meer VIVO Lage inkomens - hoge huren... Tekort tandartsen opvangen met fluor en snoepverbod Apolloproject is de schade te boven Rebellie in FDP I NATIONAAL BUDGETONDERZOEK WIJST UIT: Platteland geeft meer geld voor voedsel uit VOORPRET VAN DE VAKANTIE T andartsorganisaties Professor: alles goed! 229 98 AAR BUITEN Probleem Hallstein opgelost P"Jgkl»fnsfofferi| ASTRONAUTEN NIET BANG Kleine gezinnen Verbroedering provovs en jantjes Ambonezen vroegen geen clementie. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG li APRIL 1967 Aden-missie naar Londen uitgenodigd IS KAAS-EN WARENHOEKJE BESCHUIT MET MUISJES De Gaulle brengt bezoek aan Canada 1 op uit is de huis- goedkoop mogelijk aan de kwaliteit te bri iskoffie m 10 wapentjes (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse maatschappij tot bevordering van de tandheelkunde vindt, dat Nederland zich met alle macht op de preventie van tandbederf moet werpen. Het tandartsbestand is op het ogenblik veel te klein om een goede tandheelkundige verzorging voor iedereen mogelijk te maken. Men maakt zich geen enkele illu- sie dat de situatie voor 1980 aanmerkelijk beter zal zijn. De vakanties komen in zicht en een Amsterdamse inwoner vond dat de moeite waard zyn tent op deugdelijk heid te beproeven. Deze verstandige vakantieganger komt met zijn tent straks in ieder geval niet voor onaan gename verrassingen te staan. LONDEN (AFP) „De Britse rege ring is .vastbesloten, op ordelijke wijze haar strijdkrachten uit Aden terug te trekken en zo spoedig mogelijk onaf hankelijkheid te verlenen aan Zuid- Arabië". Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Brown, gister middag in het Lagerhuis verklaard in een debat naar aanleiding van de ge beurtenissen in Aden. De minister wees de beschuldigingen van de VN-commis- sie van de hand, dat de Britse autoritei ten haar bij haar onderzoek in Aden zouden hebben gehinderd. Zoals bekend was de commissie, bestaande uit verte genwoordigers van Venezuela, Mali en Afghanistan, naar Aden gegaan om te onderzoeken, op welke wijze Zuid-Ara- bië langs vreedzame weg de onafhan kelijkheid kan krijgen, welke Engeland voor 1968 heeft toegezegd. Overigens zei Brown te hopen, dat de VN-commissie gehoor zal geven aan de uitnodiging om naar Londen te ko men. De missie heeft nog geen definitief besluit genomen. dakaas entjes (derzeep. entjes ineu*j* entjes ïonge olle kaas tentjes metworst oentjes Anton Hunink steedt er zorg aan! orst pentjes n gehakt.... pentjes iepvriesaanbieding istuks EN slechts Zelfs als er drie onderwijsinstituten hij zouden komen, zou het nog heel lang duren voordat men komt tot een situatie als nu in Duitsland, waar men trouwens met 1 tandarts op 1800 inwoners even eens spreekt van een noodtoestand. Op het ogenblik heeft Nederland 1 tandart> op ca. 4500 inwoners. De filosofie van de tandartsenorganisa tie is: laten we ervoor zorgen, dat de ko mende generaties in elk geval een beter gebit hebben dan de huidige, zodat al thans in de toekomst de tandartsen hun werk aan kunnen. Om de komende generaties een zo ge zond mogelijk gebit te bezorgen moet de preventie worden opgevoerd. In de eer ste plaats moet alom het drinkwater dat wij gebruiken worden ge- fluorideerd, voorts moeten de mensen zelf hartstochtelijk meewerken door het opvoeren van mondhygiëne: doelmatige j voeding, niet meer snoepen (eventueel 1 gepaard gaande aan een officieel snoep- verbod op alle scholen), klassikaal on- derwijs in 't tanden poetsen door mond hygiënisten, die ook tandartsen moeten Ij bijstaan. Voorts zal er een opleiding van competente praktijkassistentes moeten komen, terwijl ook gedacht wordt aan t het opleiden van vrouwelijke hulpkrach- j ten met curatieve bevoegdheid. Dit zou- den dan meisjes moeten zijn, die na een "A korte opleiding bevoegd zijn eenvoudige H boringen te verrichten ten behoeve van de schooltandartsendienst. Deze dienst zou op de kleuterscholen moeten begin- 1 nen. De tandartsenorganisatie ontveinst zich niet, dat ook de preventie, met name i| uitbreiding van de schooltandartsen- dienst, meer mankracht eist. En er zijn nog zoveel wensen te vervullen op het gebied van de tandheelkunde. Hiiermede komt men ook in de sfeer van de hono- gering. De tandartsen moeiten, zo vinden zij, in een te hoog tempo werken om alle patiënten af te werken. De zieken fondsen bepalen evenwel het honora- I rium op grond van de effectief gewerkte tijden. Als de tandarts meer tijd aan el ke patiënt wil besteden dan zal hij er I meer geld voor moeten krijgen. Dan zal I ook de weerstand van jongere tandart sen om voor ziekenfondsen te werken I afnemen. Want het ziekenfonds werk be- taal slecht en geeft onvoldoende bevredi- gtng. Zo wordt door de ziekenfondsen aan de tandartsen slechts 1,75 verstrekt voor het onderzoek, dat vooraf gaat aan het verstrekken van een saneringskaart. Dit betekent, dat dit onderzoek onvol doende diepgang krijgter zou h.v. een röntgenfoto van de mond moeten wor den gemaakt. „Er is dan ook in feite slechts sprake van een administratieve sanering", aldus de tandartsen. „Niette min komt de patiënt eens per half jaar op het spreekuur en verlangt eventueel boringen en vullingen, ook al verwaar loost hij in dat half jaaa* zijn gebit volko men en al zijn vullingen niet erg zinvol meer. Volgens de tandartsen zou het daar heen moeten, dat als iemand duidelijk zijn gebit verwaarloost, de sanerings kaart die recht geeft op verdere kos teloze behandeling wordt ingetrokken. De Nederlandse maatschappij tot bevor dering van de tandheelkunde heeft deze opvattingen ter kennis gebracht van de instanties, die met het vraagstuk te ma ken hebben naar aanleiding van een door prof. dr. J. Godefroy van de Ka tholieke Hogeschool te Tilburg opgesteld rapport „Tandartsenvoorzienimg en tandartsenbehoefte van 1964 tot 1980''. Het blijkt, dat er in 1964 2668 tandartsen waren en er in 1980 doorgaande met de huidige opleidingsmogelijkheden 4646 zullen zijn. De behoefte aan tand artsen in 1980 is minder gemakkelijk in een cijfer uit te drukken. De hoogleraar meent dan ook, dat men het "aantal faculteiten (Utrecht, Gronin gen, Nijmegen en Amsterdam) binnen de kortst mogelijke tijd met tenminste een nieuwe zal moeten worden uitge breid, terwijl men de opleiding in Nijme gen volledig moet maken. De bestaande faculteiten moeten zodanige middelen ter beschikking krijgen, dat zij in staat zijin hun opleidingscapaciteit uit te brei den en de opleiding effectiever en snel ler te doen verlopen. „Zelfs al ontstaat er een alarm stemming en doet men alles om het tandartsenaanbod te verhogen, dan nog maken wij ons geen illusie dat de toestand voor 1980 beter zal zijn. Daarom moeten we daarnaast alle aan dacht concentreren op de preventie", aldus de tandartsenorganisaties. (Van onze verslaggevers) LAGE VUURSCHE Er werd gistermorgen groot persalarm gegeven ons tijdelijk onderko men. Prof. Plate, die prinses Beatrix bij de be valling moet assisteren, was het kasteeltje bin nengegaan. Iedereen gooi. de de veiligheidspal van zijn fototoestel en rende naar het stenen toegangs hek. Om twaalf uur kwam de professor naar buiten, zei „oei!" tegen de flitslampen en antwoord de op de vragen die wij hem stelden: „Mijne he ren, ik heb een routine- onderzoek verricht. Ik kan u zeggen dat de prin ses het goed maakt. Over het tijdstip van de beval ling kan ik u jammer ge noeg niets zeggen." Die fietsende politieman nen rondom het kasteel tje hebben wel de aan_ dacht getrokken. Zondag, toen het hier druk was met kijkende mensen, werden zij tientallen ke ren gefotografeerd. Hier ziet u zo'n Hermandad in actie (foto). it Wij hebben onze waarne mingspost enkele uren verlaten om te gaan kij ken in Huis ter Heide, waar een batterij veld artillerie gereed staat om op het eerste bevel naar het Hondenveld in Baarn te rijden, teneinde daar saluutschoten te lossen bij de geboorte van een prinselijke baby. Wij praatten een beetje met de batterij commandant, kapitein F. C. H. Rhee- bergen, die ons toever trouwde, dat de ceremo niële pakken van de schutters gemiddeld tus sen de 3000 en 5000 gul den hebben gekost. it Wij hadden een strik, vraag voor de kapitein. „Wat doet u als .er een tweeling wordt geboren?" De kapitein: „Als het twee jongetjes zijn, lossen we tweemaal 101 schoten. Zijn het twee meisjes, dan worden het er twee maal 51." .,En als er nu eens een jongetje èn een meisje worden geboren?", infor meerden wij. De wakkere kapitein: „Dan handelen wij alsof er twee afzonderlijke kin deren zijn. Eerst 101, en daarna 51 schoten". Kan men zich niet ver tellen bij het schieten? De kapitein: „Neen, mij ne heren, de opperwacht meester Zaal zal zich naast de stukken opstel len en met luider stemme de schoten tellen". Als de traditie wordt ge handhaafd, dan krijgt het prinselijk paar als sou venir aan de heugelijke dag, de huls van het eerste schot. Op Soestdijk staat nu nog altijd de ko peren huls van het eerste saluutschot, dat bij de ge boorte van prinses Bea trix werd afgevuurd.- „Wat doet de saluutbat- terij, zolang er niets te schieten valt?", infor meerden wij. De kapitein: „Poetsen en ons oefenen in het aan trekken van het ceremo nieel tenue, met al die koordjes, tressen en ges pen". De politie kijkt een tikje zuinig naar oude Rinus, waarover u op de voorpa gina kunt lezen, die hele maal uit Maastricht naar Drakeristeyn is komen wandelen om een bloem, stuk aan te bieden als de grote dag daór is. „Zoiets maak je maar eenmaal in je leven mee en daar wil ik bij zijn, al moet ik drie weken wachten', zei Ri nus. Hij heeft de laatste jaren voortdurend ge zworven en hoopte voor de nacht een onderkomen in een hooiberg te vin den. In de tenten van het perscentrum konden wij hem echt niet hebben, maar Rinus vond het niet erg. De leerlingen van de la gere scholen in Bergen op Zoom krijgen op de geboortedag twee be schuiten met muisjes. Dat komt, omdat de Oranje vereniging al een partij beschuit had besteld, voordat de Vereniging van Ned. Beschuitfabri kanten met haar aanbod kwam. De Oranjevereni ging kon de Bergse be schuitjes niet meer afbe stellen. De drumband „de artille risten" wil ter gelegen heid van de geboorte een muzikale rondwandeling maken. Na afloop daar van zal men voor het stadhuis een show geven. De vraag welke jonge vrouw de speciale ver zorgster van de prinse lijke baby mag zijn, is opgelost. Het is mej. E. L. Swellengrebel uit Oos terhout (Gelderland). Zij is 30 jaar oud en werkte o.a. in het Bronovo-dia. konessenhuis in Den Haag, in het Luthers dia- konessenhuis te Amster dam en in een kliniek in Lausanne. Zij was hoven- dien 2,5 jaar particulier kraamverpleegster. Mej. Swellengrebel is be noemd voor de duur van een jaar. In Breda hoopt men nog steeds, dat de prinses en haar man, voor de plaats waar de doop van de baby zal plaatsvinden, het oog op de Grote Kerk in Breda zullen laten vallen. Aanleiding voor die hoop is, dat prins Claus tot tweemaal toe deze kerk heeft bezocht. De Utrecht se hoogleraar prof. mr. L. W. E. Scholten heeft in een radiotoespraak op 10 januari de suggestie ge daan, de Grote Kerk in Breda, op grond van de rol die deze kerk in de geschiedenis van het Huis van Oranje-Nassau speel de, als plaats voor de doop uit te kiezen. Het prinselijk paar kent deze suggestie. Vanuit Breda zijn echter geen stappen ondernomen om deze sug gestie gerealiseerd te krij gen. „Dit is uiteraard een zaak die het prinselijk paar alleen aangaat", werd ons meegedeeld. KAAP KENNEDY. Het Apollo project, dat een bemande reis naar de maan beoogt, is de achterstand die is ontstaan door de ramp met een Apollo- capsule op 27 januari j.l. te hoven geko men. Niemand weet echter met zekerhei te zeggen of een landing op de maai inderdaad omstreeks 1970 mogelijk za zijn. Wel is men er zo goed als zekei yan. dat nog in 1968 een bemanck „Apollo" in een baan om de aarde za) "worden gebracht. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van 27 januari is thans afge- floten. Eer» dramatisch document bij het onderzoek was een rapport van een ge tuige, die de hele ramp op een TV- scherm heeft kunnen volgen. Hij ver klaarde, dat de brand in de capsule, die de drie astronauten doodde, niet het karakter van een explosie had. „Het was een vuurgloed, die langzaam aan intensiteit won en tenslotte overging in een witte damp," zo beschreef deze getuige de ramp. Gebleken is, dat de ramp met de \pollo-cabine grote invloed heeft ge- lad op het astronautenkorps. Geen hun ner heeft zich teruggetrokken, maai" het morele effect van het drama met de capsule is wel geweest, dat de risico's van bemande ruimtevluchten him glas helder voor ogen zijn komen te staan. De nieuwe Apollo-cabines zullen in elk geval van nieuwe veiligheidsapparatuur worden voorzien om een herhaling van de ramp onmogelijk te maken. (Van een medewerker) TILBURG Uit het Nationaal Budgetonderzoek 1963-'65 blijkt dat de lagere inkomentrekkers van hun inkomen een hoger per centage aan huur moeten beste den dan de hogere inkomentrek kers. In de drie grootste steden Amsterdam, Den Haag en Rotter dam betaalt de gemiddelde huishouding met twee kinderen in de inkomenklasse 6.000,tot 9.000,10.1 procent van het in komen aan huur, terwijl dit per centage in de inkomencategorie 9.000,— tot 12.000,— 9,2 be draagt. Voor het verstedelijkt platteland waartoe een groot aantal gemeenten in ons land gerekend kunnen worden is het percentage in huishoudingen met twee kinderen nagenoeg gelijk, doch in gezinnen met vier kinderen is weer sprake van een hoger percentage in de laagste inkomencategorie; dit bedraagt 7,7 tegenover 6,8 bij de hogere inko mentrekkers. Op het verstedelijkt platteland wordt aan voeding een groter deel van het in komen besteed dan in de drie grote steden; bedragen deze percentages voor gezinnen met twee kinderen, respektie- velijk in de inkomenklasse f 6.000 - f 9.000 en f 9.000 - f 12.000 ruim 29 en 25,5, voor de grote steden zijn zij 21,5 en ruim 23,5. Het gedeelte van het inkomen dat voor ontspanning wordt uitgegeven, varieert van 11,5 tot ruim 16 procent in bovengenoemde gezinstypen. Op het platteland wordt minder geld uitgetrok ken voor lichamelijke verzorging in vergelijking met de steden: hieronder wordt verstaan uitgaven voor make-up, parfumerieën, cosmetica, enz. De uit gaven voor kleding zijn in de platte landsgemeenten met een verstedelijkt karakter hoger dan in de drie grote ste den: voor de lagere inkomentrekkers zijn zij in de eerstgenoemde plaatsen voor gezinnen mët twee kinderen res- pektievelijk 10,6 en 9,8 procent, terwijl deze percentages voor de drie grote ste den gemiddeld 9,4 en 7 luiden. De uitgaven voor autorijden en onder houd zijn in de grote steden by de ge zinnen met twee kinderen hoger dan in de verstedelijkte plattelandsgemeenten; ztf lopen voor de lagere en mediale in komentrekkers uiteen van 0,9 tot 1,6 procent in de steden en van 1,7 tot 3,6 procent. Deze cijfers zijn de belangrijkste die uit het recente nationaal budgetonder, zoek getrokken kunnen worden. Over het algemeen zijn de consumptiever- schillen tussen grote steden en verstede- delijkt platteland klein, in tegenstelling met enige tientallen jaren geleden. Ook de percentuele bestedingen van het in komen aan de uitgavenposten van beide inkomencateogrieën lonen niet veel uiteen. Wel kunnen sdms grote verschillen worden geconstateerd tussen gezinnen met twee en vier kinderen. Het budgetonderzoek is gehouden on der vijfduizend huishoudingen van hand-, hoofd-, en landarbeiders en boe ren. Hoewel in ons land budgetonder zoekingen reeds sedert de tweede helft van de vorige eeuw worden ingesteld, is het Centraal Bureau voor de Statis. tiek zich pas in de jaren dertig met dit soort onderzoekingen gaan occuperen. Dit resulteerde in 1933/36 in een on derzoek bij 598 gezinnen, terwijl in de periode 1946 tot 1955 een doorlopend onderzoek werd uitgevoerd bij gezin nen van handarbeiders en lagere en middelbare employés. In 1951 werd deze reeks van onderzoekingen onderbroken door een groot nationaal budgetonder zoek, dat werd ingesteld bij ruim 3000 gezinnen uit vrijwel alle lagen van de bevolking met uitzondering van de boeren. In 1955-56 en in 1959-60 werden opnieuw beperkte onderzoekingen uit gevoerd, die betrekking hadden op ge zinnen van hand-, land- en hoofdarbei. ders bestaande uit vier personen. Bij het onderzoek 1963-65 werd naast huishoudboekjes gebruik gemaakt van interviews. De betrokken gezinnen wer den verzocht gedurende een bepaalde tijd alle uitgaven te noteren in een apart boekje, terwijl door middel van mondelinge ondervraging naar aanvul lingen werd gezocht. PARIJS (Reuter) President De Gaulle zal in juli aan boord van de kruiser „Colbert" naar Canada reizen voor een bezoek aan de wereldtentoon stelling in Montreal, zo is in ingelichte Parijse kringen gezegd. (ADVERTENTIE) \Ja haar partijcongres in Hannover is de positie van de liberale Vrije Democratische Partij (FDP) er niet sterker op geworden en het is nog meer de vraag geworden, of zij in staat zal zijn om met haar 49 par lementsleden in de Bondsdag een enigermate werkzame oppositie te voeren. De partij heeft, onder de druk van jonge „rebellen", zich in Hannover moeten beladen met 14 thesen, die demonstreren hoe ver deeld de F.D.P. in de grond van de zaak eigenlijk is, met name over de z.g. Duitsland-politiek, een politiek die er op is gericht een hereniging van tenminste West- en Oost-Duits- land tot stand te brengen. De partij verklaard enerzijds dat „een regi me dat niet in overeenstemming is met de wil van het volk, niet kan worden erkend" (zoals de „rebel len" dat wilden), anderzijds dat met dit regime moet worden on derhandeld om een „geregeld sa menleven" (tussen de twee delen van Duitsland) tot stand te brengen. Een van de onderhandelingsdoelen is - en dit bewijst wel de irrealiteit van verschillende thesen - de DDR er toe te brengen „haar driestaten- theorie op te geven en Berlijn als integraal deel der bondsrepubliek te erkennen". En: de ambtstijd van F.D.P.-voorzitter dr. Erich Mende is tot begin volgend jaar beperkt. Een half jaar vroeger dan oorspron kelijk gedacht moet er een nieuw partijcongres bijeenkomen om een partijleiding te kiezen. Als de „re bellen" hun zin hadden gekregen zou dr. Mende in Hannover al op straat zijn gezet. Dat dat niet is ge schied is wel voornamelijk te wij ten aan het feit, dat er nog geen op volger is. J}e oppositie is de F.D.P. niet goed bekomen. Zij zoekt naar een po litiek, waarbij zij regeringsverant woordelijkheid krijgt. Bovendien moet zij meer dan ooit weten wat zij wil, omdat de C.D.U. en de S.P.D. ernstig overwegen het West- duitse kiesrecht zodanig te wijzi gen, dat er in de Bondsrepubliek een twee-partijensysteem naar An gelsaksische voorbeeld zal ontstaan, hetgeen het einde van de F.D.P. als federatiepartij zou betekenen. Wat te doen? Zweven op de „vernieu- wingsgolf", die over de bondsrepu bliek spoelt? De F.D.P. gelooft daar mede een politieke boei te hebben gegrepen, omdat ongetwijfeld een groot deel van de Westduitse bevol king de eeuwige strijd met en om Midden-Duitsland (de Duitse demo- kratische republiek) beu is, niet omdat men Ulbricht zo'n aardige man vindt, maar doodeenvoudig omdat men zo langzamerhand het stadium nadert, waarin men bereid -is „die daar, achter de prikkel- draadgrens, in hun sop te laten gaarkoken, met het regime dat zij zich op de hals hebben gehaald". Bovendien gelooft de F.D.P. blijk baar, dat zij als oppositie-partij al tijd datgene moet doen, wat in druist tegen de politiek der rege ringspartijen, die nog altijd vast houden aan de door de gehele Bondsdag vastgelegde politiek. Een aantal „rebellen" in de partij wil- Mende: Langzaam terugtrekken de van deze politiek afwijken en de regeringspartijen „links inhalen". De bedoeling was waarschijnlijk wel de F.D.P. ook in de ogen der sociaaldemocraten „fahig" te ma ken als coalitiegenote. Wat het ech ter einde november van het vorig jaar voor de socialisten zowel als voor de christendemocraten in Bonn een al te groot risico een coalitie met de liberalen aan te gaan, na Hannover is dit nog ris kanter, omdat men nu helemaal niet meer precies weet waar de F.D.P. precies staat en waarheen zij wilt gaan. Alleen de vrees voor een splitsing in de partij - de zo veelste in haar bestaan - heeft het dunne compromis ten aanzien van de erkenning der D.D.R. en dat der Oder-Neisse-demarcatielijn als de finitieve Duitse oostgrens. Hier nam het partijcongres een resolutie aan, waarin stond, dat over Duitslands grenzen pas op een vredesconferen tie kan worden beslist. Daarmede heeft de F.D.P. zij het ook in ver dekte bewoordingen, afstand ge daan van de vroegere Duitse oost- gebieden Oost-Pruisen, Pommeren en Silezië. ]^Jen heeft in Bonn de indruk, dat de rebellie in de F.D.P. door de 14 thesen, die aan het Berlijnse par tijprogramma - dat officieel nog al tijd bindend is - werden gevoegd, slechts dunnetjes is overgeverfd en dat ook de crisis in de partijleiding eigenlijk alleen maar is opgeschort en geenszins opgelost. De interne partij-discussie over de Duitsland- politiek - over de erkenning van een tweede staat op Duitse bodem en van een grens, die West-Duits- land op het ogenblik met Polen he lemaal niet heeft doch pas na een hereniging met Midden-Duitsland zal krijgen - zal voortduren. Dr. Erich Mende zal zich langzaam uit de partijleiding terugtrekken. Hij streeft raar een leerstoel in de po litiek aan de een of andere univer siteit, waarbij hij wellicht niet eens zijn Bondsdagzete] zal behouden. De herstelde eenheid, waarover prominente liberalen na het partij congres in Hannover met zoveel overtuiging hebben gesproken, is slechts schijn. De positie der partij is sterk verzwakt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse provo's hebben vredesonderhandelingen geopend met de marine, die, als zij luk ken, op 22 april zullen uitmonden in een groot verbroederingsfeest in de voor malige Apollobioscoop, thans jeugd centrum. Heel toepasselijk zal dan de film „De Jantjes" gedraaid worden. De marinemensen, die in Amsterdam aan het passagieren waren, merkten dit aan de drieduizend pamfletten, die provo's onder het waakzaam oog van de politie onder hen uitdeelden. Aan het vredes offensief ging zaterdagmiddag een lang durig gesprek vooraf van provo-leider Rob Stolk en Joost Blom met de com mandant van maritieme middelen in Am sterdam kapitein ter zee A. dé Jong. Het onderhoud waartoe de kapitein ter zee zelf het initiatief had genomen, ver liep uiterst vriendelijk en toonde veel begrip voor wederzijdse problemen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Zeven in ons land wonende Ambonezen zijn gisteren door de Haagse politierechter tot gevangenis straffen, variërend van een tot twee maanden veroordeeld. De zeven werden er van beschuldigd, op 27 december van heit vorige jaar een aanval op de Indonesische ambassade te hebben gepleegd, waarbij nogal wat vernielingen werden aangericht. De ver dachten gaven grif toe, dat zij met heit oogmerk om geweld te plegen, naar de ambassade waren getogen. Bij de aan val raakten ook enkele politiemannen gewond. De verdachten deden geen be roep op de mildheid van de kadi, maar getuigden openlijk van hun afschuw van de Indonesiërs. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, is van oordeel dat de EEG-landen op zo kort mogelijke termijn moeten afreke nen met de volgende problemen: de fusie van de drie Europese ge meenschappen, de opzet van een ge meenschappelijke energie-politiek, de harmonisering van het belastingrecht, en de ontwikkeling van een gemeen schappelijk vervoersbeleid. Brandt verklaarde dit gisteren in de Europese ministerraad in Brussel. Hij is van oordeel dat de fusie van de ge meenschappen waartoe al in 1965 bij verdrag werd besloten thans gemak kelijker te realiseren is dan vorig jaar. De Westduitse minister liet door deze uitspraak blijken, zo menen waarnemers in Brussel, dat het probleem waardoor de fusie tot nu toe werd tegengehou den het voorzitterschap van de West duitser Hallstein inderdaad in bila terale gesprekken tussen Bonn en Parijs is opgelost, zoals de geruchten al ge ruime tijd willen. De Westduitse regering staat volgens Brandt op het standpunt dat toetreding van Engeland en andere Efta-landen de kloof tussen de twee economische blokken in Europa kan dichten. „We mogen er niet op rekenen dat een der gelijke gelegenheid zich opnieuw voor zal doen wanneer wij dat willen. Daar om is het onze verantwoordelijkheid de kans die zich nu voordoet, aan te erii- pen zo besloot hij. De commentaren op de rede van Brandt, die namens „nieuw Bonn" voor HSL'eerst in het hoofdkwartier van de waren, instemmend. Op- merkelijk vond men, dat Brandt de broze Frans-Duitse vriendschap in geen enkel opzicht prioriteit heeft gegeven boven de samenwerking van „de Zes".

de Stem | 1967 | | pagina 9