'aar is Olieleiding Antwerpen" Rotterdam US J AM IN EEN OF ANDERE KANDIDAAT KAN ZICH NOG TERUGTREKKEN Bommen en geweervuur in Aden Na ultimatum van formateur tot A.R. wat ik ervan are shag het- ik wel beter, iraad. ;noeg. Gevolg Moeilijk Staatssecretarissen Twijfel TWEE BELGISCHE RAFFINADERIJEN WIELEN TEGEN 70 IN GEBRUIK HEBBEN DE KEUKENHOF is een extra vakantiedag1 méér dan waard! a ?ENK JE. WE PE [kamer ook EVEN MEE- NEMEN.?/ DAGBLAD VOOR ZEELAND Overgangskabinet Wisselvallig Formatiedag 45 Algemene staking blijft voortduren ANDAAG EN Kanellopoulos formateur Grieks kabinet NEDERLANDSE VOETBALLERS VERRAST Directeur Rotterdams havenbedrijf: „Spreiding van industrie baat welvaart niet" TANKERS TWEEDE Breuk verwacht tussen CPN en Marcus Bakker DRS. SCHMELZER: „WIJ HEBBEN OOK GEFAALD" BIJ WUUSTWEZEL Man dood langs weg gevonden in alle winkels van niét duur we/ heerlijk w ,y I1; e=~ 107e JAARGANG No. 25471 LÜ, Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland t> N S D A G 4 APRIL 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). KABINET OP PAPIER -KLAAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-De Jong is op papier gereedgekomen. Op de 45e formatiedag, tevens zijn 52e verjaardag, slaagde de forma teur erin na de A.R. een ultimatum tot gistermiddag 12 uur te iieoben gegeven zijn kabinet van veertien ministers rond te krijgen. Hij hoopt vandaag, uiterlijk woensdag, de constituerende vergadering van de veertien te kunnen houden. De formateur is er echter nog- niet. In de besprekingen met de veertien kandidaten afzonderlyk, waarmee hij gistermiddag al was begonnen, kunnen nog zoveel moeilijkheden rijzen (vooral over financiële aangelegenheden) dat de een of andere kandidaat zich ijlings zou kunnen terugtrekken. Het zou niet de eerste keer zijn. DE marinekreet „Zorg dat je er (ook) bij komt" heeft dus ten lan ge leste resultaat geboekt: marine man De Jong is er in geslaagd een bemanning voor zijn kabinet bijeen te monsteren. Na ruim zes weken van moeizaam formeren kan liet Schip van Staat nu weer gaan varen. Hoe zal de koers zijn? Met program ma's kan men alle kanten uit. Het komt op de mannen aan, die het pro gram moeten uitvoeren. Welnu, het is volkomen duidelijk, dat de beman ning van het kabinet-De Jong eerder van conservatieve dan van progres sieve huize komt. De verwachting ligt dus voor de hand, dat dit kabinet een uiterst omzichtig beleid zal voe ren, de rem zal zetten op de rijksuit gaven en zeer gereserveerd zal staan tegenover plannen voor een groot scheepse maatschappijhervorming. Voor de confessionele partijen, die de vorming van het kabinet-De Jong mogelijk hebben gemaakt, treft het bijzonder slecht, dat juist nu de dis cussie over een radicale christelijke politiek op gang begint te komen. Een discussie; die nieuwe impulsen heeft gekregen door de pauselijke en cycliek „Populorum Progressio". Men troost zich c.q. verontschuldigt zich echter aan die kant met de gedachte, dat de levensduur van het kabinet- De Jong beperkt zal zijn. De bedoeling schijnt namelijk te zijn, dat het kabinet naast de stringente bewaking van de schatkist als belang rijkste taak zal krijgen de voorberei ding van een Grondwetswijziging. De ze herziening van de Grondwet zou gericht zijn op een hervorming van ons staatsbestel. Eenmaal daarmee gereed kan het kabinet-De Jong, zo redeneert men o.m. bij de KVP, weer verdwijnen. Dan is het tijdperk van de grote politieke duidelijkheid aan gebroken en kan de Nederlandse kie zer werkelijk kiezen, wat hij wil. Jawel, maar dan is het toch wel abso luut noodzakelijk, dat gelijktijdig met de herziening van de Grondwet de vernieuwing van het politieke partij wezen in Nederland wordt aangepakt. Die vernieuwing is essentieel voor 'n werkelijke hervorming van ons staatsbestel. Wij menen, .dat het kabinet-De Jong geaccepteerd moet worden: er is, zo als herhaaldelijk is betoogd, op dit moment geen politiek alternatief. Voor ons is dit kabinet echter een overgangskabinet. Terwijl het zelf aan de Grondwetsherziening werkt krijgen de politieke partijen gelegen heid orde op zaken te stellen. Voor zowel het een als het ander dient echter een tijdslimiet gesteld te wor den. Concreet gezegd bedoelen wij: Het ka binet moet inderdaad binnen redelij ke tijd gereed zijn met de Grondwets herziening. Zeker met mr. Beernink op Binnenlandse 'Zaken moet die eis gesteld worden. En wat de politieke partijen betreft: Als de huidige par tijen er niet op korte termijn in sla gen een nieuwe, duidelijk herkenbare beleidslijn en organisatievorm te ont wikkelen zullen er nieuwe partijen moeten komen, partijen waarin „links" en „rechts", die nu nog over allerlei groeperingen verdeeld zijn, elkaar kunnen vinden. Dat nieuwe is reeds in de kiem aanwe zig. Het onverkwikkelijke gedoe rond deze kabinetsformatie heeft de groei ervan alleen maar bevorderd. ■llllHIIIHiiMMIIMIIIIia IN DE KATHOLIEKE parochiekerk van Oakland werd vrijdag door een do minee het huwelijk ingezegend van zijn zoon John met een katholiek meisje uit de parochie, nadat hiervoor van het H. Officie dispensatie was verkregen. Weerbericht, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui. Overwegend matige wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 19.17 uur. Maan onder 13.05 uur. Morgen: zon op 6.08 uur. Maan op 5.20 uur. In 1959 nog moest formateur De Quay zijn taak opgeven, omdat in de consti tuerende vergade ring van zijn kan didaten-ploeg in het Kurhaus te Scheveningen zo veel problemen te- voorschijn kwamen, dat verschillende kandidaten ermee ophielden. Dr. De Quay kon toen opnieuw beginnen. Wanneer formateur De Jong echter geen moeilijkheden meer ontmoet, zal hij volgende week dinsdag vermoedelijk zijn regeringsverklaring afleggen.. Als gevolg van de moeilijkheden met de AR-kandidaten komt ir. Lardinois (KVP) uit Eindhoven op het ministerie van Landbouw en Visserij en ir. W. J. Schut (AR) uit Rotterdam op Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening en drs. J. TJdink (CHU) uit: Rotterdam op Ontwikkelingshulp. Mr. Bot (KVP) verdwijnt dus als minister. De heer Den Toom wordt minister van Defensie. Professor Witteveen (VVD) die Finan ciën gaat beheren, wordt tevens eerste vice-premier; drs. Bakker (AR), die van Economische Zaken naar Verkeer en Waterstaat verhuist, krijgt als twee de vice-premier de West erbij. Mr. De Block, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, slapt als minister over naar Economische Zaken, terwijl de heer B. Roolvink (AR) Sociale Zaken voor zijn rekening neemt. Onder premier Marij- nen was hij hier staatssecretaris. Twee politici uit Rijswijk komen in het kabinet-De Jong. Professor dr. G. Veringa, directeur-generaal van het ge vangeniswezen en buitengewoon hoog leraar in Nijmegen (KVP-voorzitter van de rijkskieskring Dordrecht) neemt On derwijs en Wetenschappen. Mr. H. Beernink (fractievoorzitter van de CHU en gemeentesecretaris van Rijs wijk) trekt in op Binnenlandse Zaken. Formateur De Jong heeft het tijdens het weekeinde bijzonder moeilijk ge had, omdat de AR bijna geen kandida ten meer kon leveren. Het werd voor hem noodzakelijk enorm te gaan sleute len aan zijn opzet. Mr. Bot werd hier van het politieke slachtoffer en drs. Udink, de jonge en bekwame CHU'er, directeur van de centrale kamer van handelsbevordering en lid van de Rijn- mondraad, nam zijn plaats in. De AR bracht tenslotte ir. W. Schut, de be kende stedebouwkundige over de streep en formateur De Jong kon hem de post van Volkshuisvesting aanbieden. Feit is, dat de CHU in de laat'ste da gen van de formatie nogal wat offers gebracht heeft. Deze partij is tevreden geweest met anderhalve post Binnen landse zaken als volwaardig ministerie en met ontwikkelingshulp als post zon der portefeuille onder mr. Luns van Buitenlandse Zaken. De CHU heeft dit gedaan, omdat de formateur anders on herroepelijk zou mislukken. Of omdat anders de AR, op een ultimatum van de formateur met twee posten genoegen zou moeten nemen. Op straffe anders de schuld van de mislukking te worden. Formateur De Jong heeft de laatste dagen volgens politiek Den Haag een hard spel gespeeld. Tot nu toe won hij. Hoe het met de staatssecretarissen zal gaan, is thans nog een open vraag. Maar het is vrijwel zeker, dat de CHU een fors deel van de beschikbare plaatsen zal opeisen, nu deze partij bij de mi nistersposten .zo inschikkelijk geweest is. Vermoedelijk zullen de staatssecre tarissen Van Es (AR) en Peijnenbuig (partijloos) wel op Defensie blijven. Als derde staatssecretaris (voor de lucht macht) zal waarschijnlijk een CHU' aangezocht worden. Ook mr. J. H. Gros heide, de staatssecretaris van Onder wijs (AR) blijft aan. Hij heeft dit al laten weten, terwijl naar men zegt de nieuwe minister van O. en W., dr. Ve ringa, daarop eveneens gesteld schijnt te zijn. Of drs. Van Son (KVP) op Economi sche Zaken blijft, hangt af van allerlei overwegingen van hemzelf, van de overige KVP-kandidaten als staatssecre taris en van de sleutelverdeling voor deze functies. De minister van Econo mische Zaken mr. De Block is namelijk ook een KVP'er. De formateur heeft zijn 52ste ver jaardag bekroond met een persoonlijk- succes, dat niemand hem in Nederland toegedacht had. Velen twijfelen nog aan de houdbaarheid van dit kabinet, dat na zoveel bittere ontgoochelingen en teleurstellingen tot stand gekomen is. De veertien, die het aandurven, we ten, wat ze zich politiek op de hals ge haald hebben. (ZIE VERDER PAGINA 7) ADEN (RTR/AP). Tijdens hevige straatgevechten in Aden zyn gisteren twee Arabieren, een volwassene en een kind, gedood en zeker acht Britten en tien Arabieren gewond door bommen, mijnen en geweervuur. De incidenten begonnen, toen Britse militairen met steun van pantserwagens een grote menigte van 1.200 demonstre rende nationalisten verspreidden. De Britten werden met handgranaten be stookt, terwijl sluipschutters hen van de daken onder vuur namen. De algemene staking die nationalisti sche leiders hebben georganiseerd ter gelegenheid van de komst van een commissie van onderzoek van de V.N., duurde gisteren voort. Overal, in de haven en bij de overheidsbureaus, de winkels en de banken lag het werk stil. De uit drie leden bestaande missie van de V.N. heeft tot taak na te gaan, hoe op vreedzame wjjze zuid-Arabië de onafhankelijkheid kan krijgen, welke Engeland voor het volgend jaar heeft toegezegd. Op de foto wordt een van de gewonde militairen de eerste hulp ver leend door zijn kameraden. Op de foto rechts een beeld van de overstromingen, die Aden dezer dagen hebben geteisterd. „De Vos Reynaerde" had een grandioos muziekdrama kunnen worden, maar de uitvoering viel tegen. Pagina 10. Het lijdt geen twijfel: het levend villen van zeehonden was geen fabeltje. Pagina 9. De Duitse eenheid blijft één van Europa's grootste vraagstukken. Blik naar buiten. Pagina 9. Er komt steeds meer scheeps- ruimte beschikbaar, maar waar blijven de geweldige vrachten? Pagina 13. ATHENE (Reuter) Panayotis Ka nellopoulos, leider van de Nationale Radicale Unie, heeft gisteren de op dracht van koning Konstantijn van Griekenland aanvaard om een nieuwe coalitieregering te vormen. Oud-regeringsleider Papandreoe van de grootste partij, de Unie van het Centrum, sloeg de uitnodiging af om dat hij van mening is dat het door koning Konstantijn beoogde kabinet alleen tot taak moet hebben de vooi 28 mei uitgeschreven verkiezingen op basis van een herzien kiesstelsel voor te bereiden. Op het ogenblik geldt een systeem van zg. versterkte evenredige vertegenwoordiging; in de plaats daar van zou moeten komen een stelsel van eenvoudige evenredige vertegenwoordi ging. MAARSCHALK M ALIN OW SKY is gis teren gecremeerd in Moskiu. De as is geplaatst in de muur van het Kremlin nadat op het Rode Plein Malinowsky lof was toegezwaaid voor het vergroten van de Russische militaire macht. (Van onze sportredactie) LEIPZIG Gisteren hadden de Oost- duitse organisatoren een verrassing in petto voor de Nederlandse voetbalploeg bij hun aankomst in Leipzig: De heer SeS=e^Werd a}s begeleider aan het Nederlandse gezelschap toegevoegd. roSSiFV-l: Wjas op 6 november scheids- Tsfeiwi„ - „.interland Nederland- r?hWa^Je' T"dens deze wedstrijd Zt tJ ha? C!'Fyff <i00r de Oostduit. ser uit het veld gestuurd, omdat hij hem in het gezicht zou hebben gen. Een aardige surprisedus voor de Ne derlandse voetballers die woensdagmid dag het Oostduitse elftal bekampen in het kader van de Europese Cup voor landenteams. Bondscoach Kessler zal de ploeg pas samenstellen na de laatste training, die vanavond in Leipzig wordt gehouden. Kessler zal bij deze selectie rekening moeten houden met blessures waar sommige spelers over klagen. (Zie ver der onze. sportpagina). ROTTERDAM (ANP) De door de centrale overheid bepleite indnstrle- spireiding is niet de juiste methode tot een verdere industrialisatie van ons lanJd, zo meent ir. F. Posthuma, directeur van het havenbedrijf der gemeente Rotter dam. In een rede die hij gisteren hield over de economische betekenis van Rotter dam zei ir. Posthuma, dat de uitein delijke keuze van de vestigingsplaats voor een bedrijf bij de ondernemer be rust. Vestigiingsdwang werkt averechts", aldus ir. Posthuma. „Er zijn voldoende voorbeelden bekend, dat zelfs de Ne derlandse ondernemer zich niet laat dwingen, laat staan de buitenlandse. De snelle toeneming van vestigingen van Nederlandse bedrijven in België, is ongetwijfeld een teken aan de wand". De directeur van het Rotterdamse ha venbedrijf merkte op, dat de premiere gelingen voor kerngebieden van de Ne derlandse regering „geheel in het niet" vallen bij de maatregelen van de Bel gische regering. Het wordt z.i. steeds duidelijker dat de wetten op de eco nomische expansie, die in 1959 reeds in België zijn uitgevaardigd, de industri alisatie in Nederland bepaald niet be vorderen. Rotterdam heeft de gevolgen van de Belgische industrialisatie-politiek tot dusver zonder resultaat Onder de aan dacht van Den Haag gebracht. Ant werpen kan van grote buitenlandse in vesteerders lage prijzen vragen omdat de Belgische staat een groot deel van de haven-infrastructuurkosten voor zijn rekening neemt. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN S.I.B.P. en Esso, twee grote raffinaderijen In Antwerpen, zijn van plan een olieleiding naar Rotterdam te leggen. Beide maatschappijen hebben hiervoor reeds toestemming gevraagd aan het Belgische ministerie van Economische Zaken. Het Rotter damse havenbedrijf is van de plannen op de hoogte gesteld. S.I.B.P. (Société Industrielle Beige de Petrol) en Esso hopen de leiding tegen 1970 in gebruik te hebben. Wanneer met de Belgische en daarna met de Nederlandse autoriteiten over eenstemming zal zijn bereikt, zal een aparte maatschappij in het leven worden geroepen om het project uit te voeren. Over de kosten is nog niets bekend. Wat het tracé van de pijpleiding betreft staat alleen vast, dat het „ergens" tussen Breda en Bergen op Zoom zal moeten lopen. De heer L. Peters, directiesecretaris van de S.I.B.P., zei dat het Belgische ministerie van Economische Zaken nog niet op het verzoek van de beide olie maatschappijen heeft geantwoord. Dit antwoord wordt wel met groot opti misme tegemoetgezien. Het leggen van de pijpleiding is n.l. zonder meer nood zakelijk om tot een economisch ver antwoorde expansie van de raffinade rijen te kunnen komen. De aanvoer van ruwe olie voor S.I.B.P. en Esso geschiedt momenteel met tankers, die tot 60.000 ton geladen kunnen worden. Door eer), verbetering van de havenaccommodatie in Antwer pen en de bevaarbaarheid van de Wes terscheid e zullen binnenkort 70.000 ton ners tot Antwerpen kunnen doordringen. Wanneer de plannen op langere termijn verwezenlijkt zullen zijn, zal het mis schien zelfs mogelijk zijn dat 100.000- tonners in Antwerpen kunnen afmeren. Volgens de heer Peters moet deze tonnenmaat als een uiterste limiet wor den gezien. Hij vervolgt: ,„Aan 100.000 tonners hebben wij echter niet genoeg. Wij zullen de ruwe olie in schepen van 100.000 tot 200.000 ton moeten gaan aanvoeren en dat kan alleen via Rot terdam". S.I.B.P. hebben het plan ook met het stadsbestuur van Antwerpen besproken. Het stadsbestuur *al noodgedwongen akkoord moeten gaa«n met de pijplel ding. „Men begrijpt dat het niet anders kan", aldus de heer Peters. De S.I.B.F. te met verwerking van S miljoen ton ruwe olie per jaar da grootste raffinaderij ln Antwerpen. Esso verwerkt 4 miljoen ton. De olieraffinaderij van S.I.B.P., waar in Petrofina en BP. samenwerken, wordt op het ogenblik aanzienlijk uitgebreid. Op het eind van dit jaar moet men (Van onze oorrespondent) AMSTERDAM Communistische kringen in Amsterdam verwachten ie dere dag een breuk tussen de C.P.N. en haar militante Tweede-Kamerlid Mar cus Bakker. De achtergrond is dezelfde, dde in dertijd Wageniaar en Gortzak hun lid maatschap kostte, nl. de destalinisatie. De nationale rode dictator van Neder land, Paiil de Groot, staat, zoals be kend, in het zich toespitsende conflict tussen het Russische en Chinese socia- Usme aan de kant van Mao. Partijleden, die de gematigde koers van de post- Staliniistische Sovjet-Unie willen vol gen, moeten er uit. Dat ondervond dezer dagen ook de heer-J. van Seggelen, directeur van de communistische uitgeverij eri boek handel „Pegasus" in Amsterdam. Hij werd op staande voet door de C.P.N. ontslagen. Men verwacht in Amsterdam, dat het ontslag van J. van Seggelen bij Pegasus (waar hij wordt opgevolgd door de gezagsgetrouwe Wessel Har- tog) slechts een inleidende manoeuvre is om Marcus Bakker te wippen. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG. „Een van onze fouten ls geweest, dat ministerial)ele K.V.P.- figuren in een te laat stadium naar voren gekomen zijn. Ze zijn eigenlijk gewoon voor de leeuwen gegooid. Er moet in de toekomst ook hij de K.V.P. wel het een en ander gebeuren". Aldus gaf drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de K.V.P.-tweede kamer fractie, gistermiddag zijn gedachten weer over de problemen bij het zoeken naar bekwame ministersfiguren. ,,Ik ben er niet zeker van, dat de bereidheid voor de politieke zaak toe neemt. Wanneer zij inderdaad achter uitgaat, dan is dit een zorgelijke zaak" gmg drs. Schmelzer verder. Volgens partijvoorzitter mr. P. Aalberse is het zelfs al zo, dat de K.V.P.-fracties van nu niiet eens alle kwaliteiten kunnen ver tegenwoordigen die in het parlement noodzakelijk zijn. Drs. Schmelzer gaf het nieuwe kabi net „een reële kans om de hele rit van de komende vier jaar uit te zitten" In het kabinet zitten volgens hem „zeer veel bekwame mensen met regeerkracht en gevoel voor samenwerking". In zijn eerste commentaar op het kabinet heeft PvdA-fractievoorzitter drs. J. den Uyl gezegd dat „zowel de samen stelling als de wijze van tot standko- ming doet verwachten, dat het niet die maatschappelijke en politieke vernieu wing zal brengen, waaraan ons land zo duidelijk behoefte heeft". Hij noemt het „op z'n best een kabinet van con solidatie, al moet men in bepaalde op zichten erger vrezen". Mr. Van Mierlo, fractievoorzitter van D'66, heeft in eerste instantie gezegd, verontrust te zijn over het feit dat het ministerie van binnenlandse zaken in handen komt van mr. Beernink. Ter wijl immers op dit ministerie de voor stellen tot grondwetswijziging moeten worden voorbereid, heeft mr. Beernink, aldus mr. Van Mierlo „al voor de ver kiezingen geroepen, dat hij aan verande ringen geen behoefte heeft". hiermee gereed zijn. S.I.B.P. zaldan een verwerkingscapaciteit hebben van 14 miljoen ton ruwe olie per jaar. „We zullen dan, na Shell Pernis, de tweede olieraffinaderij van Europa zijn" aldus de heer Peters. De S.I.B-.P. werd opgericht in 1940. In 1951 werd de raffinaderij in gebruik genomen. De prodluktie bedroeg 1,3 miljoen ton. Volgend jaar zal die dus tot meer dan het tienvoudige zijn opge lopen. „En daar zullen we het beslist niet bij laten", zo verzekert de heer Peters. (Van een- onzer verslaggevers) ZUNDERT. De 28-jarige heer B. van Loock uit Zundert is gistermorgen vierhonderd meter voorbij de grens overgang bij Wuustwezel op Belgisch grondgebied dood in een sloot langs de rijksweg aangetroffen. De heer Van Loock had verwondingen aan hoofd en armen. De rijkswacht van Wuustwezel vermoedt, dat hij het slachtoffer is geworden van een ver keersongeval, maar beschikt over on voldoende aanwijzingen om dit te be wijzen. Men heeft nog geen antwoord op de vraag hoe het slachtoffer in de sloot terecht kwam. Het lichaam werd om zeven uur door een passerende Belgisshe automobilist gevonden. De heer Van Loock was ongehuwd. (ADVERTENTIES) Meer dan 4 miljoen Lentebloemen in 's werelds meest bewonderde Lentepark. Makkelijk te bereiken per auto, bus of trein (vele speciale stoptreinen in de week-ends). Dagelijks geopend vanaf i

de Stem | 1967 | | pagina 1