JEUGD OP EIGEN BENEN MET VAKANTIE EN NACHTELIJKE VECHTSPELEN STRANDSCHUIMERSKAMP Ga eens een Egyptische ontginnen van 15 tot 17 jaar Engeland leren voetballen 's Macks in een hangmat overdag op het Amstelmeer Antwoord op de vraag: WIE organiseert en WAT? VOORJAAR 1907 DAGBLAD DE STEM VOORJAAR 1967 KAMPEREN SPORTEN REIZEN WERKKAMPEN ZWEEFVLIEGEN SKIREIZEN j Meer dan alleen maar een goedkoop slaapadres Zweefvliegen in de Eifel Gehandicapte niet van ïzier verstoken jeugd plea College op hogeschool voor „ruige' kampeerders Ook voor een 11-jarige is het avontuur weggelegd Programma dat niet van hogerhand is uitgestippeld Licht corvee in kamp waar muziek in zit IERLAND VERKENNEN IN EEN HUIFKAR Overstag gaan valt te leren Jeugdsafari Vele tienduizenden jongeren gaan over enkele maanden met vakantie. Reeds nu worden folders uitgeplozen, wordt de financiële positie nagegaan en worden plannen gemaakt. Wie er in slaagt een min of meer volledig beeld te krijgen van hetgeen er op het gebied van vakantiemogelijkheden voor jongeren wordt geboden, zal zien dat er talloze wegen zijn om tot een zinvolle vakantie in binnen- of buitenland te komen. Het aanbod varieert van zeilen, kamperen, sporten, trektochten, bergtochten en paardrijden tot werkkampen, vakanties in jeugdherbergen, huifkartochten, fietstochten, ski- reizen en voettochten. Het probleem is echter: hoe komt men te weten wié organiseert en wat? Het terrein is tot dusverre onoverzichtelijk. Jongeren hebben daardoor slechts een beperkte keus, veel ouders hebben moeite om na te gaan waar ze hun kinderen op de beste wijze kunnen onderbrengen. Om deze kwestie nader tot een oplossing te brengen, hebben wij op dit ge bied een onderzoek ingesteld. Het resultaat ervan treft u aan op deze pagina. Ondanks de veelheid van gegevens kan het overzicht niet volledig zijn, maar het is stellig een richtlijn voor de jeugd, die bewust op vakantie wil gaan. MIDDELBARE scholleren, die graag in de vorm van een kamp hun vakan tie willen doorbrengen, moeten eens het programma van de Nederlandse Chris ten Studenten Vereniging, Zeist-Woudscho- ten, telefoon 03439-326, aanvragen. Deze vereniging biedt een grote verscheiden heid aan kampen met zelftraining, kano, roeitochten, fietsen, excursies, volleybal, •oftball, hockey, speurtochten, nachtelijke vechtspelen en zwemmen. Naast deze ge wone kampen zijn er werkkampen, caba retkampen, kampen met vrije expressie, kampen met een conferentiekarakter, alpinistenkampen, skikampen, bijwerk kampen en kampen voor hen, die in het pen bij verpleging), een bosbouwkamp nieuwe cursusjaar naar een universiteit gaan. Er zijn Jongens- en meisjeskampen in Nun- speet (veel sport), een jongenskamp bij Ruigeveld (sport, speurtochten, vechtspe len. wielerwedstrijden, kampvuren), een zigeunerkamp voor meisjes bij Almen, meisjes- en jongenskampen bij Arcen (pri mitief kamperen), een meisjeskamp bij Almen (vormgevende expressie), een caba retkamp bij Almen, een cross-country- kamp voor meisjes in Epen (fietsen en wandelen), een strandschuimerskamp op Terschelling voor meisjes, een ziekenhuis kamp voor meisjes bij Emmen (actief hei voor jongens bij Staverden, een zeekamp voor jongens en meisjes op Terschelling en een geuzenkamp voor jongens en meis jes bij Oldemarkt. Er is nog meer: een zeilpunterkamp bij Giethoorn, een groot aantal zeilkampen, Alpenkampen In Zwitserland, een bijspij kerkamp voor slechte rapporten in Olde markt, een zwerfkamp in Denemarken en werkkampen in Frankrijk, Engeland en Nederland. Iedere middelbare scholier, van welke godsdienstige richting dan ook of zonder godsdienst, kan aan de activiteiten van de vereniging deelnemen. Er zijn katho lieke en protestantse leiders. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale. Prof. Tulpstraat 46, Amsterdam-C, tel. 020-226045, is niet alleen een organisatie, die er voor zorgt dat men goedkoop in een jeugdherberg kan slapen. Er wordt meer gedaan, want de jongeren, die lid zijn, worden op vele plaatsen in Nederland op een moderne en zeer aangename manier beziggehouden met sport en excursies, boot- en bustochten. Voorts organiseert de Centrale paardesport- en watersportva kanties en zijn er ook reizen naar bet buitenland met een uitge breid programma. Ook de gewone reisbureaus or ganiseren voor Jongeren speciale reizen naar alle streken van de wereld. Op katholiek terrein zijn dit de Nederlandse Reisvereni glng voor Katholieken, Keizers gracht 229. Amsterdam, telefoon 231344, onder meer naar Italië en St.-Christoffel, Meent 75A, Rot terdam, telefoon 010-137228 met vlieg- en busreizen naar Oosten rijk, Spanje, Italië en Duitsland. Speciaal voor jongeren is De Uitstuif, relscentrale voor jon geren, Joh. Verhulststraat 101, Amsterdam, telefoon 020-733463 met reizen naar heerlijkheden als Spanje, Bulgarije, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Duits land en Noorwegen. De Nederlandse Christelijke Reisvereniglng, Wéteringkade 22a, Den Haag telefoon 070- 814691, heeft ook reizen voor Jongeren zoaJs zeilkampen, wan- delreizen, vliegreizen en auto- reizen. In dit verband mag de Nederlandse Reisvereniglng, Zee straat 98, Den Haag, telefoon 070-184800 niet onvermeld blij ven. Er is o m. een trektocht in Oostenrijk, een ruiterkamp in Drente, een zwerfkamp in de Eifel, een zeilkamp in Sneek en een fietstocht door Gelderland. Ook bij kamperen ZEKER jeugdige lichamelijk ge handicapten hebben recht op vakantie. Ook dit jaar zal het voor velen weer een belevenis zijn, wanneer zij kunnen deelne men aan een van de vakantiewe ken van de Stichting Het Vierde Prinsenkind, Hof 13, Dordrecht, telefoon 01850 - 35925, de toon aangevende organisatie op het gebied van vakanties voor jeug dige lichamelijk gehandicapten. De kampen worden dit jaar gehouden ln de „Marijke Hoeve" te Hattem voor kinderen van 8 tot 13 jaar en 14 tot 17 jaar, in Huize „Gerner" te Dalfsen voor de leeftijden 20 en 21 jaar, in „Werkenrode" te Groesbeek voor kinderen van 14 tot 17 jaar en 17 tot 19 jaar en in „Ons Bliscap" te Amerongen voor de leeftijden 8 tot 13 jaar en 14 tot 17 jaar. De kampkosten voor deze elf- daagse vakanties bedragen in clusief excursies en reiskosten 225 gulden. Nadrukkelijk wordt er door de stichting op gewezen, dat de Gemeentelijke Sociale Diensten op een prettige en rui me wijze een tegemoetkoming geven. Andere bezwaren of pro blemen kunnen met de stichting worden besproken. HOEVEEL Jongeren er ln hun vakantie gaan kamperen is moei lijk te schatten, maar het zijn er heel wat. Zonder enige ervaring is kamperen beslist uit den boze en om die ervaring op te doen zonder dat medekampeerders en grondbezitters daar schade van hebben heeft de ANWB aan de Vecht bij Ommen een terrein in- Aan de Maliesingel 13 te Utrecht telef. 030-17663, is de Vakantie- dienst gevestigd. Een simpele naam voor een organisatie, die voor jongelui een aantrekkelijk vakantieprogramma heeft sa mengesteld met zeilen, sporten en kamperen. Aan deze kam pen. die onder leiding staan van ervaren krachten, kunnen deel nemen katholieke jongens en meisjes. De minimumleeftijd voor kinderen, die aan de zeil kampen deel willen nemen, is 14 jaar terwijl de maximumleeftijd voor deelnemers aan het jon genstentenkamp 14 en voor het sportkamp 15 jaar is. Aan de Reeuwijkse Plassen ls er in juli een zeilkamp voor meis jes van 14 tot 17 jaar, die kun nen zwemmen, maar niet kun nen zeilen. Er wordt in tenten gekampeerd aan de plassen. Om de dames nog even voor te laten gaan: in de eerste week van juli kunnen meisjes van 13 tot 15 jaar deelnemen aan een tenten kamp in Boxtel, waarbij de sport, onder meer het zwemmen een zeer belangrijke plaats in neemt. In de tweede week van Juli is ei voor jongens van 11 tot en met 14 jaar een tentenkamp in Brunssum. Er zijn uitgestrekte bossen met een zwembad, terwijl er onder leiding van ervaren jeugdleiders ook excursies zullen worden gemaakt. Jongens, die zeilen willen leren, een zwem diploma hebben en 14 tot en met 17 jaar oud zijn, kunnen deel nemen aan een zeilvakantie aan de Reeuwijkse Plassen. Er wordt in tenten gekampeerd. gericht, waar twaalfdaagse kam pen worden georganiseerd. Iedere luxe ontbreekt, omdat men pas dan op de beste manier ver trouwd kan raken met het kam peren. Er is een groot aantal tenttypen, geschikt voor alle vor men van kamperen, beschikbaar. EIGEN POTJE Voorts zijn schuimplastic matras sen en kookmaterialen aanwezig, zodat de deelnemers alleen maar behoeven te zorgen voor hun persoonlijke uitrusting zoals de kens en eetgerei. De leiding van het kamp is in handen van er varen kampeerders, die de deel nemers helpen bij het koken van hun eigen potje, die praatjes en demonstraties houden en die alle mogelijke vragen kunnen beant woorden. In de tweede week van het kamp verhuist men naar een „ruig" terrein, waarbij men ook wordt geconfronteerd met trans portproblemen. Aan de kampen kunnen deelnemen alle leden, ge zinsleden en juniorleden van de ANWB. Voor individuele deel nemers is de minimumleeftijd 16 jaar. Men dient in het bezit van een kampkaart te zijn. De onvolprezen ANWB doet nog meer voor een geslaagde vakan tie. Zo heeft men een lijst met adressen waar men de ruitersport kan beoefenen. Hoewel de ruiter sport niet goedkoop is, zijn er echter steeds meer jongeren, die ln hun vakantie een of twee we ken leren paardrijden en trek tochten per paard maken. Niet iedere jongere houdt ervan, dat zijn vakantie van het begin tot het einde geheel uitgestip peld is van hogerhand. Wil men zijn eigen programma samenstel len, goedkoop onderdak hebben en met leeftijdgenoten in con tact komen, dan is een vakantie in een jeugdherberg de oplos sing. Daarvoor kan men onder meer terecht bij de Stichting Katholieke Vakantieverblijven- en Jeugdherbergencentrale, Nach tegaalstraat 60 bis, Utrecht, tele foon 030-20756. Deze centrale heeft in Nederland een groot aantal jeugdherbergen. Voorts organiseert de Centrale reizen naar het buitenland: per bus naar Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland en per vliegtuig naar Spanje. Men moet wel lid zijn om cleel te kunnen nemen. Op verzoek van een lid kan aan ongehuwde niet-katho- lieken van 14 tot 30 jaar een introductiekaart worden ver strekt. die één seizoen geldig is. Degenen, die Jong zijn en van muziek houden kunnen deelne men aan het zomerkamp van Jeugd en Muziek Nederland, Ja cob Obrechtstraat 51, Amster- dam-Z, telefoon 020 - 717874 en 797985. Dit kamp wordt van 11 tot en met 18 augustus gehouden in het conferentieoord Woud- schoten in Zeist. Docenten tijdens dit kamp zijn Ru Sevenhuysen (orkest), Hans Keuning (kamermuziek), Rein- hard van Randwijk (koor) en Hans Dercksen (piano). Er wordt op 4- of 5-persoonskamers gesla pen, terwijl de deelnemers ook lichte corvee krijgen. of in- J^OEM hêt naastenliefde idealisme, ontspannende spanning, vorming van lichaam en geest of werkvakantie; feit is dat men op de kampen van de Stichting Internationale Werkkampen, Rapenburg 6, Leiden, telefoon 32722, met bui tenlanders van ver en dichtbij in aanraking komt. In ieder geval moet er de be reidheid zijn om zich voor een ander in te zetten. Een uitgesproken godsdienstige of politieke richting is daarbij, naar "de mening van de stich ting, niet wenselijk. De stich ting noemt zich op dit gebied „onafhankelijk". Een andere kant van de werk kampen is het voordeel dat een verblijf ergens in het buiten land een goedkope vakantiebe steding is, omdat behalve de reiskosten naar en van het kamp en de inschrijfgelden, kost en inwoning in de regel steeds vrij zijn. De minimumperiode van deelname is twee of drie weken. De leeftijdsgrens ls van 18 tot 30 jaar. Van iedere deelnemer wordt een verklaring geëist dat hij gezond is. Ook een jaarlijkse contribu tie van 3,50 gulden behoort tot de voorwaarden. Het programma van de stichting biedt vele mogelijkheden, die variëren van constructiewerk in Bulgarije, archeologisch werk in Denemarken, bosbouw in Duits land en fruitplukken in Enge land tot loodgieterswerk, schil derwerk, timmerwerk e.d. voor vluchtelingenkampen, ontgin ningswerkzaamheden in de woes tijnen van Egypte, landbouw in Finland, aanleg van sport- en campingterreinen in Frankrijk en een waterproject in Grieken land. In nog vele andere landen kan er gewerkt worden, zoals in Marokko, Joego-Slavië, Zweden, Israël, Portugal, Spanje, Ameri ka en Turkije. Er zijn nog meer werkkamp organisaties in Nederland. De Internationale Bouworde is er een va». Deze orde is een ge meenschap van jongeren, die op daadwerkelijke wijze hulp ver- Werkkmap plaats voor ont moeting. lenen aan noodlijdenden. Hoe wel het accent van deze hulp verlening op een langere ter mijn ligt is het echter ook mo gelijk om als bouwgezel twee of drie weken aan een Bouw ordekamp deel te nemen. De Bouworde is een organisatie op katholieke grondslag, maar ook andersdenkenden zijn welkom. De minimumleeftijd voor deel nemers aan de zomerkampen is 18 jaar, voor meisjes 23 jaar. In de afgelopen jaren werden dui zenden woningen, honderden scholen, kerken, hospitalen en jeugdhuizen gebouwd. Het adres is: Stichting Bouworde Neder land, St.-Anna straat 172, Nijme gen, telefoon 08800-26074, Verder is er nog de Internatio nale Christelijke Vredesbewe ging, J. J. Cremerplein 13, Am sterdam. De werkkampen van deze organisatie duren drie we ken, waarbij zes uur per dag moet worden gewerkt. In do overige tijd worden discussies, bijbelstudies en excursies ge houden. De Internationale Vrijwillige Hulpdienst, Baarsweg 439, Hoogvliet, telefoon 010-162283, heeft diverse typen van dien sten, zoals weekenddiensten en diensten van veertien dagen en langer. Ol deze diensten dragen een uitgesproken hulpverlenend karakter. Tenslotte is er nog de Oecume nische Jeugdraad ln Nederland, Maliebaan 88, Utrecht, telefoon 030-13492. De werkgroep werk kampen van deze organisatie verzorgt voor een deel dé Uit zending van deelnemers naar de internationale kampen van het Jeugddepartement van de Wereldraad van Kerken. Jon geren kunnen zich inzetten in de weekendhulpdiensten, die overal in ons land bestaan. De leeftijd varieert van 17 tot 30 jaar. afhankelijk van project en werk. LAAT vriendschap helen wat grenzen delen. Dit is in het kort het doel van de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer postbus 128 Utrecht, W. Barendsz- straat 68, tel 030 - 17754. Gedach- tenuitwisseling over problemen, die bijna overal de jongeren (en vaak ook de ouderen) beroeren, staat centraal. Daartoe zijn er rei zen naar diverse centra, waar jonge mensen van verschillende nationaliteiten komen om te pra ten, excursies te maken en elkaar te leren kennen en te begrijpen in een andere en vaak onbekende omgeving. Pak voor alles welwillendheid, medewerking en tegemoetko mendheid ln de koffer is de aan beveling van de Vereniging voor deelname aan de internationale Jeugdvakantiekampen, de inter- maitioniale vakantiewerkkampen, de jeugdreizen en de internatio nale groepsreizen. De fraaie fol der van de vereniging bevat on der meer een avontuurlijke va kantie voor jongens van 15 tot 19 jaar op Drake's Island voor de kust van Plymouth met zeilen, JJET loont alleszins de moeite om voor vijf gulden per jaar lid te worden van Vinea Domini. De afdeling reizen van dit vor mingscentrum van de paters augustijnen in Friesland heeft voor binnen- en buitenland een programma samengesteld om van te watertanden. Is er belangstelling voor zeilpn, bel even naar Wit- marsum, telefoon 05175144, na kantoor 2423 en men krijgt drie zeilkampen tot zijn beschikking met schippers, bootslieden en een kampstaf die van wanten weet. Vier brevetten liggen te wachten: beginner, fokkenist, stuurman en brevet A. Ook zijn er nog trek tochten over de Friese meren. Vinea Domini doet meer voor haar leden. Om een paar voorbeelden te gevenreizen naar Oostenrijk, Spanje, Zwitserland, Joego-Slavië, een huifkartocht door Ierland, een autotrektocht door Frankrijk, een reis naar Tsjecho-Slowakije, een fietstrektocht door Zuid-Engeland, een ruiterkamp in Noord-Brabant, een kamp op Terschelling, een voet- en fietstocht in Drente, bergtochten en skireizen. Paai di ij den, niet goedkoopt voor veel jongeren de ideale vakantie. kanovaren en rotsen beklimmen, een internationaal jeugdkamp in Exmoutih in Engeland voor jonge ren uit diverse Europese landen van 15 tot 20 jaar en een inter nationale zomerconferentie voor studenten en middelbare scholie ren van 18 tot 25 jaar in Mon mouthshire in West-Engeland met voordrachten, discussies dansen, tafeltennis, tennis en ex cursies. Voorts ls er een internationale ontmoeting voor middelbare scho lieren van 16 tot 20 jaar in Cuf- fley, Hertfordshire, een interna tionaal jeugdkamp in Schotland voor middelbare scholieren van 16 tot 18 Jaar, terwijl Nederland se jongelui van 16 tot 18 jaar in de gelegenheid worden gesteld twee weken te verblijven op een Boarding School in Engeland, waarbij ze met de Engelse leer lingen aan het schoolprogramma deelnemen. Interessant is ook een verblijf in het internationale ont moetingscentrum in het Engelse Coventry. Leden van een voet balclub van 15 tot 17 jaar kun nen een Engelse voetbalcursus volgen nabij Birmingham met Engelse jongens, waarbij ook an dere sporten zullen worden be oefend. De koek is nog niet op, Er is een internationaal jeugd kamp met allerlei activiteiten in East-Mersea voor jongelui van 16 tot 20 jaar. terwijl er in Wis bech een landbouwwerkkamp is voor middelbare scholieren en studenten van 18 tot 25 jaar. Een andere manier om de vakantie terug te verdienen is in het En- .gelse Tiptree door fruitplukken. De vereniging, die ook nog en kele jeugdreizen naar Noorwe gen heeft, organiseert in Fries land een zeilvakantiecursus voor jongelui van 16 tot 26 jaar. Verder zijn er nog reizen naar IJsland, Amerika, Israël, Canada, Marokko, Italië. Frankrijk en diverse jeugdkampen in Duits land en Denemarken. Voor deel name aan de reizen moet men lid zijn of worden van de ver eniging. REILEN ls een machtige sport, die binnen enkele weken on der leiding van goede instruc teurs al aardig valt te leren. Erg oud behoeft men daarvoor niet te zijn, want er zijn zeil- scholen in Nederland, waar kin deren van twaalf jaar al terecht kunnen. Voor het ruigere werk, het zeilen op zee, ligt die leef tijdsgrens bij ongeveer 20 jaar. Een lijst met adressen van rond dertig zeilscholen is te verkrij gen bij het Bureau voor Water toerisme A.N.W.B. - K.V.N.W.V. - N.K.B., Museumplein 5, Am sterdam, telefoon 020-730844. Jeugdkamp De. Boekaniers De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer aan de Parkstraat 38 te Den Haag, telefoon 070 -183300, be schikt over een lijst met talrijke kindervakantieverblijven in Ne derland, die erkend zijn door de jeugdafdeling van de Nederland se Kampeerraad. Een willekeu rige greep: Locheni „Ruighen- rode", mevrouw M. C. van 't Lam-Pluym, telefoon 05730-1619, jeugdmodelkamp, waar kinderen van 12 tot 17 jaar leren koken, kamperen en hun tijd besteden. Er bestaat de mogelijkheid tot het afleggen van een kampeer- test en een behalen van liet kampeerbrevet, Wieringen pony kamp Bonanza voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar met voor ledereen een eigen Shet land pony, jeugdkamp De Trap pers met kampeerlessen en streekverkenningen, jeugdkamp De Boekaniers met zeillessen op het Amstelmeer en slapen in hangmatten voor kinderen van 12 tot en met 15 jaar, Eist kin derfarm Water Eaton, mevrouw H. J. Alsche - de Kat, telefoon 08809-1389, ponyrijden zwemmen en fietstochten voor kinderen van 5 tot 11 jaar, '1 Harde va kantieverblijf Haereland, familie Daatselaar, landgoed De Haere, postbus 1, telefoon 05258-232 met' kampen voor kinderen van 6 tot 13, 13 tot 15 en 15 tot 17 jaar, waarbij de laatste groep de kam- peertest kan afleggen. Eventuele nadere inlichtingen kunnen ook hij de plaatselijke VW's worden verkregen. y/'AN 15 juni tot 1 september ls er voor jongens van 14 tot 18 jaar weer 'n „Jeugdsafari". Iede re jongen die kris kras fietsend, of bromfietsend in Nederland en België zijn vakantie wil door brengen krijgt hier het neusje van de zalm. Tegen betaling van .het inschrijfgeld (vijf gulden) ontvangt hij een „Safaripakket". Daarin bevindt zich onder meer een kaart, waarop niet minder dan honderd kampeerplaatsen, waarvan vijfentwintig in België kunnen worden aangetekend.' Uat zijn de overnachtingsmoge- Iilkheden. De jongens zijn vol ledig vrij in de besteding van hun tyd. Voorts krijgen ze een lijst met toeristische beziens waardigheden en evenementen waarop reductie is inbegrepen. ln aanmerking te komen voor een Satarispeldje aan het slot van de trektocht moeten ze minstens vijfmaal op drie ver schillende campings hebben overnacht. Het secretariaat van de Jeugdsafari is gevestigd aan te Dan Haag, tel 63o900 (Nationaal Padvinders: hoofdkwartier).

de Stem | 1967 | | pagina 29