31 n.v.Axft schokkender - wilder - gedurfder - Kaftan-lijn Beenversiering Military-look VOORJAAR 1967 VOORJAAR 1967 DAGBLAD DE STEM dan: antelcostumes, s portief, DNIEUWE DELLEN jze mantels in ren en lichte 1 It u trouwens dige mantel in druit? en nog vele odellen bekijken ds grootst iseerd modehuis AXEL TERNEUZEN at voor rE N.V. VOORJAAR 1967 erkpla&foen en io»|nU" *estraat 8 intoor en winkel: •anjestraat 5 lefwm (01155) 565 t halve Je kunt je klinky, hippe en blitse kleren van vorig jaar lente en zomer maar beter in de kast laten hangen. Want kinky, hip en blits zijn uit. Helemaal uit. De nieuwe lente- en zomermode is zzwipp (uit Engeland) en pep (uit Frankrijk). Maar neem het niet al te tragisch op. Mini blijft in. Dus door hier en daar in je oude garde robe enige veranderingen aan te brengen hoef je nog echt niet square te zijn. Duizelt het je van al die woorden Dat is precies wat de huidige mode beoogt. Schokkender, wilder en gedurfder kan het bijna niet. Als je een superslanke twiener bent staat de nieuwe mode je geweldig. Maar oh wee als je niet aan de door de ontwerpers gestelde slankheidseisen vol doet. De kaitan-lijn, die we in de winter mode al veelvuldig toegepast zagen doet het dit seizoen ook goed. De kaf tan-mode maakt heel erg jong door de geschulpte randen aan de wijd uit- i lopende rokken en mouwen en de Ju- gendstil-dessins, die ervoor gebruikt worden. Veel verder terug dan de Jugend- stu-mode gaat de tunica-mode, geïnspi reerd op de Romeinse tuniek, die ge dragen werd in de eerste eeuwen van onze jaartelling. De hoofdzakelijk ef fen stoffen worden afgezet met breed- gekleurd lint. Gebruik je hiervoor zil- ver: of goudbewerkt lint. dan is de tunica-mode uitstekend geschikt voor mini-cocktailjurkjes. Natuurlijk moet er bij al die mini- mode veel aandacht besteed worden aan de benen. In da winter kunnen de korte jurkjes gecombineerd worden met vrolijk gekleurde wollen kousen. Maar in de zomer? De meeste meisjes denken, dat ze er dan het voordeligst bij lopen met lange, gebruinde, blote benen. „Nee hoor", zeggen de mode- ontwerpers, en in dit geval ook de schoenenfabrikanten. „Ook dat blote been moet versierd worden." De Parijse schoenenontwerper Roger Vivier bij voorbeeld ontwierp sandalettes die veel weg hebben van sandalen zoals Uie in de Romeinse tijd werden ge dragen. Zijn zomerschoentjes hebben versieringen van raffia of houten kra len en banden van kralen of leer, die om de enkel of zelfs om de enkel èti kuit worden gevonden. Haal opa's uniform maar van zolder want dat is zzwipp. En hoe meer medailles hoe mooier Het is moeilijk om uit al die zzwipp-kleren maar één broek te kie zen. Maar zelfs al kun je helemaal niets kopen dan is het nog heerlijk om een vrije middag in de boetiek-rekken te rommelen. Heel bizar zijn de versieringen van een soort lederen maskers die je been net aanzicht geven van een totempaal. ?z.® sandalettes zijn waar schijnlijk in ons land nog niet te krij gen. Maar de zomerschoentjes met raf- ua en kralenbanden zul je beslist wel ergens in je stad kunnen, yinden. ZZWIPP EN PEP DE TOPPERS e>| I 1 Hi Kleine-meisjes-jurken zijn ideaal (Van een onzer Voor deze twieners en voor wat ouderen is er dit seizoen nauwe lijks iets geschikts te vinden. Niet iedereen houdt van felle shocke rende kleuren. De confectiefabri- kanten en ook de meeste ontwer pers vonden dat blijkbaar niet iets om rekening mee te houden. Zij vinden het veel belangrijker, dat zij de grootste groep potentiële kopers, de tieners en twens (die zwipp zijn) tevreden kunnen stel len. Dat lukt dan ook goed. Want het nieuwe modebeeld is zo geva rieerd, kent zoveel verschillende stijlen, dat er voor iedereen die iets opvallends zoekt wel iets bij zit. Daar is dan op de eerste plaats de grote hit van dit seizoen: de Afrika- look of Safari-look. Het is als het wa re een logisch gevolg van de roman tisch oosterse Cashmir-modeDe des sins gaan terug naar de weelderige kleurschakeringen van de sarongs. Erg aantrekkelijk zijn de motieven, die doen denken aan oosters mozaïek werk zoals simpele rozetten op een drukke, tegelachtig aandoende achter grond. Je moetwel even uitkijken bij het kopen. De Nederlandse katoentjes zijn wat minder warm van kleur als de ge- importeerde stoffen. Bij de importjw tref je de prachtigste oerwoudkleuren aan. Als je een lichte huid hebt moet je je mini-sarong nog maar niet op de eerste de beste zonnige dag aan trekken. De warme oosterse kleuren komen het best uit tegen een gebruin de huid. Hoe wilder de Afrika-dessin6 zijn hoe eenvoudiger het modelletje. De motieven komen het opvallendst tot hun recht in een mini-jurkje dat iets gerend uitloopt. Ook de lange mouwen zijn onder iets wijder. Van dezelfde stoffen kun je trouwens mees terlijke broekpakken, strandpyjama's en zelfs lange avondjurken maken. Succes bij voorbaat verzekerd. Oók voor de blondjes. alleen bij sportieve combinaties maar ook bij geklede kostuums gedragen zal moeten worden- De overjassen worden weer wat lan ger. Een groot deel ervan toont nog steeds de invloeden van de military look. Voor de tieners, die nog meer willen opvallen is er in antiekzaakjes en in sommige boetiekjes wel iets te vin den. Oma's kleren (vooral die doorzich tige gevalletjes, die met massa's kra len en zijden franjes zijn bewerkt) en opa's uniformen (liefst met motgaten en slijtvlekken) zijn hiervoor namelijk heel geschikt. Ook als je wat anders dan antiek" wilt moet" je eens een tochtje maken langs boetiekjes in je eigen of in een na burige plaats- Maar noodzakelijk is het niet. Want als je op een middag in de volle rekken van de in je stad Het is een attractie op zich om kleren te passen in zo'n speciaal voor jou ingerichte Jugendstill- boetiek onder het zachte licht van zijden lampekappen uit grootmoeders jeugd. gevestigde modehuizen gaat rommelen kun je beslist je hart ophalen. Uit concurrentie-oogpunt zijn tegenwoordig ook de grote mode- en warenhuizen helemaal bij de tijd. Dat zij het be lang van de tienercommercde hebben ingezien blijkt ook uit het feit, dat steeds meer modehuizen een speciale boetiekafdeling gaan inrichten, com pleet met Jugendistil-franjelampen le vensgrote mannenfoto's in de paska mers en gedempt rossig licht. De prij zen vallen erg mee. Zelfs als je niets wilt kopen kun je wat plezierige uurtjes doorbrengen, want „boetiekje kijken" is IN. Na al dat nieuws voor de zzwlppe tieners even terug naar de wat meer serieuze mode voor jonge meisjes. Uit Frankrijk komen deze lente wat minder opvallende maar daarom niet minder mooie modesnufjes. Voor win derige dagen zijn er nog steeds de ca bans. je weet wel die Adamo-jasjes in alle felle kleuren. Amusant en heerlijk gek zijn weekendpakken in de marine- stijl, met getailleerde zevenachtste jas jes die een matrozenkraag hebben en een rechte, vrij wijde pantalon. Niet iedereen kan wild gekleurd naar kantoor of winkel gaan. De nieuwe Franse rechte rokken met platte plooi en aan de voorkant zijn jong, mo dern en toch gekleed. In Frankrijk ko men ook steeds meer klassieke lij nen terug, waarschijnlijk onder invloed van de door de haute-couturiers gelan ceerde mode. Het lis te hopen dat de Nederlandse fabrikanten er oc»k aan denken, dat zelfs de meest „zzwlppe" tieners niet altijd even gek en kleu rig gekleed willen gaan en af en toe ook eens chic voor de dag willen ko men. Al winnen de Franse modetendensen weer aan invloed, de jonge Britse ont werpers staan wat de tienermode be treft nog steeds aan de top. Ook op het gebied van de herenkleding. Steeds meer modehuizen en confec tiefabrieken op het continent nemen 'Engelse ontwerpers in dienst. Een van de belangrijkste dingen die deze ont werpers voorschrijven is de terugkeer van de pullover met hoge col, die niet

de Stem | 1967 | | pagina 19