TIEN BEDRIJVEN DOEN SAMEN IN KERKRADE tr at nrn/ ENIGE lichtpunt: rest VAN H K hl K bedrijf nu rendabel WEGGOOI-JURKEN Aantal werklozen daalt nauwelijks go JAMIN f Vandaag beëdiging nieuwe ministers Herplaatsingsmogelijkheden uiterst gering Lodaline groen VANMIDDAG IN LEIPZIG 2 DEBUTANTEN Noodlot Bemiddeling grote flacon 98 ct Werkgelegenheid voor 1500 tot 1700 man „Zwarte zusjes bevorderen veilig verkeer DAGBLAD VOOR ZEELAND LENINGEN HUURKOOP JAAR Van Heek-drama Veel wind Piloot in YS had hartkwaal en suikerziekte Teruggangvooral in bouwvak gering voor tijd van het jaar Metaal SER? ANDAAG IN in alle winkels van niet duur we/ heerlij 107e JAARGANG No. 25472 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 5 APRIL 1967 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandie Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE Kerkrade krijgt er tien nieuwe indu strieën ineens bij die gezamenlijk werkgelegenheid kunnen gaan bieden aan 1500 tot 1700 man. Gisteren hebben deze tien bedrijven, waaronder twee Duitse industrieën, in Ben Bosch besloten de N.V. Industriebouw Kerkrade op te rich ten. De bedoeling hiervan is om gezamenlijk afzonderlijke bedrijvén te stichten op het industrieterrein Spekholzerlieide. Kerkrade heeft hiervoor een terrein van 20 ha beschikbaar gesteld. Deze gemeente gaat ook de fabriekshallen bouwen, die in huurkoop voor de bedrijven beschikbaar komen. Zij hebben een gezamenlijke oppervlakte van 60.000 m2. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe mi- nister-president, de heer P. J. S. de Jong, heeft gisteravond mee gedeeld, dat vandaag de nieuwe ministers zullen worden beëdigd. Dit zal geschieden op paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Gisteren heeft de constituerende vergadering van het kabinet-De Jong plaatsgevonden. De bijeen komst duurde van 16.30 uur tot ongeveer 18.30 uur. Premier De Jong deelde voorts mee, dat de regeringsverklaring van het nieu we kabinet wellicht zal worden afgelegd op dinsdag 18 april. De eerste minister raad zal vrijdag a.s. worden gehouden. Er is nog geen beslissing genomen over de benoeming en eventuele herbenoe ming van staatssecretarissen. Een aantal van de thans zittende staatssecretarissen zal ook in het kabinet-De Jong terug keren, zo bleek uit de mededeling van de premier. Het ligt in het voornemen van het ka binet om zo snel mogelijk te komen niet de instelling van en staatscommissie voor de herziening van het kiesstelsel. Tevens zal daarvoor een regeringscom missaris worden benoemd, die voorzitter zal zijn van deze staatscommissie. Het initiatief om onder gemeenschap pelijke noemer in Kerkrade afzonderlij ke bedrijven te vestigen, is uitgegaan van Staatsmijnen, die bij de acquisitie geholpen is door het ETIL (Economisch Technologisch Instituut Limburg). Met de vestiging van de tien bedrijven, die zich bewegen op het terrein van metaal bewerking, kunststofbewerking, textiel en confectie, fijn-mechanica en fabri- kage van duurzame gebruiksvoorwerpen op verschillend gebied, is een bedrag van zeker vijftig miljoen gulden gemoeid. Hoewel het om tien afzonderlijke be drijven gaat, gaan ze gemeenschappelijk een n.v. oprichten om als eenheid te kunnen opereren bij het verkrijgen van de toepassing van de SIOL-regeling (SI- OL is Steun Industriële Omschakeling Limburg) en lemngen bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten en bij de EGKS. De tien bedrijven komen ook bij el kaar te liggen. Gisteren is besloten voor de N.V. Industriebouw Kerkrade door Staatsmijnen een (part-time-) directeur te laten aanwijzen. Er komt ook een raad van commissarissen - drie worden er benoemd namens de Nederlandse deel nemers, een commissaris namens de bui tenlandse deelnemers, waaraan zullen worden toegevoegd de commissaris die door burgemeester en wethouders in Kerkrade zal worden benoemd en een commissaris die door Staatsmijnen zal worden aangewezen. ONTSLAAT 1700 MAN Dit betekent echter niet, dat Staats mijnen financieel in dit project deel neemt. De N.V. Industriebouw Kerkrade krijgt de benodigde gebouwen in huur koop van de gemeente Kerkrade. Op basis van huurkoop worden ze dan ge ëxploiteerd ten behoeve van de aandeel houders en/of de aangesloten bedrijven. De nieuwe n.v. zal ook gemeenschappe lijk dienstverleningen verrichten. De fi nanciering wordt door de gemeente Kerkrade verzorgd. De bouwkundige voorbereidingen zijn weer in handen van Staatsmijnen, de technische vormgeving wordt nog bestudeerd door Kerkrade en Staatsmijnen gezamenlijk. Het bouwrijp maken van het industrieterrein is onder leiding van het industrieschap Oostelijke Mijnstreek in volle gang. (Van onze correspondent) UTRECHT Gisteren is een nieuwe „zwarte zes-actie" van start gegaan. De actie bestrijdt dit jaar de volgende hoofdfouten: onvoldoende afstand bewa ren, slippen, verkeerd inhalen, onjuist invoegen, te langzaam rijden en stoppen op de rijbaan of op vluchtstroken. In 1966 vonden er ruim achtentwintig honderd verkeersongevallen op onze autosnelwegen plaats, waarbij 84 doden en meer dan 400 gewonden waren te be treuren. Een nieuw element in de actie „Zwar te Zes" zijn de zes „zwarte zusjes", die rijdend in groene sportwagens spoedig een vertrouwde verschijning op de auto snelwegen zullen worden. Deze zusjes reiken brochures uit, waarin de zwarte zes-fouten en een zwarte zes-kruiswoord puzzel zijn opgenomen. Met is de bedoeling dat volgende maand met de bouw van de industrie hallen wordt begonnen. Tegen het einde van het jaar kunnen de eerste bedrijven met de produktie beginnen. Over een klein jaar is het laatste bedrijf aan de beurt. De activiteiten, die Staatsmijnen rond dit project heeft ontwikkeld, zijn züivèr dienstverlenend geweest. De aard van het initiatief is echter uniek voor Nederland: tien verschillen de industrieën gaan gezamenlijk opere ren ten behoeve van hun afzonderlijke bedrijven. De exploitatie van de bedrijven berust natuurlijk bij de deelnemers afzonder lijk. De N.V. Industriebouw is alleen opgericht om gezamenlijk te kunnen opereren. Staatsmijnen stellen hun industriële kennis ter beschikking en zullen voor lichting geven op financieel, economisch, technisch en personeelsgebied. (Van een onzer verslaggevers; ENSCHEDE De catastrofe bij Van Heek en Co, koninklijke tex tielfabrieken N.V. komt nog harder aan, dan verwacht was. Van het totale personeel van 3700 man zullen er 1700 ontslagen worden, waarvan 1000 op korte termijn. Het ontslag treft ook 350 a 400 per soneelsleden van Nico ter Kuile in Neede. De slag voor de werk gelegenheid treft Neede relatief zelfs zwaarder dan Enschede. Het enige lichtpunt bij deze gang van zaken is de mededeling van H. van Joolen namens de directie van het concern, dat de rentabi liteit van het resterende gedeelte van de gekortwiekte onderneming menselijk gesproken verzekerd is. Deze opvatting wordt volgens de heer Van Joolen ook door de Investeringsbank gedeeld. niiHiw ■HM ■yoor Twente is het massaal ontslag bij Van Heek een zware klap, voor de Nederlandse textielindustrie is het Van Heek-drama opnieuw een teken aan de wand. Opnieuw, want het is beslist de eerste waarschuwing niet. De reeks vnn bedrijfssluitingen en fusies, onder meer in het Tilburgse, hebben allang' duidelijk gemaakt, tjat de textiel industrie door een structurele ach teruitgang wordt bedreigd. Op deze oritwikkeling is naar onze mening onvoldoende gereageerd. De textielindustrie kent vele familie bedrijven. Een aantal van hen blijkt niet te voldoen aan de eisen, die het moderne ondernemerschap stelt. Dit soort bedrijven zaFzich nu toch wer kelijk op de kortst mogelijke termijn moeten gaan herstructureren. Als de leiding van een onderneming faalt kan ook overheidssteun geen uit komst bieden. Overigens wijst de gang van zaken rond Van Heek opnieuw uit, dat de rechtspositie van de werknemers nog steeds heel veel te wensen overlaat. ■Honderden mensen, die jarenlang voor een bedrijf gewerkt hebben, krijgen pas te horen wat hun te wachten staat als alles al geregeld is. Van het nieuwe kabinet mag worden verwacht, dat het de werkgelegen heidsproblematiek in de textiel en elders voortvarend gaat aanpak ken, met groot begrip voor de mens in het arbeidsproces. De regering dient zich hierbij geruggesteund te weten door het bedrijfsleven. Dat zal gemakkelijker gaan naarmate de werkgevers en werknemersorganisa ties het algemeen belang zwaarder laten wegen dan het eigenbelang. Na de weggooiflessen en an dere met goed fatsoen weg te werpen artikelen is nu ook de weggooi-jurk op de markt ver schenen. Een confectiebedrijf uit Zwolle heeft zich op dit nieuwe produkt geworpen. Een eenvoudig japonnetje kost 5 a 6 gulden. Hier twee jurkjes van het nieuwe materiaal, genaamd „l-lissn". Het weerbericht, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Krachtige tot harde wind uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: zon onder 19.19 uur. Maan onder 14.20 uur. Morgen: zon op 6.05 uur. Maan op 5.34 uur. WASHINGTON (Rtr) Een vlieg ramp, die vorig jaar in de Verenigde Staten aan tachtig mensen het leven kostte, is waarschijnlijk veroorzaakt door een hartaanval van de piloot, die bij zijn keuring door het federale bu reau voor de luchtvaart had verzwe gen, dat hij al achttien jaar aan een hartkwaal leed en drie en een half jaar aan suikerziekte. De piloot, de 59-jarige Reed Pigman, oprichter en directeur van American Flyers Airline Inc. uit Fort Worth (Texas), had destijds het vereiste ge zondheidscertificaat gekregen. Op 22 april vorig jaar stortte een door hem bestuurd vliegtuig met 75 jonge mili tairen aan boord in Oklahoma neer. «■mm 'niibiiiim »iH«iii TjTRECHT (A.N.P.) In de maand maart is het aantal werklozen in Ne derland gedaald van 98.900 tot 84.700. Deze teruggang Is echter gering voor de tijd van het jaar en had onder nor male omstandigheden vijftig procent groter moeten zijn. Deze mededeling is gedaan door de demissionaire staatssecretaris De Meijer van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Het voor seizoensinvloeden gecorri geerde cijfer van de geregistreerde werkloosheid vertoont, aldus de staats secretaris, een vrij sterke stijging en wel van 66.800 tot 74.200. De provin cies, waarin da voor seizoen gecorri- "(Van onze speciale verslaggever) Doelman Tonny van Reeuwen overgelukkig en Jan Mulder Het is de eerste maal dat ik met streekgenoot Klaas Nuninga speel", zei de 21-jarige schutterskoning van Anderlecht in de kleedkamer zijn de twee debutanten va" llet Nederlands elftal, dat Oost-Duitsland vanmiddag om vijf uur ontmoet. De Hagenaar Piet de Zoete, die als invaller offtcieel de onderscheiding van T (eeds .v'erwierf, zal voorts in het centraal stadion van Leipzig zijn eerste volledige interland spelen. George Kessler moest in deze ont moeting met de Oostduitsers voor de en voor het toernooi om het fioU, e -r, voetbalkampioenéchap de or, al? ,Van Be™y Muller, gehard in zes- nderttg. wedstrijden van het oranje- De beenblessure van de jacied maakt'e het niet verantwoord, dat hij werd opgesteld. De verwoudin- genezen1 overi8e spelers zijn alle JAN MULDER (ZIE VERDER ONZE SPORTPAGINA» TONNY VAN LEEUWEN geerde stijging van de werkloosheid het sterkst is, zijn Overijsel, Gelder land, Noord-Brabant en Limburg, Indien men de werkloosheid per be roepsgroep beziet, valt de vrij ongun stige ontwikkeling onder bouwvakar beiders op. Weliswaar is het aantal werkloze bouwvakkers gedaald van 37.100 tot 28.300, maar ook deze ver mindering is weer gering voor de tijd van het jaar. Na correctie door sed- zoensinvloeden deed zich onder de bouwvakkers de relatief grootste stij ging van de werkloosheid voor. Ook voor de metaalarbeiders valt een on gunstige ontwikkeling waar te nemen. Het aantal openstaande aanvragen daalde minder sterk dan in de voor gaande maanden het geval was. Ook uit het aantal personeelsadver tenties, dat in landelijke dagbladen ge plaatst is, valt voor de maand maart een vermindering van de vraag naar arbeidskrachten af te lezen, terwijl fe bruari nog een stabiel beeld had ver toond. Een deel van de vergunningen voor werktijdverkorting is in ontslagver gunningen overgegaan, en er zijn nog meer dergelijke ontwikkelingen te ver wachten, zo deelde de staatssecretaris mede. Hij beklaagde zich erover, dat hij bij zijn aftreden nog altijd geen ad vies heeft ontvangen van de Sociaal- Economische Raad over de arbeids marktpolitiek. Reeds in de zomer van 1964 had hij om dit advies gevraagd. Ook een spoedadvies over de aanvul lende werkgelegenheid had de S.E.R. hem niet verstrekt. SPANJE heeft een voorstel van Groot- Brittannië aanvaard om de onderhan delingen over Gibraltar op 18 april a s in Londen voort te zetten. De Britse regering geeft hiermee gevolg aan de motie van de UNO-assemblée. Deskundigen uit de vakbeweging en van de arbeidsvoorziening achten de herplaatsingsmogelijkheden van deze 1700 mensen uiterst gering. De vakbe weging bepleit daarom met klem over leg met de werkgevers en overheid om te komen tot maatregelen die nieuwe in dustrialisatie mogelijk kunnen maken. Gisteren zijn via de ondernemings raden alle werknemers van het con cern zowel in Enschede als in Neede en Vriezenveen van de gang van za ken op de hoogte gesteld. In bedrijf zullen blijven: de hele tricotage-sector van Jansen Tilanus te Vriezenveen met 660 werknemers, de tricotagefa- brieken Ten Hoopen te Neede, die met confectie-bedrijven in Lobith en Var- seveld 260 werknemers telt, de tricota ge-fabrieken Eeka te Weert met 140 werknemers, de spinnerijen en weve rijen aan de Lage Bothof met in totaal circa 1000 man. Dit zijn globale cijfers, omdat hergroeperingen te verwachten zijn. Gesloten worden op korte termijn: Spinnerij en Ververij Noorderhagen met 200 werknemers, Spinnerij Rigers- bleek met 200 werknemers, Weverij Voorbereiding Rigersbleek 100 werkne mers, Weverij Randweg 270 werkne mers, 250 beambten, in technische en algemene diensten 150 werknemers. In een later stadium volgen dan nog bij Nico ter Kuile in Neede 450 beambten en 250 werknemers in bijzondere diens ten. Het noodlot over Van Heek Co heeft zich in betrekkelijk korte tijd vol trokken. Naar directeur H. van Joolen gisteren meedeelde, werd op 9 maart contact opgenomen met de regering en is om steun gevraagd, waarop door de regering met ongelooflijke voortvarend heid werd gereageerd. Op 14 en 15 maart volgde een onderzoek van de In- yesteringsbank. Op 15 maart werden summier de vakbonden ingelicht. Op 17 maart volgden besprekingen met ,dis- trictsbestuurders van de vakbonden en op 31 maart het overleg met het minis terie van Economische Zaken. De thans genomen maatregelen zijn moeilijk en ingrijpend, zei de heer Van Joolen, „Ik ben echter overtuigd dat het voortbestaan van de overgebleven delen op rendabele basis volkomen yer- zekerd is". Hij ontkende dat er ge handeld is vanuit een panieksituatie. Nog deze week zal begonnen worden met het treffen van ontslagmaatrege len. Het is nog niet bekend welke fa sering daarin gevolgd kan worden. Het bedrijf zal zijn normale verplichtingen ook ten opzichte van de afnemers blij- yen uitvoeren. Voor de sluitingen die op korte ter mijn moeten geschieden, denkt men aan een periode van enkele maanden, de sluitingen op langere termijn ziet men nog wel in de loop van dit jaar. De heer J. te Waarbeek, directeur yan het G.A.B. te Enschede, zal in ver schillende afdelingen dependances ves tigen voor de bemiddeling. Om een zo snel mogelijke opvang te bereiken zal in wijde kring en dus ook in andere be drijfstakken de actuele en potentiële behoefte aan arbeidskrachten geteld worden. De opvang daar zal echter slechts een bescheiden aantal mens; kunnen helpen. In het concern werken ongeveer 250 buitenlandse werknemers. Zij zullen nagenoeg allen zonder werk komen. Voor zover zij uit EEG-landen komen hebben ze dezelfde rechten als de Ne derlanders en zij die uit niet-EEG-lan- den komen, kunnen ook aanspraak ma ken op hier geldende sociale voorzie ningen. Bij ontslag ontvalt aan hen wel de kostgeldvergoeding, die het bedrijf geeft. Het zwaarst wordt da beambten- en dienstensector getroffen, voor wie her plaatsingsmogelijkheden bijzonder ge ring te achten zijn. De bondsorganen van het NVV wii- KT^Tr(e^%nals enkele van christelijke en NKV-zijde) deze week grote aandacht aan de moeilijkheden in de Twentse textiel. De directie van Van Heek -Co. të Enschede wordt verweten, dat zij de vakbonden veel te laat inlichtte. De les is volgens deze bladen, dat de vakbeweging soms fel tegenover direc ties kan staan als belangen van de werknemers in het geding komen, maar dat zij vanwege diezelfde belangen soms ook naast de ondernemers gaat staan. (ZIE OOK PAGINA 7) Wat er in de wereld van het schoeisel aan de hand is weten wij niet, maar op de schoenen- beurs zagen vyij vreemde din gen. Pagina 5. Het bestek van de Schelde-Rijn- verbinding in kort bestek. Pa gina 3. Voor de kinderen: „De Kleine Stem", pagina 9. Radio en TV hebben de wacht bij Drakensteyn betrokken. Pa gina 11 Er is goede hoop dat de export van kalveren (zonder hormo nen) weer gauw kan worden hervat. Pagina 15. (ADVERTENTIES) OO U s NIEUW voor Nederland ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO-ZACHT met lanoline (ivbj ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO Z'ACHT' ys

de Stem | 1967 | | pagina 1