W est-Zeeuwsch- V laamse dialecten worden uitgekamd Het ük open de A. Hoolhorst gangmaker HUMPH bij „Chez René" te Oostburg Terneuzenaar trapte ruit uit politieauto PRIJS-SLAG caissière leerling-caissière G. T. Lie P. van den Hil MARY VAN DIJK VROOM Sl DREESMANN Toonaangevende l%"/-variaties op het Kenner Eenvoudig Melckenbeek won etappe in België ,Zo ben ik nu eenmaal een VERTEGENWOORDIGER Plannen Afwezig Coöp. Raiffeisenbank Lamswaarde De algemene vergadering nette huishoudster/ meisje I" Foun Foundations Uw w nhul Standbeeld voor Garl Jeugdige mantel met bijpassende rok van zomers Shetland in verschillende stralende lentekleuren. Maten: 38-44 HO.- Mantel-japon ensemble van Viva Terlenka, prettig licht van gewicht. Jeugdig, chiqne ensemble in clair-marine en verschillende warme pasteltinten. Maten: 38-46 98.- STEM VAN VRIJDAG 7 AFii u 1967 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt sinds enkele jaren grondig uitgekamd. Daar zit helemaal niets afschrikwek kends in, al geeft het woord „uit kammen" daar misschien wel enige aanleiding voor. Want zei den zal het zó vredelievend ge> beurd zijn als nu in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar een ongeveer vijftien man tellende commissie de snel uitstervende dialecten visueel en zo mogelijk, ook nog auditief poogt vast te leggen. Gangmaker voor dit immense kar wei is de heer A. Hoolhorst, oud-rec- tor van het Wilhelmina Lyceum te Oostburg. Hierbij vallen twee dingen op: ten eerste het feit, dat de heer Hoolhorst gangmaker" wordt ge noemd en niet zoals mogelijk aan nemelijker zou zijn voorzitter of iets van gelijke strekking. Maar daarvoor heeflt hij zelf een verklaring: „We hou den er geen hiërarchie op na- De commissie kent geen hoog of laag en echte leiding is ook niet nodig", zegt hij. ,,Mijn taak bestaat hierin dat ik de door de overige commissieleden verzamelde dialectische bijzonderhe den in fonetisch schrift weergeef". kingen", aldus de heer Hoolhorst, ,,die typisch W est-Zeeuwsch-Vlaams zijn. Dat geeft niet alleen een goede spiegel voor het dialect, dat hier werd ge sproken, maar daarmee ook voor het karakter van de bevolking. Zo hebben we uit de grote hoeveelheid uitdruk kingen, die we hebben verzameld, al kunnen concluderen, dat de West- Ze euws ch-Vlaamse bevolking van oorsprong bijzonder kritisch, bijna sar castisch van aard is en gewend is haar zaakjes helemaal zelf op te knap pen. Bij de bevolking langs de Belgi sche grens hebben we een min of meer anti-Nederlandse mentaliteit gecon stateerd, die nu overigens vrijwel ge heel vervaagd is". Die anti-Nederlandse houding laati zich volgens de heer Hoolhorst gemak kelijk verklaren: in vroeger eeuwen hadden de West-Zeeuwsch-Vlamingen die vaak bijzonder nauwe contacten onderhielden met Noord-België, alleen maar last van de in Holland zetelende autoriteiten. Een of twee keer per jaar kwam er een aantal hoge heren uit Den Haag om de belastingen te innen en dat was alle belangstelling, die Den Haag voor de zuidwest-hoek toonde. Daarin is nu heel veel ten góede ver anderd. gelukkig. enkele hoofdzakelijk technische en or ganisatorische problemen worden over wonnen". Overigens ziet het ernaar uit, dat de commissie binnen afzienbare tyd het zonder gangmaker" zal moeten stellen. „Het ls een prachtig werk meent de heer Hoolhorst. „Maar mi)n ogen beginnen me. in de steek te laten, en die heb ik by dit werk nu juist zo hard nodig" Tweede bijzonderheid: de heer Hool horst is geen autochtone W.-Zeeuwsch- Vlaming. Hij kwam ruim veertig jaar geleden uit wat nu de Randstad heet naar de zuidwest-hoek van Nederland. Zijn warme belangstelling voor de streek heeft hij actief gemaakt. Zelfs zo, dat hij niet ten onrechte doorgaat voor de grootste kenner van het West- Zeeuwsch-Vlaamse volkseigen Een groot deel van de activiteiten van de West-Zeeuwsch-Vlaamse com missie vindt zUn weerslag in het Zeeuws dialectisch woordenboek, dat is sa mengesteld door dr Ha. C- M. Ghij- sen. Het laatste deel ervan is kort ge leden gepubliceerd. In dit enkele deci meters dikke boekwerk wordt een gron dig gedocumenteerd beeld gegeven van de in Zeeland bestaande maar vrijwel alle op het punt van verdwenen staan de dialecten. Volgens de heer Hool horst gaat het met de Zeeuwse dialec ten vooral de laatste tien, vijftien jaar bijzonder hard bergafwaarts. „De opneming van Zeeland in de ontwikkeling van Nederland heeft lo gischerwijs tot gevolg, dat veel van het eigen karakter verdwijnt", meent hij. „Daarom is het zaak, willen we nog iets van dat boeiende Zeeuwse volksleven bewaren, dat nu zo veel mo gelijk wordt vastgelegd". De leden van de dialectencommissie gaan heel eenvoudig te werk: zij zoe ken de oudere generaties van de au tochtone bevolking op en noteren alle gebruikte woorden en uitdrukkingen, waarvan de commissieleden maar even vermoeden dat die typisch West- Zeeuwsch-Vlaams zjjn. Het Aarden- burgse commissielid J. Rosseel beeft 'n bijzonder simpele maar evenzeer vruchtbare variant op deze methode ge vonden: hjj bezoekt regelmatig de be jaardensociëteiten ei gaat rustig zitten luisteren by de groepjes kaartende be jaarden. „Want juist by kaarten komen de tongen los", meent hy. „Daar heb ik al talloze echt-Aardenburgse termen die vaak geestige krachttermen zijn kunnen noteren". Vorig jaar heeft het Zeeuwse Ge nootschap der Wetenschappen, waar aan de West-Zëeuwsch-Vlaamse com missie via de samenwerking met de Heemkundige Kring nauw verbonden is, in een uitgave met overdrukken ten bate van het genootschapsarchief de resultaten van het West-Zeeuwsch- Vlaamse onderzoek naar typische volksuitdrukkingen gepubliceerd. „Het zijn er zo'n negenhonderd", verklaart de heer Hoolhorst niet zonder trots. ..Dat is gemeten naar de korte tijd (drie jaar) dat we met dit onderzoek bezig zijn en naar het,feit, dat de dia lecten in deze streek toch vrij woord- arm zijn, een bijzonder hoog aantal. En voorlopig zijn we nog niet klaar". WETTEREN (ANP) Donderdag werd de derde etappe gereden van de Ronde van België. De uitslag van de 218 km lange rit van Wellin naar Wet- teren is: 1. Frans Melcenbeek (Belg) 8.40.30 (met bon 6.40.00), 2. Van den Berghe (Belg) zt met bon 6.40.15), 3. Rik van Looy (Belg), 4. Huysmans (Belg), 5. Bocklandt (Belg), 6. Coppens (Belg), 7. De Pauw (Belg) allen in dezelfde tijd, 9. Vandenbossche (Belg) 6.40.36, 10. Wright (BB) zt, 11. Otterabros (Ned) de Italiaan Carmine Preziosi behield de leiderstrui. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulsters cabaret „De Grabbelton" zal zondagavond 9 april a s. optreden by „Chez René" te Oost burg. De uitvoering begint om 8.30 uur Het is voor de derde maal, dat het gezelschap, dat onder leiding staat van de heer Cor Verdonschot uit Hulst, of ficieel optreedt. Onlangs werd de pre mière van het zeer Uitgebreide en ge varieerde Grabbeltonrepertoire in Hulst gehouden. Het succes was onverwacht groot. De tweede maal, in Nieuw-Na- men, trad de groep op met een enigs zins gewijzigd programma. Ook daar kregen de teksten van Cor Verdon schot een schitterend onthaal. Een van de speelsters. Milène van Leemput uit Sas van Gent, werd vervangen door Willy Bottemanne uit Terneuzen. Zij is, evenals Milène dat was, veelbe lovend. Het programma, dat erg toe passelijk de titel „Mensje spelen" heeft gekregen, is zeer afwisselend en afgestemd op de actuele gebeurte nissen in ons land, maar ook op de plaats, waar het cabaret speelt, zelf. Bij „Chez René" zal het er echter iets anders toe gaan dan bij de twee vorige uitvoeringen. Toen werd ge bruik gemaakt van het podium als to neel en afscheiding tussen publiek en cabaretiers. Nu gaat 'dat anders. Het wordt een soort café chantant, aldus de heer Verdonschot. Het publiek wordt direct betrokken in het spel. Het ge heel krijgt daardoor een ietwat intie mer karakter. Aan het programma werken verder mee: Treès van den Berg-Ver willigen, Lilian Frelier, Frans van den Berg, Ruud Heijens, piano, en de heer Cor Verdonschot zelf. Belichting en geluid wordt verzorgd door de heer F. Verwil- ligen. De zakelijke leiding is in handen van de heer C. Cuelenaere uit Hulst. MIDDELBURG „Zo ben ik nu een maal. Als ik geslagen word sla Ik te rug, daar kan ik niets aan doen." De verklaring van de 53-jarige handelaar J- R. de J. uit Terneuzen voor de Mid delburgse politierechter was kort maar krachtig. Even krachtig als zyn optre den op 3 december van vorig jaar, toen hy na met assistentie van enkele po litiemannen een Temeueena café te zyn uitgewerkt zyn woede begon te koelen op het interieur van de auto waarmee hy veiligheidshalve naar hei politiebureau werd overgebracht. Daar zette hij zijn vernielzuchtige bui nog enige tijd voort met als resultaat, dat hij erin slaagde het interieur van twee cellen in korte tijd voor een groot deel aan stukken te slaan. De J. was op de bewuste avond met zijn zoontje op bezoek in 'n Terneuzens café. Hij werd daar langzamerhand las tig. Op de duur zelfs zo, dat de ex ploitant het nodig vond de politie te waarschuwen. De J. werd in de kraag gevat en mét een politieauto naar het bureau overgebracht. Over deze gang van zaken wond hij zich zo op dat hij, wild om zich heen slaand, stompend en schoppend, de bestuurder van de auto tot stoppen dwong Hij zette «ijn bewegingen zo'n kracht bij dat een van de auto-ruiten er aan moest geloven. „Het komt een beetje door mijn op. leiding," verontschuldigde hij zich gis termiddag voor de politierechter mr. B. W. Thöne. „Ik ben acht jaar bij de Amerikaanse marine geweest, ziet u." Mr- T. Lebret, officier van justitie, zag in de verkla ringen van de handelaar wel aanlei ding om zijn eis wat te verzachten „Maar," voegde hij er aan toe, „zoiets mag nu eenmaal niet-". Hij eiste een voorwaardelijke gevan- genlsstraf van twee weken met twee jaar proeftijd en f 200,boete. Mr. Thöne bepaalde zijn vonnis op precies de helft: een week voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en een boete van f 100,—. JAC. HERMANS N.V iiiiMiiiiiMiia IIIIIHIIIIHIHIIIIIWIIIII iiiiimiiinir RUBBERVERWERKENDE INDUSTRIE Wij hebben in onze winkel in Terneuzen nog plaats voor een 't is hard werken in onze prijsslagsupers: daar tegenover staat HOOG LOON en GUNSTIGE WERKTIJDEN. Al uw vragen worden beantwoord op maandag avond 10 april 1967, tussen 17.00 en 20.30 uur in ons filiaal Noordstraat 69 te Terneuzen. Als u liever schriftelijk solliciteert, schrijft u dan aan het hoofdkantoor van JAC. HERMANS PRIJSSLAG NV., Blauwehandstraat 2, Bergen op Zoom. vraagt voor het rayon Westelijk Noordbrabant en Zeeland. I Leeftijd ca. 25 jaar. 1 Ervaring beslist noodzakelijk. Zij, die bovendien ervaring in de rubberbranche hebben, genieten de voorkeur. 1 Brieven onder nummer 53062 bur. v.d. blad. Daartoe opent de methode, die de West-Zeeuwsch-Vlaamse commissie volgt, voortreffelijke mogelijkheden- „We zoeken naar woorden en uitdruk- Er bestaan ook plannen een gram matica voor de West-Zeeuwsch-Vlaam se dialecten samen te stellen. Dat be looft een bijzonder zwaar karwei te worden. „Maar ook", voegt de heer Hoolhorst eraan toe, „een bijzonder prettig en dankbaar werk. Want de di alecten in de streek hebben talloze •opmerkelijke bijzonderheden en die zijn de moeite van een grondig onder zoek vast en zeker waard". Minder concreet zijn de plannen voor het auditief vastlegger van de dialec tische eigenaardigheden van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Dat moeten we met band-recorders gaan werken, zegt de heer Hoolhorst. „En voor we zover zijn moeten we eerst nog wel CHIRURG vanaf maandag 10 april tot en met zondag 16 april. Praktijk wordt waargeno men door Dr. W. Ch. P. GELDOF Chirurg te bereiken in het St.- Joannaziekenhuis Tel. 01100-5510. zal worden gehouden op zaterdag 22 april 1967, om 15 uur, in Café R. Heijens, Jac. de Waalstraat 12, Lamswaarde. De agenda ligt vanaf heden voor de leden ter inzage ten kantore der bank. Het Bestuur. De kantonrechter te Oost burg heeft bij beschikking van 16 maart 1967 aan Willy Omer Jozef Marie Noë, ge boren op 31 maart 1947, wo nende te Oostburg, Mr. Ris- seeuwstraat nr. 13, handlich ting verleend en hem de rechten van meerderjarig heid toegekend tot het uit oefenen van het landbouw en veeteeltbedrijf met al hetgeen daartoe behoort en daarmee in verband staat, in de meest uitgebreide zin des woords en tot het aan gaan met zijn broer Antoine Joh an August Marie Noë, landbouwer, wonende te Wa terlandkerkje, als medebe- herend vennoot en met zijn vader Omer August Eugène Marie Noë, zonder beroep, wonende te Oostburg, als commanditaire vennoot van een commanditaire vennoot schap onder de naam „Land bouw en veeteeltbedrijf ge broeders Noë. gevestigd te Waterlandkerkje en ten doel hebbende het voor geza menlijke rekening uitoefenen van een landbouw en vee teeltbedrijf met al hetgeen daartoe behoort en daar mede in verband staat, in de meest uitgebreide zin van het woord, een en an der conform de daarvan overlegde concept-akte en alles met inachtneming van de uitzonderingen als be doeld in artikel 484. tweede lid, van het Burgerlijk Wet boek. De Griffier van het Kantongerecht te Oostburg I. J. HERMAN, w. Voorgevormde beha met nylonkanten cups, en verstelbare elastische schouderbandjes, 16.50 De gaine maakt zeer slank, dankzij dubbel elastiek aan voor- en achterzijde. Door de volmaakte pasvorm is opkruipen gevraagd in gezin met twee jonge kinderen per half april voor dag en nacht „de Cavel" C 203 WILLEMSTAD Tel. 01687—467 onmogelijk 23.50 KREMERSTRAAT 9 TEL. 3573 BERGEN OP ZOOM BERLIJN (AFP/DP/) Humphrey, is donderd Berlijn aangekomen. O het stadsbestuur en de litie had uitgebreide vJ dag een „samenzwerin; die een aanslag op Hur ■iinnunt - Speciaal voor de modieuze jonge vrouw met de verfijnde smaak brengt Vroom Dreesmann de Parel Creatie. Japonnen, tailleurs, mantels en ensembles die opvallen. door de chique snit, de kwaliteitsstoffen en de voorbeeldige afwerking. Parelkreatie tailleur van heerlijk lichtgewicht Trevira. Geraffineerd speelse zakjes en chique Lassie stikselgarnering. Zeer mooie afwerking. Maten: 38-46 129.- Volgens hun advocaat ging h| slechts om een betoging, rookbommen zouden wor bruikt Bij de rit van het naar het stadhuis werd de ai in de vice-president zat, gevol een auto met leden van de] kaanse veiligheidsdienst, dii heidshalve de portieren half hielden. De tocht verliep echter zon denten. Langs de weg wui Westberlijners de Amerika* zoeker vriendelijk toe en slee en daar klonk afkeurend gef Voor het Westberlijnse pé hield de vice-president een k spraak, waarin hij de verplichl de V.S. tegenover de bevolk de gedeelde stad beklemtooi dezelfde plaats, waar Lyndoi son in augustus 1951 als plaats ger van Kennedy na de bouw Berlijnse muur de Amerikaa ranties onderstreepte, vergelee phrey nu de inspanningen va| Berlijn voor de bescherming vrijheid met de strijd die Zu] nam voert. Een bijzondere ta de Westberlijners noemde hij van „het IJzeren Gordijn va ren de open deur van morgen| ken". ChampignonragoL Om 'n champignonragoüt te kun| reiden, dient u eerst 250 gram sen en gehalveerde champignon] veer tien minuten in drie dl. (met half bouillontablet) te Daarna moet u eer. gladde sal twee lepels boter, drie lepels| en het kooknat van de cham maken. Deze gebonden saus kri zijn speciaal aroma wanneer pakje „Mon Chou" in zijn ge wordit opgelost. De saus moe warm worden Qemaakt, doch m meer koken. Tot slot mengt u dt pignons met een beetje nootrn worcestersaus en aromat door q Bij deze kostelijke ragout smak< rierijst en sla het best. De eerste stralen van de Parij| tezon hebben onvoorstelbare felgekleurde, breedgerande Garl] hoeden tevoorschijn getoverd. Champs Elysées, waar Parijzen^ toeristen elkaar bij mooi weer gen, is nauwelijks een jon-' mé zien zonder Garbo-hoed. Op d.j oever, waar de studenten en hip den huizen, wemelt het van hoe alle denkbare kleuren. De hoed» uitgevoerd in fel roze, appe schitterend paars en hardblauw oranje, hardrood en citroengeel, de gekrulde rand is vaak maar zichtbaar, wat ter" compensatie wordit opgemaakt. De schoenwinkels hebben zich rage aangesloten én brengen sc in bijpassende kleüren. Hoede hierbij als etalagemateriaal onm De Galeries Lafayette verkoch laatste tijd 300 tot 400 Garbo's p maar het was zulk grauw we de winkelmeisjes zich afvroegen al die hoeden bleven. Zaterdag b eerste echte lentedag aan, en d koop steeg tot 500 op een middag oudere klanten zijn er bruine en' Garbo's, Het zal niet lang meer duren wordt een standbeeld voor Greta richt, zoals een generatie geleek? hoedenfabriek een standbeeld op voor keizerin Eugénie toen haar r tische gestalte met de wappl struisveren de wereld veroverdej

de Stem | 1967 | | pagina 4