Strijd Syrië-Israël laait fel op Oplichter nam auto van „ambassadeur Peru'' in ontvangst ys JAMIN Brutale overval op 3 bejaarden in PALING VAN 75 KG SPOELT AAN OP NOORDBEVELANDSE STRAND ORDER VAN MILJARD IN EIGEN LAND Situatie rond Aden kritiek eenzame ISRAëLFS: NA TANK SLAG ZES MIGS NEERGESCHOTEN Ex-Bredanacir uit Zuid-Afrika gezet ±i ;en. Grensdorp Boeren ALS IE 3 JAAR OUD IS IS IE 2 JAAR ACHTER ÜL m TWEE VERDACHTEN GEARRESTEERD (springstofexpert) ANDAAG IN Voor nieuwe leger- tank verwacht: Koud weekend Bank OP 1 MAART 1967: Anderhalf miljoen bromfietsen in Nederland er is weer in alle winkels van niet duur wel heerlijk vafl Ruiten Revolver 107a JAARGANS No. 25475 Voor God, Komnffin en Vaderland ïSOiiwI leputte kanten, stofknopen, ven met uitlopende man- split. Hooggestelde n kamgaren serge in o.a. 119.- stijl 14.75 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 'i Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 ZATERDAG 4 Affltl 1W Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De oud-Bredanaar A. J. van der Mierde is gisteren tegen zijn zin' op Schiphol gearriveerd na door de regering van Zuid-Afrika te zijn uit gewezen. Z(jn vrouw en kinderen, die de Zuidafrikaanse nationaliteit bezitten zijn in het land achtergebleven. De heer Van der Mierde, die op het ogenblik b(j zijn zuster in de Bredase Van Ber- genstraat verblijft, vertelde ons gister morgen, dat hij woensdag zonder ver dere opgave van redenen en zonder te voren te zijn gewaarschuwd, was aan gehouden en op het vliegtuig gezet. Hij kreeg nauwelijks tijd om van zijn gezin afscheid te nemen. Hij meent, dat men hem ervan verdenkt spring stoffen te hebben geleverd aan de Ban toe-bevolking en aan linkse studenten. „Men heeft geen bewijzen", zei hij, „want anders was ik ter dood veroor deeld of gevangen gezet." De heer Van der Mierde, die zeven tien jaar in Zuid-Afrika heeft gewoond, is springstofexpert en diepzeeduiker en beschikte hierdoor in Zuid-Afrika over voorraden munitie. Hij zei niet over zijn activiteiten te kunnen spreken ah vorens vrouw en kinderen, die in Kaap stad wonen, in Nederland zijn aange komen. Zijn grootste zorg is op het ogenblik zijn gezin naar Nederland te krijgen Een vertegenwoordiger van de Zuid afrikaanse ambassade in Den Haag zei de reden, waarom de heer Van der Mierde uitgewezen is, niet te kennen. W1 wist hij, dat de Zuidafrikaanse regering in juni 1965 het Ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht heeft om de heer Van der Mierde in Neder land toe te laten. Een tuinder-vrijgezel uit Galder kon geen plukkers voor zijn frambozen en aardbeien vinden. Nu plukt hij zelf tabak bij zijn broers in Canada. Pagina 7. Castro fulmineert tegen rode scheurmakers in Zuid-Amerika. Pagina 23. De kansen voor Thérèse Stein- metz op het Eurovisie-songfesti val worden door de critici niet daverend geacht. Nieuws over deze manifestatie op onze ra diopagina en op pagina 9. Onze wandelende redacteur meldt ons, na de Pax-Christi- voettocht, dat een groot deel van de jeugd wel degelijk con structief denkt. Pagina 21. De commandant van de vlieger opleidingen is er zeker van dat er nog steeds prima jachtvlie- gers worden afgeleverd. Pa-' gina 17. Een edele strijd tegen diners- uit-blikl Pagina 17. Gedichten-lezen, is helpen bij 'net dichten, zegt Cornelius Otto Jellema diepzinnig. Pagina 15. „Hebt u ooit een tevreden boer gezien?" Het is (natuurlijk) een boerin die dat vraagt. Maar wat voor een! Pagina 25. (Van een onaer verslaggevers) WISSENKERKE. Op het Noordbevelandse strand is gistermorgen een paling van twee meter lang en met een gewicht van ruim 75 kilogram gevonden. Het reuzenbeest, een zeepaling, werd ln de vroege ochtend ontdekt door een vakantieganger, die op de Wissenkerkse camping „Anna Friso" was neergestreken, de Mookenaar G. van Korten- hof, tijdens een strandwandeling langs de Oosterschelde. Hij trof het dier aan met opengesperde bek, dood, op nog geen 200 meter afstand van de plaats waar drie weken eerder een spitssnuit dolfijn was gevonden. Burgemeester P. Wisse van Wissenkerke, haastte zich, nadat hij van de vondst op de hoogte gesteld was („Ik geloofde de man onmiddellijk: we zijn hier na die spits- snuitdolfijn wel wat gewend"), met een ambtenaar naar het strand, waar zij de reuzenpaling in de auto hesen. - Direct had de burgemeester prof. dr. L. D. Brongersma, directeur van het Rijksmuseum voor de Natuurlijke His torie te Leiden, opgebeld, die prompt enkelen van zijn stafleden naar Wissenkerke stuurde. Deze mannen hebben het dier inmiddels voor ^sen n,ader onderzoek haar Leiden overgebracht. Uit een ïiojp in Wissenkerke ingesteld onderzoekje "bleek, dat de paling vermoedelijk bij hoogwater op het strand terecht is gekomen en daar kort voordat het door de heer Korlen- hof werd gevonden, is gestorven. Gistermiddag werd in het genoemde rijksmuseum te Lel den nog vastgesteld, dat het dier inderdaad, zoals burge meester Wisse reeds had yerondersteld, een zeepaling (Latijnse benaming: „conger") is. Deze dieren leven normaal een stuk zuidelijker; zij komen nooit hoger dan onder de zuidkust van Engeland waar op zeepalingen wordt gevist. Het aanspoelen van zeepalingen is een hoge uitzondering. Officieel staat zelfs geschreven, dat „congers" nooit aan spoelen. De Wissenkerkse zeepaling is intussen reeds op sterk water (een oplossing met een alcoholpercentage van maar liefst 80) gezet. Op de foto: Burgemeester Wisse (rechts) torst samen met een gemeenteambtenaar de kolossale paling. DEN HAAG De adviesraad mili taire produktie onderhandelt al gerui me tijd met de Nederlandse metaal- en elektronische industrie over de Ne derlandse bijdrage, die deze industrie kan leveren bij de vervanging van de 600 Centurion-tanks. Waarschijnlijk valt de beslissing hierover volgend jaar. De centurions moeten in 1970 vervangen worden. In dit stadium is er echter geen sprake van, dat een Nederlandse tank ge bouwd wordt. Men denkt eerder aan assemblage, licentiebouw of aanvullen de leveringen van een buitenlandse tank. De Nederlandse metaal- en elektro nische industrie kan echter wel reke nen op belangrijke orders van de rond 1 miljard, die de nieuwe tanks in totaal gaan kosten. Deze orders worden zoveel mogelijk verspreid over verschillende bedrijven in vooral de stimuleringgebieden. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Er is donderdag een ac tieve depressie over ons land getrok. ken met in het zuidwesten van Neder land tijdelijk een noordwesterstorm. De depressie ligt nu boven Midden- en Zuid-Duitsland en heeft in onze omge ving een noord tot noordoostelijke luchtstroom tot gevolg. In de laatste acht weken was de wind niet meer uit die richting gekomen. Tijdens het week einde zal het koud blijven als gevolg van deze noordoostelijke luchtstroom met aanvoer van koude lucht uit Scan dinavië. Er zijn flinke opklaringen en op enkele plaatsen is nog een buitje mogelijk. De middagtemperatuur ligt in de buurt van 6 tot 8 graden. De wind zal later wat afnemen, waardoor de nachtvorstkans weer groter wordt. Een stap in de goede richting van het I voorjaar is dit bepaald niet. ROME (AP) Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties is in Rome aangekomen om met paus Pau- lus VI te spreken over Vietnam en met de VN-missie naar Aden over de crisis m Aden. De missie kwam ongeveer ge lijk met Tliant in Rome aan. De bijeenkomst met de missie stond niet op het programma, maar kort voor zijn vertrek uit Genève deelde Thant mee dat hij de drie commissieleden zal ontvangen, waarna deze vrijdagmorgen abrupt zijn vertrokken uit Aden. Ze hebben de Britse autoriteiten beschul digd van gebrek aan medewerking. De Engelse regering heeft gisteren met nadruk verklaard, dat zij 'de missie van de VN naar Zuid-Arabië alle me dewerking heeft aangeboden. Leden van premier Wilsons kabinet bestuderen nu koortsachtig de kritieke nieuwe situatie die ontstaan is, nadat de VN-missie zich heeft teruggetrokken. De ontwikkeling lijkt te zullen leiden naar een massale Aziatisch.Afrikaans- communistische aanval op de positie van Engeland, wanneer Zuid-Arabië binnen kort in de Verenigde Naties in New York ter sprake komt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „U spreekt met De Vries van Buitenlandse Zaken, de am bassadeur van Peru komt vanmiddag op Schiphol aan. Het probleem is dat we nog geen auto voor hem hebben. Het moet die zijn van rond 14.000 gul den, donkerblauw en met radio". Dit telefoontje,vorige week vrijdag middag, met een Haags garagebedrijf gevoerd, betekende de inleiding op al weer een bijzonder brutale autodief stal in Den Haag. De 23-jarige uitvoerder uit Loenen, die bezeten was .van auto's van het be- paalde merk, zag zijn oplichtersprak tijken met succes bekroond, totdat hij tenslotte door zijn eigen vermetelheid m de handen van de Haagse politie viel. Zijn eerste telefoontje had meteen succes. Hij werd teruggebeld met de mededeling dat het nog wel zou luk ken de wagen om 4 uur op Schiphol te krijgen, maar dat de koopsom van te voren op de bankrekening van de ga rage moest worden gestort. Een goede gedachte van het bedrijf, dat meteen j j yi"°eg kaar te waarschuwen zijn*3 14-000 gulden gestort zouden De amöassadeur van Peru zou de wa gen drie maanden gebruiken en hem dan terug verkopen. de ambassadeur. De ambassadeur was al in Antwer pen uitgestapt, maar hij zou de wagen 1 overnemen. De radio ontbrak nog, maar die kon maandagmiddag bij het garage bedrijf worden afgehaald. De „chauffeur" maakte ritjes naar België en Duitsland en meldde zich maandagmorgen voor de radio; die werd er ingezet en meteen werden hem bijna vijfhonderd gulden overhandigd. De wagen kostte nog geen 14.000,-, zo dat er te veel was „gestort". Nauwelijks een half uur later bel de de bank, met de excuses voor de ge maakte vergissing, er was niets ge stort. De Haagse recherche werd ingelicht. Deze waarschuwde Interpol en half West-Europa wist ervan. Maar het on derzoek wilde niet vlotten. Totdat hij dezer dagen de wagen voor de 2500 km-beurt naar dezelfde garage kwam brengen Prompt werd de uitvoer der achter slot en grendel gezet. Giste ren is hij voorgeleid. De „De Vries" zat niet voor een gat gevangen. Hij belde vanuit Delft de bank, noemde zich ..Schalkwijk", een- wïtoMVaiï, een ,Haags bankbedrijf en tVar ?lde^em dat er namens Buiten- 14000 gulden was over gemaakt, die op hun rekening kon wor den dli v, tecbnische controlevra- feevdo h°P werden afgevuurd, pa- maa?" mea ")a' ja' goed' le doet woorden nietszeggende ant- bank belde vervolgens het gara- vïwli i- de bevestiging en een vertegenwoordiger werd met de nieu- ?aar Schiphol gestuurd. "alvan Schiphol galmde een ÜJ.™ J .a' de man met de wagen Y? da ambassadeur van Peru zich aan de balie moest melden. ,.,uifar- Stelde De Vries, alias Schalk wijk zich voor als Cat, chauffeur van DEN HAAG (ANP) -Op 1 maart 1966 waren er in ons land 1.578.000 bromfietsen. Dit cijfer verkreeg het C.B.S. als uitkomst van een steekproef uit verzekeringsgegevens. Dit betekent dat er vorig jaar 128 bromfietsen per duizend inwoners waren of één brom mer op elke acht Nederlanders. Het bromfietspark, dat bij de laatste tel ling in 1955 ruim een half miljoen stuks omvatte, is dus in ongeveer 10 jaar ver drievoudigd. Aldus blijkt uit een artikel in het officiële orgaan van de Neder landse vereniging „De rijwiel- en auto mobielindustrie". TEL AVIV/DAMASCUS (RTR' AFP). Het is gisteren ten zui den van het Meer van Galilea tot zeer ernstige incidenten tussen Israël en Syrië gekomen. De Is raëliërs beweren bij drie lucht gevechten in totaal zes Syrische straaljagers van het type Mig-21 te hebben neergeschoten en spre ken Syrische berichten tegen, vol gens welke twee Israëlische Mira ges zijn neergehaald. Het Syrische staatshoofd, Noereddin El-Atassi,_ heeft verklaSrd dat de strijd zal worden voortgezet „tot wij er ze ker van zijn dat we Israël dubbel en dwars hebben terugbetaald". Volgens een militaire woordvoerder In Tel Aviv zijn er drie luchtgevechten geweest, één in de ochtend, waarbij twee Migs werden neergeschoten, één vier uur later, waarbij één vijandelijk toestel werd neergehaald, en één een half uur later, dat de Syriërs drie toe stellen kostte. Deze laatste vliegtuigen waren neer gestort op Jordaans gebied, nabij de rivier de Jarmoek. Jordanië heeft in. tussen het neerstorten van één van deze toestellen bevestigd. De moeilijkheden waren begonnen in het gebied van het grensdorp Haon, waar volgens de Israëlische lezing de Syriërs met zware mortieren en tanks het vuur openden op Israëlische trac toren, die een omstreden stuk grond in de gedemilitariseerde zone omploegden. Urenlang werd er over en weer hevig geschoten - ook de Israëliërs zetten tanks en artilerie in - en tenslotte gin gen Israëlische Mirage-straaljagers de Syrische stellingen bombarderen. El Atassi brandmerkte Israël in een toespraak over de radio als de agres sor. „Wij zullen niet klagen", zei hij, „maar de agressie beantwoorden met de vernietiging van haar basissen". Het Syrische luchtruim is gistermid dag voor alle burgerluchtverkeer ge sloten. De gevechten zijn oorspronkelijk uit. gebroken over het in cultuur brengen van gronden in de gedemilitariseerde zone ten oosten van het Mèer van Gali lea. Deze grond, „kavel 52", wordt be bouwd door Israëli's uit de kibboets Hoan, maar de Syriërs eisen rechten in diezelfde omgeving op voor boeren van over de Syrische grens. Teneinde aan dit geschil over de land- bouwrechten een einde te maken is midden januari de gemeenschappelijke bestandscommissie van Israël en Syrië op speciaal verzoek van secretaris-ge neraal Oe Thant bijeengekomen. De commissie is echter onverrichter zake uiteengegaan. Het is enige weken rustig geweest in de streek rond Hoan, maar toen de Is raëlische kibboetzim eerder deze week weer aan het werk gingen op „kavel 52' kwam het tot schermutselingen. Pogingen van de VN-bestandscommis- ■sie om het vuren te doen staken hebben nog niets uitgehaald. In Tel Aviv wordt het incident gezien als „een van de ern stigste gewapende Syrische aanvallen" op Israëlisch grondgebied. (ADVERTENTIES) noot TtV Korte Brugstraat 1 Breda Schouwburgring 5 Tilburg (Van een onzer verslaggevers) ST..WILLEBRORD Twee mannen, waarvan er één gewapend was met een revolver, drongen gisternacht het boer derijtje van de 63-jarige Elisabeth van Hal, haar zuster Cornelia (71) en haar broer Jan (66), aan de Bremstraat 90 te St.-Willebrord binnen. Onder de bedrei ging „je geld of je leven" eisten zij geld van de oudjes. Toen deze in pa niek het huis ontvluchtten, haalden de overvallers het hele huis overhoop, zon der een cent te vinden. De bewoners van het boerderijtje meenden in de over vallers twee St..Willebrorders te her kennen. Drie kwartier na de overval werden beide mannen, 34 en 41 jaar oud, door de rijkspolitie gearresteerd. Zij wilden alleen toegeven, dat zij op de plaats van het misdrijf waren geweest. Daar om wérd de speurhond Tarzan uit Waal wijk ingeschakeld. Tevens werden gips afdrukken gemaakt. De twee verdachten zijn goede be kenden van de politie. Zij zijn sinds 23 maart op vrije voeten en hebben een uitgebreid strafblad gekeken en het beddegoed in de kamer gegooid. Kennelijk dachten ze dat ze daar wel geld zouden vinden". „We nebben de politie verteld» wie de mannen waren en ze zijn thuis van hun bed gelicht. Daarna is de politie met die twee hierheen gekomen en we moes ten ze één voor één identificeren. Een van hen ken ik trouwens heel goed. Hjj is al vaker hier op het erf geweest. Dat de overvallers het huisje van de familie Van Hal uitkozen is niet zo vreemd. Het boerderijtje staat, helemaal achteraf. De broer en de twee zusters m het dorp bekend als de „kinderen Van Hal", wonen er al zo'n dikke vijftig jaar. Ze leven van de opbrengst van de melk van zes koeien. Vroeger hadden ze veel kippen, nu nog twaalf. Ze zijn met kippenhouden gestopt, omdat er regelmatig beesten werden gestolen. Op de vraag of de opbrengst van de koeien genoeg is om van te leven, zegt Elisa beth: „We hebben ook Jan zijn a.o.w. nog". De drie bewoners van het boer. derijtje, de Van Hals, nog ontdaan bij de door de overvallers aan dig gelen geslagen ruit. Elisabeth vertelt de toedracht van de overval. „Wij gingen rond half tien naar bed. Wij gaan altijd vroeg, weet u. Om half één werd' er op de deur ge bonsd. Mannenstemmen riepen, dat wij open moesten doen. Omdat ik het niet vertrouwde, deed ik eerst het licht aan. Buiten zag ik die twee staan. Ik hei- kende ze direct en deed vlug het licht weer uit. Toen ze bemerkten, dat ik niet van plan was hen binnen te laten, begonnen ze de ruiten van het raam naast de deur in te slaan". Ze gaat ons voor naar de slaapkamer, waar glasscherven op de vloer onder het raam de stille getuigen zijn van de nachtelijke overval. „Zou ik dat raam vergoed krijgen?" vraagt Elisabeth. „Maar laat ik doorgaan met mijn ver haal. Nadat de mannen de ruiten ver nield hadden, konden zij het raam open maken. Een van hen klom naar bin. nen. Hij had een soort netje over zijn gezicht, dat hij later achterover sloeg, omdat hij in de donkere kamer niets kon zien. Daarna klom de andere naar binnen. De eerste man had de revol ver in zijn hand. De mannen zeiden, dat ze ons geld moesten hebben. Wij zeiden dat we dat niet hadden. Dat is trouwens de waarheid, want wij zetten ons geld op de bank. Ze eisten dat we het zouden geven en omdat we bang werden van de revol ver zijn we in paniek via de achterdeur het huis uitgevlucht. Jan is naar een tuinder aan de Roosendaalse Steenweg gerend om telefonisch de politie te waar schuwen. Toen wij in de boerderij terug kwamen waren de twee mannen ver dwenen. Alles was overhoop gehaald Het was één grote ravage. Stoelen lagen ondersteboven, laden waren opengetrok ken en er was een fiets omgegooid. Ze hadden ook in de bedstee van Cornelis (ADVERTENTIES) 3 jaar oude regenmantels zijn 2 jaar achter, leder kan zich een nieuwe regenmantel permitteren, ledereen kan er formidabel korrekt elegant uitzien met 'n regenmantel uit onze verrassend mooie, jeugdige kollekties. TILBURG TILBURG BREDA DEN BOSCH Htuvelifsst.44 St. Ann.pl.in t Eind.trut 14 SCHAPENmirttt Telefoon 31620 Telefoon 31611 Telefoon 31096 T.tefPon 39125

de Stem | 1967 | | pagina 1