Dikhuiden tegen de draad in Kotter bij vis omgeslagen en gezonken Is Vascomij toch nog te redden „IN DRIE MINUTEN WAS-IE WEG. JAMIN «ewxl WIN OPVOUWFIETS BIJ ,o, Gronings aardgasveld grootste ter wereld met 1650 miljard mi Allerogenzijn gericht op Lodaline groen grote flacon 98 ct weekend-systeem OE THANT BIJ PAUS PAULUS NIEUWE BORINGEN WIJZEN UIT: Belastingaanslag komt maand later Tienduizend man V.S.- troepen uit Europa MERCURIUS VREEST VOOR DALING NETTO- INKOMENS In Almelo ontslag voor 45 man EÜVRE Mlllt a ?/bleu. 98.- linneneffect. inje. 98.- 98.- DAGBLAD VOOR ZEELAND Natte sneeuw PUTTEN METHODE CONSUMENT BEWEGING er is weer In alle winkels van niet duur wei heerlijk Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! aap - noot - mies débé meubelen 107* JAARGANG No. 25474 Uitgave: N.V. Uifg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigersfraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 7 APRIL 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). MAASTRICHT (A.N.P.) De kans dat de Vascomjj. in Heerlen met Zwit- gers kapitaal gefinancierd kan worden Is, sinds dit plan op de vorige crediteu renvergadering op 23 februari jl. werd gelanceerd, groter geworden. Dit bleek gisteren tijdens een crediteurenverga dering, waar de raadkamer van de rechtbank de aanvraag om surséance van betaling definitief behandelde. De procureurs van de belangrijkste crediteuren van de Vascomij. deelden daar mede dat de Zwitserse financiers hun aanbod om 16 miljoen gulden in de Vascomij. te steken hadden verhoogd tot 20 miljoen, omdat het eerst geboden bedrag te krap was gebleken. Aan dit financieringsplan zijn twee nieuwe voorwaarden verbonden: een solvabili- teitsverzekering van het risicodragend deel van dit kapitaal (circa tien mil joen) en de vorming van een „pool", bestaande uit de onroerende goederen van de Vascomij. en een aantal onroe rende goederen van de moederbedrijven van de Vascomij. Namens de bewindvoerders werd evenwel verklaard dat zij vasthielden aan hun conclusie van 23 februari jl., die inhield dat surséance van betaling geen -in had. Teneinde concrete gege vens over de mogelijkheid tot financie ring af te kunnen wachten, werd echter verzocht, de uitspraak over surséance van betaling een maand uit te stellen. ..De keuze is tussen faillissement en surséance van betaling. We moeten dus er over stemmen of we helemaal niets krijgen of dat wij waarschijnlijk niets krijgen", werd namens enkele crediteu ren opgemerkt. De raadkamer bepaalde de uitspraak op 3 mei a.s. NEW YORK WASHINGTON SAI GON (Reuter A.F.P. A.P.) Secre taris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties zal vandaag een bezoek brengen aan paus Paulus VI, tijdens een kort oponthoud in Rome. Hoewel het waarschijnlijk is werd niet meegedeeld of Vietnam onderwerp van gesprek zal zijn. President Johnson heeft gisteren ge neraal Creighton Abrams ontvangen, plaatsvervangend stafchef van het le ger, die herhaaldelijk genoemd is als mogelijke opvolger van generaal West- moreland, de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam. Volgens geruchten zou het gesprek het voorspel kunnen zijn van mutaties tot in de hoogste militaire kringen en mogelijk tot het opperbevel van de NAVO. Bij militaire acties in Zuid-Vietnam zijn vorige week 194 Amerikaanse mi litairen en 2373 rebellen om het leven gekomen, aldus een Amerikaanse mi litaire woordvoerder. De cijfers "liggen lager dan de voor afgaande week, waarin 274 Amerikanen en 2783 Vietcongleden sneuvelden voor beide partijen een record. SUPER-GASBEL IN SLOCHTEREN PROF. J. ZIJLSTRA Laatste daad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog juist voor zijn aftreden als premier en minister van Financiën heeft dr. Zijlstra besloten de aanslagregeling voor de inkomstenbe lasting te wijzigen. De nadere voorlopige aanslagen zul len namelijk niet in juli worden opge legd, maar pas in de maand augustus. Met deze maatregel wordt bereikt dat de nadere voorlopige aanslagen in 1967 slechts twee tot drie maanden eerder op kohier zullen worden gebracht dan in 1966. Een en ander blijkt uit het ant woord van dr. Zijlstra op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Portheine (V.V.D.). WASHINGTON (A.P.) De Ver enigde Staten overwegen twee briga des, ongeveer 10.000 man gevechtstroe pen, terug te trekken uit Europa, zo werd gisteren uit gezaghebbende bron vernomen. Deze zegslieden verklaarden dat nog geen definitief besluit is genomen, maar dat het voorstel ernstig wordt overwo gen en wellicht half april wanneer Amerikaanse, Britse en Westduitse on derhandelaars hun besprekingen over de troepensterkte hervatten, officieel zal worden aanvaard. De vermindering zal slechts ..symbolisch" zijn en geen invloed hebben op de paraatheid van de Amerikaanse troepen in Europa. 15? UTRECHT (A.N.P.) De bedrijfs- bond van werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen „Mercurius", vreest dat grote groepen werknemers na 1 juli mei een terruggang van het besteedbare in komen zullen worden geconfronteerd. Op die datum mag een loontoeslag van 1,5 procent worden betaald, doch volgens de bond staat hier echter, voor al voor de zogenaamde middengroepen, een aanzienlijke stijging van de pre mies die voor de sociale voorzieningen moeten worden betaald, tegenover, plus een huurverhoging van 10 procent, die een groot deel van de toegezegde loons verhoging opeist. „In verband met het uitblijven van een duidelijk regeringsbeleid, zullen wij ons niet zonder meer kunnen binden aan loonafspraken per 1 juli 1967", al dus de bond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bewezen hoeveelheid aardgas is het Groningse gasveld Slochteren - in oktober 1963 nog op 1100 miljard m3 geraamd - wordt thans op veel meer, nl. op 1650 miljard m3 gesteld. Uitgaan de van een prjjs van vier cent per m3 betekent deze stijging, dat er 24 miljard gulden aan het Nederlandse nationale vermogen is toegevoegd. Bovendien wordt een verdere verhoging van deze be wezen reserve met 200 miljard m3 niet uitgesloten geacht. De nieuwe cijfers omtrent Sloch teren werden gisteren door het ministerie van economische za ken en door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) afzonderlijk bekend gemaakt. De minister van Economische Zaken zond een vertrouwelijk rapport aan de kamerleden waaruit slechts enkele gegevens voor pu- blikatie beschikbaar werden ge steld. De N.A.M. hield over de nieuwe successen op aardgasge- bied een persconferentie. De nieuwe cijfers steui\en op in 1965 en 1966 verrichte nadere onderzoekin gen en boringen bij Midwolde, Uithui- zermeeden en Stedura. lil de jaren 1964 t.m. 1966 zijn ook circa 50 produktieboringen verricht om de inmiddels op gang gekomen aardgas leverantie in Nederland in gang te hou den. De produktiecapaciteit bedraagt thans 20 miljoen m3 per dag, De pro duktiecapaciteit bedraagt ecb^ï 40 mil joen m3 per dag. De reserves in de provincies Fries land, Drente en Noord-Holland hebben in vergelijking met vroeger gepubli ceerde ramingen geen wijziging onder gaan. ALMELO (ANP) Gezien de ont wikkeling van het orderpakket ziet de N.V. Cirex, waarin het Philipsconcern en het VMF-concern participeren, zich genoodzaakt de afdeling ijzergieterij geleidelijk op te heffen. Dit heeft tot gevolg dat circa 45 per soneelsleden zullen moeten afvloeien. Het personeelsbestand wordt hiermee teruggebracht tot ruim 100 personen. De lopende orders zullen worden uit gevoerd zodat met de beëindiging van de werkzaamheden een aantal maanden gemoeid zal zijn. De genomen besluiten zijn met de vakorganisaties besproken. Het weerbericht meegedeeld door het KMN1 geldig tot vanavond: Ilalf tot zwaar bewolkt met kans op regen, hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige noordoosten wind. Aanhoudend koud. Vandaag zon onder 19.22 maan onder 16.44 morgen zon op 6-00 maan op 5.56. De vier olifanten van het circus Boltini waren gisteren in Den Haag bijzonder onwillig. Het resultaat was dat de circustransportauto hall werd afgebroken, waarbij stukken van plan ken werden opgevreten en dat drie ge parkeerde auto's op het Malieveld wer den beschadigd. Uren achtereen probeerde men op het Malieveld de vier olifanten in een vee transportwagen te krijgen. De dieren plukten intussen de polsdikke uitbot tende kastanjetakken van de bomen die zij zich kennelijk lieten smaken! Van tijd tot tijd ontsnapte een van ae dikhuiden en kuierde hij het Malieveld Het publiek dat vooral in de luncn- dl'°mmen bestond, uitte her haaldelijk zijn ergernis over de behan- AllSSf' lS de diHen van dompteur B. Althoff kregen, Altholf sloeg de krom me haak aan een stok van tijd tot tijd een paar centimeter diep in de kop va"ean onwillige olifant. wei"den de twee onwil- vfow=<, e-n met kettingen in de kwaT?5eVei]0fdv De laatste van het d7 li™ we ue heftigst tegenstribbel- veJwnnrfin. U een tameliik ernstige verwonding aan een .van zijn poten op. Het gxs van Slochteren werd op 29 mei 1959 gevonden. Het was meteen een opzienbarende vondst Het cijfer van 1650 miljard m3 aan bewezen reserves maakt Slochteren thans tot verreweg het grootste aardgasveld ter wereld. In het gasveld Groningen zijn nu ze ven puttengroepen met in totaal 44 put ten gereed en in produktie. In totaal zullen in de concessie Groningen circa 30 puttengroepen worden geboord .met 300 a 400 putten. Toen men de vondst In Slochteren deed, was reeds door de N.A.M. syste matisch het grootste deel van Neder land en ook een deel van de Noordzee geologisch onderzocht. Tot en met 1966 werd ruim 45.000 kilometer zg. seismi sche lijn geschoten (kosten 1500 a 2000 gulden per km) en werden 951 borin gen verricht, waarvan 236 exploitatie boringen. De aardgasproduktie van de N.A.M. Is de laatste vier jaar sterk gestegen: 1963 472.009.550 m3 1964 706.725.960 m3 1965 1.571.527.370 m3 1966 3.295.606.650 m3 m het rapport aan de kamerleden van het -ministerie van Economische Zaken wijst de directeur van de geolo gische dienst erop, dat het toe te pas sen produktiemechanisme uiteindelijk het volume zal bepalen van de winbare hoeveelheid aardgas. Men kent voor de produktie de zg. „depletie"-methode en de zg. „waterdrive"-methode. Volgens de directeur van de geologische dienst bedraagt de concessie Groningen bij „depletie" een bewezen reserve van 1904,3 miljard m3 en bij „waterdrive" 1444.9 miljard m3 aardgas. Daarboven komt dan nog een waarschijnlijke re serve van resp. 254.7 en 333.4 miljard m3 aardgas. De N.A.M. heeft bij haar berekeningen rekening gehouden met toepassing van beide mechanismen en komt zodoende voorshands op een be wezen reserve van 1650 miljard m3. Over de gevolgen van de grotere hoeveelheid aardgas voor de consu mentenprijs kon men van de zijde van de N.A.M. niets mededelen. Dat is een kwestie die de minister van Economi sche Zaken aangaat, zei N.A.M.-direc- teur ir. Bongaarts. Zeker is wel dat er meer exportmo gelijkheden komen voor het Nederland se aardgas. Men heeft becijferd dat in 1975 in de zes E.E.G.-landen 9 pet, van de totale energiebehoefte door aard gas zal worden gedekt, waarvan het Groningse aardgas 4 pet. zal leveren. In Nederland zelf zal in 1975 22 pet. van de energiebehoefte door aardgas worden gedekt. De huidige export-con tracten zijn voor 20 a 25 jaar afgeslo ten. ,.,Pet..zal v°lgens ir. Bongaerts moei lijk zijn om het Nederlandse aardgas verder in de exportmarkt te penetre ren. De opbouw van die markt kost ja ren, aldus ir. Bongaerts. die er (evens op wees dat de exportprijzen zeker niet hoger zullen worden, naarmate er meer xaardgas beschikbaar komt. In dit ver band beschouwt hij het ook als een na deel dat het Nederlandse aardgas onder Je Noordzeebodem nog niet geëxploi teerd kan worden. 55 De bemanning van de Belgische vissersboot stapte bü Vlissingen over op de loodsboot. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „In drie minuten was-ie weg...." Vier uitgeputte Belgen stapten gistermiddag rond half twee in Vlissingen aan wal. Op hun grauwe, ongeschoren gezichten waren de emoties, die ze de afgelopen twaalf uur hadden doorgemaakt, nog duidelijk af te lezen. Het kostte hen zichtbare inspanning zich de trap, die het loodsbootje met de wal verbond, op te hijsen. Nerveus keken ze naar het rijtje fotografen, dat zich op enkele meters afstand had geformeerd. Rond twee uur gisternacht waren zij nog - betrekkelijk - rustig aan het vissen op de Noordzee, in de buurt van Schouwenbank. Het water was woelig, er stonden grote schuim kragen op de aanstormende golven. Eén net was inmiddels veilig bin nen gehaald en om het andere aan boord te halen hoefde de Zeebrugge- 64, de „Gold Star", niets anders te doen dan een halve slag te draaien. Voorzichtig werd de kotter in de goede positie gemanoeuvreerd. Nie mand had de dreigende watermassa in de gaten, die aan bakboord kwam aanrollen. En toen de vijf beman ningsleden op het punt stonden de beschuttende kajuit te verwisselen voor het glibberige, donkere dek, sloeg de zee toe. „In één beweging voelde ik het schip kapseizen", vertelde matroos Hubert van Grimsbergen uit Duin kerken gistermiddag, toen hij zich met een zucht van verlichting' onder uit liet zakken in een leunstoel op het bureau van Shipping Signaling Service in Vlissingen. „We renden als gekken naar buiten", herinnert hij zich. „Of liever, we klauterden naar buiten, want het schip lag in een oogwenk op één zij. Ik ben toen naar stuurboord, de ho ge zijde dus, geklommen om het reddingsvlot los te maken. Maar wat ging dat ontzettend snelMet trillende vingers steekt hij een hem aangeboden sigaret op. Hij inhaleert haastig. Dan vertelt hij verder hoe hij al tot zijn middel in het zuigende zee water stond, toen hij met een wilde zwaai het vlot van zich af smeet. Hoe hij samen met zijn vier mede schepelingen over de koppen van de razende golven naar het dansende vlot is geploeterd. Hoe de „Gold Star" binnen enkele minuten onder de golven verdween. En hoeveel moeite ze hadden het vlot, dat on dersteboven in het water lag, recht te trekken. „We zijn er zeker een half uur mee bezig geweest", schat hij. „Een half uur aan een log gevaarte trekken, in de wetenschap dat daar je leven van af hangt Dat is geen pretje. We waren bekaf, toen. we ons ein delijk: in het vlot konden hijsen". In het begin hadden ze het te druk om er op te letten. Er moest ge hoosd worden want het door de zwepende watermassa's geranselde vaartuig stond vol water. Toen wer den, in de huilende storm, de koppen geteld. Schipper Robert Ghessele, 23 jaar oud en zoon van de eigenaar van het twee jaar oude schip, kwam telkens niet verder dan vier. Een man was verdwenen. Spoorloos. „Ronnie Thange" licht Hubert van Grimbergen toonloos toe. „Hij heeft mij geholpen met het lostrekken van het vlot. Sindsdien heb ik hem niet meer gezien. Hij was pas twintig. Nee, niet uit Zeebrugge, uit Heist kwam hij. Officieel is hij alleen nog maar vermist, maar ik ben er zeker van dat hij verdronken is". En hij wordt bijgevallen door schip per Robert Ghessele. Tot negen uur gisterochtend hebben de vier Belgen - de twee nog niet genoemden zijn Freddy van Hoo- rickx (22) en Maurice Knockaert (23) - stuurloos op de Noordzee rondgedobberd. Totdat ze werden opgepikt door de Engelse tanker „Eastwood", die was gealarmeerd door vuufpijlen, welke de schip breukelingen hadden afgeschoten. Aan boord van de Engelsman had den ze tot gistermiddag één uur de tijd om weer wat op verhaal te ko men. Een half uur later hadden ze, uitgeput maar gelukkig, weer vaste grond onder de voeten. Voor het eerst sinds maandag, toen ze bij goed weer de thuishaven Zeebrugge ver lieten. ROTTERDAM De nachtboot Har- wich-Hoek van Holland is gistermor gen om half acht in Hoek binnenge lopen, maar na enige tjjd met de ongeveer 400 passagiers weer uitge varen, omdat hij niet langszij kon komen. De boot wachtte voor de kust een gunstiger tijdstip af en kon pas om 12 uur 's middags afmeren. Windkracht 9 met uitschieters tot elf maakte het niet mogelijk dat het schip eerder kon afmeren. Het is de laatste twintig jaar niet voorgeko men dat de Harwich-boot wel in de Hoek kon binnenkomen, maar niet in staat was om langszij te komen. (ADVERTENTIES) us ZÖ ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT met lanoline (ivb) ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO*ZACHT Met onze meubelen kunt u lezen en schrijven. En u kunt er op rekenen ook, want het zijn meubelen die nooit teleurstellen. Mogen wij u in onze 3000 m2 showroom, bij een kopje koffie of iets anders, uitleggen waarom? Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u. lazelle echfalon

de Stem | 1967 | | pagina 1