ONZE PUZZEL COMM Ten toonstelling toont de mens Van top tot teen WETENSCHAPPELIJKE SPEURDERS, TOERISTEN, MAAR NESSIELAAT ZICH NIET VANGEN DOLFIJNEN. Niet onaantasl Middelen Nog geen sl< n PEILINGEN EILINGEN peli i' ;en peilingen peilingen »pl DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 APRIL 1967 Ook elders Mysterie-Loch Niet „uitgevonden" Ik heb het acht maal gezien Vangpremie Duur onderzoek monster van loch ness houdt niet verblijven alvorens weer naar de diep» te terug te keren. Tim Dinsdale van de Jarlc heeft meegedeeld, dat hij op het Loch een voorwerp heeft gefilmd, dat „zo goed als zeker leefde, vier tot ruim vijf me ter lang was, één meter hoog en twee meter breed" en dat dit „zich voortbe woog met een snelheid van tien kno pen. Loch Ness is ruim 38 km lang en ongeveer 1.6 km breed. De gemiddelde diepte is 150 meter. Dit is tweemaal zo diep als de gemiddelde diepte van de Noordzee waarin het Loch via de rivier de Ness aan zijn oostelijke zijde uitmondt. Het wordt gevoed door vijf rivieren en 50 bergstromen. Er ligt zelden sneeuw in de buurt van het Loch en de temperatuur wijkt zomer en winter weinig af van 42 graden Fahrenheit. Het meer is over zijn gehele lengte bevaarbaar voor boten tot ongeveer 42 meter, die de toegangssluizen aan bei de einden kunnen passeren. Dagelijks gaan er vijf of zes motorvisserssche pen door en het ronken van de moto ren houdt het monster onder water. Hooglanders in de nabijheid zeggen dat het Loch bodemloos is en door een netwerk van onpeilbare uithollingen in verbinding staat met de zee, maar daar is geen enkel bewijs voor. In feite ligt het meer ongeveer 18 meter boven de zeespiegel. Volgens geologen ls het evenwel een bewezen feit, dat Loch Ness tot voor ongeveer 5.000 jaar een zee-arm was. gelijk een Noorse fjord en men be weert, dat wezens, overeenkomende met Nessie zijn waargenomen in drie Canadese meren (Okanagan, Manitoba en Winnipeg) twee Zweedse meren (Storsjo en Vaner) vijf Ierse loughs en nog vijf andere lochs in de Schotse hooglanden. Elk van deze meren, Zegt men, komt overeen met Loch Ness en alle zijn zeefjorden geweest tot tussen het einde van de ijstijd en een tijdstip 5.000 jaar geleden het peil van het land steeg. De theorie van Skelton is, dat ae voorouders van Nessie vreedzaam za ten te eten aan de rand van een gletsjer, toen het land omhoog kwam en hen van de zee afsloot. Hij denkt dat zij in leven zijn gebleven dank zij de omstandigheid dat de omgeving en het voedsel goed voor hen bleken. Men neemt aan, dat Nessie en soort genoten thans hoofdzakelijk leven van Loch-Ness-paiingen, die vaak twee me ter lang worden. Waarom ls het zo moeilijk met alle hulpmiddelen van de moderne weten schap het wezen te identificeren en te bestuderen? Het water van Loch Ness is tot een zekere diepte donkerbruin door de fij ne veendeeltjes die er in drijven. Dat maakt de gebruikelijke methoden van onderwateronderzoek volgens de des kundigen vrij hopeloos. Waarneming vanuit boten is moei lijk door de grote diepten en de beken de angst van het dier vpor lawaai, waarvoor het onderduikt. Om dezelfde reden is waarneming met vliegtuigen en helikopters niet mogelijk. „Alleen een ballon, drijvende boven het loch, zou misschien bruikbaar zijn, maar dat zou teveel kosten", zegt Skelton, Van dieptepeilingen moet worden af gezien omdat de zijkanten van het meer te steil zijn en er teveel tempe- ratuurproblemen zijn dan dat sonar iets zou kunnen bewijzen, zegt het In vestigation Bureau. En er is geen reden, waarom het loch afstand zou doen van zijn doden. De zijkanten zijn steil, de bodem gaat schuil onder een dikke laag modder, er zijn geen getijden om lijken van'do de monsters te doen aanspoelen. Elke poging om Nessie levend te vangen zou het wezen kunnen verwon den of doden. Bovendien geniet het monster sinds 1934 wettelijke bescher ming. Maar ondanks al deze moeilijkheden zal deze lente in het kamp aan het meer zoals gewoonlijk worden gewerkt. David James wil een internationaal symposion van waterbiologen organi seren om alle gegevens te schiften ep te bespreken wat de eerstvolgende stappen moeten zijn. Men heeft o.m. voorgesteld, afgerichte dolfijnen uit Miami (Florida) naar Loch Ness te brengen om de monsters uit hun diep gelegen schuilplaatsen op te jagen. James hoopt, dat hij eens zal te we ten komen of het monster van Loch Ness vis, vlees of niet meer dan «en hersenschim ls. Hor. 1. volksnaam voor de kauw, 3. vermaning (ZN), 9. pers. voornaamw., 11. bergweide, 13 plaats in Utrecht, 14. hond. 15. zuiver, 17. biersoort, 18. hei lige taal der Boeddisten, 19. akker, 21. aantekening, 23. telwoord, 25. rivier in Italië, 27. bekende afkorting. 28. scheik. element (afk), 29. optelling, 31. boom, 33. bosgod, 34. stok bij 't kaartspel, 35. de hoofdstroom van W. Voor-Indië, 38. viskaar, 37. sluiskolk, 39. plaats voor duiven, 41. spil van een wiel, 42. lengte maat (afk), 44. lidwoord. 46. scheik. element (afk), 47. water in Limb., 49. soort van kraai, 51. voorkeur, 53. meis jesnaam, 55. kleur. 57. voorvoegsel^ 58. loods (ZN), 80. water in Z.H., 61. sint (afk), 62. ooievaar met prachtige staart veren, 63. voorzetsel. Vert. 1. geraamte, 2. biersoort, 4. af nemend getij, 5. voorlichting, 6. pa troon, 7. lichaamsdelen, 8. voegwoord, 9, niet dicht opeen staande, 10. jonge hoen, 12. gierst, 14. knaagdier, 16. hou ten bakje, 18. stronkje, 20. ontkenning (Eng) 22. voorvoegsel, 24. waterlelie, 26 oude lengtemaat, 28. grondslag, 30. ei land in de Ierse zee, 31. gewicht. 32 verkeerd. 33. inde grond gegraven diep te. 36. sloep v. e. zeeschip, 38 overblijf sel bij verbranding, 40. stad in Z.H42 blauwe boerenkiel, 43. voornaamw.. u muzieknoot, 45. achting, 47. voordel 48, zonderling, 49. zijtak Donau. 'I heks, 52. boomloot, 54. spoedig, »l uitroep, 58. foei, 59.term bij het w| sen (afk). OPLOSSING Hor. 1. op. 3. bedeesd, 9. do. II. j 13. model, 14. are, 15. klap, 17. eet,11 prei, 19. stee], 21 stram, 23. Ot. 24. Jl 26. To, 27. pi 29. berk, 31. dok, Jl leek, 35. R. O., 36. Oerle. 38. el, Jl dank, 40. ader, 41. mi, 42. Segre, "I dm, 46. mank, 48. Noë, 49. deer,'-l An, 52. r.o., 54. do, 55. L.K., 56. 0*1 59. Lento. 16. Cham, 62. ere. 64. kijl 66. Eem, 67. slier, 69. kip, 70. Lt, I matador, 72. Ee. Vert. 1. ork, 2. palster, 4. Em, 5. 6. E'de, 7. eens, 8. s.l., 9. drempdjl oei, 12. mat, 14. ara, 16. Perk. 18, K'l 20. Ee, 22. t.t., 23. Ob, 25. por. 2>tl 30. Rodin, deken, 32. klare, 34. j 36. ons, 37. Ede, 41. manchet, 48- (V1 45. melodie. 46. ma. 47. krem, 49. D«3I 50. R.K., 53. om, 54. de, 57. ram, "I eelt, 59. leed. 60. tak, 61. cel, 63,-®! 65. Epe, 67. sa, 68. r.o. (Van een DEN HAAG „Jaren gei tische auteur en dichter, F. het refrein luidde: „Die Par sproken kan een communist dat ontkent, moet de partij woorden richt F. Baruch tot 2 freintje „de partij heeft altij lijdenis in zijn mond. Het is Baruch richt deze beschuldiging het adres van de Communistische tij Nederland. De partij die hen 1964 schorste uit haar dagelijks stuur, hem vorig jaar royeerde het jaar daarvoor ontsloeg als dacteur van haar orgaan De W heid, van welke krant hij jaren zelf hoofdredacteur is geweest. Geen wonder, zal men zeggen, een man als Baruch beschuldigt gaat rondslingeren. Er zelfs een boek aan wijdt: „Links af/naar ree Een boek waarin de CPN wordt schilderd als sectariseh, onserieui stuurloos, waarin gelijkhebberij, soonsverheerlijking, tweeslachtig «n dadenloosheid de CPN we aangemeten. Toch, Baruch is niel verongelijkte jongen, die terugsch Baruch is in „Links af/naar ree zelfs amper de man die zich ré vaardigt. Baruch wil waarschu' van lawaai INVERNESS (AP) Het monster van Loch-Ness bestaat. Dat zeggen ten minste de deskundigen. Het is zelfs mogelijk, dat er een hele kudde van die lelijke beesten diep in het donkere meer huist. Het beroerde is alleen, dat zelfs de deskundigen het er niet met zichzelf over eens kunnen worden, wat voor wezen het precies is. Het kan een cephalopod zijn, dat is een octopus of een pijl-inktvis en het kan ook een gastropod wezen, dat is een reuzen-zeeslak. Prof. Roy Mackal, assistent voor de biochemie aan de universiteit van Chicago, die menig uur in het meer heeft zitten turen, helt over naar de mening, dat het monster van Loch-Ness een ongewervelde overgang tussen beiden is. werkers melding van vreemde beroe ringen in het water. Alex Campbell, de waterschout van Fort Augustus, noemde het wezen in het water wat het dan ook was „Het monster van Loch Ness" en die naam hield het Wat lange tijd een plaatselijke legen de was geweest werd een internationa le, maar sommigen vroegen en vragen zich af, of hier wel werkelijk sprake is van een legende. In de dertiger jaren luidde de theo rie, dat schokgolven, veroorzaakt dooi het opblazen van rotsgesteente langs de oever van het meer, zich diep in het water hadden voortgeplant en het monster naar boven hadden doen ko-' men. Circuseigenaar Bertram Mills, die goede zaken rook, bood 200.000 gulden aan wie Nessie levend te pakken kon kragen, maar Nessie, ofschoon niet bang voor publiciteit, moet niets heb ben van publiek en hield zich op een afstand. Ook van andere commerciële kanten toonde men belangstelling. Komische prentbriefkaarten met het monster er op vonden en vinden te Inverness gre tig aftrek by de toeristen. Het monster werd op zandgebak gestempeld en de Inverness Unionist Association maakte het tot haar mascotte. De hooglanders ontkennen niet, dar het monster het zomertoerisme bevor dert maar zij ontkennen verontwaar digd, dat zij het hebben uitgevonden. Als men hun vraagt, waarom Nessie juist in augustus, de drukste vakantie- Het Loch Ness, met of zonder monster, een aantrekkelijk stukje Schotland om er een vakantie door te brengenEn mocht u het mon ster vangen, s.v.p. melden in het kamp. Het Nederlandse parleme aan kan, niet gauw n> tuurlijk tot stand op b| afspraken over program, kaartenhuis ineen pleegt te! toornd wordt. Bij deze kabinetsformatie is s' sentijds heengaan van een ,1 ben voor het hele kabinet. Het is onverantwoord, dat beduchtheid voor de politiek kan het land meer schade be Deze kwestie speelt overiger gezagsdragers in Nederlanc heel wat gemeenten en pr stuurskracht zouden winnen, minder beoordeeld zouden maar meer en dan konsi het bedrijfsleven laat gelden Clem Lister Skelton, technicus m vaste dienst van het Loch Ness Phe nomena Investigation Bureau Ltd. een organisatie van geleerden en vrij willige waarnemers, die proberen „het ding" te identificeren en zijn gedrags patroon te onderzoeken, heeft het mon ster naar zijn zeggen vaker dan wie ook gezien. Skelton beweert, dat dit acht keer het geval is geweest laatstelijk in januari. „Ma-r ik heb dan waarschijn lijk ook vaker dan wie ook naar dat ellendige meer zitten kijken", zegt hij. Toen wij Skelton, een magere zacht sprekende Engelsman, in zijn winter verblijf in het Glen Urquharthotel op ongeveer 30 km afstand van Inverness opzochten, zat hij voor zijn raam naar het meer te kijken. Achter hem loeide een groot houtvuur onder de school steen. Het was koud buiten, de regen was opgehouden, maar laag hangende wol ken dreven nog langs het uitspansel en verduisterden de heuvels. De opper vlakte van het meer was zo glad als een spiegel. Het leek een goede dag voor monstertjekijken. „Precies de weersomstandigheden waar „Nessie" van houdt geen rimpeltje in het water" zei Skelton. Hij noemt het gedrocht „Nessie" en dat doen alle mensen van het Pheno mena Investigation Bureau. Skelton zelf lijdt zwaar aan monster koorts. Zijn donkerblauwe das vertoont een in zilverdraag geborduurd veelbul- tig ondier. „Dat is mijn Moby Dick", zegt hij met een verontschuldigende glimlach. „Maar de kansen om het monster te zien te krijgen zijn niet erg goed. We hebben het de laatste vijf jaar gemiddeld eenmaal per 350 man uren observeren gezien. Uit de aard der zaak weten we niet, of we altijd hetzelfde exemplaar zien". Skelton acht het mogelijk, dat zich een kudde van wel 20 of 30 van die wezens in Loch Ness bevindt. „We hebben binnen de grenzen van dit Loch een van de grootste wezens van de wereld en we weten niet wat het is", zegt hij. „Dat is prikkelend, het is opwindend en het maakt je ra zend". De foto's van het monster die voorhanden zijn, munten niet uit door duidelijkheid. Deze is van een Londense journalist', die er ook niets beters van wist te maken. „Nessie" is nu eenmaal een sluw monstertje. De steeds meer t<] een radicale aan tijd heeft een kr| bliceerde encycliek Zoals destijds Rerum lingen ingang hebbe aanzet zijn voor een In „Populorum Progress schaal bij te dragen werken aan een meer] ledereen kent dit pro! De rijke landen hebb maar zij missen de md Paus Paulus wijst op dl wapeningswedloop wel aan de arme landen. mogelijkheid niet irrië< hoop geven, als zij zc vermindering van hun I lingshulp. Overigens v tief kunnen nemen? Paus Paulus heeft verder fonds, dat ingezameld, commentaar op deze er een dergelijk fonds zeil caan hier het goede vol doen. De R.K. kerk wor caan. Er is ook een Nede Nederlandse katholieker onder een goed voorbg s het gisternacht ges lot satie een slotakkoord?! wij durven dat niet gc De huisartsen hebben, de basisakkoorden van zouden wijken, toch we op het stuk van hun ho: reikt is, althans voor he beitjes. De vaste uitkerinc ingeschreven patiënt, zal bedrag van zeven gulder kenfondsorganisaties zich teren omtrent de werkel| praktijk. Dit houdt enerzijds in, dal van de commissie-Van de hetgeen het verlies van i de artsen betekent. Ande de ziekenfondsen en hun zullen komen als de com! Met andere woorden: de a zelf de argumenten zullen stadium van de onderhaif hebben uitgespeeld. Het is te hopen, dat er sp gezet, want het akkoord wen als een eindresultaat, trent de toekomst, waarbi Haartooi van een Jong Bété-meisje (Ivoorkust Afrika). Iona, die in 565 de eerste te boek ge stelde waarneming heeft gedaan, heeft het monster een uitbrander gegeven, omdat het een van zyn volgelingen had aangevallen. „De heilige man gaf een luide schreeuw en beval het beest te rug te keren in de diepten waaruit het gekomen was" meldde de kroniek schrijver. En het monster was beleefd genoeg om te gehoorzamen. ,,Geen wonder", zegt Skelton. „Nes sie is altijd overgevoelig geweest voor lawaai. Het is bekend, dat het dier is ondergedoken na het dichtslaan van het portier van een auto of als kinde ren schreeuwden op de oever". In 1527 heeft een zekere Duncan Campbel een veel angstwekkender ge beurtenis verhaald dan de brave abt. „Een verschrikkelijk heest", schreef hy, „klom het water uit en doodde drie mannen op de oever met een klap van zyn staart". Sommige aan het bureau verbonden personen denken dat het wel tien jaai kan duren voor het geheim van Loch Ness wordt ontsluierd. Het project heeft tot nu toe 200.000 gulden gekost en verslindt 40.000 gulden per jaai. De gelden komen uit contributies en schenkingen. Voor 2000 gulden kan men voor het leven lid van het Loch Ness Phenomena Investigation bureau worden. Voor een contributie van 60 gulden is men een jaar lid. In beide gevallen krijgt men net zo'n das als Skelton met een embleem van het monster. Van midden mei tot oktober worcrc ln een zomerkamp van het bureau te Achnahannet, ruim drie km ten zuiden van Urquhart Castle, voortdurend de wacht gehouden door groepen van acht vrij-willigers van het bureau. Het meer is daar op een punt op on geveer 200 meter afstand van de oevei het diepst en het is de „monsterpias" bij uitstek. De waarnemers, die ln ploegen wei- ken, zijn uitgerust met plattegronden van het Loch, veldkijkers en filmcame ra's met tele-lenzen en andere hulp middelen. Zij registreren alles wat in het Loch beweegt of het nu een boot is of een aalscholver een van zijn positie, zijn richting en het tijdstip van waarneming. De films worden voor interpretatie toegezonden aan het Joint Air Recon naissance Centre (Jaric) van het mi nisterie van landsverdediging. De mensen zyn niet altyd sceptisch gestemd geweest over wat in Loch Ness leefde. St-Columba, abt van maand, zo vaak wordt gezien, zeggen zij dat dit alleen komt doordat er dan meer mensen zijn om naar het diei uit te kijken. En degenen, die het monster hebben gezien, maken er nooit grapjes over. Een gezien advocaat te Inverness, helemaal niet iemand om dingen te zien, die er niet zijn, gaf de volgende beschrijving van het donker gekleurde voorwerp, dat hij in het meer had ge zien: „Ik zag een hevige beroering in het water en vervolgens verscheen iets, dat op een nogal brede periscoop leek en bewoog zich van rechts naar links". Er zijn geen onderzeeërs m Loch Ness. Aan mensen, die echt denken dat zi] het monster hebben gezien, wordt ver zocht, zich onmiddellijk te melden bij het kamp van het Investigation Bureau aan de oever van het meer en daar een formulier met 44 vragen te beant woorden. Deskundige waarnemers hebben de tot dusver verkregen resultaten ge classificeerd als 30 procent waarschijn lijk, 20 procent goede waarnemingen en 50 procent „andere verschijnselen" Gewoonlijk is al wat boven water wordt gezien een kleine kop, een lange bek, en een grote bult, maar dat is voor de meeste amateur-waarnemers voldoende. Uit de waarnemingen in de loop der jaren kan men volgens James afleiden, dat zich een gedragspatroon begint te vormen. Hij merkt op, dat het monster in het grootste gedeelte der in 1966 waargenomen gevallen „plat en kalm aan de oppervlakte" kwam. Hij meent dat men daaruit zou kun nen opmaken, dat een periode van warm, mooi weer een of meer exem plaren naar de oppervlakte kan lokken en dat ze daar dan uren of zelfs dagen Door de eeuwen heen is de niet ge- identificeerde bewoner van het Loch afwisselend beschreven als „een wa tergeest" „een grote waterstier" en natuurlijk ook als „een zeeslang". Het begon vaak gezien te worden in het begin van de 18e eeuw, toen Geor ge Wade de eerste bestrate weg langs de oever van het meer aanlegde in het kader van het streven van de re gering om de oorlogvoerende clans van de hooglanden tot rust te brengen. In de dertiger jaren maakten weg- (Van onze correspondent) AMSTERDAM De mens, waar ook ter wereld, biykt er behoefte aan te hebben, iets toe te voegen aan het natuuriyke gegeven van zyn lichaam. Hy hult het in kleding en behangt het met sieraden. Hy be schildert de onbedekte lichaamsdelen ofwel hy tatoeeert ze. Zelfs worden hoofd en voeten geheel vervormd om gewenste effecten te verkrygen. Dit feit, dat in alle cultuurpatronen, by alle klimatologische omstandig heden, onder welk sociologisch re gime ook waarneembaar is, heeft de inspiratie geleverd voor de grote zo- mertentoonstelling, waarmee het tro peninstituut te Amsterdam het sei zoen 1967 tot een leerzaam succes hoopt te maken. De expositie heet toepasselijk van „Top tot teen" en tracht de vraag te beantwoorden: wat is de nood zaak, die de mens ertoe drijft, pijnlijke behandelingen te ondergaan bij kleur- of littekentatouage en zo veel tijd te besteden aan zijn opmaak. In de eerste plaats aldus een van de conslusies omdat hij zich moet beschermen tegen zijn natuui- lijke omgeving. Zijn kale, groten deels onbeschermde huid vormt geen sneeuw en ijs. Van het dier neemt hij dan ook het bont over om een isolatielaag te scheppen. In het hete, droge klimaat daaren tegen, zoals bijvoorbeeld in de woes tijngebieden heerst, hult hij zich in wijde, loshangende kleding, waar tussen zich isolatielagen van lucht vormen tegen de hitte. Het vochtige, warme klimaat van de tropische regengebieden op zijn beurt vereist den voor het lichaam, zodat de man maximale uitwasemingsmogelijkhe- daar zich zo weinig mogelijk kleedt. Daarbij blijft het niet. Behalve het klimaat bedreigen ook distels, door nen, scherpe stenen, heet woestijn zand en ijzige sneeuw, slaande tak ken en puntige boomstronken het menselijk lichaam met zijn dunne en kwetsbare huid. Schoeisel biedt hiertegen enige bescherming en kan daarnaast nog het gaan in mul zand en over modderig terrein vergemak kelijken. Is dat alles? Nee, zegt de expositie in het Tropenmuseum. De mens wil ook nog bedekken, wat anderen niet mogen zien. Hij wil zichzelf aantrek kelijk maken. Hij wil iets over zich- zelf vertellen. Het uiterlijk blijkt dik wijls een herkenningsteken te zijn, zowel voor groepsgenoten als voor buitenstaanders. Binnen dit algemene patroon treden weer variaties op als gevolg van persoonlijke smaak, rijk dom en sociale status. Zo kleden mannen en vrouwen zich niet gelijk. Verschil in leeftijd wordt onder scheiden naar kleuren, model van kleding en tooi. De gehuwde staat maakt men dikwijls kenbaar door be paalde sieraden, een aparte hoofd- sier of speciale kleding te dragen. Religie plaatst de gelovige weer in een eigen groep, die zich naar kle ding en versiering dikwijls onder scheidt denk aan de soutane en de uniformen van het Leger des Heils, om bij huis te blijven. Dan zijn er nog de gelegenheden bin nen het leven van de* individuele mens, binnen zijn eigen gemeen schap, die van groot emotioneel be lang zijn. Hij kleedt en tooit zich dan met extra zorg en met een speciale bedoeling. In deze categorie vallen allerlei inwijdingsplechtigheden, hu welijken, begrafenissen en andere ce remoniën, maar bijvoorbeeld ook de oorlog. Het gaat er daarbij steeds om, de situatie, waarin men zich be vindt, duidelijk kenbaar te maken en hetindividu of de groep, die het middelpunt vormen, te onderschel den van degenen, die er niet bij be trokken zijn. Dit was vroeger zo, dat is niet anders geworden, al is in het moder ne cultuurpatroon een streven naar eigen stijlen, waarbij tradities en nieuwe inzichten bijdragen tot een evenwicht, dat er eerst niet was. Zo leidt de expositie in het Tropen museum uiteindelijk tot de conclusie, dat er meer uitdrukking komt van het besef van eigenwaarde, naar ma te de wereld sneller verandert.

de Stem | 1967 | | pagina 14