„Timelicht Nederlandse kerkprovincie in artikel van 175 regels door ONZE „THEOLOGISCHE PROVO'S" Clandestiene land winning op grote schaal Maatregelen tegen grote vogelsterfte door giftig zaad „TIME" Hogere straf voor brand uit wraak Politie in „duivetil Helft buizerds stierf in '65 Maria Happenings EENMANSPROTEST MAG NIET DOORGAAN De pil Plassenschap Loosdrecht contra veehouders MEEüS KIES ZWART"- CAMPAGNE VAN POWELL Wespennest in Midden-Oosten Wapen voorraad ontdekt in Aden 9 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 APRIL 1967 9 CAFE VERWOEST Utrechtse journalisten Von Kielmansegg geen misdadiger BETEKENT: ERKENNING VAN VAKMANSCHAP reisbureau TE VROEG KARDINAAL ALFRINK MEVROUW GOVAART PROF. SCHILLEBEECKX (Van onze redacteur dr. A. v. d. Weijer) IJet is niet altijd een onverdeeld genoegen, wereldnieuws te zijn. Dat ervaren deze week verschillen de bekende Nederlanders, die door het weekblad „Time" worden opge voerd als voorvechters van de „ra dical e revolutionaire kerk van Ne derland". Pater Willem van der Ma rek hoort zichzelf in het nummer van deze week zeggen, dat „hemel en hel ons echt niet meer interesse ren", punt uit. En Tine Govaart ziet aan heel de wereld uit de doeken gedaan, op welk moment precies zij de pil is gaan gebruiken. Schillebeeckx komt er een beetje beter af, maar het is toch een hele vraag, of hij onverdeeld gelukkig zal zijn met de uitspraken die hem door „Time" in de mond worden gelegd. Cn wat tenslotte moet kardinaal Alfrink wel denken, wanneer hem door „Time" wordt toegedicht, dat hij samen met mevrouw Govaart en prof. Schillebeeckx achter alles een vraagteken zet, vanaf de erfzonde tot aan het celi baat? Het artikel is een staal van ge brekkige informatie. Maar wie draagt daarvan de schuld? Is het de reporter, die naar Nederland kwam om de feiten te verzame len? Is het de redactie, die het fei tenmateriaal heeft verwerkt? Bei den kunnen wij inderdaad over dit produkt aanspreken. Maar hen toch niet alleen. De ware schuldi gen zullen wij in eigen kring moe ten zoeken. J^/ie in de mondiale belangstel ling staat, moet zich dienover eenkomstig gedragen. Hij moet er voor zorgen, dat de wereldopinie goed over hem wordt voorgelicht, via de daarvoor geëigende kana len. Hij moet een public relations- dienst opbouwen, die in staat is, de honger naar nieuws op een zake lijk juiste wijze te bevredigen en een internationaal image op te bou wen, dat er wezen mag. En wat doen wij? Wij blijven zo maar wat informaties rondstrooien in het wilde weg. We gaan er van uit dat Daniel en TineJoos en Willem het wel zullen opknappen. Met het bekende, helaas droevige resultaat. DEN HAAG (A.N.P.) Het Haagse gerechtshof heeft de 36-jarige glazen wasser G. E. en de 22-jarige opperman J. S. ten H. ter zake van brandstich ting veroordeeld ieder tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Als wraakoefe ning na een vechtpartij had het twee tal in de nacht van 17 op 18 september van het vorige jaar brand gesticht in het café 't Raedthuys aan de Groen markt in Den Haag, door een emmer benzine tegen de buitendeur te gooien. Het café werd geheel door het vuur vernield, terwijl een op de bovenetage wonend gezin slechts met moeite over het dak kon worden gered. De recht bank had verdachten veroordeeld tot een jaar en twee maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest, terwijl de procureur-generaal tijdens de behandeling van het hoger beroep, in gesteld door de officier van justitie, twee weken geleden tegen verdachten twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest had gevorderd. (Van een onzer redacteuren) BREDA Het Amerikaanse weekblad „Time", dat in een mil joenenoplage over de gehele aard bol wordt verspreid, heeft in zijn rubriek „Religie" de Nederlandse kerkprovincie „doorgelicht". In 175 regels druks heeft de redac tie de theologische vraagstukken waarmee men in Nederland bezig is, tot wereldnieuws gemaakt. In die 175 regels komen achtereen volgens pater Arts (van de Nieu we Linie), prof. Schillebeeckx, de theologen De Lange en Van der Marck, mevrouw Govaart- Halkes en kardinaal Alfrink met hun meningen voor het voetlicht. Wat in urenlange gesprekken, waar bij oneindig veel nuanceringen, veel vraagtekens en veel bemerkingen aan de „Time"-journalisten werd medege deeld, komt nu in de vorm van kei harde feiten en ongenuanceerde kre ten tot de lezers, één en ander onder de titel: ,,De radicale, revolutionaire kerk van Nederland". Enkele citaten uit het stuk maken duidelijk hoe sterk vereenvoudigd de werkelijkheid volgens de Time-formule wordt. Pater Arts: „Orthodoxie is de tragedie van de christenheid. Wat we nodig hebben, is een opnieuw door denken van alle christelijke beginselen. Wij moeten breken met de formele dogma's van de katholieke kerk". „Time" constateert dan: „In de praktijk doen de Nederlandse theolo gen dat dan ook. Zij vallen niet alleen de traditionele kerkelijke leer inzake geboortenbeperking en 't priesterlijk ce libaat aan, maar priesters en leken stellen ook de maagdelijkheid van Ma ria ter discussie". Mijn ten. commentaar betreft drie pun- „Dit zijn geen rebellen", zegt „Ti me", „maar waardige theologen en denkers. Veel Nederlandse theologen menen dat de blijvende maagdelijkheid van Maria na de geboorte van Chris tus een mythe is. Het is yeel moder ner, zeggen zij, te geloveh dat Chris-* tus gewoon de zoon van Maria en Jo zef was. Prof. Schillebeeckx, concilie-peritus, stelt zelfs, volgens „Time", dat de verrijzenis van Jezus geen lijfelijke we deropstanding behoeft te zijn, maar best een unieke, geestelijke manifesta tie geweest kan zijn". Daniel de Lange, secretaris van het Nederlands Oecumenisch Centrum zegt volgens „Time": „De bewering dat de mens onder een banvloek geboren, blijvend verdoemd is, totdat hij gedoopt is, noem ik volmaakte nonsens. De Dominicaan patei W. van der Marck over hemel en hel: „Een mythe. Volgens „Time" wijdt het Nederlands episcopaat volle sympathie aan het probleem van de 200 uitgetreden pries ters, van wie velen de echt hebben gezocht. De „agape"-byeenkomsten van de Sjaloomgroep worden als eucharisti sche happenings gekenschetst en enigs zins triomfantelijk wordt medegedeeld dat de pauselijke encycliek over de Eucharistie tegen sommige Nederland se theologen was gericht, dié de wer kelijke tegenwoordigheid van Christus in het sacrament des altaars als „te ken" en minder als lichaam en bloed van de Heer benaderden. Kardinaal Alfrink vat, volgens „Time" de problematiek aldus samen: „Het is altijd een goed teken als de Kerk voor uitstrevend is. Stilstand is ook voor de Kerk verkeerd". Kardinaal Alfrink en de bisschoppen van Nederland heb ben volgens „Time" o.a. de taak om diplomatieke diensten te verlenen tus sen de Nederlandse theologen en de H. Stoel, die met enige verbazing het schouwspel aanzien. Mevrouw Tine Govaart-Halkes krijgt in het artikel een uitspraak van 23 woorden in de mond gelegd, die zij (naar zij ons verzekerde) in de inter views met de „Time-journalis'ten, waarmee in totaal twee uur en een kwartier gemoeid waren, niet heeft gebezigd. 1. Ik ben volstrekt privé in Rome ge weest gedurende enige weken, zo wel tijdens de eerste als tijdens de tweede sessie van Vaticanum H. Van waarneemster (ook onofficieel) kan niet gesproken worden, want er kwam toen aan het hele concilie nog geen vrouw te pas. Wel heb ik van Rome uit enkele artikelen ge schreven voor De Tijd, de Bazuin en enkele andere bladen. 2. In een gesprek over de pil heb ik inderdaad als mijn mening geuit, dat deze kwestie in feite al lang beslist is, dat niet de biechtvader maar het echtpaar zelf, en dê medicus, hier over in eerste instantie moeten be slissen en dat zij moeten ophouden er geheimzinnig over te doen, maar dat zij er nuchter over moeten kun nen praten. Bovendien dient de pil méér doeleinden dan contraceptief (zwangerschaps-voorkomend) te wer ken! t 3. Onder sexsualiteit versta ik méér dan genitiale seksualiteit. Namelijk: het gehele veld van menselijke betrok kenheid en relaties tussen mennen en vrouwen. Het is mijn overtuiging dat wij nog maar aan 't begin staan van humanisering: dat is ook hante ring van de sexualiteit. Er zijn meer vormen en variaties dan wij menen, maar we durven ze niet aan, of we gaan ineens overstag, eenvoudig omdat we er nog niet als vrije mensen mee kunnen omgaan. Daartoe moet ook opgevoed worden; het typisch menselijke dat ons nu juist als mensen in de beleving van de sexualiteit onderscheidt, is m.i. de zorgvuldigheid, ten opzichte van el kaar, de relatie tussen twee mensen, de intersubjectiviteit. Ik denk dat daar de eerste norm ligt voor de menswaardigheiden dat we deze in het oog moeten houden als we spreken over voorhuwelijks geslachts leven. Is dit incidenteel, als experi ment en volstrekt vrijblijvend, dan is dat een geheel andere kwestie dan relationeel, gericht op elkaar en in een menselijk perspectief, aldus mevr. Govaart. Het is niet de eerste maal, dat er bezwaren worden geopperd tegen de zogenaamde „harde-feiten-journalistiek van „Time". De vereenvoudiging tot in het absurde van kwesties die hoofd zakelijk uit nuanceringen bestaan, doet de waarheid niet zelden schade, zoals nu weer gebleken is. x 'r' UTRECHT (A.N.P.) De burgemees ter van Utrecht heeft geen toestemming verleend aan de los-arbeider A. Lanting uit Gees (Drj om vandaag voor het kantoor van het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Agrarische Be- drijfsbond aan de Mauritsstraat in Utrecht te demonstreren tegen zyn royement. De heer Lanting was van plan in een caravan voor het kantoor te gaan staan en via een omroepinstallatie en met spandoeken te ageren tegen het Land bouwschap. Hij meent dat de N.C.A.B, hem heeft geroyeerd wegens zijn prin cipiële verzet tegen het Landbouw schap, maar de N.C.A.B. ontkent zulks Het hoofdbestuur heeft de heer Lan ting geroyeerd omdat hij corresponden tie van de Boerenpartij heeft verzon den in enveloppen van de N.C.A.B. De heer Lanting heeft aangekondigd dat hij zich zal aanpassen bij de weige ring van de Utrechtse burgemeester, maar dat hij toch in een bepaalde vorm uiting zal geven aan zijn ongenoegen. Zijn idee om met een caravan en om roepinstallatie voor het gebouw van de Christelijke Agrarische Bedrijfsbond post te vatten, heeft hij evenwel laten varen. „Time" schrijft letterlijk: „Geboor- tencontrole is een veelbesproken kwes tie in Nederland. Onderzoeken heb ben uitgewezen dat 60 pet. van de ka tholieke vrouwen in Nederland contra ceptie toepassen, in de meeste gevallen met de stilzwijgende goedkeuring van hun Diechtvaders. Een hunner is me vrouw Tine Govaart, moeder van drie kinderen, en een vooraanstaande ka tholieke leek, die de twee eerste ses sies van Vaticanum II als onofficiële waarneemster en als journaliste heeft bijgewoond. „Ik begon de pil te gebruiken toen ik het concilie bezocht", zegt zij. Me vrouw Govaart wraakt ook de kerke lijke leer inzake het voorhuwelijks ge slachtsverkeer. „Het is dwaas om te veronderstellen, dat geslachtelijke omgang per se dient uit te lopen op een huwelijk". In weerwil van haar openhartige me ningen, heeft zij geen last gehad van kerkelijke censuur", aldus Time. Mevrouw Govaart gaf ons daar het volgende commentaar op: „Men realiseert zich altijd weer te weinig, hoezeer datgene wat men in een gesprek aan zienswijzen probeert te ontvouwen door sommige buitenland se journalisten van hun context wordt ontdaan en daarmee scheefgetrokken wordt". LOOSDRECHT (ANP) Het plassenschap Loosdrecht gaat bin nenkort krachtig optreden tegen veehouders in het gebied van het plassenschap die in de afgelopen maanden door middel van land-op spuitingen ruimte hebben geschapen voor clandestiene caravanstand plaatsen. Men schat op het ogenblik dat een oppervlakte van onge veer 20 ha illegaal is aangelegd. Het gaat in het bijzonder om het gebied tussen de Drecht en de Nieuw Loosdrechtse Dijk, een streek met de bestemming van natuurgebied of agra rische bestemming. Al sinds 1965 zyn verschillende eigenaren begonnen om hun land uit te breiden. Daartoe heb ben zij het recht, mits het voor het agrarisch bedryf wordt gebruikt. Dit is echter niet het geval. De be doeling is namelijk om het pas opge spoten land in kleine perceeltjes (vaak niet groter dan 200 m2) te verhuren als caravan-standplaats. Deze verhuur is zeer lucratief. Een verkoopprijs van ongeveer f 5.000 voor een ka velt je van 200 m2 is niet abnormaal hoog. Deze clandestiene gebieds-uitbrei- ding is vooral de laatste maanden op grote schaal uitgevoerd. Men volgde twee verschillende methoden. Sommi ge veehouders hoogden hun grond die tot voor kort dienst deed als weüand, dertig tot vijftig centimeter op, terwijl andere percelen die deel uitmaken van natuurgebied eerst van hun fraaie begroeiing zijn ontdaan en ver volgens zijn opgespoten. De eigenaren zijn al enkele malen door het plassen schap gewaarschuwd. Zij krijgen nu nog één kans om het nieuw gewonnen gebied inderdaad een agrarische be stemming te geven. Doen zij dit niet dan zal het plassenschap het nieuwe land op kosten van de eigenaren laten afgraven. Het plassenschap gaat verder streng optreden tegen de caravans die zonder vergunning geen plaatsje in het gebied van het plassenschap hebben gevon den. Zij zullen worden weggesleept. Op dit moment nemen tientallen caravans een clandestiene standplaats in. Het bestuur van het plassenschap en het gemeentebestuur van Loos drecht vinden dat er nu maar eens eindelijk halt moet worden toegeroe pen aan al die illegale activiteiten. Zij vinden dat de recreatieve mogelijkhe den van het plassengebied zoveel mo gelijk moeten worden benut. Dit is alleen mogelijk wanneer het land- schapsschoon dat de recreatieve waarde immers bepaalt - zoveel mo gelijk in stand wordt gehouden. De_ eigenaren van gronden in het plassenschap-gebied wordt het overi gens niet gemakkelijk gemaakt. Voor elke voorziening die zij op hun grond willen treffen moet niet alleen goed keuring van het plassenschap en de gemeente worden verkregen, maar dient ook het rijk nog eens goedkeu ring te verlenen. 55 55 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De nieuwe Afcent-be- velhebber in Brunssum, graaf von Kiel mansegg is, ondanks alle aanvallen van links, geen oorlogsmisdadiger. Dit zegt de journalist Dick Verkijk in een pu- blikatie in het Utrechts Nieuwsblad. Verkijk maakte vorig jaar oktober een documentaire voor de VPRO over deze Duitsegeneraal. „Vage sugges ties", aldus Verkijk, „in het nadeel van von K. wo-rden door non-conformisten en linksen als het hoogste bewijs aan vaard, terwijl solide getuigenissen als van nul en gener waarde terzijde wor den geschoven. Uit verklaringen van actieve anti-nazi's blijkt overduidelijk, dat graaf von Kielmansegg reeds van 1942 af actief aan het verzet tegen het nazidom heeft deelgenomen", aldus Verkijk. Dick Verkijk heeft nu bij de raad voor de journalistiek een klacht inge diend tegen het weekblad „Vrij Neder land", dat hij beticht van pertinente onwaarheden en verdraaiing van de fei- i j' "VretV? miï duidelijk geworden", aldus Verkijk, die zich in zijn eer als journalist voelt aangetast, „dat het V.N. niet om de waarheid gaat over von K.'s handel en wandel, maar om hem koste wat kost als oorlogsmisdadiger te bombarderen". „Op grond van Poolse Eykhkaties kan ik aantonen", aldus verkijk, „dat de conclusies van V.N. een slag in de lucht zijn, maar Vrij Ne derland weigerde ten derde male deze ïeiten op te nemen". Dit is de zestien meter hoge duiventilvanwaaruit de politie op drukke tijdstippen het ver keer op het verkeersplein Ou denrijn kan overzien en rege len (ADVERTENTIE) ANVR is uw waarborg dat uw vakan tieplannen worden waér gemaakt. Omdat uw vakantie vakkundig is voor bereid. Tot in de puntjes verzorgd, Door een ervaren reisbureau. Want alleen dat mag het ANVR-mer'k voeren ten teken dat het lid is van de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reis bureaus. Aan dat merkteken herkent u het reisbureau waaraan u met een ge rust hart de verzorging van uw vakan tie kunt toevertrouwen zonder dat u er méér voor betaalt. REISBUREAU Ook REIS- EN PASSAGEBUREAU N.V. is een Willemstraat 13 BREDA Tel. 01600-35200-42985-22121 MIAMI (RTR) negerpoliticus Adam De Amerikaanse Clayton Powell heeft donderdag een nationale ,,kies zwart"-campagne aangekondigd. „De toekomst van de poilïieke macht van zwart is de toekomst van de Verenigde Staten", zo verklaarde hij op een persconferentie op het Rahama- eiland Bimini. „Ik weet niet of dit het begin van een derde partij is, maar daar praten wij wel over", aldus Powell, die kortgeleden uit het con gres werd gestoten wegens beweerd misbruik van overheidsgelden, maar de favoriete kandidaat is bij de tussen tijdse verkiezing voor zijn zetel die op ll april in de Newyorkse neger- wijk Harlem wordt gehouden. T)e haven van Aden, in 's werelds heetste gebied, beheerst de in gang van de Rode Zee, zoals de rots van Gibraltar de Middelland se Zee afgrendelt: Twee ijzeren poorten in de lange zeeweg van Londen naar India en het verdere Aziatische gebied. Aden, klein ha venstadje van ruim 60.000 zielen, ligt aan de kust van Zuid Arabië, op een rotsachtig schiereiland. Ket is sinds 1839 Brits bezit, en zetel van het Britse verdedigend com mando voor het "Midden Oosten, het M.E.C. We moeten feitelijk onderscheid maken tussen de stad en de kolonie Aden en het pro tectoraat Aden. De kolonie, een klein Brits gebied van 120 vier, kante kilometer, ligt om de stad heen, maar telt 220.000 zielen. De levensstandaard is daar, naar Ara bische maatstaf zeer hoog. Het ge bied van het protectoraat bestaat in totaal uit 25 vorstendommetjes, waar een sultan ei emir heerst. Het is in twee delen gesplitst, men zie het kaartje, waarop de letters W/P Aden betekenen westelijk protectoraat Aden. Heel dit ooste lijk en westelijk gebied beslaat 180.000 vierkante kilometer dus ongeveer vier a vijfmaal Neder land. f)it gebied vormt een nachtmerrie voor de Britse regering. Ten zuiden ervan ligt Jemen, dat aan spraken maakt op een heel stuk van het protectoraat, welke bewo ners trouwens voor een zeer groot deel uit Jemen stammen. Jemen wordt in zijn aspiraties jegens het protectoraat gesteund door andere Arabische staten, en zelfs door zijn vijand Nasser. De Britse regering meende in 1962 een goede zet te doen door de kolonie Aden en het protectoraat voor te stellen zich in federatief verband te. verenigen als Zuid Arabische Federatie, welke federatie dan een grondwet zou krijgen en mettertijd geheel onaf hankelijk zou. kunnen worden. De ze federatie kreeg haar beslag, maar Engeland liet slechts elf van de 25 sultanaatjes en emiraatjes van het protectoraat toe in de nieu we bond. Weldra'bleek dat binnen de federatie de nationalistische krachten die streefden naar een zo snel mogelijke onafhankelijkheid van Engeland, de boventoon voer den. Met name de socialisten toon den zich sterk anti-Engels. Zij achtten de invloed van de conser vatieve sultans en emirs in de fe deratie te groot en zij begunstigden zelfs de terreur tegen de Britten. Engeland heeft door de stichting van de federatie niet kunnen be reiken dat het Zuid Arabië zijn invloed kon behouden. De laatste jaren vonden steeds ernstiger inci denten in en om Aden plaats. De terroristen hadden het vooral op Britse leidende figuren gemunt. In 1964 vond te Londen een confe rentie plaats over de grondwet die de Zuid Arabische Federatie zou krijgen. Als datum voor inwerking treding ervan werd 1968 aangehou den. In dat jaar zou dan de federatie geheel onafhankelijk worden, maar de haven Aden zou in Britse han den blijven. Tijdens deze conferen tie verliet een der sultans demon stratief Londen, om zich naar Cairo te begeven. T)it incident toonde hoe wankel de Britse opzet was. De Ver enigde Arabische Republiek (de VAR), verdubbelde daarop haar steun aan de terroristische natio nalisten in Aden. De Adense so cialisten steunden de terreur. Pre mier Mackawee die 7 maart 1965 aan het bewind kwam, sprak zich zelfs waarderend uit over de ter roristen die vanuit Jemen opereer den. Engeland werd onzeker. De terreur tegen Britse autori teiten ging voort en 1 september 1965 werd Sir Arthur Charles, voor zitter van de Adense wetgevende vergadering neergeschoten, het elf de slachtoffer sinds december 1963. Op 25 september besloot Londen de grondwet gedeeltelijk op te schor ten, nadat premier Mackawee ge weigerd had met de Britten tegen de terreur te strijden. De premier wenste zelfs dat de terroristen, in de vorm van het nationale bevrij dingsfront, dat vanuit Jemen ope reerde, als politieke partij zou wor den toegelaten. Sindsdien is in Aden de toestand gespannen. De V.N. heeft Engelands houding ernstig bekritiseerd; er werd zelfs een resolutie aangenomen tegen Londen, waarin onverwijlde ont ruiming van de Britse bases werd geëist. De sentimenten overwegen nu eenmaal bij de jonge naties, als het gaat om zaken waarin het ko lonialisme een rol meespeelt, ^fat kan Engeland onder de ge geven omstandigheden doen? Mackawee, die thans leider is van de Fiosy, het Nassergezinde front voor de bevrijding van bezet Zuid Jemen heeft dezer dagen in Cairo verklaard dat zijn organisatie be sloten heeft de revolutionaire strijd voort te zetten. De revolutionairen menen dat het getij voor hen guns tig is. Maar men mag aannemen dat Nasser na zijn debacle in Jemen zich niet weer direct in een Ara bisch wespennest zal storten. _Wat kan Engeland nu nog doen om de revolutiegezinden in het ga reel te krijgen? Men kan natuurlijk moeilijk als concessie de hele fe deratieve opzet laten vallen. Ook kan men 1968 niet schrappen van het program. Maar Londen zou Aden een veel grotere mate van autonomie kunnen toekennen, en mogelijk ook, door middel van ver kiezingen voor dat de onafhanke lijkheid een feit wordt, aan de na tionalisten de kans bieden waar te maken dat zij de meerderheid vor men. DEN HAAG (A.N.P.) De Neder landse regering gaat maatregelen ne men tegen de vergiftiging van vogels, die in 1965 de populatie van buizerds heeft gehalveerd en verantwoordelijk is voor de sterfte van vele andere vogels. Dit blykt uit het antwoord, dat minis ter Biesheuvel (Landbouw en Visserü) heeft gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.). Deze vogelsterfte wordt veroorzaakt door ontsmettingsmiddelen voor voor jaarszaad, nl. aldrin, dieldrin en hepta- chloor. Deze ontsmettingsmiddelen wor den vooral in Drente toegepast, daar buiten slechts incidenteel. Naar aanleiding van de door de heer Franssen in het voorjaar 1966 gesigna leerde vogelsterfte heeft de werkgroep vogels en zoogdieren van de commissie T.N.O. een onderzoek ingesteld. De werkgroep heeft op 1 juli 1966 aan de T.N.O,-commissie een rapport uitge bracht, gebaseerd op bevindingen bij onderzoekingen in het veld verricht reidt thans aan de hand van de ter tafel liggende gegevens en voorstellen een zodanige herziening voor van de toelating van zaadontsmettingsmidde- len, dat schadelijke nevenwerkingen worden vermeden. Daar de hoge sterftepercentages on der de vogels plaatselijk zijn geconsta teerd en elders populaties onaangetast zijn gebleven, behoeft thans nog niet voor een algeheel uitsterven van ver scheidene inheemse vogelsoorten te worden gevreesd, mede omdat een her haling in 1967 van de in dat opzicht uitzonderlijk ongunstige weersomstan digheden van het voorjaar 1966 niet zeer waarschijnlijk is, aldus minister Biesheuvel. Hij verwacht dat de met de uitvoe ring van de bestrijdingsmiddelenwet belaste ministers ter zake op een zo danig tijdstip zullen beslissen, dat de maatregelen m het voorjaar van 1968 effect kunnen sorteren. In augustus 1966 heeft de commissie deze gegevens ter beschikking gesteld van de commissie voor fytofarmacie en daarbij het voorstel gedaan dat de toe lating van aldrin, dieldrin en hepta- chloor als voorjaarszaadontsmettings- middelen wordt ingetrokken, welk voor stel evenwel naar het oordeel van de commissie voor fytofarmacie op dat mo ment nog onvoldoende was gefundeerd De commissie voor fytofarmacie be- ADEN (RTR) Bij een nachtelijke inval in een huis in een buitenwijk van Aden hebben Britse en Arabische veibgheidsgroefeen gisteren een grote wapenvoorraad ontdekt, bestaande uit 25 handgranaten, 14 mortiergranaten, negen anti-tankmijnen, drie bazooka's een raketwerper, 4.536 kogels en acht automatische magazijnen. Er werden geen geweren of pistolen aangetroffen Arrestaties zyn niet verricht.

de Stem | 1967 | | pagina 9