LUTHER-HERDENKING IN ROOD jas Campagne in DDR nu ook tegen katholieke kerk KOSTBARE VRIENDENDIENST NOG GEEN OPLOSSING DIEFSTALLEN Vrouwenorganisatie ongerust over werkloosheid Een klap op het hoofd en weggooien Zes maanden voor meineed Minder dood straffen in VS I„Buikpijn" werd Marokkaan in Stein noodlottig Vermissingen goud relatief gering in aantal' 't liefst een échte KALORIK MEDISCH-SOCIALE SECTOR INIFDRMATIFRTRDCiK lk\e,raoek u om nadere inlichtingen over financiële en l9DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 APRIL 1967 POLITIE VOND MARIHUANA ivol afweer-attribu e irwichtige wapens en duidelijk inte de ingang van Hous /an 89.50 tot 169.50. WATERDICHT Geneesmiddel Geen groene kaart meer in EEG? JUBILEA EINDPRODUC1 VREEMDELINGEN Wie kinderen heeft, moet Norit in huis hebben Y oorlichtingsblad over tandhygiëne Af~*D A nmn ir~ QCGTnD landbouwkundigen (MLS, HLS, Tropische AVJin^niOLnC OCLIUn Landbouw Deventer, landbouwmechani satie), tuinbouwkundigen, veeteeltkundigen, leraressen land- en tuinbouw, visserijvoorlichters Gehuwd/Ongeh.. M (Van een onzer verslaggevers) STEIN Bij een inval in hotel Havenzicht te Stein in Limburg, in hotel nog ruim vijftig Marokkanen zijn gehuisvest, heeft de litie ruim twee kilo marihuana aangetroffen en in beslag geno- in. Een 30-jarige Marokkaan, aan wie deze verdovende middelen toe behoorden, werd aangehouden. Hy is intussen aan de officier van ititie in het district voorgeleid en ingesloten. Bij doorzoeking van het hotel In Stein werd bij een andere Marokkaan een apart soort thee en andere ver dachte ingrediënten gevonden, die eigen- eens in beslag werden genomen en thans aan een onderzoek worden on derworpen. De gearresteerde Marokkaan, die werkzaam was bij Staatsmijnen, is te gen de lamp gelopen, toen hij een Ne derlandse collega in Heerlen van zijn buikpijn wilde afhelpen! De Ma rokkaan kende de Heerlenaar reeds langer en er was overeengekomen, dat de buitenlandse gast-arbeider bij het Heerlense gezin in de kost zou komen. Binnen zeer korte tijd zouden de Ma rokkanen namelijk Havenzicht in Stein moeten verlaten. i wel vermoed wordt, dat de Ma an deze partij Marihuana heeft gebracht, toen hy op 25 januari van een vakantie in Marokko terugkeerde, wordt een nader onderzoek naar de herkomst en de bestemming van deze verdovende middelen een diepgaand onderzoek ingesteld. NOTTEVILLE: Om een collega een dienst te be wijzen, wilde een onbevoegde spoor wegman wel even een grote stoom locomotief verplaatsen. Het gevolg was, dat het gevaarte door een stoot- blok heen reed. De Franse spoor wegen zullen wel blij zijn met deze vriendendienst. SCHIPHOL (A.N.P.) „Wel komen af en toe helaas vermissingen voor van i j&ogwaardige zendingen (goud, dia- Mand, briljant, bankpapier, horloges e.d.) maar het publiek kan door de pu bliciteit die dit soort diefstallen wegens bet spectaculaire aspect dat er aan kleeft gemakkelijk de indruk krügen, dat deze vermissingen wel heel frequent voorkomen", aldus het hoofd van de afd. bedrijfsbeveiliging van de KLM, de heer G. D. F. Coutinho, op Schiphol. »,Men moet weten, dat het aantal ver assingen relatief bezien zeer klein is". r-'och zijn er thans in enkele dagen tjjds twee kisten met goud verdwenen, de-eerste vorige week op de reis van de kluis op een Loudens vliegveld naar de kluis op Schiphol, de andere zondag j.l. op weg van New York naar Aruba. ^Deze zaken zijn in onderzoek bij de officiële politie-instanties, op Schiphol bij de rijkspolitie, in Londen bij Scot- laud Yord, in New York bij de F.B.I. eu op Aruba bij plaatselijke politie. Be rijkspolitie op Schiphol heeft alle ■pokkenen aan de tand gevoeld, maar heeft geen enkel spoor ontdekt. De Bending uit Londen bestond volgens de Jöcumenten uit 10 kisten van ieder 51 kg. In de kluis kwamen de leden van de ■pijfsbeveiliginig tot de ontdekking dat er maar 9 kisten waren. In Londen zo is vastgesteld zijn de 10 kisten onder nauwgezette controle Uit de kluis gehaald en op een pallet Baden, dat daarna naar buiten is ge reden. Op dit pallet bevond zich zoals t«bruikelijk ook andere vracht. Over Mies heen was een net gespannen. i-'Het pallet is in zijn geheel in de DC-7 geschoven en ogenschijnlijk is de zaak dus waterdicht. Toch is er een kist ver dwenen en dat kan niet gedurende de Vlucht zijn geschied. ttk?echercheurs a°bten het waarschijn lijk dat insiders een rol hebben gespeeld, fttzij een informatieve, hetzij een daad- Kkelijke. De waarde van de 10 kisten samen >edroeg 2,5 miljoen gulden. Die van öe verdwenen kist met goud dus 2,5 ton. in Aruba werd van een zending van wee kistjes van ieder 27 kg goud er een vermist. Waarde circa 100.000 gul den. In alle gevallen is de schade voor reKenmg van assuradeuren. De Marokkaan had reeds spullen naar de woning van zijn Heerlense collega overgebracht. Toen hij er kort geleden binnenstapte had de Heerlenaar erge buikkrampen. „Ik zal je er van af helpen", zei de Marokkaan en hij haal de een van de twee plastic zakjes te voorschijn, waarin volgens zijn zeg gen thee zat. Het „geneesmiddel' van de Marokkaan had een zodanige uitwerking dat de Heerlenaar zestien uren bewusteloos werd. De Marokkaan kreeg hierna te horen, dat hij zijn spulletjes weer kon meenemen en maar een ander kosthuis moest zoeken. De vrouw van de Heerlense collega, die een en ander erg verdacht vond, stapte naar de Heerlense politie. Deze waarschuwde onmiddellijk de myn- politie, die de verdachte Marokkaan reeds op zijn werk aan de tand voelde, Toen de Marokkanen 's avonds van hun werk in hotel Havenzicht terug keerden, werden zij opgewacht door de rijkspolitie van Stein, die van hoger hand opdracht had gekregen het con tract-pension te doorzoeken, nadat de eigenaar hiervoor toestemming had gegeven. De politie ontdekte onmiddel lijk dat de verdachte Marokkaan zich niet bij de groep landgenoten bevond, toen zij het hotel binnenstapten. On middellijk werd het pand omsingeld. In een der gangen trof men de man aan, die aan de achterzijde het pand was binnengegaan om de twee zakjes met marihuana vlug ergens te verstoppen. Na lang zoeken werden de zakjes met verdovende middelen toch gevonden, verstopt in een badtas. (ADVERTENTIE) pamjiveothator hou" uw ïftdï 'deaalVÜ°lapSet= enz. BS^ÏSsekss joesten. «t (ADVERTENTIE) 'n naam in gas! PELGRIM is ook de fabrikant van het prachtige gasfornuis P 5500 Vraagt gratis folders bij: Pelgrim N.V. - Gaanderen. (Van onze correspondent in Bonn) Het zou wel een wonder zijn, wanneer de Oostduitse communisten niet zouden proberen om ook uit de 450-jarige herdenking van de reformatie politieke munt te slaan. Dit jubileum, dat op 31 oktober a.s. in Wittenberg in Oost-Duitsland zal worden herdacht, krijgt dan ook een rood tintje. De voorbereidingen tot deze herdenking vallen midden in een hernieuwde campagne der communistische machthebbers in de D.D.R. tegen de eenheid van de beide kerken. Deze campagne blijft n.l. sinds enige weken niet meer beperkt tot de „Evangelische Kirche Deutschlands" (de protestantse kerk), maar richt zich nu ook tegen de katholieke kerk. Het motto der Oostduitse communisten: aangezien er geen één Duitsland meer bestaat, existeert er derhalve ook geen kerk voor geheel Duitsland, noch een protestantse, noch een katholieke. Het jubileum der hervorming wordt verder ingepast in een hele reeks van herdenkingen: het 900-jarige besltaan van de Warbburg, de 150e verjaardag van het Warbburg-feest der „Deutscheri Bursohenschaften" op 18 oktober en de 50e verjaardag van de „grote so cialistische oktoberrevolutie", medio oktober. KALORIK UTRECHT (ANP) De vrouwen organisaties van het NKV, het NW en het CNV zijn ongerust over de posi tie van werknemersvrouwen ten ge volge van de toenemende werkloos heid. Zij vragen de ministers van sociale en economische zaken in een telegram „met klem maatregelen te treffen om het sluiten van bedrijven te voorko men en voorwaarden te scheppen, waardoor nieuwe werkgelegenheid kan worden gecreëerd. DEN HAAG Het Duitse lid van net Europees parlement de heer Iller- uS.» Eeeft E.E.G.-commissie gevraagd of ze een moge lijkheid ziet om de zg. „groene kaart" m het E.E.G.-grensverkeer af te schaf fen. h- meent dat afschaffing van Kaart het grensverkeer zal vergemak kelijken en hij wijst er op dat in het verkeer tussen de Beneluxlanden de groene kaart sinds enige tijd ook niet meer behoeft te worden getoond. De Warbburg-jubilea worden georga niseerd door het „Nationale Front", de overkoepelende organisatie van alle partijen en maatschappelijke organisa ties in de DDR dat zich altijd erg goed laat gebruiken als propaganda-instru ment tegen de Westduitse bondsrepu bliek. En ook vóór dat op 31 oktober de vertegenwoordigers der kerken zich in Wittenberg verzamelen, zal de „Freie Demokratisohe Jugend" de Ulbricht- versie van de Hitler jugend enige uren lang door Wittenberg marcheren. Er aal verder een „feestelijk akademisch congres" van de universiteit in Halle worden gehouden ter kroning van de socialistische Luther-research, die zo schreef dezer dagen de „Süddeut- sche Zeitung" in Mümchen Luther voornamelijk ziet als de man, die de „Plebejer-beweging een machtig werk tuig in de hand heeft gegeven", Zo staat het tenminste in het programma voor het congres. De staatsmunt der D.D.R. heeft een herinneringsmedaille in goud, zilver en koper geslagen, die voor de burgers dei D.D.R. niet te koop zijn. Zij mogen al leen worden geëxporteerd en moeiten voor Ulibricht deviezen opbrengen. Verder heeft het S.E.D.-regLme een film laten maken in kleuren die laat zien hoe de Warbburg er van de socialistische kant uitziet. Deze film zal in ibien talen worden na-gesynchroni seerd. •Terwijl de protestantse kerk zijn best heeft gedaan om het lutheranisme een oecumenisch tintje te geven, streeft het regime in Oost-Berlijn naar een na- 'tionaal-politiek effekt van de herden kingen. Ook de 450e herdenking van de hervorming moet voor de burger der D.D.R. zijn „sbaatsbewustzijn" sterken en de buitenwereld de kracht van de D.D.R. demonstreren. Daarbij zal de DD.R, worden gepresenteerd als het elndprodukit van een lange historische ontwikkeling in Duitsland, waarbij dan natuurlijk het socialisme eng met de Duitse geschiedenis moet worden ver bonden en niet waar zij eigenlijk thuishoort met de arbeidersbeweging. Alle feestelijkheden dienen er toe van de DD.R. een van West-Duilbsland se parate natie te maken, waarbij de bondsrepubliek zal worden afgeschil derd als dat deel van Duitsland waai zich alle negatieve tradities en invloe den hebben geconcentreerd. Duitsland is de D.D.R.. zo wil het regime in Oost- Berlijn het op de 450e herdenking van de hervorming voorstellen aan de bezoe kers uit vele landen, die bij die gele genheid naar Wittenberg zullen komen. Het gaat dus helemaal niet om een herdenking, die de Duitse protestanten in West en Oost samen kunnen vieren. Het gaat alweer om het staatsbe lang. d.w.z. om het belang van de S.E.D. en de partijbonzen. Natuurlijk heeft het regime de macht en het zal die ook gebruiken om Westduitse bezoekers van Wittenberg vandaag te houden. Die zouden daar slechts heit beeld van de D.D.R. als alleen-zaligmakende Duitse staat storen. Als West-Duitsland Luther Wil geden ken, moet het dat maar op eigen gele genheid doen. Dat is ongeveer de re denering der machthebbers in Oostber- lijn. In Wittenberg hebben ze niets te zoeken. Zij zijn daar vreemdelingen en bovendien nog personae non grata. Ofschoon het de protestantse kerk in Oostduitsland is toegestaan de kerkelij ke festiviteiten onder eigen regie te or ganiseren, is het natuurlijk ondenk baar, dtat het regime ook daar niet een vinger in de pap zou willen hebben. De hervorming gaat niet alleen de kerk, RIO DE JANEIRO (RTR) In Rio de Janeiro is een proces be gonnen tegen een politieman die samen met zes collega's een ra dicale oplossing had bedacht voor het bedelaarsvraagstuk in de Bra ziliaanse hoofdstad: een klap op het hoofd en weggooien in de rivier. Zo kwamen in 1962 en 1963 veertien bedelaars aan hun einde. Zij behoorden tot een groep die na herhaaldelijke uitwijzing in de stad bleef terugkeren. De verdachte kan tot 500 (her haal 500) jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld indien hij schul dig wordt bevonden. Zijn mede- beklaagden zullen later terecht staan. De zaak kwam aan het licht doordat een van de bedelaars, die met vijf anderen in het water werd gegooid, erin slaagde naar de oever te zwemmen en z\jn ver haal vertelde aan de militaire po litie. De openbare aanklager zei dat de beklaagden het ten laste gelegde hadden toegegeven. aan, maar ook diegenen die de progres sieve ideeën in Oostduitsland hebben verwezenlijkt, d.w.z. de bonzen der S.E.D. Voor de UlbrichtpariUj Is de reforma tie het vervroegde begin der socialis tische revolutie, omdat na Lulthers the sen de volksmassas hun aanvallen heb ben gedaan op de wereldlijke en kleri kale feodale heerschappij. Luthers vol gelingen waren de voorlopers van het communisme in Oostduitsland. De kerk in Oostduitsland die bo vendien grotendeels is ondergraven door dominees, die het regime trouw heb ben gezworen is machteloos geble ken zich tegen deze verdraaiing van de feiten te verzétten. Om het feest der reformatie te kunnen vieren, moest zij wel aan het kortste einde trekken. De vrijheid om haar eigen gasten ook uit Westduitslaind uit te nodigen, heeft de kerk in Oostduitsland name lijk niet. Ook Westduitse journalisten zullen geen inreisvisum krijgen. Het zal een merkwaardige herdenking van de hervorming worden. Van de theologie is de reformatie iri Oostduitsland ver verwijderd. (ADVERTENTIE) Norit is een befaamd middel bij gewone maag-en darmstoornissen. Maar Norit is meer: Als kinderen ver giftige stoffen hebben gedronken of gegeten kan Norit levens reddend zijn. Bel in zo'n situatie direct de dokter, maar begin alvast Norit te geven, véél Norit. Vraag Norit bij Uw apotheker of drogist. UTRECHT (A.N.P.) De Neder landse vereniging voor mond- en tand hygiëne „Het Ivoren Kruis" heeft een voorlichtingsuitgave over mond- en tand verzorging uitgegeven. In deze nieuwe brochure onder de titel „Zorg of verzorging" worden vrij wel alle facetten van de moderne mond- verzorging behandeld, zoals doelmatige voeding, snoepen zonder schade, tand vleesaandoeningen, de juiste methode van tandenpoetsen en de fluoridering van drinkwater. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse rechtbank heeft gisterochtend by verstek de 21-jarige prostituee Ma^ ria R. B- uit Amsterdam wegens mein eed veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Br was zeven maanden geëist. Toen op 29 december van het vorig jaar haar 23-jarige man. die zij bij de zedenpoli tie had aangegeven, voor de rechtbank wegens souteneurschap terechtstond, had zij, als getuige gehoord, verklaard, dat hetgeen zij over haar man aan de politie had meegedeeld onjuist was. Ter zitting werd zij op last van de of ficier van justitie aangehouden onder verdenking van het plegen van mein eed. Bii haar verhoor door de politie be kende zij op de zitting een valse ver- klaring te hebben afgelegd. WASHINGTON (AP) Ongeveer vier honderd personen wachten in de dodeör cellen van Amerikaanse gevangenissen op hun terechtstelling. Het aantal exe cuties is de laatste jaren echter sterk teruggelopen. Het afgelopen jaar is slechts een man terechtgesteld, ln de staat Oklahoma: Aarion Mitchell, die woensdag wegens het neerschieten van een politieagent in Californië geëxecu teerd is, was de eerste in 1967. De meerderheid van de Amerikaanse Staten heeft in de afgelopen jaren de doodstraf niet meer ten uitvoer gelegd. Sommige gouverneurs veranderen doodstraffen als regel in levenslange gevangenisstraffen, anderen houden houden zich aan een stilzwijgend mo ratorium op de doodstraf. In minstens 18 staten zijn wetsont werpen ingediend die beogen de dood straf af te schaffen. (ADVERTENTIE) Er wordt tegenwoordig veel gepraat over ontwikkelingshulp. Meestal met de beste bedoelingen. Maar goede bedoelingen alléén veranderen weinig aan de bestaande situatie. Ook het zenden van voedsel en geld is niet voldoende. Het verschil in welvaart tussen de rijke en arme landen wordt nog steeds groter. Het is al bijna een cliché-uitdrukking. Wat de ontwikkelingslanden broodnodig hebben is kennis en vakbekwaamheid. Want de beste hulp is er op gericht hulp overbodig te maken. De Stichting Nederlandse Vrijwilligers zoekt op korte termijn voor projecten in landen die om hulp hebben gevraagd jonge mensen tussen 2! en 35 jaar met een goede vakopleiding en ervaring. Aan de uitzending voor twee jaar gaat een voorbereidingscursus van drie maanden vooraf, die in sep tember a.s. begint ln aanmerking komen jonge mensen met een harde kern. Ze moeten doorzet tingskracht en uithoudingsvermogen hebben. Ze moeten teleurstellingen kunnen incasseren en ge duld kunnen opbrengen. Ze moeten vooral nuchter denken en handelen. Voelt u zich geroepen? De sociale voorzieningen zijn zeker redelijk. Materialistisch gezien wordt u er echter niet rijk van. Wèl wint u aan andere waarden. Als u gevoel en begrip heeft voor deze vorm van hulpverlening en over vakkennis en ervaring beschikt in één van de hieronder genoemde sectoren, zend dan de ïnformatiestrook aan de STICHTING NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS, Bezuidenhoutseweg 153 te 's-Gravenhage, tel. 070-854300. Er is wei haast bij. - Het betreft projecten in: Kameroen, Kenia, Nigeria, Peru, Philippïjnen, Zambia. kraamaantekening, hoofd- verpleegsters,verloskundigen, landbouwhuishoudkundigen, leraressen huishoudkunde, groepsleiders f-sters) met een ambachtelijke opleiding TrPj >M/CPI ir CFPTOR automonteurs, onderhoudsmonteurs voor I CL/nlvlOLnL OCV-rlLTl buitenboord-en dieselmotoren, boek-en offsetdrukkers, hand- en machinezetters, binders, fotografen-plaatmakers II Ml Wl IIViy-W I L.vJ I I V sociale voorzieningen en werkzaamheden van devrijwilliger Naam0057 Adres Wnnnplaafg Vakopleiding Beroep Telefoon. Geboortedatum

de Stem | 1967 | | pagina 13