Nederlandse kiezer denkt negatief over overheid 0*0 C gold gold 19ct. Vredespoging van Ceylonese premier had geen succes o zegt: politie verricht werk uitstekend 70% wil belastingverlaging Griekse regering treedt af geeft u dit Autoriteiten voor overleg kalfsvlees naar Rome SPD. zonder koppen Xappersacademie tegen alle parkeerzorgen nieuw extra licht Valse bruggen in TV- Vietnam 9 VAN SEROOSKERKE F.1900r VAN ELISABETH BAS Polilie Geloof Werkloosheid Tweede Kamer Boeren D'66 Wisselaars Bijbel KVP Geldbelegging gespreid risico geeft meer zekerheid Met roken ophouden is gemakkelijk geworden en brengt ƒ550,- op Dennis Ook periodieke keuring tweede hands auto's AFLEIDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 31 MAART 196? «fi f ADVERTENTIE ATHENE (A.P.) Ioannis Paraske- vopoulos, de interim-premier, die aan gewezen was om Griekenland voor te bereiden voor de verkiezingen in mei, Is gisteravond afgetreden na een ge schil over de onschendbaarheid van parlementsleden voor gerechtelijke ver volging. Onder de huidige wetten zal de on schendbaarheid vervallen voor een pe riode van 17 dagen tussen de ontbin ding van het huidige parlement en de verkiezingen van een nieuw. Een crisis, die leidde tot het ontslag van Paraske- vopoulos, ontstond over een stap om dit te veranderen en elk hiaat weg te ne men. De wijziging werd voorgesteld door de voormalige premier George Papan dreou, wiens zoon. Andreas, een afge vaardigde, vervolgd kan worden als hij zijn onschendbaarheid verliest. Zelfs tijdelijk. George Papandreou is de leider van de Centrum-Uniepartij, de grootste in het parlement en zonder haar steun kan Paraskevopoulos niet regeren. De officier van justitie van Athene heeft gedreigd Andreas Papandreou te vervolgen onder beschuldiging van hoogverraad in verband met de orga nisatie ASPIDA (schild) genaamd. Gisteravond kwam het plotseling in het parlement tot een geschil tussen de Centrum-Uniepartij van George Papan dreou en de rechtse Nationale Radicale Unie (ERE). De Centrum-Unie stelde een amende ment voor op een voorgestelde nieuwe kieswet, waardoor afgevaardigden on schendbaar zijn totdat de verkiezings uitslagen officieel zijn. De ERE ver zette zich hiertegen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het Nederlandse volk heeft niet de minste behoefte aan een Neder, landse De Gaulle en ook niet aan een republiek. Het hecht grote waarde aan het parlemen taire stelsel, maar het is allerminst tevreden over de wijze waarop ons politiek systeem werkt en deze ontevredenheid openbaart zich op tal van wijzen. De helft van het electoraat is het ermee eens, clat de kiezers voortaan niet alleen de kamerleden, maar ook de minister-president moeten kiezen. Ruim drievijfde wenst, dat over sommige vraagstukken gestemd wordt door het volk zelf. Een relatieve meerderheid van de Nederlandse kiesgerechtigden heeft zich na de jongste Tweede Kamerverkiezin gen uitgesproken voor een kabinet met de Party van de Arbeid erin. Deze gegevens zijn ontleend aan een rapport, getiteld „De Nederlandse kie zers in 1967", dat door de afdeling po liticologie van de Vrije Universiteit te Amsterdam is aangeboden aan de pers. Het rapport bevat de eerste resulta ten van een landelijke enquête, die van 16 februari tot 9 maart is gehouden in 64 gemeenten. Daarbij werd aan on geveer 4300 kiezers een lijst van 140 vragen voorgelegd. De leiding van het onderzoek berustte bij prof. dr. G. Kuy- pers, hoogleraar voor politicologie aan de V.U. Het is voor het eerst, dat een derge lijke grootscheepse enquête onder de Nederlandse kiezers is uitgevoerd. De bedoeling is, de procedure bij elke vol gende Kamerverkiezing te herhalen, zo dat vergelijkingen in de tijd en op in ternationaal niveau mogelijk worden. Prof Kuypers sprak tijdens de perscon ferentie van Vandaag de hoop uit, dat de door hem gevonden cijfers, ook al mochten ze deze of gene schokken, niet een kritiek zullen ontmoeten als onlangs door minister Struycken is uitgeoefend op de enquête van het weekblad Revu. Het algemeen belang wordt gediend, zo meent hij, wanneer men bepaalde re sultaten van' sociaal wetenschappelijk onderzoek behandelt als een serieus uit gangspunt voor bezinning of ander on derzoek. Hij doelde hier ondermeer op het feit, dat zowel volgens Revu als vol gens de V.U. 39 procent van het electo raat vindt, dat de Nederlandse rechter met twee maten meet. (ADVERTENTIE) zijn. Dat de bijbel een goede wegwijzer is voor de politiek heeft de instemming van 42 procent der kiezers en wordt te gengesproken door 44 procent. Daarente gen meent 66 procent, dat geloof en po litiek gescheiden moeien zijn. Het onderzoek van de V.U. heeft aan het licht gebracht, dat het onbehagen met betrekking tot het bestaande politie-- ke stelsel gepaard gaat met een opmer kelijke negatieve stemming van de Ne derlandse staatsburger ten opzichte van zijn overheid. Deze stemming richt zich anders dan men verwachten zou, niet te gen de politie (liefst 81 procent der kie zers is het eens met de stelling, dat de politie haar werk uitstekend verricht). Afkeuring oogsten wel de vele formulie ren en loketten (76 pet.), een onvoldoen de zuinigheid (69 procent) en een te gro te traagheid (66 procent) bij de over heid. Ruim de helft der kiezers (53 pro cent) is het eens met hen, die zeggen, dat de overheid zich met te veel dingen bemoeit. Op geen gebied wordt zo veel vuldig een tekort aan vrijheid geconsta teerd als op dat van de bedrijfsuitoefe ning (60 procent). Het percentage van hen die niet in po litiek geïnteresseerd zijn (46) ligt in 1967 bepaald lager dan vroeger wel vastge steld werd. Of dit een reden tot vreugde is, is volgens prof. Kuypers echter een vraag. Wanneer men de kiezers zelf laat bedenken, -wat volgens hen het belang rijkste probleem is, waarmee Nederland te maken heeft dan antwoordt men het vaakst de werkloosheid. Daarna: wo ningnood. Maar dan volgt: de politieke partijen, het politieke bestel. Dit wordt vaker als „het" probleem beschouwd dan bijvoorbeeld de inflatie, de overbevol king of de inkomensverdeling. Protest stemmers (13 procent) geven als reden van hun protest het vaakst ophet be staande partijstelsel. Een kwart van alle kiezers zegt ja op de uitspraak „Men moet tenlotte toch wat stemmen" en voor 10 procent van hen is dit zelfs een reden voor hun par tijkeus. Bijna 40 procent van de kiezers ontkent, dat de partijen hun werk goed doen. Twee op de drie kiezers vinden, dat de Tweede-Kamerleden te weinig re kening houden met wat de kiezers wil len. Meer dan de helft van de kiezers, die m 1967 overstapten op een andere partij, verklaarden, dat.het onduidelijk was, wat hun vroegere partij eigenlij k wil. Dit alles wil echter niet zeggen, dat Nederland genoeg heeft van het parle mentaire stelsel. Dit blijkt behalve uit de massale afwijzing van een Nederland se De Gaulle (82 procent), ook uit de instemming met een uitspraak als: „Zon der een Tweede Kamer zouden de mi nisters te veel hun gang kunnen gaan." (79 procent). De kiezer wenst echter wel meer in vloed. Meer dan de helft der onder vraagden (55 procent) verklaarde met het uitbrengen van de stem invloed te willen uitoefenen op de samenstelling van het kabinet. Een percentage, dat lo gischerwijs nog hoger gelegen zou heb ben, wanneer ieder het gevoel zou heb ben gehad, zulk een invloed ook te kun nen uitoefenen. Maar die mogelijkheid is volgens 45 procent der kiezers gering of afwezig. Zodra men dan ook de kiezer vragen voorlegt betreffende voorstellen, die hem een grotere zeggingskracht toeken nen, oogst men hoger percentages: de gekozen minister-president (50 procent) de gekozen burgemeester (53 procent) en het referendum (61 procent). De confessionele partijen zijn naar hun aard niet eenstemmig over de vraaig, of een kabinet met de P.v.d.A. er in de voorkeur verdient, dan wel een kabinet met de V.V.D. De KVP-aanhang prefereert de P.v.d.A. (40 tegen 30 pro cent), de ARP-aanhang daarentegen de V.V.D. (45 tegen 32). Voorkeur voor de VVD heeft ook de C.H.U.-aanhang (43 tegen 30 procent). Lood om oud ijzer is deze vraag slechts voor 13 procent van elk der drie confessionele partijen. De vraag, welk politiek beginsel men pre fereert voor het verbeteren van de sa menleving in ons land, de gelijkheid, het geloof van de kiezer, of de vrijheid, le vert parallelle resultaten op. Het meest geprefereerde beginsel blijkt de vrijheid te zijn (55 procent), de gelijkheid spreekt minder aan (22 procent) en 17 procent slechts antwoorddemijn geloof. De in het rapport geïllustreerde scep- tischè houding van veel Nederlanders ten opzichte van werk en stijl der over heid weerspiegelt zich op vele andere wijzen in de resultaten. Zo wenst een meerderheid van 61 pro cent verlaging der overheidsuitgaven. Een meerderheid van 70 procent wenst verlaging van de belastingen. Belasting druk komt bij opmerkelijk veel onder vraagden naar voren als het belangrijk ste probleem, waarmee Nederland te maken beeft. Dit probleem wordt bij voorbeeld vaker genoemd dan ambte narij, inkomensverdeling, bewapening of gezagscrisis. Plet blijkt met name een gro-te rol te spelen in de motivering van de kiezers der Boerenpartij, de constante zowel als de wisselende. Vraagt men, welke uit gaven dan naar beneden moeten, dan noemen verreweg de meeste voorstan ders van verlaging: de defensieuitgaven. En vraagt men, welke uitgaven omhoog moeten, dan noemen voorstanders van verhoging het vaakst de uitgaven voor verkeer en waterstaat. Opmerkelijk is, dat de overweldigende meerderheid van voorstanders van verlaging der over heidsuitgaven gevonden wordt binnen letterlijk elke partij. Ook bij de socialis tische partijen (bij de P.S.P. zijn het er zelfs meer dan bij de V.V.D.). De gedachte, dat de overheid over evenveel geld als nu moet blijven be schikken (en dit eventueel anders moet verdelen) blijkt bij de kiezer dus wei nig te leven. ...Protest tegen bestaand partijenstelsel P.v.d.A. was afkomstig van de P.S.P. Haar grootste stemmenverlies ging naar D'66. Per saldo verloor de P.v.d.A. een procent van haar in 1967 behaalde stem- mentotaal. De grootste stemmenwinst van de WD was afkomstig van de KVP. Haar grootste stemmenverlies ging naar D'66. Per saldo won de WD 5 procent van haar in 1967 behaalde stemmentotaal. Zij, die de VVD verlieten gaven het vaakst als reden op: dat haar leiders hun waren tegengevallen. En het minst vaak, dat het een partij is, die te zwak is om iets te kunnen doen. De grootste stemmenwinst van 'de ARP kwam van de CHU. Haar groot ste stemmenverlies ging naar D'66. Per saldo won de ARP 13 procent van haar in 1967 behaalde stemmentotaal. De grootste stemmenwinst van de GHU kwam gelijkelijk van P.v.d.A. en Boerenpartij. Haar grootste stemmen verlies ging ditmaal eens niet naar D'66 maar naar de ARP. Per saldo verloor de CHU 8 procent van haar in 1967 behaalde stemmento taal. De grootste stemmenwinst van de Boerenpartij kwam gelijkelijk van KVP en P.v.d.A. Haar grootste stemmenverlies ging naar D'66. Per saldo verloor de Boeren partij 84 procent van haar in 1967 be haalde stemmentotaal. Zij, die de Boerenpartij verlieten, ver klaarden vaak, dat haar leiders hun waren tegengevallen, en dat hun niet duidelijk was, wat die partij eigenlijk wilde. Eigenaardig bij de jongste Kamerver kiezingen is de rol geweest, die in de voorstellingen der kiezers de confessio nele partijen hebben gespeeld. Men is geneigd te vermoeden, dat het gunstige beeld van de Anti-Revolutionaire Par tij en het ongunstige beeld van een KVP hier tegen elkaar in werken. Dat wat christelijke partijen willen, minder dui delijk is, dan wat andere partijen willen wordt vaker ontkend (48 procent) dan beaamd (31 procent). Van alle kiezers deelt 68 procent de mening dat de christelijke partijen nodig Het V.U.-rapport besteedt de meeste aandacht aan de wisselende kiezers. Voorlopig is daarbij vooral gedacht aan de kiezers, die bij de Tweede Kamer verkiezingen in 1967 op een andere par tij stemden dan bij de verkiezingen voor de provinciale staten in 1966. Wat de wisselaars in het algemeen betreft., valt op, dat zij vrijwel over de hele li nie anders en meestal extremer gemotiveerd zijn dan de constante stem mers van hun oude of van hun nieuwe partij. Zij hebben vaker vertrouwen in de leiders van hun nieuwe partij dan de constanten aan de aanhang daarvan. Zij treuren of juichen in vele gevallen va ker over de val van het kabinet-Cals. Vergeleken met de constante kiezers behoren tot de wisselaars verhoudings gewijze veel personen van ongeveer 25 tot 30 jaar en opmerkelijk weinig be jaarden. Verder zijn bij de wisselaars de in komensklassen boven de 9000,per jaar in de meerderheid. Tot de wisse laars behoren procentsigewijze veel on- kerkelijken. De grootste stemmenwinst van de KVP was afkomstig van de Boeren partij. Hiaar grootste stemmenverlies ging naar D'66. Per saldo verloor de KVP zeven procent van haar in 1967 behaalde stemmentotaal. Zij, die de KVP verlieten, noemden vaker dan enige andere reden het op treden van deze partij bij de kabinets crisis van oktober 1966. In het alge meen uitten de ex-KVP-stemmers meer kritiek op hun vroegere partij dan de ex-stemmers van enige andere partij. De grootste stemmenwinst van de D'66, die (ditmaal) alleen maar stem menwinst kende, trok haar stemmen aan uit schier elke richting, maar voor al van de V.V.D. Van de jonge kiezers, die in 1967 voor het eerst stemden, verkoos 20 pro cent deze partij. Het is de partij met de grootste se cundaire aanhang dat wil zeggen de partij met welke men zich het meest verbonden zou voelen, als de eigen •partij eens niet bestond. Het is de enige partij, die voor meer dan de helft (55 pro,cent) bestaat uit kiezers geboren in 1932 of later. De aanhang van D'66 is meer in po litiek geïnteresserd dan de gemiddelde kiezer. Haar kiezers hebben veel va ker dan andere kiezers vertrouwen in de partijleiders en menen dat deze par tij iets doet aan de verbetering van de samenleving. D'66-stemmers hebben on geveer even vaak voorkeur voor de P.v.d.A. (39 procent) als voor de WD (42 procent) als kabinetspartner. T Vraag uw bankier (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In opdracht van mi nister Biesheuvel van Landbouw, gaan drs. v. d. Born, directeur van de vete rinaire dienst en professor H. van Gen- deren van de Utrechtse Rijksuniversi teit besprekingen voeren met de Ita liaanse autoriteiten over het onver wachte invoerverbod uit Nederland van slachtrunideren en vooral kalveren en het vlees ervan. Veehouderij en expor teurs zijn door deze plotselinge maat regel in paniek gebracht. Runderen, walveren en vlees, onderweg naar Ita lië, komen het land niet in. Hoe lang de maatregel duurt kan niemand voor spellen. De Italiaanse regering neemt het een aantal Nederlandse veehouders en handelaars, bijzonlder kwalijk dat zij kalveren ingespoten hebben met hor monen. De bekentenissen en gevolgen van deze inspuitingen, die onlangs tij dens rechtszittingen in Arnhem open baar geworden zijn, hebben in Italië veel kwaad bloed gezet. Het is de vraag of de twee Neder landse deskundigen in Rome nog iets kunnen bereiken. Italië heeft namelijk ontdekt dat ondanks de Nederlandse garanties de kalveren toch (zij het in wellicht beperkte mate) ingespoten wor den, met alle gevolgen vandien. Voor lopig echter ziet het er naar uit dat Italië zijn grenzen hermetisch gesloten houdt. Hierbij' speelt verder de vraag hoe andere landen op de Italiaanse stap pen reageren. Wanneer deze landen de maatregel eveneens overnemen staan de Nederlandse veehouderij en de ex porteurs voor een nieuwe economische ramp, te wijten aan de schuld van een aantal bedrijfsgenoten. Op de veemarkt in Utrecht heeft de daling van de prijzen van die kalveren, die woensdag op de markt in 's-Herto- genbosch reeds merkbaar was, zich voortgezet. De eerste kwaliteit vette kalveren bracht vorige week per kg nog ƒ3,25 tot ƒ3,45 op. Gisteren, werd er voor eerste kwaliteit 2,45 tot 2,64 per kg levend gewicht genoteerd. (ADVERTENTIES) OLIFANT NAAR PARIJS Er zijn mensen die hun Olifant meene men naar Parijs. Verknocht als ze aan elkaar zijn.... Gelukkig voor die mensen en die Olifant, dat de transportproble men nihil zijn. Gewoon in de koffer! Olifant smaakt vóór de Boeuf a la Bourgignoin net zo goed als voor de zuurkool. Olifant Oude of Jonge Jene- ^ve^saltijd^up^ieur^^^a^Votre]^^ NEW-YORK Het Anti-Tabacco. Propaganda Center" deelt mede, dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich reken schap van te geven, dank zij een tablet dat geleidelijk de behoefte aan nicotine doet verdwijnen. Dank zij dit tablet zijn duizenden Ame rikaanse Duitse, Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, definitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 ver stokte rokers, waaronder talrijke artsen, Resultaat: 88.648 van hen oftewel 82.8% hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer f 550.— Rokers, die op hun beurt het roken zouden willen laten worden uitgeno digd zich rechtstreeks te richten tot het Anti-Tabak' Propaganda Centrum Afd. 260 R. I.), Brugstraat 44, Postbus 123, Roosendaal. Zij behoeven hiertoe slechts een envelop met hun naam of adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. De intrede van de SPD in de coalitieregering met de christende mocraten in Bonn, heeft de partij blijkbaar beroofd van alle „kop pen" die zich om de partij-organi satie bekommerden. Negen voor aanstaande sociaaldemokraten heb ben minister-portefeuilles overge nomen in de regering-Kiesinger. Drie SPD-politici zullen parlemen taire staatssecretarissen worden. De voorzitter van de SPD-bonds- dagfractie, Fritz Erler is gestorven. De perschef der SPD in de „barok" aan de Erich Ollenhauer-Allee in Bonn, Stallberg, ging naar Düssel- dorf om woordvoerder te worden van de landsregering in Noordrijn land - Westfalen. Partijvoorzitter Willy Brandt heeft het als vice- kanselier en minister van buiten landse zaken tegenwoordig nog drukker dan vroeger, toen hij bur gemeester van Berlijn was en per week enige dagen in Bonn door bracht om zich met partij-aangele genheden te bemoeien. Zijn „vice" Herbert Wehner. de sterke man der SPD, is minister voor Duitse zaken geworden. Vroeger leidde hij in afwezigheid van Willy Brandt de partij. In zijn bureau in de SPD-barak komt hij tegenwoor dig maar eenmaal per week, sinds zijn ministerambt zijn afwisselende aanwezigheid in Bonn en in Ber lijn eist. Het eens zo actieve partij-appa raat der SPD is sinds begin de cember van het vorig jaar vrijwel tot stilstand gekomen. De brand in de partij-barak op 7 december van het vorige jaar er is nog steeds niet definitief uitgemaakt of hij niet was aangestoken door te genstanders van de „grote coalitie", die een soort waarschuwing-a-la- Rijksdagbrand willen doen oplaai en heeft de SPD maar tijdelijk opgeschrikt. Dat de SPD-barak sindsdien nieuw is geschilderd, is geen uiting van de nieuwe positie der partij als mede-regeerder in Bonn. De verf was na de brand no dig. In de barak zelf heerst even wel een soort Doornroosje-stem ming, die langzamerhand ook be gint op te vallen onder de organi saties in stad en land voor de 700.000 ingeschreven SPD-leden. Om in deze verlammende non activiteit enige verbetering te brengen zal de vice-voorzitter der partij en feitelijke „sterke man" Herbert Wehner nu definitief van zijn partij-werkzaamheden worden ontlast. De regie in de SPD-barak zal worden overgenomen door de 60-jarige Alfred Nau. Nau is be heerder van het aanzienlijk vermogen der Soeiaal-Demokrati- sche Partij en mede-uitgever van het partij-orgaan „Vorwarts" als mede van het SPD-dagblad „West- falische Rundschau" in Dortmund. Hij is verder lid van de raad van bestuur van een organisatie die „Konzentration" heet. Dit is een gemeenschap van uitgeverijen en drukkerijen, die de SPD na staan. Nau behoort sinds 1928 tot de So- ciaaldemokratische Partij in Duits land. De resignatie in de SPD-barak dateert feitelijk al van de algemene verkiezingen in september 1965, die opnieuw eindigden met een ne derlaag van Willy Brandt, als kan selierskandidaat tegen prof. Lud- wig Erhard, toen nog nè)' trekpaard van de CDU. Ofschoon Willy Brandt toen zwoer, dat hij nooit meer kanselierskandidaat van zijn partij wilde zijn, is hij via het vi- cekanselierschap en als minister van buitenlandse zaken thans al weer de onomstreden tegenkandi- date van dr. Kurt-Georg Kiesinger der CDU in de verkiezingen van 1969. Prof. Erhard is inmiddels volkomen van het toneel verdwe nen. De verkiezingsnederlaag der SPD van 1965 veroorzaakte in de SPD-barak een doffe stemming, te meer aangezien men zo vast op een stembusoverwinning had gerekend. De ontwikkelingen van de laatste maanden van 1966 en de intrede van de SPD in de regering kwamen als een volkomen verrassing, waar op de partij toen nog niet was voorbereid, wat ook wel de meest doorslaande verklaring is voor de enorme tegenzin van vele sociaal demokraten te zamen met de chris- ten-demokraten de regering te vor men. Men had er ook in zijn dolste dromen nooit aan gedacht al zo snel tot mede-verantwoordelijk heid te zullen worden geroepen. De intrede in de regering haalde uit de barak de beste koppen weg. De leidende figuren zijn uit de „ba rak" in ministerbureaus verhuisd. Wehner heeft geen tijd meer, Brandt heeft geen tijd meer, plaatsvervangende fractieleider Helmuth Schmidt heeft geen tijd meer, niemand heeft meer tijd. De SPD-politiek wordt niet meer ge formuleerd in de vergaderzaal in de „barak" maar in de kabinets zaal in het palais Schaumburg, door de daar verzamelde SPD-mi- nisters. De jonge perschef Frank Sommer is aan de touwtjes gelegd. Hij heeft niet meer zoveel formu leringsvrijheid als zijn beroemde voorgangers Barsig en Stallberg. De chef culturele zaken Klaus Hei fer gaat weg. De chef der jonge so cialisten Seefeld wordt perschef op het ministerie van verkeer en wa terstaat en vele jongere socialisten zullen zijn voorbeeld volgen: Zij krijgen na jaren wachten goede banen op de ministeries, waar socialistische ministers aan het bewind zijn. Maar de SPD moet zich, nolens volens en ofschoon de waarschijn lijkheid groot is, dat ook na de verkiezingen van 1969 de grote co alitie tot 1973 zal worden voortge zet) op de campagne voor de bondsdagverkiezingen voorberei den. Alfred Nau, de bekwame pen ningmeester der SPD zal de rol van „secretaris-generaal" overne men en moet het partij-apparaat weer in beweging brengen. Hij heeft in politieke tijdrekening ge meten, niet al te veel tijd meer. Tenslotte gaat het in 1969 al om de macht. Want wie de sterkste is, zal de regering vormen. Ook wanneer het bij een grote coalitie blijft. SAIGON/COLOMBO (AP/Reuter) Een Vietnamees vredesinitiatief van van premier Dudley Senanayake van Ceylon is door Hanoi afgewezen, zo hebben Ceylonese zegslieden onthuld. Senanayake heeft zijn vredespogingen, die hij een maand lang in stilte heeft gedaan, opgegeven toen bleek dat Ha noi slechts voorstellen in overweging wenst te nemen na stopzetting van de Amerikaanse bombardementen. Senanayake, wiens neutrale regering noch met Saigon noch met Hanoi di plomatieke betrekkingen onderhoudt, zond zijn ambassadeur in Peking, Ro bert Guanwardena, deze maand naar Hanoi met een tweetraps vredesvoor stel. Guanwardena werd door de Noord- 9,Eerlijk gezegd heb ik hem niet gezien sinds mijn man een klaverblaadje van vier vond99» (ADVERTENTIES) ROTTERDAM AdJivaug nieuwe cuimj- dpi>> HILVERSU M(A.N.P.) Het Ver bond voor Veilig Verkeer overlegt op het ogenblik met de importeurs van grote automerken om periodieke keu ringen in te voeren van auto's bij alle dealers van de betrokken merken. Hierbij wordt ook gedacht aan de verkoop van tweedehands auto's, voor zien van keuringsrapport en vignet, waardoor d<e aspirant-koper grotere ze kerheid dan tot nu toe wordt geboden. Gezien 'het gevorderde stadium waarin dit overleg verkeert, is volgens het ver bond te verwachten dat nog dit jaar meer dan een kwart miljoen werkelijk veilige auto's op de weg zullen komen. Nu herhaaldelijk wordt aangedrongen op de invoering van een verplichte autokeuring, acht het verbond het van belang dat steeds meer bedrijven de veiligheidsinspectie van het verbond aan de grote onderhoudsbeurt koppe len. Vietnamese leiders te t woord gestaan maar bereikte zijn doel nderfc. Ceylon bood om te beginnen zijn diensten aan bij het op gang brengen van onderhandelingen tussen Vietcowg, Ky en Ho Tsji Minh. Ten tweedie zou den de landen die aan Vietnam grenzen en de Veiligheidsraad de territoriale onschendbaarheid van Vietnam garan deren. Hanoi antwoordde dat het mest het oog op de hervatting van de Ameri kaanse bombardementen na het nieuw jaarsbestand niet bereid was iets te on dernemen. Vorige week zijn in Zuid-Vietnam 274 Amerikanen gesneuveld, zo is gis teren door een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld'. Zoals gemeld bedroegen de verliezen van de tegenstander in die week 2.774 man. Twee door een Amerikaanse helikop ter afgevuurde raketten kwamen woens dag per ongeluk in het Zuidvietnamese dorp Sa Hynh terecht, als gevolg waar van drie dorpelingen om het leven kwamen en er twintig werden gewond. Do raketten waren bestemd voor Viet- dong stellingen, maar troffen een brandstofopslagplaats die explodeerde en het dorp in brand zette. Eenentwintig huizen werden verwoest en twintig an dere moesten tegen de vlakte worden gehaald om de brand te bedwingen. De Noord Vietnam ezen bouwen brug gen op plaatsen waar helemaal geen weg loopt om de Amerikaanse bom menwerpers af te leiden. Sommige van deze „valse" bruggen zijn reeds her haalde malen gebombardeerd, zo meldt de correspondent in Hanoi van het Pool se persbureau (PAP). Nguyen Chi Huai, de directeur van de afdeling wegen en vervoer van het ministerie van verkeer van Noord-Viet- nam, heeft verklaard tegenover de cor respondent „Wij hebben bruggen ge bouwd die met kabels, aangedreven door automotoren, verplaatst kunnen wor den... waar vroeger een weg liep van de ene provincie naar de andere lopen er nu* verschillende... Reparatiewerk zaamheden worden uitgevoerd aaai we gen die helemaal niet gebruikt worden, om de vijand af te leiden... de agressors zullen onze wegen en ons transportsy steem niet kunnen vernietigen".

de Stem | 1967 | | pagina 9