rg rg !LAND! Scheiding Rome-Orthodoxe kerk: ook politieke gronden ONZE PUZZEL - Het oog van de duif moet hoog in de kop liggen koelkasten een m id IN DE SINT PIETER GING EEN LUID GEJUICH OP. Robot gaat graven op de maan Sparen van Esso tijgerjachtkaartjes in heel Nederland een ware rage! IG ïw Ijtiekampen He M®eu*' fL» NIEUW VACCIN TEGEN RUNDVEEZIEKTE OVER WIJZE RAAD VAN OUDE SJARELS Salinger gaf opdracht tot het schrijven van „De dood van een president" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 APRIL 1967 17 chting van Irijblijvend GEN i, tel. 5460 Maanstéen Belasting controle in België verscherpt Byzantium Vervreemding COMMANDANT EERSTE LEGERKORPS Afkeer Reeds velen werden blij verrast met f 1.000, draagbare TV's en autoradio's! VITESSE-VLUCHTEN lekkerrrr koud DOPING SSS- 16 Ld. Ideaal strand, zee, omgeving. Inl. Rijka- fcp ENTER IN MOOI li lomp nog met de hand |fé Rest. DREIJERINR te Kale Twentse ttoJHetaiel Iprijzen. Ruime perlteer- Js.v.p. tijdig reserveren. Indisch-Europees res- Iwembad - zonneweide^ lg pension I 18.— Week \l. Kijkuit 12, telefoon Kemperbergerweg Xtt» i-en vanaf 16 jr- Gelegen leer 6 Km van centrum op aanvraag. Tel IgHENRODE": Zeer ver- K beschikbaar. Alle go- Kalen. Stijl en sfeer. <g* log enkele bungalows be Kvr tel. 05730—1619. M. C. As, bosrijke om«eV'5PfS In VVV Mooi Gd'Pd „en- l' l verzorgde 8-daags i met 2 buitenlandse oea ^artementcn en bungaj^ kt van Costa Brava tot fotel-apparternents en nd Kaatsen. Vraag Span- loinkei. Specialist op 8. ll. Waddmxveen, tel. kamers met „oor ■eetzaal". GelegenneW^ In België door ons J KerH. PÖTVRTE^MAf.25 ■Jaurant. Intern-ca P ■nnkel. Sd'S iakantieoord. fkeTe!eftSX inlichtingen „BEEK. 1000 ha bos. Neef Inl. bij de pl. WV's. Tvoord. Vraagt ze,'prog katte rijweg 1, BB1Ë Italië-Oostenrijke"* EN OUDER hebben l vakantiereizen buv( (duceerde prijzen- de gr. folder aan: 23 mei, 37 CentrtW' Iiche Courant, Het Na)«. ■Advertentie A'a' Een historisch moment: ontmoeting tussen paus Paulus VI en patri arch Althenagoras. KAAP KENNEDY (AP) Een drie potige robot Surveyor 3 begint maandag op de neus van een machtige Atlascentaur raket aan een reis van 65 uur naar de maan om daar een lan dingsplaats voor Amerikaanse astro nauten te zoeken. De zeer ingewikkelde robotverken ner is voorzien van een mechanische schop en vergeleken met de voorgaan- de surveyors uitgerust met twee spie gels meer om het veld van de t.v.-ca- mera aan boord te verruimen. De Surveyor 1 volbracht op 2 juni J.l. de eerste Amerikaanse zachte lan ding op de maan en zond 11.150 foto's van hoge kwaliteit naar de aarde terug. De op 20 sept gelanceerde Surveyor 2 bereikte niet de maan omdat men er bij een koerscorrectie niet in slaagde een van de stuurraketten te doen ont branden Het reisdoel van de Surveyor 3 is een plaats in de Oceaan der Stormen op de rechterkant van het zichtbare deel van het maanoppervlak en gezien vanaf de aarde iets onder de maanequa- tor. In het doelgebied zijn verscheidene kleine kraters. Ongeveer 29 km van het centrum van de zone moet verder een 479 m hoge heuvel zijn. De mechanische schop heeft de groot te van een mannenhand en is beves tigd aan een arm welke tot 1.5 m bui ten het ruimtevaartuig kan reiken. Met behulp van vier motoren kan de mecha nische hand een 46 cm diepe voor gra ven. De mechanische hand zal volgens de berekening 7.3 m2 grondwerk kunnen verzetten, op de t.v. gadegeslagen door deskundigen op aarde. De hand kan ook met grote kracht bijv. een „maansteen" vastgrijpen en stukbijten, zodat geleer den iets te zien zullen krijgen over de samenstelling van de steensoort. Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart (NASA) verwacht dat de bodemmonsters het beste tot nu toe verkregen antwoord zullen geven op de vraag of het maanoppervlak sterk ge noeg is om het gewicht van een be mand landingsvaartuig te dragen. BRUSSEL (ANP) De Belgiscöc minister van Financiën, Henrion, heeO bij de procureur des konings te Brus sel en Brugge aanklachten ingediend in verband met twee belangrijke ge vallen van vermeende fiscale fraude bij de aankoop van woningen. De minister had onlangs aangekon digd dat de strijd tegen de fiscale fraude die de schatkist per jaar naar raming ruim twee miljard gulden kost, ver scherpt zou worden. EINDHOVEN (ANP) In fle la boratoria van de n.v. Philips-Du- phar te Weesp is men, volgens de Phitipskoerier erin geslaagd een nieuw en bijzonder doeltreffend vaccin tegen brucellose te ontwikkelen. Brucellose Is een ziekte die bijna overal ter we reld bij het rundvee voorkomt en zeer grote verliezen veroorzaakt. De schade die hierdoor ontstaat !s enorm. Men schat ze voor de Ver Staten alleen op zo'n 25 min. dollar per jaar. Argentinië spant met niet minder dan 100 min. dollar, die jaar lijks op het conto van de brucellose geschreven moeten worden, de kroon Het bestrijdingsmiddel wordt als het vaccin Dupwavac N. A. in de handel gebracht. Brucellose behoort tot de ruim 80 dierenziekten, die op de mens kun nen worden overgebracht, aldus do Philips koerier. DEN HAAG Voortaan zal 7 december van het jaar 1965 in de ge schiedenis van de R.K. Kerk worden vermeld als een dag van bijzondere betekenis voor de betrekkingen tussen de katholieke en de orthodoxe kerken, een dag die reliëf geeft aan de herenigingszondag, die op 22 april gevierd wordt. Wat gebeurde er op die gedenkwaardige dag? In de St.-Pieter te Rome en in de patriarchale kerk van het Fanar te Istanbul werden tegelijkertijd verklaringen voorgelezen van paus Paulus VI en patriarch Athenagoras, waardoor de weder zijdse excommunicaties van 1054 werden herroepen. Nadat de pauselijke breve was voorgelezen, stond de paus op en overhandigde deze aan de vertegenwoordiger van patriarch Athenagoras, metropoliet Meliton van Heliopolis. Beide kerkvorsten omhelsden elkaar, in de St.-Pieter ging een luid gejuich op onder de concilievaders. En kardi nalen en bisschoppen liepen op de ver tegenwoordigers van de orthodoxe ker ken toe om hen te omhelzen. Hetzelfde gebeurde te Istanbul, waar de patriarch zijn tomos overhandigde aan een dele gatie van de katholieke kerk o.l.v. kar dinaal L. Shehan, de aartsbisschop van Baltimore. We noemden het jaar 1054. Op 16 juli van dat gedenkwaardige jaar stonden ifcwee heethoofden, de Latijnse kardi naal Humbertus van Silva Candida en de Griekse patriarch Michael Cerula- rius, fel tegenover elkaar. De eerste was met twee gezellen door paus Lec> IX naar Konstanitinopel gezonden, mis schien wel op verzoek van de byzan tijnse keizer Konstantijn IX Mono-ma chos. Hij moest proberen te bemidde len in een geschil tussen de Latijnse en de Griekse kerk, dat in de grond niei tot een scheuriru? had hoeven te leiden Wellicht waren de gevolgen van de zending niet zo catastrofaal geweest, ware het niet, diat op 19 april van dat jaar paus Leo IX gestorven was. De pauselijke gezanten waren toen al ln Konsitantinopel. Michale Cerularius weigerde pertinent met hen in onder handeling te treden en verbood hen zelfs de eucharistie te vieren. Met de dag nam de spanning toe, tot op 16 juli tijdens een plechtige dienst in de Agia Sophia kardinaal Humbertus een ex- communiicaitiebulle op het altaar van de kerk legde. Cerularius werd met de zijnen uitge sloten van de kerkelijke gemeenschap. Tegenmaatregelen bleven niet uit. Na dat de gezanten de stad verlaten had den, excommuniceerde Cerularius van zijn kant op 20 juli de paus. Alles bij elkaar een zeer onverkwikke lijke geschiedenis, waarbij men elkaar de felste en hatelijkste verwijten naai het hoofd slingerde. Het gevolg was een steeds grotere verwijdering tussen de Latijnse en de Byzantijnse kerk, die eerst veel later leidde tot het officiële schisma. glsehe geschillen en veel te weinig aan dacht besteed aan het verschil in poli tieke opvattingen. In het oosten heeft men van ae eer óiie tijden van het christendom gepro- oeerd het hellenisme mat de christelij* Ke leer te verbinden, er een systeem van te maken. Het resultaat daarvan was een christelijk hellenisme. Wethui, in diit systeem nam de keizer een heel bl- zondere plaats in. Hij was vanzelfspre kend geen God, maar wel had God in hem de volheid van Zijn macht en zorg uitgestort. De keizer was de plaatsver vanger van God op aarde. Aan hem was de zorg toevertrouwd niet alleen voor het tijdelijk welzijn vatn de mens heid, maar ook voor het geestelijke. Het is duidelijk, dait het tegen de achter grond van zulke ideeën moeilijk is uit te maken tot hoever de macht van de bisschoppen reikt in het definiëren van het ware geloof, tn hoeverre ze zich kunnen verzetten tegen tegengestelde opvattingen van de keizer. Consequent in deze gedachtengang is het ook, dat de kerkelijke organisatie is aangepast aan de politieke. In dit systeem was de bisschop van de plaats waar de keizer resideerde de eerste, die primaat. Zolang Byzantium nog geen kerkelijke residen tie was en de Romeinse keizers nog in Rome woonden, gaf deze opvatting in de praktijk weinig of geen moeilijkhe den. Het spreekt vanzelf, dat dit zijn voor geschiedenis heeft. De gezanten van paus Leo IX kwamen praten om moei lijkheden tussen de beide kerken op te lossen, die dus toen al bestonden. Het schisma kwam uiet zomaar uit de lucht vallen. Het is het gevolg van een ver vreemdingsproces, dat eeuwenlang duurde, van een gebrek aan communi catie en het heeft vele oorzaken. Bij de beschrijving van deze laatste wordt vaak teveel nadruk gelegd op theolo- Den HAAG (ANP) Tegen I no- vember 196? is de benoeming te eer wachten van generaal-majoor L.A. Sa- valle tot commandant van het le le gerkorps van de Koninklijke Land macht. Generaal Savalle zal dan lui tenant-generaal E. J. C. van Hoote- gem opvolgen, die de dient met pen sioen gaat verlaten. Horizontaal: 1 plaats In N. Brab., 6. uurwerk, 12. plaats in N. H., 12. plaats in Italië. 14. sine dubio (afk), 15. spo- replant, 17 maand van het jaar, 18. roemrijker gedachtenis (afk. Lat), 19. vreemde munt 21 plaats in Gelderl,, 23 steensoort 24 godin van de twist, 26. bastaarduitgang. 27. zijtak Garonne. 28. hoenderachtige vogel, 30. halsdoek, 31. onbep. voornaamw.. 32. donkere zol der in molens, 34. doortochtgeld, 36. bijwoord. 39. zuiver, 41. patroon, 43. Ram. keizer, 45. lijkvaas, 46 schaker van Helena, 48. sportterm, 49. scheik. ele ment (afk), 50, vaartuig, 51. hoofddek sel, 53. deel van de bijbel (afk). 54. ver dieping. 56. jaargetijde, 58. gebeden ge durende negen dagen, 59. wijze van doen. Verticaal: 1. plaats in N. Brab., 2, bestelling, 3, staatsbedrijf (afk), 4. ge sneden steen, 5. drietenige struis, 7, voedsel, 8. steen, 9. vreemde munt (afk), 10 nauwer, 11, stad in Italië, 16. groen te. 17. voorzetsel. 20 buiging. 22. be dekking van een gebouw, 23. tussenzet- sel, 25. jongensnaam. 27. stok bij 't kaarspel. 29. vlies, vel, 30. boom. 33. plaats in Gelderl.. 34. metaalsoort. 35. honingbij,'37. verstandig (barg), 38. Ne derlandse schilder. 40. muze van het minnegedicht, 41. tam, 42. deel van de mond, 44. intrest. 46. salaris (Vlaams), 47 teken dat in de psalmen voorkomt. 50. leeftijd (Fr) 52. voorzetsel. 55. ad vocem (afk), 57 schelk. element (afk). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 2. Rome, 6. tros, 10. Em, 12. pastoor, 14. ma, 15. ram. 17 apart, 18. dam. 19. vaars, 21. stère, 23 elan, 24. sta, 26. tree, 27. beeld, 29. 31. maand, 34. de, 35. al, 36. md. 37. is, 38. rakel, 41. smart. 44 telle 47 aard, 501 tea, 51. egge, 53. kroon, 55] pneü?' km. 57. oneer 60 ene 61 ea, 62 rooster, 64. te. 65. hert, 66. stok] 5 !'fa: servet' 3- °P. 4 Maas, n 2?; 5?r'. ,rots.' 8- °-r- 9- kameel, 11. maal, 13 tante, 14. mare, 16. maart. 18. deren 20. R.N., 22. t.t., 24. sen, 25 fi?' tl Ae 4,28j Damme, 29. eer, 30. tak, 32. Ada, 33. dit, 39, Aaron, 40. Lek, Ir 42' 43- kakker, 45. leges, «ia' 49- do- 51. er, 52. Spy- Noor. 55. pret, 58, not, 59. ets, D<5. re, 63. r.o. Maar ze ontstonden wel, toen in het begin van de vierde eeuw keizer Kon- stantijn met zijn hof naar Byzantium .trok. Op de concilies va»n Konsbantiino- pel (381) en Chalcedon (451) werd voor de bisschop van de nieuwe keizerlijke residentie de eerste plaats opgeëist. Rome kon deze pretenties wel onge grond en onwettig verklaren, maar in feite nam Konstantinopel in het oosten de eerste plaats in en bleef die behou den. Inmengingen en beslissingen van de keizers in geloofszaken en volgzaam heid van de oosterse hiërarcheri splitsen de conflictsituatie toe. Zo werd een vi sie op de keizerlijke macht en de daar uit voortvloeiende consequenties een van de voornaamste gronden waarop oost en west uit elkaar zouden gaan. Een gebeurtenis dtie de geesten politiek en godsdienstig nog verder zou schei den. Het was de kroning van Karei de Grote tot keizer .door paus Leo te Ro me in de kerstnacht van het jaar 800. Dit feit hebben de byzantijnen de paus, en in hem heel de Latijnse christenheid, zeer kwalijk genomen. Hun keizer was altijd de plaatsvervanger van God op aarde geweest. Hij alleen, want naast hem kon er geen tweede zijn, zoals ook God zelf één is. Met heel deze ideologie rekende de paus-in één slag af. Het was een klap in het gezicht van de Byzan tijnen. Voor hen was dit het bewijs, dat in de ogen van het westen het Byzan tijnse rijk had afgedaan. Het verschil in cultuur en in politie ke opvattingen is sindsdien dè grond gaan vormen voor grote theologische twisten over de voortkomst van de Hei lige Geest en uiteindelijk ook over het primaatschap van de bisschop van Ro me in de kerk. Het definitieve schisma dateert van na de vierde kruistocht en de onder gang van het Latijnse rijk in Konstan tinopel in de 13e eeuw. Tweemaal nog ls geprobeerd om de eenheid te her stellen op het concilie van Lyon (1274) en op dat van Florence (1439). Maar alle moeiten waren tevergeefs. Theo logisch kwaim men wel tot een overeen stemming, maar de afkeer voor elkaar was zo groot, dat de besluiten van de hoogwaardigheidsbekleders bij het volk geen ingang meer vonden. Sinds 7 december 1965 zijn de ban vloeken, die Oost en West elkaar ln 1054 toeslingerden, opgeheven. Daar mee is de eenheid tussen de Latijnse en Byzantijnse christenheid nog geenszins een feit, maar wel is de eerst en voor naamste stap op het pad van de een wording gezet. Oost en West beschou wen elkaar niet meer als vijanden. Dat is het grote belang va-n de verklaringen van paus Paulus VI en patriarch Atte- nagoras, welke laatste onlangs ver klaarde, dat de hereniging van de ortho doxe en de katholieke kerk binnen af zienbare tijd zal plaatsvinden, P. dr. Gabriël-Mfinninghoff (ADVERTENTIE) Die jaagt, die wint! Dat is 't devies van het legioen dat slaglijsten op de Esso verkooppunten). De animo is deelneemt aan de spannende Esso Tijgerjacht. Velen zelfs zó groot, dat Esso ijlings kaartjes heeft bijbesteld, hebben de eerste buit al binnen: met 3 dezelfde tijgers, Meer jachtkaartjes betekent nóg meer kansen, nog met 2 gelijke tijgers of met 5 gespaarde tijgerjacbtkaar't- meer prijzen! Het enorme prijzenbedrag van f 300.000 is jes. Vooral dat sparen is een ware rage! De tijgeijacht- verhoogd tot niet minder dan f 425.000'. Doe mee! Jaag jury heeft alleen al in de maand maart een stortvloed meeSpaar meeRuil meeVerzamel snel 5 Esso tijger- aan inzendingen verwerkt (zie de indrukwekkende uit- jachtkaartjes met de letters T, IJ, G, E en R. Pastoor Amedee Suenaert uit het land van Aalst is een harde vlieger. Wat zyn ónder-pastoor, eveneens fel duivenliefhebber, maar dan gebraden, niet belet, er alle weken los onderdoor te zitten. De paster luistert gaarne naar wijze raad van oude sjarels, liefst boven de tachtig. H$ legt hun wijsheid vast in aforismen, die hy te gepaster tijd boven haalt. Hoe zij de duif bekeurden zegt de eerwaarde heer en wat zjj uitvonden steunt op jarenlang zoeken en veel ondervinding. Zjj hadden niet de mogelijk heden van tegenwoordig. Wij mogen echter hun kennis niet versmaden en nemen er gaarne het onze van. „Zegt eens, mijne vriend, hoe keurde gij de kweekduif in uw tijd?" De een en tachtig jaar oude melker zegt: „Ik pakte de duif en trok de vlerke open. Ik blies de binnenpluimen weg en be zag goed de schachten en de pennen van onder. Waren ze zwart, dan moest ik hem niet hebben, het was de mijne niet. Alles moet daar schoon wit zijn om uit voort te kweken. Vermijd die zwart-uitziende schachten. Poult ge er op, uw pieten zijn vliegen!" Een andere veteraan, hij is drie en tachtig en heeft al zijn leven duiven gehad. „Hoe erkent gij de rappe vlieger?" „Hewel, het oog van de duif moet hoog in de kop liggen. Hoe meer het oog boven de doorlopende rechte lijn van de bekspleet ligt, des te beten," (Volgens dat het schijnt kunnen zulke verder kijken, gelijk ne méns die op zijn tenen gaat staan en zijn hals uit rekt.) (den Br.) „Welke duiven houdt u nooit op uw kot?" Eentje van diep in de tachtig, ant woordt gepast: „Mannen met een groot karkas en die steeds zwaar wogen van het vet, hield ik op mijn kot niet. Be ter in de pot dan op het kot." „En het beste middel om prijzen te winnen?" Antwoord: „De duiven moeten u gaarne zien. Elke week een dag vasten op het menu." Hij kan het weten, vriend lezer, want hij was een groot kampioen. Ieder zijn wijsheid, hij kende er wat van. De vitesse-vluchtjes die in het begin van het seizoen vervlogen worden, Is natuurlijk allemaal lichte kavalerie (zware Belzen). Eens dat wjj boven Parijs komen, komt er aardigheid aan. Dan komt er ook meer tekening in de strijd; de wieltjesplakkers worden dan van meet af aan uit de wielen gelost. Ploegleider Wagtmans zegt: „Alle (ADVERTENTIE) 70720 D hout is geen timmerhout. Van zodra ze een berg gezien hebben, zit bij sommig- te de schrik er al in." De Bredase Bond zat met 4227 duiven op Vilvoorde, wegens de dikte van het wolkendek lag heel het zaakje door mekaar. Talrijke slimme kleppers muis den er van onder en het peloton heeft ze nooit meer gezien. Wie de uitslag beziet, zal mij gelijk moeten geven; Meeuwissen, Hakkens, Tijs en Voeten, kregen hun vollen voorop en waren met de centen weg. Hier is de uitslag 1 F. Remie, 2 en 19 Chr. Meeuwissen (niet te verwarren met de Lange Piet Meeuwissen van de Haagdijk, al mo gen wij die ook niet uitvlakken), 3 A. F. Damen, 4 J. Peters, 5 A. J. Hoo vers, 6 W. Vermeulen, 7 C. P. Timmers, 8 G. Lokhof, die ook op Duffel vlug was in de spurt, 9 W. Tuk, 10 M. Nijen- huis, 11 Pawel Hojka, hij weer, 12 L. J. Helmer, 13 G. van Erp, 14 J. Hak kens, 15 W. IJzermans, 16 Jos Mol, 17 C. Jaspers, 18 Piet Lambregts, 20 Sjef Buuron, 21 J. Duforné, 22 Jac. van Gils, 23 Pastoor Luyckx, die zijn con frater Suenaert van tijd los onder ta fel vliegt, 24 A. M. Crul, 25 P. Boeren, 26 Jan Tijs, 27 H. Voeten. 28 Jac. Horward, 29 Keesje Brosens, 30 A. Lips De duivenmaatschappij „De goede verwachting" te Axel zat op Doornik: 1 en 7 A. Peersman, 2 en 9 A. Roose, 3 en 5 J. Brugge, 4 K. Verbunt, 6 J. Scheele, 8 J. Sijs, 10 Ch. Tieleman. „Koningin Juliana" te Raamsdonks- veer op Duffel: 1 3 4 7 en 11 Sjef van Seeters, 2 H. Snijders, 5 C. Broeders, 6 A. van Kuyk, 8 Jac. Kieboom, 9 P. van ïersel en 10 M. Kruysen. Ze vielen als mussen. De „Vredesduif" te St.-Willebrord op Vilvoorde: 1 P. de Kok, 2 C. Mulders, 3 en 5 A. Heeren, 4 M. de Jong, 6 en 9 P. Muys, 7 P. Brouwers, 8 P. de Jong, 10 A. Hermans. „Nog Sneller" te Breskens zocht het in Moeskroen; op dit ritje geraakten de kleppers in de olie, ik bedoel mist, zo dat de snelste tijd niet boven de 960 meter per minuut uitkwam: 1 J. van den Broecke, 2 J. Pleyte (oftewel Peute was niet te best leesbaar), 3 H. Schel- straete, 4 A, Boekhout, 5 Ko Quaars, 6 In de Ren, 7 J. Adams, 8 J. Jacobs, 9 P. Verploeg en 10 Izak Riteco (en zonen). De „Oorlogsduif" te Drunen: 1 en 5 Gebr. Van Kuyk, 2 en 8 C. Brouwers, 3 A, van Halder, 4 en 6 Jos Leytens, 7 G. van Tuyl, 9 H. Broeren, 10 J. Koevoets enz. De C.C. Nieuw Ginneken zat met 833 duiven op Vilvoorde: 1 en 16 A. Oomen, 2 12 en 15 H. C. van der Aa, 3 J. Roovers, 4 F. J. van Gils, 5 Wim de Jong, 6 Chr. Martens, 7 .en 11 C. Wijgaarts, 8 en 14 J. Smeekens, 9 W. van Hooijdonk, 10 H. van der Velden, 13 Wout de Jong, 17 P. Kokx, 18 Chr. Martens, 19 A. van Rijckevorsel, 20 A. Marijnissen enz. Serie 2 A. Oomen, serie 3 Gebr. Graumans. De „Luchtbode" te Loon op Zand op Vilvoorde: 1 7 9 10 22 enz. G. Schoen makers, 2 14 A. van Laarhoven, 3 W. van Ooijen, 5 A. Aarts, 6 8 12 H. van der Linden, 11 A. Kuyten, die er haze- vet aan gedaan had, 13 K. van Esch, 15 17 enz. M. Vera, 16 18 enz. G. IJpelaar 19 Gebr. Boons, 20 H. van de Velden enz. „Waspik" zat op Herentals: 1 10» en 15 F. van Onzenoort, 2 3 9 en lfi J Timmers, 4 W. Donks, 5 Th. Gysmani 6 J. Gommers, 8 en la P. de Grauw, 1-1 A. van de Mosselaar enz. By duiven ls het bij de tegenwoordige stand van onze kennis een onmogeiyk- heid ze te drogeren. Wat ik als een groot geluk beschouw voor duiven en mensen. Confrater Petit schryft over de co- feïne, waarmee het nog wel eens ge probeerd wordt. Schoenmaker van stiel zijnde en dus geen medicus, is Petit altijd voorzichtig in zyn uitleg j Cofeïne is een kort versterkend en opbeurend middel, prikt het zenuwen systeem aan en versterkt ook de wer king van de hersenen, bij zover dat het de weerstand tegen vermoeidheid kan verhogen en de juiste oriëntering tot in de hoogste graad opdrijft. Het werkt na enkele minuten. Doch dit is het nu alwaar de hond geboden staat en wat het gebruik ervan bij duiven uiterst problematisch maakt. Na vier en twin tig uren is alles natuurlijk reeds lang uitgewerkt. Het wordt wel geprobeerd voor dui ven die de zaterdagavond worden in- gekorfd en de zondagmorgen in Quie- vrain gelost. Twee koffiebonen zouden voldoende zijn (steeds volgens Petit) om het oriënteringsvermogen te ver hogen en het werk van de spieren te vergemakkelijken. Doch de zaak is te weten, wanneer twee van die mannen per dwang ingegeven in de krop van de duif hun werking zullen hebben. Wij hebben nimmer het experiment gedaan. Wel weten wij dat men op zekere dag in een der manden van de R.U.P. te Charleroi een dode duif vond met een dertigtal koffiebonen in hare krop. Wat alleszins wel te straf ge weest zal zijn, vermits het dier eraan gestorven is en nooit meer terug thuis geraakt is bij hare baas. Treurig maar waar gebeurd. Allemaal goeie. DEN BRUINEN Mijnentwege hadden ze hem in het gevang gedaan op water en brood. Of op énkele koffiebonen. MILTON (MASSACHUSETTS) (AF) Pierre Salinger, voorlichtingstnan van wijlen president John F. Kennedy, heeft donderdagavond verklaard dat hij en niet mevrouw Kennedy William Man chester heeft uitgekozen voor het schrij ven van het hoek „Dood van een presl- dent". Volgens Salinger heeft Manchester zich met gehouden aan een gemaakte afspraak Salinger, die te Milton een zin:g hield voor Curry College zei dS binnen zestig dagen na de

de Stem | 1967 | | pagina 17