Al Texschelde Sas van Gent dicht NEERLANDIA EN GELDERLANDER GAAN SAMEN I JAMIN I J1ES IHANDEL Van Egeraat leidt nieuw toeristisch instituut Criminaliteit steeg in '66 H Schietpartij in Amsterdam KOFFIEPRIJS VERLAAGD Pond Sterling buiten gevarenzone B «PU mo Zes grote banken gaan samenwerken VOORJAAR 1967 een gezellig lila, jard dessins. )IJNEN kBE in pluche, •AS in voorraad. DAGBLAD VOOR ZEELAND Krachtenbundeling voor toekomst topst Nieuwe mogelijkheden VERKLARING VERSTERKING Veranderlijk MEISJES IN N.-VIETNAM GEWAPEND AAN DE RIJSTOOGST Afwerking Slag Jammer Nieuw initiatief Drakensteyn JOURNALISTEN PROTESTEREN BIJ PRINSES ANDAAG IN AGENT REDT JONGEN ONDER HOOG SPANNING Scherp Vaticaans protest in West-Duit sland Anti-Johnsonrel in Montevideo rr volle maantjes ]07e JAARGANG No. 25478 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 U&9 WOENSDAG 12 APRll 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). ONTSLAG VOOR 190 MAN jn verbetering (gen over (Van een onzer redacteuren) NIJMEGEN - UTRECHT Handhaving van de redactionele onaf hankelijkheid en versteviging van het eigen gewestelijke karakter der betrokken bladen is 't uitgangspunt geweest van een belangrijke fusie in de Nederlandse dagbladwereld, die tussen de N.V. Neerlandia, uit geefster van o.m. Dagblad De Stem en de N.V. De Gelderlander. fusies zijn in het bedrijfsleven een veelvoudig voorkomend verschijn sel, de laatste tijd ook in de kran tenwereld. Door concentratie wordt de continuïteit van de produktie be vorderd en krijgt de werkgelegenheid een veiliger basis. Weliswaar gebeurt het nog al eens, dat een fusie ge paard gaat met produktiebeperking en massaal ontslag maar dat komt dan dikwijls, omdat te laat tot sa menwerking is besloten. Bij de fusie tussen de N.V. Neer landia, die o.m. Dagblad De Stem uitgeeft, en de N.V. De Gelderlander doen zich geen onplezierige bijver schijnselen voor. Het betreft hier dan ook twee kerngezonde bedrijven, die ieder voor zich de dag van mor gen met vertrouwen tegemoet kun nen zien. De besturen van de be trokken uitgeversmaatschappijen hebben echter ook naar de wat ver dere toekomst gekeken. En toen lag de conclusie voor de hand: een ge zamenlijke aanpak van de verdere sociale en technische ontwikkeling biedt de beste garantie voor een blij vende groei en gestadige kwaliteits verbetering van de dagbladen in kwestie. Deze fusie in volledige vrijheid garandeert dus het voortbestaan ook op langere termijn van een groep belangrijke regionale dagbla den. Wat Dagblad De Stem betreft betekent dit in concreto, dat Bra bant en Zeeland verzekerd blijven van een dagblad, dat zijn verant woordelijke, de gemeenschap dienen de functie waarmaakt. Ook straks, bij de begeleiding van de geweldige ontwikkeling, die Zuid-West-Neder- land nog wacht, een ontwikkeling, die de behoefte aan voorlichting, aan een eigen geluid ook nog verder zal doen toenemen. Een eigen gelui-i. In tegenstelling tot bepaalde andere fusies in de Neder landse dagbladwereld wordt name lijk bij deze fusie op geen enkele wij ze getornd aan de onafhankelijkheid van de betrokken dagbladen. Hand having van de redactionele zelfstan digheid is een absolute voorwaarde geweest voor de fusie. In het geval van Dagblad De Stem is zelfs duide lijk sprake van een versterking van het eigen karakter: Voor ons bedrijf wordt een afzonderlijke werkmaat schappij opgericht, hetgeen vergele ken bij de situatie tot dusverre (on derdeel van een familievennoot- schapi ruimere mogelijkheden biedt voor nieuwe initiatieven. Hier dus geen beperking van de diversiteit op het gebied van de pu blieke meningsvorming. Hier dus geen onmondig maken van bepaal de groepen of regio's. Integendeel. Deze fusie bevordert de persvrijheid en dient daardoor de democratie. Zij maakt het mogelijk ondanks de daaraan verbonden enorme kosten te voldoen aan de steeds toenemen de vraag naar meer en betere lnfor- snatie. Deze fusie opent daardoor voor de krant nieuwe toekomstmoge lijkheden, een perspectief dat, naar wij vertrouwen, ook de lezers zal aanspreken Bij deze fusie zijn vier regionale dag bladen betrokken met een totale op lage van ruim 260.000. Doel van de fu sie is garanties te scheppen, dat on danks de enorme kostenstijging als ge volg van technische ontwikkelingen e.d. ook in de verre toekomst het voort bestaan van de bladen verzekerd is. De fusie is gisteren in de hieronder volgende verklaring bekendgemaakt: „De besturen van de N.V. Uitgevers maatschappij Neerlandia te Utrecht en de N.V. Uitgeversmaatschappij De Gel derlander te Nijmegen delen mede, dat zij onder voorbehoud van de mede werking van de aandeelhouders van beide maatschappijen na ampel over leg besloten hebben tot volledige sa menwerking over te gaan. Deze samenwerking zal worden ge- effectueerd door de oprichting van de N.V. Associatie van Uitgevers van Dag bladen en Tijdschriften „AUDET", die als houdstermaatschappij zal optreden van de aandelen van de N.V. Uitge versmaatschappij De Gelderlander en de N.V. Uitgeversmaatschappij Neer landia. De heren dr. H. J. A. Hermens (N.V. Neerlandia) en drs. A. A. V. Tummers (N.V. De Gelderlander), zullen worden voorgesteld als directeuren van de nieu we N.V.; als college van commissaris sen de heren dr. J. Ph. M. van Campen, drs. J. A. H. Delsing, mr. R. A. H. M, Dobbelmann, prof. dr. G, W. Groene- veld, mr. J. H. Jacobs en mr. E. M. J. A, Sassen, terwijl tevens voorgedragen ■worden de heren W. van Gorcum en jhr. A. de Wilde d'Estmael. De samenwerking beoogt een verster king van het aan beide oprichters his torisch toevertrouwde deel in het ge heel van de katholieke Nederlandse dagbladpers door middel van coördina tie van leidinggevende, economische, technische en financiële elementen, om mede daardoor ook in de verre toe komst aan de eisen van de sociale en technische ontwikkeling te kunnen voldoen. (ZIE VERDER PAGINA 7) üHKÜIlKlIHf banden GRATIS erd met de meest mod Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking, met vooral langs de kust enige re gen en elders enkele buien. In «e ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit P?*deli)kn richting, later moge lijk draaiend naar noord. Aan- vankelijk weinig verandering van temperatuur, later daling van temperatuur in de kustge bieden. Vandaag zon onder 19.31; maan onder 22.40 uur. Moreen zon op 05.49; maan op 06.59 uur. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Nagenoeg het hele personeel van de „Texschel de N.V." te Sas van Gent wordt met ingang van 30 april a.s. ont slagen. Op die datum wordt de pi'oduktie van wollen herenstof- fen in het Sasse bedrijf gestaakt. Reden hiervoor is blijkens het gis termiddag door de directie uitge geven communiqué het „binnen kort volledig openen van de gren zen in de gemeenschappelijke markt". Over tie gang van zaken bij de af vloeiing van het personeel werd vol ledige overeenstemming bereikt met de vakorganisaties en het arbeidsbu reau. Voor de ouderen onder de ontslage nen die niet of moeilijk voor herplaat sing elders in aanmerking kernen, wor den bijzondere financiële regelingen ge troffen. Zij zullen extra vergoedingen ontvangen. Het blijkbaar nogal onver wachte besluit van de Texschelde-di- rectie treft 107 Belgen en ruim 80 Ne derlanders. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. In september van dit jaar zullen in Antwerpen, Breda en Utrecht scholen voor toeristische vorming wor den opgezet, waarvoor de oud-direc teur van het NWIT te Breda, dr. L. van Egeraat is uitgenodigd het directoraat op zich te nemen en docent te worden in het vak toerisme. De bedoeling van deze drie dagscholen, zo deelde dr. L. van Egeraat ons mee, is de opleiding van basispersoneel in toeristische func ties. „De nieuwe toristische scholen,", al dus dr. Var: Egeraat, „zullen geen con currentie betekenen voor het Neder lands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme, omdat de opleiding op andere functies is afgestemd". Die opleiding richt zich namelijk op de functies van reisleider, reisbureau employee, toeristisch secretaresse, toe ristisch informatrice, hostess, hotelre ceptioniste en toeristische medewerkers aan periodieken en bij radio en t.v. De drie te stichten scholen zuilen dagscholen worden met een opleiding die ruim een jaar in beslag neemt. De hoofdvakken bestaan uit toerisme en zes moderne talen (waarbij Italiaans, Spaans en Russisch). De scholen, aldus dr. Van Egeraat, worden opgezet in samenwerking met enkele Nederlandse onderwijsinstellin gen en buitenlandse organisaties, waar van de namen nog niet bekend kunnen worden gemaakt. Aan de sa menstelling van het hoofdvak toerisme zouden leraren en toeristische deskun digen uit München, Bern en Luzern hun medewerking hebben verleend. Een deel van het personeel blijft (voorlopig) nog aan het werk op de commerciële afdelingen, die de lo pende orders normaal zullen afwerken. Naar de directie met grote nadruk ver zekert, is er geen sprake van faillisse ment. Men kan alle debiteuren betalen en er is nog voldoende ruimte voor uit betaling van lonen en extra vergoe dingen. Over de toekomst van de nog niet opgeheven afdelingen van het be drijf werden geen nadere mededelin gen gedaan. Algemeen ervaart men het bericht van de sluiting' van Texschelde als een donderslag bij heldere hemel. Wel heeft het bedrijf enkele weken geleden gedu rende enige tijd de werktijden verkort, maar deze maatregel kon vrij spoedig ongedaan gemaakt worden toen er weer voldoende orders waren. De directie deelde toen mee dat alles weer gezond was en er geen enkele reden tot onge rustheid bestond. Zeker voor het arbeidsbureau komt de sluiting onverwachts: eerst gister middag heeft het overleg tussen de Texschelde-directie en het arbeidsbu reau plaatsgevonden. Over de moge lijkheid van hei-plaatsing van het per soneel kon men gisteravond nog niets zeggen: diat hangt o.m. af van de vak richting van de ontslagenen, waarover het arbeidsbureau gisteravond noig* te weinig gegevens had. „Het is heel jammer", vindt burge meester R. den Boer van Sas van Gent, die ook eerst gisteren op de hoogte werd gesteld van de sluiting van het textielbedrijf. Voor zover hij kon na gaan is een groot deel van de 80 ont slagen Nederlanders afkomstig uit Sas van Gent, en dat naar zijn mening bij de sluiting van Texschelde een gevoelig verlies zal lijden. „Het was een bekend en gevestigd bedrijf", aldus de heer Den Boer, die zei wel op de hoogte te zijn geweest van moeilijkheden op de textielmarkt, maar geen ogenblik te hebben vermoed dat dit voor Texschelde dergelijke gevolgen zou kunnen hebben. Hij maakte zich ernstig bezorgd over de herplaatsing van de arbeiders. „Niet voor de technici onder hen", meent hij. „Maar voor de echte textielarbeiders zal het verschrikkelijk moeilijk wor den". Het Sasse bedrijf maakt deel uit van een Franse groep van textielindustrieën die vestigingen heeft in Frankrijk, Bel gië en Nederland. Texschelde werd in 1929 in Sas van Gent gevestigd. De. kath. bond van werknemers in de kleding- en textielindustrie, „St.-Lam- beritus", die eveneens gisteren in het overleg werd betrokken, is bijzonder tevreden over de sociale regelingen, die de directie voor de ontslagenen heeft getroffen. Het bondsbestuur is van oor deel dat aan meer dan alle voorwaarden is voldaan. DEN HAAG (ANP) - Volgens ge- gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen het vorig jaar ruim 181.000 misdrijven ter kennis van Teeon«y. ,„en Kfrncentepolitie tegen 166.000 in 1965 (plus 9 procent). Verreweg het grootste deel hier van betrof vergrijpen tegen de eigendom ia ïofiT Procent meer dan m 196o. Het aantal misdrijven tegen 8 Rfin do? en- misl™"<teling bedroeg V ls 1 Procent hoger dan een leYor€11< (2.200). Een iets geringere mfs""118 Vertoonden de misdrijven te gen de openbare orde en het openbaar cen?f' Si'»2'680, Nn 2'5S0 <P^ 5 Pro cent). Het aantal geconstateerde zeden vrifSrt" i>e,<?roeg 8.600, hetgeen een betekenMitpfo^enöf^ 1965 o,A°°r vcfkeersmisdrijven (exclu 965 JenAo6?g> W3r?? de «Ww W 18170<J9, s respectievelijk 17.240 en vertoonde hix+ pr.°c™tt. In deze sector vertoonde het misdrijf onder drankin. ïln da?" voertui® besturen 7.430 in '66 na em Vaii 5= Errooent! Doorrijden na een ongeval (5.560) en het veroor- letS1 aVan ?od of 'waar lichamelijk lieoeil rest? schuld bij aamVd™« <4130) nepen ïetvp, 16 en 9 procent op. AMSTERDAM (ANP) Vijf grote Europese banken te weten: de Algeme ne Bank Nederland N.V., de Banea Na- zionaie del Lavoro, de Banque Natio nale de Paris, de Barclays Bank Ltd, de Dresdner Bank alsmede de Ameri kaanse Bank (de Bank of America) heb ben besloten over te gaan tot de oprich ting van de Société Finaneière Euro- péenne, zo wordt van ABN-zijde mede gedeeld. De nieuwe financiële Instelling zal be staan uit twee vennootschappen met eenzelfde naam, waarvan de een te Parijs en de ander te Luxemburg zal zijn gevestigd. Het geconsolideerde maatschappelijke kapitaal van beide in stellingen zal bij de oprichting 37,8 mil- joenFranse francs bedragen. De Société Financi re Européenne be oogt in Europa gevestigde ondernemin gen behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een oplossing van problemen, die voortvloeien uit de steeds gecompliceer der wordende internationale marktver houdingen. De instelling zal financiële en banktechnische bijstand verlenen in de meest ruime zin, in het bijzonder in de vorm van middellange en lange kre dieten alsmede door rechtstreekse deel nemingen. De oprichting van de Société Finan eière Européenne betekent, volgens de deelnemende banken, een nieuwe en bij zonder interessante vorm van interna tionale samenwerking in liet bankwe zen. Deze samenwerking betekent niet dat op enigerlei wijze afbreuk gedaan zal worden aan bestaande relaties met andere bankinstellingen of dat toekom, stige vormen van samenwerking zuilen worden belemmerd. (Van ouze correspondent) LAGE VUÜRSCHE De bij Draken steyn wachtende journalisten en foto grafen hebben gisteren een telegram aan prinses Beatrix en prins Claus ver zonden waarin ze zich beklagen over de behandeling die verscheidene foto grafen en journalisten gistermorgen van ambtenaren van de veiligheidsdienst op het koninklijk huis ondervonden. Prinses Beatrix er. prins Claus brach ten tussen elf' en twaalf uur een bezoek aan het achter het kasteel Drakensteyn in aanbouw zijnde privé bad. Reeds vroeg hadden de veiligheidsfunctiona- rissen op de ,,300 Roulbe laan" vanwaar het zwembad duidelijk zichtbaar is, een verbod ingesteld om stil te staan. Een fotograaf dae van het bezoek een: plaatje wilde maken en zich op een bos paadje ter hoogte van het zwembad bevond, werd door een hond van een van de veiligheidsmensen, verjaagd, daarna kreeg hij ok een duw. De an dere journalisten die eeno bezoek aan het zwembad op het Iaanltrje wilden vol gen mochten daar niet stilstaan en heb ben weinig van het prinselijk bezoek k-ulninen waarnemen. ZIE OOK DE RUBRIEK „BESCHUIT MET MUISJES" OP PAGINA 9. NOORD-VIETNAM Dienstplichtige Noordvietnamese meisjes dragen het geweer op de rug als zy de rijstvel den Ingaan om te oogsten. Op elk moment kunnen zij in actie komen. Het zit natuurlijk niet gemakkelijk zo'n geweer maar het went. Niet zel den schouderen de meisjes de gewe ren om overvliegende Amerikaanse vliegtuigen (tevergeefs maar met geestdrift) te beschieten. DE BENELUXLANDEN hebben, een handelsovereenkomst gesloten met Tsjecho-Slowakije, die een looptijd heeft van drie jaar en voorziet in in- en uit- voercontingenten voor 1967. Voor de uitvoer naar Tsjecho-Slowakije zijn voor '67 contingenten opgenomen tot 185 miljoen gulden. pr■/■—fry- Deze politieagent in Corpus Christie (Texas) verrichtte gisteren een unieke redding. De tienjari ge Alfredo Cervan tes was vastgeraakt aan een onderdeel van een elektrische installatie die onder hoogspanning stond. De jongen hing weerloos in een le vensgevaarlijke po sitie. De agent wist hem levend maar ge wond in veiligheid te brengen. Hen verhuizing door de lucht dat speelt alleen een squadron vliegtuigen klaar. Pagina 3. Eén van onze redactrices heeft zich bij wijze van proef in het papier gestoken. Zorgvuldig elk open vuur ontwijkend, schreef zij haar relaas. Pagina 7. Een blik (naar buiten) op John son. Pagina 9. José houdt de kinderen bezig met „De Kleine Stem". Pag. 11. Johnny Kraaykamp betreedt de wereld van zaagsel en koper muziek. Zijn repertoire: de lol. Pagina 10. Lotgevallen van een Teixeira- vennoot In het buitenland. Pa gina 15. AMSTERDAM (ANP) B(j een schietpartij op de Zeedijk in Amster dam zfln vannacht twee mannen ge wond geraakt. Beiden kregen een schotwond in het rechterdijbeen. De 18-jarige R.J.K, verklaarde zonder enige aanleiding beschoten te zijn door een onbekende man. Hij zou diens pistool hebben afge pakt en in het water hebben gegooid. De andere gewonde, do 28-jarige sjou wer J. J„ weigerde een verklaring af te leggen. Op hem werd een doos pa tronen aangetroffen. De sjouwer was ontvlucht uit een inrichting in Nijme gen, waar hij in opdracht van de jus titie was ondergebracht. De politie ver moedt, dat de twee mannen ruzie heb ben gehad en de sjouwer op K. heeft geschoten. Deze zou hat pistool toen hebhen afgepakt en op zijn beurt op de aanvaller hebben geschoten. DONALD SANG.STER, de premier van Jamaica, is gisteren overleden in. Mont real, waar hij na een hersenbloddting in een ziekenhuis was opgenomen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Vanaf vandaag zullen de verkoopprijzen voor ge brande koffie in het algemeen, al naar gelang van de soort, met vier tot tien cent per pakje van 250 gram worden verlaagd. Het potje poeder koffie of opioskoffie van 50 gram zal met acht cent per potje worden ver laagd. Naar uit vakkringen vernomen wordt maakt de daling van de prijzen van de koffie op de wereldmarkt het mogelijk de consumentenprijzen te verlagen. BONN (KNP) Het Vaticaan heeft een scherp gestelde nota aan het West- duitse ministerie van buitenlandse za. ken gezonden waarin het zeer krachtig protesteert tegen „herhaalde eclatante inbreuk" op het nog uit 1933 daterende concordaat tussen Duitsland en de H. Stoel. Het protest is gericht on de onder wijshervormingen in verschalende Duit se landen, die leiden tot opheffing van katholieke scholen en haar opneming in z.g. christelijke gemeenschapsscholen- Het Vaticaan zegt in zijn nota, dat de kerk het belang inziet van de reorgani satie van het onderwijs en zij is oprecht bereid tot onderhandelen. Zij wil echter niet voor voldongen feiten gesteld wor den, zoals aldus de nota dat ge beurd is in Baden-Württemberg en in Rheinlaiïd-Pfalz. (Van onze Londense correspondent') LONDEN De begroting die giste, ren in liet Lagerhuis is ingediend door de Britse minister van financiën, James Callaghan, was de eerste sedert ten minste elf jaar zonder ernstige verho gingen van belastingen. Zowel de conservatieven als de so cialisten maaktten van vroegere begro tingen steeds gebruik om meer belas ting te heffen op verbruiks- en luxe goederen, tabak en sigaretten, bier, wijn, sterke drank en benzine. Ditmaal komen de Britten er goed koper af. Callaghans begroiting van 1967 is neutraal en onsensatiomeel. Ze bevalt geen verrassingen en geen grote wijzi gingen. De minister vain financiën had an derhalf uur nodig om zijn „stilstands- begroting" uit de doeken te doen. Hij verklaarde dat Groot-Brittanuië zich thans in een veel betere financiële po sitie bevindt. Het pond sterling is ster ker geworden en herwint het internatio nale vertrouwen. Volgens Callaghan zijn de vooruitzichten voor de komende ja ren goed. Waarnemers menen dat het gevaar voor devoluatie yan het pond sterling nu helemaal geweken is. MONTEVIDEO (AFP) In het cen trum van de hoofdstad van Uruguay, is het dinsdag tot heftige botsingen ge komen tussen politie en studenten die protesteerden tegen de aanwezigheid van president Johnson in hun land. De studenten die een bijeenkomst wilden houden, richtten voor de univer siteit een barricade op, waardoor het verkeer kwaim stil te liggen. Toen de politie arriveerde, hadden de studenten zich in het universiteitsgebouw terug getrokken. Volgens de politie schoten de studenten vanuit de ramen, maar een studentenleider zei dat alleen rook bommen en krachtige voetzoekers naar de politie waren gegooid. 'ADVERTENTIES NIEUW voor Nederland nu ook m A r- van niet duur we! heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1