Afscheid van „Nightingale" van de Koudekerkseweg Zuid-Beveland Militaire parade roept weerstand op hoeken V RAIFFEISENBANK Gave opvoering door toneelgroep Centrum VCW en race m SMIDJE VERHOLEN Inbraak bij De Gruyter in Goes 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 APRIL 1967 RODE KRUIS TE VLISSINGEN TERNEUZEN Munten en ruilbeurs Hansweert Kloetinge Nisse Afscheid van Reynbout VARA werkt aan nieuw satirisch programma Nieuw versoek aan Dagblad De Stem 750-jarig Middelburg Protestdemonstratie goede belegging vraagt om vakkennis! „De. thuiskomst" - har realisme Rederijkers te Oostburg met nieuwe bezetting U.t.s. Terneuzen 4e in landelijke verkeersfinale WALCHEREN VLISSINGEN Souburg Industrieterrein voor 14 cent per meter Op Kijk in de Pot Goes won voetbal toernooi voor instuivers HOOGWATER Vandaag Morgen *n de Knap Mutator Zaterdagvoetbc Dinteloord snein 3 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Tijdens een pro- pagandabijeenkomst van de.bloed- transfusiedienst van de afdeling Vlissingen van het Rode Kruis is afscheid genomen van mevrouw R. van Dierendonck-Zeegers. in kringen van de bloedtransfusie- denst en het St.-Josephziekenhuis te Vlissingen beter bekend als zus ter Rosa, Het is een afscheid van beide instanties geworden. Na mens de transfusiedienst sprak de medisch leider P. Postma, namens het ziekenhuis voerde de heer J. Springveld, economisch directeur, het woord. Uit beide toespraken bleek dat zuster Rosa jarenlang met grenzeloze onbaat zuchtigheid haar werk voor het zieken huis en de transfusiedienst heeft ge daan. In 1923 werd zij leerling-verpleeg ster aan het St. Josephziekenhuis- Drie jaar later behaalde zij haar diploma. Toen zij in het huwelijk trad, betekende dat geen afscheid van het ziekenhuis. Zij bleef als verpleegster beschikbaar als invaller of waarnemer. In feite be tekende dit dat zuster Dosa meer in het ziekenhuis dan thuis fe vinden was. Voor deze voortdurende assistentie heeft ze nooit één cent willen hebben. De heer Springveld bood haar zater- middag in het zusterhuis van het zie kenhuis een gouden armband aan. Hij beschouwde dit geschenk als een sym bool van haar verbondenheid met het ziekenhuis en haar trouw aan haar roe ping. Op dezelfde wijze heeft zuster Rosa de transfusiedienst van het Rode Kruis van de oprichting in 1940 af gediend. Voor haar grote verdiensten in oorlogs tijd ontving mevrouw Van Dierendonck het Kruis van Verdienste van het Rode Kruis. Haar bijnaam tijdens de oorlog was: de Nightingale van de Koude kerkseweg. Zuster Rosa ontving zater dag het Pelikaantje. het onderschei dingsteken van de bloedtransfusiedienst Tijdens deze propagandabijeenkomst werden 86 Landsteinerpenningen voor vijf ma-al bloed geven en 32 plaquettes voor twintig maal bloed afstaan uitge reikt. Vlissingen staat bekend om zijn trouw donorscorps. Na de pauze werd de film „Bloed" vertoond. Deze film laat zien wat er met het bloed van de donors wordt ge daan- (Van onze correspondent) In het verenigingsgebouw „Pro Rege" aan de Jongestraat te Terneuzen heeft burgemeester J. C. Aschoff een tentoon stelling geopend van munten, postzegels enz. Hieraan was ook een ruilbeurs ver bonden. Vooral in de namiddaguren waren er heel wat bezoekers. Veel be langstelling was er voor een aantal gou den munten die destijds in Serooskerke werden gevonden, geldstukken uit de tijd van de Bourgondische Nederlanden: Hollandse Leeuw (Philips de Goede, 1455) en gouden realen (Antwerpen) van Karei V (1550) en Philips II (1558). Verder gouden halve rijders uit Zeeland Utrecht en Gelderland uit de 17e eeuw en dukaten uit Holland, West-Friesland, Zeeland en Utrecht. Spanje was verte genwoordigd met escudo's en dubbele excellentes, dubbele dukaten (1510) en verder waren er gouden munten uit Italië (1500-1600) en Portugal. Een kleine collectie munten die in ons land, België en Engeland enkele tientallen jaren geleden in omloop was had veel belangstelling. Diverse verza melaars toonden hun collecties postze gels, lucifermerken, sigarebandjes et, glazen. Op de ruilbeurs werd druk ge handeld. NKV-feest In zaal Zeelandia, ge heel bezet, hield de plaatselijke afdeling van het N.K.V. haar jaarlijkse feestver- gadering. Opgevoerd werd het toneel stuk .Misdaad aan het meer", door de toneelvereniging Willem Boelaart uit Huy bergen. Auto ovèr de kop Even voorbij de bocht Boomdijk-Kanaaldijk is de heer J. I. uit Rilland met zijn auto ge kanteld en over de kop geslagen. Zijn passagierf A. B., eveneens uit Rilland, werd hierbij uit de auto geslingerd. B. werd met verwondingen naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes gebracht. De auto werd geheel vernield. Het ongeval ontstond doordat J. M. met zijn auto moest uitwijken voor een tegenligger en hierdoor met de dijk in aanraking kwam. De tegenligger bleef onbekend. Uitvoering gymnastiekvereniging De christelijke gymnastiekvereniging T.U.V.E.O. hield in „Amicitia" haar jaarlijkse uitvoering, die o.a. werd bij gewoond door burgemeester Daniëlse en wethouder Van Nieuwenhuijze. Op vele onderdelen hebben de dames en heren, de jongens en meisjes uitstekende pres taties geleverd. Tussen de nummers door hadden een pyjama-oefening van meisjes en een oude-dames-oefening veel hilariteit verwekt bij het talrijke publiek. Nadat in de pauze een verloting was gehouden werd nog opgevoerd de klucht: „Klaas Konijn". Voorzitter W. Ruissen opende en 6loot de avond. Kruinirtqen Gebak leidt aandacht af - Bakkers knecht F. K. uit' Kruiningen is met zijn auto op rijksweg 58 bij Kruiningen te gen een lichtmast gereden. De auto werd zwaar beschadigd. K. liet zich door schuivende dozen gebak afleiden. (Van onze correspondent) Oranjefeest De Oranjevereniging te Nisse heeft haar programma bekend gemaakt voor de komende blijde ge beurtenis op Drakensteijn. Het feest zal gevierd worden op de zaterdag na de geboorte. Voor de kinderen van de lagere scholen en de kleuterscholen is er 's middags een filmvoorstelling met een traktatie. Voor de kinderen van de lagere scholen is er bovendien een herinneringsbeker met inhoud. Na afloop speelt de muziekvereniging „Ons Genoegen" in het dorpshuis. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vrijdagavond of in het be gin van de zaterdagnacht is ingebroken in het magazijn van De Gruyter aan de Korte Vorststraat te Goes. Men heeft toegang tot het magazijn gekregen door het forceren van een deur. Uit het ma gazijn wordt een brandkastje vermist. Dit kastje, waarin ongeveer 500 gulden zat, was speciaal bestemd voor het wis selen van kleine geldbedragen. Het grootwinkelbedrijf beschikt ook nog over een grotere kluis. Deze is niet aangeraakt. De inbraak werd om half twee zater dagnacht ontdekt. Op dat uur werden nog goederen voor De Gruyter bezorgd. De politie tast wat de dader(s) be treft nog volledig in het duister. 's Avonds is er om half acht Oranje bal in het Dorpshuis. Rilland-Bath Belasting verhoging Burgemeester en wethouders zullen de raad voorstel len een verordening wegbelasting en een verordening rioolafvoerrecht vast te stellen. Deze verordeningen moeten komen in de plaats van de bestaande weg- en rioolbelasting. Een eerder ge daan voorstel van b. en w. om deze twee belastingen te verhogen werd in de februari verg adering van dit jaar door de raad afgewezen. Uitgangspunten voor de nieuwe ver ordeningen zijn: 1. de wegbelasting zal een geringe verhoging ondergaan; 2. gebouwde eigendommen, gelegen aan gerioleerde wegen, die op het ogenblik door middel van de rioolbelasting ex tra belast worden, zullen extra be last blijven en 3. de gebruikers van de gebouwde eigendommen, die op de ri olering kunnen worden aangesloten, zullen eveneens een bijdrage in de kosten van riolering moeten leveren. Beide nieuwe belastingen zullen in totaal f 45.490,- opbrengen. De op brengst van de bestaande weg- en riool- belasting bedraagt f 28.640,- De raad zal dit voorstel donderdag 13 april in behandeling nemen. Rillandia Zaterdagmiddag speelde het eerste elftal van Rillandia een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen Kloetinge I. Rillandia, dat met in vallers speelde, verloor met 32. De ruststand was 20 voor Kloetinge. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Vara werkt zoals wij al eerder hebben gemeld aan een nieuw satirisch t.v.-programma» dat in de plaats zal komen van het opgeheven programma ,,Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Hierop is Vara- secretaris Jan de Troye nog even te ruggekomen tijdens een zaterdag in de Prins van Oranje te Goes gehou den vergadering van het district Zee land van de Vara. In verband met de plotselinge opheffing van ,,Zo is het verklaarde de heer De Troye overigens dat dit programma toch al aan een van zijn laatste uitzendingen toe was. Volgens de Vara-secretaris waren de samenstellers zo goed als uitgeschre ven op het moment dat het programma van de buis verdween. De heer de Troye vond het verder onredelijk dat de zwart-witkijkers de kosten van de proefperiode van de kleuren-t.v. voor hun rekening zullen moeten nemen- Volgens de Vara-secre taris zouden de kosten (20 tot 30 mil joen gulden) uit 's rijks algemene mid delen betaald moeten worden. Spreker verwachtte dat de zendtijd voor radio en t.v. uitgebreid zal moe ten worden zodra de TROS als C-om- roep geaccepteerd "zal zijn- De heer De Troye achtte het vervol gens niet onmogelijk dat de radio bin nenkort een uur vroeger zal gaan uit zenden; dit in verband met de grote luisterdichtheid in de vroege morgen. Desgevraagd liet de heer De Troye weten dat het niet mogelijk is meer operettes op de televisie te brengen- De kosten (140.000 tot 150.000 gulden) zijn te hoog- Het district nam afscheid van de heer J. Reijnhout uit Middelburg, die vele jaren districtssecretaris is ge weest. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377. Hulst. Voor Walcheren en Zuid-Bevcland: Klokstraat 1. telefoon 6252, GOES. Eerste redacteur voor Zeeland: Exploitatie F DE LIGT inspectie Zeeland tel. 6252, Goes L. K. M. DE JONG privé 7300, Goes. tel. 2377, Hulst. Redacteur voor de Kanaalzone: J. HÜSKEN, Breitnerstraat 81, Terneuzen, Tel. 01150-3296. Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: J. ROBESIN, tel. 2945, Hulst. Redacteur voor West-Zeeuuisch-Vlaanderen: N. OPDAM, v. Ostadestraat 41, Oost burg, tel. 01170-2991. Redactrice voor Zvid-Beveland en Walcheren: Mej. S. MAASKAN'I Westwal 91, Goes, tel. 01100-6489. Rayonbeheer-'cr voor Zuid-Beveland en Walcheren: K. MENU, tel. 6252, Goes. Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,20 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2V, mm gewon advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regel: of minder f 1 - elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,75 en f 0,65. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het besluit om ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Middelburg een militaire parade te touden, heeft in vele kringen weer stand opgewekt. De Zeeuwse afdelin gen van de A.N.J.V. de C.P.N., Kerk en Vrede, de P.S-P. en het Zeeuws Vredescomité, dringen er in een geza menlijk schryven by de burgemeester en de leden van de Middelburgse raad op aan de vergunning voor deze parade in te trekken. ,,Me-t verontwaardiging en droefenis' zo luidt de brief „hebben wen, mensei van verschillende levensovertuiging, kennis genomen van het voornemen ter gelegenheid van het 750-jaar be staan van Middelburg een militaire pa rade te houden. Het is voor ons dc vraag of het militaire apparaat gezien kan worden als een noodzakelijk iets maar in geen geval behoort militab vertoon als festiviteit te worden opge diend. Dit klemt te meer, daar de in ternationale situatie onmogelijk roos kleurig geoordeeld kan worden. D< oorlogsgod vervult vooral in Vietnarr djn macabere rol, denkt u hierbij voor al aan de honderdduizenden vrouwe' en kinderen die sneuvelen". Verder spreken de samenstellers var deze brief hun verontrusting uit ovei het feit dat mogelijk meer naties de beschikking krijgen over atoomwa pens- ..In deze situatie, is het pronken met moderne wapent een ergerlijke lichtzinnigheid. Wij dringen er daarom ten sterktste bij u op aan de vergunning voor deze parade in te trekken." Bovendien zal het Zeeuws Vredesco mité zaterdag 29 april een protestde monstratie organiseren, waarvoor reeds na voorgaand overleg met de com missaris van politie, officiële toestem ming van burgemeester van Middel burg is gevraagd. Deze demonstratie vóór de vrede zal ioor de Middelburgse binnenstad leiden sn ongeveer dezelfde route hebben als de parade. Voorts hebben enkele le den van de hervormde kerk vijftig 'randtekeningen verzameld voor een verzoekschrift aan de centrale kerke- raad van de Ned- Hervormde kerk om >p hetzelfde tijdstip als de parade een bezinningsbijeenkomst voor de vrede te ouden. De heer Eenenaam, van wie dit ini tiatief uitgaat, stelt dat de kerk ver plicht is haar stem té laten horen als Ut noodzakelijk is. Verwijzend naar ïen pauselijke encycliek en het rap port van de Wereldraad van Kerken, iie het machtsvertoon afwijzen, is hij /an mening dat de christenen tegen dit /ertoon moeten ageren- Daarnaast is een comité gevormd, dat een schrijven wil richten aan alle Wal- cherse predikanten en geestelijken om op zondag 30 april, de dag voor de parade, te bidden voor de vrede in de wereld, en de gelovigen in de predi king te wijzen op het oorlogsgeweld. wilt u uw geld beleggen in effecten? wij kunnen u hierin adviseren, aan- en verkopen worden door ons vakkundig voor u verzorgd, wij houden uw belang altijd in het oog en staan dagelijks voor u klaar! spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Axel - Biervliet - Boschkapelle - Breskens - Clinge - Graauw - Heikant - Hengstdijk - Hoofdplaat - Hulst - Kloosterzande - Koewacht - Lamswaarde Ossenisse - Overslag - St. iansteen - Stoppeldijk - Terneuzen - Zuiddoroe. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Kamer van Rhe- torika te Oostburg heeft in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg de 161ste uit voering beleefd. Het blijspel in drie be drijven ,,Een grote zwarte poes", ge schreven door Rie Knegtmans en Piet Mossinkoff, werd gespeeld door een bijna geheel nieuwe bezetting. Omdat het de laatste jaren minder rendabel bleek ook op vrijdagavond een uitvoering te geven, heeft het be stuur besloten voorlopig slechts op za terdagavond te spelen. Door vertrek van vele spelers, die al jaren lang lid waren van de toneelvereniging, wegens studie of anderszins, heeft men een moeilijke tijd doorgemaakt. Inmiddels heeft er ook 'n bestuurs- en regisseurs wisseling plaats gehad- Het nieuwe be stuur en de regisseur, de heer P. Brug- geman, die in het verleden wel vaker dit werk deed, zijn er toch in geslaagd een gezelschap op het podium te bren gen, dat met succes 'ook dit jaar weer voor een volle zaal kon optreden. GOES Voor eên uitverkochte schouwburg bracht de toneelgroep Cen trum het laatste stuk van Harold Pin ter De thuiskomst. Walter Kous schrijft in zijn inleiding, dat het eigénlijk on doenlijk is een inleiding op dit stuk te schrijven. Als enige suggestie stelt hij voor, alles wat zich op het toneel af speelt te beschouwen als een benauwen de droom van de hoofdfiguur Teddy de boven zijn oude milieu uitgegroeide filosoof, die, teruggekeerd in het ouder lijk huis, in feite helemaal niet „thuis" komt. De benaming „benauwende droom" doet ons enigszins eufemistisch aan. Het is eenvoudig een nachtmerrie, waar eigenlijk geen gewone mensen in optreden, maar verwrongen figu ren met grillige uitwassen, beangsti gende vergrotingen van wat in ons al len latent aanwezig is. Pinter is een soort Jeroen Bosch in de toneelwereld, met dan nog een speciale accentuering van de afschuwelijke eenzaamheid van het menselijk bestaan- Het duidelijkst komt dit inderdaad naar voren in de (Van onze correspondent) UTRECHT Op de te Utrecht gehou den landelijke verkeerscompetitie is de ploeg van zes Terneuzense u.t.s.'ers, die als eerste van het district Zeeland ein digde, met 331 van de 450 punten, op de vierde plaats geëindigd. Nummer één was de St.-Petrus-ulo- school te Boxtel, die 358 punten behaal de. Bij de wedstrijden bleek dat bet nieuwe R.V.V. een zware handicap voor de deelnemers was. Het door de Terneuzense ploeg be haalde resultaat is vooral te danken aan de extra-instructies die werden gegeven door de opperwachtmeester E. van Loo van de oKn. Marechaussee. Voordat de terugreis werd aanvaard, heeft het Verbond voor Veilig Verkeer alle deelnemers en supporters een pret tige ontspanningsmiddag aangeboden. Vrouw gewond Op het Wolfsplein is de 63-jarige wielrijdster mevr. J. v. d. B. door een auto aangereden omdat zij geen voorrang verleende. Zij werd met verwondingen naar het St.-Jozef ziekenhuis gebracht. Botsing Te Souburg ontstond op de kruising Buteauxstraat-van Teylin- gest'raat een ongeluk doordat de be stuurder van een personenauto, de heer H. C. uit Vlissingen, geen voorrang ver leende aan M. W. uit Souburg. Hierdoor kregen beide voertuigen zware materië le schade. terugkerende zoon Teddy, maar dat is alleen maar buitenkant. Veel navranter wordt dit alleen-zijn uitgedrukt in de andere figuren, juist omdat ze bij el kaar schijnen te horen, en ook in de vrouw van Teddy, die wél op een be paalde manier „thuis" komt en opge nomen wordt in deze trieste schijnge- meenschap. Het is een beklemmende wereld, waar het lachen je vergaat, zelfs bij de grappen, want het zijn geen grappen, het zijn grollen. Het gezelschap Centrum gaf een over het algemeen zeer goede vertolking, die (helaas) enkel ontsierd werd door onnodige lachertjes op het toneel. Guus Hermus gaf op een zonder meep grandioze wijze vader Max weer- Het is moeilijk te zeggen, wat men in hem het meest bewonderen moet, maar voor mijn gevoel is het de volkomen waarachtigheid, gedragen door een on uitputtelijk arsenaal van acteermoge- lijkheden. Ton van Duinhoven deed wei nig voor hem onder in de rol van Lenny de intelligente maar schizofrene tweede zoon. De zelfs in dit milieu nog als mislukking geziene oom Sid, werd zeer beheerst door John Koch weerge geven- Wim van den Heuvel wist op indringende wijze de vage figuur van de boksende, niet helemaal normale jongste zoon Joey waar te maken. Al- 'lard van der Scheer stond voor de moeilijke opgave de „buitenstaander" Teddy gestalte te geven. Hij is daar naar onze mening niet helemaal in ge slaagd. Ann Hassekamp, vrouw van Teddy en „gelukkige" moeder, ex-foto- model, lukte dat wel. Haar spel was volkomen overtuigend. Al met al geen avondje uit", maar een brok barre en bizarre werkelijk heid, die ons nog lang zal heugen. A. H. (Van een onzer redacteuren) WEELDE Pal over de Nederland se grens, in de Belgische gemeente Weelde (3000 inwoners), is onlangs een industrieterrein aangelegd dat 22 hec tare groot is. In weerwil van zijn naam, is Weelde de goedkoopste industriegemeente van West-Europa. De grondprijs bedfaagt namelijk slechts twee frank per vier kante meter (14 et-). Reeds 14 hectare van dit nieuwe terrein is al verkocht, voor een groot deel aan Nederlandse industrieën, die hier bovendien vol doende personeel vinden. Behalve de lage grondprijs, die overigens binnenkort zal worden ver hoogd tot 35 cent per meter, geeft de Belgische regering, om de werkgelegen heid te stimuleren, belangrijke facili teiten aan buitenlandse bedrijven, zoals vrijdom van gemeente-belasting voor de eerste vijf jaar. Bovendien ver schaft de regering geld voor investe ringen in de nieuwe bedrijven tegen een uitzonderlijk lage rente. Het nieuwe terrein oefent een sterke aantrekkingskracht op diverse Neder landse bedrijven in Brabant uit, die tot voor kort Belgische pendelaars te werk stelden, doch nu voordeliger en gemakkelijker hun bedrijf in België vestigden. (Van onze correspondente) BERGEN OP ZOOM Op een zon overgoten voetbalterrein ,,Kyk In de Pot" te Bergen op Zoom hebben za terdagmiddag elftallen van verschil lende instuiven tegen elkaar gevoet bald. Het toernooi was georganiseerd door de B.O.Z. instuif Hades, naar voorbeeld van instuif Goes, die vorig jaar een dergelijk toernooi heeft gehou den. Er werd door acht instuiven uit West-Brabant en Rotterdam deelgeno men. Op twee velden werd gestreden in twee poules van elk vier elftallen. In de finale kwamen als poule-win naars tegen elkaar uit Instuif Goes te gen Juvenaat, Bergen op Zoom. De zeer spannende wedstrijd werd beslist door penalties, waarbij Instuif Goes als overwinnaar uit de bus kwam. Het hele toernooi was prima georganiseerd door voorzitter van Hadessport Peter Steen- paal. De einduitslag was: 1 Instuif Goes, 2 Juvenaat Bergen op Zoom, 3 Otfion Bergen op Zoom, 4 Rot terdam, 5/ Hades I Bergen op Zoom, 6 Ons Bergen I.V.A.. 7 Huybergen 8 Hades II Bergen op Zoom. 's Avonds was er voor alle instuivers een feestelijke afsluiting van het spor tieve evenement met een beatprogram- ma- De beatgroep The Gaiters uit Breda zprgden ervoor dat de vermoei de instuivers wat tot „rust" kwamen. Joke Hazen reikte op bijzonder char mante wijze de prijzen uit- Kap. Vin centen dankte bovendien de vier meis jes van Hades, die in sportiviteit niet achter hadden willen blijven en een honderd meter hardloopkamp hadden gehouden. ACHT OLIFANTEN liepen verwondin gen op bij een brand in het circus Krone dat in Mannheim zijn tenten had opge slagen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Morgen, dinsdag 11 april: Hansweert: 3.59 en 16.25 uur; Terneuzen: 3.18 en 15.41 uur; Vlissingen: 2.46 en 15.07 uur; Wemeldinge: 4.44 en 17.02 uur. GOES Grand 20 uur Fantastisch experiment 14 jaar MIDDELBURG City 20 uur Derek Flint 14 jaar HULST Bioscoopgebouw 20 uur Dagboek van Anne Frank 14 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur Lost command 14 jaar OOSTBURG Du Commerce 20 uur ANWB-film GOES De Landbouw 20 uur Lezing Kon. Ned. Mij. tuinbouw en plantkunde. MIDDELBURG Electro 19.30 uur World by night 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Lost command 14 jaar. Hotel Rotterdam 14.15 uur Lezing be jaardenzorg voor Instituut Bestuurs wetenschappen. OOSTBURG: Ledel 20 uur Kiss the girls and make them die 14 jaar. Mie GERARD WALSCHAP: HET KLEI- NE MEISJE EN IK (Desclée de Brou- wer, Brugge-Utrecht). In deze tijd waarin je overstroomd wordt met zwartgallige, pessimistische literatuur, is het een verademing om de her druk van Gerard Walschaps „Het klei. ne meisje en ik" ter hand te nemen. Hierin geen gezoek naar duistere mo tieven, geen gespit naar oorzaken van allerlei handelingen. Men zou als be zwaar tegen dit boek kunnen aanvoe- ren, dat 't weinig psychologische diep- gang heeft. Dat is oppervlakkig ge- zien ook juist, maar een goed lezer vindt in „Het kleine meisje en ik wel degelijk een zeer fijne psychologie. De charme van dit boek is dat Walschap de gebeurtenissen constateert en be schrijft zoals ze zich naar buiten af. spelen. Maar hij doet dat met de be- grijpende menselijkheid, die ons veel te vermoeden overlaat. Hij laat de ie- zer daarmee de vrijheid zijn eigen ge dachten en herinneringen op het ver haal te projecteren. De personen zijn ook naamloos, wat de identificatie met eigen ervaringen vergemakkelijkt. De losse feiten uit het leven van een klein opgroeiend meisje krijgen door de een- voudige, directe verteltrant van de schrijver een dynamische geladenheid, die soms onbezorgde vrolijkkeid, soms weemoed, soms ontroering veroorzaakt maar nergens overgaat in sentimen taliteit. HENRIëTTE VAN EYK: BLAUWE MARIETJE (Uitgeverij Andries Blitz, Laren). Aantrekkelijker om te lezen dan Zeg maar Josephine" is het boek „Blauwe Marietje" van dezelfde schrijfster. Blauwe Marietje is het au. tootje van Henriëtte van Eyk, waar- mee ze door Nederland toert en on derweg hele gesprekken voert. Op een geestige manier hekelt de schrijfster de hebbelijkheden en onhebbelijkhe den van de mensen, die zij tijdens haar tocht ontmoet. HARRISON: DOODSSTRIJD OP PYRRUS (MeulenhoffPyrrus is een planeet, waarop planten- en dierenle ven een gezamenlijke strijd tegen de mens hebben aangebonden. In dit science fiction-verhaal wordt indirect gesteld, dat de mens het ondanks de techniek niet buiten de natuur kar. stellen. Een boeiend thema, dat even eens boeiend is uitgewerkt. DOROTHY K. WHYTE: BRAAF Ki STOUT (Prisma-pocket). Dit zoveelste; boekje met opvoedkundige adviezen richt zich op een plezierige en aan de praktijk getoetste manier tot ouders, die hun kinderen een redelijk begrip van goed en kwaad willen bijbrengen. De schrijfster, die uitermate thuis in gezinspsychologische en pedagop J sche problemen, doorloopt alle face:! ten van het kinderleven. Zij zegt haar inleiding, dat zij een aantal ja-1 ren beroepsmatig betrokken is geweest bij de opvoeding van ouders. Deze uit drukking geeft precies weer, wat men van dit handzame boekje kan verwaca-j ten. HANS JURGEN SCHULTZ: WEi-l DING NAAR DE WERELD TOE (Pnt-j mosreeks, Nelissen, Bilthoven). In een bondig essay geeft de bekent:; Duitse theoloog Schultz enkele gl zichtspunten, die de basis kunnen w men van wat men tegenwoordig' graag „seculiere vroomheid" noer. De christen van morgen en de to van morgen zullen zich resoluut mie- den in de wereld moeten plaatsen e daar als het ware incognito moete gaan leven- Aan de verborgenheid vr God. waarvan wij ons met «I God-is-dood-theologie weer hevig ben wust gaan worden, zal een verborgen I heid van de kerk moeten correspond-f ren. v.dlf PAUL LEAUTAUD: ONVOLTOOUl VERLEDEN TIJD <N.V. de Arto derspers, Amsterdam). In dit boekjiI legt de in 1956 overleden Franse scM ver Paul Leautaud zijn jeugdherinne- ringen aan zijn vader en zijn eepk (grote) liefde neer. Een wonderM boekje van een wonderlijk man- P^i Leautaud was een zonderling, kj® van gestalte en lelijk. Vreemdsoortig uitgedost kon men hem bijna dafji lijks door Parijs zien dwalen, terwl hij her en der zwerfkatten voerde- tt|j bemoeide zich met niemand en Mi stond bekend als een sarcastisch I chagrijnig mens en zijn scherpe, kwaadaardige toneelkritieken maaJre-j hem beroemd en berucht. Toen J M hij zijn gevoelige en hartelijke w menten, maar, schrijft hij ergej* „ik houd alleen van gevoeligheid met alles spot". Hij is een virtual schrijver, maar daar bovenuit op schillende momenten een sterk en we- end schrijver, die zijn gevoelens (vooral) gedachten geïnspireerdMg „modern" kan uiten. Een voorh^ hiervan zijn de bladzijden in „io moriam", waarin hij (zoals B hele boekje schrijvend in de ik-™ de dood van zijn vader en in het wi zonder zijn eigen aanwezigheid aan bij weergeeft. Paul Leautaud hield e van zijn lezers in het onzekere te1'1 ten omtrent zijn ware gevoelens l opzichte van de personen J zijn verhalen ontmoet. Misschien f het omdat Leautaud het praktisch v-r f zijn herinneringen, respectievelijk Vb aantekeningen moet hebben, en daardoor vaak analyserend tegen s zelf zit aan te kijken, in ieder g' doen ook veel bladzijden koud en De grote sensatie uit dc is de uiterst verrassende n, leider Middelburg tegen S singen profiteerde onmidd de Zeeuwen wonnen van 1 TSC herstelde zU-h vollec Spechten met 3-1 terug DESK verraste door bij T< spelen. Veerse Boys—Vlissingen. keer cteed Rob Muens, de midvoor van Vlissingen, m tegen Veerse Boys van zie; twee keer was het een doe eerste helft profileerde blunder in de Veerse waardoor hij de stand op De gehele verdere wedstnj niets opmerkelijks, benalve ste seconden. Hij kreeg de speeid, zetie stopper v, Veerse Boys op het verkee schoot door een onmogelijx keihard in. Na de afteoi scheidsrechter onmiddellijk mee behaalde Vlissingen diende overwinning, want was de gehele wedstrijd beter geweest. Na ongeveet ten scoorde Zijlmans net punt na een prachtige pass Joore. Verder kwamen de ondanks hun grote veldove kwamen genoeg kansen in heel toch wel zwakke wed; de Veerse .Boys-voorhoede 1 afwerking- MiddelburgSparta '25. middellijk na de aftrap bl niet van zins Middelburg ooi centimeter cadeau te doen. verwacht kwam in de derde koude douche over de Midri porters. De defensie stapeld Sparta-aanval blunder d waardoor Swinkels doelman loos kon passeren (9-1). was allerminst uit het vel maar de Sparta-verdedigingl stekend in staat de Midde hoede aan banden te leggen vallen van de driemans-voq Spartanen kostte aanVoerdl makers en zijn secondanten] hoofdbrekens. Na een kwa zo'n uitval met een voorzet Zutfen en een prachtig doa Van der Vorst afgerond (0-2] Middelburg twee minuten la toegekende strafschop, die' door Bostelaar werd benut, stand tot 1-2 terugbrengen, vatting legde Sparta nog rr op de verdediging en toen zich tegen het einde in al te om toch nog iets te redde eigen verdediging verwi Swinkels een van de lat# bal langs But jagen (1-3). TOP—DESK De 2509 to, zagen tot een kwartier na aardige en sportieve strijd, ontaarde in een goot- en diew einig m.et voetbal geme Ossenaren namen uit een wegens het „onderuit 1 Ouwens door Eggenkamp 1-9. Na een kwartier maakt uit een vrije schop gelijk, het, voor wat doelpunten bei TSC-DE SPECHTEN. Aa zag het er voor de Oosteri matie weinig rooskleurig speelde in het begin een partij voetbal, terwijl de Spe snelle aanvallen tegenover st resulteerde reeds in de elfde een doelpunt. Spechten 1 Roggen kreeg de bal in vrijs sitie van lmks toegeschoven met een strakke schuiver do, Dinther voor onoverkomelij men: 0-1. Het duurde tot d nuut Vooraleer TSC op gelij kon komen. Uit een voorzet Snoeren schoot de verrasse' spelende „nieuweling" Ad E in: 1-1. Na de rust lukte hel allemaal wat beter. Men kwa (Van onze sportcorrespon BREDA De restanten vai petitie hebben nog enkele vei opgeleverd. Kennelijk waren op revanche belust. Dat onder teloord ook, door te Raams< met 42 van Good Luck te ver was doelman Vissers van Dinl nog zo goede vorm, hij kon verhinderen dat hij viermaal g werd en daar kon Dinleloo: twee doelpunten tegenover waarvan één uit een strafscl Oosterhoutse SW heeft oo. revanche genomen door met woudrichem te winnen, en dat op het terrein.van Woudriche vergoedde de nederlaag var week daarmee ruimschoots. waren deze wedstrijden van w lang meer, daar de kampioen danten reeds bekend waren. jectiverend aan, en zoekt men geefs de kunstenaar achter de H stelpende woordenstroom. Het isiJH twijfeld de moeite waard zijn ow :H „Onvoltooid verleden tijd" te lezen,,J was het alleen maar om kennisei nemen van deze bijzondere figuur, ^-,1 op zijn sterfbed in één zin samen y wat hij heel zijn leven door nee»» a wenst: ..En laat me nou verdom y met rust!" 1112Kille Klansky en smid je Verholen hadden hun toevlucht gezocht in een klein havenkroegje vlak bij het water, waar ze met argwaan bekeken werden door de waard en een eenzame zeeman. Ze dronken 'n glas „sligolic" en Klansky zuchtte: „Lekker spul, Pjotr Laten we er nog maar van genieten, zolang het nog kan." „Zie je nou wel, dat die wespesteek ongeluk heeft gebracht-.", fluisterde de slimme smid geheim zinnig. „Maar ja..., jij was eigenwijs, hè Jij wou fciel geloven dat het een kwaad voorteken was. En let nou* op mijn woorden. Kille. En ongeluk komt nóóit alleen. Daarom heb ik de kist met de KNAP-mutator uit ruim C gehaald. Kijk, daar staat-ie. En d6 envelop .net werktekeningen heb ik óók. Sjeems Pond is om óch nog ontsnapt, weet je. En stel je nu eens voor iat-ie stilletjes aan boord ging om deze kostbare din gen te stelen..." „Ik moet er niet aan denken" huiverde Klansky. „Dat zou ons de kop kosten, Pjotr tvant geloof maar dat doctor Polnyck er óns de schuld van zou gëvfen. Ik moet trouwens toegeven, dat je ge niet b^l lijk hebt: jouw voorgevoelens hebben je n '$*1 gen. Ik ben werkelijk benieuwd wat ons n°g boven het hoofd hangt.." Kille Klansky ^^1 lang in het ongewisse blijven, want juist op ment klonk de daverende knal van een hevi«e rzaak ploffing. Door (voorlopig onbekende) ^ti, doctor Polnycks onderzeeër in de lucht ge in duizend stukken uit elkaar gespat. Een sende steekvlam en wat rookwolkjes war® ste, dat ooit van dit vaartuigje is weergez1 In 3C is het lot van Dongi Verwacht kan worden dat naar de 4e klasse. Doordat R en Bavel. De zenuwen zuil spelen. VIRTUS—ZIGO: De thuis duidelijk de sterkste. Dit res, de Weyer. Deze voorsprong tweede helft geen enkele tref KAAISCHE BOYS—WVO: Zij lieten Dingemans voor r pauze scoren. WVO maakte het bij 4-0 bleef. DONGEN—GILZE': Haven Dongen Pzn werd het 1-1. VI zicht op de volle winst. A v wicht en even voor het eindi de volle buit in ontvangst (3- B AARD WIJK—RKTVV: vandaar voor rust doelpuntë voor RKTVV de achterstan, zorgde Wilhelm na de pauze nam 4-1 voor zijn rekening; E BAVELSARTO: v.d. Ma vlak voor de rust wist tegel het zelfs 2-2. Toen echter haa beslissing die tenslotte 4-2 aar OUDOK-VOW: Weliswaa maar Gudok stelde zich dan ging. Toen van Meel een k\ -orde, betekende dit voor

de Stem | 1967 | | pagina 2