De kaars is nog niet „uit Zeer binnenkort Benelux- topconferentie Massabij eenkomst voor ontwapening in Scheveningen N.T.S.-journalist dient klacht in tegen politie DE REUS KAN OP STAL TILBURGSE BOUTIQUE DES BOUGIES RASSENREL Eerste proefvlucht van Boeing 737 MODE Haal Henkes in kuis! BAROK GESCHENK Herman Lieven verbeterde wereldrecords KIESINGER: Kernwapenverdrag met geldigheid van 10 jaai KONINGIN. KABINET, KARDINAAL ALFRINK EN OE THANT GENODIGD Vredeskorps Weggegooid Hersenschudding door klap bij relletjes Kerkdienst een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht -OORT DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 APRIL 1967 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De kaars, destijds een van onze belangrijkste lichtbronnen - en dat vele jaren lang is, na zich in de schijnbaar kansloze strijd tegen de elektrische lamp te hebben bepaald tot een functie in kerk en bij Kerstmis, brutaalweg begonnen aan de herovering van een bijna verloren positie. Het „kaarsenbioed" is gekropen waar het niet gaan kon. Langs andere wegen. Naarmate de romantiek in het leven van alle dag vermin derde en de nuchtere TL-veriichting terrein won, groeide de waardering voor het levende licht van de kaarsvlam, dat kinderen bekoort en vrouwen vertedert. De industrie heeft daar gebruik van gemaakt en ging de deco ratieve mogelijkheden, die het willige materiaal bood, graag benutten. Zodat men nu in de winkel een keus kan maken uit een assortiment, dat in prijs varieert van twee cent tot driehonderd vijfentwintig gulden en dat bijeengebracht is door fabrikanten uit vele landen. Maar om een keus te maken uit zo'n grote sortering moet men wel even naar Tilburg, naar de Bredascheweg, waar Liese Lotte Moerenburg met veel idealisme en veel kennis van zaken een winkel drijft, waar uitsluitend kaarsen en wat met kaarsen verband houdt, zoals standaards, lantaarns, zelfs snuiters, worden verhandeld. Zij is de enige in ons land, die een speciaalzaak in deze artikelen drijft en in heel West-Europa is er nog maar één andere soortgelijke winkel, namelijk in het charmante Salzburg. Liese Lotte was voorbestemd om in deze branche terecht te komen, al zal ze dat nog niet hebben voor zien, toen zij in haar vakanties en op andere vrije dagen bij kennissen, die een kaarsenfabriek hadden, ging helpen. Daar deed ze haar vakkennis en haar belangstelling voor het produkt op. Dat bedrijf werd ruim een jaar geleden, toen de bejaarde eigenaar meende in z'n leven wel genoeg kaarsen te hebben gemaakt, opgeheven. Liese Lotte kreeg als herinnering aan het bedrijf, waar ze vele uren had ge werkt, een tonkrek, een apparaat in de vorm van een grote hoepel, die, behangen met katoenpitten zo'n twintig maal door de kuip met was ging, zodat de kaars laagje voor laagje groeide. Dat tonkrek hangt nu in de win kel, maar eer het daar aan het plafond kwam, ging juffrouw Moe renburg naar Wenen, om er bij school Helzendorf in het modevak te studeren. Zij was helemaal niet van zin een kaarsenwinkel te be ginnen. Haar zus studeerde daar ook. Die werkt nu bij Dior. Maar Liese Lotte kwam toch bij de kaar sen terecht. Het kon niet anders. In haar vaders drogisterij werd, vooral tegen de kerstdagen het as- t sortiment kaarsen steeds gevarieer der en interessanter. De verlei ding openbaarde zich zo charmant en geraffineerd, dat zij bezweek. Toch liever in de kaarsen. En zo werd het in de plaats van een bou- tiek voor meisjes- en dameskleding een boutique des bougies. Met kaarsen uit vele landen, Noorwegen, Zweden. Finland, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, (ADVERTENTIE) JONGE JENEVER Italië, Engeland, Ierland, Amerika, Mexico, China en Japan. De kitsch komt vooral uit de laatstgenoemde vier landen, maar papieren goud vissen in een glas met boven hun hoofd een dikke laag stearine, een produkt, made in west-Germany, komt ook bepaald niet in aanmer king voor de schoonheidsprijs. Er is meer kitsch in de kaarsenfabri- kage, maar veel daarvan is ge richt op de jeugd, die andere eisen stelt. Sierlijke, straklijnige kaarsen, echte produkten van deze tijd, ko men vooral uit de Scandinavische landen. In de Duitse en Oosten rijkse produkten handhaaft zich de barok, rijk geornamenteerd met in diep reliëf gewerkte figuren, dik wijls in bijbelse of mytologische voorstellingen. Ook de Italiaanse fabrikanten maken nog graag van deze motieven gebruik, maar daar naast komt ook de moderne ont werper in deze drie landen ruim schoots aan z'n trekken. Mexicaan se kaarsenmakers laten zich veel inspireren door de folklore. Hun produkten, vaak uitgevoerd in zwart met goud, zijn meer kunst zinnig. China en Japan zijn in Til burg onder meer vertegenwoor digd door parfum- en wierook- kaarsjes. Juffrouw Moerenburg heeft in Dommelen iemand, die alleen vóór haar kaarsen maakt. Alles hand werk. In Oostenrijk heeft ze een mannetje dat voor haar de kost bare, houten ballen maakt. Naar z'n eigen ontwerp, maar ook naar ideeën, die zij hem kenbaar maakt. In Duitsland betrekt ze van iemand, die kaarsen van een bloe menkrans voorziet. Niets anders LIESE LOTTE MOERENBURG Ondanks studie aan een Weense mo devakschool liever tussen de kaarsen. dan bloemfiguurtjes in een soort Biedermeier-stijl maakt die man, bloemetjes van soms nog geen hal ve centimeter middellijn. Zij bezoekt alle grote Jaarbeur zen in west-Europa om op de hoogte te blijven van het nieuws dat aan de markt komt, zoals on langs kerststalletjes en wand tegels in was, nu ook aangevuld met paas kaarsen: kuikens, haasjes, eieren, versierd met tierelantijntjes. Ook die vinden weer aftrek. „Komen al die kosten van mallen en Jaarbeursbezoeken er nu weer uit Natuurlijk. Kaarsen is een groot artikel geworden, waarin ik een goede omzet haal. Ik heb klan ten zowel uit Antwerpen als uit Amsterdam", vertelt Liese Lotte. We verkopen het hele jaar door. Bij doop, verloving, huwelijk en dood heeft de kaars een rol, de huisvrouw maakt de sfeer bij het feestmaal graag extra charmant door kaarslicht. Bovendien worden die figuurkaarsen meer en meer als geschenk gekocht. De gever komt met een origineel en gewaar deerd cadeau, met deze prettige bijkomstigheid dat de prijs zich makkelijk richt naar de inhoud van zijn beurs. Een in diep reliëf uitgevoerde kaars, enige kilo's zwaar en meer dan tweehonderd gulden in prijs. NASHVILLE (AP) Gisteren is het in de buurt van de universiteiten te Nashville (V.S.) tot nieuwe geweldda digheden gekomen, na twee nachten van schietpartijen, brandjes en plun deringen. De onlusten vloeiden voort uit rassenmoeilijkheden. De directe aanleiding vormde het verschijnen van een blanke politieman in een café, waarvan de eigenaar, een neger, volgens de politie-lezing zelf ver zocht had een dronken klant te verwij deren. Een negerstudent kreeg een nekschot .mi moest worden opgenomen. Demon stranten vuurden op de politie en be kogelden voorbijrijdende auto's met stenen. Gedurende de twee nachten werden in totaal 50 arrestaties verricht. Vier blanke arrestanten hadden een ge weer en een pistool in hun bezit. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Benelux-kringen in Brussel zijn van oordeel dat de tijd en het aantal problemen rijp zijn om op zo kort mogelijke termijn nog voor het begin van i e zomervakantie de Benelux-topconferentie te beleggen, die al sinds half vorig jaar in het vooruitzicht is gesteld. Dit oordeel is ingegeven onder meer door de principiële beslissing van de Belgische regering om per 1 november produkten uit Nederland en Luxemburg die aan de nationale wetgevingen van die partnerlanden voldoen (en dat be tekent in de praktijk voldoen aan de in die landen gestelde kwaliteits- en volksgezondheidseisen) op de Belgische markt toe te laten. Eenzelfde principiële beslissing ten aanzien van Belgische en Luxemburgse produkten werd verleden jaar al door de Nederlandse regering genomen. De Belgische beslissing, die dus later komt, is echter van groot be lang, omdat nu begonnen kan worden met de concrete uitwerking van deze, in de ministersconferentie san oktober ge maakte afspraak. Of de regeling die van groot uc- lang is voor het handelsverkeer tussen de Benelux-partners onderling inder daad op 1 november kan ingaan zal in belangrijke mate afhangen van de vraag of de partners het eens zullen kunnen worden over de praktische uitwerking. De vorige Nederlandse regering stond op het standpunt, dat bepaalde produk ten van het vrij verkeer uitgezonderd zouden moeten worden. De Belgische regering voelt weinig voor uitzonderin gen. De produkten, waarvoor de weder zijdse belemmeringen zouden moeten worden opgeheven, zijn voor een be langrijk deel produkten van de levens middelenindustrieën. DEN BOSCH (ANP) De 21-jarige Herman Lieven uit Den Bosch heeft op het tien kilometer lange traject in de Dieze, tussen Den Bosch en de Maas, met zjjn motorboot enkele wereldre cords verbeterd. Hen verbeterde het met 82.160 kilo meter op naam van de Fransman Le- clarc staande uurrecord in de N.U.- klasse (15001650 cc) en bracht dit op 89.519 kilometer. Verder verbeterde hij de bestaande lange afstand wereldre cords pw&r 2, 4 en 6 uur en bracht deze resp. op: 89.645, 89-282 en 89-186 kilo meter. In totaal legde Herman in zes uur 535.121 kilometer af. BONN (AFP) De Westduitse bondskanselier, Kurt Georg Kiesinger, zou volgens welingelichte kringen in Bonn de periode van geldigheid van een verdrag tegen verspreiding van kernwapens op tien jaar willen stel len. Kiesinger wil de onder andere door Japan voorgestelde geldigheidsduur van vijf jaren voor een nonproliferatie verdrag verdubbeld zien, omdat anders reeds kort na ondertekening van het verdrag de onderhandelingen over het volgende zouden moeten beginnen. De komende week zal de Westduitse regeringsvertegenwoordiger voor ont- wapeniinigtszaken, Swidbert Schnippen- koeter, zich in Washington met dit vraagstuk bezighouden, terwijl de re gering woensdag de details van het voorgestelde verdrag zal bespreken. SCHIPHOL (ANP) Nog juist een maand voor Fokkers F 28 Fellowship de vleugels uitslaat, heeft de twee- motorige Boeing 737, door Fokker-di recteur Frits Diepen vorige week een der drie indirecte concurrenten van de Fellowship genoemd, dezer dagen in Amerika zijn eerste proefvlucht ge maakt. Het testprogramma van de Boeing zal dankzij het feit, dat de fabriek over 6 toestellen gaat beschikken, slechts 7 maanden in beslag nemen tegen ruim 1 1/2 jaar van proefvliegen voor de F 28. Met dat al heeft de Boeing als indirecte concurrent dus een voorsprong van ongeveer een jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aangemoedigd door 119.871 reacties na een optreden in het t.v.-programma „Voor de vuist weg" gaat Nederlands 77-jarige vredesapostel J. J. L. van Zuylen, beter bekend als de befaamde puzzelmaker dr. Lastpost, onvermoeibaar nieuwe activiteiten ontplooien. Op de vierde mei (Hemel vaartsdag) wil hij in het Scheveningse circustheater (1500 plaatsen) vijf bij eenkomsten van telkens ongeveer 45 minuten organiseren, waarop hij zijn plan voor een ontwapend en militairloos Nederland wil propageren. Tot de genodigden behoren de koningin, secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, kardinaal Alfrink, het hele kabinet en alle leden van de Eerste en Tweede Kamer. De komst van Oe Thant is niet geheel zeker, maar de heer Van Zuy len hoopt hem binnenkort in Brussel nog te ontmoeten. Het moet zo worden, Het is zoals gezegd allemaal begon nen door het gesprek met Willem' Duys in „Voor de vuist weg". In dit gesprek beleed de heer Van Zuylen zijn credo: „Nederland kan meer doen voor de vrede als Amerika en Rusland sa men. Nederland kan door op zijn een tje te ontwapenen een voorbeeld stel len. We kunnen een oase in de woes tijn van deze tijd worden". Voor zijn vredesverlangen had de heer Van Zuy len vier klemmende argumenten: de toekomst van zijn vier kleinkinderen, die opgroeien in een wereld van angst, haat en onzekerheid. ,,Ik wist niet wat ik door mijn tv- optreden ^osmaakte", zei de heer Van Zuylen gisteren op een persconferen tie. Hij weet het nu: hij ontving tot nu toe 119.871 instemmende reacties (brie ven, briefkaarten etc.) en een bedrag van ongeveer 2000 gulden voor de fi nanciering van verdere vredes-activi- teiten, door zijn nationale stichting „Nederland Vredeland", waarvan de heer Van Zuylen zelf voorzitter en secretaris is. Een accountant treedt als penningmeester op. Van het stich tingsbestuur maakt voorts o.m. de be kende Leidse hoogleraar theologie prof. Rasker deel uit. Deze stichting voert met name actie voor de invoering van een burger dienstplicht voor jongens en meisjes, een soort vredeskorps, dat hulp aan de medemens moet gaan bieden. „Geen militaire opleiding tot misdrijf meer", zegt de heer Van Zuylen, die van het ministerie van Defensie een ministe rie van vrdelievendheid wil maken. Zijn doelstellingen wil de heer Van Zuylen trachten te bereiken door de vorming van een pressiegroep, die van onderen af invloed op de politieke par- AMSTERDAM-DEN HAAG (ANP) De N.T.S.-journalist W. van der Linden zal vandaag een klacht in dienen tegen het optreden van de Amsterdamse politie. Tijdens ongere geldheden bij het Spui, waarvan de heer Van der Linden zaterdagavond opnamen maakte voor het NTS-jour- naal heeft hij enkele klappen gekre gen, waardoor hij een lichte hersen schudding heeft opgelopen. De NTS-redacteur heeft ook vorig jaar al moeilijkheden gehad met de Am sterdamse politie. Hij werd toen ge arresteerd en anderhalve dag vastge houden. Met die ervaring voor ogen had hij zaterdagavond aan de politie gevraagd onder welke voorwaarden er gefilmd kon worden. Volgens een me dedeling van mevrouw Van der Lin den heeft de politie geantwoord, dat haar man rustig zijn gang kon gaan, als hij zich zou houden aan de aan wijzingen van het politiepersoneel. „Dat heeft mijn man gedaan. Toen het bevel werd gegeven: ophouden en weg wezen, is dit onmiddellijk ge-| beurd. Desondanks sloeg de marechaus see er op los", aldus mevrouw Van der Linden. Het doel van de aanklacht is in de de eerste plaats om uitgemaakt te zien onder welke voorwaarden journalisten filmers en fotografen bij dergelijke ge beurtenissen hun werk kunnen doen. Na het zien van een filmpje heeft de Haagse politierechter gisteren de 20- jarige W.D. de J. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde belemmering van de politie in de uitoefening van haar functie. De 20-jarigge kantoorbediende had op 13 augustus van het vorig jaar deelgenomen aan een protestoptocht, waarvoor de politie geen toestemming had verleend. De J. had volgens de officier van justitie de politie belem merd door voor de ingang van de arrestantenauto te g^an staan. De po litierechter bekeek daarop een filmpje waarop het gebeurde duidelijk te zien was en sprak verdachte vrij, omdat hij niet de opzet had de ingang van de au to te versperren. tijen uitoefent. dat de drie miljard gulden voor de fensie voor andere doeleinden gebruikt gaan worden, want thans is dat „weg gegooid geld". Eén atoombom en onze hele defensie is verdwenen, zo rede neert de heer Van Zuylen. Hij begrijpt echter, dat het allemaal niet van van daag op morgen kan en daarom is hij bereid te beginneoi met een bezuini ging van 10 procent op de defensie- uitgaven. Instemming met zijn vredes-streven betuigden o.m. de P.S.P., de C.D.U, (beroeps-) militairen en geestverwan ten uit Vlaanderen. De heer Van Zuy len wil zich echter aan geen enkele andere groepering binden: „Ik ben op zettelijk buiten de politiek en de reli gie gebleven". In de bijeenkomst in Scheveningen op vier mei stelt de heer Van Zuy len zich voor als een kerkdienst zon der religie, lawaai, vlaggen, spandoe ken en slogans. Men zal slechts een witte band om de linkermouw dragen. Een aantal provo's hebben aangebo den om die dag als „orde-handha vers" op te treden. De heer Van Zuy len verwacht er veel van. Hij zegt: „Driekwart van het Nederlandse volk staat achter mij en daarom durf ik mij als de stem van dat Nederlandse volk te beschouwen". Voor financiële steun aan de vredesplannen van de heer Van Zuylen staat gironummer 758000 open. (ADVERTENTIE) MARK TRADE Stoomlocomotief nr. 3100, eens de trots van de Canadian Pacific Rail road, heeft zijn laatste reis gemaakt en gaat nu als pronkjuweel naar het Nationaal Museum. De reus weegt 2^',™ tenaT ihet, kolenwagentje) 246 ton en dateert uit 1938.

de Stem | 1967 | | pagina 7