MIDDELBURG: 750 JAAR VALLEN EN OPSTAAN Zuid redt zich we Werkelijk met het lo Juist christ Harmonie Zekerheid Onrustig Karei V Concurrentie Goede naam DAGBLAD PE STEM VAN ZATERDAG 15 APRIL 1967 Armoede Veranderd Sucessen Aanstekelijk Consultatiebureau Viervoeter (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het klinkt zo aannemelijk. Als Noviomagum Nijmegen geworden is, dan ligt het voor de hand dat Middelburg ontstaan is uit de Romeinse ves ting Metelli-burgum. Zeker als men hierbij aanneemt, dat een ze kere Metelli de stichter van Zee- lands hoofdstad is geweest. Een charmante, pseudo-wetenschap- peljjke theorie, die geen enkel vaststaand gegeven als basis heeft en aan de betrouwbaarheid waar van trouwens al enkele eeuwen geleden ernstig werd getwijfeld. De verklaring, die prof. Huizinga voor de naam van de Zeeuwse hoofd stad geeft, lijkt nog kinderlijker en simplistischer dan de theorie die hier mee wordt ontzenuwd. Heeft men tot diepin onze eeuw aangenomen, dat „de stad vanouds geweest zou zijn een burgt, gelegen op 't midden van 't Eiland" - aldus de Cronijkalmanak van 1791 - prof. Huizinga vond duide lijke aanwijzingen voor de juistheid van zijn stelling dat de naam Middel burg werd gebruikt voor een burcht, gelegen tussen twee soortgelijke sterk ten op het eiland Walcheren. Dat zou den dan Souburg en Domburg geweest moeten zijn, die samen met Middel burg een verdedigingsgordel hebben gevormd in de tijd van de Noorman nen. En dat is tot nu toe althans de beste verklaring gebleken: bij de op gravingen, die onmiddellijk na de mei dagen van 1940 werden verricht, is de Karolingische oorsprong van Middel burg duidelijk komen vast te staan. Te midden van al deze toch nog hypothesische (on-) zekerheden bestaat er over één punt tenminste absoluut geen twijfel: het feit, dat Middelburg In 1217 stadsrechten verwierf, ten tij de en uit handen van gravin Johanna van Vlaanderen en graaf Willem. I van Holland. Zodat de festiviteiten, die de Zeeuwse hoofdstad ter viering van het 750-jarig stedelijk bestaan wil organi seren niet afhankelijk behoeven te wor den gesteld van het al dan niet juist zijn van allerlei meer of minder we tenschappelijke theorieën. En dat is maar goed ook Die stadsrechten zijn uiteraard niet go maar uit dc lucht komen vallen. Zij betekenden de officiële erkenning van de groeiende betekenis van Middel burg, dat zich van omheind gehuchtje had weten op te werken tot admini stratief en economisch centrum van Walcheren. Reeds ruim een eeuw voor de verlening van de stadsrechten noemt Thiofried in zijn hagiografie over St.- Willebrord de ,,Mitthelburgensis por- tus", die toen al zeer nauwe handels betrekkingen onderhield met Antwer pen. De stadsrechten gaven Middelburg een college van schout en schepenen, belast met het bestuur van de stad èn de rechtspraak. Rond 1250 werden de rechten van Middelburg aanzienlijk uit gebreid, wat de deur naar een toekomst van ongekende bloei opende. Rooms- koning Willem II was voor Middelburg in de Middeleeuwen de grote man: de opmerkelijkste expansieve daden van Middelburg vonden onder zijn re gering plaats. Zijn verbondenheid met het lot van de Zeeuwse hoofdstad blijkt trouwens afdoende uit het feit, dat hij, in 1256 in het verre noorden om het leven gekomen, in de Abdijkerk van Middelburg begraven ligt. Middelburghoofdstad van Zeeland, bestaat 750 jaar. Rijke handelsstad van welêer. Be stuurscentrum door de eeuwen heen. Op het poststempel van vandaag staatwoon- en indu striestad, centrum van onder wijs en cultuur. De twee artikelen op deze pagi na vertellen over deze stad. Het ene gaat over zijn verledenhet andere is midden in de actuali teit geplaatst. De contacten, die Middelburg onder hield met Vlaanderen, vinden een dui delijke afspiegeling in de organisatie van het stadsbestuur: het feit, dat de burgemeester, die bij de uitbreiding van de stadsrechten zijn intrede deed, gekozen werd uit de schepenen, is een navolging van het Vlaamse voorbeeld. Ook in geestelijk opzicht profiteerde Middelburg van de faciliteiten, die haar van hogerhand werden verleend. De Abdij onderging verschillende uit breidingen en in 1266 vond een parochie scheiding plaats, die de kerkelijke organisatie van de stad voor de duur van de Middeleeuwen bepaalde. Nog vóór het einde van de dertiende eeuw werden de grondslagen gelegd voor de economische verhoudingen, waarin Middelburg in de volgende vijf eeuwen een steeds belangrijker plaats zou gaan innemen. Laken en wijn, de twee voornaamste handelsartikelen in het Middeleeuwse Middelburg, werden reeds toen genoemd: wijn in het oud ste stadsprivilege en laken in het sta tuut, dat in 1271 aan het kooplieden- gilde van de Zeeuwse hoofdstad werd verleend. In dit statuut wordt reeds de Laken hal, die later een centrale plaats zou gaan innemen in het Middelburgse eco nomische leven en naar alle waar schijnlijkheid de oudste is van heel Nederland, genoemd. In de periode van de stichting tot onze eeuw heeft Middelburg twee keer tijden van grootse bloei gekend. De eerste periode werd gekenmerkt door een echter niet zo opmerkelijk passief karakter van de handelsbewe ging, de geprivilegieerde stapel, een toenemende handelsuniversaliteit en het stempel dat de katholieke geloofs- en levensleer op het gehele leven drukte. De veertiende eeuw begon voor Mid delburg overigens onrustig: met een beleg door de Vlamingen, die onder de Zeeuwse adel een ruime aanhang vonden, maar in Middelburg, dat graaf Floris V trouw bleef, een felle tegen standster ontmoetten. Na de dood van de Hollandse graaf in 1296 moest de stad het opnemen tegen VVolfert van Borssele, wiens gezagsaspiraties zfó niet wenste te volgen. Hij brak zijn beleg voortijdig af, maar hij werd vrijwel onmiddellijK ..opgevolgd" door de Vlamingen, die in 1303 de stad veroverden. En ook de Hoekse en Kabeljauwse twisten lie ten Middelburg niet onberoerd. De stad koos aanvankelijk de zijde van Margaretha van Beieren maar al spoe dig liep zij over naar het kamp van Margaretha's zoon Willem V, die Mid delburg hiervoor beloonde met een reeks belangrijke privileges. Toen her tog Aelbrecht zijn broer Willem op volgde bleef de toestand roerig: Mid delburg h erriep haar keuze en stelde zich tegenover Aelbrecht op. Maar de ze moeilijkheden waren vrij snel van de baan. Zelfs zo, dat Middelburg juist aan deze heer Aelbrecht een groot aantal belangrijke privileges op eco nomisch gebied te danken had. Na 1440 brak de zon eerst goed door. Dat leidde in 1452 tot het be gin van de bouw van iets, waar Mid delburg vijf eeuwen later nog met recht trots op is: het stadhuis. En af gezien van enkele minder ingrijpende gebeurtenissen was de 15e eeuw voor Middelburg er een van rustige ont wikkeling, die aan het begin van de 16e eeuw werd versneld door het op treden van Philips de Schone. Hij stond in 1501 toe, dat de stads- vierschaar een andere benaming voor de schepenbank binnen de stad en haar jurisdictie (Arnemuiden) buiten de zitting van de hoge vier schaar de volledige criminele justitie zou gaan uitoefenen. Dat had verder strekkende gevolgen dan op het eerste gezicht lijkt, want de eerste hoge vier schaar, die daarna werd gehouden, was gelijk de laatste. Dat gaf Mid delburg voor dit gebied düs het bezit van de hoogste rechtsmacht. In 1517 was het justitiële succes com pleet: Middelburgse bevoegdheden wer den uitgebreid tot heel Zeeland be westen de Schelde. Dit gevoegd bij het feit dat de stadsvierschaar sedert 1456 al recht sprak over alle Zeeuw se wateren, vormt het een duidelijk be wijs voor de betekenis van Middel burg. De Middeleeuwse bloei van Middel burg bereikte het hoogtepunt onder Karei V. Werd in 1518 het stadhuis nog eens uitgebreid en verfraaid, in datzelfde jaar verleende de vorst Mid- Gedeelte van een gravure van Middelburg van de hand van de Amsterdammer Nicolaes Visscher, uitgegeven omstreeks 1670. delburg nieuwe bestuurlijke facilitei ten. Er kwam een college van kiezers, dat ieder jaar de nominatie moest op maken voor de schepenbank en nu konden ook vreemdelingen deel krij gen in het stadsbestuur. De regeringsperiode van Karei V betekende voor Middelburg een schier eindeloze reeks van steeds weer nieu we voorrechten. Het stapelrecht van westerse wijnen werd eerst verleend en later nog eens uitgebreid: in 1531 werd een nieuw havenkanaal gegra ven als vervanging voor de kronkelige en steeds meer verzandende Arne; en kele jaren later werden de binnenha vens verbeterd en daarna werd onder leiding van Italiaanse ingenieurs de stad aan de zuidzijde uitgebreid en ver sterkt. In 1554 kreeg Middelburg een actief aandeel in het dagelijks bestuur over de provincie Zeeland en ook in de polder Walcheren had de stad via haar vertegenwoordiging een grote in vloed. Men zou kunnen zeggen dat Mid delburg tegen de verdrukking in sterk geworden is, want Middelburgs groei (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Iioe spring levend de 750 jaar oude stad Mid delburg op het ogenblik is ervaart men op een heel bijzondere ma nier in de gloednieuwe wijk Mid delburg-Zuid. De eerste bewoners vestigden zich daar in het voor jaar van 1965. Nu wonen er al meer dan 1500 mensen. En wat te genwoordig zelden of nooit ge beurt: Middelburg-Zuid vormt een sterke maatschappelijke een heid, die de problemen en groei stuipen, die elke nieuwe wijk heeft soepel en gemakkelijk weet op te lossen. Middelburg-Zuid heeft zijn veer kracht en zijn geweldige aanpassings vermogen te danken aan de wijkver- eniging, die eind 1965 in het nieuwe stadsdeel werd opgericht. Werd de ver eniging oorspronkelijk min of meer be schouwd als een soort klachtenbureau, dat coördinerend optrad om allerlei wensen met betrekking tot de afwer king van de woningen en de omge ving gehonoreerd te krijgen, al gauw groeide zij uit tot een vereniging, die er naar streefde om de nieuwe wijk in alle mogelijke opzichten leefbaar der te maken. Zodra de eerste acti viteiten in deze richting werden ont plooid sloeg er bij de bewoners een groot enthousiasme los. Behalve dat de bewoners veel belangstelling aan de dag legden bleek al gauw dat tien tallen mensen bereid waren om ook daadwerkelijk aan de opbouw van de wijk mee te werken. De wijkvereni- ging marcheert zo goed dat men in Middelburg-Zuid kan horen zeggen: ,,Ik woon hier plezierig, al was het alleen maar om de wijkvereniging". De wijkvereniging heeft niet alleen in de wijk zelf maar ook bij het ge meentebestuur een bijzonder goede naam. Voor de gemeente is de wijk vereniging enerzijds een magnifiek klankbord voor hetgeen er in Zuid aan wensen en problemen leeft, anderzijds is zij een voortreffelijk instrument om de nieuwe wijk goed op poten te helpen zetten. De wijkvereniging kan Luchtfoto van Zuid, de snel groeiende nieuwste wyk van Mid delburg. aan. Zeker op economisch gebied, want het is Middelburg nadien nooit meer gelukt baar vroegere monopoliepositie te herstellen. Daartoe waren er van wege de snelle ontwikkeling van Am sterdam en de andere steden in Hol land ook niet veel kansen. Een bijzon, dere slag kreeg de stad te verduren in de jaren na 1672. toen de moeilijk- heden bij de Leenbank en de ondergang van de eerste West-Indische Compag. nie (mede tengevolge van de oorlog met Engeland en Frankrijk) de ge meentelijke financiën veranderden in een chaos. Zodat ongeveer alle landerij. en van Middelburg moesten worden verkocht om de financiële positie van de stad enigszins te saneren. En het heeft tot 1720 geduurd voor Middel burg kans zag een klein maar be* langrijk deel daarvan terug te win. nen- j Al werd Zeeland zeker na de val van Antwerpen in 1585, door Amster dam en Rotterdam in economisch op- zicht naar het tweede plan geschoven, het herstel van Middelburg was on- miskenbaar. Rond 1600 werd vanuit Middelburg uitgebreid handel gedre- ven en dit had. mede door de toevloed van niet-katholieke vluchtelingen uit het zuiden, gunstige gevolgen. Reeds in 1578 vond een stadsuitbreiding ten noorden van de Dam plaats en een twintigtal Jaren later werd de opper vlakte van de stad zelfs verdrievou digd (van 48 tot 156 ha). Er was werk en woonruimte in overvloed voor de steeds groeiende bevolking, die in het derde kwart van de 17e eeuw met 30.000 haar hoogtepunt bereikte. ging beslist niet van een leien dakje. De stad had ernstige concurrentie van Veere en Vlissingen, die met name op het gebied van de handel een niet te onderschatten concurrentie betekenden. Later kwam daar ook Arnemuiden nog bij. Dit gevaar werd acuut, toen Ma- ximiliaan van Bourgondië, ondanks alle verboden die hem waren opgelegd, in 1545 de haven van Vlissingen begon uit te breiden. Middelburg was wel verplicht zich neer te leggen bij de bestemming tot vissershaven maar bleef zich hardnekkig verzetten tegen alle outillages voor andere doeleinden. Die er, na de dood van Maximiliaan, voor lopig ook niet kwamen. Met andere tegenstrevers had Mid delburg het een stuk moeilijker. Zo kreeg Zierikzee in 1546 aandeel in de overslag van Franse wijnen, maar de ze dreiging kon spoedig worden bezwo ren. In 1559 kon slechts een proces uitkomst bieden in een conflict met Antwerpen over de stapel van wijn. De Grote Raad besliste in voor Mid delburg gunstige zin, hetgeen resulteer de in een scherpe controle over de Hon- te, die met uitleggers werd bewaakt. De wijnstapel is de belangrijkste ge weest in het Middelburgse handelsle ven van de Middeleeuwen. Tot 1572, toen een crisis het hele handelssysteem v&n de Zeeuwse hoofdstad deed ineen storten. Deze crisis vond in feite zijn oor sprong in de opkomst van het pro testantisme en de strijd tnssen Hol land en de Spaanse overheersing. Er was een eigenaardige situatie ontstaan: het calvinisme was na 1560 krachtig doorgebroken in de hoofdstad, maar het stadsbestuur, dat naar aard en gezindheid katholiek bleef, weigerde de door Alva bevolen maatregelen te ne- rpen. Het werd een moeilijke tijd van angstig laveren tussen de eisen van de regering, die het stadsbestuur tot het einde toe trouw .bleef, en die van ae bevolking. De 19e februari bracht het einde van „Spaans" Middelburg: de door Willem de Zwijger gestelde voorwaarden betekenden het einde voor de bloei van Middelburg, dat de mo rele genadeklap kreeg toen Arnemui den, dat steeds aan Middelburg onder geschikt was gebleven, tot stad werd verheven. Het is merkwaardig hoe snel Mid delburg deze catastrofe te boven kwam. Het economische leven herstelde zich in ijltempo, in politiek opzicht ging het wat trager omdat Middelburg over het verlies van haar privileges jaren lang is blijven mokken. Maar ook deze wonde heelde, en Middelburg nam weer deel aan de strijd om de voorrang, die zij in voorgaande eeuwen bijna moeiteloos had verkregen en weer verloren. Het is een eeuw later. In begin fe- bruari 1795 namen de Patriotten de macht in het nog steeds welvarende Middelburg in handen. En dat bete- kende de inleiding tot de tweede val van Middelburg. De stad verloor in de strijd, die Frankrijk tegen Enge- land voerde, ongeveer al haar han delsmogelijkheden. Het bevolkingsaan- tal liep hard achteruit en er kwam ar. moede binnen de muren. De graan handel, die een tijd van redelijke bloei had gekend, kreeg een zware slag door de afsnoering van Zeeuwsch-Vlaanderen, De vestiging van het Franse be stuur bracht wel enige ordening maar geen daadwerkelijke verbetering. En hetzelfde geldt voor de bevrijding in 1814: het beloofde herstel bleef uit. Daaraan kon zelfs de niet geringe re geringssteun niets of althans te weinig veranderen. Er kwam in 1817 een nieuw havenkanaal gereed, Middel burg kreeg een agentschap van de Ne- derlandsche Handel Maatschappij, er werden pogingen gedaan de theehan del met China te doen herleven, maar de economische verhoudingen waren zo diepgaand gewijzigd, dat al deze maat- regelen vruchteloos bleven. Het werd inderdaad een strijd, want er dienden zich geduchte concurrenten De betekenis van Middelburg, als ha. venstad nam snel af. Er kwamen an- dere havenplaatsen met een veel be- tere outillage en zij ontnamen Middel, burg alle luister. Dr. W. S. Unger, tot zijn dood in 1963 inspecteur van de ge meente- en waterschapsarchieven lit Zeeland en daarvoor o.m. gemeente- archivaris van Middelburg, besloot des tijds zijn boekje „Geschiedenis van j Middelburg en Omtrek" allerminst op timistisch: „Na de wereldoorlog herrees Mid delburg wederom uit haar as, ditmaal in letterlijke zin. Dat een derde bloei periode zal volgen lijkt echter, gezien de zo zeer gewijzigde omstandigheden, niet waarschijnlijk". Maar ook die ver anderde omstandigheden zijn inmiddels wéér veranderd. er toe bijdragen dat de aansluiting van Zuid met de rest van de* 750 jaar oude stad zo harmonisch mogelijk ver loopt. Dat b. en w. de wijkvereniging au sérieux nemen blijkt uit het feit, dat de wijkvereniging zoveel mogelijk in de plannen voor Zuid betrokken wordt. Zo hebben b. en w. een door het be stuur van de wijkvereniging voorge stelde reconstructie van de J. C. Mat- thiasstraat geaccepteerd. Op het stad huis is een speciale contactman aan gesteld voor Middelburg-Zuid. Begin vorig jaar nodigde 't gemeentebestuur het bestuur van de wijkvereniging uit voor een gesprek op het stadhuis. De wijkvereniging bracht verschillende wensen naar voren waarvan een deel inmiddels is gerealiseerd. Naast het gemeentebestuur hebben ook verschillende stedelijke organisa ties de activiteiten van de wijkvereni ging positief gewaardeerd. Bestuurs leden van de wijkvereniging is ge vraagd zitting te nemen in de bestu ren van deze stedelijke organisaties. Ook langs deze weg worden de be langen van Middelburg-Zuid nu behar tigd. De wijkvereniging heeft al de nodi ge min of meer belangrijke succes sen op haar naam staan. In drie wo ningen aan de Oude Vlissingseweg is een tijdelijk wijkcentrum ingericht. De Middelburgse raad heeft 6000 gulden uitgetrokken voor de verbouwing van deze drie panden. Het streven is ge richt op de bouw van een nieuw wijk centrum. Mede op verzoek van de wijk vereniging werden de kruisingen van de Oude Vlissingseweg met de diverse zijstraten in Zuid als voorrangskruising aangegeven. Op aandringen van de wijkvereniging blijft het groene licht van de stoplichten bij het station wat langer branden dan vroeger. Verschil lende problemen met betrekking tot de huizen en de wegaanleg in Zuid werden in overleg met de verschillen de aannemers opgelost. Geen enkel dorp of stadsdeel in Zee land steekt op feestdagen rondom het Koninklijk Huis zoveel rood, wit en blauw uit als Middelburg-Zuid. Begin vorig jaar werden tijdens een bliksem actie 100 vlaggen door de wijkvereni ging verkocht. Drie bestuursleden brachten twee weken geleden nóg eens 7C vlaggen aan de man. De vereni ging zorgt voor het plaatsen van vlag- houders. De wijkvereniging werkt een onge looflijk veelzijdig programma uit. Het dagelijks bestuur komt élke week bij een. Het algemeen bestuur (7 man) zit elke maand minstens één keer rond de tafel. Het eerste grote evenement werd vorig jaar met koninginnedag georganiseerd Het waren kinderspelen waarover ie dereen nu nóg spreekt. Andere activi teiten: eieren zoeken met Pasen (dit jaar zochten 250 kinderen naar 500 ei eren); dauwtrappen met Hemelvaarts dag, pinkstervuur, adventsavond, kerst boomverbranding, tieneravonden, con tact- en spelavonden voor volwassenen filmavonden, dansavonden voor vol wassenen, een fotowedstrijd, puzzel- tochten, poppenkast, teken- en behen digheidswedstrijden voor de jeugd. Dit jaar heeft Zuid een gewel dige carnavalsavond beleefd. Bij het huwelijk van prinses Margriet stond er een draaimolen en ging er een lampionoptocht tussen de nieuwe hul zen. In de sportsector: volleybal, ta feltennis. wandeltochten, strandwande lingen. noem maar op. Er is een dik- ke-buikenclub, die conditie opdoet in duinen en bossen. Kinderen uit de wijk zijn in de afgelopen winter op zwem les geweest in de Purley-pool in Sou burg. Er hebben altijd auto's klaar gestaan om deze kinderen te brengen en te halen. Zo staan er ook altijd auto's klaar om wandelaars naar het strand of naar de start van een wed strijd te brengen. De activiteit van het bestuur werkt aanstekelijk in de gehele wijk. De men sen hebben er plezier in om mee te werken. Voor de adventsavond van het afgelopen jaar was het katholieke koor van Vlissingen uitgenodigd. In min der dan geen tijd had het bestuur 25 "uto's bij elkaar om de 100 kinderen van het koor in Vlissingen op te ha len. De bewoners van Middelburg-Zuid zijn ook van harte lid van de wijk vereniging. Van de 450 gezinnen, die in Zuid wonen, hebben er zich 320 als lid opgegeven. Er is een agent van politie in de wijk, die zich spontaan ter be schikking heeft gesteld om een aantal veilig-verkeerlessen te geven. Enkele deskundigen op dat gebied organise ren autorally's. Het gemeentebestuur heeft plezier in deze van gemeen schapszin bruisende jonge wijk. Dat komt o.m. tot uitdrukking in het be schikbaar stellen van prijzen voor de tuinwedstrijd, die de wijkvereniging vöör dit voorjaar heeft uitgéschreven. De leden van de wijkvereniging zelf betalen een contributie van f 1,- per maand. Dit is een basiscontributie, waaruit de algemene kosten worden betaald. Voor de verschillende activi teiten worden extra-bijdragen gegeven. Er zijn ook dingen, die niet of nog niet lukken. Aan b. en w. is gevraagd of de openingstijden van de Stations- brug veranderd kunnen worden. Jjj brug is de vitale verbinding van fjwj met het centrum. De openingstijden zijn evenwel vastgelegd in een trak taat met België. De pogingen om een dependance van het consultatiebureau in Zuw j* vestigd te krijgen zijn voorlopig alge' stuit op de afwijzende houding y de Kruisverenigingen. B. en w. bereid hiervoor eventueel een won i beschikbaar te stellen. Het ^bestu van de wijkverenigingen blijft intuss druk uitoefenen op de Kruisveren g gen in de stad. De wijkverenigjjjs brengt sterke argumenten naar v Een ervan is dat in iets lrf, een jaar 120 baby's in MaddeiDure Zuid werden geboren. Het was een verrassende erva dat de tieneravonden in Zuid een lukking zijn geworden. Achterai er een begrijpelijke verklaring, leeftijdsverschillen waren te gr De oud-papieractie (één keer veertien dagen) moest gestaaKi den, nadat de wijkvereniging bergruimte kwijtraakte- öMiöing Het bestuur van de wijkve:JL^ Zuid heeft inmiddels contact opg ,-e men met 't Trefpunt, de stichting, het buurthuiswerk in Middelburg muleert. De wijkvereniging wn s met deze stichting samenwerken, delen zijn dat aanspraak kan gemaakt op rijkssubsidie en a werk ten behoeve van de Je Zuid met behulp van beroepskraco kan geschieden. met De beoogde samenwerking vJS. Trefpunt zal mogelijk nog dit j tere vorm krijgen- 2-ja- Tenslotte dit. Er broeit iets in rige Middelburg-Zuid. Men w jaar oude stamvader bij Se~fb;edeP- van diens verjaardag iets aa e Gedacht wordt aan een b j ,„,n, viervoeter, die de eerste gast nen zijn van het dierenpar* wijkvereniging graag in nei v zoll bied Meiveld in Zuid aange zien. n0ir ee- Niet alleen een actief nru.ar handig bestuur, daar in Zuia- Deze bijdrage zou ik willen de misschien wat provocerend een tijdperk in de moderne tij hoefte bestaat aan een door g politiek dan de periode, waarir „Men is tot het inzicht gekd Bouman in zijn boek Vijfstron langrijkste problemen van het reiken van materiële overvloed' deel van geestelijke aard. Aan d een vanuit een bepaalde leven een veel belangrijkere bijdrage politiek. Naast het humanisme een door de christelijke visie op politiek van betekenis blijken t Ondanks de dikwijls mog< blijkende overeenstemming in hel practische vlak zijn er tussei christendom en humanisme diep gaande verschillen. Die moeten wi niet verdoezelen door allen in organisatie te willen persen. Wan: door dat te doen op grond var het argument dat men elkaar op het praktische vlak zo dikwijls weet te vinden kan de geestelij-: ke inspiratie zélf m.i. de be-l langrijkste bron van goed en ef ficiënt politiek handelen ge-I makkelijk opdrogen. Beter: twee of meer verschillende bronnen' van inspiratie dan geen (groeps) inspiratie. Waaruit bestaat nu dle| specifieke bijdrage van de christe lijke politiek Alvorens deze vraag te beantwoor den, eerst een prelabele vraag: wat moet het doel zijn van elk po litiek handelen? In vier woorden gezegd: bevorderen van menselijk geluk. Voor de christen-politicus Is dit doel gebaseerd op de hem op gelegde plicht: de wereld een be tere afstraling te doen zijn van de Schepper. Dit bevorderen van het menselijke geluk Is voor hem afhankelijk van het verbeteren van a) materiële voorwaarden en b) immateriële voorwaarden. Ad a. Onder de materiële voor waarden vallen o.m. het kunnen verrichten van arbeid tegen re delijke voorwaarden; het kunnen bewonen van een huis; het zich kunnen recreëren; het kunnen volgen van onderwijs, het zich kunnen verplaatsen etc. Ad b. De immateriële voorwaar den voor het menselijk geluk zijn van een geheel andere orde van grootte. Zij hebben deels betrek king op het menselijker maken van de diverse hierboven genoemd# onderdelen van de materiële vooi- waaröen: Menswaardige arbeid, hetgeen impliceert de mogelijkheid om ln zijn arbeid iemand te zijn; Menswaardige woning, 'net- geen Impliceert dat bij de constructie van woning en woonomgeving primair uitge gaan moet worden van de vraag: welke eisen stelt de mens uit hoofde van zijn ge- lukstreven aan woning en woonomgeving; een zodanige ruimtelijke ont wikkeling in ons land, dat de mens ook ln zijn woonomge ving de gebieden vindt, waai "ij weer tot zich zelf kan komen. Daarnaast is voor 't menselijk ge- mk van minstens evenveel belang sijn persoonlijke houding tegen over al het geschapene en zijn schepper; het zich realiseren van oen hiernamaals en de consequen ties die dit meebrengt voor het le ven op deze wereld. Wellicht verwacht u, dat lk uit mt onderscheid tussen materiële en Immateriële voorwaarden de conclusie trek, dat de christelijke Politiek zijn specifieke betekenis ontleent aan het benadrukken van on het Inhoud geven aan deze tweede categorie voorwaarden. Hoe belangrijk die ook zijn, het roezen van de christelijke politiek 2® .J® opdracht aan de chrlsten- P?n«cus zou ik liever willen om- njven als het zo goed mogelijk met elkaar ln harmonie brengen an de volgende schijnbaar met el- ar in tegenspraak zijnde taken: I. zich volledig Inzetten om de ma teriële voorwaarden voor het menselijk geluk voor alle men sen zo goed mogelijk te doen zijn, daaronder begrepen: het steeds meer „vermenselijken" van deze voorwaarden; een en ander op grond van de hem gegeven op dracht: de wereld een betere af straling te laten zijn van zijn ohepper. (Laatstgenoemde op- vacht moet voor de christen-po- 'ticus de bron zijn, die hem steeds weer opnieuw in staat stelt - .,r„

de Stem | 1967 | | pagina 10