Vindt oud- Bredanaar vermiste kinderen Terreur PORFF dreigt in Aden nur die TOM ADO TOMADO Kerk in IIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIJ! beweging IACHINE „Het is zeer gevaarlijk wat wij doen" Drie jaar voor ex-accountant DE VEELZIJDIGE KLOPMIX Encycliek alleen? in het grote Another Dutch mystic pinpoints bodies FREE FOUR-PARE LIFT-OUT INSIDE Voor boven de loongrens f 69,50 Contactgroep werkgevers in metaal buiten cao-overleg DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 MAART 1967 en. ilang G SCHUIMEND tvlekken, iervlekken, or de zon. THISMAN SPARKS v DOCHTERTJE ZILVERGELD OLIE PROBEER NU DE NIEUWE NUR DIE KWALITEIT Schilderij (f 5000) gestolen IN COLD BLOOD Uitbreiding ziektekosten verzekering Eucharistievieringen voor bisschop De Vet Zaak failliete n.v. 's fapijtfirma opgelicht voor 22.000 gulden EEN VAN NASSEBSACTIEGROEPEN Nasser RECHTBANK: Wapens HUMPHREY IN BONN OP VERKENNING SOVJET-UNIE Meer staten in Veiligheidsraad Rotterdam klaar met proefgeul Een pijp gevuld met Voortrekker - een vlammetje erbij - ah, dat kruift en geeft een geur en smaak - dat is toch wel pijproken op zijn best. Neem voor f 1,25 per pakje de proef „in de pijp". Rook lichte, geurige Voortrekker-naturel pijptabak.- Een unieke Niemeyer melange van echte Java- en Maryland- tabakken. 10 ïn on. ilSCH K-EN /ASMIDDEL, CTIEFT0T70®# OGISCH VOORWAS- INWEEKMIDDEL ex UMH3E8T AfTEKHOCm SA1X8 IHt KSW wt w 9.55 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zal Martien Dijkshoorn (46), de zich paragnost noe mende ex-Bredanaar de misdaad van de eeuw in Australië oplossen? Niemand durft deze vraag op dit moment te beantwoorden, maar Dijkshoorn is de man, die de politie van Adelaide nieuwe aanwijzi- gingen heeft gegeven in het vastgelopen onderzoek naar de myste rieuze verdwijning van de drie kinderen Beaumont. De feiten: Op de warme woensdag 26 januari 1966 verdwijnen Jane (9), Arna (7) en Grant (4) Beaumont in de heuvels nabij Glcnelg Beach, het prachtige strand, dat uitzicht biedt over een slapend Adelaide. Een misdaad? De politie zegt onmiddellijk ja, omdat kort tevoren een soortge lijke verdwijning in de politieregisters terecht is gekomen als een afschu welijke moordpartij. De kranten schrijven: „Altijd ligt er over dit land (Australië) de vreemde en gevaarlijke stroming van geweld, die het gehele Australische leven doordrenkt, die eeuwig aanwezige schaduw, die altijd over ons landschap ligt". Uitgebreide speurtochten naar de kinderen leveren geen succes op. Na enkele maanden wordt de Utrechtse paragnost Gerard Croiset ingeschakeld. Na veel vijven en zessen gaat hij naar Adelaide, waar hij de plaats aanwijst, waar de kin deren begraven zijn. De plaats is de fundering van een zojuist ge bouwd warenhuis. De eigenaar er van weigert het graafwerk te la ten verrichten. De kranten begin nen een actie. Spoedig is er geld genoeg, om de eigenaar van het warenhuis schadeloos te stellen. De eigenaar stemt nu toe. Men graaft drie dagen. Vijf meter diep. Men vindt een jasje, een schoentje een kousje, maar geen kinderen. De conclusie van de politie: Gerard Croiset heeft de verkeerde plaats aangewezen. Maanden is het stil rond de Beaumont-affaire. Plotseling bren gen half maart de Sydney „Daily Mirror (oplage 700.000) en de Mel bourne „Truth" (oplage 500.000) over de gehele voorpagina het ver haal, dat de politie in het geheim is gaan graven op aanwijzing van de ex-Bredanaar Maïtien Dijkshoorn, die sinds 1960 in Sydney woont. Ook zou de politie van Adelaide een inval hebben gedaan in een huis, waar de kidnapper-moorde naar zou hebben gewoond. Het nieuwe onderzoek wordt om geven door evenveel geheimzinnig heid als de verdwijning van de kin deren. Een verslaggever van de „Truth", die Martien Dijkshoorn opbelde, kreeg niet veel te horen. De heer Dijkshoorn ontkende zelfs, dat hij in Adelaide (ruim 1000 mijl van Sydney) zou zijn geweest. Vraag: „Wij weten, dat u in Ade laide bent geweest. De politie heeft dit bevestigd. Dijkshoorn: „Wel, ik heb geen commentaar. Ik heb met de politie afgesproken, dat ik niets zou zeg gen". Mevrouw Dijkshoorn ver klaarde aan de „Mirror": „Het is zeer gevaarlijk wat wij doen". Vraag: „Waarom?" Mevrouw Dijkshoorn: „Omdat de moordenaar nog steeds op vrije voeten is. En ik heb een dochter tje". Volgens de „Daily Mirror" zou Martien Dijkshoorn de politie ook nog andere aanwijzingen heb ben gegeven, die nauwkeurig' on derzocht worden. Dijkshoorn ver klaarde nadrukkelijk aan de Au stralische verslaggevers, dat hij geen „ziener" is zoals Gerard Croi set. „Ik voel alles door mijn vin gertoppen. Ik gebruik een wichel roede en probeer daarmee mijn „aanwijzingen" te krijgen". Een ongeloofwaardig en fantas tisch verhaal van de Australische sensatiepers? Of speelt Martien Dijkshoorn komedie, om de hoge beloning die is uitgeloofd voor de oplossing van de misdaad, binnen te krijgen? Wij geloven dat niet, want het is bekend, dat Dijkshoorn, voordat hij in 1960 naar Australië emigreerde, paranormale begaafd heden heeft gedemonstreerd. Hij heeft bijvoorbeeld in 1949 het beruchte geval van Joseeke Jansens te Antwerpen opgelost. Dijkshoorn verklaarde op 27 no vember 1949 ten overstaan van be voegde autoriteiten, dat Joseeke Jansens a) dood en b) gewurgd was. Ook wees hij het kanaal aan, waarin het lijkje was gegooid. On geveer een maand later bleek, dat Dijkshoorn in alle opzichten gelijk had. De plaats waar het stoffelijk overschot van het vermoorde meis je gevonden werd was slechts en kele honderden meters verder, om dat de stroom het lijkje had mee gesleurd. Het een maand tevoren opgemaakte proces-verbaal (waar in wij indertijd inzage hebben ge had, Redactie) is er ten bewijze, dat er van enig bedrog geen sprake kan zijn geweest. Nog een ander geval. Eind 1949 heeft Martien Dijkshoorn in Mid delburg in de tuin van wijlen J. H. MeyboOm op verzoek van de er ven een onderzoek ingesteld naar verborgen zilvergeld. Nadat hij eerst op een situatiekaart de aan wezigheid had geconstateerd, ging hij naar de Zeeuwse hoofdstad. In de tuin van het betreffende huis vond hij een luikje dat toegang gaf tot een kleine bergruimte onder de bijkeuken. Daarin vond men 250 zilveren rijksdaalders, hetgeen door de aanwezige notaris Batten nadien bij acte officieel werd be vestigd. Dijkshoorn heeft ook op talloze boerenbedrijven wateraders aan gewezen. Hij bediende zich daarbij ook steeds van de wichelroede, waarop hij zich tijdens elke op gave sterk concentreerde. Zelf heeft hij altijd vooropgesteld, dat hij geen wonderdokter is en aan de beschikking over het paranormale niet meer waarde toekent dan ver antwoord is. Toen Martien Dijkshoorn in december 1960 naar Australië emigreerde zei hij tegen een ver slaggever van Dagblad De Stem: „Ik hoop in de toekomst in Australië met de wichelroede olie te gaan zoeken". Voorzover wij weten heeft Dijkshoorn nog geen olie gevon den, maar als hij het mysterie van de verdwenen kinderen Beaumont oplost, zal hem dat ook geen windeieren leggen (ADVERTENTIE) Perfecte pasvorm, ingewerkte hiel op maat, 2 lad- derstoppen, versterkte zool en teen, zeer rekbaar dubbel boord, de lengte die bij u past. Voor fl.95 bij uw kruidenier WASSENAAR - Uit een villa aan j PaPegaaienlaan te Wassenaar is onder meer een stilleven van de Hol landse meester Philip Angel (17e eemv) ontvreemd. Het doek dat een waarde heeft van ongevecr vijfdui zend gulden, toont een aantal dode vogels met een eend op de voorgrond. Verder verdwenen uit de villa een zuveren servies ter waarde van onge veer 2000 gulden, twee zilveren kande- aars, twee boeddhabeeldjes» twee £2£? schilderijtjes van enkele hon- erden guldens, een zilveren bonbon- een st°eltjesklok, f 500,- baar en rPa®r hefst 20 herenkostuums, oigens de Wassenaarse recherche be- diefLul ge(? Y?rhan<* met andere te. stahen uit villa s in deze gemeen- k mét? 4Ü l"4i' -v.: \- \- asctt m mms o> tint OWjJ*, TVi*. A «f. 1 yis M <p>$ vk-t «w «*3» tfvjm* fe» -» a*' Wwj-i m* a»» wixtiM &Ï&4 De „Daily Mirror" in Sidney op vrijdag 10 maart j.l.: „Politie graaft in geheim". Rechts een foto van de heer Dijkshoorn, daaronder mevr. Beaumont, de moeder der vermiste kinderen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Met ingang vun 3 april zal er voor iedere Nederlander die niet valt onder de werkingssfeer van de ziekenfondsen, de mogelijkheid be staan zich tegen ziektekosten te ver zekeren ongeacht gezondheidstoestand of leeftijd. Deze verklaring welke via alle par ticuliere ziektenkostenverzekeraars kan worden aangevraagd, dekt onder meer de kosten van opneming in de laagste klasse van ziekenhuizen, psy chiatrische instelling en sanatorium alsmede van niet-klinische specialis tische hulp. Aan toelating tot deze bijzondere verzekering wordt de eis verbonden, dat men zich niet bij een ziekenfonds kan verzekeren, omdat het inkomen boven de inkomensgrens ligt van de ziekenfondsverzekering. Voor degenen die thans niet verzekerd zijn geldt een wachttijd van vier maan den. Een afzonderlijke regeling is getrof fen voor diegenen, die wegens het over schrijden van de loon of inkomensgrens gedwongen worden het ziekenfonds te verlaten. Zij kunnen een ziektenkosten verzekering aangaan tegen de officieel voor individuele verzekeringen gelden de premietarieven en op de normale voorwaarden van de verzekeraars. De ..selectie", die 1 januari is op geheven, blijft gelden voor verzekerin gen op basis van hogere klassen van een ziekenhuis. Aanmelding moet ge schieden binnen twee maanden na be ëindiging van de ziekenfondsverzeke ring. De toeslag op de premie is ca. 100 procent, waardoor deze maximaal 396 gulden per jaar gaat bedragen. (Van een onzer verslaggevers) HULST In alle parochiekerken en kapellen van het dekenaat Hulst zal vrijdagavond een eucharistieviering worden gehouden voor de zielerust van ie overleden bisschop van Breda, mgr. G. de Vet. Tij der,? de eucharistievierin gen zal aan de aanwezigen een gedach- tenisplaatje worden uitgereikt. Deken A. Koopmans van Hulst, die boven staande mededeling deed, sprak de hoop uit, dat „zeer vele parochianen van hun oprechte dankbaarheid zullen getuigen voor het onnoemelijk vele werk, dat de overledene in de vijf jgren waarin hij het bisschopsambt heeft bekleed, met zorg en grote toewijding in het be lang van zijn bisdom heeft verricht". ALKMAAR (ANP) De Alkm&arse rechtbank heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van de failliete n.v.'s waarvan tal van buitenlandse firma's het slachtoffer werden. De hoofdverdachte Joachim R. M., ex:accountant te Alkmaar, tegen wie drie jaar en acht maanden gevangenis straf was geëist werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De medeverdachte Corneüis B. uit As- sendelft tegen wie 2,5 jaar gevange nisstraf met aftrek was geëist zag zich veroordeeld tot 2 jaar met aftrek. De Zaandammer Jan B., dde al eer der door de Amsterdamse rechtbank was veroordeeld tot drie jaar en tegen wie door de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank vier maan den was geëist, werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, wa-i van vier voorwaardelijk. De derde medeverdachte, Johannes B. uit Amsterdam, tegen wie ander half jaar gevangenisstraf was geëist, werd vrijgesproken daar het hem ten acht C e Re - bewezen werd ge- AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie speurt naar een auto met dne mannen, die gistermiddag een gro- ïe99 J.IrS.a op het Rok'" voor bijna r 22.000 hebben opgelicht. Na anderhalf uur zoeken en keuren kochten zij in de zaak tien Perzische tapijten, waarvoor zij een postcheque in betaling gaven, die naar later bleek ongedekt was. De oplichters verdwenen in een zwarte Ford, kenteken EG 18-02. (ADVERTENTIE) Tip voor handiger huishouden (s/oor hulsvrouwen die van kokkerellen houden) Glad beslag voor cake of panne koeken. Een geraffineerd sausje maken. Mooie romige mayonaise. Prachtpuree. Eieren en room klop pen. De Tornado klopmix doet het allemaal. Met een snelheid en han digheid die uitnodigt tot gezellig kokkerellen. De Moulinex Tornado klopmix kost compleet met stan daard, mengkom op draaiplateau en leuk receptenboekje f69,50. Zonder standaard f49,50. Witt u méér tips? Vraag uw winkelier om de ultzoekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan Tornado, Tomadohuls, afdeling K., Dordrecht. ADEN (AP) Een nieuwe, geheim zinnige terroristische organisatie met een naam, die herinnert aan de James- Bond-verhalen, maakt zich op om een belangrijke rol te gaan spelen in een nieuwe campagne van bomaanslagen en schietpartijen te Aden. De plaatsvervangend bevelhebber van de veiligheidsdienst te Aden, brigade generaal Charles Dunbar heeft meege deeld, dat deze organisatie, die bekend is onder de naam PORFF", afkor ting voor „Peoples Organisation of the Revolutionary Forces of Flosy" (volks- organisatie van de revolutionaire strijd krachten van Flosy") in Aden reeds negen stootgroepen aan het werik heeft, die elk bestaan uit 30 goed geoefende terroristen. De organisatie, die door Egypte wordt gesteund, is een zijtak van het „Front for the Liberation of Occupied South Yemen" (FLOSY) het „front voor de bevrijding van bezet zuidelijk Jemen" en zij is verantwoordelijk voor het toenemend aantal aanvallen, dat de laatste op de Engelsen is gedaan. PORFF wordt vanuit het naburige Jemen geleid door de ervaren terrorist Abdoellah Magali en is op het ogenblik de anti-Britse actiegroep, die door Nasser het meest wordt begunstigd", zei Dunbar. Als tegenzet tegen de plannen van PORFF tot groter geweldpleging gedu rende het bezoek aan Aden van een uit vertegenwoordigers van drie landen bestaande UNO-commissie zal het En gelse leger op zijn minst een dag voor aankomst van de missie die op 2 april is bepaald de hele stad onder zijn toezicht nemen. De missie komt om advies uit te brengen over grondwettelijke en ande re problemen, verband houdende met de aanstaande onafhankelijkheid van de Zuid-Arabische federatie- Dunbar beschuldigde de Egyptische geheime dienst ervan, achter de scher men vijf groepen rebellen in Aden en de zuid-Arabische federatie te leiden. Op zijn minst drie ervan zullen deelne men aan de voorgenomen verheviging van geweldpleging tijdens hetbezoek van de missie. DEN HAAG (ANP) De rechtbank in Den Haag, onder presidium van mr. W. Th. D. A. van Eek, heeft de con tactgroep van werkgevers in de me taalindustrie uitgesloten van toelating tot de onderhandelingen over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het metaalbedrijf. Het betreft het overleg van de vakraad voor de metaalindus trie, de centrale commissie voor be ambten in die industrie ofwel de elf organisaties van werkgevers en werk nemers. De rechtbank, die gisteren uitspraak deed in het geding" dat de contactgroep bij haaraanhangig had gemaakt, heeft voorts eiseres veroordeeld in de kosten van het geding, welke voor de vier gedaagde organisaties van werkgevers zijn begroot op f 1610,voor de zeven gedaagde organisatie van werknemers op eveneens f 1610,en voor de stich ting vakraad voor de metaalindustrie en de stichting centrale commissie voor de beambten in de metaalindustrie op f 310,—. De contactgroep heeft op 7 september jl. de elf organisaties en de beide stich tingen gesommeerd zich binnen drie weken na het uitbrengen van het ex ploit jegens haar te verbinden noch onderhandelingen uit te voeren over col lectieve arbeidsovereenkomsten, noch zulke overeenkomsten af te sluiten, zonder dat de contactgroep daarbij van het begin af aan is betrokken. Toen de elf organisaties en de beide stichtin gen aan deze sommatie geen gehoor ga ven, heeft de contactgroep ze in civiele procedure voor de rechtbank in Den Haag gedaagd, teneinde langs die weg haar eisen vervuld te zien. Dunbar deelde mede, dat een „be vrijdingsleger" van ongeveer 400 man is gelegerd in de nabijheid van de Jemeniütisdhe stad Taiiz en dat door Egyptenaren nog veel meer manschap pen voor dit leger worden opgeleid. Hij noemde het een „gezonde mili taire gevolgtrekking", dat het tot taak had, zuid-Arabië binnen te trekken na dat de Engelsen zouden zijn vertrok ken, ogenschijnlijk om ma de door ter reur geschapen chaos recht en orde te herstellen. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de Egyptenaren dan een ma rionettenregering zouden vormen om het gezag dn de pas onafhankelijk ge worden staat aan zich te trekken. Dunbar liet velerlei in beslag geno men wapens van de terroristen zien. Zij varieerden van moderne Tsjechi sche anti-personeel-mijnen tot primi tieve lanceerapparaten van eigen maaksel voor raketten en thermosfles sen en schooltassen met trucbommen. Vele van de granaten, die naar Britse troepen worden geworpen, zijn van Russisch en Chinees maaksel. Dunbar deelde mede, dat zich na 1 juli geen Britse troepen in het binnen land zullen bevinden en dat de Ara bische troepen van het federale leger geleidelijk de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van Aden zullen overnemen. illlllllllllllllll DEN HAAG (ANP/AP) De Ame rikaanse vice-president Hubert H. Humphrey, die dinsdag in Nederland is geweest om met minister Luns en andere Nederlandse bewindslieden be sprekingen te voeren, heeft gisteroch tend per vliegtuig vanaf de vliegbasis Ypenburg ons land verlaten met be stemming West-Duitsland. In Bonn was hij bijeen met Ameri kaanse topdiplomaten uit Oost- en West-Europa, Canada en de Sovjet- Unie. Hij had ook een bijeenkomst met de Westduitse minister van buitenland se zaken, Willy Brandt, om de agenda op te stellen voor een ontmoeting vol gende week met de Westduitse kanse lier, Kurt Kiesinger. Kiesinger heeft enig misnoegen te kennen gegeven over de verbindingen tussen zijn regering en die van Ameri ka. Het bezoek van Humphrey van gis teren en vandaag is onofficieel. Hij keert op 5 april in Bonn terug voor een officieel bezoek. Humphrey heeft er de nadruk op ge legd, dat hij tijdens zijn missie van twee weken in Europa optreedt als vriend en partner en niet als onderhan delaar. Alvorens zich in Bonn met di plomatieke zaken bezig te gaan hou den brachten Humphrey en zijn vrouw een bezoek aan Keulen en de beroemde kathedraal aldaar. COTONOU Reuter-AFP) De Sov jet-Unie heeft Dahomey een memoran dum gezonden dat uitbreiding van de veiligheidsraad van de Verenigde Na ties bepleit en waarin gezegd wordt dat jonge onafhankelijke staten aan het werk van de raad zouden moeten I neelnemen. Het memorandum is dins dag door de Russische ambassadeur in Cotonou aan de minister van buiten landse zaken van de Afrikaanse staat overhandigd. (ADVERTENTIE) (door dr. Alfred van de Weijer ofm cap) J~)e encycliek van paus Paulus over de cmtwikke lingshulp zal niet na laten een grote indruk in de wereld te maken. Zonder aarzelen trekt hij de zeer progressieve lijn door, welke in het conciliedecreet „over de kerk in de wereld van vandaag" werd aan gezet. Hij spaart niemand en ontziet geen enkel heilig huis. Hij legt on barmhartig het egoïsme bloot, waar aan de rijke landen tenonder dreigen te gaan. Hij noemt de bewapenings wedloop een onverdraaglijk schan daal En stippelt een urgentiepro gramma uit, waaraan niemand zich met een goed geweten kan onttrek ken. Sommigen zullen de taal van deze encycliek hard vindenEn dan krij gen ze van ons geen ongelijk. De taal is hard, even hard als die van de profeten uit het oude testament. Zij moet hard zijn, omdat zij be tonnen barrières moet laten springen, die het geluk van de mensheid nog altijd in de weg staan. Omdat zij moet afrekenen met een collectief egoïsme, dat nog veel moeilijker is uit te roeien dan het egoïsme van de mensen afzonderlijk. Hier helpen geen lieve woordjes en zachte aan sporingen. Hier helpt alleen de zweepslag van het profetisch getui genis. Er wordt tegenwoordig veel ge schermd met het ideaal van de kerk der armen. Paus Paulus heeft met zijn encycliek aan dit ideaal een zeer con crete inhoud gegeven. De armen van onze tijd, dat zijn niet de arbeiders in onze westerse landen, dat zijn niet de vergeten groepen, dat zijn ook niet de kleine zelfstandigen, de echte ar men dat zijn de mensen, die van hon ger omkomen wanneer een keer de oogst mislukt en die hun kinderen de een na de ander zien sterven. De echte armen, dat zijn niet meer indi viduele personen of sociale groepen, het zijn hele landen en volkeren. Wil de kerk trouw blijven aan haar evan gelische opdracht, dan moet zij het voor deze armen opnemen, zoals zij het eerder voor personen en groe pen heeft gedaan. Slecht één vraag nog. Zou het pro fetisch beroep, dat hier gedaan wordt, niet gretiger ingang vinden, wanneer het gepaard ging met een profetische daad? Zou de kerk niet met meer recht tegen de staten kunnen zeg gen, dat zij hun overtollig bezit moe ten afstaan aan een wereldfonds, wanneer zij zélf begon met aan dit fonds een aanzienlijk deel van haar eigen overtollig bezit te schenken? Het is een vraag, die wij met vrij moedigheid stellen, omdat wij weten, dat het kerkelijk bezit voor velen een bron is van ergernis. Niemand weet hoe het er precies mee staat, niemand kan zich aanmatigen, een oordeel te vellen. Maar vragen staat vrij. Het tui! ons voorkomen, dat een profeti sche daad van de kerk weieens har der zou kunnen aankomen dan haar profetische woorden. ROTTERDAM (ANP) De sleep hopperzuigers „Van Hattem" en „Geo- potes 6" zijn gereed met het proefvak van de vaargeul voor supertankers voor de kust van Hoek van Holland. Het vak, 2 kilometer lang, 25 meter diep en met een grootste breedte van 150 meter» heeft vier miljoen gulden gekost. Het karwei is op veertien november in opdracht van het gemeentebestuur van Rotterdam begonnen. Rotterdam wacht nu op nadere be slissingen van het Rijk over de reeds toegezegde vaargeul, die in 1970 Rot terdam berëikbaar moet maken voor de supertankers van de toekomst van ruim 200.000 ton, die thans in. vrij kroten getale omstreeks 100 wor den gebouwd. Het besluit van de regering om de vaargeul voor de kust van Hoek van Holland aan te leggen heeft reeds ge leid tot uitbreidingsplannen van petro chemische industrieën in het Euro- poortgebied. NIEMEYER TABAK Sinds 1819

de Stem | 1967 | | pagina 7