt deze mensen? Is het hen ernst of is het spel? Paul Goossens heeft geen moeite met die m°tieven zijn erg ver schillend. Een gedeelte is overtuigd van de noodzaak van overheveling en komt alleen om een stukje Vlaams-Waalse strijd te voeren. Anderen vang je alleen met syn- dikale eisen als b.v. studieloon. Weer anderen heb je met de kreet „demo cratie" en een deel komt alleen op de eventuele rellen af. Maar een feit is, dat zulke massale betogingen aan de andere Belgische universiteiten niet te bereiken zijn. In potentie Is er hier een enorm dynamisme. En ook een nieuwe optiek op allerlei vraagstuk ken. Vandaar dat de Vlaamse studen tenactie in Leuven bijzonder gevreesd wordt door de traditioneel katholieke kranten, waaraan we zo rijk zijn". Paul Goossens ontkent niet, dat „zijn" studenten ook gedreven wor den door anti-clericalisme". Maar dat is normaal in ons land. Ook de oudere traditionele Vlaming is anti- cleriaal. Daar heeft de clerus het dan ook wel naar gemaakt. „Slechts een minderheid van de Vlaamse stu denten in Leuven is anti-katholiek. Een ruim gedeelte vindt echter, dat een katholieke universiteit zinloos is". Leuven wordt als katholieke uni versiteit slechts in stand gehouden om een machtsfactor in de Belgische samenleving te kunnen zijn. Dat heeft toch niets meer met katholici teit te maken". In dit verband komt Paul Goossens te spreken over de pro-rector van de Nederlandse afde ling, prof. De Somer. Hij noemt deze hoogleraar (de eerste leek in Leuven die het tot deze functie bracht, maar die bij de studenten, na aanvanke lijk enthousiasme, thans wel een van de gebeten honden is). „Geen demo craat". Toch moet men vaststellen, dat prof. De Somer in korte tijd al heel wat gedaan heeft aan de weten, schappelijke uitbouw van Leuven- Nederlands. De studenten verwijten hem nu echter, dat hij het hete hangijzer van de overheveling meer en meer verschuift naar de politie ke partijen, die juist op dit gebied een groot immobilisme aan de dag leggen. Paul Goossens, die tijdens het gesprek, dat ik met hem had, een rustige, verstandige en ook eer lijke indruk maakte, beweert dat De Somer hem gezegd heeft: „Je bent gek om je energie te verspillen aan het al of niet katholiek zijn van de universiteit. Dat kan men toch niet in de hand houden. Dat sterft van zelf uit. Je moet het katholiek zijn van de universiteit nu niet aan vallen, anders verliezen we onze na tionale werfkracht. Kort voor dit gesprek hoorde ik prof. De Somer spreken onder meer over het katholiek-zijn van Leuven. Hij zei toen: „De betekenis en de zending van de katholieke universi teit worden in twijfel getrokken. Na het Concilie en door de oecumenische beweging zijn de katholieken hun plaats in de wereld op een andere manier gaan zien. De katholieke uni versiteit is geen instituut staande in een vijandge wereld. Er is geen te genstelling tussen godsdienst en wetenschap. Ze zijn niet strijdig met elkaar, zoals bij de oprichting van de universiteit aangenomen werd. De basis die gold bij de oprichting is weggevallen. In Leuven is daar dan nog bijgekomen een anticlericale en anti-christelijke reactie op de be wuste brief van de bisschoppen' (van 13 mei 1966 waarin op zeer au toritaire wijze de volstrekte eenheid van de universiteit van Leuven ver ordonneerd werd. red). Prof. De Somer voegde daaraan toeDe Leuvense universiteit is het symbool van alle moeilijkheden in de Belgi sche samenleving. Leuven is niet de oorzaak van die moeilijkheden, maar het kristallisatiepunt van de strijd tussen ideologieën in ons land en van de strijd tussen de taalgroepen. En als toegift zei hij, dat ln stu dentenkringen te Leuven priesters en oud-priesters een grote rol spe len omdat zij daar de kans krijgen af te reageren op de gezagsverhou ding tussen priester en bisschoppen. Paul Goossens zat ook twee jaar op het seminarie. Hij zegt van de pries ters in Leuven: „Ze staan vrij positief tegenover de overheveling. Ze hebben enige last om de progressieve kanten van onze actie te volgen. Wij zullen ze zeker de leiding niet in handen ge ven. Dan kom je in een neo-clericalis- me terecht. Maar de hiërarchie gaat nog wat te maken krijgen met de jonge clerus. Ze zijn grondig ge frustreerd". En tot slot: „Het KVHV is op weg een syndikale beweging te worden. Zoals de Studenten Vakbeweging in Nederland. Wij zijn op weg, maar hebben al één ding bereikt. Door Leuven is de student in de publieke belangstelling gekomen. Vroeger zag men ons, de prins-student, nauwe lijks staan. Nu kennen ze ons al vervelende herrieschoppers. Dat is tenminste ai wat". Zoals bekend heeft de Russische grootmeester Stein in de wedstrijd om het kampioenschap van Rusland met 13 punten uit 20 gespeelde partijen de titel veroverd en daarmee voor de der de maal deze unieke prestatie verricht. Daar dit toernooi mede gold als een zonale wedstrijd kwalificeerde Stein zich voor de interzonale en met hem Gelier die op de tweede plaats eindigde met 12,5 punt. Om de beide andere plaatsen zal een beslissingskaimp verspeeld worden tus sen Gipslis, Kortschnoj en Taimaniev die ieder 12 puniten scoorden. Voor de verdere toernooien om het wereldkam pioenschap werden in deze wedstrijd te Ti flic onder meer Smyslov, Poluga- jewski en Bronsfcein uitgeschakeld. Hier onder volgt nog uit deze wedstrijd een bijzonder aardige aanvalspartij. Wit: E. Vasjukov Zwart: N. Krogins Gespeeld in de wedstrijd om het kam pioenschap van Rusland te Tiüis 1967. Spaans 1. e2—e4, e7—e5 2. Pgl—f3, Pb8—c6 3. Lflb5, a7'a6 4. Lb5—a4, Pg8—f6 5. 0—0, Lf8e7 6. Tfl—el, b7—b5 7. La4— b3, 00 8. a2a4. (De gebruikelijke methode om het Marshall-gambiet 8. c3, d5 te ontwijken) 8. Lc8b7 9. d2d3, d7—d6 10. Lel—d2, Pf6d7 11. Pbl—c3, Pd7—c5 12. Lb3d5, b5b4 13. Pc3—e2, Ta8— b8 14. Pe2—g3, Le7—f6 15. Pg3—h5, Pc5 e6 16. a4a5, Pe6d4. (Met de dreiging 17Pf3:+ 18. Df3:. Pd4) 17. Ld5c4, Lb7c8 18. c2—c3, Pd4—et! 19. Ld2e3. b4xc3 20. b2xc3, g7—g6 21. Ph5xf6 Dd8xf6 22. Le3—h6, Tf8—e8 23. h2h4, Pc6—a7 24. Ddl—d2, Pa7— b5 25. Tel—e3. c7—c6 26. g2—g3, Df6—d8 (Zowel wit als zwart spelen zeer on dernemend en de strijd is nog volkomen open) 27. d3—d4, e5xd4 28. c3xd4, d6—d5 29. e4xdö, c6xd5, 30. Lc4a2, Lc8b7 31. Tal—el, Pbö—d6 32. Pf3—95, Pd6—c4, d5xc4 34. Te3—eó (Gericht tegen 34Dd5. Zwart had nu met 34Pc7 voort moeten zet ten) 34Dd8—d7 (Merkwaardigerwijze de beslissende fout) Stelling na 34. Dd8dT 35. d4d5!, Pe6—g7 36. Pg5—e4. (Er dreigt nu een familieschaak op f6. Het is wel duidelijk, dat zwart deze ge raffineerde paardmanoeuvre over het hoofd gezien heeft) 3 6Pg7h5 37. Te5xh5 (Allicht, op 37gh5: volgt nu 38, Dg5+ en mat op de volgende zet) 3 7Te8xe4 38. Telxe4, f7—f5 39. Te4e5!, Dd7—d6 40. Dd2—d4, g6xh5 41. Te5—e8 Kg8—f7 (Gedwongen) 42. Te8xb8 en zwart gaf zich gewonnen. Er had nog kunnen volgen 42. Db8: 43. Dg7+, Ke8 44 Df8+ met damewtosit. SCHAAKRAADSEL Wellicht de meeste schaüfcers zouden mex wit in de onderstaande stelling zonder aarzelen 1. Pb5—c3+ spelen om daarna tot de ontdekking te komen, diait na 1. Kblxc2 2. Pc3xa2 de winst vervlo gen is wegens pat van de zwarte koning. Toch kan. wit winnen, maar dan moet hij uit een ander vaatje tappen. Wit aan zet en wint mm, Oplossing Wit wint als voligit: 1. Pb5a3-f-!, Kblcl (Op 1Kal wint 2. Tbl-j-!, Dbl: 3. Pbl:, Kbl: 4. c4 enz). 2. Tb6— b3ü, Da2al 3. Ke2—d3 (En niet 3. Tbl-J- wegens 3 Dbl: 4. Pbl:, Kc2:) 3Dal—a2 4. Tb3—bl+!, Da2xbl 5. Pa3xbl, Kclxbl 6. c2c4 en zwart kan opgeven (Afamasjev en Dwizov) (Van onze verslaggeefster) Wij vrouwen zijn zo gevoelig voor geleerde woorden. Lees maar eens wat er op de ver pakkingen van onze schoonheids middelen staat! „Op basis van..." en in de plaats van deze puntjes staat dan een heel moeilijk onuit spreekbaar woord of een formule waar je van omvalt. „Met toege voegd" en dan komt er een term die zoal niet in het latijn dan toch minstens in het .Frans of Engels is vermeld. Soms, en niet eens zo heel zelden, betekent de moeilijke formule hele maal niets. Wij weten dat zo zeker omdat een bevriende apotheker zo behulpzaam was enkele van zulke geleerde kreten onder de loep te ne men. Deze inleiding om u een nieuwe geneeskrachtige schoonheidskuur te introduceren. Aangezien de prepa raten uit de laboratoria van Doc- teur Payot (de in Zwitserland afge studeerde vrouwelijke arts die on langs op hoge leeftijd overleed na een leven aan de schoonheid gewijd te hebben zonder zelf op de voor grond te treden), mogen wij bij voorbaat aannemen dat het moeilij ke woord wel degelijk iets betekent. Ter herstel en genezing van de ver armde en verfletste huid. (dat is een vriendelijke omschrijving van de ,,oude" huid) is er de cure amnio- derm, bestaande uit een tonique, een crème en een masker, alle sa mengesteld „op basis van" amnlon- vocht. Nu zijn we al weer zo geïm poneerd dat we onmiddellijk geloven in het wonder! En wat is amnionvocht dan wel?? Wij hebben het zojuist onze apothe ker gevraagd en hij wist: amnion vocht bevat veel hormonen en komt erg veel overeen met het vruchtwa ter. Het lijkt dus hoogst waarschijnlijk dat de kuur werkelijk verbetering in de huid te weeg brengt. Maar als nu op de verpakking stond: op basis van vruchtwater, dan zou u dat niet zo leuk vinden. Ofwel u zou opper vlakkig denken dat het over vrucht- tensap ging, ofwel u zou een beval ling voor ogen hebben, en nu kan het wonder van de geboorte nog zo groots zijn, aan onze toilettafel heb ben we behoefte om aan andere din gen te denken. (De kuur is voor 10 dagen per maand) De jonge (re) huid doet het zonder hormonen, dus voor deze gevallen brengt Payot het nieuwe Héméra dat zijn herstellende eigenschappen dankt aan het Ribo Nucleinezuur. Dit interessante zuur is het belang rijkste bestanddeel voor de activiteit van de cellen tijdens het levenspro ces. Op de door deze wonderbaarlijke preparaten herstelde huid, brengt Payot een make-up die Charme en Tederheid heet. O zo! Parelmoer en goud strijden om de schoonheid en als u precies wilt weten hoe u opge maakt moet zijn, dan kan de schoon heidsspecialiste of. de parfumerie die dit merk verkoopt u een schema ter hand stellen waarop precies te zien is wat bij wat hoort. Van de ve le lippenstiften die wij dit seizoen al mochten keuren was de naturel nai- ré van Payot de lichtste en liefste en onopvallendste. Kortom een stift die bleke, maar glanzende lippen maakt zoals nu mode is en zoals te gelijk intrigerend zal staan bij een donker door de zon gebruind (of ge- maquilleerd) gezicht. Tintelend is de make-up ROSE INDIEN van Orlane (Beige Indien is er ook). Het tijdschrift Marie- Claire besteedde niet minder dan tien pagina's aan dit lichtend rose, dat wij ook wel cyclamen zouden kunnen noemen. Het rose dat u in de gestreepte jurkjes, de groot- bloemige imprimés en de velours jasjes van de voorjaarsmode terug vindt, legt Orlane nu ook op de lippen, op de nagels (waarbij heel ouderwets het maantje weer wordt vrijgelaten, maar dan wel met een wit parelmoer bedekt) en het schijnt met zachte gloed door de vloeibare basiscrème Vestale. De omlijning van de ogen is heel nieuw. Aan het buitenste ooghoek loopt de eyeliner in fantastische bo gen. Hier wordt het meer in het roman tische dan in het geleerde gezocht, want wat zegt het communique? De kleuren zijn samengevloeid uit bou gainville, orchideeën en fuchsia. De nageltjes zijn die van Hindoedanse ressen, de amandelvormige ogen lij ken op het patroon uit de Cacheme- re shawls Over kleuren gesproken! U weet dat dit voorjaar het woord safari op onze lippen bestorven ligt. Wat we nou eigenlijk met die safari bedoe len, laten we wijselijk in het midden. Maar met een beetje nadenken, ko men we toch bij primitieve stam men terecht, bij medicijnmannen, bij beschilderde gezichten. Hoe zien de lippen van de woeste krijgsdansers eruit WITTE lippen, juist. Nou, echt krijtwitte lippenstiften hebben we nog niet gezien, maar wie weet wat er nog komt. Wat er al voor ons ligt, is intussen lang niet mis. Knalgele lippenstiften bijvoor beeld. Even het hele rijtje opnoemen voor de jonge meisjes: de INVITE- serie omvat onvervalst lila (ge naamd go-free), echt oranje (go-ea- sy), beige-bruin (go-future), bruin rood (go-fatale), rose (go-sunny), en ei-geel (go total). De namen hebben er niets mee te maken maar wij zeiden het al, de vrouw en het meis je zijn zo gevoelig voor de mooie vreemde woorden. Vertaal ze nou eens, dan is toch de helft van de charme eraf! Intussen, de mop van deze sticks is dat je de ene kleur over de an der aanbrengt. En nu maar zoenen jongens, dan slijten de kleuren ook wel een voor een af. Wie zei er dat toverballen uit de mode zijn? Dacht u nou werkelijk dat alleen vrouwen graag een jonge huid heb ben? Dan kent u de mannen niet. Revlon heeft een crème die wijselijk after shave crème genoemd wordt (dat lijkt tenminste gewoonlijk onge ïnteresseerd mannelijk) en de titel luidt THAT MAN. Maar wacht even, er zit progenitin in, voor het eerst progenitin in een mannenprodukt. Na 2 of 3 weken gebruik ziet de man zijn huid al verbeteren. Na 40 dagen heeft hij het maximale resultaat be reikt: restored is the youthful look. („Hersteld is het jeugdig uiterlijk", klinkt lang zo sportief en stoer niet!) Nu belden wij niet de apotheker, maar Revlon zelf. „Wat betekent progenitin"? vroe gen wij. Na enig aandringen kregen wij het volgende fe horen: „Proge nitin is geheel toevallig, toen men op zoek was naar iets anders, ge vonden door de Zwitserse farmaceu tische fabriek CIBA, en men ontdek te dat het een goede bijzondere uit werking heeft op de huid. Progenitin is het handelsmerk van Revlon voor het steroid dat de we tenschappelijke naam PREGNENO LONE ACETAAT draagt en waarop in de wereld van cosmetica Revlon het alleenrecht heeft". Na deze in formatie zond Revlon ons spoorslags een brochure toe, getiteld „Pregne nolone Acetaat, een dermatologisch actief steroid" geschreven door John E. Silson, M. D„ M. P. H. en uit gegeven in 1961 te New York. Er staan foto's in van heel oude mensen van wie één gezichtshelft gedurende enkele maanden met een pregneno lone crème werd behandeld: met een duidelijk resultaat. Wij moeten het hoofd buigen en toegeven dat de brochur» die voor chemici en artsen is bestemd ons te geleerd was Welke waarde l>eeft het dan op de verpakking van alle preparaten van de hele Eterna-27 serie te vermel den „met progenitin", want ze zijn niet alleen bestemd voor artsen, en chemici maar voor alle mannen (en hun vrouwen)? Ach, wat dom is deze vraag. De waarde is immers dat wij er alweer ontzettend van onder de in druk komen en zeggen: zo iets ge wichtigs moet wel helpen. En zie, het helpt!Alleen al omdat wij vrouwen romantisch zijn en geloven willen in het wonder. Voorts omdat CIBA en de brochure het zeggen. Koop dus THAT MAN voor die man. Het geloof verzet bergen, en een man ls nog niet eens een berg. Huid en haar horen bij elkaar en daarom nu even het laatste nieuws over het kapsel. Maak het nou eens echt asyme- trisch: een (vals) stukje in de vorm van een luxe broodje wat naar links op de kruin, een (echt of vals) ka detje rechts in de nek. En voor groot avondgebeuren: een vlecht (die wel vals moet zijn) vanuit de kruin naar links gedrapeerd, tegen over een rechtgeborstelde staart recht achter. Niemand zal kunnen zeggen dat het niet origineel is. (Van onze correspondent) HAMBURG „Antje" en Nickelmannuit een dierentuin in Hamburg, twee ionap walm,**™ At een jaar geleden op de leeftijd van negen maanden hun vaderland m de Noordelijke IJsZe mft J °ngeveer laatlieVV T mn d% groot.ste havenstad van de Duitse Bondsrepubliek verwisselden zijn zoalT *1*' laat zien, niet alleen aan hun nieuwe omgeving gewend, maar houden ook van elkaar RI

de Stem | 1967 | | pagina 19