Ze zijn gewoon niet op de hoogte Terneuzens raadslid: geen onwaardige grond ver koop Pastoraal Beraad ingeschakeld bij bisschopskeuze eerste n ketel' Mening gemeenteraden herindeling Tholen vrijwel ongewijzigd sa bij de P.Z.E.M. Aan alle bezitsters van een oude naaimachine! Kind overleden na aanrijding te Axel Telefonische hulpdienst kanaalzone Nekkramp in Bergen op Zoom 3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 APRIL 1967 l-Beveland 55 e Moor-Viaeminck OOGWATER Vandaag Morgen 55 rEN ;er nieuws uil ad en streek pag. 3 en 5 55 Boot Ylissingen Breskens straks half uur langer in dienst Ontslag bacterioloog Zeeuwse Visserij bes tuur ZWART OP WIT Hans v. d. Berg BEETJE GEK DEELNEMERS AAN PAX CHRISTI- VOETTOCHT NAMEN VREDES INITIATIEF Winter voor landbouw niet koud genoeg 243T0T798." PFAFF naaimachinehuis W. RIKKEN NV Drie gemeenten Primeur voor Zeeland Nieuwe schoolstrijd Pijpleiding Herbenoeming leden Visserij bes tuur 3 chrage, als Stella zijn vrouw. :elgroep Kunst naai' Kracht :t twee korte eenakters. „De ■n het meisje", gespeeld door _>re en Jo Raas, en „Pak Idyl- :elde door W. Nijsse en P (ADVERTENTIE) Voor al uw unstmeststoffen let goedkoopste adres: duist - Axel - Sassing Telefoon 01140 - 2628 n onze correspondent) LBURG Bij de Provinciale e Electriciteits-Maatschappij jubilea gevierd. Het eerste t zilveren dienstjubileum van G. K. Hoorn te Goes, boek- e klas bij het bedrijf op het antoor te Goes. De jubilaris t zijn echtgenote ontvangen in iekamer van het hoofdkantoor VI te Middelburg, waar de di- ir. T. Bogerd, hem in harte- roordingen dank bracht voor het bedrijf bewezen diensten de gebruikelijke gratificatie Ook mevrouw Hoorn werd in betrokken. Namens de perso- niging bood de voorzitter, de Huser, een geschenkbon aan. eede jubileum was het 40-ja- tiubileum van de heer A. J. hoofdmonteur te Noordwelle. nkomst was georganiseerd ten h de jubilaris te Noordwelle, jubilaris werd toegesproken echnisch adjunct-directeur der R. Froyen, die de heer Vas- ■celijk dank bracht voor de ge- 40 jaren aan het bedrijf bewe- ten. Ook werd hem de gebrui- gratificatie aangeboden. De i het district, de technisch Dtenaar de heer Eikendal, mkwoorden voor de prettige rking en bood namens het per- »n blijvend aandenken aan. vrouw Vasseur was er een k. De heer Walhout uit Zie- ood namens de AiBVA een k aan, namens de Personeels ïg en namens de onderafde- Zierikzee werd eveneens een ;n aangeboden. De jubilaris oor de hartelijke woorden en woensdag 5 april: Hans- 32 uur; Terneuzen: 12.02 uur; n: 11.32 uur; Wemeldinge: 13.14 uur. radarpost. „Ze zijn dus Verholen en Sjeei' kmaar goed afloopt. De s l.D.-ervarinig. En stel Je g k de ziaak doorkrijgt! Po®* iderschaibten tegenstander iere verloop van d'eze £e5Vr0f of de kolonel zich tereoiw iaakite URG ir Walcheren Geopend van ir jzaal Rijksarchief 9.3012.30 en .30 uur De Godshuizen van urg 19.30 uur De vrouw, die drie beminden 18 Jaar uur Wie is bang voor Virginia 18 jaar :en 0 uur De wreedste aller Ama- jaar otterdam 20 uur Lautrec IQ 0 uur Modesty Blaise 14 Jaar JEN ra 20 uur Wie is bang voor Woolf? 18 Jaar CE ;aal 20 uur Theater met „Hoe Julia" (Z.V.U.-voorstelling) IDEN tehuis 19.30 uur Raadsverg. HT lock 15 uur Schieting phepper 14.30 uur Schieting in 9 uur Jaarmarkt ic 9 uur Schieting URG ezaal Rijksarchief 9.3012.30 17.30 uur De Godshuizen Idelburg. uur Wie is bang voor Virgi* ilf? 18 jaar. Schouwburg 20 uur Lezing jver Zilveren Jeugdcentra •a 20 uur Wie is bang voor Woolf? 18 jaar. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer M. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en o.m. belast met de zorg voor de provinciale stoomboot diensten, wil de laatste boot uit Vlis- singen op het traject Vlissingen-Bres- kens een half uur later laten gaan dan nu het geval is. De laatste boot uit Vlissingen vertrekt op het ogen blik om tien voor elf. De heer Van Poelje zou de laatste boot om kwart over elf of tien voor half twaalf wil len laten gaan. Dit, omdat het dan voor Zeeuwsch- Vlamingen mogelijk wordt belangrij ke culturele evenementen in de schouwburg van Middelburg te be zoeken. Dit zou natuurlijk ook tot ge volg kunnen hebben dat de exploita tie van de Middelburgse schouwburg gunstiger resultaten gaat afwerpen. De heer Van Poelje zal zijn idee binnenkort in de vergadering van Ge deputeerde Staten brengen. Wanneer Gedeputeerde Staten met het voorstel akkoord gaan zal de minister van Rijkswaterstaat om goedkeuring wor den gevraagd. G.S. van Zeeland zullen zich ook beraden op de in de jongste vergade ring van de kamer van koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland ge dane suggestie om de veerboten ten behoeve van het toerisme en het be- roepsgoederenvervoer ook 's nachts enkele vaarten over de Westerschel- de te laten maken. BERGEN OP ZOOM Bij Konink lijk besluit is met ingang van 1 juni 1967 aan de heer dr. A. Grijns te Bergen op Zoom, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen, op zijn verzoek eervol ontslag als zodanig verleend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De perebloesems staan in bloei in een grote vaas in de voorkamer. De takken komen uit de eigen boomgaard van de familie Feyter, Axelsestraat 267 in Terneuzen. Uit de omstreden boomgaard. Bijna zeventig are ervan heeft het raadslid J. de Feyter verkocht aan de gemeen te voor de aanleg van de vierbaans invalsweg „Zuid", voor een bedrag van 120.000,-. Om meer voor zijn grond te krijgen zou hij deze hebben verpacht aan zijn zoon en zou hij van de grond een boomgaard hebben gemaakt. Dat hij het gedaan had als raadslid was voor de overige raads leden een reden om hun vertrouwen in hem op te zeggen. „Het is een raadslid onwaardig", zei men tegen hem in de jongste raadsvergadering (zie ons verslag van zaterdag). Men zei hem ook, dat liy uit zijn han- |fgg delwijze de consequenties moest trek ken: m.a.w. moest heengaan als raads- lid. „Deze kritiek van de raad zegt me |g eerlijk gezegd niets", luidt de medede ling van de heer De Feyter, „die kritiek is n.l. niet gegrond". Hij zegt het allemaal heel rustig, komt met alle papieren aandragen en geeft op onze vraag, waarom hij dat niet alle maal tijdens de raadsvergaderingen heeft gezegd, het antwoord: „Ik wilde mijn eigen belangen niet al te sterk verde digen in de gemeenteraad. Ik heb de voorzitter gevraagd: acht u het buiten de orde. Toen ik toestemming kreeg om iets te zeggen, heb ik het zo summier mogelijk gedaan. En kwaad? Nee, kwaad ben ik nooit. Dat ze me van al die din gen beschuldigd hebben, is voor hun verantwoording, maar ik denk, dat ze slecht geïnformeerd waren. Mijn zoons en ik hebben het hele geval als onzin beschouwd. Als je toch de stukken hier j ziet, dan weet je immers dat het anders j zit". Onze vraag: u zou bomen geplant hebben terwijl u wistdat ze nooit vrucht zouden dragen. U zou dat alleen gedaan hebben omdat een boomgaard meer opbrengt dan tuinbouwgrond. U wist immers dat die jonge aanplant zou moeten ver dwijnen, want het terrein ligt in het uitbreidingsplan. De heer De Feyter: „De grond is al sinds 1951 boomgaard. In de winter van 19641965 heb ik de hoogplant vervan gen daar lage moderne boompjes. Na tuurlijk wist ik en wist iedereen dat de grond in het uitbreidingsplan ligt. Mijn hele perceel van 4,17 hectare ligt trou wens binnen het uitbreidingsplan. Maar niemand kon zeggen, wanneer die grond door de gemeente zou worden opge kocht". De heer De Feyter toont een brief van 7 juni 1966 (twee jaar na de nieuwe aanplant) van de gemeente Terneuzen aan de gewestelijke raad van het land bouwschap. Daarin antwoordt de gemeen te op de vraag van het landbouwschap: „dat het ons college voorshands niet mo gelijk is te overzien wanneer tot aan koop van de gronden in het uitbreidings plan „Oude Vaart" kan worden overge gaan". Aldus de brief. „En het is waar AL ben ik in Hulst aan het werkg toch kom ik niet van hier. Ik woon j in Middelburg." Hans v. d. Berg p heeft een beroep, dat slechts door y een kleine groep wordt uitgeoefend, y Hij is steenhouwer. In dienst van de g steenhouwerij De Kuyper in Middel- burg. Elke morgen staat hij om tien ft; voor zeven bij de pont in Vlissingen ie wachten ..AL ligt Hulst dan niet ver weg, het I kost je uren reizen. En dat is dode- lijk vermoeiend. Ook 's avonds kost je dat een massa tijd." Hans is de l, enige, die door zijn baas uitgezon- \f den" is naar Hulst. Als je door de Steenstraat loopt, dan hoor je de metalen klank van zijn beitel, die rustig maar gestadig in de harde natuursteen kapt van de Vlaams- i| rennaissance voorgevel van de N.V. u Stebawaar onlangs een textielzaak is gestart. ..HET is een pracht karwei", zegt hij, „maar het is gevaarlijk hier. De ge vel helt nogal achterover. Als er niet met beleid en vakmanschap ge werkt wordt, gebeuren er onherroe- pelijk ongelukken. Gelukkig hebben we een uitvoerder, die zijn vak ver staat. Hij is hier nu al zo'n 28 weken aan het werk en weet precies waar de zwakke plekken zitten. Je moet namelijk precies wetenwaar de gevel gestut moet worden. Het is nodig, dat hier en daar stenen moe ten worden verwijderd, omdat ze niet goed meer zijn. Daarom zetten we op al die stenen een merkteken, anders ken je ze niet meer terug." RUIM achttien jaar werkt Hans nu in de steenhouwerijHij heeft ook nog in Oostenrijk gewerkt bij de bekende Kokoschka, die samen met Kandins- ky de Erasmusprijs heeft behaald. „Dat was in Salzburg", zegt hij. „Ik heb daar nog een getuigschrift van. Maar het vak heb ik hoofdzakelijk bij de ouwe De Kuyper in Middel burg geleerd. Nog een dag of veer tien, dan is het gebeurd hier. Of ik die stenen helemaal kap. zoals je ze hier in de gevel ziet? Nee, er wordt al het een en ander aan gedaan in het atelier in Middelburg. Maar er moet toch nog heel wat aan gekapt worden om de fijne vormen te krij gen. Ik vraag me wel eens af, hoe ze dat vroeger gefikst hebben. Want dit is een bouwwerk uit begin 1500. Ze zetten toen de stenen koud op elkaar, zoals dat heet in vaktermen. Tussen de natuurstenen werd alleen een stuk leisteen aangebracht, zoals je op het dak van de kerk ziet. Aan de buitenkant smeerden ze wat kalk. Dat is nu natuurlijk niet meer het geval." ,DE zaak wordt vastgemetseld en om de oorspronkelijke kleurte behou den wordt aan de voorkant met kalk gevoegd. Wat onze voorouders wel op ons voor hadden was het bezit van goede smeden. Er werd vroeger gewerkt met echte stalen beitels. Nu niet Het is allemaal diamant. Na een paar uur. doe je er niks méér mee. Een stalen beitel moet goed uitgesmeed worden en dat is iets dat weinig smeden kunnen. Maar hoe ging het toen? Meestal was er een smid op het werk, die voor het materiaal zorgde. Een smid komt er nu nog nauwelijks meer aan te pas. Ook ankers worden er bijna niet meer gebruikt." Hans heeft thuis ook zijn atelier. „Niet om sténen te kappen, maar om te beeldhouwen en af en toe om sieraden te maken. Schïldereri doe ik niet meer. Beeld houwen doe ik ontzettend graag en ik krijg zelfs opdrachten van deze of gene J. DE FEYTER: kritiek niet gegrond wat de gemeente daar zegt", aldus de heer De Feyter, „men kon toen echt nog niet weten, wanneer ze dit konden gaan financieren. En men weet het nog niet". „En wat dat gedeelte van de grond be> treft, die 70 are; pas in de nazomer van 1966 is men met het definitieve plan ge komen. Op 23 januari van dit jaar heeft men de invalsweg aanbesteed en de ver gunning kwam (helemaal onverwacht) al binnen drie weken. Toen heeft de ge meente de grondeigenaars toestemming gevraagd om per 1 maart al met de weg aanleg te mogen beginnen. En dat heb ben we goed gevonden als (maar dat is toch ook normaal) de rentevergoeding dan ook op die datum inging". „Bovendien kunt u hier zwart op wit zien staan, dat ik voor de boomgaard niets meer krijg dan voor 't stukje tuin bouwgrond dat er nog bijhoort. Wij heb ben allemaal acht gulden de meter ge had. Alleen de waterleiding kreeg meer. Hoe dat zit weet ik echt niet". Onze vraag: waarom hebt u een deel van uw grond verpacht aan uiv, zoon, die nog in dienst was? Raadsleden hebben gezegd, dat u dit deed om op die manier niet alleen als eigenaar maar ook nog als pachter een vergoeding te ont vangen. De heer De Feyter toont de papieren weer. Ze tonen aan, dat de pachtersver goeding praktisch gelijk is aan de be drijfsschade-vergoeding, die hij zou ge kregen hebben als eigenaar-gebruiker. Waarom heeft hij dan die 83 are aan zijn nu 23-jarige zoon Marinus verpacht? De heer De Feyter: „Ik vond het in de raad een beetje gek om het te vertellen, maar ik heb dat gedaan om hem uit dienst te krijgen. Daar hadden we al van alles aan gedaan. Hij had al een jaar uitstel gekregen, maar in augustus 1964 moest hjj toch in dienst. Die jon gen is echter onmisbaar in het bedrijf. Hij heeft de tuinbouwvakschool en zo wel de groenteteelt- als de fruitteelt vakschool doorlopen. Mijn tweede zoon was toen pas vijftien jaar. Ik stond er dus helemaal alleen voor". „Toen hebben we geprobeerd hem de dienst uit te krijgen door hem een stuk grond te verpachten, een klein stukje maar, maar dat wordt heel intensief voor groenten en fruit gebruikt. Het heeft ?Q«RL?ens £.eholpen. Pas in januari 1966 kwam hij uit dienst". Intussen is daar weer de brief van de gemeente: in juni 1966 wist de gemeen te Terneuzen nog niet, wanneer men aan de realisering van het uitbreidingsplan zou beginnen en de pachtovereenkomst dateert al van het voorjaar van 1965. De heer De Feyter ontzenuwt in alle kalmte de bezwaren die tegen hem zijn ingebracht. Volop bereid om inlichtin- gen te geven, is hij toch bepaald niet op een of andere rehabilitatie uit. „Het is toch duidelijk", zegt hij, „dat het voor ons heel erg is om ons bedrijf kwijt te raken. Maar ik heb juist omdat ik raadslid ben tevoren gezegd: ik zal de schattingsakkoorden zonder meer aanvaarden, want ik wilde als raadslid beslist met over de prijs gaan touwtrek ken met de gemeente. Het is allemaal dan ook in de beste verstandhouding ge- gaan t\/t™ ZfgtM van ziJn opponenten: "^,aa,r a*s lk zoveel bezwaren had ge had tegen het voorstel van die grond- SÏÏS52°P,r?an zou ik er tegen gestemd nebben. Dan was er een onteigenings procedure gevolgd en had de rechtbank «8 S Zou de rechtbank gezegd hebben: kijk eens hier, die grond prijs en bedrijfsschadevergoeding moe ten lager zijn, dan zou ik de consequen ties getrokken hebben. Maar nu? Ik kan vniiirïu!* ni1t i?elPen dat anderen niet volledig op de hoogte zijn". (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Jan Hendriks uit Tilburg, een der deelnemers aan de Pax Christi- voettocht naar Den Bosch heeft op de sluitingsavond van zijn route het ini tiatief om een pinkstertocht te houden vanuit Fitter dam het verzetsbeeld naar het Binnenhof in Den Haag aan zyn mede-routiniers voorgelegd. Het ligt in de bedoeling dat in Den Haag aan de fracties van de confessionele partijen een stuk wordt aangeboden, waarin aangedrongen wordt ernst te maken met de oproep van de paus wat betreft de verhoging van de ontwikke lingshulp, ook door inkrimping van het defensiebudget. Het jeugdig initiatief heeft spontane instemming ontmoet bij pater Verkoe len, de leider van de voettocht, van mgr. Bluyssen en van kardinaal Alfrink, die behalve internationaal voorzitter van de katholieke vredesbeweging Pax Christi ook legerbisschop is. Een ander routier zou vandaag, dins dag, samen met enkele andere trekkers, na een tijdens de tocht gemaakte af spraak een bezoek brengen aan de Rus sische ambassade om te spreken over de mogelijkheden contact te leggen met Russische jongeren op het punt van vrede in de wereld. Deze tiende Pax Christi-voettocht kenmerkte zich, anders dan de vroegere, die meer door binnen kerkelijke of geloofsproblemat'ieke the ma's getekend waren, voor het eerst door een duidelijke vredesthematiek: „De wereld ons huis". De jongens en meis jes hebben deze thematiek met veel enthousiasme besproken. OOSTBURG De afgelopen winter is voor de agrarische wereld niet on verdeeld gunstig geweest. Staat aan de ene zijde het onverwachte voordeel van vry weinig regen- en sneeuwval, aan de andere kant heeft de korte en zeer zachte vorstperiode te weinig in vloed kunnen uitoefenen op de struc tuur van de landbouwgrond. De struc tuurverbetering, die optreedt bij flinke vorst („uitvriezen"), is deze winter ach terwege gebleven: alleen aan de opper vlakte kan van enige verbetering in de grondstructuur gesproken worden. Ernstige gevolgen zal dit volgens de Landbouwvoorlichtingsdienst te Goes voor de zware grond in Zeeland niet hebben. Althans niet op korte termijn; voor de zomermaanden bestaat echter bij flinke regenval het gevaar van dichtslempen van de grond. Verder zul- len de gevolgen vermoedelijk beperkt blijven tot een (vrij geringe) vertraging in de opkomst van de gewassen en pro blemen bij het maken van zaaibedden. De grootste moeilijkheden verwacht men voor de aardappelteelt. De Landbouwvoorlichtingsdienst voegt hieraan echter toe, dat met name de teelt van groenbemestingsgewassen een oplossing kunnen bieden. Deze teelt kan de mindere kwaliteit van de grond structuur voor een zeer belangrijk deel opheffen. Waarom zoudt u nog langer blijven tobben met een ouder wetse naaimachine? Bij aankoop van een Pfaff zigzag machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER cphpd Bergen op Zoomr-Kortemeestraat 17, tel. 01640-5878 Terneuzen: Nieuwediepstraat 23, tel. 01150-2294. Verder verkrijgbaar hij Goes: A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, tel. 01100-7476- Vlissingen: G- Hemelaar, Nieuwendijk 29, tel. 01184-3729. Middelburg: G. Hemelaar, Langèviele 52, tel. 01180-5241. Hulst: H. A. de Breuck, B. F. van Waesberghestraat 16, tel. 01140-2215. (Van een onzer verslaggevers) BREDA het kathedraal kapittel van het bisdom Breda is gisteren van tien uur 's morgens tot half vijf 's middags bezig geweest met de eerste beraadslagingen om een voordracht op te stellen voor de benoeming van een opvolger van mgr. G. H. de Vet. Het kapittel meent dat men daarin het best zal slagen door de leden van het Diocesaan Pastoraal Beraad in te schakelen, om de voordracht zoveel mogelijk in overeenstemming te laten zijn met de opvattingen binnen het bisdom. In een brief die de leden van het Diocesaan Pastoraal Beraad vandaag zullen ontvangen wordt eerst meege deeld dat dit advieslichaam zijn acti viteiten dient te staken in overeen stemming met de onlangs gepubli ceerde uitvoeringsbesluiten van de concilie-decreten „over het herderlijk ambt van de bisschoppen" en „over de bediening en het leven der pries ters". Het Diocesaan Pastoraal Beraad telt op het ogenblik 99 leden. Van hen zijn er zestien religieus en dertig leek. In de brief van het kapittel wordt gezegd dat men verwacht dat de le den van het Diocesaan Pastoraal Be raad graag de lijn zien doorgetrokken die door mgr. De Vet is uitgezet. Het kapittel meent hier rekening mee te moeten houden en zegt: „Het ligt daarom voor de hand dat wij bij het opmaken van onze voordracht zullen uitzien naar personen, van wie ver wacht mag worden dat zij het bisdom in een zelfde geest zullen leiden". In het schrijven staat verder: „Wellicht leven er bepaalde gedachten of ver langens, die richtgevend kunnen zijn bij het samenstellen van de voor dracht". Wanneer dat het geval is dan worden de leden van het Dioce saan Pastoraal Beraad verzocht deze gedachten of verlangens voor 15 april aan het kapittel kenbaar te maken. Men mag dus geen namen van be paalde personen noemen, maar uit sluitend weergeven welke kwaliteiten de opvolger van mgr. De Vet moet hebben. In de slotalinea van de brief wordt de gebruikelijke procedure bij de be noeming van een bisschop uiteenge zet. De kathedrale kapittels hebben krachtens een instructie van de pau selijke congregatie tot voortplanting van het geloof de bevoegdheid een voordracht van drie personen op te stellen, die aan de paus worden aan bevolen voor vervulling van het bis schopsambt. Over deze prie personen brengt de Nederlandse bisschoppen conferentie advies uit. De benoeming van de bisschop geschiedt door de paus, die echter het recht heeft van de voordracht af te wijken. THOLEN. Ofschoon vier van de zeven Thoolse gemeenten zich nog niet hebben uitgesproken, ziet het er niet naar uit, dat in het totaalbeeld van de meningen der gemeenteraden over de plannen tot herindeling op Tholen (G.S. willen één gemeente) schokkende ver anderingen zullen komen. Alleen Sta- venisse, waar de raad drie weken ge- .leden haar oordeel opnieuw heeft ge geven, is omgezwaaid: was vorig jaar de meerderheid van de oude raad (vier tegen drie) vóór het plan van G.S., de raad in nieuwe samenstelling heeft (met dezelfde verhouding) in meerderheid gekozen voor handhaving van de be staande situatie. De gemeenteraad van Oud-Vossemeer heeft zich, evenals vorig jaar, unaniem voor het behoud van de gemeentelijke zelfstandigheid uitgesproken. Vier raadsleden geven als alternatief de voorkeur aan samenvoeging tot één ge meente, de drie anderen sluiten zich aan bij het rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat vorming van drie gemeenten voorstaat. Deze cïrie gemeenten zouden dan moeten bestaan uit de volgende com binaties: 1) Tholen, Poortvliet en Oud- Vossemeer; 2) Scherpenisse, St.-Maar- tensdijk en Stavenisse; 3) St.-Annaland. Vorige week heeft ook St.-Annaland beslist: evenals vorig jaar voor het be houd van de zelfstandigheid. Sléchts één raadslid gaf de voorkeur aan een sa menvoeging tot één gemeente. De Thoolse raad zal binnen veertien dagen haar oordeel geven. Vorig ja;.r gaf de oude raad in meerderheid de voorkeur aan het plan van de Ver. van Neder landse Gemeenten boven dat van G S. In Poortvliet valt donderdagmiddag de beslissing. Vorig jaar pleitten hier zes raadsleden voor handhaving van de be staande situatie. Het zevende lid wilde één gemeente. In St.-Maartensdijk, waar de raad zich woensdag zal uitspreken, was vorig jaar de verhouding: 5 voor twee gemeenten en 2 voor zeven ge meenten. Scherpenisse (beslissing even eens woemscfeg) was vorig jaar in meerderheid voor één gemeente. (Vara een onzer verslaggevers) AXEL Op de Kanaalkade te Axel is het 6-jarige kind van de familie Van Gink uit Axel door een auto aangere den. Korte tijd na het ongeval overleed het aan de zware verwondingen. Vanuit de richting Hulst kwam een personenauto, bestuurd door de heer C. M. Q. uit Honltenisse. Op het punt, waar het ongeval plaats had, is een snelheid van 70 kilometer geoorloofd, ook al rijdt men reeds binnen de be bouwde kom. Een groepje kinderen was op de groenstrook aan het spelen toen de auto naderde. Plotseling stak een van hen de weg over. De .auto schepte met de rechtervoorzijde het kind, dat enkele meters werd meege sleurd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. „Goedenavond, u spreekt met de hulpcentrale Kanaal zone". Een vertrouwwekkende da messtem meldt zich op telefoonnum mer 011503331. Daarmee kreeg Ter neuzen gisteravond zijn Zeeuwse pri meur: een s.O.s.-dienst bestemd voor de gehele Kanaalzone. Een dienst bo vendien waarin organisaties van de verschillende levensbeschouwelijke richtingen volledig samenwerken. HET idee werd in verschillende kringen eigenlijk gelijktijdig geboren en men hoopt er binnen niet al te lange tijd nog een andere hulpdienst aan te ver binden, die van de hulppost: in elke straat een adres, waar men zich kan aanmelden voor alle mogelijke hulp. Evenals de telefonische hulpcentrale zullen de 'straathulpposten fungeren als verwijsdiensten. Men kan zich hier melden en samen bespreken van wel ke zijde men hulp wenst te ontvangen. Den telefonische dienst, die dagelijks geopend is van 's middags half diie tot vier en 's avonds van zeven tot negen uur, wordt bediend door twee vrijwilligsters, wier namen men liefst niet bekend wil maken. MEN kan bij de dienst o.a. terecht als men oppas nodig heeft voor de kin deren of gezinshulp. Zieken, bejaar den en invaliden kunnen er vragen om vervoer naar kerk of sociëteit. Zij kunnen ook terecht als de was gedaan moet worden of wanneer er warme maaltijden moeten worden verstrekt' en bovendien kunnen degenen die het nodig hebben vragen of er bepaalde karweitjes kunnen worden verricht. Ook wil men zorgen dat kinderen enkele dagen in een gezin kunnen worden opgenomen en in het alge meen kan men via deze dienst hulp ontvangen in alle acute noodsituaties. HET belangrijkste echter acht men, zoals een van de initiatiefnemers, de heer F. Hagenaar, voorzitter van het katholiek sociaal werk en gezinszorg, gisteravond opmerkte, dat de dienst „adviezen geeft wanneer men niet meer weet wat te doen". ER heeft zich reeds een aantal mensen aangemeld dat zich bereid heeft ver klaard, regelmatig hulp te bieden. De dienst heeft inmiddels ook een post adres: Hulpcentrale Kanaalzone, Post bus 91, Terneuzen. WLECHTS aan de meest begaafdfe studenten, heeft vorige week de demissionaire minister van Onder wijs en Wetenschappen, prof. mr. I. Diepenhorst, in Tilburg gezegd, kan de mogelijkheid worden geboden zich in kostbare super-specialismen te bekwamen. De grote rest zal het moeten doen met een algemene we tenschappelijke vorming. Ziedaar het beeld dat in de naaste toekomst universiteiten en hogescholen hier te lande te zien zullen geven, althans in de visioenen van mr. Diepenhorst: alleen de allerslimste jongens uit de klas mogen alles leren, de rest krijgt wat handzame algemene (zij het we tenschappelijke) ontwikkeling. Waarom de scheidende bewindsman dit ziet gebeuren? Hij zei dat ook in Tilburg: de snelle toename van het aantal studenten leidt tot herstruc turering van het wetenschappelijk onderwijs. Te veel studenten en, wat mr Diepenhorst niet met zoveel woorden zei, te weinig geld voor veel „kostbare super-specialismen". O. en W.-bruintje kan het niet trekken, dus dan maar minder en scherper geselecteerde studenten in die top- studies. Want juist die worden, in derdaad, ontzaggelijk duur. Wij vrezen ernstig, dat goedkoop hier werkelijk duurkoop gaat worden. Immers, leven wij niet in een maat schappij die iedere dag harder schreeuwt om meer en nog betere super-specialisten met een volwaar dige academische vorming? Juist een hoogontwikkelde welvaartsstaat, wat Nederland zich toch zeker mag noe men, heeft een nauwelijks te verza digen honger naar e.en zeer uitge breid en tot in fine&es gespeciali seerd hoogwaardig kader. Hiermee staat of valt binnen tien, vijftien jaar zelfs die welvaartsstaat. En de vorming van een dergelijk kader eist nu eenmaal geldverslindende studies, te meer waar deze zich voor een zeer belangrijk deel op het tech. nologische vlak zullen concentreren. Slagen wij niet in de vorming van dit kader, dan valt het ergste te vrezen voor de verdere groei van on ze welvaart. Prof. Diepenhorst zei het N.B. zelf (in dezelfde rede te Tilburg): Met het onderwijs is tevens de verdeidi- gingskracht van een volk en van zijn nationaal welzijn in het geding. En verder: Als het wetenschappelijk on. derzoek zal worden verwaarloosd, dreigt een heilloze toestanid. Ziet de minister het dus toch wel, maar heeft hij alleen niet genoeg geld? Daiy1 hopen we dat er om dit geld gevochten zal worden, en daarmee zou in ieder geval een uitspraak van prof. Diepenhorst (eveneens in Til burg gedaan) terecht bewaarheid worden: We staan aan het begin van een ontwikkeling, waarbij het on derwijs inzet zal zijn van een staat kundige strijd, zoals in het verleden het geval is geweest. S.I.B.P. en Esso hebben het opzienba rende plan om hun olieraffinaderijen in Antwerpen voor de aanvoer van ruwe olie met een pijpleiding te ver binden met Rotterdam. Voor de aan voer van hun grondstof zullen zij in de nabije toekomst n.l. zijn aangewe zen op de mammoettankers van 100.000 tot 200.000 ton. Deze zullen nooit in Antwerpen, maar over enige tijd wel in Rotterdam kunnen binnen lopen. HET is duidelijk dat het stadsbestuur van Antwerpen niet gelukkig is met een dergelijke ontwikkeling. De on macht van Antwerpen om de groei naar grotere schepen te kunnen vol gen komt door het plan van de olie leiding keihard naar buiten. Antwer pen is begrijpelijkerwijs altijd erg op zijn zelfstandigheid gesteld geweest. Dat is ook een kwestie van prestige natuurlijk. Antwerpen zou er in dit geval waarschijnlijk veel voor over hebben gehad, wanneer men de olie leiding op Belgisch grondgebied of naar de Westerschelde-oever in Zee land had kunnen projekteren. Dit is echter niet mogelijk. De leiding zal uitgerekend naar Rotterdam, de in Antwerpen zo gevreesde havenreus aan de Nieuwe Waterweg, gelegd moeten worden. AAN de andere kant zijn de scherpe kantjes in de verhouding tussen Rot terdam en Antwerpen het laatste half jaar gelukkig zodanig afgevlakt, dat van gezichtsverlies toch eigenlijk geen sprake hoeft te zijn. Er is reeds verschillende malen vastgesteld dat Nederland en België elkaar, wat de zeehaven-ontwikkeling betreft, nodig hebben. Er wordt ook steeds meer be grip getoond voor eikaars verschil lende functies. Tenslotte wordt aan beide zijden van de grens steeds dui delijker gewezen op de noodzaak van samenwerking tussen de zeehavens in beide landen. DE olieleiding Antwerpen-Rotterdam, die volgens nuchtere rekensommetjes van de oliemaatschappijen noodzake lijk wordt ,zou wel eens het eerste concrete projekt kunnen zijn, waar aan de bereidheid tot samenwerking, die aan weerszijden van de grens tot uitdrukking is gebracht, kan worden getoetst. YERSEKE Bij beschikking van de Minister van Financiën zijn met ingang van 11 januari 1967, voor de tijd van vijf jaren herbenoemd tot lid van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen de heren mr. M. Vlaming, C. Pekaar Azn., Johs. van Slee Mzn., allen wonende te Yerseke en A. P. R. Rammeloo wonende te Philippine. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In de Cort Ileyligerskazerne te Bergen op Zoom is nekkramp geconstateerd bjj een 22- jarige dienstplichtige soldaat uit Doo- dewaard (GId.). Volgens de behande lende artsen is zijn toestand redelijk goed. Bij de vierde instructie afdeling de pot artillerie zijn voorzorgsmaatregelen getroffen. Het onderdeel doet lichte dienst en er zijn Sulfa tabletten ver strekt. Dit is het tweede geval van nekkramp dit jaar, geconstateerd bij personeel van de landmacht. Het vorige geval werd in Kampen gesignaleerd.

de Stem | 1967 | | pagina 3