t meisje Een slecht rapport Brandweerkazerne te Middelburg officieel geopend Subsidie bibliotheek werd verdubbeld BEJAARDENTEHUIS BIJ GROTE GAT? Jeugdcircus Hulst SING DE STEM bezitsters van naaimachine! Even uitblazen mevrouw AKKOORD ARTSEN FONDSEN ?Ze hebben me bestolen...' -papier voor uw '—pen ld nodig? nternationale Compagnie igsmonteurs ankwerkers maagtabletten thinehuis W. RIKKEN itwaarde Premie hoger? Bouwactiviteiten te Middelburg Afscheid zuster Rosa bij dienst bloedtransfusie Uitstekend orgelconcert te Vlissingen Gemeenteraad van Heinkenssand Half naakte Souburger Te Oostburg: Eorumavond BOSK Congres over schoolpers in Zilveren Schor Discussie over gemeentewapen Vlissingen Vervuiling „Bromfietsers" II Kerk en rijkdom Mr. Van Aartsen opent uitbreiding van Gasthuis DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 APRIL 1967 werkzaamheden op eist, diploma Mulo ge- j|e vakantieplannen kan n worden. ollicitaties te richten aan n, Reigerstraat 16, Breda [ere kredieten vanat 1 400,- ■n elk doel. Geheel vlugge onder strikte geheim- e bij werkgever. Restant- dijden. Lage rente en al- Aflossingen per maand 94,69 of f 68.80 of f 45.— 42,04 of f 102,90 of f 67,50 89 39 of f 137,20 of f 90 171- of f 112,50 of f 70,85 206,of f 135,f f 85, ld en kosteloos folder aan 04440-12290, Oliemolenstraat van Heesewijk t 68 Best .v. haar Dochteronderne- Metaalindustrie en Instal- f „BEST": project te Breda. DEN op het werk, .00 uur ch 04998-2529. (ADVERTENTIE) De echte Amerikaanse, 'n 1,61 rotie bosje met gele opdruk. 'n blijvende uitkomst! Importeur Rietbergen C.V. Rotterdam Tel. 010-231 i 62 langer blijven tobben met een ouder- Bij aankoop van een Pfaft zigzag- s in de meeste gevallen uw oude cht welk merk, worden ingeruild1, [elijkheid eens in een Pfaff-zaak. -PROGRAMMA LOOPT VAN rtemeestraat 17, tel. 01640-5878 .epstraat 23, tel. 01150-2294. ie/ Papegaaistraat 4, tel. 01100-7411 aar. Nieuwendijk 29, tel. ielaar, Langeviele 52, tel. 011»* ick, B. F. van Waesberghestr. 1». JJuizenden kinderen gaan maandag na een al dan niet verregende paasvakantie weer naar school; het rapport ofwel vorderingenboekje met de handtekening van vader of moeder gaat mee. Een zeven voor taal. een zeven plus voor lezen, een zeven min netje voor rekenen, en gedrag en vlijt ook met twee dikke zevens. „Za lig Pasen, Gaat Prima!" schreef de juffrouw. En Jantje kreeg een paar kwartjes voor z'n spaarpot, een pluim omdat hij kennelijk goed z'n best had gedaan en een chocolade paas-ei om dat 't zo hóórt. Maar 's avonds na kinderbedtijd hebben Jantjes ouders het rapport ióg eens bestudeerd en ze kwamen er niet uit. Met die magere zeventjes allemaal hadden zij thuis niet hoeven aan te komen. Gedrag en vlijt moest vroeger toch al zó minstens een acht zijn, wilde je niet als het grootste schoffie van de klas de geschiedenis Rngaan. Maar de juffrouw schreef „Gaat Prima" met een dik uitroepte ken nog wel. J7r waren veel van die Jantjes dit keer en er komen steeds meer ouders die steeds minder van de rap porten begrijpen. „We drukken de cij fers wat in 't begin van het jaar, dat stimuleert de kinderen om vooruit te gaan". Dat klopt. Het puntcnlijstje van een goede gelijkmatige leerling loopt van allemaal zevens op het kerstrapport, via voor het merendeel zevcn en-een-haifjes met Pasen naar een rijtje achten op de eindlijst. „Mooi gedaan, meid, ik ben trots op je" prijs pa en dochter straalt. Maar de achten zijn in de volgende klas met kerst weer gekrompen tot zevens en het kind zegt: „Dat snap ik niet, ik heb evengoed m'n best gedaan als vorig jaar en ik kreeg even vaak een Stempeltje voor nul fouten". Of neem het jongetje, dat zo n moeite heeft met sommetjes. Dat gaf in de tweede klas consequent een schriel vijfje. Hij werkte er niet voor, zei de leerkracht, hij had duidelijk een hekel aan rekenen. In de grote vakantie kreeg dit kind allerlei ouder lijke prikjes. Een boodschap in een Belgische winkel? „Kijk, als je nu goed je sommen leert, kun je volgend Jaar zelf de franks omrekenen". Bruggenbouwer worden later, of iemand, die zo'n ingewikkeld klaver blad als bij Oudenrijn aanlegt? „Dan moet je drommels goed de spankracht en draagwijdte kunnen berekenen, m'n zoon, anders dondert binnen de lortslc keren het hele zaakje in el- ;aar". 't Jong dééd beter z'n best. legon het nut van sommen maken jnigszins te begrijpen. Maar toch weer lat vex-maledijde vijfje met kerst. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met één straal bestreed burgemeester mr. J. Drjjber van Middelburg de brand die voor de ingang van de brandweerkazerne was veroorzaakt door de brandweer zelf Een grote rode haan (zie foto) spoot vuur uit zijn snavel en rond het bord papieren beest stonden nog enkele rookpotten. De nieuwe brandweerka zerne, waar Middelburg al enkele tien tallen jaren op zat te wachten, was officieel in gebruik genomen. Van acter de hoeken mochten de gasten van het 80 man tellende brand weerkorps toekijken hoe met loeiende sirenes 't achttal rode wagens (waar bij die uit het voormalige St. Laurens en uit Nieuw- en St.-Joosland) uit de garage doken voor een kort rondje door Middelburg. Na de show volgden de speeches, waarbij de burgemeester de rij open de met de voorgeschiedenis van de bouw. Twee data markeren die ge- schièdenis: 1929 en 1940, in welke beide jaren de brandweer onvoldoende geou tilleerd bleek om grote branden te be strijden. In 1941 werd al een plan voor nieuwbouw gelanceerd, maar pas in 1951 begon het er naar uit te zien dat er werkelijk wat zou gebeuren. Men raamde toen f 140.000 voor een nieuwe kazerne. Het werd 1963 voor alweer een ander plan de rijks goedkeuring kreeg. Vorig jaar kwam de nieuwbouw klaar en kostte f 900.000. Het was vooral de heer A. Mathijsen die de hartelijke gelukwensen van burgemeester Drijber in ontvangst mocht nemen. In 1931 (het jaar van de reorganisatie van de brandweer) was de huidige commandant onder commandant. De inspecteur van het brandweerwezen in het district Breda, de heer G. Kortus, onderstreepte het aandeel dat de heer Mathijsen heeft gehad in het tot stand komen van het nieuwe complex. Na hem werd nog het woord gevoerd door de comman dant van de Bredase brandweer, de heer Th. Rademakers De heer J. Tavenier bood het Mid delburgse korps namens de burgerij een t.v.-toestel aan en een geschenk onder couvert. [NACenVVAA. financiering en inruil mogelijk der I 1964-1965-1966 1966 SAAB 96 I MORRIS 850 SUNBEAM Alpine Sport I Cabriolet 1965 TRIUMPH Vitesse 6 VAUXHALLS Viva, 1965 1965 Victor de Ldxe5eiVli)67 VOLKSWAGENS WW"'300 1500 en Variant 1500 «J 1600 TL 1964-19^5-1966 DAFFODILS m. roldak 5-1966 N'S,U' Pnm f1"5-19*8 'a,1965 Tevens voorradig rtSme loo- sortering diverse inruil wagens. 1-1966 itan 5-1966 5-1966 21.00 uur (zaterdag; 9.30- 18.00 uur) (zondag; 12.00 - 17.00 uur) DOE BILT 030-62154'60409 Rijksweg Utrecht-De Bilt MOLENSCHOT 01601-224'421 Rijksweg Breda-Gilze-Rijen R AMSTERDAM 020-720840 station Havenstraat 12 bij Haarlemfle"*- sta SON binnenkort geopend, Jftuders tlie uit a.llerlei opvoedkun- dige werker» lezen dat je er met Hefde en gezond verstand alleen niet |omt, maar dat begrip voor het kind inleven in zijn gedaclitenwereld leker zo belangrijk zijn, dergelijke Sutlers kijken bezorgd en met een ge joel van onmacht naar het witte ge- llehtje van hun kind, dat stug zwijgt r school en de juf. „Ja meneer, hij we! een zesje verdiend, maar u Jéét toch, dat we de punten een Pje€tje drukken". Eén ding staat vast: volwassenen van nu moeten niet Jnger hun eigen rapporten van vroc als maatstaf hanteren. Daarop kon achten halen en als je steengoed 'Vas in een vak, stond er een negen p zelfs de glorieuze tien. Nu moeten p® leren dóór de cijfers heen te le ien met gevoel voor het trimester. Als de huidige cijfer-tactiek zo nut te is, zouden de leerlingen mogen peten, dat de punten wat lager staan kr wille van 'n plezierige aandoende Opgaande lijn. De kinderen móeten |®t zelfs beseffen om te voorkomen, Jat zij al vanaf de eerste of tweede pias een krampachtige gooi doen naar TO beter en nóg hoger. Het onder ras op de lagere school is bedoeld pja kinderen te vormen, niet om mi- latuur zenuwpatiëntjes te kweken COKS VAN EYSDEN UTRECHT (A.N.P.) De onderhan- delingsdclcgaties van de Landelijke Huisartsen Vereniging en het gemeen schappelijk overlegorgaan van zieken fondsorganisaties hebben In Utrecht na een vergadering die duurde van zeven uur donderdagavond tot half drie vrij dagmorgen, overeenstemming bereikt over de inhoud van een contract voor de periode 1967 tot en met 1970. Hier mee is een eind gekomen aan een con flict dat in zijn hevigste vorm al thans een half jaar heeft geduurd. In die periode heeft het re verschillen de keren naar uit gezien dat het con tact tussen artsen en fondsen zou wor den verbroken en dat de ziekenfonds verzekerden hun huisartsen zelf zouden moeten betalen. „Maar", zo zei dr. A. E. G. M. Weijen- borg, voorzitter van de onderhande- lirïgsdelegatie van de L.H.V. vannacht, „de redelijkheid heeft tenslotte gezege vierd". Het vannacht bereikte akkoord heeft van beide partijen concessie gevergd. Zo zullen voor wat het kostendeel van het abonnementshonorarium in de pe riode 1968 tot en met 1970 betreft, niet zoals de artsen wel en de zieken fondsen niet wensten nu als richt bedragen word enopgenomen, althans niet voor 1969 en 1970. Men is nu over eengekomen zo spoedig mogelijk te be ginnen aan een „kostengesprek" aan de hand van een enquête naar de werke lijke kosten van de huisartsen. Als dit gesprek voor 1968 niet kan worden af gerond, zullen de fondsen de artsen in dat jaar voor hun praktijkkosten ze ven gulden per verzekerde (1967: ƒ6,21) betalen; een bedrag dat dan later zo nodig al worden herien. z De belangrijkste concessie die de L.H.V. heeft gedaan, noemde dr. Weij- enborg het loslaten van de structuur van het rapport-Van der Ven en daar mee ook van de binding der huisartsen honoraria aan de ontwikkeling van de salarissen van de hoofdgeneeskundigen in overheidsdienst. Welke gevolgen de uitvoering van de voor vier jaren gesloten overeenkomst zal hebben voor de hoogte van de zie kenfondspremie, is nu nog niet te zeg gen. Vaststaat wel dat de ziekenfondsen in 1967 twintig miljoen gulden extra zullen moeten uitgeven voor de huis- artsenhulp. Voor dit bedrag zou de premie moeten worden verhoogd met 0,1 procent van de loonsom. Dit zou per 1 juli een verhoging van 0,2 procent noodzakelijk maken om voor het hele jaar op een gemiddeld van 0.1 te ko men. Met andere woorden: de vorige week door de ziekenfondsraad geadvi seerde premie van 6,8 procent zou 7 procent moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De woningstichting Volksbelang heeft plannen om in het uitbreidingsplan Dauwendaele 126 flat woningen (drie hoog) en 100 eengezins woningen te bouwen. Onder de flats zijn tachtig autoboxen- geprojecteerd. De totale stiohtingskosten zullen onge veer acht en een half miljoen gulden bedragen. De huur van de flats zal ongeveer 150, die van de eengezinshui- zen circa 170 gulden per maand bedra gen. De Algemene Woningbouwvereniging te Middelburg is voornemens om in het zelfde uitbreidingsplan 62 eengezinswo ningen te bouwen. De stichtingskosten van dit complex zijn geraamd op ruim twee miljoen gulden. De huurprijs van deze woningen zal rond 125 gulden per maand liggen. Burgemeester en wethouders zijn be reid om de geldleningen, die beide wo ningbouwverenigingen voor de uitvoe ring van hun plannen moeten sluiten, van gemeentewege te garanderen. De raad zal hierover binnenkort be slissen. (Vain onze verslaggeefster) VLISSINGEN Op zaterdag 8 april zal in het Sint-Josephziekenhuis in Vlissingen afscheid worden genomen van mevrouw R. M. van Dierendonck- Zeegers, beter bekend als „zuster Ro sa van de Bloedtransfusiedienst". Dit afscheid heeft plaats tijdens een propagandabijeenkomst van de Bloed transfusiedienst afdeling Vlissingen van het Nederlandsche Roode Kruis. De bijeenkomst begint 's middags om half drie. Op het programma staat o.a. de vertoning van de nieuwe Bloedtransfusiefilm van het Roode Kruis. Verder zal aan de donors, die daarvoor in aanmerking komen, de penning of plaquette worden uitge reikt. VLISSINGEN —Op het Dam-orgel van de Sint-Jacobskerk te Vlissingen nam Piet Broers*, de organist van deze kerk, donderdagavond met een orgelbespeling afscheid van dit orgel. Zoals men waarschijnlijk weet voldeed het instrument na de ramp in 1953, toen het veel schade door het zoute water opliep, niet meer. Mede door het rampenfonds, dat hiervoor een ton beschikbaar stelde, is het moge- iijk geworden door de firma Flentrop uit Zaandam een nieuw orgel te laten bouwen, dat 35 registers zal krygen. Piet Broerse besteedde er geregeld tijd aan om het orgel bespeelbaar te houden, maar het bleek hoe langer hoe meer ongeschikt te worden. Een afscheid met weemoed? Piet Broerse meent van wel. Zo'n twintig jaar heeft hij het instrument bespeeld. In 1968 hoopt hij (misschien met een aan- vangsconcert) het nieuwe orgel in ge bruik te kunnen nemen. Het spel van Piet Broerse is, dat bleek gisteravond weer overduidelijk, niet gebaseerd op goedkope effecten. Er is geen zweem van show in zijn spel. De „Prelude, fuque et variations" van César Franck waren er een voor beeld van. De organist kon zich in dit melancholieke werk geheel uitle ven, ondanks het feit dat de stemming van het orgel te wensen overliet- Een finale uit de eerste symfonie van Alexander Guilmant waarin Piet Broerse ook een staaltje van zijn tech nisch kunnen ten toon spreidde, be sloot het recital. Johann Pachelbel was vertegenwoordigd in „Was Gott tut. das is wohlgetan", een werk, dat men vaak op het repertoire van zangver enigingen tegenkomt. Het is een stuk met een groot aantal variaties, niet allemaal even belangrijk. maar het be luisteren zeker waard. Naast het werk van César Franck hebben we bijzon der genoten van de tweede Sonate van Felix Mendelssohn Bartholdy, die een perfecte uitvoering kreeg. Een Toccata en Fuga van Bach en een Cantilena van Rheinberger comple teerden dit afscheidsconcert. De tal rijke aanwezigen zullen ongetwijfeld de grote bekwaamheden van deze Vlis- singse musicus hebben bewonderd. ,A. L. (Van onze verslaggeefster) HEINKENSZAND De vereniging Onze Bibliotheek krijgt voortaan hon derd gulden subsidie- Het voorstel van b. en w. om de gebruikelijke subsidie te verdubbelen werd in de raadsver gadering aangenomen. De heer C. Del- lebeke (lijst Dellebeke) merkte op, dat hij de verdubbeling toch wel een hete sprongavond. Hij voegde er aan toe, dat de mensen toch ook radio en televisie ter afleiding hebben. Het leek hem daarom niet wenselijk zoveel geld voor de bibliotheek uit te trekken- Geen van de andere raadsleden on dersteunde zijn voorstel om de subsi die met 25 gulden te verhogen. Met burgemeester N. W. Eisen waren ze het eens dat een bibliotheek ook nog een andere functie heeft dan het uit lenen van boeken voor een paar uur- jes ontspanning- Een eenmalige subsidie van 75 gul den is uitgetrokken voor de organisa tie van de wielerwedstrijd voor adspi- ranten en nieuwelingen. De wedstrijd zal op 29 april worden gehouden. Besloten werd verder om de 500 gul- ADVERTENTIE) BABY-UITZET .Super Luxe' 113 stuks, met 48 Teddy luiers. Ruime aantallen in echt luxe samenstelling en toch maar 221,14. en door de premiezegels ƒ20, •-">i np uw Icbkantje. i St.Adriaansiraat GOES Wijngaardstraat (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Gistermorgen rond half vier zag een automobilist een man hall naakt over de Nieuwe Vlissingse- wag lopen. Hij waarschuwde de politie, die van de 27-jarige Souburger H. het verbaal te horen kreeg over twee jonge- mammen die zijn geld en een deel van zijn kleren hadden geroofd. De twee jongemannen, die uit Breda afkomstig bleken te zijn, werden even later op dezelfde weg door de politie aangehou den. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De mogelijkheid be staat, dat de plannen voor het Oost- burgse bejaardentehuis op het Ledel- plein zullen worden overgeheveld naar een terrein bij het „Grote Gat". Dit blijkt uit een nota, die het Oostburgse college van b. en w. heeft opgesteld naar aanleiding van vragen, gesteld door de heer J. Mijs (VVD) tijdens de raadsvergadering over de plannen voor dit tehuis. Het college verklaart in de nota tot HULST. Vanmiddag om half drie en zondag om half drie en half acht zal het Hulsterse jeugdcircus Reinardi zyn entree maken. Het programma, dat niet alleen yoor de jeugd interes sant zal zijn, wordt geheel verzorgd door kinderen uit Hulst. Ze koorddan sen, fietsen én jongleren, en er is zelfs een echte fakir bij. Reinardi treedt op in de gymzaal yan het lyceum, het inzicht te zijn gekomen dat plaatsing van het tehuis aan het Ledelplein een zaak van „te grote juridische problema tiek" kan worden, ook na de bouw van het complex. Mede in verband met het feit, dat zich voor de grond aan het Le delplein, waar volgens de huidige plan nen het bejaardentehuis moet komen, een aspirant-koper heeft aangemeld, die bovendien bereid is belangrijk meer te betalen dan voor het tehuis berekende prijs, stelt het college, dat verplaatsing van het gebouw naar het „Grote Gat" in overweging moet worden genomen. „Het economisch belang van de gemeente,' voegen b. en w. hieraan toe, „zou daar enboven met de beoogde vestiging in hoge mate gediend kunnen worden zonder de bejaardenhuisvesting te schaden." In antwoord op de vragen van de heer Mijs (die voor enige opschudding had gezorgd met zijn veronderstelling dat voor het tehuis aan het Ledelplein geen 3000 maar slechts 2000 m2 nodig zou zijn) merkte het college op, dat de of ficiële gegevens, volgens welke de op pervlakte 3000 m2 bedraagt, volledig be trouwbaar zijn. Eind vorig jaar werd besloten twee bouwblokken op en aan het Ledelplein met een gezamenlijke oppervlakte van drieduizend vierkante meter te verkopen aan de Stichting Be jaardenzorg in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het college is van mening, dat in dien de vleugel op het plein kleiner uit valt, er zal moeten worden nagegaan of een eventueel aangepaste oppervlakte moet worden overgedragen dan wel of de totaal beschikbare hoeveelheid grond dient te worden aangeboden. „Voor beide mogelijkheden kunnen re denen worden aangevoerd," voegt het college hieraan toe, dat verder in prin cipe van oordeel is, dat het hele be schikbare terrein in de twee bouwblok ken door de stichting moet worden overgenomen. Op deze basis is n.l. de prijs (2,4 ton) vastgesteld. Verder is het bestemmingsplan aan gepast aan de plannen voor het bejaar dentehuis op het Ledelplein. en - al dus het college „van deze door het architectenbureau en in het bestem mingsplan opgenomen oppervlakten is dus' uitgegaan". Hieruit concluderen b. en w„ dat van fouten of onjuistheden geen sprake kan zijn. „Informatie tevoren of na de raadsvergadering," besluiten zij met een terechtwijzing aan het adres van de heer Mijs, „zou opheldering hebben ver schaft. Er bestonden geen redenen om de vraag van de heer Mijs op deze de monstratieve wijze in een openbare raadsvergadering te stellen, zonder aan ons naar behoren gevraagde inlich tingen." (Van een correspondent) TERNEUZEN Op donderdag 6 april houdt de afdeling Zeeland van de Bond van Ouders van Spastische Kinderen in hotel Ambassadeur te Terneuzen een fo rumavond. Het forum wordt gevormd door mej. M. Schoonderwoerd, maat schappelijk werkster bij de BOSK, dr. H. Roebers, geneesheer-directeur van het Zeehospitum Zonneveld, dr. A. L. de Groot, revalidatiearts en de heren J. Overduin en C, de Blécourt, resp. hoofd van de Mytylschool Zonneveld en Ambténaar yan het maatschappelijk den die op de begroting onder de post Oranjefeesten staan, beschikbaar te stellen voor het Oranje-comité in ver band met de te verwachten geboorte van een prinsenkind en de viering van koninginnedag. Aan het begin van de vergadering deelde de burgemeester mee dat het schetsplan voor de bouw van een nieu we openbare school door de inspecteur van het lager onderwijs is goedgekeurd. Een schetsplan voor een dorpshuis is in de maak. Naar aanleiding van de ze nieuwbouwplannen werden vragen gesteld over de behuizing van het gym nastiekonderwijs. Over het algemeen was men van mening dat bij het ont breken van een gediplomeerde kracht voor het geven van gymlessen een kostbaar nieuw gymnastieklokaal niet wenselijk is. Misschien, zo vraagt het college zich af, kan een klein sport halletje, dat vele mogelijkheden kan bieden een oplossing betekenen? De gedachte van 't college gaan, zij het dan nog heel voorzichtig, in deze rich ting. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN Met de verschij ning van een „congreskrant" wordt van ochtend in „Het Zilveren Schor" bij Arnemuiden een vierdaags congres af gesloten, dat de Nederlandse school pers tot onderwerp had. De krant is in de afgelopen nacht gedrukt en werd samengesteld door acht van de 52 aan het congres deelnemende en uit het hele land afkomstige schoolkrantredacteuren. De organisatie van de studiedagen be rustte bij de Nederlandse Schoolpers Unie. De deelnemers zijn woensdagochtend in „Het Zilveren Schor" aangekomen, Die dag kregen zij een demonstratie met een stencilmachine en 's avonds werd door Bert Schierbeek een lezing gehou den over „creativiteit en kunst". De volgende dag stond geheel in het teken van „het dagblad". Na een inlei ding door de heer G. A. de Kok over het dagbladwezen wierpen de 52 school bladredacteuren zich actief op de lay out van een krant. Hiertoe kregen zij mappen ANP-telexcopy, aan de hand waarvan zij een voorpagina moesten sa menstellen. De heer C. W. Keuken, inspecteur bij het Utrechtse korps gemeentepolitie, hield donderdagavond een causerie over „politie en jeugdproblemen". Tijdens de hierop volgende discussie werd uiter aard het provo-probleem uitvoerig be sproken. Gistermiddag werd de gehele middag gewijd aan een bespreking van' de mo derne spelling. Dit geschiedde aan de hand van een uiteenzetting van de heer J. Berits, voorzitter van de „Verenéging voor Wetenschappeleke Spelling". Wil lem de Ridder en Marjolein sloten met een bespreking van de Nederlandse tie nerbladen de studiedagen af. VLISSINGEN „Een gemiste kans" zei de heer Joustra tijdens de raadsver gadering in Vlissingen, wanneer niet wordt besloten het gemeentewapen van Vlissingen te veranderen. Zoals bekend hebben b. en w. de Hoge Raad van Adel te Den Haag hieromtrent advies ge vraagd. Met de heer Joustra spraken verschillende andere raadsleden hun teleurstelling erover uit, dat er van de zijde van b. en w. geen voorstel tot wij ziging is te verwachten. De redenering van de Hoge Raad over de roemvolle geschiedenis van Vlissin gen vonden verschillende raadsleden weinig overtuigend. De heer Joustra meende o.a. dat hij de herindeling van Vlissingen van een grotere importantie vindt dan historische gebeurtenissen als de verspreiding van de Spanjaarden. De heer De Leeuw stelde voor de wapens van Souburg en Rilthem een waardige plaats in het gemeentehuis te geven: „opdat ze niet in de vergeethoek raken". De heer Sinke was blij met het ant woord van b. en w. De motivering ech ter legde hij naast zich neer. Hij noem de het wapen een symbool van zelfstan digheid. Aangezien de zelfstandigheid van Souburg en Ritthem verleden tijd is, vond hij het beter de gemeentewa pens een eervolle plaats t'e geven naast andere historische stukken Burgemeester Kolff benadrukte in zijn beantwoording dat Vlissingen is blijven bestaan en er het grondgebied van twee voormalige gemeenten aan is toegevoegd. Verder zei hij niet zoveel waarde te hechten aan het feit of er nu woidt gesproken over een samenvoe ging van gemeenten of over een nieuwe gemeente. Verder wees hij er op dat het VIïssmgse wapen altijd een bijzondere plaats m Zeeland heeft ingenomen. Onlangs las ik in Dagblad De Stern, dat men in Leiden op aanraden van een wethouder aan een grote schoon maak was begonnen. En met succes. Hoe anders is het hier bij ons in Oos terhout. De ophaaldienst van huisvuil leegt wel de emmers, maar neemt verder niets mee. Dat heeft de ge meente in een advertentie in De Stem bekend gemaakt. Vuil dat niet in de emmer kan, moest men laten halen en de gemeente hoopte dat er dan een eind zou komen aan het stor ten van vuil op allerlei plaatsen. Maar daar is niks van terecht gekomen. Nog erger dan ooit tevoren wordt van alles zo maar weggesmeten. Van la nen, paden en wegen, van sloten en greppels, van onbebouwde terreinen, van polder, bos en hei, zelfs van plant soenen worden vuilnisbelten gemaakt en overal kun je oude matrassen, oude stoelen en ledikanten, dozen, kisten en kratten puin, afbraak en af val enz. vinden. Als dat zo doorgaat zal Oosterhout in korte tijd bevuild en vervuild raken en een grote vuilnisbelt zijn. Waarom niet zoals in de nabije plaatsen een aparte wagen laten rij den die het vuil dat niet in de emmer kan, meeneemt. Wat in Raamsdonks- veer, Geertruidenberg, Loon op Zand enz. enz. kan moet hier toch zeker kunnen. OOSTERHOUT J. A. Naar aanleiding van het ingezonden stukje Bromfietsers het volgende. Het is niet waar dat de politie in Chaam op bromfietsen rijdt. Deze rijdt name lijk op lichte motorrijwielen. Indien u goed kijkt, dan zult u zien, dat deze door u genoemde „Bromfietsen" niet zijn voorzien van een gele plaat, doch wel van een kenteken, hetgeen inhoudt dat het geen bromfietsen doch motor rijwielen zijn. Met deze lichte motor rijwielen mag dus in de bebouwde kom 50 km per uur gereden worden en bulten de bebouwde kom zijn deze niet aan een maximum snelheid gebon den. Dit laatste natuurlijk als er geen maximumsnelheid staat aangeduid. Als men ergens over schrijft moet men weten waarover men schrijft. De postcommandant dei rijkspolitie te Chaam F. Schutte Na het artikel „Kerk in beweging" gelezen te hebben, geschreven door dr. Alfred v. d. Weijer ofm cap., dacht ik te rug aan een onenigheid tussen Itali aanse autoriteiten en het Vaticaan in 1965, waarbij enkele interessante aspec ten betreffende een tot dusver zorgvul dig bewaard geheim aan het licht zijn gekomen de rijkdommen van de rooms-katholieke kerk. Dr. Alfred van de Weijer stelde o.a. in bovengenoemd artikel de vraagZou de kerk niet met meer recht tegen de staten kunnen zeggen, dat zij hun over tollig bezit moeten afstaan aan een we reldfonds. wanneer zij zélf begon met aan dit fonds een aanzienlijk deel van haar eigen overtollig bezit te schen ken Het is een vraag, die wij met vrijmoedigheid stellen, omdat wij we ten, dat het kerkelijk bezit voor velen een bron is van ergernis. Niemand weet hoe het er precies mee staat, niemand kan zich aanmatigen, een oordeel te vellen. Maar vragen staat vrij." Nu dan mijn vraagZou het kerke lijk bezit te hoog of te laag zijn ge schat in het zondagsblad Parade, van 23 mei 1965. waarin stond: „Haar effec- tenoortefeuille wordt geschat op ruim 20* miljard, terwijl de effectenporte- feuille van de kerk van Engeland on geveer 2 miljard waard is. Het Va ticaan is een internationale financiële macht, die gebruik maakt van de dien- rten van bankiers als de Rothschilds, Hambros, Samuel Montagu en de Mor gan Guaranthy-groep in dit land (de V.S.).... Haar totale rijkdommen in de vorm van onroerende goederen, kunst schatten, enz., worden door geen enke le andere kerk overtroffen." Briefschrijver gelooft zelf dat de Va ticaanse financiële reus alleen onder doet voor de 2 machtsblokken de V.S. en de USSR. Het wachten is op de pro fetische daad van de kerk Bergen op Zooom A. v. d. Heuvel (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG Mr. J. van Aart sen, Zeeland commissaris van de ko- njngin zal op vrijdag 14 april de offi ciële openuig verrichten van het nieu we gedeelte van het Middelburgse gasthuis. Aan deze plechtigheid gaat een bijeenkomst in de schouwburg vooraf, die om 2 uur begint. En Mammies nieuwe vriendje komt volgende week weer spelen

de Stem | 1967 | | pagina 5