Turken stelen grote wagens voor smokkel naar Turkije Militairen en geld naar Bretonse kust KANDEEL OP KASTEEL Ernstig incident in Korea dubbel blank VERSNELDE ACTIE NA ARRESTATIE Componistengesin vlucht naar Westen Pompen tegen olie van Torrey Canyon w iwm I!! i mê 9 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 APRIL 1967 9 SLEUTELS GROEP SLEUVEN Geen gewonden na botsing met trekker Trein Nijmegen- Den Bosch drie uur vertraagd BESCHUIT MET MUISJES BAKEN OP RUIT VOOR WIKKERS EN WEGERS HEUGA Hui i sm ^JTTEG^ iHEUGA 12 Koreanen gesneuveld Japanse raket lancering mislukt Grote Markt 25 - Breda (Van een onzer verslaggevers) VAALS De recherche van Amsterdam en Rotterdam is op het spoor van een Turkse autosmokkelhende, die voornamelijk in het wes ten van het land opereert. Amsterdam en Rotterdam vormen de centra van de Turkse activiteiten welke zich bepalen tot het stelen van perso nenauto's die vervolgens illegaal de grens worden overgewerkt om op de markt in Turkije verkocht te worden. (ADVERTENTIE) HET verenigde secretariaat van de ge zamenlijke Indonesische vakverenigin gen heeft besloten de eerste mei niet als internationale dag van de arbeid te vieren. De vakbonden zijn van me ning, dat de communisten bij deze vie ring de boventoon voeren. Het secre tariaat zal de regering voorstellen een andere dag als nationale dag van de arbeid aan te wijzen. Over de omvang van de smokkel en de diefstallen hebben de politie-autori- teiten nog geen juist .beeld. Het vermoe den bestaat wel, dat van een georgani seerde bende gesproken moet worden. Drie arrestaties ztfn tot nu toe verricht. Het spoor werd vorige week donder dag gevonden toen een Turk in Rotter dam bij een autodiefstal op heterdaad werd betrapt. De arrestatie van een landgenoot, die eveneens in Rotterdam werd aangehouden maar wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten werd gesteld, heeft geleid tot een versnelde actie. oZals bekend vond deze arrestatie in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. plaats aan de Nederlands-Duitse grensovergang te Vaals. Daar werd de Turkse dompteur A. S. gegrepen bij een poging Duitsland illegaal te bereiken met een nieuwe Volkswagen 1300. De wagen was voorzien van een Turks kenteken. Een attente wacht meester ontdekte echter dat het Ken tekenplaatje was opgeplakt. Het Neder landse nationale kenteken werd aldus onthuld. Via de motor- en chassisnum mers kwam de marechai^see vervolgens bij de afdeling kentekenbewijzen van de rijksdienst voor het wegverkeer in Den Haag aan de weet, dat de wagen toebe hoorde aan een autoverhuurder uit Spijkenisse. Precies een week tevoren was de wa gen in Amsterdam gestolen. Van Vaals werd de Turk overgebracht naar Am sterdam. Vandaag zal hij worden voor geleid voor de officier van justitie. In de wagen van de Turk werd in Vaals een twintigtal Volkswagensleuteltjes aangetroffen. Bovendien had de man een gereedschapskist bij zich met ma teriaal om documenten te vervalsen. Zijn Turks nationaliteitsbewijs was met behulp hiervan vervalst. Evenals zijn Turkse rijbewijs, dat zo geraffineerd was nagemaakt dat hij er in Duitsland een officieel rijbewijs op had gekregen. Het onderzoek verloopt moeizaam omdat de Turken een bijzonder gesloten gemeenschap vormen. Ze zijn voor de politie moeilijk vatbaar. Vanuit Rotter dam zijn inmiddels, zo deelde de recher che in de Maasstad mee, alle grenspos ten verwittigd van het vermoedelijk be staan van ae autosmokkelbende. Veelal, werd verder in Rotterdam meegedeeld, zijn de betrokkenen zonder werk of hebben zij geen zin om te werken. Ze leggen zich vooral toe op het ontvreem den van zo groot mogelijke auto's die in Turkije goed geld opleveren. Dit wefd bevestigd door de afdeling opsporings- bij stand van het ministerie van Justitie. MORLAIX - ST.-BRIEUX (AP) Frankrijk zal 200 schepen inzetten om zand en zaagsel op de olievlekken te storten, die de Franse kust bedreigen. De regering heeft 15 miljoen francs tor beschikking gesteld, terwijl 3000 mili tairen te hulp zijn geroepen. Bretagne is tot probleemgebied verklaard, terwijl ten noorden van het eiland Ouessant nog steeds een olievlek drijft van 12 bij 42 kilometer. Deze is het laatste etmaal .niet van zijn plaats gekomen. De re- Sering zal op 25 april in de kamer een verklaring afleggen. De Franse minister van binnenlandse zaken. Christian Fouchet, heeft gisteren bezoek gebracht aan de Bretonse Dit bracht in sommige dorpen moeilijkheden met zich, omdat de be volking daar meent, dat Bretagne een stiefkind van de regering in Parijs is. h als .Bretons, ze hebben lak aan ]ullie" stonden op schuttingen en mu ren te lezen. Terwijl deskundigen hopen, dat de olie van de Torrey Canyon met zaagsel cn zand een klonterige massa zal vor men die naar de bodem zal zinken zijn m Saint-Brieux geslaagde proeven ge nomen met het gebruik van pompen. De plaatselijke autoriteiten hebben alle Beschikbare pompen gevorderd. van een kilometer lengte uitgezet om oesterbanken en riviermondingen te be schermen. Op verzoek van de Nederlandse con sul te Brest en de Franse liga voor vo gelbescherming heeft de in Vlaardingen gevestigde Stichting „Vogel Olieslacht offers" gisteren vier deskundigen naar het centrum van de oliebesmetting aan de Bretonse kust gestuurd. Het aantal slachtoffers onder de vogels wordt daar op 30.000 geraamd. Naar verluidt ook de Nederlander H. de Vries aan ue Franse kust om proeven te nemen met het door hem ontdekte oliebestrij dings middel,^ cleanosol. Met een pomp, die door een tractor langs het strand werd getrokken, werd per uur 8000 liter olie opgezogen. Deze werd direct begraven in sleuven, die door bulldozers werden gegraven. De bevolking langs de hele kust werkt hard mee. Zo ook een groep vissers. Ze erkten met hun gezinnen tot in de .acht om van stro en netten een dam maken van negen kilometer lengte, werd in de loop van de dag door i sleepboten naar buiten gesleept een aantal oesterbanken te be- termen. Het vogelreservaat Sept Hes yolledig door de olie omringd. Op ige plaatsen zijn plastic dammen te Deze :even om UTRECHT (ANP) Tussen Geffen en Rosmalen, in de lijn Den Bosch- Nijmegen is gistermiddag om twintig minuten voor twee op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg een landbouwtrekker met aan hanger in botsing gekomen met de snel. trein Eindhoven-Zwolle. Bij de botsing werd niemand gewond maar de trein werd zodanig beschadigd dat hij niet meer verder kon rijden De passagiers van deze trein zijn met een trein die uit de tegenrichting kwam naar Den Bosch gebracht, vanwaar zij de volgende trein naar Nijmegen kon den nemen. De defecte trein moest worden weg gesleept door een hulplocomotief Om half vijf was het treinverkeer weer nor maal. (Van onze verslaggevers) LAGE VUURSCHE Geen blijde gebeurtenis zonder gedenkpenning. Geen blyde gebeurtenis zonder sleutelhanger. Op onze foto hierboven ziet de zogenaamde ooie vaarshanger, vervaardigd door een Amsterdamse firma. Dezelfde firma brengt ook geboorte-ball points, geboorte-asbakjes en wat zij nog meer kon bedenken op de markt. De persconferentie bracht ons tóch nog interessant nieuws. Op de geboorte dag van het prinsenkind zullen, ze op Drakensteyn kandeel drinken. „Kan deeltje op het kasteeltje" derhalve. De burgemees ter van de gemeente waar de baby wordt geboren (dat kan Baarn zijn maar ook Utrecht) mag mee drinken. De burgemeester van Baarn heeft, naar ons werd uitgelegd, al eens eerder kandeel mogen drinken. Dat was bij de geboorte van prinses Christina, die toen nog Marijke heette. Men heeft precies nage daan waar het woord aandeel vandaan komt. De meeste deskundigen houden het op het Latijn se woord „candellum" dat van calidus (warm) komt. Wat er allemaal in zit? Witte Rijnwijn, rode Franse wijn, eierdooiers, suiker, kruidnagelen, pijp kaneel en citroenschil. Je drinkt het uit kopjes. Het is een geboorteritueel in regentenfamilies. Van de PTT wordt hard nadenken gevraagd op de geboortedag. Als de ge boorte tussen midder nacht en 12 uur wordt be kend gemaakt, dan ver- 2 postb behalve als hel een vrijdag Vindt de bekendmaking na 12 uur plaats, dan gaat de tweede bestelling nor maal door. Prins Claus heeft gisteren, na zijn bezoek aan dag bladbedrijven in Rotter dam en Amsterdam, een concert in Nijmegen bij gewoond. Op 18 april wil prins Claus een bezoek aan Rotterdam brengen, waar een forumdiscussie over middenstandsproble men wordt gehouden. Prinses Beatrix heeft weer in de tuin van Dra kensteyn gewandeld, zo deelde de RVD ons giste ren mee. Het gerechtshof te Am sterdam zal op de eerste werkdag na de geboorte dag van een prins of een prinses een korte, buiten gewone, openbare zitting houden. In het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt, zodra het feit van de geboorte bekend is, valt de tweede postbestel- .ing, behalve als het toe vallig is. een tentoonstelling ge opend die helemaal ge wijd is aan „geboorte- en doopplechtigheden bij de Oranjes". Een merkwaardige tradi tie bij de Oranjes is het, dat de kinderen in de dy nastie precies om de 29 jaar geboren worden. Dat is al zo sinds 1851, toen prins Alexander ter We reld kwam. Prinses Bea. trix werd zelf zoals wy weten, in 1938 geboren: ook 29 jaar geleden. Langzaam maar zeker raakt het publiciteitscir- cus rond Drakensteyn compleet. Wij hebben hier nu veertig man op de been, voor wie er straks maar één baby zal zijn om over te schrijven. Bui tenlandse collega's en TV- ploegen beginnen zich knusjes in te richten. Het „posten" bij het hek van Drakensteyn begint te vervelen, maar er staat tegenover dat sommige collega's al aardig begin nen te bruinen. De Limburgse zwerver Rinus heeft ons ver klaard: „Ik heb géén haast. Ik heb een prima kosthuis gevonden in Soest. „Als de blijde ge beurtenis plaatsvindt zal Rinus, die te voet het land doorkruist, een bloemstuk op Draken steyn aanbieden. „Ik heb alle tijd", zei hij „want ik moet pas in mei in Blokker zijn, waar een muziekfestival wordt ge houden. Natuurlijk ga ik daar ook lopend heen." De rijkspolitie hield gis. termiddag een Duitse fo tograaf aan, die zich op verboden grond achter kasteel Drakensteyn be vond. Hij kreeg geen pro ces-verbaal. De Rijkspoli tie zei: „We willen hem alleen duidelijk maken wat de blauwe bordjes ..verboden toegang" bete kenen, want wellicht weet hij dat niet". De gemeentepolitie van Baarn heeft in de afgelo pen week wel enkele pro- cessen.verbaal opgemaakt wegens het negeren van de blauwe bordjes, maar dit betrof Nederlanders. Ma Si 'Tson, een van China's groot ste componisten en violisten is met zijn vrouw en twee kinderen uit zjjn land gevlucht. tHy heeft politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Op de voor grond Ma Si 'Tson, verder v.l.n.r. Ce- cilie, Ma Si 'Hon, een broer bjj wie de familie onderdak heeft gevonden, Ju- Ion en Mary Wong. (ADVERTENTIE) ^JTTEG£Cy 4 4 F H m O <9 BETROUWBAAR Dit merk op de winkelruit brengt u binnen bij een specia- 1 i st-Won i ngi n richter. EFFICIËNT Dit merk brengt u bij een Heuga dealer. Dat betekent solide advies en prompte, perfekte service. DICHTBIJ Dit merk vindt u in uw naaste omgeving. Het Hollandse Huis biedt u een royale lijst van Heuga dealers. A -4 H m O DE EUROPESE bokskampioen in het wêltergewicht Jean Josselin (Frank rijk zal op 10 mei in San Remo zijn titel verdedigen tegen de Italiaan Car- melo Bossi. Hiet gevecht zou oorspron kelijk gisteravond gehouden worden, maar kon wegens ziekte van Bossi geen doorgang vinden. Maarschalk Adrei A. Gretsjko, die eergisteren benoemd is als de Russische minister van defensie als opvolger van wijlen maarschalk Malinovsky, is waarschijnlijk het meest bekend als de man die in 1953 de anti-communistische op stand in Oost-Berlijn onderdrukt heeft. Gretsjko is sinds 1957 eerste onder minister van defensie geweest en sinds 1960 militair commandant van de landen van het pact van Warschau. In 1955 werd hij be noemd tot maarschalk. In 1944 heeft hij als commandant van het eerste gardeleger de Duitsers uit het westen van de Oekraïne ver dreven. Zijn vader was een Oekra- inse boer. Als jongen van 16 jaar heeft Gretsjko in 1919 als soldaat in de burgeroorlog gevochten. T\e benoeming van Gretjsko wordt gezien als een overwinning van de Russische strijdkrachten die kennelijk hebben weten te verhin deren dat de functie van minister van defensie aan een burger werd GRETSJKO BREZJNEV gegeven. Het meest was genoemd Dmitry F. Oestinov, een vroegere eerste" vice-premier, die lid is van het bestuur van de Sovjet-commu nistische partij en die van 1941 tot 1957 minister voor de bewapenings- g industrie is geweest en blijkbaar H nog steeds leiding aan de wapen- produktie geeft. Volgens onbevestigde berichten zou partijleider Leonid Brezjnev op een bijeenkomst na de begrafenis van Malinovsky verteld hebben dat Oestinov zijn opvolger zou worden. De militairen maakten bezwaren en het duurde nog acht dagen na deze vergadering voordat Gretsjko werd benoemd. Omdat de dood van Malinovsky reeds lang verwacht werd, zou dit er op kunnen wijzen dat er een strijd om de macht in de partij is geweest over de defensie- portefeuille. Als dit juist is dan zou de benoeming van Gretsjko een ne- drelaag voor Brezjnev betekenen. Jntussen verwacht men, dat door de benoeming van Gretsjko niet veel zal veranderen in het defen siebeleid van de Sovjet-Unie. Men is van mening, dat de „zachte" lijn, die door de Russische leiders na de Cuba-crisis is uitgestippeld, zal worden voortgezet. SEOEL (AP) Ongeveer 100 Noord en Zuidkoreaanse militairen zijn don derdag voor het aanbreken van de dag twee uur lang in een vuurgevecht ge wikkeld geweest, dat het ernstigste treffen aan de grens was sinds de wa penstilstand van 1953. Tenminste drie Noordkoreanen en een Zuidkoreaan kwamen om het leven. Dit was het derde incident in de gedemilitariseerde zone in twee weken. In totaal zijn tenminste 12 Koreanen gesneuveld, van wie 11 afkomstig uit het noorden. Het V.N.-commando, dat hoofdzakelijk uit Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen bestaat, verklaarde dat de slag 400 meter ten zuiden van de bestands lijn in het VN-deel van de zone plaats vond. Het commando van de V.N.-troepen wil vandaag een vergadering beleggen van de gemengde bestandscommissie om te protesteren tegen het noordelijk optreden. Noord-Korea heeft de Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen bij de de marcatielijn er gisteren van beschul digd donderdag kort voor middernacht op de communistische helft van de zone te hebben geschoten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Wérkelijk onzichtbaar alléén bij chemisch reinigen Breda - Gr. Hendrik III plein 45 - Tel. 323481» Magelhaenstr. 6 - Tel. 36066, Etten-Leur - Wilhelminal. 6 - Te!. 2873, Bergen op Zoom - Piusplein 8-9 - Tel. 3341* Roosendaal - Nieuwe Markt 22 - Tel. 5032, Steenbergen - Blauwstr. 76 - Tel. 01650* 5032. UCHINOURA (JAPAN) (AP) De derde poging om een Japanse satelliet in een baan om de aarde te brengen is vandaag mislukt, doordat de derde trap van de draagraket niet tot ontbranding kwam. De mislukking werd 15 minuten nadat de viertraps 4S3 raket in de wolken ver dwenen was bekendgemaakt door func tionarissen van de Japanse dienst voor de ruimtevaart. De lancering geschiedde op het proefterrein te Uchinoura op het eiland Kioesjioe. Voor deze dunne,wollen, geruite zomersok kunt u kiezen uit vele kleurstellingen Goed ventilerend f5.90 Deze klassieke, 2-kleurige sok is sterk, goed wasbaar, extra verstevigd, perfect aansluitend en verkrijgbaar in 12 kleurencombinaties. f4.95 Hoeveel zaken moet u bezoeken om meer dan 1000 paar sokken te zien? Eén: Hendriksen! Bij Hendriksen vindt u sokken in wol, nylon en cashmere. In prijzen van f4.95 tot f 12.50. Effen sokken, maar ook sokken met blokken, strepen, ruitenEen vrijwel onuitputtelijke collectie en iedere sok is een kwaliteitsartikel met extra verstevigde hiel en teen. En gelooft u maar gerust dat onze verkopers u graag al die sokken zullen laten zien. U behoeft niet winkel-uit, winkel-in te gaan. De service van Hendriksen is er om u die moeite te besparen) firnlo Marlrt OE D*a,

de Stem | 1967 | | pagina 9