KONING IN HET VLIEGENRIJK /ra Els lose leraar heeft 560 soorten: Grotten Hoofdsoorten Kijkbak Johnny Kraaykamp naar Boltini rpapier voor uw ^-pen Even uitblazen mevrouw M. Hofman won ONA-toernooi VINYL DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 11 APRIL 1967 PORTISCH WON FIDE-TOERNOOI Huishoudelijke snufjes Nederlander wint Belgische autorodeo De Regt winnaar Veer se Meerrit Vrees voor Belgische navolging Frankrijk INVOERSTOP OP VLEES UIT ITALIË? Handschoentjes voor een party KROMMENIE BAKEN OP RUIT VOOR WIKKERS EN WEGERS t lilUËÜi Helderse jongen bekent aanslag en bedreiging van politieagent Vanavond voetbal op Vlaamse t.v. Actie Van harte Ruim anderhalve ton voor Simon Wiesenthal BRABANT Kinderen Marine V Marine VI PILLOT (Van onze correspondent) ELSLOO Als iemand je vertelt, dat hij zich bezighoudt met vliegen en speciaal met zweefvliegen, dan ziet iedereen in gedachten de bewuste persoon vrij als een vogeltje zwevend op de thermiek boven Limburg rond dolen. Wanneer drs. H. J. G. Meuffels wonende Michiel de Ruyterstraat 17 in Elsloo, bovengenoemde termen ge bruikt, bedoelt hij geheel iets anders. Zijn hobby is het vangen en naar soort determineren van vliegen en speciaal zweefvliegen. De heer Muffejs, 28 jaar, leraar klassieken aan het Michielly- ceum in Geleen, blijkt 'n gezellig pra ter, die bedachtzaam aan zijn pijp lur kend, als moest daar zijn wetenschap uitkomen, ons in duidelijke termen iets over zijn hobby vertelt. Steeds ver ontschuldigt hij zich wanneer hij ons noodgedwongen een Latijnse benaming van een of andere vlieg of zweef vlieg naar de oren slingert. Hij kan er niet onderuit, omdat in deze weten schap. die internationaal georiënteerd is, nu eenmaal met Latijnse benamin gen gewerkt wordt. Geboren in Swalmen, kon hij zijn liefde voor al wat leeft, groeit en bloeit in de natuur reeds uitleven in de uitgestrekte bossen en heidevelden rond zijn geboorteplaats. Destijds had den salamanders zijn speciale belang stelling. Tijdens zyn studie aan het Bisschoppelijk college in Roermond, werd hij door zijn leraar de vlin derverzamelaar Lucker gebracht tot het verzamelen van vlinders. Hij deed dit tijdens zijn middelbare school tijd en tijdens een groot gedeelte van zijn klassieke studies aan de universi teit van Nijmegen. Na verloop van tijd bleek deze hobby niet voldoende bevrediging te schenken omdat over vlinders reeds zoveel bekend was dat er niets nieuws meer te ontdekken viel. Gezocht werd toen naar een insek- tensoort waar nog heel weinig ,.aan gedaan" was. Na eerst eens gekeken te hebben in de wereld van de kevers, de wantsen en de sprinkhanen, werd de heer Meuffels door een boekje over vliegen „The flies of the British Is les" ertoe gebracht om zich met deze soort insekten bezig te gaan houden. DRS. H. J. G. MEUFFELS HALLE (ANP) De Hongaarse grootmeester Portisch is winnaar ge worden van het Fide-zoneschaaktoer- nooi te Halle. Evenals de Tsjech Hort plaatste hij zich voor het interzonetoer- nooi. Aangezien de Oostduitser Uhlmann en de Zuidslaviër Matulovic de derde plaats in de eindrangschikking delen de drie hoogstgeklasseerden hebben het recht uit te komen in het interzonetoer- nooi is een tweekamp tussen deze twee grootmeesters noodzakelijk. De Nederlander Kuypers eindigde op een gedeelde 15e plaats, na remise in de laatste ronde tegen de Deen Petersen DENKT u over een nieuwe stofzui ger? En bent u iemand, die wel eens vergeet om op tijd de stofzuiger te le digen, dan zou u eens kunnen kijken naar de sledestofzuiger met vacuum- meter, dtie tijdig aangeeft wanneer de „maat vol is". ALLE vernieuwingen behoeven nu ook weer niet zo grootscheeps te zijn. Voor j 6,75 koopt u een jalousetten-mop; een zacht soort zwabber in de vorm van een grote stemvork die om de lamellen van uw jalousie grijpt en ze droogt, vochtig of nat afwist. Met een bewe ging kunt u maar liefst twee lamellen tegelijk schoonmaken. WEL wat duurder zijn nieuwe louzieën. De elektrisch oprolbare bui ten jalousie, genaamd L.M. 12, ls zo kun stig geconstrueerd, dat de achterzijde, die naar uw kamer toe is gekeerd geen warmte opneemt. Hierdoor zal de cir culerende lucht vanzelf worden afge koeld en de kamer minder gauw warm worden. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De heer R. H5e- melsoet uit Driekwart (gemeente Sas van Gent) heeft de finale voor het auto crosskampioenschap in het Belgische Zelzate gewonnen. Als Nederlander kon hem het Belgische kampioenschap niet worden toegekend. Dat ging naar de als tweede geklas seerde Van der Zeyp uit vermeine (B.). Hemelsoet reed in een eigen vervaar digde wagen, waarin een 8-cilinder Mer- cury-motor. Het ligt in de bedoeling van de Bel gische organisatoren deze zomer ook in Zeeuwsch-Vlaanderen een dergelijke rodeo te organiseren. VLISSINGEN De motor- en auto mobielclub Scheldegouiwen heeft zater dag een 140 kilometer lange Veerse Meerrit gehouden. Het was een van de twee grote ritiben, die de vereniging elk jaar organiseert. Start en finish lagen bij hotel Britannia in Vlissingen. Er namen zeventig mannen en vrou wen aan deze zogenaamde ingetekende lijnrit deel. De rit bleek bijzonder moei lijk te zijn hetgeen blijkt uit het grote aantal strafpunten. Winnaar J. de Regt uit Driewegen had 270 strafpunten. Hij werd dichit op de hielen gezeten door Van Asselt uit Goes met 272 strafpunten en mej. Parmerrtier (Gofes) met 274 strafpunten. Op de vierde plaats kwam Van der Poel (Goes) met 274 strafpun ten en Van Sohoolacker (Goes) eindig de met 275 strafpunlben als vijfde. De Goesenaar Zwieck kwam als laatste over de streep met het respectabele aanital van 806 strafpunten. De merkenprijzen werden als volgt behaald: Ford: De Regt; Renault: Van Asselt; Fiat: Parmentier; Opel; Van der Poel; Peugeot: Hollestelle Goes; DKW: Krieokaert Kloetinge; Vauxhall: Knol Vlissingen. De dipterologie of leer der tweevleu- geligen werd voorheen slechts door enkele bekende biologen beoefend en de laatste volledige lijst van de soor ten van vliegen in Nederland, dateer de zelfs uit 1939. Destijds waren 3300 soorten bekend, terwijl diit aantal nu geschat wordt op ongeveer 4000- Na die tijd is weinig of niets meer over vliegen gepubliceerd, hetgeen natuur lijk betekent, dat er ook niet veel meer aan gedaan is. En juist dit was een kolfje naar de hand van de heer Meuffels. Sindsdien is elke vlieg, die niet tot de gewone huis-tuin-en-keukenvliegen behoort in zijn buurt niet meer veilig. Constant is hij op vliegensafari met net en reageerbuis, rondspeurend naar edele soorten, die nadat ze in zijn net ten verstrikt zijn geraakt een mooie speld door hun bast krijgen, met naam eii toenaam, vangplaats en naam van de vanger. In Limburg was het pater Schmitz S.J. die bij zijn bestudering van de insektenfauna van de Limburg se grotten kwam tot de bestudering van de „Phoridae", een bijzonder klein soort vliegen in grootte variërend van 1-4 mm. De overige verzamelaars, in Limburg zijn er buiten de heer Meuffels nog een of twee, beperken zich in hoofdzaak tot zweefvliegen en de grotere soorten. De gehele vliegen- fauna heeft nog niemand als werkter rein gekozen. Elke leek, wijzelf incluis, stelt na tuurlijk de vraag, welke soorten vlie gen er zoal zijn. Het blijkt een hele waslijst van hoofdsoorten, die weer on derverdeeld zijn in nader te onder scheiden soorten. Zo zijn er Langpoot-, steek- en andere muggen dazen, paard en koehorzels, schapeluisvheg (in de vacht van schapen en heeft geen vleugels), de normale vlieg-vliegen en de zweefvliegen. De laatste groep vliegen is in de ver zameling van drs. Meuffels het meest compleet, doordat ze meestal tot de grotere soorten behoren en opvallend van kleur zijn, hetgeen nu niet bevof- delijk ïs voor hun eigen veiligheid. Het vangen is niet het voornaamste onder deel van deze hobby, die we misschien beter een klein wetensehapje zouden kunnen noemen. Het uitzoeken van de juiste soort naam, in vaktermen het „determine ren" is het belangrijkste en meest tijd rovende onderdeel. Dit geschiedt met een microscoop aan de hand van de zeer sporadische vakliteratuur, die slechts in universiteitsbibliotheken te krijgen is. In de zomermaanden wordt gevangen en in de wintermaanden wor den de gevangenen exemplaren „gede termineerd". De verzameling van de heer Muffels is ondergebracht in hou ten bakken met een glazen deksel, waarin de „bepaalde" soorten netjes als legers in slagorde staan opgesteld. Naald naast naald en vlieg naast vlieg. Grote en kleine broederlijk naast el kaar. Naast een groot aantal nog niet gedetermineerde vliegen heeft de heer Meuffels ongeveer 2600 exemplaren, verdeeld over 560 soorten. Interessant lf het. dat men door het vangen van een bepaald soort vlieg weet dat er ook -"en bepaalde plant ln de omgeving moet voorkomen. Andersom is het ook het geval. Het hellingbos met bronnen in het Elslo- se natuurreservaat wordt nu pas een jaar door de heer Meuffels onder zocht en reeds nu heeft hi.i verschillen de soorten ontdekt, die nog niet eer der ln Nederland gevangen zijn. Het in Elsloo veel voorkomende daslook, el ders erg zeldzaam, brengt mee, dat een bepaalde vliegenlarf alleen in het blad van deze onwelriekende plant voorkomt En zo ziet men. dat flora en fauna zeer met elkaar verwant zijn. De zeldzaamste exemplaren zijn normaal die soorten, waarvan ook de voedselplant erg zeldzaam is. Ver der kunnen ook vliegen gekweekt wor den door het verzamelen van bladeren met bevruchte eitjes en het zoeken van larven. De gevangen vliegen wor den door middel van azijnether gedood in een reageerbuisje en na determi natie netjes ..doorprikt" en opgebor gen in hun kijkbak Alle vliegen hebben Latijnse namen en alleen die soorten, die van belang zijn voor de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen worden met een Nederlandse benaming aangeduid, om dat dit de boeren met hun bestrijdings middelen moeten weten. Naast het kaartje met alle gegevens onder elk exemplaar, heeft de heer Meuffels nog een hele cartotheek aan gelegd van zijn verzameling. Immers een goede verzameling heeft faunis- tlsche waarde, omdat zij inzicht kan verlenen in alles wat leeft in de na tuur. De verzamelde gegevens worden regelmatig gepubliceerd o.a. in het Natuurhistorisch Maandblad, dat uit gegeven wordt door het Natuurhistc rlsch Museum in Maastricht. De heer Meuffels is hier medewerker om de dipterologische afdeling te ordenen en uit te breiden. Drs. Meuffels heeft hiermee een hob by. die zijn schaarse vrije tijd vult, terwijl hij daarnaast zijn liefde voor al wat leeft en groeit in de natuur kan botvieren. Bij goed weer door erop uit te trekken en vliegen te van gen en bij slechts weer door in zijn stu deerkamer de gevangen exemplaren te „determineren". Voorlopig heeft hij hieraan nog wel een goede vrijetijdsbesteding, want voor hij alle soorten bij elkaar heeft zijn nog wel heel wat jaartjes voor bijgegaan. DEN HAAG (ANP) Volgens ver wachting zal Nederland op zeer korte termyn een soortgelijke maatregel ten aanzien van de vleesinvoer uit Italië nemen als West-Duitsland heeft gedaan. Zoals gisteren bericht heeft de bonds republiek ter wering van de Afrikaanse varkenspest zijn grenzen voor het Ita liaanse vlees gesloten. Nederland heeft geen belangrijke vleesinvoer uit Italië, maar er komen uit dat land toch geregeld kleine tot' zeer kleine hoeveelheden salamie, soek en dergelijke binnen. Wegens het ern stige karakter van de Afrikaanse var kenspest wordt overwogen deze invoer stop te zetten. Minister Lardinois, die gisteren in Brussel was voor de E.E.G.- ministerraadsvergadering, moest echter nog heslissen. De Franse grenssluiting voor vlees uit heel Nederland is zaterdag in de Franse staatscourant gepubliceerd en toen on middellijk ingegaan. Volgens medede lingen uit kringen van vleesexporteurs zijn de Franse grensposten, die dag tele fonisch van Parijs uit' geïnstrueerd geen Nederlands vlees meer door te laten. Bij het produktschap voor vee en vlees bestaat nu de op ervaring ge gronde vrees dat ook België zijn grens weer zal sluiten. De centrale organisatie van de vlees groothandel in Den Haag meent dat Franse boeren druk op hun regering hebben uitgeoefend om iets te doen te gen de invoer van Nederlandse kalve ren. De prijzen die zij voor hun eigen kalveren krijgen zijn namelijk sterk te ruggelopen, nu Nederland na het Ita liaanse invoerverbod zijn kalveruitvoer naar Frankrijk heeft vergroot. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. G. de Kort (Wil van Zoelen) heeft geen kans gezien de vo rig jaar door hem veroverde ON A-beker in zijn bezit te houden. In een vlot ge speelde finalepartij heeft hij het hoofd moeten buigen voor zijn clubgenoot M. Hofman: hij kon niet voldoende kracht meer opbrengen om zich ook deze te genstander nog van het lijf te houden. Daarvoor had hij zich te zeer moeten inspannen in de halve finale tegen de Belg G. Dornez, die er een erezaak van maakte om de winnaar van vorig jaar te verslaan. Daarin slaagde hij welis waar niet, maar hij dwong De Kort tot inzet van alle krachten. Dat resulteerde in een partij die kwalitatief gezien ver re uitstak boven de finale. De uitste kende organisatie, in handen bij de Oostburgse tafeltennisvereniging ONA, die de moeilijkheden van enkele maanden geleden weer goed te boven komt heeft echter niet kunnen ver hinderen dat een belangrijk onderdeel van het bijzonder zware programma niet kon worden afgewerkt. Tegen half tien besloot men de finalepartijen in het heren-dubbel in de eerste en tweede klas niet te laten spelen. In de derde en vierde klas leek dat nog wel te kun nen, maar op het laatste nippertje moes ten H. de Busschere en A. Verhelle hun finalepartij tegen J. Koenraad en C. Stroo gewonnen geven: zij dreigden de laatste boot te missen. De organiserende vereniging heeft een titel in de wacht gesleept; in de finale van het dames enkelspel ver sloeg mevrouw G. Flemm haar Belgi sche tegenstandster mej. L. Visser. Me vrouw F. Carpentier, eveneens van ONA werd hier derde. Nee, deze handschoenen zijn niet be stemd om het stuur van een snelle sportwagen vast te houden. U kunt ze dragen bij uw mooiste avondjapon, liefst iets zilverachtigs, want de handschoen tjes zijn gemaakt van zilver lamé. Ze kosten ongeveer veertig gulden. We kunnen ons levendig voorstellen, dat u er niets voor voelt om er als een soort verzilverde James Bond-vrouw bij te lopen op de cocktailparty van uw beste vrienden. Troost u, de traditionele lange avondhandschoenen zijn er ook nog gezien op tv? Vraag KLEUREN folders aan bij Linoleum Krommenie te Krommenie (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggever») DEN HAAG Johnny Kraaykamp, die sinds zijn plotselinge vertrek bij René Sleeswijks Revue zonder vast engagement is, gaat werken bij Boltini. Naar verluidt ligt het in de bedoeling dat Kraaykamp een clowneske rol gaat spelen in Boltini's circusprogramma. i&m HEXJG A H \ÏLJË BETROUWBAAR Dit merk op de winkelruit brengt u binnen bij een specia list-woninginrichter, EFFICIËNT Dit merk brengt u bij een Heuga dealer. Dat betekent solide advies en prompte', perfekte service. DICHTBIJ Dit merk vindt u in uw naaste omgeving. Het Hollandse Huis biedt u een royale lijst van Heuga dealers. HEUGA H H \p m m O <b Voor de 36die men verplicht is per jaar te betalen aan het kijkfonds komt er heel wat T.V.-artsenijkunde over de vloer. Er zijn avonden dat de ene moderne medicijnman maar amper zijn reddende spuit heeft opgeborgen of een netje verder kom je tot de diagnose dat een collega staat te trappelen om hem alweer te voorschijn te halen tot welzijn en behagen van de televisiepa tiënten. Maandag hield dokter Richard Kimble spreekuur en hoewel hy zich eigenlijk meer interesseert voor mensen met geamputeerde ledematen hebben wij toch de indruk dat de wachtkamers vol zaten. Maar hij moest weer weg want achtervolgen blijven ze deze aar dige man, die eigenlijk allang de No> belprijs voor goede daden had moeten krijgen. Want elke keer alvorens hij op het nippertje het vege lijf redt heeft hij kans gezien te bewijzen gesneden te zijn uit het edele hout dat in vroeger tijden de hopman tevergeefs trachtte te ontdekken achter ons verkenners' uniform. Gisteren was de dokter juist van plan, na al dat gevlucht, wat uit te rusten tussen de hondjes, toen er op laaghartige wijze roet in de kennel ge gooid werd door het meisje dat zo lief deed in de Lange Hete Zomer: Miss Clara. Arme Ben Quick! N. R, HET LOONCONFLICT tussen de N.V Intervam en schilders op twee woning bouwprojecten in Amsterdam-Noord nog niet opgelost. De twee partijen ko men vandaag opnieuw bijeen, na giste ren langdurig onderhandeld te hebben. DEN HELDER De politie van Den Helder heeft de 17-jarige scholier R. G. aangehouden, die in de nacht van donderdag op vrijdag te Amsterdam een politieagent met een pistool be dreigd heeft. De jongeman werd door de Hel derse politie al eerder aangehouden, omdat hij tijdens de paasdagen toen hij bij zijn ouders in Den Helder op vakantie was, aan een werkkeet in het Churchillpark met een zelfgemaakte tijdbom enstige schade had toege bracht en tevens omdat hij twee brommers gestolen had. De jonge man was na zijn daad naar Duitsland ver trokken waar een vriend van hem woonde. Van deze jonge man heeft hij een pistool meegenomen of gestolen, waarmee hij de Amsterdamse politie agent die hem tijdens het stelen van een brommer op heterdaad betrapte, bedreigde. De jonge man zag toen kana te ontsnappen tijdens de door de agent ingezette achtervolging, draaide de jongeman zich plotseling om en hield hij de agent een geladen pistool voor. De politie te Den Helder had inmid dels lucht gekregen, dat R. J. weer in de verpleeginrichting in Zandvoort vertoefde en ontbood hem naar Den Helder om hem met betrekking tot de ontploffing en diefstallen aan de tand te voelen. Hij bekende direct. (Van onze sportredactie) BREDA De Vlaamse t.v. verzorgt vanavond een rechtstreekse reportage van de voetbalwedstrijd Bayern Miin- chen-Standaard Luik in de halve fina les van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars. De uitzending be gint om acht uur precies. Het is de eerste wedstrijd tussen beide ploegen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/HILVERSUM. Het Neder landse volk heeft op overtuigende wijze zijn instemming getoond met het op sporingswerk van de Oostenrijkse in genieur Simon Wiesenthal naar men sen die geacht worden verantwoorde lijk te zijn geweest voor de dood van miljoenen joden tijdens de laatste we reldoorlog. De inzamelingsactie die het Vara-programma Van Harte ten bate van het fonds voor opsporing van nazi's gisteravond hield bracht ln één uur tijds f 167.405.66 op. Verslaggevers van Van Harte wezen •r op, dat deze actie niet gezien moest worden als een soort wraakoefening, maar als een streven naar gerechtig heid die dringend noodzakelijk is: „Het is onbehoorlijk dat er nog altijd vele notoire oorlogsmisdadigers rondlopen, die niet met de rechter in aanraking zijn gekomen". Het programma met als motto een ton voor Wiesenthal bereikte dit bedrag al tien minuten voor de gestelde uit- zendlimiet van één -uur. Reeds direct nadat verslaggevers van Van Harte om 18-30 uur hiertoe hadden opgeroepen stroomden in de grote ste> den de mensen naar de diverse inzame- linigscentra. Uit het gehele land ont ving men telefonische toezeggingen. De uitgeverij die het boek over Wiesen thal in Nederland op de markt bracht, opende de rij van sympathisanten met een gift van duizend gulden. Later liet een man uit Enschede, die onbekend wilde blijven 10.000 gulden noteren. De actie sloeg leuke reacties los. Zo was er een echtpaar, dat precies een en twintig jaar getrouwd was en dit ten behoeve van de actie omzette in even- zovele harde guldens. Een jongetje van dertien stapte het kantoor van de Haagsche Courant binnen met twee zafkjes vol met stuivers en dubbeltjes. Totaal voor een bedrag van bijna 25 gulden. Velen vonden het een morele verplichting de actie te steunen- De heer Wiesenthal die in New-York ver blijft werd telefonisch met het resultaat op de hoogte gebracht. In Den Bosch kon men terecht bij de Stichting Mensen in Nood. Honderden zorgden daar voor een totaalopbrengst van ongeveer drieduizend gulden. Dit was aanmerkelijk hoger dan het resultaat van de actie in Breda. Bij de brouwerij de Drie Hoefijzers meldden zich 58 mensen die gezamenlijk inston den voor ruim vijfhonderd gulden. Ruim 1200 gulden ving men hier aan telefonische toezeggingen. „Het is goed wat Wiesenthal doet. Hij heeft het geld nodig", luidden vele re acties. J<ju pappie is hele. maal geen zeeman. Hoeveel zeelieden ken jij dan teel als je dat zo goed weet. In Nederland en ook in vele andere landen heeft men te kampen met het probleem: „Het misdeelde kind en ,De misdadige jeugd"! Deze kinderen willen later in onze maatschappij hun bestaan or een behoorlijke wijze voort zetten; maar door verwaarlozing drei gen zij de dupe te worden van onze verzakelijkte samenleving! Kinderen uit a-sociale milieu s die wegvallen van het gezin en misdeeld geraken, en verder als misdadigers op groeien! Kindertjes uit arme gezinnen. Ge brek is hier: de kleding en een goed samengesteld voedselpakket, maar vóóral de stuwkracht die zij van de kant der ouders nodig hebben om zich geestelijk staande te houden is weg. Dan de grote groep lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen; zij zijn helemaal a.hw. uit het gezin en de samenleving gestoten. Dan een grote groep kinderen, die als zij van school thuis komen, de sleutel van het huis maar moeten zoe ken, omdat de moeder uit werken is. Deze kinderen zijn ook aan hun lot overgelaten. Doordat de moeder over vermoeid is; blijft hier de aantrekking en de moederliefde die het kind zó hard nodig heeft, achterwege- Dan onze stadskinderen, die een groot gebrek hebben aan speelruimte, die hun gezondheid zo ten goede komt, zij kunnen zich niet eens echt uitleven- Men kan ze noemen: „De trottoir kin deren". Dan de zeemanskinderen: die hun vader dikwijls in geen ^maanden of soms jaren zien. Dan de jeugd die on der de kinderbescherming valt- Als het gaat om het gezin in onze samenleving, is alles de moeite waard, om voor deze „misdeelde jeugd" in ons zo op hoog peil staand landje, iets meer te doen en meer aandacht te be steden! Want als men aan de jeugd denkt, denkt men aan de toekomst! Recreatiegebieden, speeltuinen, gro tere instituten, scholen, ontspannings lokalen en meer individueel toezicht en onderricht voor onze jeugd Vooral goede sexuele voorlichting! SAS VAN GENT G. Meeusen. Een mens moet wel over een ruime fantasie beschikken als hij, zoals me neer V., (zie „De Stem van 7 april") onze jongens van de Koninklijke Mari ne vergelijkt met de S.A. en de vies peuken uit de hal van Amsterdam-CS met de arme Berlijnse joden van 1938! Ik heb het idee dat bedoelde heer de zaken door een rode bril bekijkt en ik geef hem daarom de raad: gooi diat ding weg. want het vertekent elk beeld, vertroebelt de blik en staat een heldere kijk op het leven in de weg. Hij zou zich kunnen spiegelen aan burgemeester Van Hall, die al jaren met zo'n apparaat op zijn neus rond loopt en die met het ene oog moest kij ken of Achter het Nieuws" alles wel goed vond en tegelijkertijd met zijn an dere oog in de gaten moest houden welk pannetje Mies Bouwman voor hem op het vuur zette. Door het een en ander is hij steke blind geworden voor de hemeltergen de toestanden die zich in zijn stad gin gen ontwikkelen. Niettemin, wij leven in een rechts staat en daarom zou ik, als ik iets te vertellen had, de Jannen straffen met de inhouding van een dag verlof we gens het molesteren van burgers eö hen daarna belonen met twee dagen extra verlof wegens hun eiffectieve hulp de door politieke slappelingen aan handen en voeten gebonden Amsterdamse politie geboden- Wat mij betreft: ik heb in geen ja ren zulke opwekkende krante-koppen gelezen! BREDA N. J. Klaasen Bos De haast, waarmee diverse Kamer leden blijk gaven van hun interesse, door de (nieuwbakken) minister te vragen of het hem bekend is, enz. ez., kortom: dat een groep ma trozen in Amsterdam een groep kwal len in elkaar sloeg, is opmerkelijk. De minister zou aan de vragen stellers van. de V.V.D. kunnen antwoor den: „Tengevolge van de halfzachte gezagshandhaving tegen feitelijke a- gressie van baldadige elementen is er naar onze mening sprake van geoor loofde „noodweer", nu bleek dat aan gewezen orde-instanties faalden". Aan de vragenstellers van de P.v.d. A. zou geantwoord kunnen worden: „Het is inderdaad niet toelaatbaar, wanneer anderen dan degenen, die hier voor wettig zijn aangewezen, eigen recht zoeken en uitoefenen. Om deze reden zijn er vanwege mijn departe ment maatregelen genomen en zijn bereids aan het marinepersoneel beneden de rang van onderofficier te Den Helder gratis treinabonnementen verstrekt voor het traject Den Heider- Amsterdam". Nu nog iets anders. Enkele weken geleden bereikte ons het persbericht dat in Dar-es-Salaam (Tanzania) de Nederlandse zaakgelas tigde in de (genationaliseerde) Neder landse Bank een ontwikkelingshulp- chèque van ruim een miljoen gulden overhandigde t.b.v. dit land. Enkele ogenblikken later stormde een groep „jongeren" (weer die jongeren) bin nen en vernielden het portret van de Nederlandse koningin. Tot zover. Opvallend is, dat er geen enkel Ka merlid het nodig vond om hierover eens vragen te stellen. Geen hunner merkte blijkbaar op dat hier in feite het Nederlandse volk symbolisch ver trapt werd door een troep oerwoudbar baren, wier geborneerde redevoeringen in de U.N.O. uitwijzen, dat zij het volkomen normaal vinden dat o.a. de Nederlandse arbeiders 45 uur per week werken om de heersende klieken in dit soort landen permanent feest te laten vieren, terwijl de arme kinderen verhongeren. Maar natuurlijk, dat be wijst alleen maar, hetgeen wij al lang weten, namelijk dat het „weg met ons"- ideaal steeds meer aanhangers krijgt in dit land. BERGEN Op ZOOM p. BROUWER Het staatshoofd van Tanzania heeft onmiddellijk excuses aan geboden (Redactie) (ADVERTENTIE Het zeer belangrijke boek „Avi fauna over Brabants vogelwe reld is bij ons tot 15 april ver krijgbaar voor de intekenpriis van f 22.90; na 15 april f 27.90. BOEKHANDEL Willem II str. 74, Tilburg

de Stem | 1967 | | pagina 5