Witte- kielenservice start in Axel DAG- EN NACHTMONTEURS VOOR AARDGAS IN HEEL ZEELAND ,Ik ben het eigenlijk beu Mr. Drijber: geen advies van G.S. met ZLM-bestuur dringt aan op uitbreiding rooiplicht bij perevuur-bestrijding iinn ^TfiYT m Eenzame gewichthefferAlbert Harms (8) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 APRIL 1967 OG WATER Vandaag Morgen eer nieuws uit ad en streek 3 en 5 Terneuzenaar zondag naar nationale kampioenschap Ineens Mevrouw J. E. Kakebeeke Kampioen Automobilist in Leopoldkanaal verdronken Zwager kreeg eigen geld te leen Klachten Geen klant Prins Claus bij opening Zilveren Schor? Schooldag voor prot. christelijk onderwijs Bram Wisse overleden Reacties Concurrentie Akkerbouw Tuinbouw Commentaar G.S. berichten juist Arbeidszaken Benoemingen Zware schade na botsing in Hulst Bij geboorte prinsenkind Lampionoptocht te Middelburg Koitemee- 8 78. AC .00) 7476 at 16, Hulst, rwe Dijk 29, .elaar, Lange- Nieuwe Diep- Gravenpolder hun beste te zetten. Op die datum astiekvereniging DAW de indeling van het KNGV Voor de adspiranten van de af te leggen afstand van 12 - 15 jaar max. oor personen van 16 jaar jx. 25 km. Laatstgenoem- joet binnen de tijd van 5,5 afgelegd. De start vindt Koningin Julianaschool zaterdag 8 april: Hans- en 14.52, Terneuzen: 1.48 issingen: 1.19 en 13.41, We- 12 en 15-34 uur. uur Batman '66 a.l. Oranje: 20 uur Centrum met vrijdag" Jouw 19.30 uur Voorlichtings- |st Ned. Ver. yoor Suikerzle- tG ).30 uur vuisten 14 jaar lur Derek Flint 14 jaar ,aal Rijksarchief 9.3012,30 -17.30 uur De Godshulzen lelburg. Walcheren 918 uur ïrg 17—18 uur Receptie N.V, f l uur feestavond 5N 20 uur Alvarez Kelly 14 mens 19.30 uur Gewestelijk ischap biljarten IT lorp 19.30 uur Schieting 5 en 19 uur Batman a.l. 'antastisch experiment 14 jaar ELLE ngsgebouw 19.30 uur Hg gymnastiekvereniging URG Walcheren Geopend van zaal Rijksarchief 9.3012.30 en 30 uur De Godshuizen van iirg mrg 20 uur uiskomst" door Centrum ^9 en 21.15 uur ode vuisten 14 jaiar uur Derek Flint 14 jaar xEN ziekenhuis 14.30 uur ndabij eenkomst Bloedtransiu- smens 14 uur Gewestelijk karn ap biljarten ra 19 en 21 uur Alvarez Keiiy EX ST.-JOOSLAND »rv. kerk 19.30 uur Jubileum* ng Dameskoor EtG uur Kiss the girls 14 jas* 20 uur Lost command 14 i 20 uur van het onrecht 14 jaar DIJK )ijk 15 uur Schieting Vylder 15 uur Schieting (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Ik ben het hardstikke beu. Niet de sport zelf. Maar je voelt je zo alleen Elf jaar eenzaam trainen. Vroe ger elke avond. En ik was zelfs zo gek om zaterdags 's avonds en zondags te trainen als ande ren met hun meisje uitgingen. Tegenwoordig train ik nog maar twee keer in de week en dan nog tweemaal in de maand bjj Olympic in Gent. Ja, en zondag ben ik eigenlijk ook alleen." Gewichtheffer (zwaargewicht) Al- hert Harms, 26 jaar, honderd kilo zwaar, Zuid-Nederlands kampioen, vorig jaar derde bij het Nederlands kampioenschap, reist zondag met zijn vrouw en zijn verzorger Jef Verstra ten (een collega van de Terneuzen.se drukkerij, waar hij werkt) van Ter- neuzen naar het Haagse Amicitia. „Als daar nota bene bij de Natio nale kampioenschappen driehon derd man in de zaal zitten, is dat heel wat. Er is geen belangstelling voor onze sport. De mensen denken: o, die knaap is stevig, die kan wel een zwa re halter omhoog krijgen. Ze hebben er geen idee van, wat een concentra tie het vergt en wat een oefening. Antoon Geesink zegt terecht: ge wichtheffen is geen kwestie van kracht maar van mentaliteit. Dat is waar. Zo'n halter is een levende te genstander voor je. Je moet hem als het ware verrassen. Je loopt eerst naar links, dan naar rechts en ineens vat je hem. Je moet geloven dat je het kunt, dan lukt het". „Ik heb er hijvoorbeeld een paar jaar over gedaan voordat ik van 99,5 kg op 100 kwam. Ik geloofde er niet In. Ik dacht: dat haal ik toch nooit. En toen ineens, ik had een hele avond getraind en ik was moe naar bed ge gaan, dacht ik: ik probeer het nog één keer. En waarachtig, het lukte; 110 zelfs. Je moet namelijk van te voren al overwonnen hebben". „En zo helpt het ook zo geweldig als je eigen mensen om je heen hebt zoals zondag in Den Haag. Maar ik ben de enige Zeeuw van heel de bond. Die knapen uit Den Haag en Rotterdam, die kennen elkaar en die (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen houden ook regelmatig wedstrijden. Maar ik oefen een heel jaar en kan dan één keer naar Den Haag en dan is het er op of er onder en uit. Als ik wat meer belangstelling had, dan zou ik nog veel meer presteren". Intussen heeft Harms niet zo weinig gepresteerd. In de huiskamer van zijn woning aan de Steenkamplaan is een aparte hoek gereserveerd voor zijn trofeeën. In België staat hij zijn man netje, maar ook in Nederland. In '56 begon hij als vijftienjarige met zijn sport en in '59 mocht hij al meedoen met de nationale kampioenschappen jeugd. In 1964 behaalde hij het na tionale kampioenschap in de tweede klasse. Het jaar daarop werd hij Ne derlands tweede, na Piet van de Kruk. Maar die vormt een klasse apart, zoals Geesink in de judosport. Harms beste prestaties zijn 115 kg drukken, 107,5 kg trekken en 140 kg stoten. Algemene prestatie dus 360,5 kg. Piet van de Kruk 139 drukken, 163 stoten en wat trekken betreft staat het Nederlandse record nog al tijd op naam van Charité: 129,5. In de huiskamer legt hij het ons aanschouwelijk uit. „Dit is drukken", zegt hij en de stevige Terneuzenaar maakt een beweging alsof hij z'n zware halter eerst op borsthoogte en dan hoven zijn hoofd beurt. „Je ziet het", zegt hij, „drukken doe je in twee bewegingen. Als je de halter op de borst hebt, moet je wachten tot je een teken krijgt om 'm hoven je hoofd te beuren. Trekken is één beweging, ineens naar boven. Stoten is ook weer een oefening in twee be wegingen, maar je bent er wat vrij er in dan bij drukken". Harms heeft al die elf jaar zonder trainer moeten oefenen. „Dat is ei genlijk een gevaarlijke zaak", zegt hij, „want het risico is veel te groot. Daarom blijf je ook altijd beneden je „VROUWENORGANISATIES hebben wel degelijk een 'taak. De taak van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is om de vrouwen met hun neus op de problemen van van daag de dag te drukken. Als de moeders niet met beide benen ste vig in de maatschappij staan, krijg je narigheid met bijvoorbeeld een losgeslagen jeugd." Tot deze con clusie komt mevrouw J. E. Kake- beeke-Mosselmans uit Gapmge, pre sidente van de Middelburgse afde ling van de N.V.v.H. „ONZE afdeling bestaat 50 jaar. De landelijke vereniging is al een paar jaar ouder. In het programma heb ik een heel mooi verhaal gedicht over de geschiedenis. Op 5 april 1917 werd de afdeling opgericht door mevrouw M, E. Burgersdijk. Ze is al in de 80 en zal vanavond op het feest aanwezig zijn. Alles wat we van voor de tweede wereldoorlog over de afdeling willen weten, moe ten we uit haar geheugen hebben. De archieven werden in de oorlogs jaren vernietigd." „DE vereniging was aanvankelijk voor de ontspanning van de huisvrouwen. In de loop der jaren zijn de doelstel lingen aangepast aan de behoeften van de tijd. Ook de vrouw draagt als lid van de samenleving verant woordelijkheid. Zodra een vrouw in deze mannenmaatschappij daadwer kelijk optreedt, wordt er zo gauw niet alleen door mannen, maar ook door vrouwen gezegd dat zij op zo'n manier haar gezin verwaarloost. Ik geloof dat de vele capaciteiten van de vrouw worden ondergewaar deerd." daar in een nog onbewoonde nieuw- bouwbuurt. Tot slot van deze cursus werd een bezoek gebracht aan boomkwekerij in België." BIJ de heroprichting van de afdeling „DE activiteiten zijn breed opgezet. De na de oorlog telde onze afdeling 96 N.V.v.H. is o.a. vertegenwoordigd in leden. Nu zijn het er rond de 260. de plaatselijke Raad Zeeland van de ter tóch zijn toevlucht in tferd de kade stond. ioor president Cunraith f(j j,a<l el iets anders aan z'Jn zijn auto en met smidie lank van de onderzeeci v>e, geestdriftig De interessen liggen heel verschil lend. Voor de t.v.-periode kwamen er veel dames naar lezingen en de monstraties. Nu hen dat thuis wordt voorgeschoteld komen ze bij ons liever om iets te doen. We hebben cursussen kunstgeschiedenis, hand werken. gymnastiek en tennissen. Voor de afdeling Zuid bijvoorbeeld hebben we verschillende lessen in tuinieren gegeven, De mensen zaten Nationale Vrouwenraad, in de plaat-, selijke federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, evenals in de stichting voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, maar ook in klachtencommissies voor bakkers- en consumentenorganisaties. Verder doen we o.a. mee aan collectes en inzamelingen, zoals indertijd voor slachtoffers van de watersnood en Indonesische gerepatrieerde».." Terneuzenaar ALBERT HARMS zondag naar de kampioenschappen mogelijkheden. Als ik vier jaar gele den een trainer had gehad, dan was ik uitgezonden naar Tokio. Ik heb mijn methode van wereldkampioen Eury Vlassov. Ik heb een brief naar Moskou geschreven en via de radio kreeg ik antwoord. Aan de hand van zijn raadgevingen heb ik een trai ningssysteem samengesteld". „Ik zou er toch al lang mee opge houden zijn als ik niet merkte, dat ik telkens meer presteer. Ik hoef het niet voor de eer te doen. Wie let er eigenlijk op? Ik doe het voor de pres tatie, ik kan het niet laten". Alber^ Harms Is al heel dankbaar, dat hij tegenwoordig mag oefenen in de fietsenkelder van de l.t.s., vroeger had hij alleen maar een afgekeurde woning tot zijn beschikking. In die kelder kun je hem vinden, officieel maar twee avonden in de week (dat heeft hij met zijn vrouw afgesproken niet meer dan twee avonden). Als enige toeschouwers: een paar lege fietsenrekken. Hij gelooft niet, dat zondag het kampioenschap er voor hem in zit. „Hoewel, je kunt nooit weten". Hij heeft bovendien echter weer eens last van de spier in zijn rug, die hij een paar jaar geleden heeft verrekt. „Ik doe maar net of ik het niet voel", zegt hij stoer, want Albert Harms is een doorzetter, al elf jaar lang. (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen BRESKENS Op de rijksweg Aar denburg - Maldegem (België) is ter hoogte van het Belgische grenskantoor op tot nu toe onverklaarbare wijze de 54-jarige F. L. de Jaeger uit Adegem (België) in het Leopoldkanaal gereden en verdronken. De weg wordt ter plaat se onderbroken door een brug, die sinds de laatste wereldoorlog nog niet is ge repareerd en enigszins links van de weg ligt. De auto heeft de brug gemist en is in het vijf meter lager gelegen ka naal terecht gekomen, nadat hij eerst nog de berm had geraakt. De auto is totaal vernield. De heer De Jaeger was gehuwd. MIDDELBURG „Dat is toch wel een kras staaltje", vond de Middelburg se politierechter, mr. B. W. Thöne De 22-jarige heier L. P. uit Sas van Gent had geen verweer; hjj keek hulpeloos naar de grond en wachtte af. .Pj?1 begon drie jaar geleden, toen hij bn de Grontmij een waterpasinstrument uit een schuur wegnam. Eind oktober vorig jaar beging hij zijn tweede mis stap: hij stak een onder een kapstok liggende portefeuille in zijn zak. En enige tijd daarna bestal hij zijn eigen zwager: een door hem verloren grote hoeveelheid geld stak P. bij zich. Toen de zwager korte tijd later in grote geld nood bij P. aanklopte met het verzoek hem wat geld te lenen, bood deze hem een deel van het hem toebehorende geld te leen aan Het grootste deel van het °v.e"|e geid had hij gebruikt om de schulden, waarin hij zich tot over zijn 2r f gestoken, af te betalen of hij liad net aan zijn van geen kwaad weten de vrouw gegeven, die het aan het huis houden besteedde. De officier van justitie, mr. T. Le- „f®*'yor}f!, het een „pijnlijke zaak". De afzonderlijke feiten gaven hem, meen- h? «KL!aanleiding om geldboetes te eisen. „Maar deze cumulatie van ver grijpen is een vrijheidsstraf waard". zaf hij eehter toch nog af, re- houdend met een over verdaeh- otiïvïw raPP°ri. „Het wordt een geldboete, die erin moet hakken", licht je hij zijn eis van 300 boete en twee la?Lproe£t«d toe- Mr- Thöne liet het bij j 150 en een proeftijd van twee jaar. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Binnenkort zal in de hele provincie Zeeland een dag en nacht-service- en controledienst gaan draaien voor kook- en verwarmingsapparaten, die omgebouwd zijn op aardgas of in ver band hiermee nieuw zijn aangekocht. De eerste plaats, waar de servicemonteurs dag en nacht tot ieders beschikking zullen staan, is Axel. Het initiatief tot deze dienstverlening aan het publiek is afkomstig van J. A. H. van Hoeflaken n.v. in Den Haag. die onlangs een vestiging heeft geopend in Axel. De heer P. van Adrichem, die bier bedrijfsleider is, vertelt wat deze irimeur voor Zeeland precies inhoudt. „Toen er nog nauwelijks sprake was an aardgas in ons land (dat is nu zo'n wee en een half jaar terug), lagen bij ns al de plannen op tafel deze dienst 3 stichten. Later heeft de „Gascon" n Apeldoorn en Enschede ditzelfde idee itgewerkt", zegt hij. „Waar het om aat is het volgende. De toestellen, 'ie omgebouwd zijn op aardgas, vertonen wer het algemeen nogal wat kinder- 'iekten. Ik denk hierbij aan niet goed afgestelde branders. Als oorzaak hier van moeten we o.m. noemen de snel heid. waarmee de ombouw in Nederland is verlopen". aangeschaft toestel niets mankeert of niets zal mankeren, is pure nonsens. Ik zou haast zeggen, juist omdat het omgebouwd of nieuw is, kan er van alles aan mankeren en moet er voort durend naar worden gekeken". Hij verkoopt kook- en verwarmings apparaten. „Maar" zegt hij met nadruk, „de servicedienst heeft hier niets mee te maken. Er wordt door de onderhouds monteurs niets verkocht. Ook niet aan geprezen. Wel mogen zij adviezen geven over onderhoud e.d." Vier tot vijf monteurs zullen zich vestigen in Axel, reap. Hulst, Terneuzen, Sluis en Oostburg (daar is men nog met de ombouw bezig). Als iemand op welk uur van de dag of nacht ook, moeilijkheden krijgt met een geiser, gasfornuis of kachel, dan kan er on middellijk een servicemonteur worden gebeld. De heer Van Adrichem kan dit we ten, omdat zijn firma vanaf het prille aardgasbegin met de ombouw doemde Is geweest. Hijzelf heeft diverse toon- zaken en klachtencentrales in Neder land geleid. Daardoor kent hij maar al te goed de problemen, waarmee de huisvrouw op het ogenblik te maken heeft. „Het fabeltje", meent hij, „dat er aan een omgebouwd of zelfs aan een nieuw MIDDELBURG Bij de officiële in gebruikneming van Het Zilveren Schor, het ontmoetingscentrum voor de jeugd bij Arnemuiden, op zaterdag 6 mei zal waarschijnlijk ook prins Claus aanwe zig zijn. Dit maakte mr. dr. M. B. van de Werk, voorzitter van de raad van advies Zilveren Jeugdcentra woensdag avond bekend op een bijeenkomst van de ZVU, waarby ook Zeelands commis saris der koningin mr. J. van Aartsen aanwezig was. Het Zilveren Schor, zo zette de heer Van de Werk uiteen, moet een open centrum zijn, waar de jeugd elkaar ongeacht-lichamelijke of maatschappelij ke belemmeringen, ongeacht politiek of geloof kan ontmoeten. Deze ontmoetin gen zijn onontbeerlijk om te komen tot een beter verstaan van elkaar. Het kernthema is dan ook: „Stel je eens in op de golflengte van een ander'' De stichting Zilveren Jeugdcentra gaat niet uit van organisaties, opdat er een optimale beweeglijkheid ontstaat, aldus de heer Van de Werk. Een vast ver band iis funest voor jeugdwerk. Van daar dat het georganiseerde jeugdwerk steeds meer achteruit gaat. In het gebouw van Het Zilveren Schor is een openheid naar de wereld van vandaag en die van morgen uit gedrukt. Het heeft zowel een stimule rend al-s een uitdagend karakter voor de ontmoeting. ,,Het is een stadje" ver telde de architekt Onno Greiner, „een kruisje aan het Veerse Meer dat de plaats van ontmoeting aangeeft". Ter gelegenheid van de officiële m- gebruiknemiing zal er een speciale ten toonstelling worden georganiseerd waar in de doelstellingen van Het Zilveren Schor tot uitdrukking zullen komen. Het Zilveren Schor zal het gehele Jaar geopend zijn. Het centrum biedt o.m. sport en spel, film en gesprek, muziek en dans, excursies en vrije expressie. (Van onze correspondent) GOES Vrjjdag 14 april zal in „De Prins van Oranje" de schooldag wor den gehouden voor 't protestants chris telijk onderwijs in Zeeland. Deze wordt georganiseerd door het bestuur van het 9e district van de Schoolraad voor de scholen met den bijbel. Aan deze schooldag is verbonden een expositie van schoolbehoeften en leermiddelen voor elke tak van onder wijs. Deze expositie wordt om 9 uur geopend. Om 10 uur begint de school dag. Na de opening door de voorzitter, de heer J. A. van Bennekom te Mid delburg, worden eerst bestuursverkie zingen gehouden. Aftredend zijn de he ren Ade Klerk en J. Terlouw, die zich niet herkiesbaar hebben gesteld. In hun plaats worden kandidaat ge steld de beren P. Dekker jr. te Axel en A. R. v. d. Driest te Souburg. In de morgenvergadering spreekt prof. dr. G. C. --van Niftrik te Amsterdam over „Chaos in de moraal", 's Mid dags staat de opvoering van het mid- delnederlands dierenepos „Reinaart de vos" door J. Noydens te Antwerpen op het programma. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM In het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is gisteravond overleden de acht jarige Bram Wisse uit Wemeldinge. Het kind was zondagavond levensgevaarlijk gewond geraakt, toen de auto, waarin hij met zijn ouders zat in frontale botsing kwam met een auto, die een file aan het passeren was. Er vielen toen.' twaalf gewonden. ,,Het heeft er niets mee te maken, of 'het een klant van ons is of niet. Waar het betreffende apparaat is ge kocht, speelt geen enkele rol. Ook het fabrikaat doet er niet toe", aldus de heer Van Adrichem. Na Zeeuwsch-Vlaanderen zal ook de rest van Zeeland worden „bemand" met service-monteurs in witte kielen. De firma Van, Hoeflaken is namelijk van plan in heel Zeeland vestigingen te stichten. Momenteel is er een ploeg monteurs werkzaam in België. Zodra zij met hun werk gereed zijn, komen ze naar Axel en kan de dienst starten. Voorlopig is het nog de bedoeling, dat alleen nieuw aangekochte of toestellen, die omgebouwd zijn op aardgas, in de service worden betrokken. Later zullen ook de elektrische apparaten de nodige controle krijgen. Hoe kan men in aanmerking komen voor deze dag- en nacht dienstver lening? „Iedereen krijgt van ons een kaart thuis gestuurd, waardoor men een abon nement kan afsluiten op ieder gewenst apparaat", legt de heer Van Adrichem uit. De kosten hiervan liggen aan de lage kant. temeer als men in aanmerking neemt, dat de monteur altijd, dag of nacht, in een mum van tijd klaar moet staan. Tot op heden zijn de reacties zowel van het publiek hls van de gasbedrij ven zeer positief. De directie van „Ze- gam" toonde zich zeer verheugd over deze nieuwe en unieke vorm van ser vice-verlening. De eerste abonnementen werden begin april afgesloten. Zo'gauw men merkt dat het animo groot genoeg is, kan het werk beginnen. Tot hoeve* de service zich uitstrekt? „Alle voorkomende werkzaamheden plus het onderhoud. Nogmaals, het gaat er niet om iets te verkopen. De eerste opzet is: service geven aan ieder, die dat wenst", zegt de heer Van Adrichem. Hij is ervan overtuigd, dat de andere installateurs de service alleen maar zien als een bittere noodzaak, en niet als een behoefte. „Wij zien de service als een absolute noodzaak", zegt hij. „Hiet kopen komt vanzelf.^ Eerst moet je maar eens bewijzen dat je produkten hun geld waard zijn". Van zijn collega's in Axel, noch el ders vreest hij afbrekende kritiek of zelfs afkeuring, als .zou dit een verre gaande vorm van concurrentie zijn. „De verkoop bij deze mensen zal er heus niet op achteruitgaan", vindt hij, „want hun produkten zijn ook de onze". Mochten er op een gegeven moment grote reparaties zijn aan een sterk verouderd toestel, wat dan? „Dan zullen de monteurs in overleg met de klant bekijken, wat het beste gedaan kan worden. Op eigen gelegen heid zullen ze geen ingrijpende veran deringen verrichten. Doet het geval zich voor dat een abonnee nooit klach ten heeft, dan worden toch eenmaal per jaar het gastoestel, de geiser e.d. ge ïnspecteerd en gereinigd. De apparatuur van een aardgastoestel is ingewikkel der dan voorheen", aldus de heer Van Adrichem. „Aardgas is bovendien snel ler ontplofbaar dan andere gassen, die voor het huishoudelijk gebruik zijn be stemd. Daarom gaat veiligheid ook meer dan voorheen boven alles". (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen (Van onze verslaggeefster) GOES Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is van mening dat bij de bestrijding van het pere- vuur de rooiplicht in Wissekerke op Noord-Beveland en rond het Zuid-Bevelandse Wolphaartsdijk moeten worden uitgebreid met de gemeente Kortgene. De ver gadering besloot om bij de be trokken instanties op een zoda nige uitbreiding aan te dringen. De vergadering doet bovendien een beroep op alle grondgebruikers om onmiddellijk melding te maken van nieuwe aantastingen door perevuur. Het bestuur verheugt zich erover dat aan de gedupeerden voor het ver plicht rooien, zowel van fruitbomen als van meidoornheggen, van over heidswege financiële steun wordt ge geven. Bij de praktische uitwerking van deze regeling zal blijken of in de toekomst een verfijning van deze ver goedingsregeling noodzakelijk zal zijn, aldus het bestuur. Wat betreft de in de betrokken ge bieden gerooide of nog te rooien erf- beplanting besloot de vergadering met Staatsbosbeheer contact op te ne men, om de mogelijkheden van een herbeplanting te bekijken. Voorts ziet het bestuur het als een positieve bij drage ter voorkoming van een verde re verspreiding van het perevuur, wanneer men met name in de be dreigde gebieden en directe omgeving overgaat tot een vrijwillig rooien van meidoorn. In verband met de bijzonder grote besmettingskansen door klimatologi sche omstandigheden in de periodes van nabloei bij pererassen, die daar aan onderhevig zijn, adviseert het da gelijks bestuur van de ZLM daarvoor in aanmerking komende fruitkwekers buiten de reeds bij ministeriële be schikking aangewezen gebieden in Zeeland de nabloei te verwijderen. Het dagelijks bestuur sprak voorts over een aantal gevallen van bedrijfs beëindiging in het kader van het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw. Door onduidelijkheid ten aanzien van de normen, die wor den gehanteerd, dreigt een elftal ge vallen te worden afgewezen. De ver gadering sprak de hoop uit, dat in een binnenkort door de P.A.C. met het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds te voeren gesprek voor deze gevallen alsnog een oplos sing zal worden gevonden. De heer J, B. Becu gaf een over zicht van de situatie in de akkerbouw sector. De voorraden aardappelen bij de telers en de handelaren in de pro vincie Zeeland waren op 17 maart van dit jaar groot 60.637 ton, ongeveer 20% meer dan vorig jaar om deze tijd. Landelijk is nog aanwezig 586.000 ton, terwijl in 1966 nog 475.000 ton voorradig was. Momenteel verloopt de afzet van consumptieaardappelen over het algemeen niet onbevredi gend voor de teler. Ten aanzien van het vlas werd op gemerkt, dat in Nederland de totale werkingscapacit(êit nog niet afneemt, hoewel men bevreesd moet zijn voor de toekomst. Waar het van groot bes lang is, dat de vlasteelt voor ons land behouden blijft, is het gewenst, dat de research en vooral toepassing van nieuwe methodes van verwerking van overheidswege gestimuleerd en ge subsidieerd wordt. Evenals de graszaadteelt is de vlas teelt uit oogpunt van wisselbouw on ontbeerlijk. De heer P. J. J. Dekker deelde mee, dat de aanvoer van kassla iets minder overvloedig wordt, waardoor er kans is op enig prijsherstel. Het aanbod van komkommers is voortdurend zo ruim, dat de prijs onder druk staat. Voor de kleinere voorjaarsprodukten als radijs, andijvie, kasspinazie en dergelijke is de prijsvorming tot nu toe niet onbevredigend. De voorraden sluitkool, kroten, breekpeen zijn nog steeds groot, terwijl de vraag beperkt blijft. Daarentegen is er een vlotte afzet van waspeen. In de fruitsector zijn de peren vrijwel geruimd. De heer De Buck deelde mee, dat per 1 april de verhoogde oriëntatie prijs van kracht is geworden en dat voorts in de laatste week van maart de slachtveeprijs boven de heffingen- grens is vastgesteld kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens burgemees ter mr. J. Dryber van Middelburg heb ben Gedeputeerde Staten van Zeeland, in tegenstelling tot berichten in Dag blad De Stem van vrydag 31 maart en donderdag 6 april, de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen in geen enkel opzicht geadviseerd om alsnog te proberen samen tot de bouw van één overdekt zwembad op Walcheren te ko men. Wij hebben bericht dat dit advies ge geven is nadat beide gemeentebesturen afzonderlijke plannen voor de bouw van overdekte zwembaden in Middel burg en Vlissingen bij Gedeputeerde Staten ter subsidiëring hadden inge diend. Burgemeester Drijber heeft hieraan toegevoegd dat het initiatief op het ogen blik volledig bij Gedeputeerde Staten ligt. Gedeputeerde Staten hebben z.i. nog geen standpunt bepaald. Het hoofd van de financiële afdeling van de provin ciale griffie is, volgens de heer Drijber, momenteel bëzig om voor Gedeputeerde Staten te onderzoeken wat de financië le consequenties van de verschillende plannen zullen zijn. Gedeputeerde Sta ten zullen, zo meent de heer Drijber te weten, pas een besluit nemen wan neer deze gegevens bekend en bestu deerd zijn. Van de zijde van Gedeputeerde Sta ten is, naar aanleiding van deze reactie van de heer Drijber, verklaard, dat on ze berichtgeving juist is geweest. Welis waar is geen officieel advies naar de gemeentebesturen uitgegaan, maar het resultaat van de bespreking tussen Ge deputeerde Staten en de gemeenten moet volgens onze zegsman van Gedeputeer de Staten wel zodanig worden geïnter preteerd dat de gemeentebesturen in derdaad geadviseerd is nog eens samen rond de tafel te gaan zitten om te pro beren overeenstemming te bereiken over het oorspronkelijke gemeenschap pelijke plan. Volgens de woordvoerder van Gedeputeerde Staten zouden de ge meentebesturen hebben toegezegd als nog te proberen samen tot een oplos sing te komen. Volgens dit G.S.-lid is het hoofd van de financiële afdeling van de provinciale griffie aan de gemeente besturen toegevoegd om hen bij het vin den van een oplossing behulpzaam te zijn. De zachte winter is gunstig geweest voor de veehouderij, terwijl met na me in Zuid-Nederland de grasgroei zeer vroeg is. De uitvoer van geslachte varkens beloopt ongeveer 1 miljoen stuks per jaar. De vraag naar biggen blijft zo doende groot en alleen uitbreiding van foktomen kan invoer voorkomen. De slachtpaarden blijven onvermin derd duur; in België blijken de prij zen zelfs nog hoger te liggen dan in Nederland. De vergadering nam kennis van de stand van zaken betreffende het over leg over de lonen en arbeidsvoor waarden in de land- en tuinbouw voor de provincie Zeeland voor het komend kontraktjaar 1967-1968. Tijdens het eerste overleg, dat op 23 maart plaatsvond werd reeds over een aantal belangrijke punten over eenstemming tussen werkgevers en werknemers bereikt. Verwacht kan worden, dat tijdens de vergadering van de Sociale Commissie op vrijdag 7 april over nog enkele bestaande ge schilpunten tot een vergelijk geko men kan worden. Het bestuur ondersteunt ten volle het verzoek van de directeur van het A.S.F. te Goes aan de landelijke di rectie, waarin verzocht wordt ten aanzien van de verzekeringsplicht van de in het bedrijf meewerkende kinderen een zekere soepelheid te be trachten. Bij overeenstemming tussen ouders en kind (eren) omtrent het wel aanwezig zijn van een dienstbe trekking zou verzekeringsplicht aan genomen moeten worden voor bij voorbeeld de Ziekte- en Ziekenfonds wet, de Landbouwongevallenwet, de Werkeloosheidswet en de Wet op de Arbeidsongeschiktheid. Het dagelijks bestuur besloot ak koord te gaan met de volgende benoe mingen of voordrachten ter benoe ming. In de Districtsraad van het Land bouwschap voor Tholen en St.-Phi- lipsland de heer A. C. Breure, St.- Maartensdijk. In de plaatselijke So ciale Commissie Kruiningen van het Landbouwschap de heer P. Philipse, Schore. Tot lid van de Gewestelijke Adviescommissie Berenhouderij de heer P. van Cruijningen, Zuidzande. Tot lid van het Bestuur van de Stich ting Gezondheidsdienst voor Dieren de heer S. de Visser, Aagtekerke. Tot lid van het Bestuur van de Onderlin ge Zuidelijke Hagelvereniging de heer E. L. de Koeijer, Brouwershaven. (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen (Van een onzer verslaggevers) HULST Op de kruising Rijksweg 60-AbsdaaIseweg in de gemeente Hulst had gisteren een botsing plaats, waar bij een personenauto zwaar werd be schadigd en de ander licht. De personenauto, bestuurd door de heer J. C- v. d. B. uit Terneuzen reed vanuit Hulst in de richting Axel- Op het kruisingsvlak bracht hij zijn wagen tot stilstand omdat hij voorrang moest verlenen aan een van rechts uit de rich ting Perkpolder komende personenwa gen. Daarna trok de auto weer op, maar op hetzelfde moment hoorde de bestuurder het signaal van een tweede van rechts naderende personenwagen, bestuurd door de heer P. J. T. J. uit Maasbree. Ondanks krachtig remmen was een botsing niet meer te voorko men. De rechterachterzijde van de auto van J. C. v. d. B. werd gedeukt. De andere werd zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De voor 1 mei, de dag waarop de verjaardag van de Koningin dit jaar zal worden gevierd, geplande lampionoptocht te Middelburg gaat niet door. De optocht is verplaatst naar de dag, waarop het prinsenkind op kasteel Drakensteyn zal worden geboren. Indien de geboorte 's avonds voor 18 uur officieel wordt bekend ge maakt, zal de lampionstoet diezelfde avond nog door- Middelburg trekken. Geschiedt de bekendmaking na dat tijd stip, dan wordt alles verschoven naar de volgende avond. De optocht start 's avonds om 20 uur op vier verschillende punten in de Reeuwse hoofdstad: de Olmenlaan, \/esterscheldestraat. Schroeweg en Nassaulaan/Veerseweg. De vier stoe ten, Vaarin muziekkorpsen en sport verenigingen zullen meelopen, worden rond kwart voor negen op de Markt samengevoegd en gaan vandaar uit naar de ambtswoning van mr. J. van Aartsen, de commissaris van de konin gin in Zeeland. Daarna wordt gedefi leerd voor het gemeentebestuur op de Markt. De viering zal worden besloten met een instuif-receptie in het stad huis. Bij deze gelegenheid zal aan bur gemeester mr. J. Drijber een grote beschuit (middellijn ongeveer 35 cen timeter) worden aangeboden. Voor de schooljeugd zijn totaal 4800 beschuiten beschikbaar. De versprei ding over de verschillende scholen zal worden verzorgd door de federatie vkn Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening H^jrftN,E(DESL,Aï,DS:E studentenhockey. elftal heeft het internationale studen- ten toernooi, dat te Rijswijk werd ge- f" gewonnen. Onze 'landgenoten speelden in hun laatste wedstrijd met 9—0 gelijk tegen West-Duitsland. (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen president geen oog I je nou met je SjeetnS poflrï'

de Stem | 1967 | | pagina 3